:,,m en W. zou hebben. Voorz. antwoordde dat zulk 'n aanvraag dan opnieuw behan deld zou worden. (^Omhoog", waag een kans als het noodig is, erslaggever.) Aan A. van der Welle en P. C. de Haan werd wegens resp. af making en verkooping van hun hond een half jaar ontheffing van hondenbelasting verleend. He voordracht inzake de gewij zigde uitvoering der werken tot verharding van den Koogcrwcg en hel, stichten van een brand- fdoot,, worl goedgekeurd. Bij de voordracht tot aankoop van grond, met bestemming tot algemcene begraafplaats, zagen de boeren M. Kooij en Jn. Kooij de nieuwe begraafplaats wat meer in Westelijke richting. Dc boeren M. Bakker, D. Oden Lub en anderen vonden de plaats wel geschikt, maar de prijs 110. per snoes veel te hoog, daar de gomidlckle landprijs 100. bedraagt. Bovendien vonden en kele leden dc oppervlakte te groot. De' heer Kaan stelt voor de begraafplaats productief te maken door het aanleggen van familiegraven evenals zulks op andere plaatsen geschiedt. Op de vraag van den heer Minnes of de hoeren een ander terrein welen aan te wijzen, worden ver schillende stukken genoemd. Ten slotte stelt de heer Lub voor de zaak aan te houden en B. en W. op te dragen opnieuw met de eigenaresse te onderhandelen over den prijs en hierover in een volgende vergadering te beslis sen. Aldus wordt besloten. Voordracht tot aankoop van grond tot verbreeding van den Gasthuisweg te Den Oever, goed gekeurd. Bij de voordracht tot aankoop van grond van J. Krommedam ter verbreeding van de Elftstr. werd de houding van den heer Krommedam voorheen en thans nog al bekritiseerd tenslotte werd de voordracht met 7 tegen 3 stemmen goedgekeurd. Bij de voordracht tot verbete ren van verschillende straten dringt de heer M. Bakker er op aan. dat op gemeentegrond uit stekende gedeelten van hekken schuttingen, en dergelijke verwij derd worden en alzoo den weg te goede zullen komen. Tiet perceeltje tuingrond ach ter het secretariegebouw worde verhuurd aan den heer A. Zomer dijk. Vaststelling begrooting Zee- gras-exploitatie 1924'-25. De lieer M. Kooij meent dat bet bedrag van 350 voor het hu ren van dijken en stijgers veel te boog is gerekend naar het aan tal pakken wier dat er wordt aan gevoerd. Hij zou het wenschelijk vinden de huur te berekenen naar het aantal aangevoerde pak ken. De hoeren Boslcer en Kaan zijn het niet met Kooij eens en zijn van meening, dat er veel meer dan door Kooij genoemde 200 pakken worden aangevoerd. B. en W. vinden het vaststellen van de huur naar het aantal pak ken le bezwaarlijkzij zullen echter bij de betrokken lichamen op hunrverlaging aandringen. De hoer M. Kooij vindt het be drag van 334,31 voor de verze kering en pensionneering van ambtenaren op een totaalsalaris van 1700 heel hoog. B. en W. antwoorden, dat hierbij inbegre pen is bet bedrag voor inkoop in bet. pensioenfonds, waaraan de Gemeente gedurende 40 jaar ge bonden is. De begrooting zeegras exploitatie wordt zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Vaststelling Gemeentebegroo- ting 1925. Als nieuwe posten komen op de begrooting voor een bedrag voor 'n keuring van openbare middelen van vervoer dit in vu band met een in te voeren veror dening op het keuren van autd' bussen enz., een m.emorieposft voor bijdrage van de Provincie in do kosten voor bestrijding tu berculose." De heer Lub mist op de begroo 1 big een bedrag voor ondersteu ning aan werkloozen in don aan staand én winter. Dc heer Minnes zegt dat eep regeling in voorbereiding is. Bij hoofdstuk 12, Belastingen - -- stelt dc heer Lub, mede namens door den heer Oden, voor, om de opcenten op de personeele belas ting met 20 te verlagen, om het bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud van 600 op 800 gulden te brengen en deze aftrek voor alle aanslagen gelijk te doen zijn. Ter toelichting zeggen de voor stellers, clat beide belastingen zwaar drukken op de minvermo gouden dat een aftrek van 600 voor noodzakelijk levenson derhoud, mede met het oog op de stijgended levensstandaard, niet meer kan gehandhaafd wor den dat. bok de Regeering het onhoudbare van deze lage aftrek inziet en bij dc aanstaande Ge meentewetswijziging een unifor me aftrek van 800 zal worden vastgesteld. B. en W. stellen voor dit voor stel aan te houden en in de eerst volgende vergadering prae-ad- vdes uit te brengen. De voorstellers gaan hiermede accoord onder de mits, dat dez> eerstvolgende vergadering tijdig genoeg gehouden wordt, zoodat de wijziging bij het eerstvolgen de belastingjaar in werking kan treden. Velschillende vragen,, de be grooting betreffende, werden door de verschillende leden nog gedaan en door B. en W. ten ge- noege der vragers beantwoord. Ook deze begroeting werd zon der hoofdelijke stemming goed gekeurd. RONDVRAAG Den heer J. Lont heeft gehoord, dat de Land bouwcursus gehouden zal wor den te Westerland 'hij acht het oeter dat deze cursus in het cen trum wordt gehouden. De heer J. Kooij licht toe dat er te wes terland voldoende deelnemers zijn en dat de cursus ongeveer half Januari geëindigd is. B en W. zeggen dat het dc bedoeling is om de cursussen in ovc.leg met den heer Clay zoo te rege len dat het geheele eiland hier van kan profiteeren. Verder vraagt de heer J. Lont hoe dn ..Legli" nu zal worden verhuurd. B en W. bezweken te zijn voor de bezwaren aan het ploegen ver bonden en nu besloten te hebben de eerste vijf jaar te laten maai en en de beide laatste jaren te weiden. Hermans verzoekt de lantaarns aan den Oever een paar weken eerder te laten ontsteken en een lantaarn te plaatsen aan de Hof straat hoek Gesterweg. Zal aan voldaan worden. Hermans vraagt verder hoe het staat met de levering van keislag. De heer Minnes licht toe, dat het schip thans in lading is verschillen de omstandigheden als het on der water loopen van de groeve hadden vertraging veroorzaakt. De heer Lub vraagt of het niet mogelijk is prijsregelend op te treden tegen de bakkers de. Ge meentewet biedt hiertoe de gele genheid. Hij heeft zich van des kundige zijde laten inlichten en daaruit bleek hem dat de laatste broodprijsverhooging ongemo tiveerd is. De heer Oden licht een en an der met cijfers toe vooral de verhooging van den roggebrood- prijs met 10 et. is veel te hoog men had met 5 ct. kunnen vol staan. De heer Lub zegt nog, dat hem gezinnen bekend zijn, die1 3.50 en meer per week alleen aan brood moeten betalen. Vooral voor deze gezinnen is bij de te genwoordige loonen de prijsver- hooging niet te dragen. De heer Kaan verzoekt het licht bij C. Scheltus zoo te verplaat sen dat het meer de geheele Smidsteeg ten goede komt. Jn. Kooij vraagt, no het brand spuithuisje te Westerland is op geknapt, hier ook nog een kwast je verf aan te spandeeren. Oden vraagt de bus aan het schoolplein te Westerland te ver plaatsen naar de Laan ter hoog te kaasfabriek Dit zou de bewo ners van de Noordebuurt zeer ten goede komen. B. en W. zuilen aan de gestelde vragen hun volle aandacht schen ken. Tenslotte leest den Voorzitter oen correspondentie iusschen het Centraal Comité in zake, schadevergoeding visschers en het Gemeentebestuur. I-Iet Comi- té is van meening dat thans de tijd gekomen is de Regeering mid dels pers, comité en Gemeente raad, openlijk in verzuim te stel len geëindigd moet worden met het sturen van het kastje naar de muur. Verschillende vra gen, de (schadevergoeding betref lende, werden door het Comité gesteld en door het, Gemeentebe stuur beantwoord. Uit alles blijkt clat de actie en bij het Comité en bij het Gemeentebestuur in zeer goede hcTiuit.Vi is. Nooif van den verslaggever „Met onwillige honden is het slecht hazenvangen" en „dc aan houder wint." Trekt uit deze bei de spreekwoorden dc consequen- tie.'s, gij die het aangaat. Sluiting. Van de lichting 1925 zijn be stemd tot gewoon dienstplichti ge, dat zijn zij dus, die tot het vervullen van werkelijken dienst zullen worden opgeroepen, dé lo telingen Willem Bakker, El- dert Halfweeg, Jan Klein, Jan Slikker, Jan ten Bolckel, Simon Mulder, Pieter Rotgans, Theodu rus Engel en Jacob Lontterwijl tot buitengewoon dienstplich tigen bestemd zijn Simon Met selaar, Willem Baijs, Pieter Dirk Spaander, Pieter ten Bolckel, Cor nelis Peter Bus, Cornelis Rot gans, Johannes ten Bolckel, Dirk Steigstra, Jan Pieter Bais, Pieter Cornelis Grin, Jan Lont, Jan Pie ter de Vries en Marinus Hege man. PREDIKBEURTEN i Doopsgez. Vermaning H.hoef Vrijdagav. 8 uur: Herdenking Kerkherv. Spr. de heer Eppinga en Ds. v. der Veen, met medewerking van cle Zangvereen. Soli Deo Gloria. JfcnFJE-TIIEB ANNA PAULOWNA. Burgerlijke Stand. Geboren Maart je, d.v. M. de Vries en van M. de Jong. Ondertrouwd Maria v. d. Vaart oud 22 jaar, zonder beroep te Anna Paulowna en Willem Slool weg, bloemistarbeider, oud 25 j. te Anna Paulowna. Getrouwd en ondertrouwd, Geene. Politic: Verloren een bruin flu weelen hoed. Gevonden een smid sleutel; Inlichtingen ter secret. Aan Jacobus van Stipriaan al hier, is thans voorgoed vrijstel - ling van den dienstplicht ver leend wegens kostwinnerschap. Van de lichting 1925 dezer ge meente zijn tot gewoon dienst plichtigen bestemd: C. van Zand wijk, TT. Cornelissen, H. Glasber gen, C. P. Weijers, S. Koning, P M. Brouwer, Jb. Grin, M. Hooge- steger, C. Kooij, .T. Daalder, R. C. Waiboer, N. Cornelissen, P. Schouten, C. van Ecten, J. H. v. den Berg. Onze voetbalelftallen Excel sior T en II hebben zich Zondag j.1. tegen de Wieringers kranig gehouden. In de match, hier ge speeld won Excelsior I met 40 van Succes I; en op Wieringen won Excelsior II met 30 van Succes II. Breezand. In de vergadering van onze IJsclub alreeds gehou - den bleek uit de rekening van penningmeester C. Raap, dat er een batig saldo was van ƒ62.46 Als commissaris werd geko zen W. Cornelissen; als secreta - ris herkozen de heer C. Raap. 150 bondskaarten zullen wor - den aangeschaft; liét uurloon werd bepaald op ƒ0,30. L. Borst '.al met kaarten rondgaan. Er zijn thans 128 leden In de volgende maand zal een vergadering worden gehouden. Vorige week Woensdag hield de Vereen, van Ooudleerlingen van den Tuinbouwcursus 'n ver gadering in 't lokaal van Borst. Na opening van den voorz. den heer Spigt, las dc heer Schilder - man de notulen. Toen volgde re- kenin van den pennïngsmeester, den heer Van der Linden. Er was een batig saldo van ƒ25.46. Men betreurde het dat de Tuin bouwcursus niet door kon gaan; doch dc leeraren de Vries en Raap hadden de lessen om half vijf willen beginnen. Dat is on doenlijk; vóór 7 uur kunnen de leerlingen niet; Besloten werd deze stagnatie ter kennis te bren gen van den Rijkstuinbouw con sulent, den heer Hazeloop. Een 4-tal nieuwe leden is weer te boeken. Waar een van de vier sproeiers defect is, zal 'n nieuwe worden aangekocht, vooral in verband met de groote ziekte onder de Ei genheimers; Langzamerhand is hier het sproeien geheel nagela ten en juist dat had de ziekte kunnen voorkomen; bovendien, als men sproeit teelt men onge veer 3 zak per snees meer. Waar de sproeier zal worden gestationeerd zal nader worden beslist. GEMENGD NIEUWS. Valsche Zilverbon. Aan het grenskantoor Keul - sche Bariére bij Venlo werd een valsche zilverbon van ƒ2,50 in be slag genomen; die den nummer draagt Serie L. S. 972514. In het woord Rijkskantoor is de K. ver geten. Er staat Bijskantoor. Een rat in de wieg. Tc Steenwijk, met de oude grachten, krioelt het van ratten. Dat dieren niet alléén Jbrutaal maar ook gevaarlijk zijn, bleek ten huize van een bewoner der Scholestraat aldaar. Toen dc moeder op 't angstge- schrei van een in de wieg sla pend kind kwam toeloopen, om te zien, wat de kleine scheelde, sprong zoo'n beest uit het bedje en bleek het, dat het dat het be zig was geweest aan een der vin gertjes te knagen. Een vechtend raadslid. Het Raadslid Z., te Zuid-Schar woude, dat sterk had geijverd voor een verplichte Zondagsslul ting voor alle winkels (waartoe door den Raad met 5 tegen 2 stemmen was besloten), gaf daar over zijn vreugde op eigenaardi ge wijze te kennen aan den voor zitter der Hanze, in het bijzijn van' een der sigarenwinkeliers, die het meest door deze sluiting worden gedupeerd. Hét raadslid Z. viel na een heftige woorden wisseling den sigarenwinkelier aan, die op zijn beort zoodanig met Z. afrekende, dat het bloed hem over het gezicht stroomde en hem de haren uit het hoofd werden getrokken. Oplichting op groote schaal Door middel van een valsche ihéqu.e is de Duitsche Bank te Amsterdam opgelicht voor een bedrag van 30,400. Naar aanleiding daarvan wordt de aanhouding verzocht van den Duitscher Albert Ecke, een 29-ja rig persoon. Hij is middelmatig groot en slank van gestalte, heefti een bleek uiterlijk, licht blond haar en een kalen schedel Hij is gekleed in een ilc.htgrijze regenjas en heeft 'n gleufhoed op BELGIE. Bij de gasfabriek' van St. Pieters Jetle is Vrijdag een ellendig vliegongeluk ge beurd. Er was een wedstrijd voor militaire ballons uitgeschreven Vier ballons zouden meedoen. Om 12 uur werd een kinder - ballonnetje opgelaten om zich van de snelheid en de richting van de wind te vergewissen. Kort daarop steeg 'n ballon van 930 M3 op. In het schuitje na men plaats 'n kapitein van Zei - lich en zijn helper luitenant Ro- bert Mayer. Toen de ballon, 'n 20 tal meter hoog was, wei' hij in 'n warrelwind opgenomen en met 'n groot geweld tegen een pijler van een gashouder, 52 m. hoog, gedre ven. Op een hoogte van 50 m. keerde het schuitje om en de ka pitein werd in de ruimte geslin gerd. Hij viel letterlijk te pletter op den grond, voor de oogen zij ner vrienden. Hij was op slag dood. Zijn helper kon zich met wanhopige wilskracht aan de tou wen vastklampen. Van zooveel veel ballast ontdaan ging de bal Ion nu de hoogte in en werd met fantastische snelheid voortgedre ven in de richting van de Noord zee en verdween uit het gezicht. Eenige uren later kwam er be richt uit Nazareth ten Z.W. van Deinze dat luitenant Mayer daar was geland. Hij was slechts licht gekwetst. Als haring in een ton. Een der autobussen naar Ber gen vertrok Zaterdagavond met 39, zegge 39 passagiers, zoodat de menschen als het ware opgepakt op elkander stonden. Het is toch absoluut onverant woordelijk, dat 'zulke overbeljast te bussen mogen rijden en meer toezicht is zeker wenschelijk. Voor de huisvrouwen: Roestvlekken. Als in gekleurd goed roestvlekken van ijz^r zijn egkomen gekomen, kan men die soms verwijderen door ze in Ie wrijven met warm citroensap Thee in Crep de Chine. Thee - vlekken in Crep de chine kan men verwijderen door voorzichtig wrijven met benzine en daarna wasschen in zeepsop. Houtwormen. Deze lastige en zeer schadelijke insectjes laten zich in vele gevallen verdelgen als men de gaatjes die ze in het hout hebben gemaakt, inspuit met petroleum en dc openingen daarna vol was wrijft. Schoeien. Het komt voor, dat bij het strijken een plek op het waschgoed schroeit. Het vergt dan betrekkelijk veel tijd, het stuk goed opnieuw te wassclién. Men kan dit voorkomen, door het volgende onschadelijke bleekmid del; Men kookt een kwart liter water met 50 gram chloorkalk 'n half uur lang, waarna men, na dat de vloeistof koud is gewor - den, het schuim er af neemt. Tn schoone fteschjes, goed gekurkt, bewaart men de vloeistof. Met dit bleekmiddel wordt een lapje bevochtigd en dan' ifle schroei vlek gebet. Deze verdwijnt dade lijk Als men dan met schoon wa ter nawrijft, wordt voorkomen dat het goed wordt aangetast. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 27 Oct. Op dc heden gehouden weekmarkt wasen aan gevoerd 20 koeien en ossen 270— 450 11 vette kalveren 80—130, per ncd. pond 1,40 a 1,70 20 nuchtere kalveren 14 36 51 vette schapen 50 f 60 786 varkens zware var kens 0,84 0,92 Zouteds 'f 0,720,76 Londensche var kens 0,64— 0,70 per ned. pond DAMES: Wij hebben ontvan gen den nieuwe nummers van: Weldon, Gracieuse en Nieuwe Mo deblad. per nummer verkrijgbaar Ten Brink's REIS - ZAKATLAS onmisbaar voor fietsers, efiz, de laatste druk pas ontvangen 0 75 Boekhandel BOSKER Hoofdstr. H.hoef.

Wieringer courant | 1924 | | pagina 2