HIT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN 15e Jaargang. Dinsdag 18 November 1924. No 92. WIERINGER COURANT UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT EL KEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. AD VERTE NT IcN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytashoel Wieringen. Telef. Intercomm. No. 19. MARKTOVERZICHT. Wij meldden verleden week, dat de vooruitzichten voor de vetmes ting iets beter waren geworden door de daling van het kracht voer. Jammer voor de veehouders die van plan waren hun bedrijf in die richting iets uit te breiden, is die verlaging van korten tijd geweest. De beurs is op dat gebied nog wel onvast, maar naar veler meening is thans weer eerder een verhooging, dan een verlaging te verwachten. Op den prijs der geldekoeien zal dat van invloed zijn. Ook de melk- en kalfkoeien verkeeren in een stadium van wijfeling.Als oorzaak daarvan wordt de luste- looze kaas en botermarkt ge noemd. Bij vette koeien wordt zeer over de kwaliteit geklaagd. Er ko men te veel minderwaardige bees ten aan de markt, waardoor de slacht zeer tegenvalt. Dus daarbij ook trage markten. De markt van 13 November te SGHAGEN sloot zich in alle op zichten bij 't bovenstaande aan. Alles traag en lager in prijs. Vette koeien golden lioogop ,125 per Kg. 2c kw. 1,10 a 1,15 3e kw. 0,95 a 1,05. Melk- en kalfkoei en 300,a 450graskalvcren pinken en geldekoeien zeer trek kond, minder in prijs. Vette schapen 2,a3,min der dan verleden week 55, 58,lammeren, vette 42, 45.—Vette varkens 42 a 43 cent, zouters 33 a 35 cent. GEMENGD NIEUWS. Angstige oogenblikken. Te Zuidhorn is Donderdag een enrstig auto-ongeluk gebeurd. Doordat de boomen van den over weg niet gesloten waren, moest een autobus midden op den spoor baan stoppen voor rangeerendt spoorwagens. Op hetzelfde mo ment naderde een sneltrein uit de richting Leeuwarden. De chauf- 'feur had de tegenwoordigheid van geest de auto terug te zetten, doch op hetzelfde oogenblik liet de baanwachter- de hekken neer. De inzittenden aPen arbeiders van de nachtploeg aan de Fr. Gr. Beetwortelsuikcrfabriek, wisten bijtijds uit de bus te springen, dit. geheel werd vernield. De materieele schade is niet ge- ring: Verhooging accijns op tabak. De Minister van Financiën is voornemens, om, indien het wets ontwerp tot verhooging van den accijns op rooktabak, pruimtabak, snuif en sigaretten,ij tdïg tot wet verheven, deze reeds 1 Januari a.s. in werking te doen treden. Diefstal van vee uit de weide. Woensdagnacht zijn te Eilsum (Oostfr.) van één landbouwer 3 koeien en 24 schapen uit het land gestolen. Men gist, dat de dieren over de Nederlandsche grens zijn ebracht. De aarbeving op Java. Uit Batavia wordt geseind De aardbeving bij Wonosobo duurt voort. Overal voelt men tel kens lichte schokken, hit de omge ving komen berichten over aard verschuiving. Drie dorpen zijn volkomen ver woest, waarvan een met 200 inwo nors. Artsen snellen naar de ge teisterde sttreken. Do doodenlijs- ten zijn nog niet bekend, doch men vreest, dat daar, waar de schade het grootst is, ook de mees te slachtoffers zijn gevallen. Tot nu toe is nog niet vastge steld, welke berg de schokken heeft veroorzaakt. De rivieren zijn veranderd in modderstroomen, waarin lijken en cadavers van die ren drijven. De' assistent-resident heeft ge- idviseerd, de geteisterde plaatsen te ontruimen, daar de bevolking angstig is door het aanhoudende mderaardscshe gerommel. Gevolgen van de overstroominn. De werkloosheid neemt in de Tielerwaard met den dag toe. De meeste steenfabrieken.in die stre ken zijn ondergeloopen en hoe wel het water spoedig het norma le peil zal hebben bereikt, zijn de FEUILLETON. No. 18. De graaf zal te kampen hebben met de vooroordeelcn zijner moe der, die zich hardnekkig tegen zijn plannen zal verzetten. Maar hij zal niet toegeven. Zijn liefde voor jou lieeft hem een kracht geschonken voor welke de wil der gravin zal moeten buigen. Met die woorden eindigde het gesprek. Alles ging zooals de barones had voorzien. De strijd tusschen moeder et zoon duurde een week. Ten slotte overwonnen door dc vertogen van den graaf en bovendien door de vrees, dat hij ziek zou worden, gaf mevrouw De Soleure haar toe stemming tot het huwelijk. Maar met weerzin, dit moet gezegd wot den. Aan Raymonde was het van haar kant ook gelukt een toestem ming te krijgen die van Jacques Vernier.I-Iij wist te veel van haar, clan dat zij hem niet zou dienen te ontzien. Zij besefte al te goed, dat zij in zijn macht was, enhe-> van zijn genade of ongenade af hing. TTij beminde haar zonder twijfel. Zelfs te veel. Maar opvlie gend en jaloersch. was hij in staat een onbezonnen stap te doen. Hij terreinen, waarop de arbeid moet geschieden, voorloopig ongeschikt voor bewerking. Daardoor zijn ve le arbeiders de laatste dagen be dankt. Ook op het bouwland is de grootste drukte voorbij. De sui kerbicten zijn gerooid en grooten- deels verscheept, zoodat lsechts overblijven, enkele partijen, die hier en daar op een gunstiger wa terstand liggen te wachten. De geest bij de Marine. Vorige week bij het uit de haven stoomen van de „Heems- kerek" werd, zoo meldt men uit Den Helder aan „Het Volk" geconstateerd, dat een bakswiel van een 15 cm kanon was verdwe nen. Na geblinderd varen werd Woens dagavond te 10,30, toen de lichten weer werden ontstoken, gemerkt, dat 5 sloeptakels geheel waren doorgesneden. De bliksemafleider van de mu nitieschepen aan het fort „Oost oever" zijn verdwenen. De wachten aan het fort Oost oever" en op den sterkdam, waar zich de munitiewerkplaatsen be vinden, zijn versterkt. Vrijdagmorgen heeft in het di- recticgebouw aan de Marine, een conferentie plaats gehad met alle commandanten van schepen in de directie Willemsoord, in ver band met de plaats gehad hebben de gebeurtenissen-van den laat- sten tijd. Vernieling door de jeugd. In een opgave, die het Amster- damsch gemeentebestuur op ver zoek aan het bestuur van de plaat selijke afdeeling der Tucht Unie deed toekomen betreffende de schade door de straatjeugd aan de gemeentceigendommen toege- zijn ö.a. de volgende cijfers te le zen Schade, telkenjare aan gemeen teeigendommen toegebracht., naar ruwe schatting plusm. 100,000 waaronder b.v. herstellingskos ten en vervanging van bescha digd of verloren bestratingsmate riaal, ongeveer 50,000 schade had slechts graaf De Soleure op te zoeken, of hem te schrijven om het huwelijk te doen afspringen. Maar wat zou er dan van haa worden Zij ging Jacques Vernier opzoe ken en zei hem rond en zonder om wegen wat zij van hem verwacht te. Koel en op een toon van gezag stelde hij zijn voorwaarden. Welzeker, ik wil je niet be - letten, dus sprak hij, dit scshittc rond huwelijk te doen. Maar ik be min je, en ik wil, dat je, ook al ben je getrouwd, toch altijd de mij nc blijft. Zij beproefde zich daartegen te verzetten. Mijn stilzwijgen is alleen tot c'icn prijs te verkrijgen, antwoord de hij droogjes. Belet je iets toe te staan, welnu, trouw dan niet. Welnu, ik zal trachten je van tijd tot tijd te zien. En ik, hernam hij, ik wil je dikwijls zien. Zou ik anders kun nen leven Maar daar valt mij iets in, om in je nabijheid te zijn. Tk zal bij de graaf De Soleure in dienst treden. Wat een dwaasheid. Hij begon te lachen. Ik begrijp, zei hij op spotten- den toon, dat zooiets je hoogmoed moet kwetsen, mevrouw De Solen re Maar graaf De Soleure moet iager wezen en daar hij onmete lijk rijk is, beeft, hij ongetwijfeld prachtige jachtterreinen. Welnu, aan beplantingen plm. 20,000. Van één enkele school in een tamelijk afgelegen straat en in een omgeving waar nog weinig verkeer is, werden in 1923 voor een bedrag van ongeveer 500 aan glasruiten vernield. Het zijn cijfers, waarover te den ken valt. Een hik-epidemie. New York wordt dezer dagen geteisterd door een hik-epidemie waarvan de oorzaak vooralsnog onbekend is, al maken de anti- blauwe-knoopers dan natuurlijk alcoholische gevolgtrekkingen in verband met de „bootleg" moge lijkheden in nominaal „droog" Amerika. Maar volgens de dokto ren heeft dc kwaadaardige hik met spiritualiën niets uit te staan zooals 36 ernstige gevallen van langdurigen aard bewijzen. Som mige medici brengen de epidemie in verband met de heerschende influenza, anderen gelooven dat de hik een voorlooper is van de slaapziekte waarvan enkele geval len nu en dan voorkomen. De „profetische" gave van dr. Van Ronkel. Een inzendster in „De Geref Kerk" had aan de redactie ge vraagd of in onzen tijd de „gave der profetie" nog voorkomt, en of dr. Van Ronkel, de bekende ort hodoxe Hervormde predikant van Joodsche huize, die ongeveer 50 jaar geleden te Amsterdam stond, inderdaad de gave der voorspe ling had. De redactie wijst in haar antwoord eerst op het verschil van bcteekenis van „profeteeren" (voorspellen) in den tegenwoor- digen zin en in den bijbelschen (verkondigen van Gods wil.) Ove rigens was dr. Van Ronkel iemand van' bijzondere mehschenkennis, wat hem in staat stelde vaak met een oogopslag te zien met wien hij te doen had en om, mede op grond daarvan, aan zoo ie mand dan iets omtrent zijn toe komst te voorzeggen. Zoo had dr. v. Ronkel, bij een bezok aan een school te Amster- dat is juist een kolfje naar mijn hand. Je moet mij tot jachtopzie ner doen aanétellen. Als je ja zegt is het goed. Zeg je neen, dan laat ik het huwelijk afspringen. Dat zal mij niet moei lijk vallen. Ik heb mijn pijp niet aangestoken met zekere lieve brief jes, die je mij geschreven hebt. Kom, antwoord Wat te zeggen Wat te doen Raymonde sidderde voor dien man, die al haar hoop in duigen doen kon vallen. O, hoe had hij haar in zijn macht l Onmogelijk hem te ontsnappen. Zij sloot den schandelijken koop. XIV. Het gesloten kasteel. Nu wij het verleden van Ray monde Duchemin kennen en we - ten hoe zij gravin De Soleure werd vatten wij den draad van ons ver haal weder op. Den dag. volgende op den ver schrikkelijken nacht, dien wij hebben geschetst, had men op het kasteel vernomen, dat Jacques Vernier alles wat hem toebehoor de uit huisje in het park had la ten weghalen en naar het dorp la ten overbrengen alles, behalve de door Peter Valenski weggeno men brieven, welke hij tevergeefs had gezocht. Raymonde dacht aan hem. Niel omdat zij zich aan zijn lot gelegen liet liggen. dam, daar eens een knaap ontdekt in wien hij bijzondere gaven voor len dienst des Evangelies ver moedde. Terstond gaf dr. v. Ron - kei zich naar de ouders om, zoo- als hij bij het binnenkomen zeide, „bun zoon voor den Heere en Zijn dienst op te eischcn." Daar kon echter niets van komen, meenden ;lc ouders, want deze zoon was hun eenige vader had een druk kantoor en sinds lang koesterde hij de hoop, dat zijn zoon, straks, als hij van school kwam, op dat kontoor vaders rechterhand zou worden. Maar toen hief v. Ronkel zich in zijn volle kracht en sprak „is dat ie eenige zoon Nu, geef hem voor den dienst des Ileeren en dan zal God de TTeere je nóg een zoon ge ven, voor je kantoor." En wat Van Ronkel toen voor spelde is letterlijk vervuld. Die oudste zoon is in de Herv. Kerk predikant geworden. En korten tijd nadat hij tot de studie ging. heeft dat echtpaar een tweeden zoon ontvangen, die na zijn vaders dood het kantoor heeft gekregen ;n Amsterdam. Zij vervloekte hem uit de vol - heid van haar hart. Op het kasteel, welk een veran dering Mevrouw Dc Soleure ver liet bijna nooit meer haar kame en salon. De graaf was niets meer dan zijn eigen schaduw. Zijn karakter was verbitterd hij had zonderlin ge aanvallen van ongeduld en in zijn blik lag iets onheilspellends. Schuw geworden, ontvluchtte hij zijn moeder zooals hij iedereen ontvlood. Raymonde was in haar vertrek ken gevangen. Het was haar ver boden ze te verlaten. Maar al had zij willen ontvluchten, het zou haar niet mogelijk geweest zijn. De deuren waren op slot en zij wist het, zij werden daarenboven goed bewaakt. XV. De schoonmoeder. Drie maanden waren voorbijge gaan. De dag der geboorte van Raymonde's kind naderde, en hoe kalm de jonge vrouw uiterlijk ook scheen, zij was ongerust gewor den. Herhaaldelijk had zij haar man doen vragen haar een kort onder houd toe te staan en deze had steeds geantwoord, dat, daar hij haar niets te zeggen had en niet wilde antwoorden op eenige vraag die zii tot hem zou kunnen rich ten, de samenkomst, welke zij wenschie, nutteloos was. VOOR DE DAMES. Menschenhaar als garnecring. De nieuwste mode is, dat dames die de tot dusver zoo gewilde bont jgarneering moede zijn, den kraag en de manchetten van haar man tels en zelfs haar blouses met men ichenhaar versieren. Zoo waren dezer dagen te Londen cenigo da mes te zien, die lange, zwarte man tels droegen, waarvan de kragen met goudblond vrouwenhaar wa ren gegarneerd. De manchetten vertoonden een soortgelijke ver siering en haarvlechten dienden als garneering van de crèmekleu rige blouses. Is deze mode, die gelukkig wel zal blijven beperkt tot een paar exentrieke exemplaren van de mo de-slavinnen, misschien een aan wijzing, hoe de dames het afgesno den haar van haar pagekopjes .practisch" kunnen gebruiken Zulk een minachting bracht Ray monde buiten zich zelve. Daar zij zag, dat zij niets meer van haar man te hopen had, die in haar oog niets was dan een ma chine, die zijn moeder liet bewe gen zooals zij wilde, besloot zij, spijt haar weerzin, aan de oude gravin te schrijven. Haar brief werd den ouden gra vin tegen den middag twee uur ter hand gesteld en om drie uur zag zij, niet zonder een zekere ont roering te gevoelen, haar schoon moeder haar kamer binnentreden Werktuigelijk was Raymonde opgestaan. Wat haar aanstonds trof was de vreeselijke magerte van mevrouw Dc Soleure. Men zou gemeend heb ben een geraamte te aanschouwen Maai- zij had haar deftig voorko men behouden en haar gestreng hooghartig, ijskoud uiterlijk, dat -•en rilling veroorzaakte. Denkt u aan het kind, dat het levenslicht zal zien.... Zeg, wat zijn uw plannen Maar. .maar, stamelde Ray monde. Ik vraag u welke voornemens zijn ten opzichte van uw kind Wat zult u doen als het geboren is Ik weet het niet. O, u weet het niet., sprak de gravin, terwijl een zonderling lachje op haar lippen vertoonde. U weet. het niet. Toch moest dunkt mij, dit onderwerp voortdurend uw gedachten bezighouden. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1924 | | pagina 1