welke kosten aan een en ander zijn ver bonden, terwijl inzake dc voedselvoorzie ning te voren overleg moet worden ge pleegd roet den garnizoenscommandant." DAT MOET GIJ WETEN. OUDE ERWTEN. ..Bij de duurte van de verschillende c r e n soor ten zoo schrijft een lezeres, v winter menige huisvrouw haar vlucht moeien nemen tot de droge peul- nichtenz-ooals erwten, boonen enz. Dc groene erwt lijkt mij een geschikte soort om, ook gestoofd als imitatie -dipppers" op tafel le worden gebracht. Nu vind ik altijd moeilijk om deze erwten zacht 'e krijgen zonder dat dc massa als pap wordt, wat dikwijls gebeurt na de toevoe- -g van .en weinig zuiveringszout onder het - fk ken. Kunt u misschien een middel aan de hand doen, waardoor dc erwt zacht, maar toch heel op tafel kan ko men - - Een goede methode om gedroog de groenten te behandelen is de volgende' - igc malen met lauw water afwas- srhen daarna de erwten of boonen over gieten met kokend water, waarin een wei- dub hel koolzure soda (zuivcringzoutl. zc daarin even 'aten slaan, dan goed met lauw water nawasschen en in ruim lauw water een nacht laten weeken. Ze in h :t v. oekwa-lcr gaar koker*als ze moeilijk gaar le krijgen zijn, een stukje boter of vet toevoegen. Ze na het koken afgieten en sloven als verschc groente. KONING OVER SCHAPEN EN GEITEN De Britscbe torpedojager ,,Anzac", die - - zer dagen te Sydney -erugkwam, na een kruistocht door de wateren noordelijk van Australië, rapporteerde op een klein eiland hetwelk zij aandeed om den water voorraad aan te vullen, een kluizenaar le hebben aangetroffen die daar alleen woon- •fa en enkel schapen en geiten tot gezel schap had. Geruimen tijd geleden, ald-us vertelde de man, was hij op het eiland aangekomen fomtrenl de reden van den komst liet hij -h verder niet uit) en had toen twee kop p is schapen en geiten bij zich, benevens oen hondDeze was intusschen gestorven, doch de veestapel had zich aanmerkelijk ui:gebreid en 'oeslond thans uit pl.rn. 2000 stuks. Dc geiten vooral hadden zich sterk vermenigvuldigd. De man had zichzelf een goed en aangenaam huis gebouwd van wrakhout en een soort klei, die op het ei land gevonden werd en in de zon steen har' wordt. Verder had hij een grooten tuin aangelegd, waarin hij allerlei groenten kweelde. Nu en dan komt een schip van hel vaste land het eiland bezoeken -3» brengt uil de beschaafde wereld enkele dingen mee, welke de oude man nog noo dig schijnt te hebben: kleeren, boeken, ammunitie.. Veel is dat echter niet en de ruilhandel met zijn ruilproducten wol hui den en kokosnoten zou hem veel geld mnen cpbrengen. Dat heeft hij echter niet noodig. Het eiland is volgens de bemanning van do Anza-c" zeer vruchtbaar 'en het bezit een schat aan natuurschoon, h-oewcl het slechts 2 mijlen in omtrek is. ..De man woont er als een koning", zei- do een der matrozen, ,,en ik voel er veel - -or zijn onderdaan te worden." INGEZONDEN STUKKEN. M~de R. Vergun mij s.v.p. een plaatsje voor het volgende in uw blad. Bij voorbaat dankend. Arbeiders van Wieringeo, dooron- liergeteekende en den heer C. Boou- :jes is heden op 't gemeeatehut» ge ïnformeerd naar mogelijk uit te voe ren werk der Zuiderzeewerken op Wieringeo in verband met de steeds grooter wordende werkeloosheid. Door Zijn Edelachlb. is ons medegedeeld ij at er door het gemeentebestuur reeds pogingen in het- werk zijn gesteld tol uitvoering van een of andere ge deeltelijke dijkverzwaring of dergelijk werk, doch dat er nog niets officieel vaststaat, alleen dat de afslultdam Wieringen - Anna Paulowna 28 Nov. a.s. zal worden besteed. Doch om het gemeentebestuui een goed overzicht der werkloosheid in deze gemeente te geven, wat bij vele werkloozen meer kracht zal geven bij werkverschaffing, zijt gij arbeiders verplicht u la te 'aten schrijven bij de arbeidsbemid deling. Zorgt er dus voor werkzoe kenden dat gij u ten spoedigste aan meld bij de correspondent der arbeids bemiddeling den heer A. Zomerdijk, zitting houdende ten raadhuize. J. C. DlIUNKER, October, 1028. Noord-Stroe. GEMEENTE WIERINGEN. RAAD. Na' opening en goedkeuring der notulen volgt mededeeling van ingeko- menstukken o.a. -goedkeuring van Ged. Staten voor opheffing vervolgonderwijs v-an het prov. bestuur, dat -er geen bezwaar bestaat het boekjaar van de Gem. Zee gras-Ex-pl. te doen -loopen van 1 Juni tot 31 Mei. Door B, en W, is kasopname gedaan bij den Gem. Ontvanger j alles was in goede ordein kas 16549.50. Ook de administratie der jZeegras-Fxploitatie was correct. In kas op 12 Sept. j.1. 10364,14» Uit de -maandstaat Augustus der Zee gras-Ex pl. blijkt -dat in die m-aand 2940 pak zijn verkocht. Aan Mevr. Bax en den Heer C. D. Wig bout wordt op hun verzoek een halfjaar ontheffing van hondenbelasting verleend aan C. van der Welle gehee'e ontheffing aan het verzoek om ontheffing door den heer M. Kaptein wordt afwijzend beschikt. Aan Mej. Borst wordt op haar verzoek eervol ontslag gegeven als verloskundige met ingang v-an 15 October. Wordt gelezen een adres van de dans club „Tot ons Genoegen", met verzoek des Zondagsavonds een danscursus te mo gen houd-en vanaf half acht tot kwart voor tien. Waar het niet aan dan Raad ligt om vergunning te geven, doch uitsluitend bh den burgemeester, stelt voorz. voor dit a- dres te bespreken na dc vergadering, waar hij gaarne 't advies van den Raad in deze eens wil hooren. In verband -met het verleen-an- v-an een. kraamvrouwen-toeslag ad. 10.tijdens de vacature vroedvrouw, stelt de Heer Oden voor de grens verder uit te strekken. Nu krijgen zij die niet meer dan 1200 inkomen hebben deze toeslag. Spr. zou zonder onderscheid des persoons deze te gemoetkoming willen verleenen. Voorz. Dat is toch wel wat ver gedre ven. Om menschen die '<t niet noodig heb ben nu een doceurtje van 10 tei geven. De Heer Oden!Nu, dan b.v. 1600. De Heer Kaan Soms zijn er menschen, die minder inkomen hebben, doch even goed een dokter halen, al is er dan ook een vroedvrouw. De Heeren Kooij en Bakker willen even als de Heer Kaan de grens zoo ilaten blij ven. Echter wordt met 6 togen 5 stemmen hel laatste voorstel Oden aangenomen. De toestellen1 en verderen inventaris der der voormalige gasfabriek wordt voor 75 aan den hoogsten inschrijver, den Heer C. Metselaar Jbz. verkocht. Om zooveel mogelijk bedrijfszekerheid tc hebben zullen aan de auto-brandspuit z.g. cushiooband en worden aangebracht. Hierdoor wordt de uitgave 300 hooger. Wordt besloten -de overeenkomst mei d-e igcmeen-tten Anna Paulowna en Helder inzake den Vlecschkeuringsdienst te ver lengen. Komt in behandeling d-e begrooting der Zeegras-Exploitatie dienst 19231924. De Heer Lub. Hoe komt men aan dien netto-winst 1922 De Heer Kooij. Wat verstaat -men onder winst De Heer Oden. Wat er overschiet van het zeegras-bedrijf na aftrek van alfa. kos t-en. De heer Kooij. Die 1000 uitgave aan de gemeente voor 't gebruik van gemecn- teeigendommen waar is dat eigenlijk voor? Wat zijn die eigendommen De Heer Bosker. Voor 't gebruik der we gen. De Heer Kooij. Dat is een grove onrecht vaardigheid. Waarom -moeten de zeegras maaiers v-oor den- weg -betalen De Heer Minnes, 't Is eigenlijk zoo. V-roe ger wilde -men den ouden- heer Obreen ec- nige vergoeding geven voor zijn vele «e- moeiingen met de exploitatie. Deze weiger de dit en zag liever dat dan 1000 jaar lijks in de gemeentekas werd gestort. Men heeft er toen in de rekening voor gezet ,.Voor 't gebruik der wegen." De Heer Kooij. In dien tijd kon hel er misschien- afmaar n<u> 1000 tc betalen v-oo-r de wegen,.... waar blijft de gren-s\ De Heer Oden. Over die post is al meer malen gesproken, ook toen mijn voorstel werd aangenomen om de winst der exploi tatie onder de -maaiers te verdeden. En het is ook zeer terecht, dat de gemeente een billijke vergoeding krijgt. De Heer Kooij. Ik stel voor deze post met 800 te verlagen. De Heer Rotgans. Toen de exploitatie in 't leven -kwam w-as d-e bedoeling dat 1-000 in d-e kas van de gemeente terecht kwam. De Gemeente had toen ook risico, omdat toen de pacht moest betaald wor den- of er veel of weinig zeegras kwam. Nu betaalt de gemeente per pak aan 't Rijk en is de risico dus minder er is een reservekas, dus is die 1000 in 't geheel niet noodig. Ik stel voor van 500. De Heer Minnes. U zegt niet zooveel risico. Deze -blijft er, want de winst wordt uitgekeerd en -als er verlies is zal d-e Ge meente toch voor de vonken slaan. De re servekas is gevormd groolendeels door rente op Ten-te die behoort aan de .ge meente. De Heer Kaan. Het gezegde van Minnes is niet denkbeeldig. Als de wier a,s. jaar w-eer zoo slecht is betwijfel ik of d-c ver koop zoo goed zal gaan. De De Heer Lub. De maaiers slaan toch zeker ook risico. Als de prijs niet zoo goed is zal dit ook op de -maaiers drukken. De Heer Kooij. 't Gaat v-oor de toe komst. Ik pieit niet voor 'n financieele be rekening. Zulke sommen kunnen er niet af. Ook 't Rijk moet minderen, 25 per pak is veel te erg. De arbeid is zwaar, en v-an armoede -maait -men wier. Met een -kapitaal v-an 3000 ik-an men nauwe lijks 25 per ^.veek 'verdienen. De gemeen- testraatwerker verdient meer en welk recht heeft de straat Minstens 80 moet 't rijk v-an de pacht laten vallen en de Gemeente moet die 1000 met 800 verlagen. De Heer Minnes. Toen burgemeester Kolff de pachtvoorwaarden wist tc bewer ken waren allen blij. Indien 't publieke ver pachting was g-ew-orden had -men wal -an ders gezien, 't Is billijk dat d-e gemeente van de exploitatie 'n vergoeding ontvangt. De Heer Kooij. Die verpachting is de ouwe boeman, 't Kan de maaiers zoo niet veel schelen. De gemeente accepteert maar De menschen werken 16 uur per dag en dan plukt de gemeentekas er nog van. De Heer Lub. Die 1000 is ten onrech te. Daar bestaat geen en-kele rechtsgrond voor. Ik stel v-oor dit geheele bedrag te schrappen. Het voorstel Lub wordt met 7 tegen 4 stemmen verwerpen. Voor stemden Lub Oden M. Kooij en Engel: Het voorstel M. Kooij, om de post met f800 te verminderen wordt eveneens ver worpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor ste-mden d-e heeren. Lub, Oden. M. Kooij en Engel. Het voorstel Rotgans, de post te ver minderen. -met f500 wordt -met op één na algemeene stemm-en aangenomen. De heer Kaan stemde tegen. Komt aan de orde vaststelling begroo - ting 1923 1924. De heer Rotgans wenscht het woord bij de algemeene beschouwingen Wij hebben, aldus spr. -de salarissen van de gemeente -ombtenar-en- indertijd op het hoogtepunt moeten brengen. Toen was het noodig. De omstandigheden zijn echt-er ver anderd. Dc -boeren houden van -hum bedrijf ev-en meer dan huishoudgeld over. De be lastingen zijn zwaar voor hen. Boter en -kaas alles is naar beneden. Van schipper en werkman weet ik 't zoo niet. En zoo is het ook met de ambtenaars tractemonten. Alles is verlaagd en zoo zou ik willen voor stellen -hun sa-'aris te verminderen, met 15 procent, -of dat zij de pensioenbijdrage voor eigen rekening -moeten nemen. De heer Lub: Bij de algemeene beschou wingen voor 1924 wil ik in de eerste plaats een terugblik werpen op het verleden: wat er is gedaan, wal er is nagelaten. De toe komst is nog in het duister gehuld. Mijn aandacht viel op de aankoop van het kerkhof. Aan wie -het behoorde was .niet -uit te maken, maar de gem-öente was al'een d-e- -lijdende partij. Het doel was een groote -mar-kj en stichting van een nieuw kerkhof. Dit plan is zeker van de -baan, al althans men -hoort er niets van. Hoe staat het met de MULO-school? Het onderwijs gaat -met reuzenschreden achteruit. De op heffing van het vervolgonderwijs had niet moeten plaats hebben. Ik wil niet terugko men op de scharrelpolitiek inzake de werk 1-oozenkas. Te -d-fan opzichte zullen wij 'n afwachtende houding aannemen. Dan de opheffing van de huurcommissie. Ik kan mij niet voorstellen, dat dit ooit in den- Raad is -behandeld. Hadden B. -en W. het recht voor opheffing? Ik wil ook even terugblik ken op de houding de vrijzinnig democra - ten bij de verkiezingen. Voor de verkie zing in 1919 der P-rov. Staten stelde de vrij zinnige kiesvereen.ging alle pogingen in 't werk om den Unie-liberaal Breebaarl ver kozen te krijgen; In 1922 wa-s h-e-t een -an der stelletje; Men steunde den Vrijz D-em: Oud; In 1923, dus dit jaar maakte men 'n nieuwe buiteling en de Vc rijzinnige kies - vereeniging maakte reclame voor dden Vrij heidsbonder Breebaart; Bij de gemeente raadsverkiezingen werd de -klap op de vuur pijl gegeven: Men fas: „Stemt <p den Vrij zinnig-democraat Spr. hoopt dat in de komende periode een1 werkelijk de - m-oorati-sche -geest in -den Raad za' heer - schen. Voorzitter antwoordt: De heer Rotgans wil 15 proc. van de salarissen aftrekken echter de levensstandaard is nog bijna niets verminderd. Echter kan deze kwes tie van verlaging door Rotgans worden ge vraagd bij de behandeling van de post op d-e begrooting. Wat de begraafplaats MU- LOschool 'enz betreft, dit was voor mijn tijd'; Voor -het vervolgonderwijs was geen -deelname genoeg; is er liefhebberij, dan kan het weer doorgaan. Wat de huurcom - missie aangaat, daar is toch in den Raad over gesproken. Dc heer Lub. Maar toch niet besloten tot opheffing De heer Minnes. Ik geloof niet, dat dat no-o-dig is Volgt -behandeling voai -de begro-otiug De heer Lub: De post f400 voor den, ambtenaar Buma Ik zeg volstrekt niet dat 't te veel is, -maar daartoe is nooit in den Raad besloten. Voorz. U is ons te gauw af; B. en W. meenden- het thans voor te stellen Dc heer Oden: Was daar niet eerder ge tegenheid voor geweest? De heer Lub. We hebben itoch al een. bitter bee-tje l-e zeggen en- ander-s ik-urnnen we wel thuisblijven De heer Oden. Die post van meubelen stond er 'n vorige maa-1 ook al -op?l Voorz. Ze komen nu spoedig en de ge meente heeft er voordeel bij. De heer Rotgans. Die brandstoffen leve rantie, waarom is die niet -aanbesteed. Voorz. Dat is toch geschied. De heer Rotgans. Zoo Dirk D-oves v-er - telde mij «enigen -lijd geleden v-an niet! Dan heb ik niets gezegd. Dc heer Lub. De post gratificatie Rijks- veldwacht van flCO Ik zou voorstellen de ze met f 100 te verhoogen. Voorz. Bijzondere diensten worden door den Rijksveldwachter, behoudens -kermis niet verricht Daaar is de gratificatie voor. De heer Lub trekt zijn voorstel in. De heur Lub. Is -de post belooning brand weer niet ite laag.? Voorz. Met het -oog op vast personeel is dit nu nog niet -te bepalen. De heer Lub verzoekt een lichtpunt aan het einde van de pompsteeg en voor de on kosten de post straatverlichting -le verhoo gen. Deze is nu f1500. Het plaatsen van 'n licht aldaar wordt goedgevonden; de post kan onveranderd blijven; Ook de -post -ter bestrijding van epide mische ziekten-, welke de heer Kaan te -laag vindt, blijft onveranderd; De heer Lub; Waartoe die .post voor middelbaar onderwijs I? Voorz Een zoon van Mevr. Bax en van den heer Spaander hebben daar gebruik van gemaakt. De heer Oden. Voor vroedvrouw staat liier f 1400. Wij hebben boslotcu dat liet aan- vangsalaris f 1000 zou zijn. De heer Boskor., De vraag is: krijgt mlen er daar een voor. Echter is op f1000 een oproeping gedaan an er is een sollicitant De heer Lub stelt v-oor 'n post voor werkloozen uit tc trokken. Het staat er naar dot er heel wat zullen komen. Voorz. Mocht de Raad er toe besluiten, dan kan men nu moeilijk bepalen hoe groot het bed-nag -moei zijn. De -heer Lub. Zijn er a-1 maatregelen troffen voor vermeerdering van werkgele - genheid.? Voorz. Het Dag. Best. heeft aanvraag gedaan voor Dijkverzwaring doch er is nog g©e« antwoord gekomen. Het voorstel Oden om dc opcenten op de vermogensbelasting te verhoogen wordt verworpen. Voor slemden Lub, Oden, M. Kooij en J. Kooij De heer Lub -stelt voor nogmaals te trachten den ex-kroonprins in d-e plaatse - lijke belasting aan te slaan. Hij heeft zelf verklaard 142000 inkom-en te hebben. De gemeente had in die jaren dus al f20.000 belasting kunnen trekken. De wiermaaiers moeten betalen voor de wegen; d-och als er één druk gebruik van maakt dan is het de ex-kroonprins. Voorz. zegt dat is gebleken, dat geen aanslag m-o-gel-ijk is. De heer Lub ga-at de kwestie na. 10 Nov 1919 werd de actie begonnen; In v-akkun - dige blad-en werd de aanslag -als gewet tigd beschouwd. 2 Dec. werd de zaak in den Raad aangenomen; 24 Febr. door Ged Staten goedgekeurd en 29 Maart geschorst door de Kroon. Naar het oordeel van den heer Lub werd als grond aangevoerd dat de -aanslag willekeurig was zonder reke ning te bo-utden met het werkelijk inkomen D-e Keizer betaalt ook, d-e kroonprins heeft nooit gereclameerd en ging dus zc-ke met den aanslag aceoord. Secr. licht toe, dat naderhand de ex- kroonprins wel heeft gerecfa'eerd en toen in hoogste instantie is beslist dat geen aan slag -mogelijk was, omdat geacht werd dat de -kroonprins Wieringen niet als woon - plaats heeft Op aandringen1, van -den heer Lub zal o- v-er deze zaak n-ogma-ak na-ar den inspec - teur van belastingen worden geschreven Het is den heer Oden opgevallen, dat de Gemeente een voordieelig saldo heeft van f8000; spr. zou het verm'enigvuldigings cijfer willen verminderen; dat verlicht dt belasting. Het is nu te laat doch er zal in h t ver volg rekening -mee gehouden worden. De begrooling wordt vastgesteld op f 83587.24. Een klein incident doet izich hier bij voor. De heer Rotgans vraagt waarom zijn voorstel inzake salaris -vermindering niet in behandeling wordt genomen, Voorz. zegt dal Rotgans bij de behan deling van die post geen aanmerking heef gemaakt. Dat hoort niet bij de algemeen© beschouwingen doch bij het artikel salaris sen en -dat is behandeld-, De heer Ro'gans. De vorige ma-al was ik te laat; Nu was ik vroeg genoeg, zou ik zeggen en nu- ben ik toch te laat. De heer Lub neemt aan dat Rotgans zich heeft vergist en niemand blijkt er legen dat het voorstel wordt behandeld De -heer Lub is het met dc -motieven van Rotgans -lang niet eens; Het is niet de vraag wat de boeren v-oór hun .producten -krijgen, nia-a-r wat de ambtenaren er voor moeten betalen-; en dat is nog niets minder Integendeel: de prijzen van boter kaas en melk zijn weer gestegen; Vermindert u het salaris van den wegwerker met 15 proc. en de man is niet in staat om te leven* Het is een verkeerde bezuiniginswocdc die maar al tc -gauw door particulieren zou worden nagevolgd. Het voorstel Rotgans wordt verworpen. V-o-or stern-dien J. Kooij, Bakker, Her in tns ,en Rotgans. RONDVRAAG en Raadsoverzicht in het volgend nummer Red. Het maken van den afsluitdijk tussehen Wielingen en deö vasten wal zal öp 28 November a.s. in bet- gebouw der Zuiderzeewerken te's-Gra venhage, Zeestraat 102, worden aan besteed. (Raming f 2.000.000, Aan Pieter Rotgans der lichting' 1019 is voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwin nerschap. MOND- EN KLAUWZEER. Nu de berichten omtrent de uitbrei ding van het mond- -en klauwzeer een steeds m-eer dreigend aanzien krijgen, mee nen ond-ergeteekenden, nog een laatste waarschuwend woord te moeten laten hoo ren, nu de kans bestaat, dat Wieringen van die ziekte verschoond b'ijft. Ten einde te trachten de ziekte buiten de grenzen van het eiland te houden, is het rn de eerste plaatst nood-ïg, dat allen die -met vee in aanraking komen, zich met de uiterste zorg hoeden voor besmetting. Alle veehouders behooren te zorgen, dat niemand, ook d-e gezinsleden niet, tot de veestallen wordt -toegelaten zonder zich met een desinfecteerend middel te hebben ontsmet. In het bijzonder wordt gewaar schuwd tegan veekooplieden, die al zeer gemakkelijk de besmetting van de mark ten kunnen overbrengen. Ook deze kooplieden zelve behooren de meeste behoedzaamheid in acht tc n«- -men, waartoe een beroep op hunne mede werking wordt gedaan. Indien door allen medewerking wordt verleend bij het inachinemen der voor zorgsmaatregelen, is het misschien moge lijk de ziekte te weren. Wieringen, 25 October 1923. Burgemeester en Wethouders van Wieringen, L. C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. PREDIKBEURTEN EVANGELISATIE Donderdagavond 1 Nov. avonds kwart over acht in de Evangelisatie: de heer B. Kamphuis van Loosdrecht: rede ter herdenking der Kerkhervorming. Het zangkoor zal z'ngen. ANNA PAULOWNA. VAN EWIJCKSLUIS. Op Donderdag 25 October hield onze Nulsvereeniging „Ons Genoegen" haar eerste bijeenkomst met da mes in hel lokaal van den Heer J. Keuris. Het weer werkte nogal mee, zoodal de zaal dicht bezet was. Het was ongeveer -acht uur, loan de voorzitter de heer C, T. Siewerts, de bij eenkomst opende -niet -eien, woord v-an dank aan allen voor hun trouwe opkomst. Na de lezing en vaste bijdrage, trad 4* heer D. Poo-1 op. Wij -behoeven niet uitge breid -te zijn, want het overgroolc deel van deze omgeving kent Daan. Wij kunnen dan ook niet anders zeggen, dan het was een geno t vollen avond en vooral voor di e genen die den heer Pool nog nooit gehoord hadden. Het wias -al Iaat toen d-e voorzitter de bij een-komst sloot. Men bleef daarna nog e'en licelen lijd gezel'ig bijeen-. In November is er weer Nut, maar dan weer als gewoonlijk -met eigen krachten. Mogen wij hopen dat die avond, evenals dezen avond, cök weer zoo gezel'ig -en or- d-e'ijk mag zijn. De evangelisten Posthuma te Schagen an Boon te Breezand zullen- Zondags om d-e 14 dagen in he-t schaftlokaal bij -dc Zui derzeewerken le Van Ewijcksluis samen komsten houden, waarin geestelijke onder werpen zullen worden besproken.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 2