H. Nieuwjaarswepscben 1925. die meenen, dat l)ij de verkiezing onregelmatigheden gebeurd zijn, hebben nu tegen dc verkiezing bezwaren ingebracht. Legaat- Mejuffrouw II. Spijkerboer, de zer dagen in den leeftijd van 90 jaar overleden, liceft. bij testamen taire beschikking haar geheele aanzienlijke vermogen vermaakt aan de Gereformeerde Kerk te 01- denbroek, onder verplichting tot uitkeering van ecnigc legaten aan kerkelijke instellingen. GEMENGD NIEUWS Aanvaring. Donderdag werd de veerboot te üricl in den mist door een stoom J'oot aangevaren. De veerman en vier passagiers werden door eikan der geworpen, waardoor één pas sagier overboord sloeg. De veer man was door het geval zijn rie - men kwijtgeraakt, waardoor po gingen tot. redding \an zijn zijde niet. kon worden ondernomen. Een op stroom liggend schipper geluk te liet den drenkeling in bewuste- loozend toestand op te halen. Na toepassing van de kunstmatige a- demhaling kwam deze na onge veer een half uur weder bij. Een conilict. Degemeenteraad van Landsmeer heeft, onlangs zich uitgesproken vóór demping van - de wegsloot, teneinde, een beteren verkeersweg te kunnen maken. Die sloot behoort, echter aan de Banne Landsmeer en Den Tip. En 1111 hebben de stemgerechtigde in gelanden van die Banne met alge- in eene stemmen besloten om de sloot niet met recht van dem ping aan de gemeente af te staan. Fraude met werldoozensteun. Te Weesp heeft het gemeente bestuur zich opnieuw genood- •'ookt gezien aan een tweetal 'euntrekkenden voor den tijd van oen week den werkloozensteun in te houden, aangezien door laatst genoemden verzwegen was dat zij met, tijdelijke werkzaamheden een zeker bedrag verdiend hadden. 1 Toewei na een tweetal dergelijke gevallen, dat zich 14 dagen gele den voordeed, de burgemeester had doen bekendmaken dat bij e- ventuecl opnieuw voorkomende gevallen een gerechtelijke vervol ging zou worden ingesteld, is daar van voor ditmaal door den burge meester nog afgezien. Ernstige baldadigheid. Kwaadwilligen hebben Zaterdag nacht het water van de ijsbaan te Pernis laten wegloopen, zoodat, wanneer het was blijven vriezen, de bewoners van Pernis zonder ijs haan hadden gezeten. Dat de da ders geen 'onbekenden zijn, blijkt uit het. feit, dat, de klep in den mo len is gelicht, welke klep ongeveer 1 meter onder water zit. Omgekantelde goederenwagens. Maandagmorgen te ongevew tin 1 f acht zijn op het spoorwegem pla cement te Zaandam, tijdens het rangoeren, een achttal goederen - wagens,waaronder een met pecio loum gevulde tankwagen, uit de rails geloopen en eenige honder don meters meters verder gekan teld. Persoonlijke ongelukken kwa- men niet voor. door den val is in den tankwagen een lek ontstaan, waardoor deze nagenoeg geheel is leoggeloopen. Aan ziekte gestorven eenden. Do keuringsdienst van waren te Alkmaar heeft ie Volendam in schuur twee kisfen met geplukte oenden gevonden welke door ie mand uit Landsmeer en een. man uil Volendam zouden worden ver handeld. Bij onderzoek bleek, dai veler dezer eenden aan cholera wa ren .gestorven, meldt de „Tel." Te Purmerond waren 12 a 13 aan ziek ie gestorven eenden in beslag ge nomen. en dit feit heeft den draad geleverd voor dc opsporing van de daders. Tijdens het verhoor van den koopman bleek, dat reeds verschil lende kisten waren vervoerd naar Amsterdam, waar zij in Vriesse- vecm waren opgeslagen. Op een groot aantal kisten met eenden kon beslag worden gelegd, nadat uit steekproeven was gebleken flat. verschillende exemplaren aan, do gevreesde cendonziekte waren gestorven. Tn het bewuste pciceel ie Volen dam is een grootc partij dons van eenlcn aangetroffen, waardoor het vermoeden rijst, dat veel meer dan 21 kisten verdacht gestorven een den zijn vervoerd, aangezien gezon de eenden bij het slachten niet ge plukt worden. Drijfijs in de Zuiderzee. In het Westelijk deel der Zuider zee is veel drijfijs. De meeste vis- schers zijn huiswaarts gekeerd. Stakiug. Tengevolge van een loongescliil is Zaterdagmiddag te Alkmaar, hij het Landbouwkaj-toor Noord- Ilolland een staking uitgebroken onder liet losse personeel, belast met het lóssen.van de aangevoer de kunstmest. De staking "omvat 10 man. Tengevolge van de staking ligt liet lossingswerk van een Belgi sche aak met kunstmest genot- sf 51. frQEBB-THBB Neemt men aan, dat in Duitschland dagelijks 20.000.000 sigaretten worden opgerookt, dan zouden deze alle tezamen een sigaret vormen, die in haar lengte over gansch Duitschland zou kun nen worden gelegd. De vrijkomen de. warmte zou een energie van 500 a 600 paardckracht kunnen ontwikkelen. In vijf seconden de wereld rond. Enkele dagen geleden is de grootste tentoonstelling voor draadlooze tslegrafie en telefonie te Berlijn geopend. Om 12 uur ging een draadloos sein over San Fran cisco naar Honoloeloe 12.05 was het terug. In 5 seconden was de mensclielijke wil rondom de aarde gevlogen. De Eiffel-ioren te Parijs wordt op het oogenblik overgeschilderd in twee kleuren geel. liet is de vijfde laag verf, die op het, bouwwerk wordt aange bracht sinds dc oprichting in 1889. 30 Ton verf, 100 kwasten- zwaaiers en 40.000 uren arbeid zijn voor het overschilderen noodig. VOOR DE DAMES. Rookende vrouwen. Rookende vrouwen zijn geen mo derne verschijningen het rooken door vrouwen moet integendeel een reeds zoor oude gewoonte zijn. Er bestaat een anecdote, volgens welke ons aller stammoeder Eva, toen zij uit het Paradijs-werd ver dreven, een kostelijk kruid heef», medegenomen, namelijk dc tabaks plant. Zoo beschouwd, zouden de betrekkingen tusschen de vrouwen en de tabak reeds zeer oud zijn, al leen schijnt het, dat ettelijke dui zendtallen jaren achter elkaar het genot van nicotine- bij-de-vrouwen der Oude Wereld in vergetelheid is geraakt en gebleven. Eerst bij de ontdekking van Amerika leer den de Spanjaarden van de oor spronkelijke bewoners van het nieuwe werelddeel en dcrzelvcr bruingekleurde schoonheden, hoe men kunstig den blauwen damp intrekt en weer uitblaast. In lieP begin van de 19e eeuw begon de zegetocht, van de sigaret. •Van Spanje uit, verspreidde zich bet sigarettenrook en bet eerst on der de vrouwen in de zuidelijke landen van Europa, waarbij even wel moet word mi opgemerkt, dat nok tegenwoord g een aanzienlijke Soaansche dame nooit in liet open baar zal rooken. Op den weg over Parijs arriveerde de sigaret ten slotte ook bij de dames in noordo li'ter gelegen landen. Tiet was in 1830. dat in de lioold stad van Frankrijk een beschaaf de vrouw voor het eerst het waag stuk ondernam, aan een sierlijke witte sigaret geurige wolkjes te ontlokken. In dat jaar was name lijk de Aziatische cholera op haar veriiietigingsHocht uit Bengalen over Rusland en Duitschland naar Frankrijk gekomen. Nu schreef men destijds, zooals heden trou wens nog, aan den tabaksrook om smettende eigenschappen toe. En op dien grond waagde de buitenge woon schoone en bevallige tooneel speelster Juditli, de voor dien tijd ongehoorde gril,f':jdens de voor stelling op liet. tooneel een sigaret, op te steken. In hot vervolg wist zij het zoo aan te leggen, dat in nieuwe rollen voor haar altijd gele genheid tot rooken was.. Eens moet zij het met een pijpjt van meerschuim mov een zilveren roei' geprobeerd hebben, maar daarover werd zij in de kranten zoo lievig, aangevallen, dat zij ver der ook het rooken van sigaretten op liet tooneel achterwege moest laten. v' Tot de hartstochtelijke rooksters 'moet- gerekend'worden de tempe ramentvolle gravin Sophïe Hatz- feldt.. Zij was gewoon, zeer zware sigaren van een zeer behoorlijk formaat te rooken. Men vertelt, dat zij op zekeren dag één van haar neeft, die als gardeluitenant te Berlijn in garnizoen lag en bij baar te eten was genoodigd, een van de'door hem gevreesde sigaren aanbood. Uit beleefdheid rookte de jongeman, die niet. aan rooken gewoon was, £e. havanna tot de helft op, werd toen zoo wit als het tafellaken voor hem en moest on der de ironisch, glimlachende blik ken van zijn gestrenge tante zoo haastig mogelijk de vlucht nemen. Nu mag men over het rooken der dames denken, zooals men wil. Een sigaar en een pijp' staan tusschen de roode lippen van een mooie vrouw allesbehalve bekoor lijk. Daartegenover verheugt de siga rot zich hij de zoogenaamd moder ne vrouwen in een re grootere ge h'efdheid en in een groote stad vooken er op het. oogenblik wel 7 vr>n de 10 dames tusschen de 15 en rïft iaar. TWEEDE KAMER. Begrooting Zuiderzeefonds 1925 Verschenen is dc memorie van Antwoord betreffende bovenge noemde begroöting. Ook de Mi nister zou niets, liever zien, dan dat de uitvoering dor Zuiderzee werken zooveel mogelijk wordt be spoedigd. De toestand van 's lands rinaneien oefent echter 'n remmen den invloed. Voorshands schijnt 't hem toe, dat de goede vcrwachtin gen vervuld zullen worden en dat met name de beteekenis van den afsluitdijk in 'n zeer- gunstig licht is komen te staan. liet wetsontwerp tot regeling der gemoetkoming aan de vis- schersbevolking en andere perso nen, is bereids van den Raad van State terug ontvangen, zoodat de indiening zeer spoedig tegemoet kan worden gezien. De vraag, of in afwachting'van 'n wettelijke re geling niet tot vergoeding van ••eeds ingetreden aanwijsbare scha de-zou kunnen worden overgegaan meent de minister ontkennend te •ioet.en beantwoorden Met be dekking tot de vraag welke maat regelen in het algemeen getroffen zijn om den overgang van de Zui- (lorzeevisschers bevolking naar an dere bedrijven te vergemakkelij ken. merkt de'minister op, dat de aandacht dor verschillende betrok; ken gemeentbesturen op deze aan gelegenheid is gevestigd. Voor,.het treffen van maatergclen o]) brecderen grondslag acht hij zich, zoolang het wetsontwerp niet tot wet zal zijn verheven, niet be- voc' d. Het ligt in hel voornemen de werkhaven, die nabij Den Oever op Wielingen is aangelegd, als ban doïs en visschershaven te laten be staan, ook nadat deze voor de uitvoering der -Zuiderzeewerken niet meer noodig zal zijn. Met het oog op de belangen der landsverdediging is het noodzake lijk reeds thans over te gaan tot 't treffen van voorzieningen om de mogelijkheid te openen, deze ha ven in oorlogstijd te versperren, waarvoor 'n bedrag van 90.000 n- uitgetrokken. Die versperring zal bestaan uit zinkschepen versperring De raming va n kosten van den Zuiderzeeraad wordt van ƒ15000 op ƒ7500.teruggebracht. ANNA PAULOWNA. Politie Gevonden een blauwe mantelceintuur. Inlichtingen te bekomen ter secretarie. Naar wij vernemen, is uooi den heer T. van IJzendoorn, alhier de herbenoeming tot armvoogd dezer gemeente niet aangenomen. De heer C. Kooiman, onder wijzer alhier, is tot lid der Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs herbenoemd. BURGERLIJKE STAND Geboren Jacob, zoon van A. Koster en van M. Kranenburg Jocliem, zoon van J. L. Wendel en van A. Blokhuis. Getrouwd Jantje List, oud 22 jaar, z.b., te Anna Paulowna en Klaas Stins, oud 22 jaar, stoker olieman, te Helder. Overleden Johanna Anna Ro zenbroek, oud 7 jaar Breezand. Donderdagavond 11 December gaf de zangvereeniging „Vriendschap" een uitvoering voor kunstlievende leden in de zaal van den heer Jb Borst. Behalve een negental zangnum mers werden wij bovendien nog onthaald op instrumentale mu ziek door mevrouw De Wilde (pi ano) en den heer C. v. d. Goes (viool), terwijl de uitvoering be sloten werd met het aardige too neel stukje „Haar Luitenant," het welk met Zijderlaan's „Lied aan het gangspil" het humoristisch ele ment van het varieerende pro gramma uitmaakte. Behalve de liederen door het ge heele koor gezongen, kregen wij nog een nummer voor dubbel ge mengd kwartet„Tch leusche still" van IT. Wenzel. Alles tezamen genomen kunnen we niet anders zeggen dan dat het een mooie, intiem-gezellige avond is-eeweest. dien wii met genoegen bobben bijgewoond. Omklapbare vuurtorens. Ofschoon men overal spreekt van'ontwapening, is in de praktijk de techniek meer dan ooit bezig, de oorlogsmiddelen te volmaken. Een merkwaardige vinding op dat gebied zijn de omklapbare vuurto rens die in Amerika gebouwd worden. Het is natuurlijk van het grootste belang, dat een aanval lend vijand geen bakens en tee- kens vindt, die ook overdag ver zichtbaar zijn. De vuurtorens zou den dan moeten worden afgebro ken. Om de kosten van afbreken en weer opbouwen te vermijden, heeft men nu de torens zoo inge richt, dat zij op een gemakkelijke en snelle manier kunnen verdwij nen en voor den dag komen Men heeft ze draaibaar gemaakt om een horizontale as, die dicht boven den grond in kussenblokken rust. De torens zijn lichte ijzercon structies en loopen aan den boven kant uit in twee armen, waartus- schen het platform om tappen draaibaar is opgehangen, zoodat het bij iedere helling, die de toren inneemt, horizontaa. gaat staan. Aan de onderzijde van den toren is een zwaar tegenw icht bevestigd van gegoten ijzer en eenige ver wisselbare betonblokken. Door de tegenwichten nauwkeurig te rege len, is het mogelijk, deze torens, die van 12 tot 30 meter hoog kun nen zijn, met. de hand te bewegen én het is gebleken dat één man 'n toren van 12 meter hoogte in één minuut kan oprichten, terwijl voor 'n toren van 20 m. Uvee man ongeveer 2 minuten gebruiken. Door middel van 'n rem kan 't gevaarte, in eiken verlangden stand, vastgezet worden en in den vertikalen stand wo»'dt het door 'n bijzondere pal-inrichting vast gehouden. Kostbaar Overschot. Toen Amerika aan den oorlog ging deelnemen, rekende het op een langdurigen strijd en een ei gen legermacht van 5 millioen man. Met Amerikaansche voort varendheid leverde de oorlogs -in dustrie munitie en volledig équi pement tot verduurzaamde levens middelen, lekkernijen en sigaret ten toe. op dezen sterktegrondslag Hot gevolg was, dat toen de oorlog op 11 November 1918 eindigde, het Amerikaansche ministerie van oor log zat opgescheept met ontzaglij ke oorlogsvoorraden. Allengs werden deze voorraden verkocht voor 'n appel en een ei, niet steeds zonder groote schan daaltjes van ambtenaren, die ken- nisen en vrienden in gelegenheids koopjes lieten dcelen. Van de zij de der oorspronkelijke fabrikan ten en leveranciers kwam hevige oppositie, omdat zij vreesden voor drukking der prijzen in de open markt, wanneer de regeering plot seling groote voorraden tegen- la ge prijzen zou aanbieden. Volgens de jongste cijfers is de regeering er nu in geslaagd om tot dusver goederen kwijt te raken die haar aanvankelijk 3.166.373.933 kost- den. De opbrengst was 1.095.373.186 Verlies 2.070.712.747, dat is onge veer de helft van de totale vorde ring op Frankrijk. Vereenigde Staten. Het bezoek der Russische groot vorstin. Een mislukte missie. Uit New- York wordt gemeld, dat grootvorstin Victoria, de echtge- nootc van grootvorst Cyrillus, die zichzelf tot Tsaar van Rusland heeft geproclameerd, geen offici- eele erkenning als zoodanig heeft kunnen verkrijgen en ook geen'-fi- nancieelen steun voor haar echtge noot heeft kunnen erlangen, zoo dat zij Dinsdag uit Washington naar Europa vertrekt. GEMEENTE WIERINGEN. Het zandspuiten op den dijk door het Amsteldiep is geëindigd. Thans wordt aangevangen met de kleilaag. Toen 'n dochter van den heer J. Numeyer in de Belt Zondag a- vond te ongeveer 10 uur thuis kwam, kwam haar «n brandlucht en rook uit de kamer tegemoet, 't bleek, dat de kleeren, welke bij de kachel hingen te droogen, vlam hadden gevat. Dadeüjk wekte zij haar vader, die reeds te bed laf en met vereende krachten wist men 't vuur te blusschen Dc muziekvereeniging „Har monie" zal op den 2den Kerstdag 'n openbare uitvoering geven in de zaal van Scheltus te H.hoef. De viool- en mandolineclub Oe fening kweekt Kunsi" geeft in Ja nuari a.s. 'n uitvoering in de zaal van Hotel de Haan alhier. Voor de vacante betrekking van gemeente-ontvanger, tevens kassier der Zeegras-Exploitatie alhier, hebben zich 15 sollicitanten aangemeld. ADVERTEERT IN DIT BLAD. PREDIKBEURTEN EVANGELISATIE i Vrijdag 19 Dec. a.s. 's av. 8 uur do heer Boon, Evangelist te Breezand Onderwerp Maar één Naam Toegang en zitplaatsen vrij. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 15 Dec. 1924. Op de heden gehouden weekmarkt wa ren aangevoerd 43 vette koeien f 280500 5 vette kalveren 130180, p. ned. pond 1,70 1,90 19 nucht. kalveren slacht 1234 9 vette schapen 38 41 979 vette varkens zware per ned. pond 7882 ct. Zouters 68— 74 ct., Londensche varkens 68—72 ct., per ned pond. Wie zijn gelukwensch in dl< blad plaatst weet s'ellig, dat di* door iedereen gelezen en dankbaar aanvaard wordt. In den loop van zeer vele jaren is het nu zelfs een feit geworden, dat, wie geen Nieuwjaars-adver tentie in dit blad plaatst, den plicht van wellevendheid en vriendschap bij de jaarswisseling verwaarloost. Stel dus thans reeds uw Nieuw jaarsgroet op. Wij bewaren dien voor u tot-'het Oudejaarsavondnummer ver - schijnt. Wii plaatsen tegen den zeer lagen prijs van 0.45 per advertentie.

Wieringer courant | 1924 | | pagina 2