BREIWERK Te Koop Unie briefjes Fokrammen gevraagd Lietst ZIJDEN FUIKEN Vanaf heden Verkrijgbaar De grootste voorraad: taald één is er die niet wil betalen op de koop toe zijn lich ook overdag iaat branden zeker Oen navolger van Deo- gcnes de Wij ze die overdag met een bran dende lantaarn op straat liep om ,,men- schen" te zoeken. Nu komt "t neusje van de zalm, en de vaderen slikken hun lippen en wiegelen op hun stoel. Immers opnieuw wordt behan deld het verzoek van de onderwijzeressen, om vergoeding voor het geven van hand werk onderwijs buiten de gewone schoolu ren Alle duivels, wat jagen die dames een stof op, maar B. en W. laten hun niet uit hen sloffen jagen en stellen opnieuw voor fv.ijzend te beschikken. Ze krijgen alle maal een reuzenbom duiten meer wegens dc terugwerkende kracht van de wet, mr.ar juffrouw Zwart wil nog een porsie hebben. De heer Keuris heeft voor deze zaak een half uur aan de telefoon gehangen ge'en wonder dat er zooveel sloornis op de lijn was en niemand verbinding kon krijgen om van den oud-burgem ester inlichtingen te verkrijgen, wat hij juffrouw Zwart had toegezegd. En ziet ge, die toe zegging is wol zoowat gedaan, maar de wijziging van de wet heeft dat in duigen geworpen. Keuris wil ze alsnig wat geven Voorzitter heeft de onderwijzeressen naar den schoolopziener verwezen, maar die houdt zeker niet erg van '<t zwakke t'acht, althans 't leerplan is niet door hem goedgekeurd. Keuris stort tranen bij zooveel hardheid en Van den Berg roept uit Laten wij onze klccdcren verscheuren en asch op on ze hoofden strooien ten teeken van rouw over zoo'n sloffigheid dat de juffrouws er in berusten, wat 'i leven biedt, maar de „handwerkduiten" krijgen ze niet Wat dc schoolopziener heeft misdaan, trachten dc vadertjes goed te maken en zoo gebeurt het, dat besloten wordt ver volgonderwijs te doen geven 41 leerlingen zijn er alWie volgen 1 Mei. Boekei vaart in 't zelfde schuitje als de onderwijzeressen, nu ze om vergoe ding van reis en bagagekoslen verzoekt van Hollandsche Veld naar hier. Niks •hoor Dc heeren beginnen koppig en opgewonden te worden door al die aansla gen op de Gemeentekas en als dam ook a-n de orde komt de vaststelling van de Gemeentebcgrooting 1924, wil Keuris daar r.iks van weten. Hij vil zich er goed inwer ken flink op de proppen komen, en dat kun je toch zoo maar niet in een en 'n zucht Eerst een voor-vergadering hoor! Lubbert heeft er zoo wat nog nog niks naar gekeken, Looij kruipt er in een paar dagen doorheen, Kossen vindt alles voer hem en de vier nieuwe leden nog zco gloed nieuw en vreemd 'Jen voor vergaderingtje was niet kwaad. De heer Stammes vindt 't een poppen kast, maar over Keuris 's voorstel stak« dc stemmen en zoo gebeurt 't toch, dat Jb beg-ooting van de tafel gaat en aanstonds na deze vergadering er in comité weer op komt. De Heer Koodn, zoo stil, zoo srtiekun zoo zedig dezen middag komt met de rond vraag flink op de pToppen. Hij wil niet meer met die koffiemolen van 'n spuit uit rukken als er brand komt. Men vraagt nou of je te steenen bikken gaai, zoolang duurt 'l, eerdat je met 't zaakje op de plaats van 't onbei! aankomtEen mo torspuit moet er komenNou, zijn woord vond ingang. Er wordt al over ge dacht, Dc brand is er in en zoo komt men aan de veldslag Zondagavond te Van Ewijck- sluis gehouden. Kossen, Looij en Keuris bccritiseeren in heftige woorden 4 optre den van politie. Kossen heeft 't van hooren zeggen, Keu ris is er nabij geweest, en Looij was er bcelemaal bij.. Ze hebben in 't café Waiboer gevoch- vn dat de spanen er af vlogen, zoodat de burgemeester om 11 uur de zaken moest sluiten, nadat de pililie met gummistokken er op los had getimmerd. Resultaat van 't gevecht een jongen 'n zenuwtoevalde agent Hartog 'n bloeduitstorting; een op gewonden publiek buiten een leege zoal binnen. „Als de wijn is in dc man, is de wijsheid in de kan." En nu krijgt de politie de' schuld van 't relletje. Voorzitter bestrijd dit 'n hevige woor den wie baas is moet baas blijven!" Ja 'rcckbier 's nu eenmaal koppig en zeer ze ker zullen dc vechtenden jongelui wel een heet-e te diep in 't glaasje hebban gekeken en don gaat 't er mee „als de kinderen des duivels tegen Allah." Eens op een kwaden dag wandelde Mihammed buiten Mekka, en hij was zoo •In f dacht en verdiept, dat de kinderen van dan duivel de kans schoon zagen, om hem te besluipen, aan te grijpen, te knevelen, en aan een rots te klinken. Het uur des gebeds naderde. Moham med riep om water: hij wilde, hoewel ge vangen dc verplichte wasschingen niet - verzuimen. De kinderen van dan duivel kwamen toeloopen, bespuwden Moham med, riepen, dat hij nu water had" dan sten dolzinnig om hem heen, en lasterden Allah. De profeet weende. Zoo hevig weende hij over hun zonden, dat zijn tranen den steen aan zijn voeten uitholden 't gat werd dieper en dieper en was als als een waschkom gevuld. Hij doopte er een voet in, nog een voel, kniel de en voorzoover de gebondene kon, wiesch hij zich. Vuriger dan ooit bad hij de kettingen vielen gebroken van hem af. De kinderen van den duivel schrokken, sloegen voorover neder en trachtten om strijd te prevelen, dal Allah, Alleh is en Mohammed zijn profeet. Maar zij vermoch ten niet, Allah's naam van hun lippen te verkrijgen. Mohammed hief zijn vuist, sloeg naar hen, en als mekkerende bokken vluchtten zij woestijn in. Sinsdien let wel, dit is de hoofdzaak van het verhaal als twee bokken el kaar ontmoeten, buigen zij de koppen en stormen woedend op elkander in, wijl zij elkaar aanzien voor den noodlottige, die Allah's naam niet kon uitspreken. Zij stoo- ten elkaar tot bloedens toe en de mensch mag daarom niet lachen of hen ophitsen. En ten slotte zien ook de drie raadsle den in, dat werkelijk de bokkensprongen makende jongelui niet vrij te pleiten zijn en dc heer Looij neemt zelfs op zich, de mensch'en er op te wijzen geen wraak te nemen. Algemeenc vergadering der afdeeüng Anna Pau'owna van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", in Veer- burg. Dc waarnemende voorzitter, Dr. Olree, opent de vergadering en zegt, dat hij met diep eedwezen op dit oogenblik den voor- zitlerszetel inneemt, wijl deze plaats gedu- meer dan 20 jaren met de grootste toewij ding heeft gegeven aan de behartiging van de belangen dezer afdeeling. Een woord van hulde en dankbaarheid aan de nage dachtenis van den overledene is hier alzoo zeker op zijn plaais. De vergadering zal dan ook ongetwijfeld haar sympathie betuigen met het denkbeeld van het Be stuur, cm namens onze afdeeling een brief van waardeering en rouvbeklaag te zan den aan de familie. Instemming. Na dat In Memoriam leest de secretaris de heer D. Kaan Jz.f de notclen, welke on veranderd worden vastgesteld. I9 ingekomen een schrijven van J. Nies- sen met dankbetuiging voor de hulp, be wezen aan zijn zoon Johannes De bode Van der Goes heeft bedankt door het Bestuur is bereids in diens plaats aangesteld de heer A. J. H.de Smit Een schrijven van den heer D. Kaan Jz. is ingekomen, waarbij hij met ingang van 1 Januari 1924 bedankt als secretaris-pen ningmeester. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Verg. die op 5 October te Amsterdam zal worden gehouden, wordt gekozen de heer G. J. Lovink en tot diens plaatsvervanger Dr. Olree. Beide heeren nemen aan. Hierna wordt de beschrijvingsbrief be handeld. De afgevaardigden krijgen vrij mandaat. Als commissie voor het nazien der reke ning over 1923 worden benoemd de hee ren S. Speets en P. Visser en tot plaats vervanger de heer H. Jonker. Tot bestuursleden worden gekozen de heieren C. Rezelman Dz. en C. Liefhebber lij de verdeeling der bestuursfunctie's wordt de heer Lovink voorzitter en de heer Liefhebber secretaris-penningni De groote tent, welke met de jubi leumfeesten op het terrein heeft gestaan is aangekocht door den heer Joh. Schil - derman. De vloer zal worden vernieuwd en alles zal naar de eischen des tijds wor den ingericht, Woensdagavond vergaderde de nuts ereeniging „Vriendenkring" onder voor zitterschap van den heer A. Raap. Na opening werden de notulen door den voorzitter gelezen waar de secretaris had bedankt en tevens niet aanwezig was Uit de rekening van den penningmees - ter den heer M. Broers blijkt, dat er een batig saldo is van f 15.40; De heeren J. Cor nelissen en C. de Graaf verklaren alles in orde te hebben bevonden. Als secretaris wordt thans gekozen de heer H. Petter. Ofschoon da heer Raap zich ook gaar - ne aan zijn voorzitterschap zag ontheven bezwijkt hij voor aller verzoek om aan te blijven, «n neemt weer 'n jaar voor zijn rekening. De heeren M. Wiggers en M. Broers worden als bestuursleden herkozen Inplaats van den heer Borst wordt be noemd de heer L. Blaauboer. Dc eerste nutsavond wordt bepaald op 24 October. De medewerking van Jan Wig gers en bekende tooneelclubjes zal tevens worden verzocht. Hierna Sluiting. Zooals bekend is, zal 11 October a.s. in de Tweede Kamer worden begonnen met de behandeling der Vlootwet. Men is ■alhier druk bezig handteckeningen te ver zamelen voor het petitionncm'ent, dat op louw is gezet, om de Kamerleden te bewe gen hun stem aan deze wet te onthouden. Bovendien za' ar- Zaterdag 6 October te Kleine te Kleine*i$luis een openbare verga dering worden gehouden, om te protestee ren tegen de voornemens van de Regee ring. Naar wij voornemen, zal Zaterdag 20 October dc afdeeling Anna Paulowna van den Landarbeidersbond haar 10-jarig bestaan herdenken. BREEZAND. Vrijdagavond 28 Septem ber hield de afdeeling „Breezand" van den bond van Melkveehouders een algemeene vergadering in het lokaal van den heer D. Zon. Nadat de voorz. de heer A. Buy, de ver gadering heeft geopend, leest de secreta ris, de heer A. Prangeer, de notulen, wel ke onveranderd worden goedgekeurd. Vervolgens wordt verslag uitgebracht van de vergaderingen te Helder gehouden. En dan komt in behandeling het belangrijk ste punt der agenda, namelijk het bepalen van den melkprijs gedurende den winter. Na bespreking vindt eindelijk algemeene ■instemming een prijs van 121/0 cent per L., franco stad, tot 1 November 1923. Als punt 5 komt in bespreking de rege ling van het overproduct. Zal men dezen winter het overproduct verwerken voor gezamenlijke rekening Dit voorstel wordt met 31 tegen en 3 voor verworpen. De heeren H. Naaslepad en Joh. Nuy worden als leden van het bestuur herko zen en nemen dit weder aan. Sluiting, BREEZAND. Op 25 en 26 -Septem ber werd hier in het Evangelisatie gegouw een bazaar gehouden. Dc opbrengst moest dienen voor de aanschaffing van een nieuw orgel. Netto werd f453 overgehouden, zoo dal het doel werd bereikt. GEMENGD NIEUWS. HEVIGE STORMEN in het BUITENL. BRUSSEL. Tijdens een hevigen storm die op de kust woedde, is een visschers- iloep van Ostande op den pier geloopen. De bemanning van 5 koppen verdronk. DUINKERKEN 4 Oct. In de builenha- ven heeft de hevige storm onder de vis- schersvloot groote averij aangericht. Ver scheidene schepen zijn gestrand. Persoon lijke ongelukken worden niet gemeld. FRANKRIJK, Cherbourg. De storm heeft ook op de kusten van Frankrijk ge woed. en in Cherbourg groote schade aan gericht. Het tramverkeer evenals dat van telegraaf en telefoon stond den geh'elen avond stil. De groote oceaanvaarders zijn met groote vertraging binnengeloopen. Ook in ENGELAND was het Nood - weer. In enkele plaatsen had de storm 'n snelheid van 82 mijl per uur. Melding wordt gemaakt van tallooze gevallen waar in schepen in nood verkecren en de red - dingsbooten hebben uitgezet. JAPAN. NIEUWE AARDBEVING IN TOKIO. Donderdagmorgen heeft en zeer ernsti ge aardbeving plaats gehad. De bewoners vluchten uit de huizen. Het ©leclrisch licht werd afgesneden. In Osaka werd een 'ichte schok gevoeld. EEN AUTO - BUS GEKANTELD Woensdagmiddag is de autobus Breda - Zundert - Antwerpen nabij Rijsbergen te gen een boom gereden en gekanteld .De wagen kwam in een droogen greppe 1 te recht. Van de zes inzittenden bekwamen vier passagiers snijwonden. De twee chauf feurs kwamen met den schrik vrij. De au tobus was op weg van Antwerpen naar Breda. ERNSTGE VECHTPARTIJ. Dinsdagavond meldt de Asser Crt. is het te Fochteloo tot een ernstige vechtpar tij gekomen, die vermoedelijk reeds een slachtoffer heeft gemaakt. Een paar arbei •ders uit de omgeving hadden op de markt te Oosterwolde varkens verkocht. Van het daarvoor ontvangen g ld maak ten zij met hun schoonvader aldaar goe de zwier. Verschillende cafés werden be zocht en toen men zich eindelijk huis waarts begaf, waren alle drie mannen ge ducht onder den invloed. Een veldwach ter wilde hen toen wegens dronkenschap verbaliseeren. Doch dat zette zulk kwaad bloed bij de mannen dat een hunner een dolle greep en daarmee den veldwachter te lijf wilde gaan. Woest sk eg hij om zich heen. In de formeele vechtpartij die in middels ontstaan was, w'st noch zag hij meer wat hij deed, met het gevo'g dat hij in plaats van den veldwachter, op wien hij het gemunt had, zijn schoonvader met het dolkmes dwars door een der longen stak. De beide dronken mannen werden ge - arresteeerd en opgebracht, terwijl de schoonvader naar het ziekenhuis te Gro ningen werd overgebracht. Zijn toestand was ernstig. ONZE OESTER-CULTUUR. In September 1923 werden uil lersoke de volgende aantallen oesters gezonden Holland 109.520, België 98.575Engeland 1,162,585, Frankrijk 20,350, andere landen 3000, totaal 1,394.030. In dezelfde maand van het vorige jaar bedroeg het totaal 421.200. ONDER VRIENDJES. Tc Geldrop bonden een 2-tal knaapjes van 13 jaar een vriendje waarmed zij on genoegen hadden, aan een boom en be werkten hem terdege met knuppels. Toe geschoten hulp verlostte het slachtoffer, dat aardig was toegetakeld. De politie stelt een nader onderzoek in. EEN DEMONSTRATIE De aanbieding van het petitionnement tegen de Vlootwet aan de Tweede Kamer zal naar het Volk mededeelt gepaard gaan met een straatdemonstratie. OPGELET. Denkt er om dat iu den nacht van Zater dag op Zondg de zomertijd eindigt. Zondag ochtend hebben we weer gewonen tijd. Wie Zaterdagavond een langen avond wil hebben, zette de klok -om acht of ne gen uur een uur achteruit. Wie graag een» lekker wil uitslapen en een langen nacht il hebben, zette de klok achteruit vlak voor hij, op den gewonen tijd, naar bed gaat. DE SPANNING IN DUITSCHLAND Het ministerie van Stresemann is ge- allen. Echter zal Stresemann daaruit zelf weer herrijzen en misschien zelfs dictator worden over het geheele Duitsche rijk. Van de laatste vijftig uren is er geen onvergaderd verloopenbet kabinet en de partijen hielden stormachtige zittingen. 235 MILLIOEN MARK VOOR 1 GULDEN. De politieke crisis heeft de wisselkoers nog verder ontwricht, voor zoover daar- an geen sprake zijn. Aanvankelijk waren Donderdag voor geen enkel buitenlandsch betalingsmiddel noteeringen te verkrijgen, •met 'uitzondering van den dollar, waarvoor tijdens de voorbeurs een koers van 500 millioen werd genoemd. Later werden ook voor Amsterdam en Londen koersen ge noemd, die echter ieder oogenblik verdere stijgingen vertoonden. Tegen den middag was de koers voor den dollar tot 600 millioen, voor het pond sterling tot 2750 en voor den gulden tot ruim 235 mil'ioen gestegen. Het aanbod van materiaal was ecl.ter zeer groot, daar bezitters hun stukken natuurlijk achtcrhou den. Ook verschillende graan- reni goedc- rennoteeringen 'konden niet worden vastge steld. Overal neemt men een afwachtende houding aan. RIGA, 4 Oct. Volgens de bladen heb ben verschillende Russische volkscommis sarissen, rekening houdende met de moge lijkheid van een revolutie in Duitschland zich op weg naar Berlijn begeven. Zoo zijn Stoetchka en Danischewski reeds onder weg, terwijl ook Radek naar Berlijn terug keert. De sowjet-gezant in Letland, Ara- low vertrekt evene'ens naar Duitschland. WONDERBARE REDDING. Donderdag werd de wonderbare redding gemeld van nog vijf overlevenden van de mijnramp te Falkirk, in Schotland, waar 41 mannen opgesloten geraakten in een o- verstroomenden mijn. De mannen werden Donderdagmorgen levend en welgemoed bovengebracht, nadat zij tien dagen begra ven waren geweest. Hun redding is te danken aan de schitle rende volharding van de reddingsploegen, die, ondanks het schijnbaar hopelooze van hun taak, aanhoudend hebben doorge- verkt van het oogenblik af, dat de ramp voorviel. Even na middernacht bereikten zij heden een punt waar stemmen van de opgesloten mannen werden gehoord aan anderen kant van den versperring, Tien man extra werden overhaast de sohaclvt ingezonden om de andere redders te hel pen. Met verdubbelde energie zetten toen de redders hun arbeid voort en weldra hadden zij verbinding met de opgesloten mannen. WIERINGEN. Dinsdagavond vergaderde de fccslcomm'ssie in hotel De Haan ter af rekening. Na opening door voorz., burge meester Kolff, werden de uitgaven en ont vangsten post voor post door den heer dc Graaf voorgelezen. Er was een batig saldo Besloten werd dit aldus weg te schen ken: aan Harmonie f40; aan Apollo f35; en f85 aan de Afd, Wieringen van hel Wit te Kruis. Als bewijs van erkentelijkheid zal den heer J. N. Bruu'1 een. ring worden aangeboden. De uilslag prijzen gevelversiering is als volgt: dagversiering: le prijs C. G. Post 2e pr J. Keijzer Pz; Voor dag- en avond versiering le pr: M. de Haan; 2e pr. IL G. Rump en 3e prijs Mej Maric Lont Verschillende woorden van dank wor den ten-slotte gcwisse'd en dc heer dc Haan gaf als loegiftje jiubeleumfüms van dc feesten te Wicringerwaard en Dirkshorn POLITIE: Gevonden een rijwiel. Inlichtingen bij den Gem. Veldwachter. PREDIKBEURTEN NED HERV GEM H.hoef voorm. half elf Ds, Buiskool. Den Oever namf. 2 cur Ds. Buiskool. DOOPSGEZINDE GEM. GEEN DIENST. EVANGELISATIE H.-hoef voorm. half elf de heer Eppinga. UITGEKOMEN NUMMERS DER 5e, 6e, 7e en 8e lijst der 5de klas. 18110 met 400. 5014; 5015; 5026; 5038; 5045;#" 5074 5085 5089 19980 19982 19990 MET EIGEN GELD; 50175035 5040 5049 50575070 5076 5078 1997319974 19985 NIETEN. GEBR. VROON E. MARKTBERICHTEN. Schagen 4 October: 24 paarden f150 a 450; 7 stieren 1150 a 340; 98 gelde koeien vette f350 a 490; Gelde koeien mag. f255 a 375; 40 kalfkoeien f330 a 490; 38 pinken f150 a 250; 4 graskalveren f50 a 100; 24 nuchtere kalveren f 15 a 27; 50 scha pen magere f38 a 50; 309 idem vette f 44 ■a f 52.50; 225 overhouders f28 a 40; 4 bokken, en geiten 12,75 a 8.16 var kens mag. f26; 53 idem vette per KG; f 0.76 a 0.84; 230 biggen 13 konijnen f0.40 a 2.—; 371 kippen f0.70 a 1.10; 60 eenden 0.60 a 2.40 duiven; haantjes f f0.50 a 1.50; boter f2.25 a2.46; kipeieren f 7 50a a 8 50; cendeieren f7. Gekruiste Texelsche M. Bakker Sz. Oosterland Wieringen. J. DU1JNK.ER Noord-Stroe Wieringen. prima boterspe- culaas a 70 cent per pond. Prima HonigTaai Taai a 35 cent per pond. Slijters rabat!! Aanbevelend, N. lvOORN Brood- Koek- Banketbakkerij DE ROORXSCnOOI H.-hoef Wieringen. Prima LEIDSCHE WOL LEN DEKENS, in alle kleuren, tegen zeer lage prijzen vindt U bij T. T A K ES H.-hoef Wierfngen.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 2