15e Jaargang. Dinsdag 30 September 1924. No 75. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN EDITH WIERINGER COURANT UITGEVER 4 CO&N. J. BOGKER -.VIERINGEN, VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG eo VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENT Van 15 refelj Ieder* refel meer Ni Ut t.10. U at A U i Wiena**. '.EL MTE&COMM. N» 19. MARKT OVERZICHT —Er zijn menschen, die meenen, dat ze op ile markt altijd te kort voor hun waar ontvangen. Het heeft er veel van, dat zij zich nooit van de prijzen, die op andere mark tón besteed werden, op de hoogte stellen. Of dat ze denken, dat de markt in een week tijds geen be langrijke veranderingen kan 011 - dergaan. Tot die gevolgtrekkingen kwa - m&i. wij Donderdag 18 Sept. op de markt te Schagen. Daar was een aanvoerder met 'n paar varkens, waarvoor liem tevergeefs 3 cent 4*1 cent werd geboden. Maar daar was geen sprake van; Voor 'n paar dagen bad die of die nog 8 cent gehad. Onze aanvoerder kwam ten slotte tot het besluit, dat men tén slotte te chagen niet den prijs voor cle waar ontvangt. Had die onbekende mesters zich eerst eens op de hoogte gesteld, wat men elders voor de varkens had ontvangen, dan zou hij niet tot zulk een gedachtenlooze con clusie zijn gekomen; Wij hopen, dat hij dit leest, dan zal hij zeker tot andere beoordeeling van de Schager Markt komen. Te Alk maar werd 80 cent per K.G. be steed, voor prima Londensche var kens 74 cent'; Amsterdam gaf voor spekvarkens fl,08 en 1,10 per K.G. geslacht, dat wordt bij 'n verhou - ding van levend en schoon als 5 tot 'i. 43 a 14 cent per pond levend gev'ichl. "Rotterdam, een hoofd - markt, gaf 45 a 46, zouters boven 200 pond 41 a 42; Nu was 43 cent te Schagen nog niet de hoogste prij*i; er is zelfs 45 cent besteed. Dus Schagen betaalt niet. minder dan andore markten. Waarlijk, men kan met de prij zen op de Schager markt over het algemeen tevreden zijn; Gaan we maar eens na, wat er op 25 Sep tember besteed werd; In de vette koeien kwam al heel weinig ver andering; enkele goede, heel veel van minderwaardige kwaliteit. De goede golden f 1,25 a fl,28 per KG 2e kw. 1.10 a 1,15: 3e f0,90 a fl, Melk- en kalfkoeïen waren duur, wat hij 'n toenemende boterprijs wel moest volgen. Prijzen ƒ375 a ƒ500; Nuchtere kalveren ietsmin- der willig: f10 a f30; Schapen had den weer 'n goeden dag: Jonge vet te f58; deze prijs kreeg D. Bijl Wie ingevwaarcl; Vette lammeren 40 gkl. Voor weide fokschapen 40 a 'i 45 lamoren 32 a 36 Oude •chapen voor de weide 34 a 40 Oude vette 45 a 50 Varkens was vergeleken bij andere markten goed,, voor goede slachtvarkens werd ƒ.43— a 45,besteed, voor zouters 35 a 37 cent. FEUILLETON. No. 5 Toen zij gekleed was, begaf zij zicb%iu haar boudoir, vlijde zicli in Laar grooten leunstoel, en sprak tel haar kamenier: Wees zoo goed en ga eens zien waar Peter is en zeg hem, dat ik liem hier wacht. De kamenier neeg en verwijder de zich om den ouden dienaar te gaan opzoeken, dien zij op her plein vond en voegde hem toe: Mijnheel- Peter, do gravin vraagi of n bij haar wilt komen. Ik stond reeds te wachten Een opgenblik later bevond hij zich in tegenwoordigheid zijne.i meesteres. Peter, sprak de gravin, ik her vandaag vroeg opgestaan. O, je moet me daarmee niet gelukwen- schen; 't is de*nieuwsgieringhei ilio mij uit mijn bed dreef Ik ver langde je te zien en te spreken. Ik -heb oen slechten nacht gehad, ik was gejaagd, onrustig en nare droomén kwamen de korte oogen- blikken van slaap storen. Ik lag repris lang wakker, toen de zon opging. Peter, je geheimzinnige woorden van gisteravond hebben mij bezorgd gemaakt: je hebt mij beangst; je waart zeer bewogen. Er si tevens ook nu iets verschrik VOOR DE DAMES. De Amerikanen hebben zicli be kcerd tot de meening, dat vijf en twintig jaren rijkelijk veel zijn, om een jubileum van een echtver- eeniging blijhartig te vieren. Afge zien van de omstandigheid, dat ve len de zilveren bruiloft niet ueie- ven, heeft de ondervinding boven dien geleerd, dat zeer vele huwe lijken reeds voor het 25-jarig jubi leum ontbonden worden en dat, als liet feest zelf wordt bereikt, de echtelieden het bijna zonder uit zondering met zeer gemengde ge voelens vieren. Na het zilveren feest wordt hel, beter en de gelukkigen, die liet vijftigste of het zestigste huwelijks jaar beleven, hebben goede gron den, de gouden en de diamanten bruiloft met ongemengde geluks- gevoclcns tegemoet te zien. Maar hoe weinigen is het vergund, dat doel te bereiken. Daarom heeft men in Amerika besloten, reeds na tien jaren een blikken bruiloft te vieren. Te dien einde worden de gebruikelijke geschenken in de ge daante van blik vervaardigde voorwerpen, waarvoor bij voor keur den hoefijzervorm wordt ge kozen. aangeboden. Natuurlijk is het blik slechts het étui, dat min of meer kostbare geschenken, zoo- Is sieraden, zijden stoffen en voor de heeren sigarettenkokers van ."del metaal bevat. Men hoopt, dat reeds het uitzicht op cle geschenken de echtelieden er toe zal doen besluiten, met een mogelijke scheiding te wachten tof na de blikken bruiloft. Om gekleurde lederen schoenen op te frisschen, moet het leder eerst deugdelijk worden bevrijd door afwrijven met benzine of ben zol. Zwarte strepen of vlekken, die door vuil of liet stooten der zooi- randen zijn ontstaan, verdwijnen na een behandeling met ongekook te melk, die men met een linnen lapje inwrijft. Daarna moet men de schoenen behandelen met dun zeepsop en een oude wollen sok, ze laten drogen en ze dan goed en gelijkmatig invetten met het een of ander daarvoor bij den drogist verkrijgbaar preparaat in de ge- wenschte kleur. Is dat ingedroogd dan moet men de schoenen met een wollen lap, matglanzend, of door inwrijven moet goede wrijf- was felglimmend maken, naar ver kiezing. De lichtste Vrouwenkleeding. Een Roemeensch vrouwenblad noemt de kleeding der hëdendaag sche vrouw de lichtste, sedert het begin der mode. Het gewicht be draagt ongeveer 2 pond en 300 gram. In den tijd van de crinoline sleepten de vrouwen 7 tot 10 pond met zich mede. Er zijn thans geen mouwen, geen boorden, geen cein tuur, geen haakjes, geen voering. Als gewicht der verschillende kleedingstukkcn rekent men hoed 75 gram, onderrok 120 gram, verder linnengoed 270 gram. jar- •etellcs 440 gram, zijden kousen 60 gram. schoenen 360 gram, alles te zemen 1275 gram. Vele vrouwen, zegt het blad, ver minderen hot gewicht van haar ondergoed nog met 175 gram en meer door weglating van den on derrok en els zij oen jongonskopie hebben, zijn zij nog 50 a 100 gram lichter. kclijks, iets smartelijks in je bilk, dat mij een groot ongeluk aankon digt; spreek Peter, wat heb je mij te zeggen Mevrouw bedriegt zich niet. Het geldt een ramp, de grootste ramp, die de graaf en u, mijn goe de en dierbare meesteres kan tref fen. Mevrouw, liet is een verschrik kclijke zaak, die ik u ga mededee len, en ik smeek u krachhtig te zijn, zooals u altoos in verschillen de andere omstandigheden ge weest is. —Ik sterf van angst. Spreek, spreek Welk ongeluk is het; Wor den wij er slechts door bedreigd. —Helaas, het is geschied. Het be staat. reeds werkelijk Maar waar wacht je dan op om het mij te doen kennen Peter scliudde droefgeestig het hoofd. Was de graaf hier, hernam hij, dan zou het niet tot u, maar tot hem zijn, dat ik sprak. Maar wat gebeurt er dan,? en fonkelend was haar blik Op langzamen ernstigen toon antwoordde de dienaar: De gra - vin Raymonde misdraagt zich; Zij bedriegt den graaf. Dit woord werkte als een. bliksem straal; De arme moeder wankelde of zij zou vallen De aanklacht wsa verschrikkelijk, en zoo verplet terend, omdat de gravin wist, dat haar ouden dienaar niet in staat was een valsche beschuldiging te gen iemand in le brengen, of die na te praten. Toch was de zaak BINNENLAND. Melkprijs. 'n Paar weken geleden, begon nen melkboeren uit Breezand in Helder de melk te venten voor 12 ct., terwijl de melkslijters aldaar ze voor 16 ct. de L. verkochten. Ve len verwachten toen een prijsda ling. Echter is het tegenovergestel de gebeurd. Met ingang van 22 de-1 zer is de prijs met 2 cent verhoogd j en alzoo op 18 ct. gebracht. Niet veel liefhebberij voor een baantje. Voor de betrekking van doodgraver te Oosthuizen heeft zich één sollicitant aangemeld en voor een stoombrandspuit in den zelfden plaats, melden zich maar 2 lollicitanten aan. Een vliegtocht met hindernissen Vrijdagmorgen om halftien wa ren van de Mok vertrokken de wa tervliegtuigen W. 58 en W. 68 om een tocht langs de Friesche kust te maken. Tegen halfelf geraakte :1e motor van de W. 68 defect en te Tacozijl moest de vlieger een noodlanding in zee maken. Om 12.42 kwamen de beide vlieg tuigen de haven van Lemmer bin nen. Nadat de motor van de W. 68 was hersteld en beide vliegtuigen om 1,30 uur de haven weer verlie ten, kwam de W. 68 in botsing met een uitzeilend schip en brak den linkervleugel. Tevens werd een gat in den romp van hetvliegtuig gestooten. De W. 58 vertrok daar op alleen naar Texel. De beman ning liep geen letsel. Een strenge winter In den Eemnesserpolder zijn reeds een 40-tal wilde zwanen ge zien. Volgens ouden van dagen voorspeldt dit een vroegen en strengen winter. Scherpe patronen ontvreemd In de buutschap Hierden, nabij Harderwijk, waar ongeveer 600 grenadiers waren, ingekwartierd, zijn Woensdagavond 1000 scherpe patronen ontvreemd uit een tot rustkamer ingericht gedeelte van een boerderij. Goed afgeloopen. Te Blaricum viel een 14-jarig jongmaatje van een dak. De riet dekker, die daar aan het werk was schrok zóó hevig, dat hij den "knaap pardoes nasprong. De riet- dokkor kwam ongedeerd op den zoo gedrochtelijk, dat de gravin eerst de mogelijk er van niet wil de aannemen. Ongelukkige, riep zij met tril - lende stem, hoe durft ge in mijn tegenwoordigheid de vrouw van mijn zoon van zulk 'n misdrijf be tichten Zeg 't mij Peter loosde 'n zucht en antwoor de: als mevrouw meent, dat ik verkeerd deed met te spreken, moet zij me maar op staanden voet wegjagen. Ik zal heengaan Maar als zij integendeel overtuigd is dat ik in dit oogenblik 'n pijnlij ke plicht volbreng, dan moet zij de goedheid hebben mij aan te lioo ren Ik luister, spreek Gravin Raymonde is schuldig aan het misdrijf, waarvan ik haar beschuldig; ik heb het gehoord, ik heb het gezien. Die laaghartige, sprak de "oude gravin op doffen toon; en zij zonk op haar stoel ineen, verpletterd, met het gelaat in haar handen ver borgen: Waarom zulk 'n slag III DE BEWIJZEN Toen mevrouw De Soleure het hoofd weder ophief, was haar ver wrongen gelaat vreeselijk om aan te zien. Haar oogen schoten von ken en Peter Valenski kon een sid dering niet bedwingen. Die laaghartige, die laaghartige, herhaalde de oude dame, haar ban den van woede wringende; Der halve ging zij met sissende stem grond de jongen werd met een hersenschudding opgenomen. Een noodlottige vergissing. Vrijdagmorgen werd de mijn werker W. Kleijn door de Duit- sche grensbeambten bij Vaals Joodgeschoten. Kleijn was op weg naar zijn werk en passeerde een troep smokkelaars. In het donker hield een der beambten ook Kleijn :lie hem op korten afstand voorbij reed voor een smokkelaar. Hij los te een schot op Kleijn en trof bom in den bals. De getroffene wan poedig een lijk. Door den bliksem getroffen. Vrijdagmiddag is te Raalte land bouwer Roelofs, die op bet land ploegde, met zijn paard door den bliksem getroffen. Beiden waren onmiddellijk dood. Het goedkoope fruit. Een ingezetene van Loosdreeht liet zijn peren plukken en betaal de daarvoor f 10 weekloon. De oogst bracht op de veiling. 5,50 op. Postduiven en Papegaaien. Een onzer regimenten infanterie bad een dezer dagen een belangrij ke oefening, waarbij de postdui ven een gewichtige rol speelden. Na afloop van de oefeningen gaf le kapitein een uiteenzetting over bot gebruik van postduiven en bet nut van dit pluimvee, voor o- verbrenging van berichten in oor logstijd. Aandachtig gehoor van kader en manschappen. Na afloop vraagt een der min- leren met een onschuldig gezicht .Kapitein, zou we ze nou geen krui sing kenne krijgen van postduiven n papegaaien, dan kenne die kenne die beesten mondelinge be richten overbrenge." Tragisch. Een vrouw, die aan toevallen lood. droeg een kindje naar de pas toric van de R. K. kerk te Raalte, om het te laten doopen. De vrouw kwam te vallen en door den vat is het kindje overleden. voort, die rampzalige, die de graaf De Soleure tot zich heeft opgehe - ven, wie ik zijn armen ontsloten heb, die de hoop onzer toekomst was, die tenminste aan mijn zoon verschuldigd was hem gelukkig te maken, tot wie ik, een prinses 01- ga Olakoff mij neergebogen heb haar mijn gezag, mijn rechten af staande, dat lage schepsel over laadt ons met schande. En niets, niets heeft haar tegen gehouden, ook mijn genegenheid niet,, want ik begon van haar te houden; schandelijke huichelares, Hoe heeft zij ons weten te bedrio gen! Uit. welk slijk is zij dan ge kneed; maar zij is een monster, die vrouw, een monster Zij bleef een oogenblik zwijgen, Daarna zich tot Valenski keerende die altoos voor haar was blijven staan, hernam zij: —Peter, ik wil alles weten. —Mijn meesteres zal alles weten, Tk heb 't gehoord en gezien; lief desbetuigingen en kussen. —O, schande Maar wie is dan toch die man. haar medeplichtige Te kent hem. niet waar Ik ken hem; het is een loontrek kend bediende vanjhet kasteel; —O. een knecht, riep de gravin —Misschien nog minder dan oen knecht mevrouw: 't is Jack Ver nier. de jachtopzichter Die ellendige: de schelm moet als een dolle hond weggejaagd worden, of neen, dat is niet vol - doende; Ik zal 'n andere kastij - ding voor hem bedenken. Herinnert mevrouw zich boe Jacques Vernier de betrekking van eersten jachtopzichter heeft gekregen, welke de graaf hem gaf. - Ja, ja, zij is het, de rampzalige, die hem kort voor hun huwelijk, warm mijn zoon aanbevolen heelt Ik heb verplichtingen aan de faini lie, sprak zij tot den graaf, en ik zou mij gelukkig achten, als ik dien braven lieden mijn erkente lijkheid kon betoonen; een plaata ais jachtopziener zou Jacpues Ver nier bijzonder lijken, en ik weet, dat je hem die kunt geven. Worke 'ijk was de oude opzichter For- raiul drie maanden vroeger ge- torven en nog niet vervangen. Reeds kon mijn zoon niet meer weigeren aan haar, die zijn vrouw zou worden. Altijd te goed van ver trouwen, omdat hij nooit aan de dubbelhartigheid van anderen wil golooven maakte de graaf geen en kcle tegenwerping, en zonder er "an te denken inlichtingen naar den betrokken persoon in te win nen, werd de betrekking van «len ■innen Ferrand aan den besrher - meling van gravin Raymonde ge schonken. en acht dagen voor het huwelijk betrok .Tncqes Verneir 't buis in bet park: En den dag. dat de gravin bet kasteel betrad, heb ik het sombere uiterlijk van dien man opgemerkt, dat zoozeer afstak bij de blijde ge zichten van al de anderen. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1924 | | pagina 1