geering, die dc heer en vliegers lol officier en ridder van Oranje Nassau benoemde, doch den meca nicien meteen medaille af scheepte. Aldus werd besloten, zoodat Rijssen haar Van den Broec 1. straat krijgt. Een stijging der haring- prijzen a.s.? Algemeen wordt in het vissche- riibodrijf de komende maanden li stijging dei- haringprijzen ver icht. In verband daarmede gaan verschillende reeders er toe over, <li- haring, die door dc thans nog binnenkomende loggers wordt omgevoerd, in de pakhuizen op i" leggen, inplaats van zc naar de Mag te brengen. Een laffe oplichter. Ren ergerlijke poging tot oplich ling is voor de Arnhemsche Recht I nk behandeld. Mevr. O. te Dinxperlo, wier zooi. I je ernstig ongesteld was, ontving ld Octoger j.1. een schrijven van '■en onbekende, die meedeelde dat hij uit. wraak voor een beleediging bom in Indie aangedaan, den drie kinderen van mevrouw O. een In biscli vergift had ingegeven. Hij alleen kende hiervoor het tegen gift. De briefschrijver gaf zich uit i weldoener die jaarlijksch 100.000 aan de armen gaf. Hij eisch l'' 500 ten bate van dc armen en als contraprestatie zon hij dan het i cgongif verstrekken. Een pakje, zonder geld, werd naar het aangegeven adres gezon den, en toen de briefschrijver dc zending kwam halen, werd hij ge arresteerd. De Officier van Justitie eischte legen dezen oplichter, den kleer maker 13., 8 maanden gevangenis straf. Do. Arnhemsche Rechtbank heeft hem thans veroordeeld tot 6 ■■rinden gevangenisstraf. *or zwavelwaterstofgas bedwelmd, Do 70-jarige J. de Ronde, koet- H r aan de taanderij Maasslui schordijk te Vlaardingen, werd !>ii liet schoonmaken van een taan ketel door zwavelwaterstofgassen bewusteloos en is aan de gevolgen overleden. Dc 40-jarige v. d. Ende baas van genoemde taanderij word eveneens bewusteloos uit den ketel gehaald, doch door mid del van een zuurstofapparaat konden de levensgeesten weder opgewekt worden. De gramofoon wordt op vele fabrieken in Totten- kam (Engeland) geïnstalleerd, om -ie werklieden, door middel van de nieuwste „platen" eenige aflei ding ie geven. Men ziet gaarne, dat het personeel af en toe eens mee zingt, wijl dit den arbeid aanwak kert. Knoopen-gebrek in Parijs De mode heeft voor de dames thans gedecreteerd knoopen, heel eel knoopen, 6 op iedere mouw 24 vooraan. Do fabrikanten verdienen gelri als water, doch kunnen het niet bijhouden. Een weinig geduld, dames Het testament van Sir Max Wachter. Sir Max Wachter, een Duitschei' van geboorte, een der kampioenen voor een Europëeschen Staten bond, die begin October in Enge land overleed, heeft naar thans ge bleken is, de helft, van zijn vermo gen nagelaten aan zijn te Berlijn wonenden neef, onder voorwaar de dat. deze zich in het Britsclie rijk zal vestigen en Britsch onder donn zal worden. Volgens een telegram uit Ber lijn (meedeeleeld in een draadloos T. A.-bericht) heeft de neef van 'Max Wachter, dr. Max Wachter, geweigerd hot. legaat van 230,00b ie aanvaarden, daar hij Duitsehcr is en wil blijven tot zijn dood. De onbewaakte overwegen. Te Baarle-Nassau (N.-Br.) is de /n.jarige veekoopman Land Za terdagavond bij den onbewaakten overweg door den trein overreden en gedood. De baldadige jeugd. Een besteller der posterijen ont- lokte gisteren, dat in de brieven bus. staande in do Plantage Mid- laan bij de Hortusbrug (Am sterdam) twee brieven verbrand waren. Vermoedelijk beeft de straatjeugd een brandend voor*- worp in rle bus geworpen. F.on ander staaltje Van baldadig - fer wmm lieid is het volgende. In de Kalver straat waren eenige opgeschoten jongens aan het stoeien. Zij had den dc „aardigheid" elkaar tegen dc vensterluiken van een juwe lierswinkel te werpen. Het luik bezweek ten laatste en de spiegel ruit, welke het moest beschermen, brak. Een gedeelte van do geëtal- lecrde goederen werd beschadigd. Geëlectrocutionneerd. Te Rosmalen nabij Den Bosch werd Maandagmorgen de politie gewaarschuwd, daar zich tusschen rle draden van het hoogspannings net, welke met 50.000 Volt geladen zijn, een voorwerp moest bevin den, dat door den dikken mist en do duisternis niet herkenbaar was De politie toog op onderzoek uit. en vond midden in het land aan een van de groote masten van het eiectricïteitsnet het lijk van een man met het hoofd naar beneden hangen de armen waren wijd uit gestrek t en de linkerknie steunde tegen een der draden. In verhand hiermede wordt ver nomen, dat de vorige avond te on geveer 8 uur bewoners uit de om geving van de bedoelde mast een hevige knal en een fel licht heb ben waargenomen. Hieraan werd echter geen verdere aandacht ge schonken, totdat 's morgens een voorbijganger met de reeds gemel de mede deeling kwam. Middelerwijl is hekend gewor den, dat Zondagavond een der pa tiënten van het, Krankzinnigen gesticht „Coudewater" losgebro ken en ontvlucht is, zoodat dit in verhand wordt gebracht met het vinden van het lijk. Een dure Friesche stier. „Het „Fricsch Landbouwblad" maakt melding van de verkoop som van den in 1914 uit Friesland in Engeland geïmporteerde stier Hamel Froukje's Roland. Het kost hare dier, dat op de „Royal Show" dit jaar met een eerste prijs werd bekroond, bracht 1500 guineas op, (ruim 18,000.) Staking in het visschersbedrijf. De Federatie van haven- en transportarbeiders te IJmuiden heeft een staking geproclameerd. Dc andere organisaties nemen hier aan niet deel. Daar echter het grootste deel van de machinisten en stokers der visscherijvloot bij de Federatie is aangesloten, betee kent deze staking, dat het groot ste deel van dc vloot zou komen til te liggen. 1925 een droog jaar Met een vrij groote mate van zekerheid kan men voor 1925 eei. groote droogte voorspellen, schrijft de meteorologische medewerker van de Daily Chronicle. De voor spelling kan woorden gedaan op grond van statistische gegevens. Niet zoo lang geleden werd ont dekt, dat er nauw verband schijnt te bestaan tusschen regenval en het veelvuldig voorkomen van de gasuitbarstingen op de zon, dio soms tot ontzaglijke hoogte uit het zonnelichaam opstijgen. Nu is de periode tusschen deze reusachtige zonnevuurwerken in de laatste halve eeuw geleidelijk korter gc-, worden, terwijl met de tusschen- poozen tusschen natte jaren het zelfde geval was. Er schijnt du? tusschen beide verschijnselen een [verhand te bestaan, die niet toe vallig is. Gedurende 25 jaar was in Enge land steeds om dc vier jaar één jaar nat. Vervolgens was 20 jaar lang ieder derde jaar zeer nat. en van 1910 tot 1921 wisselde droge en natte jaren elkaar af. De groote droogte van 1921 schijnt dit laat ste tijdperk te hebben afgesloten en er schijnt een terugkeer* te ko men, die in omgekeerde volgorde gaateen droog jaar, gevolgd door twee natte. In 1922 was dc regenval iets he neden normaal 1923 was uitge sproken nat on 1924, het behoeft niet gezegd te worden, was buiten gewoon nat. Voor 1925 zou dan weer droogte volgen. Uit Amerika is echter onlangs op grond van de statistieken der zonnestraling voor 1925 een „jaar zonder zomer" ors.peld.. We zul len dus binnenkort kunnen toet sen. welke voorspellingen op lan gen temiijn de juiste was. Van den toren gevallen. Te Tuiflijk (gein. Druten) klom de 19-jarige P. op den ouden toren. Toen hij boven was, brak de half vergane plank waarop liij stond. Hij viel naar beneden en stierf spoedig. Dat deed Dominee niet. Pastor vertelt in de „Gcldersche Kerkbode" over dc vele bezwaren bij het huisbezoek in den winter te plattelande ongunstige weersge steldheid en slechte wegen. 'k Moet echter, zoo gaat Pastor voort, tot "lof van onze goede Ach- terhoeksche boeren zeggen, dat zij zich alleszA beijveren om de hen bezokende ambtsdragers zoo goed mogelijk te verzorgen en zoo noo- lig te verplegen. In een ommezien is de koffie gereed, die hen inwen dig verwarmt en zoo dc voeten nat zijn, worden aanstonds stoven klaargemaakt om het vocht in de schoenen en kousen te doen ver dampen. Eens vertelde een -collega mij aarvan het volgende: Op 'n regenaclitigen dag moes ten de voeten tot viermaal toe gedroogd worden. De- wegen wa ren zoo doorweekt, dat het onmo gelijk was het water uit de schoe nen te houden. En gaarne maak ten de dominee en de ouderling van de hun geboden gelegenheid gebruik om een en ander te droo- gen. Dc ouderling echter trok tel kens de schoenen uit, om de voe ten zonder deze te warmen, ter wijl hij de schoenen zelf tegen de kachel plaatste. De predikant ech ter, meende dat. het heter was de laarzen aan te houden, om ze te gelijk met de kousen te droogen; 'n verschil van opvatting dus Toen zij in de laatste woning kwamen, drong echter de vrouw des huizes re sterk op aan, dat hij zou doen als de ouderling'. Neen, zeicle hij, ik trek mijn choenen niet uit En het was hem aan te zien, dat hij niet zou toegeven aan den vriendelijken drang. Natuurlijk moest zij daar wel in berusten, 'n Mensch moet toch vrij gelaten worden. Maar opeens, alsof haar plotseling een licht, opging, riep zij uit: O, nu weet ik het, dominee heeft zeker 'n gaatje in z'n kous firao/ÖVCWvJ&jfcl&QycnflWZ JJ.OOTB-TKEE Dc actie der belastingbetalers legen den aankoop van het aure and door h. Hoogheemraadschap. De Alkmaarschc Crt. schrijft Vanuit eenige dorpen is ons ge raagd of het voor belastingbeta lers aan het Hoogheemraadschap moeilijk naar Alkmaar kun nen komen, niet mogelijk zou zijn e lijst in hun eigen gemeente te teekenen. Dit is natuurlijk zeer wel moge lijk wanneer op die dorpen een lijst wordt neergelegd, die dit lijkt ons althans wel wenschelijk gelijkluidend is aan die welke thans in onzen boekhandel ter tee kening is aangeboden en waaron der reeds een- 500-tal belangheb benden hun handteekening ge- plaat t hebben. Wij laten daarom den inhoud van het daarop voorkomende a- dres hier volgen. In elke gemeente kan men dit overschrijven en be langhebbenden er hun handteeke ning onder laten plaatsen. Het adres, dat een belastingbe taler bij ons deponeerde, heeft woordelijk den volgenden in houd Ondergeteekenden, allen belas tingbetalers aan het Hoog Heem raadschap, uit de Pers vernomen hebbende, dat hot, Hoog Heem raadschap plannen heeft, het per ceel van Mevrouw Deu Van Wijck, Kennemerstraatweg, Alkmaar aan [te koopen, en dat perceel wenscht in te richten voor vestiging van een bestaand kantoor, verzoekt het College van Gedeputeerde Sta ten en liet College van Hoofd Inge landen hun steun tot aankoop niet te willen verleenen en wel om de volgende redenen, dat genoemd perceel aangekocht en geheel inge richt naar geruchten, koopsom 60000, waarbij komt verbouwing in tijden van bezuiniging en ma laise, ongeveer 100000 zou moe ten kosten, hetgeen een opbrengst is tusschen 7000 a 8000 per jaar, afgescheiden nog wat afsclirij vingen van het gebouw betreft. Dat te Alkmaar veel goedkooper en groote gehouwen verkrijgbaar zijn, die zeer goed aan het doel tot stichten van een dusdanig kan toor beantwoorden. Dat de belasting door den aan koop van een dusdanig perceel de opbrengst van belasting hooger zal worden en op die gronden ver trouwen ondergeteekenden er niet tot aankoop van dit perceel zal worden overgegaan. (Plaatsnaam,) 3 December 1924. Zij die in verschillende dorpen het initiatief tot teekening van dit adres willen nemen, worden ver zocht de gelegenheid daartoe tot Zaterdag 13 December, 'snamid- dags één uur, open te stellen. Daarna verwachten wij alle lijs ten zoo spoedig mogelijk op ons bureau. Wij zullen ze dan aan den initi atiefnemer overhandigen, die voor doorzending aan Ged. Staten zal zorgen. De lijsten behoeven niet geze- eld te worden. GEMEENTE WIERINGEN. Succes-Nieuws. Zondag speel de Succes I een wedstrijd tegen Concordia I in Anna- Paulowna en wist een verdiende overwin ning te behalen. Als om 2 uur de scheidsrechter Duinker de elftal len in het veld blaast heeft C. twee en S. één invaller. S. wint de tos n verkiest met wind mee te spe len. De verdedigingen blijven vooT loopig de baas. De S.-voorhoede combineert heel aardig, doch de linksbuiten blijft te veel achter Eindelijk is het Toon die voor S. het eerste punt maakt, 10. Hier door komt er een beetje meeT spanning in. LTit een corner depo neert de rechtshalf no. 2 in het doel. Dit is Concordia wel een beet ie te har ze werken hard om de achterstand te verkleinen, doch de Succes-verdediging is steeds op haar plaats rust breekt aan met 20 voor Succes. Na de thee (die heerlijk smaak te) krijgt Concordia het wind- voordeel, doch al spoedig zorgt de S.linksbinnen (invaller) voor no 3. Concordia raakt de kluts een beetje kwijt zij wijzigt de opstel ling doch het wil niet haten. Uit oen voorzet van dc S.-linksbuiten trapt deC.-rechtsba.ck no. 4 in ei gen doel. Concordia zet er alles op om tenminste de eer nog te redden wat Timmer met een ver schot ge lukt. Nog krijgt de S.-keeper eeni ge lastige schoten te verwerken, wat hem echter goed afgaat. De Succesvoorhoede gaat weer op 't C.-doel af, doch keeper geeft niet thuis. Spoedig komt het einde en heeft S. verdiend gewonnen, hoe wel C. nog minstens één 1 puntje toekwam. Scheidsrechter leidde goed. Succes II speelde thuis tegen B. F. C. II van Breezand en kreeg weer met 2—0 op zijn kop. Dc fou ten zijn dat jullie de bal te lang vasthoudt. Met samenspelen be reikt ge veel meer, de halflinie moet ook meer voor blijven en er moet niet zoo gemopperd worden. Volgende week gaat de zangd- nloeg naar Schagen toch zeke; weer geen nederlaag halen wel Jaap of beginnen jullie er anders over te denken. Volhouden maar Het Sint-Nicolaas is een echt kinderfeest, al profiteeren ook de ouderen er met graagte van. liet sprookjesachtige van den goeden Sint, die met zijn witten schimmel over de daken rijdt en alle kinderen gedenkt uit zijn on- uitputtelijken voorraad, och, het wil er toch zoo graag in hij de kleintjes. In hoop en vreezc* wach ten zij den belangrijken dag at' Min of meer beangst zijn kleine kinderen vaak wel, maar we gc- looven dat de groote góèdh^tf, die in alle verhalen en versjes van Sinterklaas domineert, toch het gevoel van hoop en verwachting grooter doet zijn dan het angstge voel, als tenminste geen dwaze ou ders den Sint voor hoeman gebrui ken. Zaterdag reed de Sint en zwarte Piet in werkelijkheid in de auto van den Heer Bruul, die zelf in livreicostuum chauffcurde, langs geheel Wieringen. De schoolkinde ren te Westerland, Oosterland en Ilippolytushoef werden bezocht en met medewerking van onder wijzers en anderen werd aan elk kind een groote brief met letters uitgereikt, waarbij natuurlijk de noodige vermaningen niet ontbra ken. Wat zongen die kleinen ïuid en mooi. Ieder hoopte, dat de Sint toch maar hooren zou hoe mooi hij of zij, zong, en hun daardoor niet vergeten zou. Hoewel vele hartjes wel wat angstig geklopt zullen hebben, toonde de kinderen, (op een paar na), zich toch niet bang. Dan reed de goede Sint en zijn zwarte knecht te paard door het dorp en een groote stoet van oud en jong liep juichende mee, het was 'n drukte van belang. Des avonds werden vele minder bedeelden eenige vreugdevolle oo genblikken bezorgd Ook zij wer den door den Sint mot 'n bezoek vereerd en de knecht reikte hun 'n welgevuld pakket over. Zoo is dit feest wel geslaagd. St. Nicolaas, z'n knecht en Bruut heb ben 'n drukken, maar 'n dankbaar vollen dag gehad. Als teeken van 'n zachte herfst mag zeker als 'n zeldzaamheid ge noemd worden, dat bij Mej. Wed. C. de Boer te Zandburen 'n rozen- boom vol knoppen zit; een roos is reeds in vollen bloei ANNA PAULOWNA. Van Ewijcksluis. Maandag was t Sint Nicelaasfeest in de zaal van Waiboer voor de kinderen van Ewijcksluis en omstreken. 170 klei nen namen er aan deel. Te ruim 3 uur arriveerde de goede Sint met zwarte Piet per postboot van Wie- ringen. De gereed staande schim mel werd bestegen en omringd door 'n groote schaar van kinde ren ging 't naar 't Station, waar de voorzitter, de heer Dekker, we gens ongesteldheid niet bij het feest tegenwoordig, door de kinde ren 'n paar liedjes werden toege zongen. Vervolgens wachtte den kinderen in de zaal van Waiboer 'n verrassing. Door de bekende Rei zende Wieringer Bioscoop toch werden vele mooie kinderfilms ver toond. Intusschen kreeg ieder kind versnaperingen en tot slot nog 'n aardig cadeau mee naar huis. De vergadering werd geleid door den heer P. Meuloveld. Het mag met eere 'n welgeslaagd feest genoemd worden. PREDIKBEURTEN DOOPSGEZINDE GEM. Dinsdag 9 Dec. 'sav. 8 u. precies in de vermaning te H.hoef: Zusterkring. Daar zich bij (le ongesteldheid van Ds. Van der Veen onverwacht 'n kleine complicatie heeft voor gedaan zal hij voorloopig nog ab solute rust moeten houden. Dc lee ring wordt dus deze week NIET ge houden en tot nadere aankondi ging uitgesteld. Gercform. Kerk, BELT: Woensdagav. 7 uur de heer Prins, candidaat te Hilversum. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 8 December 1924. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 23 vette koei en 310 a 450 5 vette kalveren 80 a 200 per, ned.-pond 1,45 a 1.80 29 nuchtere kalveren 16 a 36 1 vet schaap 54 889 vfctte varkens zware per ned. pond 0.78 a 0,80 zouters 0.68 a 0,72 Londensche varkens f 0.68 a 0,72 per ned. pond.

Wieringer courant | 1924 | | pagina 2