Abdijsiroop StOp dim fl06St... v- J. Slikker in het tijrivak van 21 —25 Juli bij het 21e Reg. Infante rie, garniz. Amersfoort. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat krachtens de verordc ning op de winkelsluiting de win kels van 17 tot en met 24 Decem ber a.s. geopend mogen zijn tot 11 uur. Succes-Nieuws. Zondag a.s speelt Succes 1 thuis tegen Excel sior I van Anna Paulowna. Dit be loofd een spannende match t. worden. Op eigen terrein wist Ex celsior met 4—0 te winnen doch nu is Succes geheel volledig. Scheidsrechter is Boerman uit Breczand. Het tweede elftal vertrekt om 8 uur naar Schagen om Sparta 4 partij te geven. Succes Iieeren. Zondag speelt Wiron een com petitiewedstrijd tegen U.D.L te Hoogwoud. Vertrek 8 uur naar Ewijcksluis en vandaar met de auto van Kui per. De club gaat per auto van Jannes Bosker naar de Haukes. Donateurs kunnen de reis mee maken. De kosten van boot en au »o bedragen tezamen 2.25. GEMENGD NIEUWS. De Accijns op het gedistilleerd. Verminderd gebruik of fraude Minister Colijn heeft in de Ka mer weer eens merkwaardige cij fers gegeven over de opbrengst van den accijns op gedistilleerd. In 1920, toen de accijns 150 per II.L. bedroeg, was de opbrengst van dc accijns, met inbegrip van do opcenten, 57 millioen gulden. Thans is die opbrengst, niettegen staande verdubbeling van den ac cijns van 150 tot 300 per H.L., 50 millioen' galden gedaald. Wa t is is de oorzaak van die ver minderde opbrengst? Is de oor zaak alleen het verminderde ge bruik, tengevolge van de accijns- verhooging of wordt er ook op groo te schaal fraude gepleegd Do minister geeft toe, dat er op allerlei wijze ook fraude gepleegd wordt. Hij is bezig dc zaa nauwkeurig te onderzoeken en zal bij dat on derzoek ook overleg plegen met de verschillende Vereenigingen, die zich de drankbestrijding ten doel stellen. Mond- en klauwzeer. Dreigt er in Gelderland weder een nieuwe mond- en klauwzeer- epidemie Op de- veemarkt te Zut nhen en ook in de stallen op de Veluwcn zijn weer nieuwe geval len waargenomen. Een gevaarlijke voorzitster. De voorzitster van de te Lubeck gevestigde verceniging van Chris- linn Science stond, naar de „Maan dagmorgen" meldt, voor het ge recht terecht wegens het veroorza ken van den dood van een 14-jari- gen jongen. Bij het overklimmen van een houten schutting was den jongen een houtsplinter in het lijf gedrongen. De ouders gingen toen naar bovengenoemde verceniging en dc voorzitster verklaarde den iongen beter te zullen bidden. Daar de toestand van den jongen steeds erger werd, riepen de ouders twaalf uren na het ongeluk de hulp van een dokter in, die buik- vliesontsteking vaststelde, waar aan de jongen ook enkele uren la tor overleed. De dokter verklaarde dat de jongen gered had kunnen worden, indien hij terstond was geopereerd. De beklaagde werd op deze grond dan ook door het ge recht veroordeeld lot één jaar ge vangenisstraf en 50 mark boete. De hongerstakers in tle Scheve ningsche gevangenis. Do dienstweigeraars, die in de strafgevangenis te Scheveningen. oen hongerstaking waren begon nen. hebben Vrijdag hun actie reeds opgegeven. Het zachte weer. Tn Ouddorn kan men paardehloe men zien bloeien. Ook fladderen er verscheidene vlinders De man met 29 vrouwen. Tn New-York woont op het oo- genhlik oen Chinees, bankier TIo Kom Tong, die aan eeu journalist vertelde, dat hij niet minder dar. 29 vrouwen heeft, waarmee hij in de grootste harmonie leeft. Mijn systeem is ceel practi- scher, verklaarde hij, en goedkoo- per ook. De rijke Amerikanen scheiden allemaal om dan een tweede vrouw te nemen en de eer ste een enorme uitkeering te ge ven. Mijn vrouwen hebben ieder haar eigen woning en hebben zeer bescheiden wcnschen, daar zij bang zijn, dat haar man ander- van haar scheiden wil. Trots zijn 55 jaren voelt hij zich nog jong en wil met plezi.er nog een 30e wedei helft hebben. Maar liever heeft hij oud porcelein, want een vrouw is gemakkelijker te krijgen dan echt ■>ud porcelein. - - lahma :s tlums |j(| /jef afye/r/eetl Wanneer ge tof Verre nog geen genomen hebt-met »Sablna"tThee of .Sabina'-Koffie, dan raden wij U aan Öw Winkelier eens naar dit I merk te vragen. Ge zult [I tn elk^pzicht tevreden zijn over Uwe nemjng. trm* IIWJ St. Nicolaas viiel uit zijn rol. Een goeie kennis van mijnacer had, zoo meldt de „Tijd," andere jaren voor St. Nicolaas gespeeld, maar in den loop van het jaar was iiij gestorven. Nu moest een ander voor de kin deren spelen, maar wie De maga zijnknecht, dacht mijnheer maai mevrouw vond hem voor zulk werk te ruw in zijn mond. „Het zal best gaan," merkte niijn heer luchtigjes op. En omdat er geen geschikter te vinden was, werd Jan in de geheimen van de kinderkamer ingewijd hun 1 *«u- ten en gebreken, en natuurlijk ook hun goede hoedanigheden. Jan moest den avond te voren repe ee ren, en liet ging schitterend. Hij was inderdaad een pracht-St. Ni colaas. Vol waardigheid schreed hij de deftige huiskamer binnen, en dc kleinen passeerden succes sievelijk de revue. Jan kreeg schik in het, geval. Hij gaf pluimpjes en \ermaninge x als een echte Sint. Maar al doende verloor hij de Evangelische voor zichtigheid uit 't oog. Toontje, on deugende Toontje, kwam aan de beurt, die hem in het pakhuis zoo treiteren kon. En de stem van Jon bulderde opeens „Nou zal ik eens beginnen met je e«.n dik pak op je lazerij te geven.Mevrouw trok Jan bruusk aan zijn superpli, dat deze bijna scheurde. Hij snapte er niets van had in 't vuur van zijn rede niets gemerkt, en toen me vrouw zacht in zijn oor fluisterde, dat hij mee in den gang moest ko men, was hij een en al verwonde ring. Ma kwam de kamer weer bin nen met de boodschap, dat Sint Nicolaas plotseling bij een ziek kind was geroepen. Weet ge dat een verstopte neus veel wor it verlicht, wanneer men voorhoof en neus met vet besmeerd Weet ge dat ge glimmende vlekken in ka:n veren stoffen kunt verwijderen door ze in te wrijven met oen men gsel van 25 gram zout, 25 gram aeest van salmiak en 50 gram wa- tbr. Weet ge dat likeurvlekken in moet wrijven met verdunde spiritus en uitwrij ven mot warm water Als Raadslid zich zelf weer opgevolgd. Tn Heer, bij Maastricht, had de heer Piters St. 29 Nov. aan den voorzitter van den Gemeenteraad schriftelijk meegedeeld, dat hij ont slag nam als lid van don gemeen teraad. On die ontslagneming kwam hij later weer terug, doch in oen spoedcischende vergadering van don raad word do schriftelijke ontslagneming voor kennisgeving aangenomen, zoodat, hij dus werke lijk raadslid af was. In een zitting van het hoofdstem bureau, is hij echter Maandagnioi gen opnieuw tot lid van den ge meenteraad benoemd. De lieer Pi ters heeft daarbij gebruik doen ma ken van liet nieuwe art. 16a van de Gemeentewet, door welk artikel de mogelijkheid is opengesteld, om een candidatenlijst, welke is uitge put, weder aan te vullet met can- didaten, die tot raadslid zijn be noemd, doch als zood uiig ontslag hebben geritVncn. Dit was hier het geval. Op zijn lijst stond nog één persoon, doch deze bedankte, zoo dat de lijst met de na'am Piters werd aangevuld. De heer Piters volgde dus zichzelf op t-n zal'bin nenkort opnieuw als raadslid be- ëedigd worden. Dit is zeker de eer ste maal dat zich zulk een geva voordoet. Kind uit den trein gevallen. Maandagmiddag ongeveer twaal: uur is ter hoogte van het station Oosterleek - Laag een driejarig kind uit den trein naar Nijmegen gevallen doordat het portier open sprong. De vader, een spoorwegbe ambte uit Hees, trok onmiddellijk aan de noodrem. Wonder bove t wonder is het kind er betrekkelijk goed afgekomen met een ont wrichte knie is het naar het zie kenhuis te Arnhem vervoerd. „Stik De Arnhemsche politie heeft 3 leden van het Vrije Jeugd Verband aangehouden, die met propaganda lectuur colporteerden en een bord droegen met opruiende opschrif ten. Bord en propagandalectuur zijn in beslag genomen. Door het zelfde Verband, dat ongeveer een maand geleden werd opgericht werd dezer dagen een vergadering belegd waarin een redenaar het woord voerde over het onderwerp: Stik Wie is Kalb Uitkijk schrijft in „Fr. Dabl." Weet de lezer wie Kalb is Neen, natuurlijk weet hij het niet, net zoo min als ik het wist. Kalb is ten eerste een Duitscber Wat hij met 60 millioen men- schen gemeen heeft. Tevensis is he een gesjeesd stu dent. Wat hij met weinigen gemeen heeft. En toen 't met de hersens niet ging, is hij 't in de beenen gaan zoeken, werd een beroemd, sommi ge scheidsrechters zeggen 'n be rucht voctbalspcl^r en is thans, naar men zegt, de meest populai re man van Zuid-Duitschland. Het volk is gek op hem. Of-ie 't vaderland had gered. Dolle dingen doen ze te zijner eer.... omdat-ie z'n beenen zoo raak tegen 'n lederen bal aanslin geren kan. Een der voornaamste „plaatjes kranten", had een gansclie vóór pagina aan Zijn Edele's gelaat strekken gewijd, t-n nu kan men in vele gezinnen niet komen of de hoogvereerde Kalb, 't jongmenscli dat aan de academie geen graad kon halen, is er tegen den muur veprikt. Kalb meent thans, dat-ie heel wat is en dat de vossers aan de a- cademie maar knullen zijn. Aan wie, vragen we, de schuld. BRIEF VAN HARM AAN TEUN Wieringen, Dec. 1924. Beste Teun! De wondere benne de werel niet nut; dir las ik nou toch, dat ze in Amerika twie uutviendingen din hewwe; 'n nieuwe X-straal, wir- moo ze deur mui"? en vloere heen kiekt kenne, en den hewwe ze 'n microfoon uutvongen, wirmee ze 't geluid van 'n luus of 'n vloo kenne waarneme. Ze hope nou leur comhinasie van die X-straal microfoon tegeliek te kenne hoora en zien de gedachten wir de menschke mee rongd loope. Nou, zeg Teun, Verheel je, dat ik ,n man teugen kom, an wie ik bar de schurft hew, maar die ik onder danig gooje dag zeg, omdat ie nog al wat in de melK het te brokke len,... en di e vent het den zoo'n X-straal-microscoop in zien jas zak; hij luustert, en hoort en ziet mien gedachte :„lcelijk mis baksel, je hen 'n groot mispunt den zou ie toch zeker rare gezich te teugen me trekke. Nou, jong, de wereld raakt met zoo'n ding o ver de kop. Dochters en zeuns hewwe heur ouwelui ok niet meer te bedotten as ze op stap weest benne, want vader het 't met zien X-straal zoo in de gate, wat er in de knikkebol van zien kien omgaat. Ik zeg bij mezelf, hadde ze zoo'n ding ok maar bij de nieuwe diek deur 't Amsteldiep. den konne ze 's kieke en hoore hoe de boel dir onder horrclt en misschien op 'n are menier 'n end an die ver- zakkerij make; zoo as 't nou gaat is 't 'n duvelswerk; evenveul as ze er hoven opspuite fluupt er onger weer uut. En den as ze bij de Post-giro zoo 'n X-straal had hadde hadde ze kenne zien on hoore, wat er in de koppe van de rnkeninghouwers omging, die maai- geld opvroege, zonger, dat ze wat te goed hadde. Nou dat de Staat 'n elftal firma 's dagvaard het zitten ze 'm te knij pen. Dir was toch ien firma bij, die maar efkes meer dan honderd- du zend gulden opvroeg en kreeg en 't boekje van die firma was al lang al leeg. Nou bij de giro de bende 'n beetje opruumd was, kreeg men zokke smerige zaakjes in de gate Nou loope die lui er vies i Efein, eigen schuld plaagt de mensch tocli altijd het meest Bcsjoer, HARM. voordat Uw verkoudheid ontaardt een ernstige en moeilijk te genezen borstaandoening.Neem de kleine oorzaken weg en voorkom al dus de groote gevolgen met de ver zachtende en genezende Akker's Op weg naar de maan In het zakenkvartier van New- York zal een wolkankrabber ver rijzen met 88 verdiepiingen, d.i nog 37 verdiepingen meer dan het Woolwortli-gebouw, dat thans als het hoogste ter wereld geldt. De mist. Het Persbureau Vaz Dias ver neemt, dat de zware mist, die ge durende de laatste 24 uur boven het kanaal en de kustlanden heerschte, ernstige stagnatie heeft veroorzaakt voor de lucht- en scheepvaart. Gisteren is geen en kel vliegtuig van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij vertrok ken, noch naar Engeland, noch naar België en Fi ankrijk. De ge- hecle driehoek AmsterdamLon denParijs ligt in den mist. Ook hedenmorgen is nog geen enkel vliegtuig vertrokken. De Daily News beschrijft den mist, waaronder Londen de laat ste 36 uur heeft go»eden, als volgt: Neem 100 pond zwarte peper en 100 pond gemalen mosterd. Zoek dan een paar mannen, die de goed koopste tabak rooken uit vieze nat te steenen pijpen en breng ze in een kil, bedompt lokaal. Laat die mannen een paar uur lang in dat lokaal om het hardst rooken, gooi er dan de peper en de mosterd in, en ge hebt precies de atmosfeer, die in Londen hing. Sinds mensclienheugenis hebben Engeland en Wales niet zoo'n dik ken mist te verduren gehad. Het gansclie verkeer was in de war. Te Londen zijn ettelijke autobus-on gevallen voorgekomenbij een daarvan werden 9 passagiers en 4 man van het bedienend perso neel gewond. Ofschoon de autobus directies op de gevaarlijkste kruis punten zoeklichten liet werken, moest het ganschc verkeer des a- vonds worden stopgezet. Gebruik makende van den alles bedekken de mist, hebben de dieven hun slag geslagen. Zoo werd voor de oogen van het personeel uit een magazijn in het westen vawLon- don een bedrag van duizend pond sterling gestolen aan juweelen en bontwerk. In het parlement kon de voorzitter de gezichten van de volks vertegenwoordigers niet meer onderscheiden. Alle verschil tusschen dag en nacht was verdwenen. De ademhaling was belemmerd. Menigeen stond voor de deur van zijn huis en aar zelde om naar binnen te gaan. Een verwarde verhouding. Bij de benoeming van schooi- sclioonmakers te Nieuw - WeeVdin ge deed zich een eigenaardig ge val voor. Daar werd n.1. tot school schoonmaker benoemd een lid van het schoolbestuur. Het hxjofd der school staat onder het school bestuur, terwijl omgekeerd nu een lid van 't schoolbestuur als schoon maker onder 't hoofd komt te staan. Staking van werkloozen. De verklooze arbeiders te Hoogevetax die te werk waren gesteld, heb ben den arbeid neergelegd omdat zij geen vergoeding voor hun fiets kregen, waarop zij naar liun werk reden. Wieringen. Naar wij vernemen zal op Woensdag 31 December a. s. des v.m. 11 uur door den Direc teur-Generaal der Zuiderzee wer ken in het gebouw te 'sGravenha- ge, Zeestraat 102, worden aanbe steed het onderhoud van: I. de Rijkszeewerken op Wierin gen. II. de Rijkshavenwerken aldaar. III. de nieuwe buitenhaven en den omringdijk van den sluisput nabij Den Oever. IV. verschillende grond- en kunstwerken, behoorende tot liet afwaterings- en scheepvaartka naal van Ewijcksluis en Oostoe ver gedurende het jaar 1925. Raming respectiefelijk ƒ5200; ƒ2150.—, 12400.—. 33750.— Gisteren was men bezig de Rijn aak „Trio", welke verleden week gezonken is, te lichten. Aan de beneden zijde werden de luiken dichtgelegd en met zeilen vastgc sjord; aan de bovenzijde welke nog boven water stak werd een pompinstallatie aangebracht en deze door 'n benzinemotor op 'n sleepboot in werking gesteld. Op eens barstte echter de mantel van de motor, zoodat met 't lichten moest worden gestaakt. PREDIKBEURTEN NED HERV. GEM. Westerland 'sN.M. 3 UUR de heer Eppinga. Ilerv. Gem. Oosterland, Zondag 14 December GEEN leering. DOOPSGEZINDE GEM. Zondag 14 December geen dienst. Volgende week geen leering. - EVANGELISATIE H.hoef v.m. 10 u de heer Eppinga MARKTBERICHTEN. Elsrenveiling. TIeden was de aanvoe" 39 partijen kipeieren totaal 5798 stuks. Prijs 10 tot 1 80 4 partijtjes eendeieren 94 s'ui.s, prijs f 6.10 tot 7,70. SGI-I \GEN, 11 Dec. 1924. 6 stieren 200 a 300 20 gelde- koeien mag. 225 a 350 74 idem vette 300 a 500 8 kalfkoeien 300 a 450 29 vaarzen f 150 a 240 8 graskalveren 70 a 110 12nucht kalveren f 15 a. 30 240 schaper, vette f 48 a 62 842 overhouders f 38 a 50 5 bokken en geiten 6 a 14 30 varkens mag. f 18 a 30 124 idem vette per Kg. f 0,74 a.O.R'-S 136 biggen f 9 a 15 37 konijnen f 0.50 a 3 182 kippen f 1.75 a 2.25 eenden f 1,10 a 1,75 138 Kg. boter f 2 a 2,35.

Wieringer courant | 1924 | | pagina 2