NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN E*OMSTREKEN IDITH. 15e Jaargang. Vrijdag 10 October 1924. No 81. WIERINGER COURANT 0 UITGEVER s CO RN. J. BOSKER. WIERINGEN VERSCHIJNT ELIIN DINSDAG VRUDAO ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVEKTENTIINi Van 15 re.fcl» I.3L Ieder» refeJ moer Lid U K E A U TTL WTEHCOMM. N* 1». BINNENLAND. Vergeten. Tc Delft verkeerde Woensdag avond en des nachts liet gezin van den heer Buying, uit de Poot straat, in groote ongerustheid o- ver het 8-jarig dochtertje, dat niet tiil de R.-Iv. school aan den Nieu wen Langendijk was thuis geko men. De hulp der politie werd inge roepen en deze toog met een speurhond naar de school. Tot tweemaal toe liep het dier naa de gracht aan het Oosteinde, waai de politie is blijven dreggen tot 's nachts 3 uur, evenwel zonder resultaat. Donderdagmorgen is de kleine terechtgekomen. Zij was den vo- rigen dag voor straf door een on derwijzeres in een kast opgesloten en de juffrouw had later verge ten, het kind in vrijheid te stellen. Dit berichtje over het meisje, dat dooi- haar onderwijzeres in e<Tn kast was opgesloten en daar eenvoudig was vergeten is onge twijfeld alom met groote ontroe ring gelezen. Men denkt uiteraard aan het tragische geval van Baarn, dat eerst zoo kort achter ons ilgt. Hot. schijnt, dat de bange nacht het betrokken meisje niet zoo ernstig heeft, aangepakt, als men zou heb ben verwacht, als er tenminste re den was te vreezen. De onderwijzeres in quaestïe verontschuldigde het feit min of meer, verklaarde het althans te genover een verslaggever die haar kwam spreken, met het feit, dat zij, die eerst heel kort bij het on derwijs is, voor een klasse van 49 kinderen staat. Dat is inderdaad een zeer groot aantal en de ver- antwoordelijkheid van de taak .der jonge onderwijzeres is dan on getwijfeld heel zwaar, maar ver klaart dat het feit, dat men een kind in een kast stopt en het daar vergeet ITel feit op zich zelf doet reeds zeer zonderling aan, dat oen pae- dagogc zich in onzon tijd hediont FEUILLETON. No 8. Maar ik zal mij tot de terug komst van mijn zoon bedwingen. Hem komt het toe zijn eer te wre ken. En nu, bosfe Valenskikun je* heengaan. Ik heb behoefte alleen te zijn. Ik moet trachten tot mij- zelve te komen en daarenboven moet ik den brief schrijven, dien je mijn zoon hebt te overhandi gen. In dien tusschentijd kun je cle toebereidselen maken voor je vertrek. Zorg te drie uur klaar te zijn. Als ik je mijn brief toever trouw. zal ik je mijn laatste voor schriften geven. Je moet je naar Dijon laten brengen. Bovenal, Pc ter dat niemand hier wete waar je heen gaat. En mevrouw De Soleure gaf met oen beweging van de hand den trouwen dienaar zijn af scheid, en deze verwijderde zich terstond. Zoodra Peter Valenski verdwe nen was en het geluid zijner voet stappen opgehouden had in de gang te weerklinken, richtte de oude gravin De Solcure zich, als door een veer liowogen, in haar volle lengte op. Haar tenger lichaam, door een van dit strefmiddel en dat dau zoo weinig ernstig vindt, dat haar dat haar dat door hel hoofd kan gaan. Het is een voorrecht voor de onderwijzeres, dat het kind, naar het althans voorloopig schijnt, geen ernstige gevolgen ondervond van den angst, dien het te doorstaan had. De schrik der onderwijzeres, toen zij zich haar schandelijk verzuim herin nerde, is voor haar stellig een ge voelige straf, die zij trouwens ten volle had verdiend, als de feiten juist zijn weergegeven. Moge het gebeurde er alhans toe leiden, dat nu met. deze straf voor goed worde gebroken. Het had zeer wel kunnen zijn, dat de zenuwen van liet jonge slachtof fer voor goed waren bedorven en de ongerustheid der ouders van het kind is evenzeer een factor, waarmede men bij de beoordee ling dezer moderne/?) pacdagogie rekening moet houden. Welke waarborgen zijn er, dat zooiets niet weer geschiedt Opvangers. Onder dezen titel wijst De Auto bus, het orgaan van den Neder- landschen Bond van Motorbus- dienst-ondernemers, op een ern stig misbruik, dat in dat bedrijf is ingeslopen. liet is een algemeen bekend ver schijnsel, dat de chauffeurs der bussen pogingen doen om het pu bliek in hun wagens, te krijgen. Vooral is dat waar te nemen aan de stations van kleinere gemeeiu ten. Daarin steekt geen kwaad. Maar er is ander gebruik ingeslo pen, dat blijkens het artikel heel bedenkelijk is. Sommige erploitan ton huren lieden, die door brul len, schreeuwen en het bespotte lijk maken van concurreerende ondernemingen het publiek in hun wagens trachten te lokken. Dikwijls beletten zij den chauf feurs, zich in verbinding met het publiek te stellen. In het orgaan wordt geconsta teerd, dat voor dit nieuwe beroep van „opvangen" lieden van ongun stige reputatie worden gebruikt. geschokte gezondheid sedert tang verzwakt, scheen plotseling zijn oude kracht te hebben her kregen. O, o, sprak zij met een ge smoorde stem, ik ben nog niet dood Haar oogen schoten vuur. Ellendige vrouw Wee u riep zij. Ik ben prinses Olakoff en ik vergeef nooit IV. De twee gravinnen. Zij begaf zich weder naar haar kamer en ging aan haar schrijf- 'afel zitten. Een oogenblik dacht zij na, en (Mi pen opvattende, begon zij met een koortsachtige hand te ehrijven. Na verloop van een uur had zij icr bladzijden gevuld met. een fijn en dicht ineengedrongen schrift, doch de onsamenhangen de zinnen, ordeloos op het papier geworpen, verrieden do gejaagd heid van haar geest. Zij las hel geschrevene over en scheen voldaan. 't Is goed dacht zij. Dat is voldoende. Tlij zal het begrijpen. Voor het overige heeft Peter ee- nigc aanwijzingen en zal hem wel uitleggen wat ik wil. Zij vouwde den brief toe, deed hem in een omslag en lakte hem dicht. Daarna schreef zij op den Prima GEUKIGbl PIJPTABAK gefabriceerd door de Tabaksfabriek J. R, KEU SS ALKMAAR Neemt proef met deze prima kwaliteiten in ïraaie verpakking Vraagt Uwen Winkelier. In den vacantietijd zijn het school jongens die zich voor dit nieuwe „vak" leenen, en die als belooning een gratis ritje op het spatbord, op de treeplank of op het wagen dak krijgen. Een goede vondst. Tijdens werkzaamheden ter uit breiding van het clectrischbedrijt onder IJsselmuiden bij Kampen vond een der arbeiders een porte feuille, beschimmeld en wormste kig. Bij opening bleek ze 700 te bevatten aan bankpapier, dat ver kleurt en verweekt, maar tocli nog voldoende gaaf was. Vermoe delijk lang geleden door den eige naar verloren. Minimum strafport van 12 12 ct. Bij Koninkl. Besluit zijn ocnige wijzigingen aangebracht in het Postbesluit. De bepaling betreffende het ver schuldigde voor ongefrankcerde brieven wordt o.a. gewijzigd en aangevuld en luidt thans als volgt Voor ongefrankcerde brieven en briefkaarten, alsmede voor al le ontoereikend gefrankeerde stukken, is een port te heffen ten bedrage van tweemaal het ontbre kende bedrag. Dit port, hetwelk tenminste 12 1/2 cent bedraagt voor elke verzending onder een afzonderlijk adres, wordt voor zooveel noodig afgerond tot een bedrag, dat een veelvoud is van 2 1 2 cent. De gewijzigde bepalingen tre den in werking met ingang van 1 November 1924. Een lastige vacature. De ring Terschelling-Vlieland van de Ned. Herv. Kerk bestaat uit slechts vier gemeenten, namc- lijk Midsland, West-Terschelling. omslag alleen deze woorden ne der „Aan mijn zoon." Uit voorzorg legde zij den brief in een lade, die zij afsloot. Toen dit geschied was, wierp zij een blik op de pendule. liet was half elf. Zekere drukte in het kasteel, een heen en wederloopen kondig den haar aan, dat de jonge gra vin opgestaan was. Een oogenblik later liet de jon ge vrouw aan mevrouw De Soleu re vragen of zij haar goeden mor gen kon komen zeggen. Dit geschiedde eiken dag. Zoo dra Raymonde op en gekleed was, bracht zij, voor dat zij ging Ontbijten, haar schoonmoeder een bezoek. Mijn dochter kan komen, ant woordde de gravin, ik zal haar vanmorgen in mijn kleine salon ontvangen. De kamenier verwijderde zich. Dat is de eerste en een harde proef, mompelde mevrouw De So leure. Maar het moge kosten wat het wil, ik zal mij bedwingen, ik zal kalm wezen. Toen, schijnbaar kalm. den toorn smoorend, die in haar bruis te, trad zij den kleinen salon bin nen, waar gravin Raymonde haar reeds wachtte. De jonge gravin De Soleure tel de nog geen twintig jaren Ver wonderlijk schoon, was haar schoonheid, die eener koningin. en Oost-Vlieland op Vlieland. Van deze gemeenten is die op Vlie land thans vacant. Eigenlijk duurt de vacature al enkele ja ren. Maar geruim en tijd is er een godsdienstonderwijzer werkzaam geweest als hulpprediker, en kan dus de gemeente, al heette zij of- ficeel vacant, toch min of meer els bezet worden beschouwd. Do godsdienstonderwijzer is ech ter vertrokken en dus is de ge meente thans werkelijk vacant. Niet voetballen op Zondag. De kantonrechter te Woerden heeft drie bestuursleden van de H.-K. voetbalclub „V.E.P." wegens het organiseeren van wedstrijden op Zondag, toegankelijk tegen be taling van entree-gold. veroor deeld tot 3 X 15 boete of 3X10 dagen hechtenis. Het bestuur heeft tegen dit vonnis hooger be roep aangeteekend. Droevig teeken des tijds. Te Axel zijn bij het vervoer der suikerbieten in plaats van gewo ne werklieden o.a. gepensioneer de onderwijzers, gediplomeerde gemeentesecretarissen, notaris - klerken en renteniers te werk ge steld. In een loozingsput. Hot ruim éénjarig zoontje van een bewoner van de Schevenïng- sche Straat te Noordwijk-Binnen, geraakte in een loozingsput van de dakgoot. Nadat het kind naar de oppervlakte w as gebracht, kon de geneesheer slechts den dood constateeren. Een rare vrijer. Een 21-jarig loswerkman en de 13-jarige Mientje wonen in een der Heldersche straten naast el Blond, met groote donkerblauwe oogen, eer groot dan klein te noe men, zich een voorkomen van waardigheid wetende te geven, bracht zij zonder dat men zich re kenschap kon geven van wat men ondervond, het gevoel teweeg, dat zij geschapen was om te hevelen en te heerschen. Haar blik, waar uit een soort van magnetischen stroom welde, bezat een betoove- rendc kracht, waaraan het moei- 'ijk viel weerstand te bieden. Zij had fraaie, fijne, regelmati ge handen. Haar mond was klein en plooide zich als zij lachte «en ovalligheid te meer. Raymonde was vrouw, in de vol le beteekenis des woords, en bezat il de wetenschap der vrouw. Ze ker van zichzelve, van haar macht zich bewust, deed zij zelfs ■reen moeite om de groote kunst- repen der behaagzucht te bestu- loeren of aan te w enden. Van een bedorven en in de grond huicholachtigen aard, den schijn van ongekunsteldheid wetende aan te nemen en zich daarvan als van een wapen bedienende, had ij zelfs geen moeite te doen om te misleiden. Tegenover degenen, die haar kenden, was zij nooit anders dan wat zij w ilde zijn. Tegenover haar man .toonde zij zich ingetogen en zedig. Daar zij zich altoos hield of zij niets be greep, behoefde zij niet den schijn van eerbaarheid aan te nemen. kander. De bekoorlijkheden dei- jeugdige Mientje waren van dien aard, dat de 21-jarige jongeman er des nachts niet van slapen kon en Mientje op alle mogelijke wij zen het hof maakte. Het meisje was, zoo jong ze was, daarvoor niet ongevoelig en zoo dwaalden do twee langs singels en grachtjes in zoet geflirt en gemhihekoos. Natuurlijk was dit niet zeer naai den zin van Mientjes ouders en de vader verbood den jongen man den verderen omgang met zijn dochtertje. Maandagavond ont snapte Mientje het ouderlijk huis, zwierf tot ruim 10 uur op straat rond en liet haar moeder in doo- 'lolijko ongerustheid. Toen korten tijd later Mientjes vader thuis kwam, zorgde deze voor een lijf- (raffelijke rechtspleging en Mientje gaf door haar gillen haar Kloris kond van haar droevig lot dat haar ouders haar deden on dergaan. Do vader ging hierop naar zijn huurman, verbood eens vooral don omgang tusschen de twee. Toen nu des anderen daags de jongeman een deuntje op zijn mondorgeltje zat te spelen, meen de de vader, dat thans wellicht oen geschikt oogenblik was aange broken om hem nog eens gemoe delijk onder handen te nemen. Maar het jonge mensch, dat sma lend de schouders ophaalde, liet den vader praten. Toen deze zich weder in zijn woning w ilde bege ven, werd hij plotseling getroffen door een revolverschot, dat Zijn wang raakte, en voor de hevig verschrikte man in huis gevlucht was, waren nog een tweetal scho ten op hem gelost, die hem geluk kig niet raakten. Ze waren even oud. Dokter Zoo Thijssen, gaat liet goed Thijssen Nou, dat is maar zoo Ik heb ergen last van rheumatiek in m'n rechterbeen. Kom. Thijssen, geduld. Je bent ook niet meer van de jong- sten. En als je den ouderdom krijgt, moet je begrijpen, dat die Goedenmorgen, lieve mama, sprak Raymonde, toen zij de gra vin zag binnenkomen. Goeden morgen kind ant woordde de gravin De Soleure met een stem, die zij niet beletten kon eenigszins te beven. Ryamonde liep naar haar moe der en stak haar naar gewoonte haar voorhoofd toe. De oude gravin voelde haar hart in opstand komen, en was op het punt de jonge vrouw met afschuw- terug te stooten doch zij had be sloten sterk te zijn en zich niet te verraden. Met inspanning van ai haar krachten smoorde zij hani ge voel en haar trillende lippen :aakten even voor het hoofd der 'onge vrouw aan. Nochthans kwam er op haar gelaat een pijn lijke trek. die Raymonde scheen verontrusten. Is u niet wel vroeg zij Een steek in de hartstreek. Maar maak je niet ongerust, Ray monde. Tet is niets, Tiet is al over. Maar jij ook. Raymonde. ging zij voort, je ziet er vermoeid uit. Je oogen zijn gezwollen. Evenals u. mama! heb ik slecht geslapen. Mijn slaap is on rustig geweest, verstoord door akelige droomen. Den boelen nacht heb ik aan Gaston liggen lonken. Mevrouw De Soleure knelde haar handen krampachtig om de armen van haar leunstoel. Wordt vervolgd

Wieringer courant | 1924 | | pagina 1