&psK«8 vin Balansfïi P. HARTOO Hypotheken oe Credieleo Schermbeeck kapitein is) het volgende Dr, Crane (de scheepsdokter) en kapi lein van Schermbeeck werkten daig en nacht. Dr. Crane zorgde voor de gewonde vluchtelingen zoowel op het land als op hel schip. Kapitein Van Schermbeeck was een der eerste kapiteins die te hu'p snel- ti'jHij liet onmiddellijk de reddingbooten vieren en stuurde ze naar den wal waar bij massa's gewonden en getroffenen red de. Later bracht hij 1500 Chineesche vluchtelingen naar havens in China." Hel werk van de vijf kapiteins, zegt bet blad nog, was een eer voor hun onder schcidene vlaggen. DE KOEIENDIEFSTAL. De ontdekking van de daders van den Kceiendicfslal uit de weide van den heer A. Maarecs te Schagen, schijnt ean stap na ~C" gekomen te zijn. Als verdacht van diefstal, is Maandag avond door Majoor Van Keulen te Scha gen gearresteerd zekere A. S., van Anna Paulowna, den laatsten tijd woonachtig in Den Helder Dinsdag is deze verdachte naar Alkmaar overgebracht. Hij ontkent tot nog toe ha'sstarrig, maar hij schijnt door verschillende personen in Alkmaar rucl wie hij in aanraking is geweest, toen hij de koeien aanvoerde en verkocht, her kend te zijn. Door zijn royale gelduilgaven den laat sten lijd is de aandacht dor politie op hem geva'len. Van zijn medeplichtige(n) is tot dusver niets naders bekend. INVOERRECHT OP VLEESCH. De minister van Financiën brengt in de ,,St.-Crt. ter kennis, dat de commissie van deskundigen voor het invoerrecht op versch en gekoeld vleesch in hare verga dering van 23 dezeT de in de wet van 19 Mei 1922 bedoelde prijscourant heeft vast gesteld als volgt Rund- en kalfsvleesch of gekoeld, 100 K.G. 100. Paarden- en ander vleesch, dito 100 K.G. 50. Gedurende de maand November 1923 zal mitsdien het invoerrecht voor de hier boven bedoelde vleeschsoorten bedragen 10 pel. van de hiervoor vermelde waarden ONTPLOFFING BIJ POPE. Men meldt uit Venlo Donderdagmorgen omstreeks 7 uur sprong an de Pope Metaaldraadlampenfa- griek tc Venlo de luchttdrukketel, d.1. d- ketel, die de lucht door de geheele fabriek voert naar de gastoestellen. De slag was gelijk aan een geweldigen Donderslag en uren in de omgeving te hooren. De meeste ruiten van de fabriek en de aangrenzende huizen zijn ggsprongen. De ijzeren deksel van den ketel, ter groote van ongeveer anderhalve meter, is een honderd meter ver weggeslingerd en lag op een stuk land achter de fabriek in den grond geslagen, In de fabriek zelf is hel een groote ruïne overal glasscherven van gegreken lampen, en ruiten. Het personeel, dat inmiddels aankwam, kreeg aanzegging weer naar huis te gaan, daar er voorloopig niet gewerkt kan wor den. De ontploffing geschiedde op een lijd dat het personeel niet aanwezig was. Wa re hel even later geweest, dan zouden al licht persoonlijke ongelukken te betreuren zijn geweest. De materiale schade is vrij aanzienlijk. PRIESTERSTUDENT-MIJNWERKER. De politie van Heerlen hield een Duit- scher aan, die niet in het bezit was van de vereisclite papieren. Uit het onderzoek bleek, zoo meldt ,,De Tijd", dat de Duvt- scher werkzaam was op Staatsmijn „Wil helm in a" an tevens student in een Duitsch seminarie. Hij werkte op de mijn om geld te verdienen voor de voortzetting zijner studies. EEN SCHRANDERE KOE. Een slager te Ape'doorn kocht van ie mand te Wenum een koe, die hij tijdelijk in een stal aan den Vlijtschen weg onder dak bracht. Toen de slager dend volgenden dag de kce uit den stal wilde halen om het reeds uitgesproken, doodvonnis te voltrekken, u a* bet dier verdwenen. De koe, die blijkbaar aan een goeden maaltijd de voorkeur gaf boven de slacht bank. bleek den langen weg naar de haar bekende weide alleen te hebben .gevonden Ruriig liep zij in de weide van den vorigen eigenaar te grazen. CHINA. EEN STATION GEPLUNDERD. Een der dagbladen uit Peking meldt, dat 500 roovers Dinsdagavond het station tc Koeanting, dat ten zuiden van Sjeng- rjow ligt, hebben gcp'underd. Ean snel- Ircin uit Hankow, die gedurende den aan val het station binnenliep, verliet dU weer, toen 'de roovers den trein begonnen tc beschieten. Uit Kanton werden troepen gezonden, die den strijd mett de roovers aanbonden. Tenslotte werden d,e roovcs verdreven. EGYYPTE. HANDEL IN BLANKE SLAVINNEN. Honderd personen gearresteerd. Een «xchange-telegram uit Cairo meldtt dat de politic ongeveer honderd mannen en vrouwen heeft gearresteerd, die ver dacht worden deel uit tc maken van ean organisatie voor den handel in blanke sla DE RIJNLANDSCHE REPUBLIEK. Parijs 25 October. Naar uit Berlijn aan het Journal wordt gemeld, zou de D-uit- sche regeering het plan hebben ten einde grooter onheil tc voorkomen het procla- ■meeren van de Rijnlandsche republiek on der leiding van dr. Adenauer te begunsti gen. Parijs 25 Oct. Uit Bon wordt aan het „Journal" gemeld, dat dc republiek wordt geproclameerd te Bcuel bij Bonn. De poli tie werd ontwapend en de burgemeester onderwierp zich. Aken, 25 October. De separatisten be zetten nog steeds het gebouw van den re- geeringspresident. De nieuwbenoemde po- litie-presidenit Von Buihr, d.ie zonder toe stemming der geallieerde commissie in dienst was getreden, is door de Belgen uit gewezen. Nieuwe ongeregeldheden wor den verwacht. In Trier en Wiesbaden hebban hevige onlusten plaats gehad. Aken, 25 Oct. De pollitie drong heden in de vroegte het regeer ngsgebouw binnen Een deel van de zwakke separatistenbe zetting wilde zich met opgeheven handen overgeven, toen plotseling Belgische mili tairen en gendarmen binnendrongen en de Duitsche politie terugdreven en hen bij den aftocht in den rug beschoten, waar door eenige manschappen werden gewond. Het rejeeringsgebouw werd weer door de saparatiitan bezet. Belgische genda-me.i beschermen het. Zij maken druk gebruik van gummistokken. De Belgische partij voor de separatisten. DE ONLUSTEN IN HAMBURG. Het verhaal van een ooggetuige. Een Nederlander, die Dinsdagnamiddag uil Hamburg is vertrokken, meldt omtrent de gebeurtenissen aldaar hel volgende aan V. D. Ik wilde u telefoneeren uit A 'ona, maar de tijd was te kort. Later hoorde ik, dat de draden doorgeknipt waren. De toe stand neemt een steeds dreigender houding aan. Levensmiddelen waren er dan laat sten lijd zeer weinig en de prijsstijgingen gingen zoo met sprongen, dat het voor de menschen niet bij te houdan is, waardoor in uitgebreide kringen gebrek geleden wordt. Zaterdag was er reeds een samen scholing van vrouwen voor het stadhuis in Altona geweest. De vrouwen schreeuwden om eten. Door de Schupo werden zij mïl gummiknuppels uiteengedreven. Voor het Hauptbahnhof in Altona is daarna eens een lid der Schupo neergeschoten, terwijl hier en daar de ruiten werden ingeworpen. Zaterdag werden een aantal Russen in de stad gesignaleerd. Zondag zijn evenwel de onlusten begonnen. Duizenden trokken naar de aardappelvelden bij Bergedorf en plunderden deze. Hedenmorgen is het tol uitbarsting te Hamburg gekomen en toen ben ik met den trein van 4.01 uit Hamburg vertrokken in plaats va-n met dien. van 11.08 's avonds, zooals ik oorspronkelijk van plan was. Om vier uur smorgens begonnen de op standelingen in Barmbeck de rails op te breken, boomen on te zagen, enz. Hicrme de werden barricades in de straten opge richt. Loopgraven werden gemaakt, ter- wij', alle telefoon- en telegraafdraden wer den doorgesneden en winkelruiten ingewor pen. Op het traject naar Lu beek werd on geveer 200 meter rails opgebroken. L»e baanwachter, die hiervan melding wilde maken werd afgeranseld. Hij wist echter te vluchten en kon toch nog den eerstko- menden trein waarschuwen. In Eimsbutlel, een voorstad van Hamburg, werd door de Schupowacht overvallen. Eenige leden wer den gedood, terwijl de anderen moesten vluchten. Later hebben de Schupo's deze wacht weer heroverd. Spoedig na het uitbreken der onlusten ging de versterkte Schupo over tol hel schoonvegen der straten. Er vielen daarbij dood-en en vele gewonden. De ziekenwa gens reden af en aan. Van een automobiel die leden van de Schupo door de stad ver voerde, werd de chauffeur van uil een ven ster doodgeschoten. Een jongeman van on geveer achttien jaar wilde een Schupo een revolver ontrukken doch werd aan de ba jonet ger gen. Samenscholingen zijn verboden en Over al waar drie personen bij elkaar zijn wor den zij uit elkaar gedreven. Weigeren zii, dan worden zij gearresteerd. Vele zaken zijn gesloten en het perso neel is maar huis gestuurd. De Deutsche werf heeft de arbeiders Zaterdag reeds ont slagen, terwijl de werven van Blohm en Voss en de Vulkan-werf heden gefloten worden, daar de arbeiders niet geregeld op het werk komen. De tram rijdt niet meer. EEN MERKWAARDIGE PETITIE. De belastingbetalers van Torrin op het eiland Skyg,.in Schotland, hebben aan den koning een merkwaardige petitie gezon den. De petitie zegt dat r op het eiland honderden oud-soldaten en oud-malrozen in ellende leven, omdat de regeering in gebreke is gebleven, de wetten, waarbij grond aan oud-strijders wordt toegekend, irit te voeren, waarvan het gevolg is, dat veie ordelievende burgers, die in gebrek leven, zich eigenmachtig in het bezit moes ten stellen van stukken grond. De petitie gaat dan als volgt voort „Nu de oorlog voorbij is en do mannen niet meer noodig zijn, worden de arme slakkers, die zonder armen en beenen uit den oorlog gekomen zijn, dagelijks opge vat en naar de gevangenis gesleept, terwijl leden van uwe legecring bij de onthulling van oorlogsgedenikteekenen met groot ge mak redeneeren over de offers, door flun dotode makkers gebracht. De „doode mak kers" kunnen' van geluk spraken dal hun de wreedheden bespaard zijn gebleven, die in naam van de wet zijn ten deel gevallen aan de overlevende soldalen en matrozen van dit eiland en andere gedeelten der Hooglanden. Onze gevangenissen zoowel in Hoogland als Laagland zijn thans de meest sprekende herinneringen aan dat gene, wat van de dappere dooden wordt gedacht. Het parlement houdt geen .zitting en wanneer het zitting houdt, levert het geen nut op aan de armen van dit land, want de belangstelling van uwe regeering gaat niet uit naar de armen, doch naar de rijken. In deze toestand smeeken wij u een onderzoek te doen naar den toestand waarin de van grond ontbloote bevolking van dit eiland leeft. Op het «ogenblik ge nieten alléén de grondbezitters de be - scherming der wei. DIEFSTAL UIT DE WEIDE Donderdagnacht zijn ten nadeelc van den landbouwer Joh. Moors, Cammerweg te Maastricht, twee koeien uit de weide gestolen ter waarde van 800. Men ver moedt, dat de dief do koeien over de na bij gelegen Belgische grens gebracht heeft *NNA-PAULOWNA. Zaterdag 20 October, feestavond voor de Afd. Anna Paulowna van den Neder- landschen Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en. Zuivelbedrijf en voor de plaatselijke afd. der S.D.A.P: Eerstgenoemde afdeeling herdacht haar 10-jariig bestaan. Ook de afd. Helder van den Bestuurdersbond gaf door een flinke vertegenwoordiging van haar belangstel ling lilijk. Nadat de voormalige voorzitter, de heer B. Looij, die wegens zijn zwakke gezond heid reeds sedert «enigen tijd zijn taak aan een jeugdiger en sterkere kracht had overgedragen, maar die bij deze buiten gewone samenkomst nog eens den voor zittershamer hanteerde, de aanwezigen hartelijk welkom had geheeten, gaf hij in korte trekken een historisch overzicht van het leven der afdeeling gedurende dat tien'al jar2n. De afd. telt op dit ©ogenblik 170 leden. Spr. betcogt daarop het groo'e belang dat de 'andarbeider heeft bij een krach tige organisatie, daarbij herinnerend aan wat door het werken en streven van den Bond reeds werd verworpen en hetgeen de afd. Anna Paulowna bier ter .plaatse tot stand bracht en eindigt met een opwek king tot de aanwezigen om, elk naar de male zijner gave en krachten, de organi- tatie grooter en sterker te maken dan ooit. De heer P. Hiemstra, bondsvoorzitter, en Lid der Tweede Kamer, hi«ld daarop de feestrede, die, vólgens sprekers ei- gan verklaring, eigenlijk heelemaal geen feestrede mocht beeten en toch was zij dat gedoe'telijk ook weer wèl, namelijk daar waar spreker hulde bracht, aan het werk van de pioniers der afdeeling ini 't algemeen en aan dat van den heer Looy in 't bijzonder.. Daarna werd achtereenvolgens het woord nog gevoerd door den voorzitter van den Helderschen Bestuurdersbond, die de feestende afdeeling niet alleen hul digde met een hartelijke toespraak, maar ook met een fraaien mand met bloemen door den heer K. Keuris, die in zonder heid kameraad Looij als trouwen, makker en moedig wapenbroeder eere bracht, als mede door den lieer Hoekstra, die de af deeling dankte voor haar medewerking tot bevordering der geheelonthouding. Door de proprgandaclub U.E.K. werd vervolgens met veel' animo Inite Onsman's één-acler „De Heilige Dienst" gespeeld en daarop werden de aanwezigen onthaald op voordrachten en zangnummers door gezusters De Smit, de gezusters Pranger, de dames Blaauboer, Blom, Busscher en Swiers, de heeren Kranenburg en Teklen- burg van Helder on natuurlijk we zou den hier anders oen feestavond zoo lang zamerhand onvolledig gaan vinden dat ook dc lieer Jn. Wiggers eenige zijner ca baretliedjes zong. Heil was dan ook na mid dernacht toen dc bijeenkomst door den voorzitter werd gesloten met een hartelijk woord van dank allen, die tot het welsla gen van dezen avond hadden medege werkt. De hoofdprijs bij de verloting der Vereen,iging tot bevordering van hel Vreemdelingenverkeer te Caillantsoog, is gevallen op no. 3371, in de coLVclie van den debilant P. Smit alhier. BURGERLIJKE STAND Geboren; Calharina Johanna Alida, dochter van II. Meilink en van A. M. M Leurs Dirk Johan, zoon van D. J. Mosk en van N. J. Kooij Ondertrouwd Margaretha Huiberts zn Cornelis Ni colaas Deutekom. Getrouwd Trijntje Rood en Jan den "ion Das. GEMEENTE WIER1NGEN. MOND- EN KLAUWZEER. Nu de berichten omtrent de uitbrei ding van het mond- en klauwzeer een steeds meer dreigend aanzien krijgen mee nen onderget eekenden, nog een laatste waarschuwend woord te moeten laten boo ren, nu de kans bestaat, dat Wieringen van die ziekte verschoond b'ijft. Ten einde te trachten de ziekte buiten de grenzen van het eiland te houden is het iu de eerste plaatst noodig dat albn die met vee in aanraking komen zich met de uiterste zorg hoeden voor besmetting. Alle veehouders behooren te zorgen dat niemand, ook de gezinsleden niet, tot de veestallen wordt .toegelaten zonder zich met een desinfectoerend middel te hebben ontsmet. In het bijzonder wordt gewaar schuwd tegen veekooplieden, die al zeer gemakkelijk de besmetting van de mark ten kunnen overbrengen. Ook deze kooplieden zelve behooren de meeste behoedzaamheid in acht te ne men, waartoe een beroep o,p hunne mede werking wordt gedaan. Indien door allen medewerking wordt verleend bij het inachtnemen der voor zorgsmaatregelen, is het misschien moge lijk de ziekte te weren. Wieringen, 25 October 1923. Burgemeester en Wethouders van Wieringen, L C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. Zondagnamiddag zal in de Ned. Herv. Kerk te Hrppolijtushoef een concert wor den gegeven door een Duitsch kwartet Waar dit kwartet voor de voornaamste kringen in Duitschland is opgetreden en thns in alle groote steden in Holland zingt, behoeven we iniet te zeggen, dat het iets goeds is. De entree van 25 cent kan voor niemand ean bezwaarzijn. Bovendien wordt de ontvangst bestemd vor liefdadige doeleinden. -Zie advertentie Dezer dagen zijn in de Koog van Hip- polytusboef twee wilde zwanen gezien. Een vroege winter DE VLOOTWET. Dan Haag 25 October. Wat zal hij doen? Vijf ministers hebber, nu gesproken en nóg zijn, naar men van Roomsche zijde hoorde, de bezwaren van nvr. Van Schaik niet opgeheven. Maar zullen hij en de zij nen daarom tegenstemmen!? Dat wordt on waarschijnlijk geacht. Doch op de zeker heid daaromtrent zullen we nog moeten wachten tot morgen in den laten uamid - dag. Dan zal waarschijnlijk de beslissing vallenwanneer het althans loopt vol - gens hel plan van dan voorzitter die daar toe de vergadering van morgen reeds om elf uur laat aanvangen. Men rekent ech - t-r op aanneming. Vijf ministers: Gisteren de heeren Ruys en Westerveld; vandaag de heeren De Graaf, Colijn en Van Kamebeek. Er zullen, vandaag vóór de beslissing nog wel vinnige woorden vallen, Bij de ro plieken pleegt, in zoon debat, de stemming altijd wat geprikkeld te raken. En dan heeft de heer Drcsselhuis van - daag nog half en half een uitstel voorstel aangekondigd. Ja als men het verstandige daarvan neg maar wilde inzien Want het staat nu, na deze debatten wol vast, dat de Vlootwet ons slechts voor zes jaren bindt; en dan nog behou dens den jaarlijkschen begrootingspost. d->t we dan een vloot hebben die één ge heel vormt en waarmee we aan onzen in tcrnalionalen plicht als neutraal zullen kunnen voldoen. En dat ze, althans voor Nederland, geen verhooging van uitgaven bet eek,ent. Maar dat onze begroeting voor 1925 izal sluiten, staat nog NIET vast. En hoe moeilijk zal hot zijn, om telkens weder een meerderheid Ie vinden voor de krasse maatregelen waarmee men die slui tende begrooting moet bereiken, als een reeds AANGENOMEN en INGEVOERDE Vlootwet daartegen zaJ- kunnen worden uit gespeeld. GRAS IN FRIESLAND. Nog nooit is er in Friesland in hel na jaar zooveel gras op stal gevoederd dan thans, een gevolg van omstandigheden Door den regen zijn dc weiden drassig, De koeien kunnen er niet in verkeeren. Overal dn de weiden is nog volop gras het jaar 1923 is een grasjaar bij uitnemend heid. Dagelijks wordt nu gras gemaaid, dit per as of vaartuig naar de boerderij ver voerd ieni het vee toegediend. Grasmaaiers slaan in het veld met bag gerlaarzen aan. AJ1 dat gras wordt met dc hand gemaaid De paarden zouden voor dc maaimaohine in den drassigen bodem' wegzakken. Menig arbeider heeft door dit maaien ge legenheid een daggeld te verdienen, wat een voordeel is, omdat het werk in hot vee houdersbedrijf in Friesland ook al niet Aardig is de kleurscliaikeeringdie dat dagelijks bij stukjes maaien, ten gevolge heeft. De vandaag gemaaide stukjes heel liohl groen, dat van gisteren iels donkerder en zoo al'engs tot de gewone graskleur. Net een staalkaart van een fabriek van stoffenverven, maar dan in hel groot DE ZAKELIJKE BEDRIJFSBELASTING IN ZAANDIJK AFGESCHAFT. Men meldt uit Zaandijk In de gisteravond gehouden gemeente raadsvergadering werd besloten met in gang van 1 Januari 1924 de zakelijke belas iing op het bedrijf in te trekken. Vóór stemden 1 anti-rev., 2 Vrijh. B. en dc af gevaardigde van de arbeidersvereeniging. Tegen slemden de drie soc.-democraten. PREDIKBEURTEN MKD HERV. GEM Westerland nam. 2 uur de hr. Eppinga. DOOPSGEZINDE GEM. GEEN DIENST. EVANGELISATIE H:hoef voorm. 10 uur de heer Eppinga Donderdagavond 1 Nov. avonds kwart over acht in dc Evangelisatie: dc he>r B. Kamphuis van Loosdrecht rede ter herdenking der Kerkhervorming. Hel zangkoor zal zingen.. M ARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 25 October 1923 358 geldekoeien mag. 275 a 380 98 idem vette, 300 a 510 160 pinken 150 d 250; 85 graskalveren 55 a 120; 10 nuchtere kalveren 16 d 28 76 scha pen magere 40 a 50 220 idem vette 44 a 55 185 overbouders 36 a 4210 tokken en geilen ƒ24 1054 vamens vette, per Kg. 0,72 a 0,80 186 biggen f 12 a 22 14 konijnen 0.50 a 2,50 297 kippen 0.50 a 2,50 42 eenden 0.60 d 2 184 Kg. boter 2,20 d 2,40 5728 slt. kipeieren 11 d 13; 618 st. eendeicren 7 inrichten, bij- honden en con troleeren van administraties Behandeling van belastingzaken enz. enz. Schagen Anna-Paulowna C 8. EFKER Administrateur Qeldersche kade 27 a (Beursplein) ROTTERDAM en Ottoweg 10 HEELSEM, belast zich met het bezorgen van £ïypotte ken en Credietan Momontee! kapitalen beschikbaar

Wieringer courant | 1923 | | pagina 2