NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN SOIT 15e Jaargang- Dinsdag 21 October 1924. No 84 WIERINGER COURANT UITGEVER- COPN..J. BOSKE'R, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKÏN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1- ADVERTENTIlKi i 1—5 rafels f I M. tr» refeJ mee* 1.10, B U Jt E A U i hÜppoiyti ithrtii Wieria#m. T«L. INTERCOM*. Na IA MARKTOVERZICHT. Er is zeker geen markt in ons lancl, die in weinig jaren zich zoo ontwikkeld heeft als die te Leeu warden. Binnen vijf jaar is het gemeentebestuur genoodzaakt ge weest voor de 2c maal eenc nieu we piarkt aan te leggen. De toe name van het marktaanvoer houdt gelijken tred met de ontwik keling van de veeteelt in de pro vincie Friesland. Hoe belangrijk die »markt is, is uit den aanvoer van Vrijdag 10 October waar te nemen. Op deze gewone herfst- marktdag waren o.m. aangevoerd 430 vette koeien, 1276 melk- en kalf koeien, 1806 graskalveren, 484 weideschapen, 661 lammeren, 1161 vette varkens, 701 Londensche biggen, varkens van 150 tot 200 pond. Het aantal bezoekers uit den vreemde neemt steeds toe. Er gaat. geen week voorbij, of er zijn Spanjaarden, Italianen, kooplui uit Tsjecho Slowakije, uit Joego Slavië, uit Polen, Kaapland Duitschland, en als de verbinding maar bestond kwamen ze zeker ook van Mars, Venus en de Maan. 't Is daar echter ook niet altijd handelvlug, prijzen hoog, afzet buitengewoon. ïlet kent haar vlug ge en trage markten, zoo goed als Schagen. In den laatsten tijd kan men te SC.ITAGEN over den aanvoer en prijzen nog al tevreden zijn. De kwaliteiten van het vette slacht vee, is zoowel daar gelijk elders beneden middelmatig. De beste kwaliteit gold Donderdag daar 1,20 a 1,25 Kilo 2e soort f 1,10 a 1.20 3e 0,95 a 1,05. Nuchtere kalveren 16,a 30,de soort, van 20 a30,was voornamelijk voor het bedrijf. Melk- en kalfkoeien waren iets minder, als gevolg dat de aange voerde kwaliteit iets minder was. Het. is tot heden een goed scha penjaar wat ook de prijzen getui gen, die voor goede fokschapen worden besteed 36,— a 49,—. De handel in deze schapen was wiHig. Do handel in springram men neemt weer af. Besteed werd 50,a 60,Vette lammeren voor export prijsden tot 45, vette jonge schapen voor het bui tenland zagen wij verkoopen voor 59,—, K. Over, Winkcler Were. Vette varkens waren iets trager, goede slachtvarkens tot 91 cent per Kg. Londensche biggen 78 a 84 cent. GEMENGD NIEUWS FEUILLETON. No. 10 O, ik haar nu, die vrouw. Zij heeft niets goeds in haar hart nog in haar ziel. Alle slechte nei gingen bezit zij, en men zou zeg gen dat zij, zonder zich daarvan bewust te zijn, aan haar bedorven aard den vrijen teugen laat. Om den titel van gravin te behouden, dient hoogen rang, dien zij verkre gen heeft door mijn zoon te hu wen, zou zij geen c ogenblik aa 'zo len Vernier op te offeren. Mjjn zoon moet dat lage schep sel verstooten, haar wegjagen. De keten, die hen aan elkander bindt vil ik verbreken. Och, bestond de echtscheiding maar in Frankrijk. Nu weet je, wat ik wil Peter Ik reken op jou. Aan liet werk Ik zal mijn zoon niet op het kas teel roepen, voordat je mij bent komen zeggen Zij zijn bijeen. Vannacht mevrouw, zal de jachtopziener op het kasteel zijn Hoe riep de gravin, Valens- ki strak aanziende. Zij hebben een samenkomst. Ben je er zeker van .Ta. Maar je bent op zijn best thuisgekomen, Peter Hoe kan je dat weten Ik lieb voor het venster van mevrouw Baymonde een ruiker witte* rozen zien staan. Wally, de „Hongerkoning." Men meldt uit Leiden aan de N. R. Crt. Sinds tien dagen ex perimenteert in de Stadsgehoor zaal de „hongerkoning" Wally. Van verschillende zijden zijn te gen deze vertooning reeds protes ten gerezen. Thans heeft ook de kerkeraad der gereformeerde kerk te Leiden gemeend, zijn stem tegen deze hongervertooning te moeten laten hooren. Hij doet dit in den volgenden vorm De kerkeraad protesteert krach tig tegen de Godsontcerende, on waardige en onstichtelijke ver tooning in de Stadsgehoorzaal van den zoogenaamden hongerko ning en keurt de bijwoning daar van ten sterkste af. De kerkeraad acht zulk een vertooning in strijd met de geboden Gods. Valsch bankpapier. Eenigen tijd geleden waren zoo wel bij de Nederl. Valschgeldcen- trale als bij de Rotterdamsclie po litie berichten ontvangen, dat er gens in de Betuwe een werk plaats moest zijn gevestigd waar valsche bankbiljetten van ver schillende waarden werden ge maakt. In gezamenlijk overleg werd het onderzoek in deze zaak aangevangen en langzamerhand werden de aanwijzingen die in een bepaalde richting wezen ster ker, zoodat de politie niet lang ^eer zou behoeven te wachten om in te grijpen en de valsche munters in de uitoefening van hun bedrijf zou kunnen overval len. Door een toevallige omstan digheid echter is vroeger ingogre pen dan verwacht werd. Thans is namelijk gebleken dat belasting ambtenaren ernstige verdenking koesterden, dat in dc woning van Gebr. Van Buurcn, veehandela ren te Nieuwland bij Nijmegen, een geheime disteleerderij gedre ven werd. Deze rijksambtenaren deden een inval, maar in plaats van een klandestiene branderij, vonden zij in dc woning een com plete inrichting tot het vervaardi gen van valsch bankpapier. Een groote partij reeds gemaakt of nog in bewerking zijnde bank biljetten van 100, 200, 300, ja zelfs van 1000, allen van het ou de model, werden aangetroffen en natuurlijk in beslag genomen. Onmiddellijk heeft de plaatse lijke politie het parket uit Dord recht van deze opzienbarende vondst in kennis gesteld. De beide veehandelaren werden in arrest genomen en naar het Huis van Bewaring te Dordrecht overgebracht. Reeds dadelijk stond vast, dat zij niet, de vervaar digers van liet valsche bankpa pier waren, maar dat er deskun dige medeplichtigen waren. Het bleek, dat bij de Gebr. Van Buu- ren twree Rotterdammers in huis woonden, n.1. de fotograaf Brundt en een zekeren Schimdt. Deze bei de personen gingen door als de boekhouders van gebr. Van Buu- ren, die een uitgebreiden export- handel drijven. Tnplaats van admi nistratieve werkzaamheden te verrichten, hielden beide lieden zich echter bezig met de vervaar diging en afwerking der valsche bankbiljetten. Ook zij zijn in hech tenis genomen en naar Dordrecht getransporteerd. Het is nog niet zeker of de gebr. Van Buren reeds gelegenheid lieb ben gehad het valsche bankpa pier ook uit te geven. In ieder ge val wordt dit zeer onwaarscnijn- lijk geacht, daar anders wel een of meer dezer biljetten in handen van de politie zouden zijn geko men. Toen de belastingambtenaren en de politie de valsche munters werkplaats binnen drongen, wierp een der verdochten een En dat wil zeggen Dat vannacht de graaf Bay monde en den jachtopziener bij elkander kan vinden. Eindelijk antwoordle me vrouw De Soleure met onhe ilspel lenden blik. I Peter, dus ging zij voort, gaat Raymonde hem in het huisje' op zoeken Neen, mevrouw Jacques Vei nier zal op het gewone uur, dat. wil zeggen als al dc dienstboden naar bed zijn het kasteel binjien- sluipen. De blik der oude scheeia te stra len van blijdschap. Het uur der zegepraal naderde. - Peter, zoo sprak zij, je bent een toonbeeld van trouw en toe wijding. De naclit, die aanuta.ande is, zal voor ons een vreoselijkc nacht zijn. Ik zal niet gaan rusten Rillend, door een brandend heet te koorts verteerd, zal ik wïiuht- ten. Op liet oogenblik, dat je ut ij komt verwittigen, dat.' zij sarren zijn, zul je mij op vinden. En nu, mijn bravo Valenski, kun je heengaan. Als je behoefte hebt aan rust, ga dan wat slapen. Want in de eertvoT.gendc vier-en- twintig uren, zal er heel wat voor je te doen zijn. Met een vriendelijke beweging van haar hand gaf de oude gravin den Rus te verstaan» dat zij zich kon verwijderen. Doizo ging aan stond heen. Toen^ richtte mevrouw Dc So leure zich in haar volle lengte met fonkelende oogen op en sprak op doffen topn Het uur der wraak is gesla VI. Nachtelijke tooneelen. Men ging gewoonlijk vroegtij dig ter ruste op het kasteel van Noisv-les Monts. Sedert de graaf afwezig was, namen de beide gra vinnen, daar zij elkander niets te zeggen hadden, onmiddellijk af scheid na den avondmaaltijd ge bruikt te hebben. Wanneer Raymonde niet een wnndelingetje ging doen in de tuinen, of geen lust had wat fris- sche lucht te scheppen op een der terrassen, volgde zij het voorbeeld harer schoonmoeder en begaf zij zich naar haar kamer. Daar zij hartstochtelijk verzot was op le zen, vooral op romans, kwam haast niets uit of het werd haar gezonden. Op haar -kamer schier overal lagen stapeltjes boekjes, met roozoroodc, blauwe, gele, groene, gemskleurige omsla gen- Dan avond dan, waarvan wij spreken, was gravin Raymonde terstond, na haar schoonmoeder goedennacht. te hebben gezeg naar haar kamer gegaan. Tegen zeven uur betrok de lucht. Dikke wolken pakten zie" se men. Er scheen een onweder te broeien. Misschien zou het op een verren afstand losbreken. In bundel bankbiljetten in brandende kachel. een fel Het vloekverbod. Voor het kantongerecht te Pur merend stond terecht een inwoner van Monnikendam wegens over treding van liet in die gemeente geldende vloekverbod. De burgemeester had tegen hem proces-verbaal opgemaakt De beklaagde bekende, doch voer de aan dat bij hel vloeken tijdens een ruzie en in zijn drift heeft ge daan. Want anders vloekt hij nooit. Dc eisch was 2 boete of 2 da gen hechtenis. Doch de kanton rechter nam in aanmerking de fi nanciecle omstandigheden van beklaagde en tevens dat het voor de eerste maal was dat een derge lijke zaak hier werd behandeld. Daarom veroordeelde hij hem tot de laagste boete van 50 centen. Twee lijkjes gevonden. Dc Bergings Mij. van Gebr. Goed koop van Amsterdam heeft de in den storm van 22 Sept. tusschen Urk en Enkhuizen omgeslagen tjalk „De twee Ggbroeders" van schipper L. van der Kolk gelicht en in de havan van Urk gebracht De lijken van de twee kinderen van dien schipper, een meisje en een jongetje van 4 en 6 jaar, zijn in het ruim gevonden, en zullen naar Zwartsluis vervoerd worden. De toepassing van de Rijwiel belasting. Ter kennis van de ambtenaren der rijks- en gemeentepolitie is gebracht, dat de minister van fi nanciën de onderstaande mede- deelingcn heeft gedaan in ver band met vragen aangaande de toepassing van de Rijwielbelas tingwet. Transportrijwielen, al of niet metafneembaren bak z.g. car- ries), zijn volgens het spraakge bruik als rijwielen te beschou wen en vallen onder de toepas sing der Rijwielbelastingwet. In- dipn' het stuur dezer rijwielen niet uit een buit bestaat en de in richting van het rijwiel niet tm- laat op de voorgeschreven zicht bare wijze het rijwielmcrk aan dc balhoofdbuis of de bovenuar- van het rijwiel aan te brengen, moet het belastingmerk niett. - in aan ddt stuur bevestigd \v«-r den. Driewiclige rijwielbraniards kunnen gelijk gesteld worden met ie van belasting vrijgestelde rij wielen, genoemd in art. 4 letl« r b. der wet, uit overweging, dat het zou strijden met den zin dier bepaling, indien zij niet werd in gepast wanneer de gebruiker van het rijwiel door zijn gebrekkig"!» toestand dit niet zelf kan voori- bewegen, doch daartoe dc hulp an een ander behoeft. Wanneer een op de voorgeschre ven wijze aangebracht rijwielbi - lastingmerk bedekt is door een kleedingstuk, mand of ander voor werp, behoort het opmaken van procesverbaal te worden nagel:, ten, docli den berijder van het i li- viel moet wórden opgcmmeikt, lat hij het aan ziili zelf te w ijlen beeft, indien hij tot. stilhouden ge mocht dwongen zijn. Zoolang bet tegendeel niet is beslist, moet e- venwcl worden aangenomen, dat een rijwielbelastingmerk, dat be lekt is met een laag lak (veroor zaakt door bet lakken van lief rij wiel,) waardoorheen de kleur van het merk niet zichtbaar is, niet o- vereenkomstig het voorschrift van art. 2 der wet aan het rijwiel bevestigd, dat bet middenge- leelte of een der helften door liet bevestiginggsvoorwerp is bedekt. Een merk waarvan een stuk ontbreekt is niet als geldig aan te merken. Het is geoorloofd bet merk door middel van een riempje, touwtje metalen draadje of dergelijk hulp middel aan het stuur van bet rij wiel te hangen, zulks met het oog merk liet bij niet gebruik van liet rijwiel gemakkelijk daarvan te kunnen verwijderen. Tiet uitloenen van merken is geoorloofd, behalve van die, wel- tiei geval kondigde alles aan, dat do nacht somber zou wezen, zon der maan en zonder sterren. Te halfelf heerschte een diepe stilte op het kasteel. De dienstbo den sliepen. Niets duidde aan, dat de twee gravinnen niet naai bed waren gegaan. Mevrouw Soleure wachtte met koortsachtig ongeduld, de han den krampachtig geklemd om haar leunstoel. De pendule sloeg elf. De gravin sidderde, stond op, liep langzaam dc kamer op en neer met dc armen over elkander geslagen, en ging daarop naar dc deur, waar zij onbeweeglijk bleef staan luisteren. Tien minuten verliepen er nog Hij komt niet, sprak zij bin nensmonds. Zou bij zich vergist hebben Opeens en zonder dat de stille, die overal heerschte, verstoord was geworden, zag zij haar deur zachtjes opengaan. Poter Valens- ki trad binnen, mot zijn schoenen in de hand. Welnu fluisterde zij. Jacques Vernier is op het kas teel, antwoordde Peter op den zelfden toon. Mevrouw De Soloure knarste op do tanden. De ellendelingen zijn gevan gen, sprak zij. Wij hebben ze in onze macht. Wat moet ik nu doen Je moet je heer gaan halen. Maar moet ik niet vooraf al le deuren op liet nachtslot doen die toegang geven tot de vertrek ken van mevrouw Raymonde, om den jachtopziener te beletten het kasteel te verlaten O]) die wijze zou hij als een muis in de val zijn geloopen. Op dc lippen der gravin vertoon le zich een zonderling lachje. Maak je over dit punt niet bezorgd, antwoordde zij.. Wat ge daan moet worden, zal geschie den. Ga mijn zoon maar halen zon der een enkele minuut te verlie zen. Hier heb je de sleutel van liet ïoorderterras. Door die deur moet e weggaan, en ook door die oeur illeen, versta je alleen binnen komen. De graaf De Soldure moet ils beer en meester zijn woning «etreden, en niet tersluiks. De boer moet zijn beste paard -oor de cabriolet spannen en mijn ~oon aan bet groote hek van hel kasteel afzetten. De graaf zal wliellen en men zal hem open doen. Als hij eenige tegenwerping «naakt, moet je hem zeggen '1 is op last van uw moedei- TTeb je me goed begrepen. Peter Ja, mevrouw. En nu komt de beurt aan de anderen, mompelde dn gravin. Zij stak een waskaars aan, ver liet haar kamer, liep baar hoi» doir door en trad een onder ver trek binnen, dat eensklaps vel licht was door de kaars, die nv vrouw De Soleure in de hand hield. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1924 | | pagina 1