16e Jaargang.Dinsdag 17 Februari 1925.No. 17. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN E B X T H WÏËRINGER COURANT VERSCHIJNT ELK EN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN INGEZONDEN STUKKEN. Geachte lieer Redacteur. Naar aanleiding van het gesch.-c vene in de Schager Crt. d.d. 10 Febr. j.1. omtrent de Onderlinge „Wieringer" Brandwaarborg Maat schappij, zoude ik gaarne eenige opmerkingen maken. Wat de aanmerkingen betreft op het bestuur der Mij. kunnen de ze gepasseerd morden, daar een lid het recht heeft om volgens art. 27 alle gewenschte inlichtingen te vTagen, en het Bestuur verplicht is deze te beantwoorden. Mocht het bestuur geen algemeene vergade ring houden jaarlijks, dan is het langs burgerrechtelijken weg daar tóe te dwingen en is het niet nood zakelijk de interne aangelegen heden der Mij. in de courant voor ook niet-leden bloot te leggen. Im mers het is wel een zaak voor de leden, doch niet voor het publiek. Echter ben ik onaangenaam ge troffen door de keuze van den tijd, waarop dit stuk is gepubli ceerd. Het heeft er alle schijn van, dat de bedoeling van dit schrijven niet was het rechtzetten van de be stuursmaatregelen der Assuran tie-Maatschappij, maar dat de nevenbedoeling was om eenige dei- toen voor benoeming van Gemeen te-Ontvanger in aanmerking ko - mende personen een hak te zot ten, door aanmerking te maken op •-vroeger beheer, of door de taal en inkleeding der zinnen zoodanig in te richten, dat mededingers voor die betrekking van het schrijven verdacht worden. Het wil mij voorkomen, dat dit niet de weg was, om de juiste keu ze van den meest, geschikten per soon voor dit ambt te bevorderen. Hoogachtend OBREEN. MARKTOVERZICHT. Hel leven is een doorloopen strijd, en alleen hij die de stoffelij ke en geestelijke wapenen bezit, zal ini dien strijd overwinnaar kun non blijven. Die geestelijke wape nen worden wel eens vergeten en toch zijn zij in den strijd om het FEUILLETON. No. 43. Die woorden waren voor mij een lichtstraal. Ik begreep dat de ar - me kleine van uitputting was neer gevallen en op het punt was ge weest van gebrek te sterven, toen ik haar vond. Ik gaaf haar te eten. Eenige minuten daarna liet zij haar hoofdje op mijn schouder nederzinken en rustig, alsof zij in de armen harer moeder lag, sliep zij in. De aanneming. Graaf De Soleure had zijn zak - doek genomen en wischte zijn oo- gen af. V is aangedaan, mijnheer, sprak Mourillon. Ga voort, ga voort. Ik^vroeg in het Hotel des Voya- geurs, waar ik afstapte, een ka - mer. De kleine, die ik in mijn armen, steeds slapende naar boven had gednagen, ontwaakte juist, toen ik haar op het bed lei. Zii was nu lekker warm. Met haar lieve blau we oogen zag zij mij vol erkente lijkheid aan. Ik ondervroeg de lieve kleine. Ik vernam dat zij Hermine heette en te Vignotte, heel ver af. woon de. maar daar niet meer naar toe wilde.-Zii w ilde hij mij blijven en smeekte hier om met tranen in de oogen en gevouwen handjes. Zij be bestaan van nog meer waarde, dan de stoffelijke. Wanneer de vak man zorgt, in al zijn vakeischen maar een kleinigheid meer te be - teekenen dan den concurrent, dan hoeft hij gewonnen, dan is zijn be slaan verzekerd. Zoo ook nu weer in den slagers-strijd met de vleeschwarenfabrikanten. De sla gers -willen dat de vleeschwaren fabrikanten, niet meer aan hotels en particulieren zullen leveren. Dat zal afgeloopen zijn, zoodra de slagers iets beter waar, of iets goedkooper kunnen leveren dan bun concurrenten. Hoe dat kan, daarvoor bezitten wij niet het re cept, en daar hebben wij onze her sens ook nooit op gescherpt, dat lag niet in de lijn van onze ontwik keling. Wij geven dit staaltje met den broodstrijd in den vlèeschhan- del, als een bewijs boe fel de strijd om het bestaan hier gestreden wordt,. De vooruitzichten zijn en blijven somber. Te SCHAGEN gold Donderdag het goede le soort vleesch 1.20 k 1.25 2e 1,10 a f 1.15. Melk- en kalfkoeien stug, prijzen 225,a 425.Nuchte re kalveren iets vlugger. Kiloge wicht 0,80 a 0,90. Vette varkans 37 a 38 cent, zouters 34 a 35 cent ner half Kilo. Uitvoer-wolvce was afwezig. Overhouders voor de weide 42,k 48.Handel bij •Mies trekkend en stug. GEMENGD NIEUWS De kapitaalvlucht. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake. „Fi nanciën" lezen we o.m. Of de ka pitaalvlucht uit ons land tot staan is gekomen, weet de minister niet. Wel kan hij mededeelen dat in het belastingjaar 1923/1924 582 aangeslagenen in de vermogensbe lasting, met een gezamenlijk ver - mogen van 79 millioen, naar het buitenland zijn vertrokken. Motor-ongeluk. Donderdagmiddag was de heer Wammes, garagehouder te De Bildt, op het sportterrein aan den Brandonburgerweg bezig met een motorrijwiel met zijspanwegen, 'oofde mij altijd zoet te zullen zijn. En toen ik zei, dat ik haar bij haar moesje moest terugbrengen, riep zij, dat zij geen moesje en geen vader had en een arme kleine ver stootclinge was, die geen familie bezat en alleen op de wereld stond. Ik vroeg haar, wie dan toch voor haar had gezorgd en haar tot dien dag had opgevoed Moeder Antoinette, antwoord de zij, mijn voedster. Die lneld van mij, maar zij is dood. Ik ben niet hij den man gebleven. O, die is zoo boos. Hij sloeg mij alle dagen en wilde mij nooit te eten geven, en ik schreide altijd. Eergisteren - avond nadat, hij mij geslagen en geschopt had, wilde hij mij met "on flesch doodslaan. Tk ben bang geworden en op den loop gegaan war hot bosch. Zij kon had woord „dien man" niet, uitspreken zonder te sidderen hara gelaat drrtkte een onbeschiei felijken angst uit. Toen ik niet meer loopen kon dus ging zij voort, liet ik mij in bet gras, aan den voel van ern boom neervallen. Mijn voeten de den mij piin. Zij bloedden. Ik had tusschen de doornon geloopcn. Ik bleef langen tijd liggen, weenende. sidderende bij elk geluid, dat ik in hot bosch*hoorde. Maar ik sliep ten laatste in. Toen ik wakker werd, zag ik de zon boven mijn hoofd schijnen. Ik bad honger, maar ik bleef mij in bet bosch schuil houden, uit angst dal men mij zou vinden en bij den man zou waarin een dame was gezeten, proeven van bekwaamheid in het motorrijden te vertonnen. Op een gegeven oogenhlik, toen hij eenige malen liet terrein in zeer scherpe bochten was rondge reden, waarbij het wiel van do zij span circa GO centimeter van den grond was, waagde de koene rijder het om tijdens de snelle vaart bo ven op hot zadel te gaan staan. Plotseling kwam de motor in een kuil terecht met het noodlottig ge volg dat. de heer Wammes over het stuur heenvloog en voor den motor terecht kwam, terwijl de wielen over zi jn rechterscheenbeen vingen en dat lichaamsdeel brak. Met snelle vaart reed de motor met inzittende dame het terrein rond, vloog tenslotte tegen ean berm op en sloeg ondersteboven, w aardoor de dame onder het ve hikel terechtkwam en een schou - derkneuzing opliep. Gelukkig was geneeskundige hulp spoedig ter plaatse en werd de heer Wammes per ziekenauto naar een dei' Utrechtsche zieken - huizen vervoerd. De dame kon. na verhonden te zijn, huiswaarts koeren. Aanvraag om schadevergoeding. Een autobusondernemer te Hen gelo kroeg meermalen procesver baal, omdat hij zonder vergunning .van B. en W. een plaats innam op de markt. Bij die gelegenheden werd zijn bus in beslag genomen. Hij is thans door den kantonrech ter vrijgesproken en nu vraagt hij van de gemeente 1240 schade - vergoeding. De slapte in de venen. Uit Vroomshoop meldt men dat de Ovcrijselsche vervenersbonden besloten liehhen de werkzaamhe den in de venen stop te zetten. Slechts een derde der productie is afgeleverd. Inmiddels zal getracht worden met steun tier regeering een andere oplossing alsnog te vin den. Een honderdjarine. .Tacolnis Voorham te Wassenaar hoopt 15 Maart zijn honderdsten geboortedag te .vieren. De krasse oude gaat nog alleen uit, en legt terugbrengen. Zoolang hel dag was, had ik geen vrees. Maar toen liet nacht werd, heving mij een rroote schrik. Ik liep, zoo hard ik kon, zonder te weten waarheen. Ik schreide bitter, omdat ik honger had en ik schreeuwe telkens van pijn, als oen doorn mij in mijn heen of voet stak. Opeens begon het te suizen in mijn oor. Ik meen mij te herin neren, dat ik nog eenige stappen deed, daarop voelde ik dat ik viel, <m verder weet ik van niets. Do arme kleine had mij aldus medegedeeld dat zij vicr-cn-twin- lig uren lang verdwaald geweest was in hot bosch. Do kleine vertelde mij verder oog wat men haar van haar levens reschiedenis verhaald had. Op zekeren nacht had een onbe kende man haai', in een w iegje, te Vignotte, hij arme lieden gebracht mi deze een soms gelds gegeven, om voor haar.opvoeding te zorgen. Zij was pas eenige uren oud, en wat wel bewees, dat men het be- nnalde plan had zich van haar te ontdoen, was. dat haar geboorte niet aangegeven was en men haar aeen naam had geschonken. Den anderen morgen was de man der voedster, „de man", zoo als zii hem noemde, een wever. Morel gejieelen, overeenkomstig ile voorschriften van den onbeken de, haar op het. gemeentehuis te Vignotte gaan aangeven en had haar den naam van Edith geschon ken. De vreemdeling was zich met zijn 93-jarige buurman Van Wissen nog dikwerf een kaartje. Drooglegging der Zuiderzee. Op initiatief van den heer Kolf schoten, burgemeester van Edam, was Zaterdagmiddag in Hotel „Ivrasnapolsky" een vergadering belegd van afgevaardigden van de besturen der Zuiderzee-gemeen- ten, ter bespreking van het wets ontwerp tot regeling van de tege moetkoming aan de Zuiderzeevis- schors, in de schade, welke de af sluiting der Zuiderzee hun mocht berokkenen. De heer Kolfschoten, die de ver gadering presideerde, zeide dat bij eenige burgemeesters het denk beeld was opgekomen, dat naast de organisaties van visschers ook de belanghebbende gemeentebe sturen hun stem moesten laten hooren over het bedoelde ontwerp. Bijna alle uitgenoodigde gemeen tebesturen .hebben zich doen ver tegenwoordigen. Spr. noemde als nunt van bespreking.al dadelijk het bekende art. 4 van bet ont werp, dat o.m. inhoudt dat de „te gemoetkomingen" niet verder mo gen gaan dan het z.g. bestaans minimum van hen. die door de drooglegging zouden worden ge troffen. De algemeene wenschen van de gemeenten kunnen naa" spr. meent in een drietal punten worden geformuleerd lo. Dat zoo spoedig mogelijk de Regeering het droogleggingswerk aanvangt een met een concrete regeling van de schadeloosstellin gen (officieele „tegemoetkomin gen") komt 2o. dat de kosten van deze scha deloosstelling door de geheele natie zullen worden gedragen en niet deels door de belanghebbende gemeentebesturen, en 3o. dat er adhaesie zal worden betuigd aan den wensch der com missie uit het visschershedrijf en nevenbedrijven, n.1. dat de Regee- ring zicli houdt aan de minumüm- •uschon welke sub-commissie B uit den Zuiderzeeraad heeft opge steld. Hierna stelde spr. allereerst nunt 1 aan de orde onder de „te gemoetkomingen". zoo memoreer- nooit meer in de streek komen ver toonen, en nooit had men verno men, vanwaar hij eigenlijk geko men was. Zij vertelde mij van haar jeugd alles wat zij er zich van herinne ren kon. Zoolang haar voedster Antoinette Morel leefde, was zij ge lukkig. Maar daarna kwam er een gehee le verandering. Men martelde haar. Er was te Vignotte maar één we zen, waarvan zij hield. Het was de jonge zoon van den wever, haar zoogbroeder, die eenige maanden ouder was dan zij. Zij sprak over haar jongen vriend Lucien met 'ranen in de oogen. Had zij ver driet. dan was hij het, die haai troostte, die haar tranen wist te drogen, die haar beschermde, haar verdedigde, die zijn voedsel wei eerde, die. haar met zijn lichaam lekkend, in haar plaats de slagen van den wever ontving, in één woord hij, die alleen haar liefhad. Vader Mourillon zweeg oen oo - eenblik. Toen vervolgde hii Ik hield 'f kind bij me. Ze groeide op in lieftalligheid. En al peinzende kwam ik er toe hij mii zelf te zeggen Ik zou volstrekt niet verwon derd ziin. als ik vernam, dat mijn 'ieve kleine Edith de dochter van een prinses was. Graaf De Soleure sidderde. Waarlijk, sprak bij met ont - roerde stem. heb ie dat gedacht Ja, mijnheer. BUREAU Hippolytnshoef Wieringen. Telef. Intercomm. No. 19. de spr., wordt hier verstaan ten eerste die aan de jeugd, (in den vorm van onderwijs), ten tweed'- die aan de ouden van dagen en ten derde aan hen, die nog in de v<»i le kracht van hun leven zijn en dus in staat, een nieuw ambacht te antameeren, of hun bedrijf te verplaatsen. De burgemeester van Harder wijk, de heer Kempers w ijst op een adres van de gemeente Iïardf i' wijk. waarin o.m. wordt geprofe teerd tegen het feit, dat de getrof fen gemeenten nog zouden moeten bijdragen aan het Rijk spr. wekt op, zich hierbij aan te sluiten en dit adres als basis aan te nemen Een commissie wordt aangewe zen die de wenschen der vergade ring zal formuleeren en zich met haar verzoeken tot de Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer zal wenden. Bij acclamatie worden in deze commissie be noemd de voorzitter der vergade - ring, de heer Kolfschoten, en (ie hoeren Gravcstein en Rosma, bur gemeesters resp. van Urk en Enk huizen. Punt 2 komt vervolgens in be spreking. De Voorzitter merkt nog maals op. dat de beste regeling die schijnt, welke vroeger door don Zuiderzeeraad is opgesteld. Voo.'is zou hierbij nog erop gewezen moe ten worden, dat wanneer gemeen ten zelf bijzondere schade lijden tengevolge van de drooglegging, ook zij voor een tegemoetkoming in aanmerking behooren te komen. In dezen zin wordt punt 2 aange vuld. Voorts vereenigt de" vergadering zich met het denkbeeld, dat neer gelegd is in punt 3 de commissie- zal ook dit, evenals de beide ande re, nader uitwerken. De vergadering besloot een per manente vereenïging te stichten van Zuiderzeo-gemeonten. Een voorloopig bestuur werd be noemd, bestaande uit de heeron Th. C. P. C. Kolfschoten, burge meester van Edam (voorzitter), A. Gravestein, burgemeester van Urk en J. A. R. Bosma. burgemees ter van Enkhuizen. Als secretaris werd aan de commissie toegovof-d Vroeger. En thans Welnu, mijnheer Ik denk nog net eender over. Een maand lang, mijnhcuu kwamen allerlei denkbeelden bij mij op. Ik herinnerde mij al wat het kind mij had gezegd, en ik ver weet mij, dat ik nog geen enkele poging in het werk gesteld had om haar familie op te sporen en op "en goeden dag vertrok ik naar Vignotte. Het was Zondag de bewoners kwamen uit de kerk. Ik sprak een grijsaard aam wiens uiterlijk mij aantrok, en ik /erzocht hem mij den woning an den wever Morel te wijzen. Wij staan er vlak voor. ant - \oordde hij. Doch dit huis behoor: hem niet meer. Hij is al een jaar vier weg. Toen ging ik naar de maire. Deze vertelde mij dat. na hel v wijnen der kleine, ieder ging zoe kon en het vermoeden, dat zij do w 'en wever vermoord was, gerec- ten ingang vond. Deze werd gevar. ?en genomen, doch hij gebrek na" bewijs ontslagen. Doch eindelijk, 'oen men geen spoor van het I. ontdekte, begon men het er voor te houden dat zij midden in hrt bosch van honger gestorven, of in °en afgrond gevallen, of door wol ven verscheurd was. Zooals u denken kunt, mijnheer, had ik naar den maire met een levendige belangstellign geluis terd. ±3* Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1