15e Jaargang-. Vrijdag 3 October 1924. No 76. k NIEUWS- EN ADVE( fTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN OMSTREKEN 'EDITI 3 SUW* 3 a 6 a fi WIERINGER COURANT UITGEVER- e COPN. J. BOSKER. WkERINGEN. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG «o VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden ft. ADVERTEN TIlNi Ven I5 regeb 'f 1.54. Iedere retfel meer 8.1®, U K E A U i Hipyolyt! ihI Wéni®M TSL. BfTERCOMM. Ne. II. Excursie Zuiderzeewerken. De vereeniging van Noordhol- landschc waterschappen hield Woensdas in „Het Veerhuis" te Van Ewijcksluis haar alegmcene najaarsvergadering. Aan deze ver gadering was verhonden een le zing van den ingenieur van de Zui derzeewerken, den heer Thierie cil een bezichtiging van deze wer ken onder leiding van dezen Inge nieur. In verband hiermede was deze vergadering dan ook door erpi groot aantal belangstellenden bezocht. De'hier Thierie gaf hierop een uiteenzetting, hoe de dijk voor af sluiting van het Amsteldiep is ge maakt. liet groote voordcel, dat men hierbij had ondervonden van de in 1920 door de aannemers op den zeebodem gevonden keileem, stel de spr. mede in het licht. Deze kei- leem is in den ijstijd door glet- schers aangevoerd, buitengewoon taai en stug, biedt zeer lang weer stand aan stroomend water en ei gent zich dus bizonder om daar mee fraten te sluiten. Bij het Am steldiep, dat op sommige plaatsen 10 Mf diep was, is dit dan ook toe gepast. Bij- den aanvang op de Wadden is nog al tegenspoed on dervonden door de slappe gesteld heid van den grond. Dit was ook het geval met. 't maken van den nieuwen Balgdijk. Men moet, dan met 't. zandstorten doorgaan tot den gcwenschten steun verkregen wordt. 31 Juli jl., des avonds kwart voor acht, is de afsluiting van het Amsteldiep tot stand ge komen. Het Werk, geraamd op 2 millioen, was voor 11/2 millioen aangenomen door de aannemers Van IIa.tt.em en Hofman, die het werk uitvoerden. Spr. stelde nog nader in het licht, hoe de dijk werd opgebouwd. Moer uitvoerig zette hij nog uiteen de bijkomende werken, die gemaakt feuilleton! No. 6. De pogen van mevrouw De So leure schoten vonken.' Onderstel je dan, Peter dat Raymonde reecls dien man tot vriend had vóór haar huwelijk Ik geloof het, mevrouw, maar zonder het te durven of te kunnen verzekeren. Peter, hernam mevrouw De Soloure, wanneer heb je voor het eersts gemerkt, dat er iets gaande was Ongeveer een maand of drie geleden. Ongelukkige En al die drie muanttcn heb je gezwegen |k had geen zekerheid. fck begrijp je, Peter Valens&>% mijn bravo Rus, heeft zich als eet voorzichtig man gedragen. En die altijd bezield was met de gevoelens van eerbied en toe wijding, welke hij zijn meesteres is vrscliuldigd. O ja, je bent een slaaf van je plicht. Maar ik weet. alles nog niet Spreek, Peter, spreek. Gaat Ray monde 's nachts uit 's Nachts en overdag, me vrouw, maar meer nog overdag. Wat een verfoeilijk schepsel Gaat zij alleen en te voet. uit, onder voorwendsel van baar ar men te gaan zien of een bezoek t"1 brengenfaan den pastoor, dan ver toont zij| zich slechts even in het dorp. 7.\ treedt het park binnen door oei'. Klein poortje, waarvan zij den Reutel heeft en richt haas- worden om den Anna Paulowna- poldcr tijdelijk te helpen en de scheepvaartverbinding voor dezen polder niet te stremmen. Een keer sluis wordt gemaakt van gewa pend beton. Deze kanaalwerken zijn aangenomen voor iets minder dan 1 millioen, een sluis aan Den Oever voor 305,000, eene aan De Kooi voor 280,000, terwijl de keer sluis om de verbinding met het ka naai en de Van Ewijcksvaart tot stand te brengen, geraamd op 149,000, werd aangenomen voor 92000. Voor de Zuiderzeewerken was het laatste wel een koopje ge weest. Nadat de voorzitter, den heer Thiere, onder applaus dank had gebracht voor zijn lezing, werden onder leiding van den heer Thie rie de werken aan de Van Ewijck sluis bezichtigd. Met stoombooten, hiervoor door de Zuiderzeewerken beschikbaar gesteld, werd het nieuwe kanaal bevaren, waar men nog druk bezig was, den nieuwen balgdijk aan de binnenzijde in orde te maken. Hierna werd over den nieuwen afsluitdijk naar Wieringen gewan deld. Deze wandeling ging allesbe halve over gehande wegen. Vol ij ver was men nog bozig den dijk aan de noordzijde met bazaltblok- ken te bekleeden ter bescherming tegen de komende winterstormen. Met voldoening konden wij consta tecren dat men hiermede al zoover gevorderd is, dat men bijna de ze kerheid heeft dat deze stormen den dijk niet meer zullen schaden. Voorts was men bezig de kei- leembèkleeding aan te brengen en met groote zandzuigers het zand voor de ophooging op te spuiten. De heer Thiere verzekerde ons desondanks, dat hij veronderstel de, dat Mei a.s. de dijk voor het verkeer in gebruik kan worden tig hare schreden naar het huisje, waar de opzichter haar wacht. Want hij weet den vorigen avond dat zij zal komen. Zij blijven dan een uu£ en misschien nog langer samen. En als mevrouw dan weg gaat, ziet zij naar alle kanten in het rond en wanneer zij zich over tuigd heeft, dat niemand haar liet huisje heeft, zien binnentreden en verlaten, begeeft zij zich kalm naar liet kasteel, met den rustigen gang van iemand, die een wande lingetje doet. Op zekeren dag zag ik mevrouw Raymonde het park door de klei ne poort binnengaan en deze slui ten alsof zij zich verschuilen w il de. Zij had niet bemerkt, dat ik haar in het oog hield. Daar ik geen sleutel van het poortje had, kon ik het park achter haar niet. inkomen. Maar ik was verrast en bovendien was mijn nieuwsgierig heid erg geprikkeld. Ik keerde door het groote hek terug en om mevrouw te wachten ging ik in de lindenlaan, door wel ke zij terug moest komen, wande len. Een uur verstreek. Mijn verba zing was geklommen. Ik drong die per in het park door. zonder mij echter ver van de lanen te verwij deren. Rij een bocht stond ik eens klaps vlak tégenover haar. Zij had een groote ruiker primulae veris in de hand. TIeel vriendelijk glim lachend beantwoordde zij mijn groet. Kijk eens, zei zij. wat een prachtige ruiker heli ik geplukt, terwijl ik in het park wandelde. TTw boucpict is heel mooi, me vrouw, antwoordde ik. Evenwel heeft u heel wat fraaiere onder de kasbloemen, die men u iederen dag brengt. Cen waarborg voir dt kwaliteit. genomen. Hiervoor zal het noodig zijn dat aan de v. Ewijcksluis nog een. drie voudige brug gemaakt wordt, die binnenkort zal worden aanbesteed Tijdens de wandeling langs den dijk kreeg men wel bewondering voor onze moderne techniek, maar tegelijker tijd kwam de be wondering voor onze voorouders die cen dijk als de West Friesche om ringdijk met een kruiwagen en cen scshop tot stand brachten. Aan het einde van den dijk la gen de- booten weder op de deelne mers te wachten om hen weder naar de Van Ewijcksluis te bren gen, waar men spoedig arriveerde, vol dankbaarheid, tegenover den heer Thiere voor zijn eminent ge leide. Dat de tocht ook medegemaakt werd door den 85-jarigen heer Fluister uit Winkel, is zeker een bijzonderheid. BINNENLAND. Opnieuw hongersnood in Rusland Volgens te Moskou gepubliceer- zeker, zeide zij, maar ik heb dan niet het plezier ze zelf te pluk ken. En zij verwijderde zich met vlug gen tred, terwijl zij een liedje neu riede. Dien dag had ik nog geen zweem van twijfel. Gravin Raymonde had in het hoofd gekregen om naar het kasteel terug te kecren door het park. Zij liad de primulae ve ris asn den zoom der lanen zien prijken en zich het plezier gege ven die te plukken en een suiker er van te maken. Doodnatuurlijk en wat kan men onschuldiger be denken En daar de ruiker bijzon der groot was, had zij een uur be steed om hem te maken. De indruk, dien ik gekregen had verdween en ik dacht aan niets meer, toen ik op een avond, veer tien dagen later, mevrouw Ray monde heimelijk het park zag bin nensluipen, terwijl zij, om niet ont dekt te worden, voorzorgen nam, die mij zeer verdacht voorkwamen Ik was opnieuw zeer verbaasd. Waartoe die voorzorgen, die klaar blijkolijko bedoeling om zich aan dier blikken te onttrekken Was bet park haar bijgeval verboden Wie'had dan bet recht er verbaasd over te zijn, dat zij er ging wande len Die vragen rezen snel bij mij op en zonder te bedenken, dat ik slecht handelde door mijn meeste res te bespieden, gedreven dom en onweerstaanbare opwelling van nieuwsgierigheid en mis -chien ook door een soort van voor trevool, volgde ik haar, terwijl ik wol zorg droeg, dat mijn tegen woordigheid door do dikte van bef hakhout werd verborgen. Zij stond stil aan den voet. van den ouden olm, wiens stam, vroe de officiecle statistieken van de Sovjet wordt in Ockrajiene weder een door 3.000.000 zielen bewoond gebied door hongersnood geteis terd. De oogst in Duitschland. De opbrengst slechts de helft van verleden jaar. Volgens de bladen ziet het er met den oogst vrij bedroefd uit. Eenparig wijzen alle berichten e op, dat de opbrengst dit jaar waar schijnlijk slechts half zoo groot zal zijn als verleden jaar. Men heeft reeds zeer ernstig de vraag over wogen of het niet noodzakelijk zon zijn de broodkaarten weer in te voeren. Dit zou slechts verhinderd kunnen worden door den invoer van buitenlandsch graan op groo te schaal. Ernstig spoorwegongeluk. Woensdagmiddag is een perso nentrein uit Worms op den snel trein naar Bazel gcloopen, die ten gevolge van cen defeect genood zaakt was te stoppen in de tunnel tüsschen bof Centraal- en liet Zul derstation. Het reddingswerk in de tunnel gaat mot de grootste moeilijkheden gepaard. Nadere bizondorheden Omtrent het spoorwegongeluk vernemen wij nog, dat voorzoover tot dusver is vastgesteld, liet bre ken van een as de oorzaak was van liet oponthoud van den D- trein in den tunnel. Vier of vijf wa gons werden getcloscopeerd. Tot nu toe zijn zes dooden, zes zwaar en cenige lichtgekwetsten gevon den. Het. traject bevind zich op het oogenblik nog in bedrijf hij de Fransche regie. Vereenigde Staten. Leopold en Loeb. De twee jeugdige moordenaars ger door den bliksem getroffen, hol was. Zij ging op haar teenen staan, strekte den arm uit en leg de iets, dat ik niet kon zien, in de holte van den boom. Toen dit ge daan was, ging zij cenige stappen achterwaarts, zag naar alle zijden om zich heen, spitste het oor en verwijderde zich daarop in allerijl Wat zij daar heeft neergelegd, dacht ik, zal wel iemand komen halen. En ik bleef op de loer staan in een dicht heesterboschje, waarin ik neergehurkt was, vastbesloten, zoo noodig, den ganschen avond en zelfs den nacht er te blijven wachten. Ik behoefde dit niet lang te doen want tegen het. vallen van den a- vond zag ik een man op den olm ifgaan. Ik herkende den jachtop ziener. IIij bracht zijn hand in het holle van den boom en haalde er en brief uit. Ik dacht het wel, mompelde mevrouw De Soleure. - Tn de meening, dat hij alleen bi liet bosch was, deed .Tacques Verpier zelfs niet eens de moeite, zich te verbergen. Hij opende het tpior, las het en liet. het in zijn zak glijden. Dus schrijven zij elkander riep de oude gravin uit. - Va li tijd tot tijd, mevrouw. - Telkens als zij of hij oen sa menkomst. bepaalt. O, zij hebben nog andere mid leien, om afspraken te maken. Zij staan met elkander in verstand- bonding door teekens. Een vaas met bloemen gevuld, door me vrouw Raymonde voor haar ven ter geplaatst de wijze, waarop -dj haar zakdoek vasthoudt, wan neer zij in den tuin gaatstrepen in bet zand van een laan, met de I.eopold en Loeb die nu voor dc rest van hun leven in de staatsge vangenis van Illinois zijn opgebor gen, vertoonen de symptomen van depressie en een neiging tot reli gie, die volgens den gevangenis directeur normaal zijn bij nieuwe gevangenen. De dagelijkscho rou tine van het gevangenisleven brengt hun hooggespannen zenu wen in de war. Leopold en Loeb bijv. klagen steen en been over de ge va nge nisbei die alle werkzaam heden en maaltijden, alsook het opstaan, naar lied gaan en het wandeluur in- en uitluidt, stipt op tijd, zonder haperen, gebiedend en zonder mededoogen, Zij zijn zeer terneergeslagen en hebben in hun brieven naar huis verzocht om godsdienstige voorlichting, ten einde geestelijk in evenwicht te komen. Loèb heeft blijkbaar nog ambitie genoeg om in het vrije uur het fanfarecorps der gevange nen te dirigeeren en in jazz-gehoi men in te wijden. Voor het overi ge zou hij de wensch te kennen hebben gegeven door goed gedrag het privilege te mogen verdienen om tof assistent van den medicus,, die aan bet hoofd der psycholigl- sche afdecling der gevangenis staat, te worden benoemd. Leo- nold daarentegen wenscht op de boerderij der gen-vangenis werk zaam te worden gesteld. Intusschen heeft de directeur, naar de ..Paris Times" meldt, voorspeld dat. de jongens niet. lan ger dan vijftien jaar zullen loven, omdat hun zenuwen te zoor ge spannen zijn, ook in de wat voor bom normale omstandigheden zou den zijn, om de depressie van bet gevangenisbestaan te kunnen be strijden. Tiet gemiddelde loven van den levenslang-veroordeelde ;n de gevangenis duurt blijkbaar twintig jaar. Maar volgens den di punt van mevrouws zonnescherm getrokken of met den stok van de jachtopziener kleine jonge loot jes, van een heg afgebroken en die blijven hangen, zoodat men ze ge makkelijk kan tellen en meer an dere middelen ongetwijfeld, die ik niet heb kunnen ontdekken. Dat alles is heel slim over legd, sprak mevrouw De Soleure met saamgeknepen lippen. Ik be grijp, dat die ellendelingen er zoo goed in geslaagd zijn, om ons te bedriegen, mijn armen zoon en mij, Peter. Je moet trachten een brief in handen te krijgen. Waartoe Beslag leggen op jen brief, die misschien niets zou bewijzen, zou de schuldigen doen mgrijpen, dat zij ontdekt zijn en '.ij zouden op hun hoede wezen. Is het niet beter, dat de graaf van de nisdaad overtuigd wordt door de beide schuldigen te overvallen, hot geen hem gemakkelijk zul w- •n, als zij niet in het minst ver- noeden, dat hun misdadige be trekking uitgelekt is. Ja Peter je hebt gelijk. Wij nocten niets zeggen en niets doen vóór de terugkomst van mijn zoon. Daarenboven heb ik alle re ien om het er voor te houden. <Ht •ij de brieven, die zij elkander schrijven, niet vernietigen. Verlangt de graaf kennis te ne men van hun correspondentie, lan kan men met één slag op al lo brieven de hand leggen, door tegelijk in de kamer van de gravin rtn in de woning van don jachtop ziener een huiszoeking te doen. Dat zal geschieden. Want mijn zoon zal de brieven willen bezit ten. Maar ga voort, Poter. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1924 | | pagina 1