14e Jaargang. Dinsdag li December 1923 No. 99. snaeuws» en voor WiERIHOEH El oüstreken 1III 2001. WIERINGER COU RAP UITGEVER: COPN. J. BCSKER. W1ERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG ra VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 0.85. ADVERTENTIlNi Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. B U R E A U i Hippol ytusboef Wieringssi. TEL. INTERCOMM. Ne 15. STAATSHUISHOUDKUNDE. V. Onze Koloniën, Oost- en West-Indië hebben den Neder,landschien Staat altijd veel zorgen en Jast veroorzaakt. Zoo oók in 1923, terwijl een; ieder verlangde naar vrede en rust( wilde amen een vloot bou wen ter verdediging van onze koloniën. De oppositie was groot en de vlootwet is verworpen. Dat was een tijd van groote spanning, want wat beteekende de aanneming van de vlootwet voor 'het Nedeflanidsche volk was hei hun voordcel of had het groote na d-elige gevolgen Recht wist men hei miet Toch ging er een roep uit van het Neder- landische volk tegen, de vlootwet. De Staat zat reeds in groote financiëele moeilijk heden en in alle talkken van dienst werd reeds bezuinigd. Zoo is het nu en zoo ging het vroeger hot was altijd strijden en kampen. Was het niet voor het behoud van onze koloniën, dam was het tegen de kapers, die snood - zien konden, dat Nederland met zooveel Indische voortbrengselen naar huis ging. vroeger voerdde men oorlog op óóilóg en dank zij onze dappere zeehelden hebben wij tot nog toe gewonnen en groeit en Moeit de handel iusschen Nederland en Koloniën. Zoo begint dan op het einde van de 16e eeuw de vaart op de Oost en wel da delijk in Oempagnië" nooit ging een schip alleen, om dal dit toen ter lijd veel te gevaarlijk was. Men ging gedeeltelijk als handels-, gedeeltelijk als oorlögsvloót. Evenwel konden die verschillende compag niën niet voldoende macht uitoefenen zij deden elkaar concurrentie aan en werkten elkaar in den grond. In 1601 waren reeds 15 vloten (65 sche pen1) naar Indië gezeild. Later ontstond de Oost-Indische Compagnie. De compag niën werd het niet gemakkelijk gemaakt. In den aanvang hadden; zij veel te strijden tegen de Engelsche compagniën. Zoo om stond door deze conflicten de eerste En gelsche oorlog. In de eerste jaren gingen de zaken slechts, en werden de aandeel houders ontevreden. Men moest er zelfs toe overgaan om 10 jaar uitstel te vragen om rekening en verantwoording af te leg gen. Later ging hel echter beter. De wijze waarop de compagnie hand el dreef was echter in strijd met alle gievoel van recht ■an billijkheid en menschelijkheid, het was •niets anders dan een systeem van afper sing en uitzuiging. Telkens hield men voor FEUILLETON. No. tl. O nu begrijp ik waarom gij ons in de herberg afluisterdet en waarom gij -k, daarna ten eten gevraagd hebt. Gij dacht in u zeiven Robin haat Pierre, hij zal mij wel begrijpen en dan kan zijn haat den m', nc dienen. Dal is waar. Zeg mij eens wat hij u misdaan heeft. Misschien wel hetzelfde, waarover gij ■u ie beklagen bebt. Wat wilt gij daarmede zeggen. Komt hij niet veel bij een uwer kamera den, Thibaut genaamd? Ik beminde een jong meisje, ging da wieer de gewaande horlogemaker voort, en hij bemint hetzelfde lieve kind. Zoo, antwoordde Robin. En ik ontvang geen wederliefde. Pierre wordt met open armen ontvan gen, en ik ben afgewezen Zelfs heb ik vernomen, dat zij van plan zijn dra te trou wen. Is het meisje rijk vroeg Robin aan zijn nieuwen kmeraad. O, neen 't Is een zeer eenvoudig werk meisje maar schoon als zij is 't O, daar van kunt gij u deen denkbeeld vormen. Gij ijzt jaloersch. Ja ik ban jaloersch, en wel zoo erg als men het maar zijn kan. Evenals ik bromde Robin. raden terug om met het andere hoogere .prijzen Ie .maken. In 1780 door dien oorlog mot Engeland was er geen geld niieer, en moest men hulp van den Staat inroepen. Hel geld werd gegeven doch tegen de zin van den Slaat. In 1795 waren er al 2C0 millioenen schuld en kenden de compagniën het niet langer bolwerken. In 1800 nam de Staat alle schulden en bezittingen over. In 1621 werd vervolgens opgericht ae West-Indische Compagnie. Ze had voorna melijk haar ontstaan te danken aan een Vlaming. Dien® ideën over do 'koloniale politiek waren den tijd woarin hij leefde zc'ker wel een eeuw vooruit. Hij wilde al leen connecties aanknoopen, en de bevol king vrijlaten in do landbouw en andere bedrijven, maar verbieden groothandel le drijven en Industrie uit te oefenen. Hij zag in de 'koloniën alleen een -afzetgebied voor inheemscbe producten en een uitvoerge bied voor Indische grondstoffen. Deze zienswijze was echter niet naar de zin van die kooplieden en stemde de West-Indi sche Compagnie groetendeels overeen met de O. I. Compagnië. Eerlijke handel was niet in het 'belang den kooplieden, die ner gens aan dachten, dan aan winstbejag. Al tijd heeft de W. I. Compagnie echter in financiëele moeilijkheden verkeerd. Ze is eigenlijk vecil meer te beschouwen als oen compagnie voer kaapvaart dan als een han delsinstelling, en stend in alle opzichten, achter ibij de O. I. Compagnie. In 1621 werd. de W. I. Compagnie door den Staat met al haar schulden en bezittingen over genomen. De compagniën waren vrijwel Staatsinstellingen en bezaten een mono polie voor den handel op de Indische lan den. De inschrijving op de aandeden stond voor iedereen open. Ze vertoonden dus verwantschap met die naamlcoze vennoot schap. Het waren Iegelijk handelsvereeni- gingen .en krijgvoerende vereemgingen, die als vertegenwoordigster van die overheid en in dienst van de overheid mochten op treden. NOORDEN. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van runderen' was op de mankt van 6 December t>e SCIIAGEN min der dan verwacht werd, en omida; er nog al wat koopers waren, vooral voor het goede vette vee, was de handel goed, ter- Geen van ons dan kan dien verwensch- ten Pierre verdragen, hernam de burggraaf Wij verwenschen hem in dezelfde mate. La ten wij dan ©in,ze pogingen 'bijeenvoegen om ons gezamenlijk over hem te wreken. Zeer goed., .miaar dan moeten wij ma on derling overleg handelen. Wij kunnen gezamenlijk alles beramen. Gij zult toch Pierre niet beletten, sprak thans Robin het hoofd schuddend, met het meisje, dat hij zoo vurig bemint in den echt te treden, evenmin als ik hem belet ten kan de lieveling des patroons te zijn. Dat zal later moaten blijken. Pierre is geen jongmensch, die zich schrik laat aanjagen. Ik zeg het u hier onder vier oogen. 't Zal niet licht in mijn 'brein opko men hem openlijk den handschoen toe te werpen. Er zijn nog andere middelen om hem t2 belagen. Ja dat weet ik wel, maar hoe zullen wij dat aanvangen! Pierra is geen gewoon mensolimen. ziet hem noch 'bij openbare vermakelijkheden noch in de herberg noch op het 'bal. Het is haast niet mogelijk «nel lvem twist te krijgen ware ik daartoe vroe ger in staat geweest, dan had ik hem wel licht reeds lang den kop ingeslagen. Reeds meer dan eens heb ik er ook aan gadacht hem des avonds in een donkeren hoek op te wachten, maar men moet voorzichtig :ijn de politie heeft steeds een oog in het zeil. Dan is 't naar uwe moenmg zeer mocie- •üjk hem aan te vallen Zeker. En gelcoft gij, dat wij met ons beid an Ik weet het niet. Hebt gij een vast idee? Neen maar zoo men eens goed zocht - wijl de prijzen iets hooger waren. Voor le kwaliteit vlcesch werd 1,28 a 1,30 be taald. voor 2e kw. 1,20 a 1,25 an voor 3e kw. ƒ1, d 1.10. Melk en kalikoeten aren duur, 350,a 450,De laatste graskalveren, werden voornamelijk voor. den dood verkocht, prijzen 45,a 95, ook nuchtere kalveren 15,a 23, zijn oor de worstfafcriekan bestemd. Ons wol- ee had in de verloopen dagen van Decem ber een slechte Londensche markt. De terugslag daarvan wordt steeds op de Hol- lamdsche markten gevoeld'. Zoo waren de schapen: te Schagen 3 guilden lager, de vet te lammeren 2 a 3 gulden! lager. Beste vo„ te schapen brachten 53 op, tegen dien prijs zagen wij 4 verschillende koppels, M taal 75 stuks, verkoopen. De prijs van de slachtlam meren liepen tol 40 gulden. Oude schapen, ongeveer 40 stuks, waren zeer stug. Varkens liepen tot 41 en een halve cent. Biggen waren 'belangrijk lager in prijs per weck leeftijd 1,50 a 2,25 Handel stug. Tam wild goed in prijs. -"•MFNOD NIEUWS DE KROONPRINS EIGENAAR VAN HET KROONDOMEIN IN OELS. Berlijn, 8 Dec. Gisteren heelt hel Lands gericht te Oels uitspraak gedaan in hei proces van d'en ex-Kroonprins tegen d.en Pruisischen Slaat. Na de revolutie van No vemiber 1918 werd het Kroondomein te Oels en het geheele overige vermogen vai» het Koningshuis door Pruisen in beslag ge nomen. Tevergeefs trachtte de Kroonprins langs den weg van onderhandelingen zijn bezittingen weer terug te krijgen. Toen hem dit niet gelukte begon hij in Juni IJ. een proces bij het Landgericht te Oels. Na lange beraadslagingen wees het college gis teren vonnis, waarbij die Kroonprins in het gelijk werd gesteld. Door deze uitspraak heeft dus het rechtscoililegr! den eigendom van dan Kroonprins ten aanzien van het Kroondomein Oels erkend. ZONDAGSRUST. Ter bevordering der Zondagsheiliging moeten in Hongarije, krachtens ministeri eel besluit op Zondag en op alle Christelij ke feestdagen (onder welke ook de Goede Vrijdag uitdrukkelijk wordt genoemd) in alle gemeenten die minder dan 10.000 in woners 'bellen, alle drankgelegenheden ge durende den geheelen voormiddag, vav 512 uur, voortaan gesloten blijven. Hij loopt u in den weg en mij ook dus hij zou moeten, verdwijnen. Juist zooals gij -zegt. Om het zoover te brengen zijn er twee middel,en wij kunnen hem den kop inslaan of hem een dolk door T hart jagen; doch daarvoor ben ik niet de aangewezen: per soon. Zeg aens, mijnheer ChoLt, krijgt gij nog geen kippvlecsch hij de gedachte, dat daar een mensch wordt neergeworpen, e- s-ena!s dit met een rund geschiedt Zwijg toch, vriend. Zwijg toch stil Gij geaft dus toe, dat er wel iets meer noodig is dan jaloersheid eü haal om een moordenaar te worden De burggraaf hielld de oogen ten' gTonde gevestigd. Hij beefde aan al zijn ledematen De jongeman bagreep dat hij zich op een steile helling bevond waaronder hij een liepen afgrond bevond, doch hij had hel >ewi!d. Men zou hem met een goed loegebrach- ten stoot op den een of anderen avond oók in het kanaal of in die Sefne kunnen wer pen, hernam Robin, dal zou wellicht heel wat beter zijn dan hem met een knots den kop in te slaan, of den 'ellendeling een bolk in het hart te steken. Ja, dat is waar antwoordde de burg graaf op beknelden toon. O, zoo wij geld genoeg hadden.... Wal dan Dan zou 't spoedig afgeloopen zijn. Ik begrijp u niet, stamelde de burggraaf. De booswicht 'begreep deze woorden maar al te goed doch do misdaad, boezem •de hem nog afschuw in„ Er zijn hier nog wel menschcn te vin don, indien zij goed betaald worden, ant woordde Robin. DL HOOGOVENS IN BEDRIJF. Naar wij vernemen is thans officieel astgesteld, dat de Hoogovens op 15 Janu ari a.s. volledig in bedrijf gesteld worden. AJije voorbereidende werkzaamheden. zijn hiervoor getroffen. Natuurlijk kan zich hiergij nog tegen spoed voordoen, maar alles wordt er op gezet om het bedrijf op genoemden datum in gang te brengen. BINNENLAND. DE CRISIS. Zaterdagochtend heeft de Koningin ter conferentie ontvangen mgr. or. W. H. No- s, voorzitter van de fractie van R. K. Kamerleden. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co.'s Burcaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 7 Dec. in Nederland uitgesproken 70 faillissementen tegen 64 faillissementen in dezelfde we, k van hiel vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 7 Dec. 1923 3954 faillissementen tegenover 2932 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Een VERHAAL VAN BRAND en LIEFDE Tc Napa, in Califcrnië, hebben de auto riteiten een zekere Sailslead gearresteerd die vroeger te Wisconsin een bek and fabri kant was geweest en na afbranding van zijn huis niet meer werd 'teruggevonden waarom men meende dat hij bij den brand was omgekomen. Hij had zich te Napa on der den naam van Kingston laten inschrij ven en woonde daar samen met zijn vroe gere secretaresse, een zekere juffrouv Borothy Andersen. Bij het verhoor v« klaarde hij dat zijn verhouding tot zijn vroegere secreltaressa Dorothy Anderson het noodzakelijk maakte dat hij van zijn vrouw en drie kiideren wegging. Hij be sloot zich een tijdlang dood te houden. Tij dens de afwezigheid van zijn familie groef hij een lijk op van het keiikhof, droeg dit naar zijn huis en zette zijn woning in brand, in de hoop, dal man het lijk zou hou den voor het zijne. De Bondsjury hield den dood voor be wezen en beval, dat de verzekerinsmaat- schappij waarbij Saillstead een verezkering voor zijn vrouw had gesloten ter waarde van 144.000 gulden, het geld uitbetaalde. In hooger beroep werd de behandeling uit gesteld, omdat de maatschappij beweerde Kent gij dergelijke lieden Ja, ik zou gemakkelijk iemand weten te ontdekken, bereid om zich met derg lijke zaak te belasten. Ik ken een persoon, een wild dier, zou ik moeten zeggen, in staat een mensch te vermoorden om zich een paar geldstukken te verschaffen, die het slachtoffer in den zak draag i.. Hij is zoo jong niet meer, maar sterk als een stier. Zijn verleden ken ik niet dal verbergt hij met de grootste zorg maar gaat men de moeite na, die hij zich getroost, om de ont moeting met politieagenten te vermijden, dan is het gemakkelijk genoeg te begrij pen, dat hij reeds vaak met bet gerecht in aanraking moet geweest zijn. Zoo voor zich tig is hij op dat gebied, dat hij alleen des nachts uitgaat. Zoo En denkt gij Ik denk niet slechts, maar ik ben er zelfs zeker van, dat voor een paar honderd franken misschien wel voor honderd, vader Ramoneau bereid kan gevonden worden Pierre naar een andere wereld te doen verhuizen. Zoo de man heet Ramoneau Zoo wordt hij genoemd in de kroeg Waar hij eiken avond komt en ik hem wel eens ontmoet heb. Gij kent hem misschien niet voldoende om Robin haalde de schouders op. Zoodra ik eens met hom gesproken had wist ik reeds, waartoe hij in staat was. Heeft hij middelen van bestaan Niel de geringste. Hij leeft zooals bi, kan, van hetgeen hij vindt en. van hetgeen hij neemt. Maar 't is nutlelooze praat, woaumede wij ons thans bezighouden. Ik heb het u reeds gezegd, vader Ramonneau belangrijke feilen aan het licht le kunnt r brengen. Een onderzoek eindigde met de arrestatie van Sailsted. Mevrouw Sailslead is onderlusschen hertrouwd. Een GETEERDE DOMINEE. In het Chr. Weekblad „Onze Toekomst'' cat te Chiccgo verschijnt, leest men De predikant John Burdock, le Sterling (Ontario, Nocrd-Amerika), werd ve.leder. week door medeburgers zijner stad geloerd en daarna in veeren gerold. Hij had reeds eer een waarschuwing ontvangen, de stad •te verlaten, omdat aanmerking werd gc maakt op zijn levenswijze, SINT NICOLAAS GESTRAND Mijn vriend Jules was eindelijk en ten laatste gezwicht voor de redaneerir.g zij ner familieleden, die het toch al le dwaas vonden, dat hij als volbloed Nederland-: wèl Kerstmis wilde vieren, doch het Slr.t Nicolaasifeest onopgemerkt voorbij wi'de laten gaan. Nu goed dan, had hij gezegd. Jiil'i zullen een Sinterklaas hebben. En zcoals men dat van hem gcwcon was, had hij dagen en dagan gewerkt, oa alles in de puntjes voor te bereiden. Les zijner knechts was afgericht, cm den ou den volksheilige ee verbeelden, en één der jongmaatjes gerequircerd en de rol van Zwarten Piet te vervullen. Een duur cos tuurn werd gehuurd en oip het kantoor van Jules bezorgd, waar ook alle voor het dochtertje bestemde cadeaux konden wor den afgeleverd. Alles was gereed, zeedat de huisgcnoc- ten, mitsgaders een gansche schare vrien den en kennissen in de woning van Jules dc komst van den goeden Sint reeds lang voor het vastgestelde uur verbeidde. Klei ne zus begon hij langer hoe angstiger te worden, daar dc „welmeenende" dienstbo de hiaat de afgrijselijkste verhalen! van in den zak gestopte kindertjes en wal dies meer zij had gedaan. Om 8 uur zou Sinterklaas verschijnen, doch wie er kwam, geen Sint. Wèl kwam Piet, doch deze moest door het niel co:n- oareeren van den hoofdpersoon voorlóö- n-'tf worden ondergebracht, zeer tot ont stemming van Daatje, die verklaarde geen rustig ©ogenblik meer te hebben. Die gladjanus. hoofdwijzend naar ,Piet", blijft met zijn tengels nergens af. Ik heb hem al tweemaal van de pons werkt niet voor niets. De burggraaf aarzelde. Men wordt zoo maar in eens niet een bcoswicht. Hij was zeer gejaagd en de meest tegenstrijdige gevoelens leverden elkander in zijn binnen sle een zwaren strijd doch hij wist zich zoo goed te beheorschen, dat de onderzoe kende blik, dien Robin zijdelings op hem wierp, niet in staat was te ontdekken wat er in hem om ging. Eindelijk zag hij in zijn verbeelding den waren graaf de Lucerollc, die hem zijne rechten kwam opeischen, zijn rechlmali- gen titel, waarop hij zoo fier was, en de ontzaggelijke fortuin der Lucerolles, welke hij altijd als do zijne beschouwd had. Bij de gedachte, dat hij van het toppunt -Ier aardsche grootheil al heel licht kon nedergewerpen worden in den modderpoel waarin zooveel rampzaligen 'krioelen, voel de hij zijn blced in dc aderen vcrstüvcn en .-•.p helzelfdde ©ogenblik gevoelde hij als een aanval van waanzinnigheid. Om dit somber schrikbeeld te verjagen, schudde hij niet geweld het hoc-td. Zijne aarzeling was overwonnen Ik zou u gemakkelijk honderd franken kunnen bezorgen, zeile hij tel Robin, De oogen van Picrre's vijand schitter den als een paar karbonkelstecnen Dan sta ik er voor in, dat vader Ramen neau onzen man zal zijn. Zoodra hij wat op afkorting gehad heeft van de som, die hem zal worden toegekend, zal hij Picrre's speer vo'gen en eer er dan acht dagen ver loepen rijnGij begrijpt het overige. De burggraaf wierp ëen ontzettenden Mik naar de die deur, Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1