No 85. WIERINGEN EN OMSTREKEN 3 cl cl{<2 u aa SDITH o) a G a fi 15e Jaargang. Vrijdag 24 October 1924. WIERINGER. COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolylushoef Wieringen. Telef. Intercomm. No. 19. ANNA PAULOWNA. De Centrale Bond van Trans portarbeiders liicld Zondagmid dag in Veerburg eene vergadering De heer K. Keuris opende de vergadering met een hartelijk wel kom aan de naar omstandighe den vrij talrijke opkomst. Verder deelt spr. mede, dat de heer Van Krieken, die op de agenda is aan gemeld, als hier mede te zullen verschijnen, ditmaal verhinderd is. De lieer Laan zal daar straks wel een en ander over mededee lcn. De heer Laan, die hierna het noord verkrijgt, deelt als reden van verhindering der aanwezig heid dos liceren Van Krieken me de, dat cene staking in de binnen beurtvaart uitgebroken, dezen Hoofdbestuurder naar Zwolle beeft geroepen. Daarna overgaan dé naar het punt dat hier heden in behandeling zal moeten komen, "deelt., spr. mede, dat, waar het thans in werking zijnde contract met 31 December afloopt, e*i de opzegging daarvan dus voor 1 No vember dient te geschieden, de 'Centrale Bond zich voor de nood zaak ziet geplaatst, om op de ver schillende plaatsen waar hare leden werkzaam zijn, met deze vergaderingen te beleggen, teiiem do over voortzetting of opzegging van liet contract overleg te ple gen. De levensomstandigheden zijn n.1. weer aanzienlijk verzwaard. De prijzen van vele levensbenoo- digdhoden bewegen zich voortdu rend in stijgenden lijn. Spr. geeft, hiervan eenige voorheelden. Spr. herinnert aan 'n staat, in dertijd door den Centralen Bond opgemaakt, welke de verschillen de noodzakelijke uitgaven voor ren middelmatig gezin bevatte. (Spr. kan wel zeggen, dat hierop verschillende kleine uitgaven, die toch ook werkelijk zijn, nog ont braken) met welken staat bewe zen werd. dat een loon van 30 por week voor de richtige functi- orieering van bet. gezin nóodig is. Bedoelde staat werd toen aan dei a. Den Breejen en Van den Bout voorgelegd, die zich er echter af- ktc met de opmerking „Wat heb ik daarmee te maken 7 Ik ken verschillende arbeiders, die] mot. 16 en 18 per week toe moe ten en die leven toch ook. Er is nog niet een van honger doodge gaan. Zóó oordeelen de werkge vers over u. Gij daarentegen hebt voor uwe eigen belangen op te komen. Ook op Wieringen, waar de eer ste jaren vele werken zullen plaats hebben, dient zulk een af lezing te komen. Vele Wioringers toch, die voor heen visschcrs waren, zijn thans transportarbeiders geworden ^open tot heden ongeorganiseerd rond. Deze menschen behooren in Ie organisatie.. Een stem uit de vergadering Zo zijn er niet toegankelijk vook De beer Laftn Ieder is toegan kelijk voor organisatie. Daar zon Ier zijn deze menschen een duur zanm gevaar voor hunne mede arbeiders. De werkgevers houden steeds rekening met de kracht, welke de organisatie kan ontwik kelen. Wanneer bun dat onder le oogen wordt gebracht, komen ook de Wieringers wel. Niet de verzekering bij werkloosheid moet de drijfveer zijn tot toetre ding, doch liet groote belang in de organisatie zélf gelegen, moet de arbeiders tot. ons brengen. Dat toch is bet belangrijkste. Wan neer een organisatie zwak staat, nemen de werknemers het in den el niet zoo nauw met de nale ving der arbeidsovereenkomst. Het schandelijk aantal overuren hiervan dan ook mede een ge volg. De arbeiders zijn te gemak kelijk op dat gebied. Heden gaat deze, morgen weer ander tot lan goren arbeid over, zoodat dit ten slotte over de geheele linie ge beurt.. Tot lieden is de Centrale Bond daarover te voldoende inge licht. Spr. is er van overtuigd, dat bet. scheidsgerecht heel wat con flicten, op de Zuiderzeewerken voorgekomen, bad kunnen be- Cen waarborg voer do kwaliteit. FEUILLETON. No. 11. Twee mannen, gebouwd als Herculessen, lagen midden op den vloer uitgestrekt, en sche nen te slapen. De verschijning der gravin deed hen slechts de ccgon even openen. Die twee mannen waren de invdeve Russische bedienden van haar, die vroeger prinses Olga was. De een heette Rudiow, de andere Tongaref. Evenals Peter Valenski, waren zij hun meeste res met hart en ziel verknocht. Rudiow, Tougaref, op sprak de gravin, tot hen in hun moeder taal het woord richtende. Als door een veer in beweging gebracht sprongen de mannen o- vereind. Het oogenblik is gekomen, her nam mevrouw De Soleure Je zult gaan uitvoeren wat ik je gezegd heb. Rudiow nam van een tafel twee dieven lantaarntje®. die hij open deed, terwijl zijn kameraad een lucifer liet ontvlammen. Toon dit gedaan was, nam elk der mannen een licht in de liand en verlieten zii de kamer zonder een woord te hebben gekikt en slopen stil als schimmen door de lange gangen van het kasteel. Een oogenblik daarna verkond slechten in voor de arbeiders gun st.igen zin, indien het slechts daar voor aangezocht was. Hierna komt spr, weder op het thans loopende contract terug en adviseert de vergadering nog maals tot opzegging daarvan over te gaan. (Luid applaus.) Een der aanwezigen komt te rug op de voorgenomen organisa tie der Wieringertransportarbei- ders. Spr. meent wel eens te heb ben gehoord, dat er voor enkele laren terug, toen de werken te Den Oever aanvingen en daar ook reeds een afdeeling van den Transportarbeidersbond was op- ericht, door oen der toenmalige bestuurders handelingen zijn ge- nleegd, die niet precies door den beugel konden. Spr. heeft straks aeroepen, „ze zijn er niet toegan kolijk voor" en dat is ook tendee 'e bet geval. Is het door spr. opge vangen gerucht waar, dan maakt "ulks de toegankelijkheid er niet beter op. Spr. hoopt echter, dat 'orh alles in het werk zal worden "•esteld om ook daar weer een al loding op te richten. Een ander dringt er op aan, dat geen nieuw contract meer zal worden aanvaard beneden een 'oonhasis van 30. (Blijkens den 'teun. welke 't. voorstel in.de ver de een licht gedruiscli, hetwelk zij boven haar hoofd hoorde, aan de oude gravin, dat Peter Valens ki teruggekomen was. Nog twee bf drie minuten en haar zoon zou verschijnen. Bevend, met stralende oogen stond zij te wachten, terwijl zij de zwarte kant, waarmede het lijf van haar japon opgemaakt was, verfrommelde en verscheur de. Eensklaps kwam het geluid dei- zware poortbei de diepe nachte lijke. stilte verstoren. De klank drong in alle hoeken en vertrek ken van het kasteel door en deed al degenen, die sliepen, uit den slaap wakker springen. De oude gravin hijgde naar a- dem. Dikke zweetdroppel en pa velden op haar voorhoofd. Zij kon haar* ontroering niet bedwingen en als begaven haar eensklaps haar krachten, liet zij zich op een stoel nedervallen. Op den eersten klank de r bel was gravin Raymonde, meer ver rost dan verschrikt, naar een dei- venster geijld. Zij ontsloot het raam, schsoof daarop even dc lat ies van de zonneblinden van el kander om naar buiten te kun nen zien. Tn dien tijd had .Ta eau os Ver nier uit voorzichtigheid de roos kleurige waskaars uitgeblazen. Toen bij dien voorzorgsmaatregel genomen bad, ging bij aan bet venster, bij de jonge vrouw staan. Wat is er toch aan de liand 7 gadering ondervindt, zijn meerde re leden hot mot dezen voorstel ler eens.) De lieer Laan, de verschillende ilebatters beantwoordende, zegt, :lat de indertijd op Wieringen be staande afdeeling van den Trans portarbeidersbond voornamelijk gestruikeld is over den weinigen teun, daarbij van den Gemeen teraad ondervonden. Deze toch 'orwierp bij herhaling een voor tel tot bijdrage in de werkloos heidsverzekering, waardoor de menschen, buiten werk rakende, eeheel zonder inkomsten kwamen e staan. Overigens zijn de Wie vingers werkelijk niet bijzonder organisatorisch aangelegd. Ilun vroegere werkkring (bijna allen zijn voorheen visschcrs geweest, waren dus in de uitoefening van hunne werkzaamheden geheel op zichzelf aangewezen) oefent daar op natuurlijk uog steeds invloed. Wij dienen er echter voor te zor gen, dat hunne ideeën inzake het organisatieleven worden verhel derd. Aan de menschen zefl is dan de taak de ideeën in den ge meenteraad te wijzigen. Spr. wan hoopt er niet aan, als er slechts mkele vortrouwensmenschen ge noden kunnen worden, dat ook o Wieringen zeer spoedig actief 'al kunnen worden opgetreden. Wat betreft de voorgestelde 'oonbasis van 30 voor de laagst betaalde vakken, die zou neerko men op een loonsverhooging van ol. m. 35 pet. (het minimum loon voor dokknechts enz., is thans 22,50). Do voorsteller hiervan zal begrijpen, dat de Centrale Bond slechts na overleg met alle afdee 'ingen en rekening houdende met de positie, welke hij in het bedrijf inneemt., kan bepalen, welke loon aisch hij den werkgever zal stel len. Tot stemming overgaande, blijkt do vergadering algemeen voor op beffing van het thans geldende contract te zijn, met bereidver klaring om over een nieuw con tract over 1925 te beraadslagen, waarbij aan het. Bondsbestuur wordt, overgelaten de loonhasi: vroeg hij haar op zachten toon. Ik weet het niet, ik zie nog niets, antwoordde zij. 't Is toch wel aan het hek dat men gescheld heeft 7 Ja. En ik vraag mij zelf af, wie op zulk een uur hier kan ko men. Raymonde, als het je man eens wras Hoe kom je daaraan 7 Vol gens zijn brief, dien ik gisteren kreeg, moet hij niet voor acht of tien dagen thuiskomen. Luister, Raymonde. Als ik mij niet bedrieg, boor ik geraas van een rijtuig. Met dat al is het heel vreemd Wie kan toch die bezoeker zijn. die in hot holle van den nacht, komt 7 Tn de woning van den portier Mnks van het hek, was licht ge komen. Eindelijk opende de portier zijn deur en liep, altoos brommen de, naar het hek. Wie heeft daar gescheld 7 vroeg hij op barsehen toon. Ik, antwoordde een mannen stem aan de andere zijde van bet. bek. Daar hij waarschijnlijk nog niet geheel wakker was, herkende de portier de stem, die hem ant woordde niet. Ik sprak hij. wie ik .Te meester, Guibert.Kom een beetie vlug. Je hebt. me lang genoeg laten wachten. Doe toch open. \T>or een zoodanig contract voor- loopig vaststellen wanneer allo, bij het bedrijf betrokken afdeeliu- gen daarover zijn gehoord. Na tuurlijk blijft de bekrachtiging of nietig-ycrklaring aan de leden. Voordat tot sluiting wordt over gegaan, vraagt nog een der leden waarom niet te Van Ewijcksluis wordt vergaderd. Z.i. zal het ge makkelijker vallen, de nog onge- rganiseerden daar ter vergade ring te krijgen, dan wanneer men steeds naar Kleine Sluis moet. De heer Laan deelt mede. dat het vergaderen te Kleine Sluis op verzoek van verschillende leden is gescheid, welke opkwamen te gen bet verstoren der vergaderin gen te Van Ewijcksluis dooi- be schonken polderjongens, Meent men echter, dat in 't vervolg weer te yjjfo' Ewijcksluis vergaderd moet worden, dan is dat spr. des tg-liever. De voorzitter en meerderen uit ie vergadering meenen, dat voort ion wel weer te Van Ewijcksluis vergaderd kan worden. De ruwste elementen schijnen vertrokken te rijn. ITet is den laatsten tijd al thans veel kalmer geworden. Hierop wordt besloten, in het vervolg weer te Van Ewijcksluis e vergaderen. Hierna sluiting. GEMENGD NIEUWS Gewetensgeld. Bij eenige rijksontvangers is •ilim 6000 ingekomen wegens te weinig betaalde belasting. Een zonderling geval. Dinsdagmiddag werd dooi* oen voorbijganger op den Tilburg- -chen weg nabij Dorst een auto aangetroffen, welke gedeeltelijk was vernield, rn de auto bevon den zich een heer en dame, die rustig lagen te slapen. Hoed doorzeefd. De jachtopziener Weiten te Vlierden, die .Maandagavond in bet jachtveld aldaar een tweetal wildstroopers achternnzat. werd laarbij door een hunner mot een Hemel is het mogelijk riep de oude nu geheel ontwaakt uitt De graaf, het is de graaf Maar ik heb de sleutels niet bij me. O, neem liet mij niet kwalijk, ik ga ze halen. Gravin Raymonde en Jacques Vernier hadden alles verstaan, Beiden sprongen achteruit, door ?cn onbeschrijfclijken schrik vervallen. Hij, mijn man, sprak de jon ge vrouw een door ontroering ver tikte stem. Maar het w as slechts een kort oogenblik van verrassing en ont zetting. Raymonde behoorde niet ♦ot de vrouwen, die gemakkelijk bet hoofd kwijtraken tegenover een meer of minder wezenlijk ge vaar. Zij was zich volkomen be wust van den gevaarlijken toe stand, waarin zij zich bevond. Men moest daaruit geraken. Dit leek haar trouwens niet moeilijk. TToe jong ook, was Raymonde een kloeke vrouw, altoos opgewassen *"!ren de omstandigheden. Voor kuiperijen geboren, tuk ^p avonturen, vond zij het mis schien niet onaangenaam den strijd mot gevaar aan te binden. Daarbij scheen dat, wat zich thans opdeed, haar niet zoo ge heel geducht, toe. Zij had dus spoedig haar tegenwoordigheid van geest, haar koelbloedigheid teruggekregen. Jacoues, steek je kaars weer aan, gelastte zij. En terwijl de jachtopziener zich haastte aan het bevel te gehoorza 'Ben, ging de jonge vrouw zacht jes, zonder gerucht, de zonneblin den en het venster weder slui- Jacques Vernier zag zeer bleek. Ontsteltenis stond op zijn gelaat te lezen. Men zou zeggen, dat je bang waart. Neen, maar Je beeft. Dat is, dunkt me, vrij natuur lijk. Zij trok de schouders op. Welnu, waar sta je op te wachten hernam zij. Spoedig, baast je, pak je weg. Je hebt geen unuut te verliezen, want. «Ie raaf zal wel aanstonds hier ko nen.. Je zult toch wel niet willen, leuk ik, dat hij je in mijn kamer inilt 7 Ga dan toch, ga dan toch poedig. .Te kent den weg en je uit niemand in de gang noch op le trap tegenkomen. De jachtopziener verwijderde ieh snel. Raymonde bleef in haar kamer, Moot de deur toe, nam haar was kaars en begaf zich in allerijl naar N ar kleedkamer. TTof geheele personeel was thans op do been. Men vernam geen woord. Maar alles was in bewe ging men liep heen en weder. Deuren gingen open en werden dicht gedaan. Boven, beneden. nr> de portalen en trappen weer klonk bet geluid van voetstappen. Wordt vervolgd

Wieringer courant | 1924 | | pagina 1