1DIT 15e Jaargang- Vrijdag 21 November 1924. No 93. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN PIANOSTOEL of MU ZIEKSTANDAARD gratis HAIO of 0B3XL Fa. P. Th. YPMA, WIERINGER COURAffï UITGEVER VERSCHIJNT ELKEN A D V E R T E NT N BUREAU: DINSDAG en VRIJDAG. Van 15 regels 0.50. Hippolytushoef Wieringen. CORN. J. BOSEER, WIERINGEN ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. Telef. Intercomm. No. 19. per 3 maanden 1.— - Vertra Wil LEVEREN EENE BIJPASSENDE INDIEN U AAN ONZE FIRMA DE LEVERING VAN UW opdraagt. Neemt hierbij onze opvallend lage prijsnoteerlng voor gerenommeerde merken in aanmerking- ALKMAAR, - Opgericht 1842. BUITENLAND De „Adriatic" in den storm. Maandag kwam de reusachtige Oceaanstoomcr „Adriatic" 12 uren te laat te New York aan, overdekt mei ijs en met gemis van een lid der bemanning. Het schip had op zijn reis van Engeland naar Ame rika te kampen gehad met een ijs- kouden cycloon en een sneeuw storm. Een reddingsboot was aan stukken geslagen en 3 anderen wa ren zoodanig beschadigd, dat zij onbruikbaar waren. De matroos, die over, boord is gespoeld, deed net zijn laatste reis met de „Adri atic", want hij had een engage ment gekregen als politie-agent te Londen. Een golf, die werd voort- gezweept door een stormwind met een snelheid van 145 K.M. sloeg hem van het voorschip af. Hij ver dween in de zee en men kon hem niet. meer terugvinden. De „Adri atic" trachtte even vaart te ver minderen en op dezelfde pelk te blijven, men wierp eenige red dingsboeien uit, doch de ontzaglij ke golven, die het schip toen van terzijde begonnen te teisteren, maakten elk langer verblijf op die plaats onverantwoordelijk en dus FEUILLETON. No. 19. Welnu, wij willen u geheel en al ontlesten van alle zorgen, van alle moederlijke beslommeringen en van elke verantwoordelijkheid Ik meen u te moeten doen op merken, dat zelfs als u zich verzet te de graaf het recht bezit u uv* kind te ontnemen met een beroe op uw onwaardigheid. Dit zou hij trouwens niet doen dan in uiter sten nood. Dus wij zullen het kind ne men en nooit, verstaat u nooit zult u zich er mede hebben te be moeien. Is dat aangenomen Ja. O, welk een afschuwelijk schepsel En hoe juist heb ik haar beoordeeld, dacht mevrouw De Soleure. Na een korte stilte hervatte zij Na de geboorte van het kind zult u vrij, geheel vrij zijn. U zult kunnen gaan waarheen u wilt, maar op deze voorwaarde echter, dat graaf De Soleure nooit meer over u hoo' t spreken. Daarom moet u vrijwillig afstand doen van den naam en den titel, dien hij u heeft geschonken. U luistert toch wel Ja, mevrouw U kunt dus gemakkelijk uw uren, die de storm duurde, moch ten de passagiers hun hutten niet verlaten. De bemanning schijnt zich heldhaftig te hebben gedra gen. Ook z'n broek. Van Nansen den bekenden ont dekkingsreiziger, vertelde onlangs een Noorsch blad Toen Nansen zijn Noordpool tocht voorbereidde waren er ve - len die mee wilden. Maar hij had stevige kerels noodig, goed ge zond, gespierd en met sterke ze - nuwen. Op een dag meldde zich een zee bonk bij hem aan. Nansen had wel zin in den matroos, maar hij wil de eerst 's mans zenuwen op de proef stellen. „Zet je hoed op en houd je stil", zei Nansen, nam een revolver, mikte en joeg de kogel door den hoed. De pikbroek stond onbewegen- lijk. „Goed," zei Nansen, „strek na ie rechterarm uit." En hij schoot een kogel door zijn mouw. De bleef staan als een stand beeld. „Prachtig", zeide Nansen, „Je bent aangenomen. En hier heb je schadevergoeding voor je hoed en je jas." „En m'n broek vroeg de ma troos. „Je broek, kerel vroeg Nan scn verwonderd. Aan je broek heb ik toch niets bedorven „Neen," zei de matroos, „u niet maar ik wel." Hongersnood en overstroomingen. In China heersclit hongersnood waarbij nog de anderhalf miilioen slachtoffers komen van de jongste overstroomingen, waardoor 500 dorpen geheel werden verwoest en een groot gebied nog steeds onder water staat. De landbouw is er ge durende twee jaar onmogelijk. Thans wordt vastgesteld een ka naal aan te leggen om tijdens het hoogwaterseizoen de rivieren te ontlasten. naam van Duchemin hernemen en als u die niet lijkt, een anderen, dien u zult vinden. Ik geloof niet, dat het noodig is te zeggen met welk doel wij dien eisch doen. 't Is de eer van den naam De Soleure. die wij verdedi gen tegen alles wat haar zou kun nen bezwalken En nu mevrouw ga ik u zeg gen wat de graaf De Soleure voor u wil doen Op voorwaarde, dat u hem het kind overlaat en het hooit terug vordert dat u zal ophouden den naam van gravin De Soleure te dragen en in geen enkel geval noch in eenige omstandigheid er van bedient zal graaf De Soleure u een jaarlijksche toelage van vijf en twintig duizend francs schen ken, dat is zooveel als de rente van het kapitaal: dat u later bij zijn o- verlijden zal ontvangen. Nog iets. Om verschillende rede nen, die de graaf u niet heeft doen kennen, is het niet hier, dat uw kind het levenslicht zal zien. Raymonde maakte een gebaar van verwondering. Ik herhaal u. wij hebben daar voor onze redenen, redenen van o verwegend belang. Maar maak li niet ongerustalle zorgen, die uw toestand vereischt, zullen voor u worden gedragen Nu is u inge - licht. U kan dus uw toebereidse len voor u-v reis maken. Want binnen acht dagen zal u van woon plaats verandoren Op die woorden groette zij liaar Prima GEURIGE PIJPTABAK gefabriceerd door de Tabaksfabriek J. R, KEUSS ALKMAAR Neemt proef met deze prima kwaliteiten in fraaie verpakking Vraagt Uwen Winkelier. De koude van de laatste dagen. Uit Midden- en Zuid-Enge'and van den Atlantischen Oceaan, uit de Vereenigde Stateni u,t Fraa; krijk en uit Siberië komen berico ten over de wonderbaarlijke vroe ge koude welke daar voor enkele dagen hecrsclite. Te Andovcr in Ilampshire bereikte men zeli's 17 graden vorst, te Ciovdon 16 het was 30 graden kouder dan te, Thorshavn op.TJsland. Te Lon - den zelf heeft het gemiddeld 5 gra den gevroren, te Livcrpool stier en een paar menschen van de plotselinge hevige Koude, een ter wijl hij op straat liep en een ander tijdens zijn werk. Terwijl de ther mometer daalde, rees de barome ter en het punt ,.zecr droog" werd ebreikt, hetgeen sinds Pinksteren niet het geval is geweest. Gemid - deld zeven uur zonneschijn werd er genoteerd, hetgeen vier meer is dan normaal In Amerika zijn al een 20-tal personen gemeld als ge storven van koude. Door het vele ijs konden de brandspuiten min lor goed werken en zoodoende zijn er te New Jeisey en te Atlan tic City groote branden ontstaan. Te Parijs telde men 8 graden vorst en ook daar zijn eenige men sclien binnenshuis omgekomen van de koude. Als men de weer kaarten nagaat, wijst alles er op, dat ditmaal winden die uit Cen traal Noord Siberië komen, de vorst, over de wereld hebben ge bracht. Streken, die buiten de rich ting van deze winden lagen, wis ten van geen koude,, doch men had er prachtig herfstweder. In het Noorden van Schotland trok ken de rozenvelden van Buxton duizenden bezoekers en in het Pe rkdistrict gingen jongens en meis ies blootshoofd braambessen zoe ken en hadden het warm. GEMENGD NIEUWS. schoondochter stijf en verwijder - de zich, de jonge vrouw stom var verbazing achterlatende. XVI. Het huis „De Prinses." In den loop van den avond liet mevrouw De Soleure Peter Va lenski roepen. Den volgenden ochtend bij hei aanbreken van den dag, verlie' de vertrouweling der gravin het kasteel, met goud en bankbiljetten in den zak. Na een korte afwezigheid van 3 dagen kwam hij terug. Veertien mijlen voorbij Dijon, of anders gezegd, op negentien mij- 'en afstands van het kasteel de Xoisy, had hij een burgerwoning gevonden met een tuin en door muren omringd. Hij bezichtigde het pand en huurde het op staan- ien voet. Een enkele dag was voldoende geweest om die zaak te regelen. Hierop begaf Peter zich naar het departement van de Haute Saont om een min te zoeken, of, willen wij nauwkeuriger spreken, een huisgezin van arme lieden, aan wie men het kind zou kunnen toe vertrouwen. Peter bezocht het. eene dorp voor net andore na en ging op kond schap uit. Maar eerst op cen af stand van een tiental mijlen van Tillemont, in een klein in het bosch verscholen dorp, la Vignot-' Aanbesteding Zuiderzeewerken De N.V. Maatschappij tot aanne ming van waterbouwwerken v.h. A. Hofman te Haarlem heeft in een adres aan den minister van waterstaat geschreven dat zij bij de op 29 October gehouden aanbe stcding van de Zuiderzeewerken no. 17 (Z.W. 110. 17) laagste in schrijfster was met 1.168.000 en de op één na laagste inschrijf sten was de Ilollandsche Aanneming Maatschappij (H.A.M.) voor een bedrag van pl.m. 13.000 hooger dat het werk echter niet aan re questrante als laagste inschrijf- ster, doch aan de op één na laag ste inschrijfster is gegund. Zij betoogt dat door deze niet- gunning aan de vennootschap groot nadeel wordt berokkend en dat de handelwijze van het depai tement van waterstaat tegenover haar zeer grievend en onbillijk is. Adressante komt tenslotte met het verzoek, alsnog te bewerkstel ligen, dat het bewuste werk aan '■oquestrante en niet aan no. 2 der inschrijfsters worde gegund, of al thans aan requestrante schrifte lijk mededeeling te doen van de motieven die hebben geleid tot het niet gunnen van de werken aan requestrante, althans een onder zoek te doen instellen naar de out zaak van dezen abnormalen gang van zaken en de resultaten schrif tolijk aan requestrante mee te deelen. Autobus verbrand. Woensdagavond is op den Dordt- schestraatweg onder de gemeente Barendrecht een autobus van der. te geheeten, vond hij eindelijk wat hij zocht. Gravin De Soleure keurde zon der voorbehoud alles goed, wat de trouwe dienaar had verricht. Een uur na de terugkomst van Peter liet de gravin Raymonde verwittigen, dat zij zich gereed moest houden het kasteel den vol genden dag in den loop van den namiddag te verlaten. Raymonde ontving, zonder een spier van haar gelaat te vertrek - ken, de bevelen van haar schoon moeder. Zij begreep wel, dat men haar van de eene gevangenis naar de andere overbracht. Maar wat gaf zij daarom Toch was er iets wat zij tever geefs beproefde zich te verklaren, hoe zij zich ook inspande. Waar om wilde men niet, dat het kind op het kasteel hef levenslicht aan schouwde Zij zocht naar een re den, maar het gelukte haar niet Tn aannemelijke te vinden. Maar Raymonde vond niet, dat le zaak van genoeg beteekenis was om zicch er nog over te be kommeren. De vrijheid met een jaarlijksch inkomen van vijf-en-twintig dui zend francs, dat baar een onaf - hankelijk bestaan verzekerde, was voor haar het voornaamste. Al hot. overige kwam haar, daarbij verge leken, onbeteekenend voor. Toen men den volgenden mid dag twee uur Raymonde kwam verwittigen, dat het rijtuig voor was, was zij geheel gekleed en heel verbrand. Er bevond zich slechts cen passagier in de bus, die zich, evenals de chauffeur, bij tijds wist te redden. Een geschenk. De Duitsche ex-keizer heeft, door tusschenkomst van den bur gemeester van Ilpendam voor een bezaar ten bate van de Ned. II ?rv Kerk aldaar, twee vazen ten ge schenke aangeboden. De onordelijkheden bij de Marine. „Het. Volk" verneemt uit Heldor dat van het groote oliereservoir op den strekdam, waarin de stook olie voor de onderzeebooten wordt bewaard, de oliekoppeling is afge schroefd. Alle olie uit do leiding is weggeloopen. Maandagmorgen stond op de groote exercitieloods hij de buitenhaven, die onder voortdurende bewaking is, met groote letters geschreven „Nou ben jij aan de buurt Margarine voor boter verkocht Een 28-jarige koopman te Am sterdam, die in financieele moei - lijkheden verkeerde, meende zijn toestand te kunnen verbeteren door margarine voor echte boter te verkoopen. Hij sloeg wat marg* rine in en deed die in boterpoijes met een papiertje er om, waarop stond, dat de potjes echte natuur boter bevatten. Zoo leverde hij op 16 Augustus een pond aan ee.i bc woonster van de Van Beuningen- straat. Deze merkte het bedrog en raf het aan. De koopman moest terecht staan voor den Amsterdamsehen politie rechter. Deze weez beklaagde er op, dat op het door hem gepleegde feit een maximum straf van één :aar staat. Daar niet isi gebleken lat bekl. zich op groote schaal aan het misdrijf schuldig maakte, meende spr. met een mindere straf te kunnen volstaan. Het O.M. vorderde 14 dagen ge vangenisstraf. Deze eisch kwam de rechter evenwel te laag voo daar bekl. met opzet do margarine kocht voor het door hem beoogde reisvaardig. ITet rijtuig, een stevige, goed ge sloten reisberline, stond achter het kasteel beneden aan do stoep te wachten. De koffer werd opge laden. Valenski en Tagaref, een uitstekend koetsier, zaten op den bok. Zonder iemand in het kas teel te bespeuren, terwijl de ven sters, zooals altijd sinds dien nood 'ottigen nacht, hermetisch geslo ten waren, klom Raymonde in het rijtuig. Over haar nam de kame- lier plaats. Men kwam in het gezicht van Dijon, doch liet de stad terzijde iggen, en eerst vier mijlen verder lield het rijtuig stil voor een afge egen dorpsherberg. Do duisternis was inmiddels ge vallen. Peter haastte zich het portier te ipenen en sprak op eerbiedigen oon Mevrouw 1 wij blijven hier %en uur, voordat wij den tocht voortzetten. Wil u zoo goed zijn uit te stappen Hef eten is klaar. Het tweede gedeelte van de reis liep even kalm als het eerste, zelfs kalmer, want Raymonde. die door niets werd afgeleid, vond niets be tors te doen dan te slapen, gedu rende die twee uren. Toch voelde zij zich bij haar aan komst zeer vemioeidd. Het «loog tien uur op de kerkklok van Tille mont. toen de reizigers bet huis betraden, voorgelicht door een der lantaarns van bet rijtuig. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1924 | | pagina 1