Hygiene is tegenwoordig in de Vcrcenigde 'Staten aan de orde van de dag en speciaal van ver loofde dames wordt verlangd, dat zij op de hoogte zijn van alle vraagstukken, de gezondheid be treffende. Den jongemannen wordt ingescherpt, dat zij niet met een vrouw moeten trouwen, die iet nauwkeurig weet, hoe zij haar lichaam moet verzorgen. In verband met een en ander beveelt Stephan Leacock, professor in de nationale staathuishoudkunde aan de Mac Gi 11-Uhiversiteit in e»-n onlangs door hem géschreven boek. „De Tuin der Dwaasheid" getiteld, op humoristische wijze aan, voor men verdere stappen doet, zijn uitverkorene eerst aan een streng examen te onderwer pen. „De beminde man" schrijft hij „moet zijn vragen met de grootste teederheid stellen, om te voorkomen dat de jongedame ook maar het minst van haar stuk geraakt. Ongeveer aldus Fluister mij in het. oor, lie veling, wat de voornaamste func ties van de lever zijn Of - Verraad mij, ziel van mijn ziel. wat men tegen hoofdpijn moet doen. Acht de angstige jongeman, dié lief heeft, zich niet in staat, deze belangrijke-vraag mondeling tot de uitverkorene ,te richten, dan doet hij het. best, zich te voorzien van een velletje papier, waarop hii de examenvragen heeft laten schrijven. Het lijstje mot vragen zal dan ongeveer als volgt luiden: 1. Geef mij zoo kort mogelijk op. engel, waar de schildklier ligt en welke rol zij speelt in de huishou ding van het lichaam. 2. Som met je lieve stem alle hoenderen op, waaruit het hoofd bestaat, en geef mij dan een zoen. 3. Verklaar mij op de bekoorlij ke wijze, welke ik zoo sterk in je bemin, aan welke symptomen men nekkramp herkent en-wat men er tegen doet. ANNA PAULOWNA. Vrijdag had ten gemeente- huize een bijeenkomst plaats van vertegenwoordigers van verschil lende vereenigingen op het ge- biod van handel en nijverheid in onze gemeente, ter bespreking van een telefoonnet,-aangelegen heid en wel een door velen ge- wenschte verceniging der kanto ren Kleine Sluis en Brcczand. Tiet was den voorz., den heer G. .f. Lovink, aangenaam, dat zoo vele corporaties aan de uitnoodi- ging tot bijwonen dezer vergade ring hadden gevolg gegeven. Het initiatief tot deze bijeenkomst was uitgegaan van de Middenstands- vereeniging Anna Paulowna, die pogingen in het werk wcnschte te sf ellen ter verkrijging van een lo caal telefoonnet. Want hot is, zegt voorzitter, toch al te dwaas, dat b.v. A. van den Berg, als hij tele fonisch met zijn huren Gebr. Kos ter wil spreken, daarvoor betalen moet en dat wel in dezelfde ge meente. De secretaris der Kamer :n Koophandel en Fabrieken te Mkmaar is uitgenoodigd en heeft 'ch bereid verklaard deze verga- doring straks bij te komen, maar bof is misschien niet ongewenscht 'at wij alvast een voorloopige be spreking houden, teneinde el- knars gevoelens te leeren kennen. Do heer A. N. Kossen, voorzitter der Midd. Vcroeniging, krijgt nu liet woord en deelt mede, dat hij en den heer A. van den Berg, be stuurslid der bloemistenvereeni- ing naar de Kamer vaij Koophan dol te Alkmaar zijn geweest en dat de Kamer genegen bleek, om aan het streven Anna Paulowna en Breezand telefonisch vereenigd te krijgen, haar steun te verleenen .•■Is meerdere veroenirringen op het gebied van Nijverheid en Handel daarmee hun instemming zouden illen betuigen. Wat evenwel het. bericht betreft, dat een verzoek van den gemeenteraad bij de ver eeniging zou ingekomen zijn om adbnesio op oen adres om een 'ireeknet RelingenHelder. dit is on de laatstgehouden Midden standsvergadering niet door mij beweerd, zegt spreker. Trouwens, ik wiit dit niet aan den verslae- cever. die niet. aanwezig kon ziin on dus zijn gegevens van een der leden moest hebben. Daarop kwam als vanzelf, of schoon niet bepaald aan de orde zijnde, ook de streeknctkwesfle ter sprake. En evenals in de jong ste raadszitting bleek men -ook hier de overtuiging te hebben, dat Breezand het meeste belang heeft bij Helder, de landbouw daaren tegen bij Schagen. Voorts vernemen we, dat Hel der wel te vinden is voor een streeknet SchagenHelder, ter wijl Schagen daartegen is, zoodat Schagen zich al op een even eng standpunt plaats als dat, hetwelk aan de Middenslandsvereeniging Anna Paulowna wordt verweten, die van geen enkel streeknet wil len weten. Voorz. vreest, dat er van een streeknet wel niet veel komen zal en eigenlijk was men daarvoor ook niet bijeen, doch om te spre ken over Breezand en Anna Pau lowna één en omtrent de wensche lijkheid daarvan bleken allen het eens. De secretaris der Kamer van Koophandel, inmiddels ter ver gadering gekomen, verklaart den toestand hier, wat het telefonee- ren betreft, heel scheef en acht het alleszins gewenscht, dat hier in verandering komt te meer, wijl er technisch zoo goed als geen bezwaar blijkt te wezen om één locaal telefoonnet te maken. Spreker zet daarop uiteen, hoe naar zijn meening geadresseerd moet worden om daarvan het beste resultaat te mogen verwach ten. Toen het eigenlijke onderwerp hiermee was afgehandeld gaf spi. gelegenheid tot het vragen om in lichtingen omtrent Kamer van Koophandel en Handelsregister, waarvan ruimschoots gebruik werd gemaakt- Van Ewijcksluis. De gymna stiekvereniging D.O.K.E.V. heeft liet voornemen opgevat, om naast hare adspiranten-af deeling hier ter plaatse «ook te Kleine Sluis ee- ne adspirantenafdeeling te vor men. liet bestuur heeft deswege Donderdagavond met den Edel- achtb. Heer Burgemeester, (die van dit plan een groot voorstan der blijkt te zijn) 'n onderhoud ge voerd waarbij de voornaamste lij nen reeds zijn getrokken. Jongens en meisjes tot uiterlijk 17 jaar kunnen tot deze adspirantenaf- cleeling worden toegelaten. Voor ieugdige sportliefhebbers dus ee- ne prachtige gelegenheid, om zich in deze richting te ontwikkelen. GEMENGD NIEUWS. Brand op een kanonneerboot. Maandagavond te ruim elf uur is brand ontstaan in de kanonneer boot „Ever", liggende aan het An kerpark te Helder. De „Ever", in gebruik als arrestantenschip, was sinds kort buiten dienst en werd dus niet bewoond. De bovenbouw van het schip brandde geheel uit. De grootste Doopsgez. Kerk. De grootste doopsgezinde kerk ter wereld is, naar wij in den jong sten gcmcentcdagbrief lezen, die te Bernc in Amerika (Ind.) De ge meente, die van Zwitserschen oor sprong is, telt pl.m. 925 leden, maar liet een kerk bouwen die oe- rekend is voor 2000 kerkgangers. Toen Ds. Leendertz op zijn reis door Amerika in de Doopsgez. kerk te Berrie een dienst bijwoonde, wa ren er ongeveer 1200 kerkbezoe kers. Bij de kerk staat een groote schuur waar 92 auto's en rijtuigen gestald kunnen worden. Averechts gevolg. Tn verband met den zeer ongun- stigen toestand der gemeentefinan ciën, was te Maassluis een Raads commissie benoemd, teneinde ook op de salarissen der gemeente ambtenaren en beambten de grootst mogelijke bezuiniging voor te bereiden. In haar rapport, dat thans is uit eebracht, komt de commissie tot de conclussie, dat.alle salaris sen dienen te worden verhoogd Flink zoo Burgemeester Dibbits heeft aan den Baad medcdeeling gedaan, dat hij 10 van zijn salaris als burgemeester en gemeentesecre taris aan de gemeentekas wenscht af te staan. De a.s. Kamerverkiezingen. Tn de Zaterdagavond gehouden bestuursvergadering van cïe kies kringfederatie Tiel van den Vrij zinnig- Democratischen Bond, werd overeenkomstig de door bij de federatie aangesloten afdee lingen de volgende lijst van can- didatcn voor de Tweede Kamer op gesteld mr. H. P. Marchant, mevr M B. BakkerNort, Mr. P. J. Oud, Th. M. Ketelaar, F. E. H. Ebels, mr. dr. A. M. Joekes, mr. VV. H. H Werken, E.. Breedevoort, A. M. Schenk Bril^'Jac. Welleman, KI. de Vries, en mévr. W. A. L. Ros- Vrijman. DE Rijwiel belasting plaatjes Met den verkoop van de rijwiel merken 1925 zal. naar de N.R. Ct meldt, aan de kantoren der poste rijen 1 December worden begon nen. noFne-niEE Uit Kennemerland. De anders zoo vlugge handel welke over alle veilingen zicht baar was, begon deze week te tem peren, hij was met enkele uitzon deringen stug. De ongeregeldheden in liet bui tenland (men denke aan de actie van onze concurrenten in Duitsch land inzake het invoertarief) en andere oorzaken schijnen aai. dien luien handel niet vreemd te wezen. De turugslag is dadelijk in de groote plaatsen als Amsterdam, Rotterdam e.d. merkbaar en de kleine kooplieden hebben, als op zulk een tijdstip gelegenheidsven ters opduiken, altijd een strop en zulk een strop stemt tot voorzich tigheid. De prijs der spruiten was vrij wel 1/3 lager, ook de diverse kool soorten waren lager in prijs, voo al witte en gele kool. Bloemkool was eveneens de helft lager in prijs, doch de kwali teit was ook beduidend minder dan de vorige week. Wortelen en bieten deelden niet in de prijsver laging, de prijs was iets hooger. Zeldzaam duur zijn bospeen en prei. Voor de eerste noteerden we f 18 a 21,50, voor de laatste 16 a 26.50 per 100 bos, deze hooge r rijs was alleen voor Beverwijk, elders de helft lager, doch de „Wij ker"-bossen zijn ook grooter. Onze voorspelling, dat. de aard appelen duur zullen worden, komt uit, was er voor enkele weken een zeer luien handel, nu komt ei ge regeld meer vraag. Puike klei- aardappelen- en niet minder de echte duinaardappelen worden steeds duurder. Een holbewoner. Winschoten heeft een holbewo ner. En al een heelen tijd. Het is zekere A„ die de eenzaamheid en do soberheid zoo sterk bemint, dai bij zich uit de samenleving heeft teruggetrokken en al maanden in een kuil in den. grond leeft. Tus- schen Bovenburen en Oosterein de heeft hij een hol gegraven en het cenige gerief daarin bestaat uit eenige planken met wat s-sroo voor nachtleger. A. komt als het donker is bij familie eten en ver dwijnt dan weer naar zijn een zaamheid. Den vorigen winter reeds, bij de zeer strenge koude, moet A. in zijn hol hebben doorge bracht. Niemand heeft last van hem en men zou zelfs niet, van zijn bestaan afgeweten hebben als hij zich (lozer dagen niet. hij de poli tie had gemeld met. oen schotwon de aan liet. hoofd. Hii beweerde dat een naar weken geleden te Boven huren op hem geschoten is en dat hii toen gewond werd. Nu de won de verergerde moest hii er wel mee voor dn dag konuMi. Na omlerzocht te zijn is hij naar het ziekenhuis tc Groningen gebracht. IJS. Langs de kust van West-Fries land en in de Zuiderzee heeft zich het eerste zeeijs gevormd. Het heeft reeds zoodanig gevro ren dat de slooten in Noord-Hol land met een flinke ijskorst bedekt zijn. Alleen met groote vaartui - gen kan nog gevaren worden. Te Hoogezand en in de om streken is door de vorst in de klei nere kanalen de scheepvaart groo- tendeels gestremd. De ramp te Wonosobo. Men meldt uit Batavia De cou troleur, die de geteisterde streken bezoekt, rapporteert, dat het aan tal dooden bedraagt in Modjo- Tengah 170, Bandingan, Limban- gan en Sajangan 288, Wonoroto 48, Pesir 4. Een stuk van den top van Bismo is afgeslagen, waaruit oen modderstroom van 30 meter breedte is afgestroomd. Een do zijn dessa's is vernield. Het Mend jermeer is thans onrustig en bor relt zwavelhoudende gassen op. De bodem is in voortdurende be weging. GEMEENTE WIERINGEN. Politie. Gevondeneen grijzen wollen handschoen. Inl. bij den Gem. Veldwachter. „Wiron-Nieuws. Zondag speel de Wiron haar vierde competitie wedstrijd en wel tegen Houvast uit Heerhugowaard. Om 2 uur laat scheidsrechter de Bakker aantreden fluiten. Reeds dadelijk is „Wiron" de meerdere en voortdurend is dc> bal in de Wiron aanval. De Hou - vast verdediging doet echter haar naam eer aan en de enkele kan sen, die Wiron krijgt, worden niet benut. Met blanco stand breekt de rust aan. Na heerlijk thee gedronken te hebben wordt met frisschen moed begonnen. Houvast heeft nu de uitworp en even wordt de Wiron- korf fel bestookt. Dit wordt een Wiron-heer te bar. Vlug werpt hij den hal in het middenvak, waar uit Trijnie en Bet hem snel weg werken. Bijna aldoor is de bal in de Wiron-aanval, maar tot punten komt, het niet. Eindelijk een kwar tier voor het einde maakt Piet met een prachtschot liet. eerste en ee nige doelpunt. Met 10 nederlaag werden de Hugowaardders naai huis gezonden. De Wironvlag, die niet halfstok behoefde t.e hangen, kan nu weer een paar weken rust houden want a.s. Zondag heeft Wi ron een uitwedstrijd. Zie hiervoor het nummer van a.s. Vrijdag. dé Succes II een competiewed- strijd tegen K.F.C. I van Kolhorn. Succes speelt met wind mee en is dan ook iets in de meerderheid doch het schot is steeds zoeK. De K.-voerhoede weet door te breken de linksbuiten plaats de bal in doel, 1—0. Met dezen stand gaat de rust in. Na de thee krijgt K.C.F. het wind voordeel, doch de Successers ko men geweldig opzetten, is hierdoor voortdurend in het offensief. De S.-rechtsbuiten loopt ineens met de bal naar binnen, passeert de K. backs en plaatst de gelijkmaker in het doel, 11. Een K. back maakt, hands in het strafschopge bied, scheidsrechter kent penalty toe, D. Kooij maakt geen fout en Succes leidt 21. Er moet nog ee nige minuten gespeeld worden. De K.-voerhoede gaat op het .-doel af en met een mooi schot brengt de kleine K.-linksbinnen de stand op gelijken voet. Spoedig nadert liet einde en lioeft. Succes haar eerste puntje binnen. Ondanks de koude was „Con- cordia" Zaterdag en Zondag tot in alle hoeken met. belangstellen den gevuld, toen „Harmonie haar uitvoeringen voor kunstlievende leden gaf. Zeker was mede een groote aan leiding tot de opkomst,, dat de ver eeniging het bekende stuk van Hij ermans „Op Hoop van Zegen" gaf Het muzikale gedeelte van het programma was goed verzorgd, doch niet minder het tooneel. Zoo wel décor als opvoering lieten niets te wensclien over. De schrij ver schetst in dit stuk, op zijn be kende felle wijze de misstanden in, en het ellendig bestaan van 't zeemansleven in onze Noordzee- visschersplaatsen. Het spel was tot in de kleinste rollen uitne mend te noemen, en groote ontroe ring maakte zich hij de soms diep tragische momenten van de toe schouwers meester. Harmonie had twee succesvolle avonden te boeken. HET WORDT WAT De Politieke Bacterie Er is een drijven bij de recht- sche partijen om de verplichte vac cinatie tegen pokken af te schaf - fen. Zeker om terug te keeren tot de gelukkige tijden dat 50 procent der vrouwen pokdalig waren r om niet van de sterfgevallen te reppen. Ook ligt er een wetsontwerp ge reed om den z.g. tandtechnici toe te staanallerlei mondbewerkin&en te verrichten met voorbijgaan van gestudeerde tandartsen. Ook hier zijn natuurlijk eindelooze gevaren van besmetting te verwachten eep terugkeer tot de dagen dat de kiezentrekker op de markt ope reerde zooals Jan Steen dat ver eeuwigde een tijd, dat alle men schen met rotte gebitten rondwan delden. Ook dit ontwerp wordt door de rechtsche politiek in de hand gewerkt men schijnt daar even hard de bacteriën in het, ge vlei te willen komen als de heer De Miranda deze beestjes wil aan pakken. Laatstgenoemde brave wethou - der van Amsterdam speculeerde eerst voor de gemeente in steen kool en daarna in meel. Doeh nu gaat deze Meelmuts -na -Roetkop eenige millioenen wagen aan het gemeentelijk melkbedrijf, tenein- (le enkele bacteriën te verjagen. Hoe een polder aan een Bespottelijke naam kwam De Westerkamper polder, de Oos terkamper en de Leierpolder, alle drie in de Niedorper Kogge, krij gen eene gezamenlijke electrische bemaling, éénzelfde bestuur, en eenheid van omslag, de drie pol ders zijn dus één geworden. Daar om meende de vergaderign van in gelanden, dat de nieuwe polder 'n nieuwen naam moest hebben. Een voorstel om naar de voor letters van de drie vereenigde pol ders, de nieuwe polder „de WOLpolder" te noemen, werd met meerderheid van stemmen aangenomen. PREDIKBEURTEN DOOPSGEZINDE GEM. Donderdag 20 Nov. Avonddienst te Il.-hoef 7,30. Ds. Van der Veen. Onderwerp :„Alwie zonder zonde is EVANGELISATIE j Afgekondigde dienst op a.s. Donderdagavond gaat NIET door. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 17 Novermer. Op de heden gehouden weekmarkt wa ren aangevoerd 36 vette koeien f 275 tot 425 5 vette kalveren 70 tot 140, per Ned. pond 1,20 tot f 1.60 23 Nucht. kalveren slacht per stuk van 16 tot*36 1065 vette varkens, zware p. ned. pond 0.80 tot 0,84 Zouters f 0,69 tot 0.72 Londensche Var kens 0,66 tot 0,70. Amsterdam, 17 Nov. De aardap pelprijzen waren heden Flakkee sche eigenheimers 5,75, Zeeuw, eigenheimers 5,75 tot 6, zeeuw bonten f 6 tot 6.50 Zeeuw, blau wen 5.50 tot 6 Zeeuw. Blauwe eigenheimer 5 tot f 5,25 Frie - sche borgers 5,40 tot 5,50 Geld Cohinoors 5.40, Geld. Red Star 4,50. Aanvoer negen ladingen. VOOR ST NICOLAAS heeft Boekhandel BOSKER een groote sorteering Romans, Kin derboeken, Atlassen, enz. Een Pathéfoon Een Viool Een mandoline Een Piano is een pracht St. Nicolaas ge schenk. Vraagt onze prijzen! *358iSSÜWSi stSM&fOt'i. -r&PJ

Wieringer courant | 1924 | | pagina 2