15e Jaargang Vrijdag 7 November 1924. No 89. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN E B I T I WIERINGER COURANT UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hippolytushoef WIeringen. Telef. Intercomm. No. 19. BINNENLAND. Tragisch. Woensdagmiddag viel een kind van den kleermaker J. te Purme- rend in liet water. De moeder sprong liet direct na, zonder even wél in staat te zijn het te redden. Beiden werden door inmiddels toegeschoten nieuwsgierigen op het droge gebracht. Plotseling kjvam een buurvrouw, mej. B., aanloopcn, baande zich een weg door de menigte en sprong in haar opgewondenheid eveneens te water, om direct in de diepte te verdwijnen. De heer P. Moerbeek, een bc- eknd duiker, die reeds meer dan tien drenkelingen heeft opgedo ken, slaagde er in na vijf maal duiken de vrouw boven te bren- egn. Drie doktoren, die het geval bijwoonden,, stelden onmiddellijk krachtige pogingen in het werk om do levensgeesten op te wek ken, doch hadden geen succes. De deelneming onder de burgerij is groot. Een geweldenaar. II. K., van Sneek, ruim 30 jaar oud, heeft Zaterdagavond op den Bolswarderweg mej. S., onderwij zeres aan do school te Nijland, van haar fiets gerukt, tegen den grond geslagen en mishandeld. Ilij is aangehouden en ter beschik king van den officier van justitie te Leeuwarden gesteld. Het verkeer. In het weekblad Timotheus dicht, een inzender het volgende Wie daaglijks met 't verkeer verkeert noemt het verkeer verkeerd dat dan 't verkeerd verkeer verkeer' zpodat men in 't verkeer niet. in gevaar verkeer'. Historisch. Kon sergeant in een onzer Noor (lelijke garnizoenen ontving als sergeant van de week onder staand verzoekschrift, bestemd voor den Commandant. „Donderdag 25 September, '24. Waarde Kaptein. Kaptein ik wenscht u te spre ken en om reden de sersjant vroeg aan mijn of ik een lied van leger wou zingen die zou reden houden en ik had een lied gezongen toen gooide ze met kug en met een zooi wasblikken alle maal tegen mijn lief aan en toen ging ik on der de wol ik sliep half en toen gooi met zoon groene emmer met water wil u bet uit zoeken wie het op onze kamer heeft gedaan ik wordt het nu zat ze zitten mij altijd te jennen. De kamer 1 kompi 3 batteljon i rcsjement. Dit verzoekt de milicien Een 102-jarlge. De weduwe Asselman te Hengst dijk, de oudste inwoonster van Zeeland, heeft haar 102den ver- 'aardig herdacht. In Augustus is dj nog naar Middelburg geweest en werd door II.M. de Koningin ontvangen. Die baar een plaatsje op de Kon. tribune aanbood, om het défilé der duizenden bctoo- gers gade te slaan. Overreden. Woensdagmiddag is te Oude- schoot. het 10-jarig zoontje van R. Heida uit Nieuweschoot, dat uit chool kwam, door een auto uit Twello overreden en op slag ge dood. De chauffeur remde uit alle macht, toen bij het knaapje plot seling voor zijn wagen zag, doch rkon het ongeluk niet meer voor komen. Toch den trein gehaald. De trein had in Weesp gestopt. Na een kort oponthoud zette de locomotief zich weer in bewe ging. Plotseling klonk door de stilte een doordringenden kreet, gevolgd door snerpend kinderge- schreeuw. Met een schok stopte de trein en de machinist sprong van de locomotief. Alle reizigess keken ontsteld door de raampjes. Wat was er gebeurd Gelukkig. Geen vermorzeld of verminkt lichaam!.... Een dik ke moeder met twee kinderen, beladen met allerlei bagage, kwam aanliijgen.. springen., binken. Ze konden niet meer. FEUILLETON. No. 15. Toen richtte de graaf, die somber en in gepeins was blij ven staan, zich op. Mevrouw dus sprak hij op ijskouden toon tot zijn echtge- noote, na hetgeen hier gebeurd is, na hetgeen ik vernam, heb ik slechts een paar woorden te zeg gen. "Van dit oogenblik af is iedere aanraking van welken aard ook met de buitenwereld u ontzegd. U wordt verboden te schrijven aan wion ook, en u zult u vertrek ken buiten mijn bepaalde vergun ning niet, kunnen verlaten. Dus sluit u mij op, mijnheer? Ja. Jaag mij dan weg. Dit zou mij aangenamer zijn. U zult met uw welmeenen, de beslissing afwachten, welke ik later te uwen opzichte zal ne men. Na die woordedn verliet de graaf met zijn moeder het bou doir, waarvan de deur voor Ray- monde werd gesloten. De graaf had zijn moeder veria ten. onder voorgeven dat hij groo te 'behoefte had aan rust en w naar zijn moeder gegaan. De ongelukkige leed vreeselijk. O, had hij maar kunnen stei- ven. Met welk een blijdschap zou hij den dood, die voor hem de ver lossing zoü geweest zijn, hebben ontvangen Want hij gevoelde dat hij nooit zou kunnen verge ten. Ach het was wel zijn leven, dat Raymonde hem ontnomen had. Die vrouw, o, die vrouw, hij had haar liefgehad, aangebeden, en thans, nu hij haar kende, boezem le zij hem slechts afschuw In. Op die wijze liet de graaf De So icure, in een vlaag van ijlhoof digheid, dien vrijen loop aan de gedachten, die bij hem opwelden Zijn vrouw zou voor bom niets meer zijn dan een vreemdelinge. Misschien beminde hij haar nog, want de liefde laat zich niet uit bet hart rukken, zooals een splin ter uit bet vel. Maar wat is de liefde, als zij ophoudt op vertrou wen te steunen en niet op de ach ting is gegrondvest. Toch bestond er, ook wanneer de liefde van den graaf geheel uit gedoofd was geweest t.usschen man en vrouw van hechte band het vooruitzicht dat Raymonde moeder zou worden. Hij slaakte een dof gekreun en haalde uit zijn zak hef pakje brie ven, dat hij er in geborgen had. Er waren tien brieven, door Prima GEURIGE PIJPTABAK gefabriceerd door de Tabaksf J. R. KËUSS ALKMAAR Neemt proef met deze prima kwaliteiten in fraaie verpakking Vraagt Uwen Winkelier. En de kleuters, meegezeula door de hobbelende welgedane, wien alles op de wereld was be loofd, als ze maar hard liepen, hadden op moeders voorbeeld zoo hard gegild, toen de trein voor- hun neus zou wegrijden, dat de machinist stopte. De reizigers hieven een enthou siast gejuich aan. „Ma" en de kin deren werden een coupé binnen getrokken en.... de trein ver trok voor de tweede maal. Ze hadden 'm toch gehaald Een „welopgevoed" paard. De politie te Roosendaal heeft procesverbaal opgemaakt tegen den landbouwer P. v. d. H. te Steenbergen, omdat hij op den weg naar Wouw had gereden met een bespannen rijtuig zonder- licht.. De politieman had hem bij herhaling gesommeerd „halt" te houden, doch de man was in ver snelden draf doorgereden, waar bij hij bijna den politieman opzij reed. Bij het verboor verklaarde de man. dat hij zijn paard niet tot staan kon krijgen „Als bet paard boort roepen „halt" of .,halt-politie", begint het zoo hard te loopen, dat ik het niet meer st.il kan houden voor ik thuis ben." In den kaaspekelbak verdronken. De 23-jarige machinist Sj. v. ft., machinist bij de zuiveifabriek Aurore te Meerkerk, is verdron ken in den kaaspekelbak. Boven Jen bak moest hij werkzaam ge weest zijn aan de leiding voor 't electrisch licht. Hoogstwaar schijnlijk is de ongelukkige in anraking gekomen met den elee trischen stroom of beeft hij door oen ander toeval het bewustzijn verloren vóór hij in den bak viel, anders was hij daarin niet ver- Jronken. De pekel stond ongeveer 40 c.M. hoog. Een drukkerij van valsch geld te Koog aan de Zaan. Sinds eenigen tijd bestond bij den burgemeester van Koog aan de Zaan, den heer W. F. G. L. Driessen het vermoeden, dat men zich in deze gemeente bezig hield met het vervaardigen van bank papier zonder dat men er aanvan kei ijk er in slaagde de noodige bewijzen in handen te krijgen. De burgemeester verzocht hier voor de medewerking van de ma rechaussees te Amsterdam en van de Valsch geld-centrale daai ter stede. Dit geschiedde met op zet, omdat de marechaussees uit Wormerveer aan de Zaan zeer bekend zijn. Om die reden werd ook de Kooger Politie niet met hef. onderzoek belast. Nadat het vooronderzoek vol doende aanwijzingen had opge leverd werd Woensdag een inval eedaan ten huize van Chr. Schna ter, van beroep olieslager. De inval geschiedde door mr. A. R. Andringa, officier van Jus titie te Haarlem en den burge meester van Koog, terwijl mede aanwezig waren de heeren Brockhoff van de Valschgeldcen- trale te Amsterdam, P. M. R. Ver steeg, districtscommandant der marechaussees aldaar, de agent van politie Prins en de heer Huis man, secretaris "van de firma Joh Enschedé en Zoon, te Haarlem, de drukkerij van het Nederl. bank papier. Toen de inval geschiedde lag de verdachte, die in de nacht ploeg aan de fabriek werkt, nog te bed. Nauwelijks was hij uit bed gesprongen of hij trachtte een afdrukraam, dat op de tafel lag en waarin een glaschlisé was voor het maken van bankbiljet een smal, rooskleurig lintje bij een gehouden Met koortsachtigen gejaagd heid maakte hij den strik los. Daar viel zijn blik op een kor ten regel aan het hoofd van een hunner geplaatst. „Mijn aange beden engelEen siddering o- verviel hem en voer door al zijn leden, en het scheen of een ijze ren had zijn hart ineenwrong. Was ook hij niet altoos met die woorden zijn brieven aan Ray monde begonnen Als door een soort van woede aangegrepen, strekte hij de han den uit om de brieven op te ne men. Op dat oogenblik trof een onge woon geluid zijn ooren. Het was een rauwe, verschrikkelijke kreet gelijkend op een gebrul, en dat van onder den grond scheen op e stijgen. De graaf stond ijlings op. Wat is dat vroeg hij zich zelf af. De knoet. De graaf luisterde met ingehou den adem en parels zweet op het voorhoofd. Voordat er nog een minuut ver liep, liet. een tweede gil zich h'oo ren, nog ijselijker dan de eerste. ten van tien gulden weg te mof felen, hetgeen evenwel niet ge lukte. Het onderzoek bracht aan het licht, dat Schnater in het bezit was van een heele verzameling apparaten voor het vervaardigen van valsch bankpapier, o.m. veer tig cliché's en verdere hulpmid delen. Ook werden gevonden 120 a 150 biljetten van tien gulden die voor uitgifte gereed waren. Schnater ontkent echter valsch bankpapier te hebben uitgegeven. Ter verklaring van het feit, dat een olieslager in staat zou zijn valsch geldswaardig papier te maken, kan dienen dat Schnater vroeger het vak van lithograaf heeft uitgeoefend. Als medeplichtige heeft de ver dachte nog een inwoner van Koog >an de Zaan aangewezen. Een on derzoek te diens huis heeft ech ter niet aangetoond, dat deze aan wijzing eenigen grond heeft, zoo dat de politie deze man onge moeid liet. De verdachte, die Woensdag iuist jarig was, werd met het ge vonden materiaal en de reeds af gewerkte biljetten per auto naar Haarlem overgebracht. Zuiderzee-spiering. Zoo opvallend gering als de na jaarsharing in de Zuiderzee voor komt, zoo ruim zijn al eenigen tijd de spieringvangsten te Spa kenburg komen aanvoeren van 5 a 8000 pond geregeld voor. De vischboeren venten er den gehee len omtrek mee af en zelfs in Hui zen (waar de visschers zich meer bij de bot houden) komen de Spa kenburgers nu en dan met bun spieringkarren standplaats ne men. Die vischjes doen, nu er wei nig buitenlandsche afzet is, ge woonlijk maar enkele centen het pond, hoewel zij mooi van stuk zijn. De Zuidwal vischt met sleep net de verzending naar Londen vroeger! van eenige beteeken is, heeft hier vrijwel opgehouden. Van de kuilspiering betrekken Parijs en enkele Belgische ste den nu en dan wat men zoekt dan de mooiste exemplaren in blikjes gelegd uit en do rest Hoe riep de graaf uit. Men vermoord dus iemand hier Hij snelde zijn kamer uit en liep n^ar die zijner moeder. Daar hij haar in geen harer vertrekken vond, riep hij haar. Geen antwoord. De kreten hielden aan en volg den elkander met nagenoeg gelij ke tusschenpoozen op. Wat beteekent dit dacht de graaf zoo snel hij kon de vertrek ken doorloopend, welke mevrouw De Soleure in gebruik had. Eensklaps bleef hij staan -'en doeg zich tegen het voorhoofd. O, riep hij uit. De kreten, die tot zijn ooren loordrongen, dof als het gebrul van een wild beest in het diepst van een hol en daardoor des te fgrijselijker, waren blijkbaar door de pijn aan een menschelijk wezen afgeperst. Had de graaf de zaak begrepen? Ilij vloog de groote trap af en be vond zich op de benedenverdie ping. In het. door een lamp ver lichte portaal zaten twee knechts Op het gezicht van hun meester rezen zij op. Hooren jullie die verschrik kelijke gillen niet vroeg hij. Jawel, mijnheerWij hooren ze heel goed. Zonder ontsteld, zonder ver schrikt fo zijn, alsof je een vogel hoorde fluiten Wat gebeurt er? Weet je het Neen, wij weten het niet, en., je verroert je niet 't Is ons gelast. Door wie Door de gravin. Vanwaar komen die gillen Waarschijnlijk uit de krypt van de kapel. Ja, ja, dat is het. Ik zou het hebben moeten raden. De graaf opende een deur en snelde een donkere gang in, die naar een glazen galerij geleidde. Hij volgde deze. spoedig voort schrijdende, terwijl ziin stappen op de tegels weerklonken, en kwam weldra hij de deur der ka pel, welke open stond. Hij trad er binnen. De duister nis in de kapel was groot. Maar een lichtstraal, uit de onderaard- sche gewelven te voorschijn ko mende, liet hem de met ijzer be slagen steenon deur van de krypt die ook open stond, onderschei den. Een nieuwe hevige kreet kwam zijn ooren verscheuren. Daarna was het kreunen en gereutel. Op gevaar af van den hals fo breken, vloog de graaf de. trap af, bij vier treden gelijk. Hii verscheen in het onderaard- sche gewelf, met trillende stem roepende Houdt op, houdt op 3t*?r I] Wordt vervolgd

Wieringer courant | 1924 | | pagina 1