moesten vliegers landen tusschen de beide hanger-complexen door. Hij het dalen van een der vliegtut gen werd de kwartiermeester van Dort zoodanig door de schroef ge aakt, dat bijna onmiddclijk ge dood werd. De stoker lc klasse Verhoef werd gewond, doch maakt het. naar omstandigheden vrij goed. IIet toestel sloeg over den kop - I werd zwaar beschadigd. De kwartiermeester Van Dort !io Vrijdag aan do Kooy om het ven kwam, wordt Woensdag be graven. De toestand van den ge wonden stoker lc klas Verhoef, wordt zoor zorgelijk geacht. Be Rijwielmerken 1925. Do directeur-generaal der P en T. maakt bekend, dat de datum met ingang waarvan de rijwiel ner T'-n 1025 op de post-, bij- en hulp kantoren alsmede, na voorafgaan de aanvrage op de stations voor den postdienst verkrijgbaar z*,Jlen zijn, is vastgesteld op 10 Decem - her a.s. Wrak gelicht. Vrijdagavond heeft de Visschc- -•ij-Inspectie met assistentie van i wee Volendammcr botters, gelicht het wrak liggende in de Zuiderzee j den koers van Hoorn even bui ion de Nok. Het gelichte wrak dat aan de visschcrij veel schade toe Tracht, is naar Hoorn gebracht. GEMEENTE WIERINGEN. - Vergadering van den RAAD Ter gemeente Wieringcn op Vrij dag 21 November 1924. Afwezig de hoeren M. Ivooij en K. Engel. Na voorlezing en goedkeuring der notulen worden enkele' niet belangrijke hamerstukken voor kennisgeving aangenomen. Aan de Wed. Jb. Ivoorn werd voor 1 2 gedeelte ontheffing van hondenbelasting verleend wegens afmaking. Uit de maandstaat der zeegras- exploitat ie bleek dat in de maand October het nog nimmer bereikte aantal van 3500 pakken wier werd verkocht. Een recordcijfer dus Een schrijven van den lieer M. Mostert Jbz. verzoekende hem met ingang van 13 December a.s. ont- ■■'ag te verleenen als gemeente rad vanger. De voorz. wijdt eenige wnardeerende woorden aan den scheidenden ambtenaar, die gedu- i'onde 20 jaar deze betrekking met de meeste accuratesse heeft waar genomen, wcnsclit hem toe dat Mi nog vele jaren van zijn wel- diend pensioen moge genie ten en stelt voor hem ingaande 13 December, eervol ontslag te ver loencn onder dankzegging voor de vele en gewichtige diensten aan de gemeente bewezen. Praendvies op liet voorstel Lub inzake wijziging van den aftrek voor noodzakelijk levensonder houd en tot vermindering van het aantal opcenten op de personeele belasting. TL en W. hebben nagegaan wat de door den heer Lub voorgestel de vorhooging van het bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud voor financieele gevolgen zal heb ben voor de gemeentekas en dan blijkt, dat op liet kohier 170 aan slagen minder zullen moeten wor den gebracht, wat een mindere bo lasting opbrengst van 8711.40 tengevolge zal hebben. De voorgt. stelde verordening van de opccn- ien op de personeele belasting, Toeft tengevolge een mindere op brengt van 987.00, alzoo in totaal rond 100Ó0.Gezien de grooto bosten aan de voorst ellen-Lub verbonden stellen B. en W. voor beide voorstellen te verwerpen. B. en W. stellen echter voor om het bedrag voor noodzakelijk le vensonderhoud voor kostwinners die.de noodzakelijkheid kunnen aantoonon, van 400 op 600 te brengen, (mede kostwinners ko men voor deze verhooging niet in aanmerking.) De heer Lub zijn voorstel verde digende uit zijn teleurstelling o- vor (te weinig tegemoetkomende houding van B. en W. op zijn voor stellen en zegt verder het volgen de Tk heb bij het doen van mijn voorstellen geen rekening gehou den met cijfers ook thans nu die cijfers bekend zijn, hebben deze op mij weinig invloed. De alles be hcerschende vraag bij het doen van mijn voorstellen was „is een bedrag voor noodzakelijk levens onderhoud van 600.in den te- genwoordigen tijd voldoende.' Ilc meen dat deze vraag door ons al ten ontkennend moet worden be antwoord. In een eenigszins fat soenlijk kosthuis moet 12 per week, is alleen reeds 624 gulden per jaar aan kostgeld worden be taald. Alleen om het lichaam te verzadigen komt men dus aan 600 al te kort. De voorhistorische tijden dat men met een schortje van bladeren kon volstaan zijn reeds lang voorbij, men moet thans een hemd, broek, kousen, klompen, enz. aan het lichaam hebben om te kunnen leven, en waar moet dat dan vandaan ko men Dc belasting kan zoö noo- lig ieder jaar worden herzien Waar B. en W. een tusschenvoor- riel doen van zoo weinig beteeke- nis, moet iik mijn voorstel hand haven. De heer Kaan vindt de lezing van den heer Lub wel juist maar kan niet met hot voorstel meegaan Hij neemt als voorbeeld een man en vrouw zonder kinderen met. een inkomen van 800 en stelt daar tegenover een man, vrouw en 4 of 5 kinderen met 1600 inko men dan zal de belasting zwaar- ler drukken op liet gezin met 1600 inkomen dan op dat met. ƒ800 De heer Oden vindt de opmer king van Kaan juist maar draait de verhouding andersom en stelt iemand met 1600 zonder kinde ren tegenover iemand met 800 en 4 of 5 kinderen, waar komt de heer Kaan dan met zijn voorbeeld? Dit zijn heide uiterste die elkan der dekken. We hebben bovendien de laatste jaren flinke overschot ten zoodat de belasting wel wat gewijzigd kan worden. De voorz. zegt, de belasting is niet zoo erg op 800.—, ongeveer 2.50. De heer Minnes zegt, dat de heer Lub geen rekening houdt met de cijfers, maar dat het geld er moet komen en dat dan in hoofdzaal, de middelbare inkomens de dupe zijn. De hoer Lub, de sprekers beant woordende zegt In 1922 was er een batig soldo van 10451.44 en in 1923 ecne van 12634.80. De vraag doet zich voor dient de be lastinglieffing om een groote pot te maken of dient zij om de nood zakelijke uitgaven voor dc gemeen tehuishouding te bekostigen. Wan neer liet laatste het geval is, en dat is natuurlijk dc bedoeling van helastingheffeu, verwerk dan de batige sodlo's geheel in de begroo ting en we zijn klaar. Uit dc ver dediging van B. en W. blijkt dat thans 47/100 of bijna de helft van dc geraamde opbrengst voor 1925 wordt opgebracht door dc klein ste inkomens en dat is voo een gemeenteraad wier led.ui voor liet meercndcel op democratisch standpunt staan in mijn oog een schande. Neemt de raad thans geen genoe gen met mijn voorstellen dan staan we binnen eenige maanden voor het feit, dat de verhooging dwingend wordt opgelegd door de Regeering en dan helpen geen ge zochte of ongezochte motieven of protesten, dan hebben wij daar zonder moer aan te voldoen en L de Raad haar vrijheid kwijt. He, voorstel Lub in stemming ge bracht, wordt verworpen met 7 te gen 2 stemmen. Voor: Oden .en 1 ub, de rest tegen. Het tegenvoorstel van B. en W (\erhooging van het bedrag voo n oodzak el ij k le ven sond erhou d voor kostwinners van 400 op 600) wordt met algemeene stem men aangenomen. Voordracht tot aanvulling de verordening op het heffen van le ges wordt, zonder stemming goeo gekeurd. Bespreking nieuwe begraafplaats. Wc houder Minnes stelt voor de ze 'aak in comité te behandel eu De heer Oden vindt het een public ke zaak. De heer Minnes zegt dat er persoonlijke zaken bij zijn be irokken, waarop de raad in comi té deze zaak behandelt. Bij de heropening zegt dc voor zitter dat een commissie bestaan de uit. de hoeren Bakker, Oden en Hermans is benoemd om de lig ging van enkele terreinen te on derzoeken. Aan artikel 1 van de instructie voor de gemeenteontvanger is een alinia toegevoegd dat aan B. en W de bevoegdheid geeft om hij ontstentenis, ziekte of afwezigheid over te gaan tot het benoemen van een tijdel ijken ontvanger. De heer Lub meent dat de Raad deze bevoegdheid niet aan B. enW moeten verleenen. Beter is het, het al of niet toekennen van deze be- vocgdhei re.aar ieder bijzonder ge val te bfy ycleelen. Hij meent ver der, dat BYn W. de zaak thans al in kruiken en kannen zullen heb ben en dat de naam van den te be normen tijdelijke wel bij B. en W. bekend zal zijn. toestemmend g knik van den voorz. in welk ge val er geen bezwaar kan zijn ook Ten Raad met dien naam heken; te maken, (geen toestemmend ge- knik van den voorz. Ook de naam werd niet genoemd.) De te benoe men tijdelijke moet een vrij groo te zekerheid stellen, waaraan kos ten zijn verbonden. voorz. niet zoo veel onkosten Ingeval hij niet definitief benoemd wordt zijn icze kosten verloren. Ook de heer Oden wenscht de bevoegdheid van B. en W. niet in de instructie vast te leggen, hij is van meening dat de Raad zijn toch al niet groote zelfstandigheid weder voor een gedeelte prijs geeft. Bovendien was het in dit geval niet noodig geweest De licór Mostert diende zijn ontslag in op 4 November; tusschen deze da tum en 13 December, een tijd» ver loop van ruim vijf weken, was ruimschoots gelegenheid tot het oproepen van sollicitanten en de finitieve benoeming. Dc voorz. zegt dat de Raad in niets wordt gehandicapt maar dat thans dc wettelijke voordracht van twee personen niet is opge maakt. De wijzigingen worden in stemming gebracht en aangeno men met 7 tegen 2. stemmen. TJ gen Oden en Lub. Met deze stem ming boette de Raad opnieuw een gedeelte van zijn zeggingsschap in Onmiddellijk na de stemming deelde de voorzitter mede, dat B. cn W. tot tijdelijk ontvanger wenschten te benoemen den heer Maaskant, ambtenaar ter secreta rie. De heer Maaskant, op de pu blieke tribune aanwezig, wem ge vraagd of hij de benoeming- wenschte te aanvaarden. Na toe stemmend antwoord werd de be noemde noemde ambtenaar ter- tond beëedigd. Door liet gevallen Raadsbesluit was de kritiek op deze benoeming ■esmoord. Volgt rondvraag De heer Kooij zegt dat de Kilometerpaal te Wes- tcrland het huidige verkeer belem mert en verzoekt dedze zoo moge lijk een andere plaats te geven. De heer Lub herinnert aan het. besluit tot verbreeding van de Ko ningstraat en verzoekt spoedig- uitvoering. De heer Minnes wenscht het ijzeren hek om het schoolplein te H.-hoef wat in te trekken, zal het verkeer ten goe de komen. Verder deelt de heer Minnes mede, dat de heer C. Tij- sen te Helder voor het maken van een brandput op zijn terrein in dc Belt een vergoeding eisclit van f50.en stelt, voor deze vergoe ding te verleenen. De heer Kaan komt terug op de conferentie met de bakkers. Na dei toelichting door den voorzitter zegt de heer Kaan: „het was dus een storm in een glas water: De heer Hermans verzoekt plaat sing van een tweetal lantaarns langs do haven te den Oever; met het het bouwen van de nieuwe ifslag kwam de verlichting in het gedrang. De heer Bakker vraagt 'n lan taarn hij de brievenbus te Ooster land (kaasfabriek) en verzoekt de weg om (le school aldaar behoor- 'ijk te verharden door opbrengen van grind. De heer Oden verzoekt ook om verharding van het pad naar Jb. Smit Cz. Met de gedane opmerkingen zal rekening worden gehouden; de ge vraagde verbeteringen zullen wor don aangebracht en aan C. Tij- sen zal de vergoeding worden ver iccnd. Hierna sluiting. Men verzoekt ons er melding van te maken, dat de Reizende bi hliotheek van de vereen. „Omhoog te beginnen met a.s. Vrijdag weer zal zijn geopend in het catechisa- ticlokaal der Vermaning te TT.hoef Boeken zijn verkrijgbaar des Vrij dags van 4 5 uur. Leesgeld 3 ci per hoek; aanschaffing van 'n lees kaart a 3 ct. en catalogus a 5 ct. is verplichtend. De heer J. P. N. Mulder te Westerland heeft zijn boerenwo ning met ongeveer 4 1/2 snees land uit de hand verkocht aan den lieer A. Bakker Cz. te Anna. Paulowna voor 3250. Den lieer J. Kat Bz. tijd. op zichter bij den bouw der nieuwe sluizen te IJmuiden, is door den Rijkswaterstaat bevorderd van Klasse a naar klasse b. De aandacht der ingezetenen wordt er op gevestigd, dat krach tens de verordening der winkel - sluiting van 29 November'tot en met 6 December a.s. de winkels mogen geopend zijn tot des avonds il uur. Wironnieuws. Zondag ging on ze korfbalclub met één in valste- naar de W.Waard om Togo partij te geven. Reeds dadelijk was Wi- ron in de meerderheid. Voortdu rend wordt de korf bekogeld en na veel pech zorgt Piet voor het eerste doelpunt. Na de rust wordt Togo iets heter en krijgt hun aan val ook af cn toe iets te doen. Wi- ron maakt er echter nog 2 punten bij en het einde is 30 voor Wiron Dc helft van de competitie - wed strijden is nu gespeeld en de uit slag is als volgt: ILK.C.-Wiron 4—3; Wiron-S.D 9 2; Wiron-U.D.I. 2—1Wiron - Houvast 10; Togo-Wiron 03 Van de 5 wedstrijden dus 3 ge wonnen; 1 gelijk gespeeld en 1 ver loren. Doopsgez. Gem. Het kerkcon- cert op Dinsd. 25 Nov. in de Ver maning» te H.hoef gaat niet door wegens plotselinge verhindering der solisten. -Tengevolge van een zetfout waardoor uitvielen de woorden: Zondag 23 Nov. Stroe 10 u. Ds v.d. Veen", was 't bericht van Vrij dag voor velen onduidelijk. De a- vondmaalsviering heeft op Zon dag j.1. reeds plaats gehad in de Stroeër Vermaning. ADVERTENTIE: - Donderdag 27 Nov. 8 u. pre cies: Zusterkring. Bespreking van het jaarfeest. Opkomst van ALLE leden dringend gewenscht. De Wieringer tulen. Dezen zo mer werd te Amsterdam de Groo te Internationale Bakkers Ten toonstelling (G.I.B.A.) gehouden Onze plaatsgenoot hakker N. Koorn zond naar de historische jfdceling èen baksel Wieringer kermistulen.( Deze werden hier vroeger, toen de kermis werd inge luid gratis uitgereikt; dit gebruik is enkele jaren geleden afgeschaft doch met de Kermisdagen worden toch door vele Wieringers nog tu len als middagmaal gebruikt) Thans heeft de heer Koorn he- ■icht ontvangen, dat hem voor de ze inzending een diploma is toege kend.. Succes-Nieuws. Zondag speel de Succes I haar zesde competi tiewedstrijd tegen II.F.C. I van Hoogwoud. Om 2.15 blaast scheids rechter Boerma van Breezand de elftallen in liet veld. Beide zijn vol ledig. H. wint de tos en verkies* enigszins tegen wind te spelen, het veld is nog al glad. Succes is eenigszins in de meerderheid, doch de uitvallen van II. zijn ui terst gevaarlijk, de meesten ecii- tcr stranden op buitenspel. Een corner op het H.-doel komt net op buitenkant van lat en springt uit. Een gevaarlijk moment voor het Succes-doel doch de bal wordt naast geschoten. Toon plaatste de hal bij een schermutseling voor het H.-doel in het doel, doch scheidsrechter annuleerde voor buitenspel. Met blanco stand gaar de rust in. Na de thee wordt om 3.15 weer hervat. Beide par tijen werken hard om de leiding te veroveren, doch de verdedigin gen blijven de haas steeds moest scheidsrechter fluiten voor bui tenspel, wat voor Succes een voor deel is daar de H.-voorwaatsen en de spil uiterst gevaarlijk zijn. De H.-links binnen wordt ge haakt in het strafschopgebied waardoor een penalty ontstaat, 'welke Mraf eenigszins te zwaar was). Deze werd echter keurig ge stopt door onze keeper. Eenige vrije trappen voor Succes, welke laatste mooi voor het H.-doel ge plaatst wordt. Vrij profiteert vak de gelegenheid en maakt onder groot gejuch het eenige punt van deze spannende wedstrijd. De TLF.C.ers komen flink opzetten, het S.-doel wordt heftig bestookt, doch de verdediging weet van geen wijken en zoo komt hef, ein- de met een zwaar bevochten doclï verdiende overwinning. Tiet tweede elftal kreeg weer op zijn kop, met 41 werden zijjaoor Excelsior II geslagen, moed "niet verliezen hoor, volgende keer be- ter. De vliegtocht naar ludië. Do koene iiollandsche vliegers zijn behouden te Batavia in liun jegtuig aangekomen en zijn door. diii-enuen en duizenden ve el- Twee herinncringsbordden aan dit historische feit worden in do Delftsche aardewerkfabriek „De Porceleyne fiesch" vervaardigd. In den rand draagt het hord het zeer toepasselijk rijm: Och Zeil, och Stoom, kiest "vrij uw sop, Ik kies het hoopvol liooger op. Daarnevens het jaartal 1924. Men meldt uit Helder: Onder buitengewoon groote belangstel ling werd gisteravond door liet Stedelijk muziekkorps aan de vrouw van den meclianicien Van den Broeke van de F. VII een se renade gebracht. Door de marine werd den geheelen dag gevlagd. Doodslag. Te Zaandam is Zondagavond een man doodgestoken. In het ca fé Schindeler aan de Zagehorn ont stond ee nmeeningvcrsch.il over een meisje, waarbij iemand uit Krommenie zich zoo opwond, dat hij in koelen bloede den straten maker Vceken overhoop stak. Het lijk is door de politie in be slag genomen. De dader is Zondag nacht te Krommenie van zijn bed elicht. ANNA-FAULOWNA. -in den Raad van j.1. Woens dag werd besloten Kerkweg, Kneesweg en Kneeskade van elee tiisch licht te voorzien. Men ver wacht dat de kosten ƒ14.000 zul len bedragen. Een adres van den Ned. Bond voor Plaats. Keuze om adheasie te betuigen aan een request tot de Eerste Kamer om het wetsont- werp-Rutgers (geheel verbod ver koop sterken drank) aan te ne men, werd met 6 tegen 3 stemmen verworpen. Inzake werkverschaffing bij eventucele werkloosheid wordt on advies van B. cn W. besloten 4 te trachten productief werk te krij gen en zich ten dien einde weder tot het Polderbestuur te wenden. Bij werkverschaffing zal ded voorkeur gegeven worden aan "ge organiseerden; Een steunregeling zal zoo noodig in het leven wor den geroepen. Aan den heer van Gorkom werd eervol ontslag als onderwij zer verleend. ftOfflB-THE8 MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 24 Nov. 1924. Op de hc den gehouden weekmarkt waren aangevoerd 13 vette koeien 320 500 5 vette kalveren 55155 per ned. pond 1,20—1.60 25 nuchtere kalveren slacht 16—34 3 overhouders 3040 679- vette varkens zware per ned. pond 0.800.88 zouters per ned. pond 0.68—0,74 Londensche varkens f 0.68—0.70.

Wieringer courant | 1924 | | pagina 2