do 2e Kerstdag dit jaar op Vrij - dag viel, hadden» ook Leiden en Leeuwarden hunne markt op Woensdag gesteld. Dat moest we' i Scliagen van grootcn invloed i 11 De exporthandcl, de voorna grossiers, moeten wel naar pjfcuze heide algemeen bekende merkten. Te Schagen was.dan ook ditmaal niet één Amsterdamsen koopman te zien. Dat weten ook !-■ aanvoerders en omdat gebrek i eoncurrontié, steeds nadeelig P dén prijs werkt, voert men op coneurrenüelooze mark* i' .ar niet aan. 't Is moeite en kos te voor niets. Zoo was dan d aanvoel' in alle afdeelingen klein. Werkcjijk vette koeien waren ci' iliIHet beste'4 slachtvee gold 1,20. verder 1,10, mindere soor lm 0,05 a 1,Melk- en kalf- k oei en onveranderd zeer traag 27a a 100,Overhouders voo Export f 49,a f 52,voor de w lde 40— a 43,—. Vette var kens. waarvan 'n deel geen aan sprak op dien naam kon maken liepen tot 81 cent per Kg. "gemengd nieuws Inbraken en aanranding. In den nacht van Woensdag op Donderdag is te Stecnwijk op twee plaatsen ingebroken, bij den tuin der A. Knol en bij den ouden heer L. Schipper. Beiden waren alleen Ihuis. Ongeveer 10 uur hoorde Knol de geit, die was gestald ge weest in een goed gegrendeld hok voor do woning. Terwijl hij de geit weer in het. hok bracht, is bij hom ingebroken. Een kast was ge foreeerd, een geldkistje openge broken en het geld verdwenen. 's Nachts om drie uur werd in gebroken bij L. Schipper. Met een 'bijl ontving S., die te bed lag. een -l.ie op liet hoofd, een worsteling de. waarbij pogingen werden -ewend om S. te worgen. Op moordgeroep van S. sloegen n klopten do buren tegen den tl waardoor do inbreker-aan rander op de vlucht sloeg. Na een dadelijk ingesteld onderzoek werd nog denzelfden nacht de dader ge airesteerd, een ruim 20-jarig per soon. die pas voor enkele (lagen i t de gevangenis, waar hij voor iiuitraak oen jaar had doorge bracht, w as ontslagen. Op last van do Justitie is de aangehoudene naar Zwolle overgebracht. Dienstbode verbrand. De dienstbode D., uit de Piet Hein straat te Den Haag. liep Woensdagnacht om twaalf uur i11 nachtgewaad de straat op. Zij w as in vlammen gehuld. Het meis je was bij een petroleumkachel in brand geraakt. Hoewel buren onmiddellijk toesnelen en haar in dekens wikkelden, waardoor hel vuur werd gedoofd, bekwam zij toch ernstige brandwonden, aan de gevolgen waarvan zij he den in het ziekenhuis is bezweken. Doodgeschoten. Nabij Glanerbrug zouden, even over de grens, een viertal Duit- s'-be kommiezen den zoon van den landbouwer H. in arrest stel len. omdat hij werd verdacht van hel smokkelen van paarden. Ten huize van Tl. gekomen, ver zenen de bewoners zich gewei - dig legen «le, arrestatie. Toen een «''T kommieeen zich bedreigd zag met een breekijzer, loste hij een schot uit zijn revolver, tengevol ge waarvan de zoon van TT. doode- lijk werd gewond en spoedig daar op den geest gaf. Tijdelijk het geheugen verloren. Van den 24-jarige machinist L. Mondt, van de Anglo Dutch Meat M\ le Hoek van Holland zijn in don nacht van Maandag op Dins dag de kleeren gegrepen door de as van een ventilator. Don man werden de kleeren van het lijf ge rukt en hij liep verwondingen op aan rechterhand en arm. TT ij weet zich van hel ongeluk niets Ie her in neren. Een half uur nadat het ongeluk moet zijn gebeurd kwam hij. met overjas aan en pet op, zijn collega's vragen of hij wer - ken moest of dat hij een vriien lag had. Dezen merkten toen. dat. bi1 gewond en bovendien volko - men zinneloos was. Zij stelden een onderzoek in en vonden de .kleeren om de as van den venti- 'alor, die op tijd gecontroleerd bleek. De machinist werd verbonden op naar zijn woning vervoerd. Hij is thans herstellende, doch weet zich nog absoluut niet te her 11111 eren, wat er met hem bij den ventilator is gebeurd. Het Autobusverkeer in Noord- Holland. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland heeft thans aan de gemeentebesturen aanbevolen bij politieverordening omtrent het gebruik der autobussen en kele veiligheidsvoorschriften vast te stellen, die niet in de door hem getroffen keuringsregelingen kon den w orden opgenomen. Volgens de ontworpen politic- bepalingen zal het aan bestuur ders verboden zijn in de autobus te rooken of tijdens het vervoer alcoholhoudende drank te gebrui ken, voorts op andere dan de door burgemeester en wethouders aan gew ezen plaatsen reizigers in of uit te laten of een andere autobus voorbij te rijden als deze reizigers in- of uitlaat. De politie kan verbieden de reis voort te zetten, indien het vervoer de gewicht of gebreken aan het rijtuig' gevaar oplevert voor de veiligheid. Ook mag geen alcoholhoudende drank worden meegevoerd en mo gen in liet rijtuig geen volle of ledige benzinebussen aanwezig zijn. Verder moeten in het rij tuig een brandbluschapparaat en een verhandtrommel voorhanden zijn. Koffers of rijwielen mogen niet in het rijtuig worden ver voerd, evenmin hinderlijke hand bagage. Voor de gewone motorrijtuigen voor reizigersvervoer worden te vens bepalïingen vastgesteld. Zij moeten vermelden den naam van den ondernemer en het getal te vervoeren personen. In het rijtuig mogen niet wor den toegelaten beschonken per sonen, lijders aan besmettelijke ziekten of personen, die wegens andere redenen voor hun mderei- zigers gevaarlijk zijn ook geen gevaarlijke of zieke dieren, tenzij onder behoorlijke waarborgen. Ook mogen in het rijtuig geen bus kruit, andere lichtontvlambare stoffen of geladen geweren ver voerd worden. Verder wordt aanbevolen, om deze keuring ook uit te breiden tot uitsluitend communale auto bussen en tot de zoogenaamde „wilde" diensten. 2075 In een carbidbus Herhaaldelijk werden te Slceu- wijlc, een dorp, liggende tegenover Gorinchem, bij de Erven Elshout diefstallen gepleegd. Hiervan werd aangifte gedaan bij de te Woudrichem gestationneerde ma rechaussee, die op onderzoek uit ging. Na veel moeite gelukte het baar de daders op te sporen en te arrestceren. De dienstbode van de familie Elshout, G. v. R. genaamd maakte zich schuldig aan diefstal Jen en bracht het gestolene bij zekere J. van B., aldaar. Een huis zoeking bij van B. bracht echter niets aan het licht, hoewel een sterk vermoeden op hem viel. Ter wijl de politic de huiszoeking «leed, heeft men den buit in den tuin begraven. Up een plaats, die aan de marechaussee verdacht voorkwam, vonden deze in den grond een carbidbus, w aarin een bedrag was geborgen van 2075. Later is der politic nog gebleken dat de dienstbode verschillende voorwerpen van waarde, toebehoo rende aan de familie E„ verduis terde en bij haar ouders had ver borgen. De dienstbode G. v. B. en ed he ler J. v. B. en diens echtgenoote zijn naar het huis van bewaring le 's-Hertogenbosch overgebracht. Droevig Kerstfeest. 33 Personen levend verbrand. Te Te Bah Switch (OMahama) werd Woensdagavond in een school het Kerstfeest gevierd. Vrij wel de geheele bevolking van het plaatsje 250 zielen was bij een in het houten schoolgebouw Toen*Father Cliristmns voor een van de kinderen een geschenk van den kerstboom wilde nemen, kwam dit in aanraking met oen der brandende Kaarsen, een groo- te vlam laaide op en in een oog wenk stond de boom in brand. Weldra deelden de vlammen zich mede aan de houten wanden van bet gebouw. De aanwezigen drongen naar de deur, maar aangezien «leze naar binnen open ging, werd zij tenge volge van den aandrang van het publiek dichtgedrukt. Gedurende de daarop volgende paniek va nen de vlammen snel terrein. Een aantal menschcn, die zich achter in de zaal bevonden, sloegen de ruiten in, maar ontdekten, dat de kans op ontvluchting langs dien weg werd verhinder^ door zware draad'versperringen Tengevolge van den storm, w elke door de o- pen ruiten de zaal binnenwoei nam de brand snel in lievigheid toe. Ten slotte werden de deuren ingedrukt en de menigte drong naar huiten, waarbij velen in het gedrang onder den voet werden geloopen en verwondingen oplie pen. Ongeveer 50 menschen waren binnengebleven en werden door cle vlammen geheel van de kans op ontvluchting afgesloten zoo- als gezegd zijn er reeds 33 lijken gevonden. "gemeente wieringen. Een brutale diefstal lieeït op den eersten Kerstdagavond plaats gehad bij den aannemer J. C. Klein, terwijl de bewoners uit wa ren. Door inklimming van een raampje heeft men zich toegang verschaft tot het kantoor en daar uit een kast een geldtroinmel ont vreemd. Toevallig had de heer Klein zich cenige dagen geleden een brandkast aangeschaft en daarin zijn geld geborgen. Wel be vatte de trommel enkele stukken, die alleen voor den heer Klein waarde hadden en waaraan de dief dus niets heeft. Toen de bewoners te ongevce* 12 uur thuis kwamen vonden zij de achterdeur open en al spoedig zag men wat was geschied. Ook de brandkast was bevingerd en de slotbeveiliger opgelicht. Echter was men zeker niet bekwaam genoeg in 't vak haar te openen. Dadelijk werd de Rijkspolitie ge waarschuwd en des nachts de om trek afgezocht. Men zag voetstap pen door 't, land in de richting van de Kliefstraatdit was aanleiding om des morgens onmiddellijk den burgemeester, 't. hoofd van de po litie met het geval in kennis te stellen en te verzoeken om tele fonisch 'n speurhond aan te vra gen. De burgemeester meende waar 't Zondag was 't lang zou duren eer men zulk 'n hond had en deze te vermoeid zou aankomen. Derhalve gingen Klein en den Rijksveldwachter zelf naar 't. vas te land om te trachten in den om trek zulk 'n hond machtig te wor den. Men slaagde echter niet. Tot heden is men den dader(s) nog niet. op 't spoor. Wij vernemen dat men ook bij den heer Jb. Lont Gz. in de Klief straat heeft geprobeerd 't ruim o- nen te schuiven. Ook «leze was met z'n vrouw afwezig. Het kope ren pen, waarmede het raam ge grendeld was, was geheel krom <rebogen. Echter is men niet ge laagd 't verder op te schuiven. Dit is nu vier diefstallen, of po ging tot inbraak in 1924 en van -reen van allen zijn de daders out, ■lekt. Wordt 't nu niet hoog tijd voor le veiligheid der burgerij, dat 't Koofd der politie wat moor actief nfreedt en als men zelf de capa- •toiten niet bezit des noods een '•echercheur laat. komen om de da lers te pakken te krijgen. Zooals 't nu gaat zal Wierfngen weldra 'n geliefd oord voor inbre kers worden. Door den Burgemeester is be vend gemaakt, dat in de maand :anuari a.s. voor den dienstplicht noeten worden ingeschreven de mannelijke personen, <lie geboren -ijn in het jaar 1906. Meer in het bijzonder zal hiervoor ter gemeen tesecretarie zitting worden gehou den op Zaterdag 24 Januari a.s. an 2—5 uur. F.erstfeestvieringen der Evangelisatie „Rehoboth." 't Namiddags op den eersten Kerstdag zag men in het kerkgc- bouwtje der Evangelicsatie een stralende Kerstboom, stralend-, kindergezichtjes en, me dunkt, een stralend gelaat bij een ieder, die met de kinderen ter kerstfeest was saamgekomen. Het kerstfeest verliep, zonder dat die blijdschap tot teleurstelling werd, integen deel. Nadat «le Voorganger liet heerlijk Evangelie van Kerst had vertolkt, onthaalde ons Mej. T. Wigbout op één harer schoone verhalen, terwijl de heer T. Tim merman een pakkend woord voov deze gelegenheid in dichtvorm deed hooren. Ook cenige zangers en zange ressen, vanwege de Zangvereen. „Soli Deo Gloria", onder leiding van haar wakkeren directeur, zongen zeer verdienstelijk eenige toepasselijke liederen. Natuurlijk zongen de kinderen ook zelf hun kerstliederen, waar bij zelfs één uit bun midden als diregent fungeerde. En. lest best. togen de kinder tjes, na beëindiging van het feest, beladen met hunne geschenken huiswaarts. Op den tweeden kerstdag vond oen herhaling van het feest plaats in de Kapel te Den Oever voor de Zondagscholieren en belangstel lenden aldaar. De Kapel was stampvol. Weer dezelfde stralen de glansen. Weer Mej. Wigbout en de lir. Timmerman in 't. front, terwijl ook de onderwijzeres Mej. Tr. Timmerman een schoone ver telling voortbracht. Wat wisten de kinderen uitnemend te ant woorden op de hun gestelde vra- een Aan de uitdeeling van ca- deaux scheen haast geen eind te komen Na een zeer genoeglijk samenzijn kon ook dit feest met dank aan God worden beëindigd. Hart. dank tenslotte aan allen, die door hun gulle gaven dit alles mogelijk maakten. Op den 2en Ivestdag gaf de muzickvereeniging „Harmonie in de zaal van den heer C. Scbeltus een openbare uitvoering. Do zaai was goed bezet. Het programma bestond uit een 4-tal muzeiknum mers en een blijspel in 3 bedrij - ven, getiteld „Zijn Kind". Muziek en tooneel werden prachtig weer gegeven, met alle aandacht ge volgd en viel zeer in den smaak. Met een gezellig bal na werd den avond besloten. Kerstfeestviering. Op den lsten en 2en Kerstdag werd in de Herv. Kerken te Hippolytushoef en Wes terland en op Zondag 28 Dcc. te Oosterland met de Zondagschoof- kinderen Kerstfeest gevierd De Kerkgebouwen die geheel gevuld waren zoo zelfs dat velen zich met een staanplaats tevreden moesten stellen, maakten met de rijk ver sierde Kerstboom en een prettigen indruk. Wegens ziekte van Ds. v.d. Veen worden de bijeenkomsten geleidt door de Heer Broer, Ds. Knip- scheer en Ds. Tinholt. Nadat door de kinderen een Kerstlied was gezongen en de licht jes van den Kerstboom waren aangestoken, waarbij menige uit roep van bewondering der klei nen werd gehoord, werd voor de kleinen de oude, maar toch altijd weer nieuwe Kerstgeschiedenis verteld, daarbij den kinderen gele genheid gevende van hun kennis dezer geschiedenis te doen blij ken. Ngomaals zongen de kinderen onder leiding van de Zondag schooldames een Kerstnummer mi daarna kwam het lang ver beidde oogenblik waarop cadeau tjes zouden worden uitgereikt Wat 'n blijdschap, 't Blijft altijd 'n heerlijken aanblik 'n schaar van blijde kinderen bijeen te zien Een voldoening vooral ook voor de dames der Zondagschool en ook voor hen die de dames in staat hebben gesteld met de giften den kinderen ook dit jaar weer hun kerstfeest te bereiden. Voor de vacante betreking van onderwijzeres aan de O.L. school te Oosterland hebben zich vijf en twintig sollicitantten aangemeld. voor de dames. Weer iets nieuws voor de da mes Natuurlijk komt het uit Pa rijs. Het is de in het sofakussen, in de blouse, in het hemd gebor duurde leuze. Deze mode is blijk baar een variatie op het gebruik, om spreuken op borden of plank ies aan den muur te hangen spreuken als „Zoo als de klok thuis tikt, tikt zij nergens." De allermodernste Parijzenaarster' borduurt beteekenissen, wen- schen, gemoedsbewegingen enz., op haar linnengoed. Men kan zoo doende, als een elegante, dame haar mantel openslaat, links aan den voorkant lezen „O, bemin, zoolang ge beminnen kunt." Een kussen, om een dutje op te doen, draagt de smachtende inscriptie „Hoe langer, hoe liever." Op de ondertaille in de hartstreek staat te lezen „Een brutaal mensch heeft de halve wereld." En zoo wisselt, naar gelang^van temperament en stemming,' de leuze af. PREDIKBEURTEN NED HERV. GEM Ouderjaarsavond. Den Oever 6 uur de heer a. L. Broer, thol. cand. Amsterdam. Westerl. av. 6 uur de hr. Eppinga DOOPSGEZINDE GEM. II.hoef 8 u. de heer A. L. Broer. Openschaal - collecte voor oud predikanten en predikants wed. evangelisatie Il.hoef 8 uur de heer Eppinga. Nieuwjaarsdag Il.hoef v.m. 10 uur de hr. Eppinga nieuwjaarswenschen 1 januari 1925 J. C. KOOIJ, f T. KOOIJ - SNOOIJ. 1 Jan. 1925 p. f. N. KUIPER Jbz. A. KUIPER - LONT. 1 Jan. 1925. p. r. FAM. VAN KELCKHOVEN 1 Jan. 1925. p.f. De Complimenten van den dag D. D. LONT, A. LONT - VREGAT. N. J. POEL, en Kinderen. 1 Jan. 1925 p. f. W. KLAASSE - BOS, Melkcontroleu^, 1 Jan. 1925 p.f. Firma P. J. WIGBOUT 1 Jan. 1925. p. f, P. DUIJNKER, R. DUIJNKER - LONT Aan onze geachte Cliëntele, Vrien den en Familie het compliment van den dag. C. C. BAKKER, M. BAKKER - de VRIES, 1 Jan. 1925. p. f. Wed. J. VROONE. Bij den aanvang van het nieuwe jaar onzen hartelijken geluk - wensch aan vrienden en bekenden Jb. BRUUL, G. BRUUL - LONT. 1 Jan. 1925. p. f. J. C. KLEIN, M. KLEIN - MINNES. 1 Jan. 1925. p. f. S. DIJKSHOORN, M. DIJKSHOORN - de Vries, wenschen aan Familie. Vrienden en bekenden een gelukkig Nieuw jaar. CORN .T. BOSKER. M. BOSKER - KOORN 1 Jan. 1925 p. f. C. de WIT, (Hippolytushoef) N. de WIT - van Savooyen. 1 Jan. 1925. p. f. S. de LEEUW, C. de LEEUW - Lemstra. 1 Jan. 1925. p. f. C. EVERTS, G. EVERTS - KOORN 1 Jan. 1925. p. f. Bij den aanvang van het nieuwe iaar onzen hartelijken geluk - wensch aan vrienden en bekenden C. METSELAAR, Jbz. E. METSELAAR - de VRIES T. KORT, M. KORT - TAKES. wenschen aan Familie, Vrienden en bekenden een gelukkig Nieuw jaar. Bij don aanvang van het nieuwe iaar onzen hartelijken geluk - wensch aan vrienden en bekenden K. MINNES, S. MINNES - DE JONG. J S. JONKER, Mr. Kleermaker. 1 Jan. 1925 p. f. s

Wieringer courant | 1924 | | pagina 2