munter, den 51-jarigen koopman Jakob Rêinitz le Szatmaz. Bij het zoeken naar zijn medeplichtigen kwam men tot de verrassende ont lekking, dat Reinitz aan de Tsje ch.) - Slowaakscli - Roemeenschc grens zijn medeplichtigen geleide- i ik een voor een in een hoscli ge lokt en daar vermoord heeft. Op verschillende plaatsen vond men acht verminkte lijken. Elders hoeft hij ook nog monsclion ver- oord, in liet geheel achttien. In zijn woning vond men kleeding- stukken van zijn slachtoffers. Reinitz houdt evenals zijn vrouw vol, dat hij onschuldig is. Getuigen zijn er niet, slechts enkele aanwij zingen en bewijsstukken, zooals de gevonden kleeren. 7»e duinen te Schiermonnikoog. Do laatste stormen hebben een I "langrijke verandering gebracht aan het strand te Schiermonni koog, schrijft de „Msb." De zand - li ank, waaromheen de stroom trok is thans zoo ver ten Westen opge s' hoven dat de punt reeds bij den vuurtoren ligt. De geul zelf is nu zeer smal geworden en daardoor gaat, een vliegende stroom, deze is echter thans (e koeren, een wan neer menschelijko hulp de natuur omt helpen zal het afslaan der duinen tot het verleden gaan bc- hooren. Dat dit afslaan veel te beteeke - non heeft kan reeds hieruit blij ken, dat de tennisbaan van het Sfrandhotol, waarop in het laatst van September nog gespeeld werd nu reeds geheel door de zee verzwolgen is en bovendien daar juist achterongeveer 10 meter vast duin. Gevaar voor particuliere gebou wen is er niet. alleen de vuurt.o - ren, w aarin dit jaar pas een. kost bare elcctrische installatie is aan gebracht, loopt binnenkort ge- aar. evenals de woningen der luchtwachters. Wel is op het eiland nog een tweede vuurtoren, waarop het licht zou kunnen worden overge bracht,, maar dezen toren verkeert h\ zulk een bouwvalligen toe- si and, dat liet. Rijk hiervoor zeer belangrijke onkosten zou komen te. staan. Gelukkig gaat nu de Rijkswa - lerstant ingrijpen. De ingenieur van den Rijkswaterstaat nam den toestand op en nu zal de geul af gedamd worden zoodat de stroom pron vat meer op dc duinen heelt. De zandbank, d.ie dan aan liet strand aansluit, is ongeveer 300 meier breed, zoodat. bedriegen de 1 cckenen niet, Schiermonnikoog reeds dezen zomer het bekende breed" strand terug heeft. Hcete koffie. Tc Cabcrg (Maastricht) is een driejarig jongetje, dat Dinsdag aan do tuit van een pot lieete kol fje had gedronken, den volgenden nacht overleden. Zuiderzeelonds. Blijkens het voorloopig verslag over het ontwerp tot vaststelling van de begrooting van het Zuider zeefonds voor 1925 gaf dit verschei doncn leden aanleiding om aan i" dringen op bespoediging van het werk, ook uit een oogpunt van werkverschaffing. Andere leden meenden tegeno - Ver ijling tc moeten waarschuwen. Acht de minister, zoo werd de zerzijds nog gevraagd, het niet. meer noodig een onderzoek in te stellen naar de beste wijze van uitvoeren en toepassen van nieu- w werkmethoden in snel tempo, om tot zoo gunstig mogelijke re sultaten te komen aNNA.PAULOWNA Zondag moest Excelsior 1 haar Nieuwe Niedorp, om daar .V. I te bekampen. Ondanks "t slechte weer was er veel pu bliek aanwezig. E. wint don tos en v.-rkiest voor den sterken wint te spelen. X.Y.V. heeft den aftrap. E, noemt direct het leder over en gaat. ten aanval, waarop N.V.V. al zeer spoedig haar verdediging moet versterken. Reeds 5 minuten na den aanvang neemt E., door aar rechtsbuiten, de leiding. Spoe dig maakt N.V.V. door haar mid- voor gelijk. Ofschoon de partijen u vrijwel tegen elkaar zijn opgo- - assen, weet E. nog voor rust, door middel van haar midvoo", de leiding te hernemen, zoodat als (le rust wordt aangekondigd, E. met 2—1 de leiding heeft. Als na rust weer wordt begonnen, zit N.V.V. direct voor het E.-doel, doch waar de achterhoede niet thuis geeft. Als na ongeveer 25 min. Peereboom echter aan zijn bewaking weet te ontsnappen, maakt hij hiervan een dankbaar gebruik en brengt wederom de par tijen op gelijken voet, 22. N.V.V. heeft hier echter niet lang plezier van, want reeds direct daarop pas soert <1" E.-midvoor ten 3on male den X.Y.V.-doelnian. In deze pe riode is het vooral Keppel die een schitterende partij speelt. Hierna volgen eenige wederzijdsche aan vallen, welke van E.-zijdc door haar ruimeren opzet, hei: gevaar - lijkst zijn. N.V.V. komt nu nog even geweldig opzetten. Het gelukt haar echter niet om den gelijkma kor te scoren, zoodat als scheids rechter Klink het einde aankon digt. N.V.V. haar eersten competi tiewedstrijd op haar eigen terrein heeft verloren. Rij E. speelden al len, vooral na de rust, een goeden wedstrijd. In het bijzonder Kep pel. BURGERLIJKE STAND Geboren .Tohanna Iïendrika, d.v. Jacob Grin en van Codijntje de Wit. Getrouwd .Tohanna Cornelia Timmer, oud 23 jaar, zonder be roep, te Anna Paulowna, en Egi- dius Nicolaas .Tosefus de Wit, oud 25 jaar, bloembollenkwccker te Wijk aan Zee en Duin. liet boerenbedrijf je van de Erven de Graaf, groot 2,00,70 II.A., staande aan den Verlengden Stoomweg te Brcczand is gekocht door den heer J. Krouwel te Anna Paulowna voor 5465. De veiling had plaats ten over staan van Notaris C. L. van den Brgh. Dinsdagavond hield de afd. Anna Paulowna van „Het Witte Kruis" een vergadering in Veer. burg. De voorzitter, de heer G. J. Lo- vink, heette de aanwezigen wel kom, waarna cle secretaris, de neei C. Lierhebber, dc notulen las wel ke onveranderd werden vastge steld. Van den heer K. L. van Goikum is een schrijven ingekomen, waar in hij bedankt als bestuurslid en lid der Commissie voor VYijkver- oleging. Den heer Van Gorkum wordt dank gebracht voor alles wat hij voor de wijkverpl. heeft gedaan. Van het hoofdbestuur is bericht ontvangen dat de uitbreiding van „Heidchcuvel vermoedelijk nog 'n ontbrekend bedrag van ƒ60.000 zou vorderen. Het doet, n beroep op de offervaardigheid van de af- deeilngen. Voor kennisg. aangsn. Als bestuurslid wordt herkozen de heer Lovink en inplaals van de lieer Van Gorkom de heer Komen. Als lid van de Commissie voor wijkverpleging wordt geko zen de heer Liefhebber. De hoeren J. van Nuland en S. Spects vinden het terrein voor de Zuster met Wieringer waard er bij voel te uitgebreid. Zij zouden 'n verpleegster voor Anna Paulow - na alléén willen hebben. De vergadering oordeelt dat er in dezen iets gedaan moet worden en het bestuur krijgt opdracht na tc gaan op welke wijze dit kan geschieden. De heer Dc Boer brengt van het nazien der rekening rapport, uit. Alles is in orde. Ontvangsten 1139.13: uitgaven ƒ716.37: een ba tig saldo aldus van ƒ422.31. Den penningmeester wordt dank gebracht voor zijn richtig beheer, liet jaarverslag van den secre taris wijst uit dat het jaar voor de afdeeling gunstig was. Het leden tal steeg van 702 tot 878: aan con fributie werd ontvangen 'n bedrag van ƒ1045.50. 184 nieuwe leden zijn toegetreden. Van het materiaal werd 'n druk gebruik gemaakt. Insgelijks van de regenbakken. Do begrooting werd ten slotte behandeld en vastgesteld op een bedrag van ontvangst en uitgaaf vaiW810.89. Sluiting. Op de laatste vergadering van de commissie voor den' feesta vond van „Excelsior" werd beslo ten, dat de leden hun voctlmltonue zullen medebrengen, te gebruiken hij een tableau. Tevens zullen op den avond 400 prijzen worden ver loot. Voorop worden geen loten verkrijgbaar gesteld. Wordt nog goedgevonden, dat zij, die wanorde willen scheppen, onmiddellijk zullen worden ver wijderd. PAST OP UW GEVAL NIET ERGER TE MAKEN. Het gaat u als vele anderen, Jie nog wel niet werkelijk ziek zijn, maar zich toch voortdurend onwei gevoelen doordat zij niet passen op de kleine ongemakken diie zij ondervinden. Wij raden u daar mee voorzichtig te zijn en uwe on gemakken niet erger te doen wor den tengevolge van uw nalatig - beid. Dan moet gij ook bedenken dat die ongemakken zeker vel loor een paar doosjes Pink Pillen zullen te hoven gekomen worden, daar de Pink Pillen meestal op de oorzaak ervan werken, dat is te zeggen op de verarming van hei bloed en de verzwakking van het zenuwstelsel. De Pink Pillen zijn een middel tot wederopbouw van het ol'ganis me, dat met overleg is saamge- steld, zorgvuldig is bereid en tege moet komt aan de behoeften van verzwakte gestellen. Zij vermeel - deren aanzienlijk den rijkdom van het bloed, dat zij in den best op neembaren vorm liet ijzer bevatten dat onmisbaar is voor de hemo - globine. Men moet ook hiermee rekening houden, dat, ondanks hunne krachtige wederopbouwen de hoedanigheden, de Pink Fillcn do functies der ingewanden niet verstoren, maar dezen integendeel geregeld maken zij doen dit trou wens ook bij alle levensfuncties en wekken die tevens op. De Pink Pillen geven altijd uit stekende resultaten in gevallen van bloedarmoede, bleekzucht, algemeene verzwakking, storin gen door den groei en den krietle- kon leeftijd veroorzaakt, maag en hoofdpijnen en onregelmatigheid der mnandelijksche zuiveringen. De prijs der Pinlc Pillen bedraagt f 1.75 dc flacon, f 9.— de zes flacons. Zij worden verkookt in het Hoofddepot Jac. Maris - plein 23 te Amsterdam. Eischt dit adres en de Hollands che gebruik sa an wijzing. De Pink Pillen zijn ook te verkrijgen hij alli goede pjothekers en drogisten. GEMEENTE WIERINGEN. Uitslag verkiezing van Kapel levoogden der Ned. Herv. Kapel te Den Oever alhier. Aftredend wa ren de heeren C. Bakker Jacz. en S. Zomerdijk. Daar de aftredenden volgens de oude reglementen niet herkiesbaar zijn, werden uit een voordracht van vier personen ge kozen de heeren Elb. Hermans Jz. en Gerbr. Smid, welke hun benoe ming aannamen. Uitslag verkiezing van Nota- helen bij de Ned. Herv. Gemeente van Oosterland, Stroe en den Oe ver. Aftredend waren de heeren S. Koorn Jz. te Stroe en Jb. Bakker Jz. te Gest. De heer Koorn werd herbe noemd en in de plaats van den heer Bakker, die wegens hoogen leeftijd niet meer in aanmerking wenschtc te komen, werd gekozen de heer Jb. Kuiper tc de Gest. Bei den namen 't aan. In de vergadering van Kerk voogden en Notabelen der Ned. Herv. Gemeente van Oosterland, Stroe en Den Oever, werd tot Kerkvoogd herkozen de heer L. Spaander, welke zijn herbenoe ming heeft aangenomen. Succes- Nieuws. Zondag gaat Succes I haar laatste competiewed strijd spelen tegen Blauw Wit I in Winkel. Blauw Wat is op papier een zwakke tegenstander doch op passen is de boodschap. Vertrek om kwart over elf van dorp per autobus. Het tweede elftal speelt haar laatste competitie- thuiswedstrijd tegen Sparta IV van Schagen en hoopt haar eerste overwinning te behalen(?). Iets voor Oudheidkundigen Toen dezer dagen een landman bij Vartrop op Wieringen aan het ploegen was zakte plotseling een der paarden met de achterpooten in de diepte. Men verloste het dier, doch tevens ging men aan 't gra ven, waar geregeld ook groote stukken steen werden bovenge- ploegd. Een put werd daarop bloot gelegd en vervolgens 'n soort kei dei-, waarvan de bodem met tegel tjes was belegd en waarin zich dee len van kindergeraamten bevon den. Behalve deze legubere vondst ontdekte men verder niets en heb ben de landlieden een en ander we der met aarde gedekt. Men gist of hier soms een kerk heeft gestaan. De overlevering wil dat zich vanaf Vartrop ook 'n onderaardsche gang moet bevin den welke naar Oosterland loopt. Echter heeft men tot heden niets ontdekt, dan nu genoemde kelder en put. Naar wij vernemen heeft de heer Jb. N. Keijzer zijn boerenwo ning te Smcrp met bijbehoorend land, groot ongeveer 52 snees, uil de hand verkocht aan den heer J. Kuut Vz. te Stroe alhier, voor 6500. —Zondag vergaderde het Vis- schersfonds bij N. Kok Aanwe zig waren slechts 15 leden. Na opening door den voorzitter, den heer A. Zomerdijk, werden door den secretaris den heer S. P de Vries de notulen gelezen en de ze onder dankzegging goedgek. Van den minister van Water staat is een kennisgeving ingeko men, dat thans geen subsidie voor het nieuwe vischafslag gebouw kan worden verleend. De verg. besluit het Centraal Comité hiermede op de hoogte te stellen. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum Afd. Witte Kruis wordt vanwege het Vi;sschersfonds ƒ10 geschonken. Van het comité Arne- muiden is dankbetuiging ontvan gen voor de gezonden ƒ25 ter lee- niging van den nood door de ramp daar ontstaan. Uit de rekening en verantwoor ding van den penningmeester den heer Jb. Bakker, blijkt, dat er een batig saldo is van ƒ820.65; daar van krijgen de oude visschers 273,55 en de weduwen en weezen ƒ547.11. Van de Handelsvereni ging D.E.T.V. is 'n gift ontvangen van ƒ62 met een schrijven van den penningmeester, de heer D. Koorn dat dit bedrag ten goede zal ko men van de weduwen en weezen. De vischafslag te Den Oever kost te het Fonds 'n buitengewone uit gaaf van ƒ3800,28. Aan kapitaal be zit de vereen, thans nog ƒ1918.46 Verslag van den heer de Vries van aanvoer van visch aan de af slagen voglt thans: Aan Ilaukes: 6891 I1L kruikels 379 IIL wulken; 7633 st. oesters; tot bedrag van 39,396.99. aan Den Oever: 3713 IIL kruikels 3947 HL wulken; 66177 st. oesters tot egn bedrag van ƒ67.754.20. De vereeniging genoot hiervan aan procenten over 1924 853,86. De heeren .Tac. Kaptein en Jat. Boersen, die de rekening onder - zochten verklaarden alles in orde. De heeren A. Zomerdijk, M. Kooij en J. Tijsen worden als be stuursleden herkozen. Op verzoek van de visschers zul len bij de afslag Oever twee krui wagens worden aangeschaft. Wordt in beginsel besloten tot het aanstellen van een betaalmees ter. Waar te weinig leden op de vergadering aanwezig zijn, zullen de heeren G. Dirks en M. Kat met 'n lijst bij de visschers rondgaan, om te zien of zij voor 'n betaal meester zijn. Bij de vischafslag te Oever zal 'n lantaarn worden geplaatst ter wijl het Gemeentebestuur zal we len verzocht voor plaatsing van 'n lantaarn bij 't grinthok De heer .T. Tijsen maakt de op merking dat de vloer van het af- daggebouw te weinig afwatert. Opzichter zal worden geraadpl. Wordt besloten het oude gebouw- De te verhuren aan de koopers en hebben die geen animo, het dan per advert. aan te bieden. Do heer Jb. Bakker verzoekt den leden om jonge visschers tot het lidmaatschap te bewegen. Evenals het vorige ja i.r wor .it be sloten ook in 1925 uitkeeringen te doen. Naar aanleiding van een vraag van den heer G. Dirks deelt voorz. méde, dat de belangen van het gedupeerde personeel van den vischafslag ITaukes in handen zijn gesteld van het Centraal Com. Volgt sluiting. De manipulaties in tarwe in tU Vereenigde Staten. De winst der speculatie. Een lid van den Ameiikaan- schen senaat heeft geëisclit, dat de regeering een onderzoek zou doen instellen naar de manipulaties in tarwe, nadat de boeren hun oogst verkocht hadden. Heden zal een bespreking in den j Senaat plaats hebben. Daarbij zal worden in het licht gesteld, dat 80 der tarwe beneden 107 cent werd verkocht, zoodat de speculan I ten 90 cwt. per bushel winst heb- ben opgestreken. Belangrijke vondst- Prof. Dart van de Witwaters- j rand Universiteit heeft een merk waardig fossilair geraamte ont - dekt, dat afkomstig moet zijn van een wezen, dat een overgang heeft gevormd tusschen den mensch en de aap. Dit geraamte is in Bet- sjoeanenland gevonden. Het ge raamte moet afkomstig zijn van een schepsel, dat nog niet geheel mensch was, maar toch op 'n hoo- gere trap van ontwikkeling stond dan de gorilla en de chimpansee. Het is waarschijnlijk, dat hierdoor het geologisch bewijs zal worden geleverd, omtrent het bestaan van voor-historische wezens, die hoo ier ontwikkeld waren dan "apen, doch op lageren trap stonden dan de primitieve mensch. Het geraam te werd op 'n diepte van 15 meter gevonden. Het vangen van mollen. De Minister van Binn. Zaken heeft geantwoord op de vragen van het Kamerlid Braat betreffen de wijziging van de Mollen en Kik vorschenwet 1917, met het oog op te groote bemoeilijklcing van het vangen van mollen en vrijlating van den verkoop van mollenvel De minister antwoordt, dat in 't laast van het vorige jaar 'n om vangrijk onderzoek is aangevan - gen ter verkrijging van gegevens om te oordeelen of de bescherming van den mol in dezelfde maten al dan niet behoort te worden voortgezet. Dit onderzoek is nog niet beëindigd. In verband hierme de zal de Ministeer de uitslag van dat onderzoek afwachten. b Arme Kleine. I Een 4-jarig jongetje A.M. te Den Haag heeft gisteravond een nan met kokende aardappelen om j getrokken en den inhoud over z'n I lichaampje gekregen. Met ernstige i brandwonden overdekt werd het kind naar het ziekenhuis vervoerd Baas boven Baas. A. Je kunt niet begrijpen hoe voorspoedig mijn kleine jongen is I Pas zes maanden en hij loopt at B. Dat is nog niets. De mijne is pas vier maanden en heeft al likdoorns. Achter de schermen. Volgens 'n bericht uit Londen werkt men in militaire Engel9che kringen hard achter de schermen om Nederland over te halen, deel te nemen aan de onderhandelin - gen over een veiligheids verdrag tusschen Engeland, Frankrijk en België. De Dayli Telegraph duidt aan, dat Engeland voor de Nederland- sche deelneming definitieve waar borgen voor de bescherming der Nederlandsche bezittingen in A- zië zou geven PREDIKBEURTEN NED HERV. GBM. Il.hoef half elf Ds. Groeneveld. DOOPSGEZINDE GEM. Stroe v!m. 10 uur Ds. v. d. Veen. Openschaal - collecte (Donderd. 11 Febr. Hippolytushoef Avondbeurt. EVANGELISATIE i H.hocf v.m. 10 u de heer Eppinga MARKTBERICHTEN. Eierenveiling. Aanvoer 8 partij tjes eendeieren 213 stuks 136 pa: tijen kipeieren totaal 18844 stuks. De prijzen liepen van 7,30 tot f 8,90. SCHAGEiV 5 Februari. 5 Paarden 150325 3 stieren 230—350 geldekoeien, mag. 180—350 56 idem, vette f 300— 500 40 kalfkoeien 325—475 vaarzen 240285 67 nuchtere kalveren 15—30 122 overhou- ders 4554 3 bokken en geiten 43 varkens, magere, 18—25 119 idem. vette, per Kg. 7275 ct 184 biggen f 7—15 34 konijnen 0.50—3 216 kippen 1,30—3 eenden 1.10—2.50 boter, 21 Kg. 2,50 2,80.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2