16e Jaargang. Vrijdag 27 Februari 1925. No. 20. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN E BI V 1. Geen prijsverhooging Tabaksfabriek „DE WAKENDE LEEUW" J. I Keuss - Alkmaar WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN A D V E R T E NT ëN BUREAU UITGEVER DINSDAG en VRIJDAG. Van 15 regels 0.50. Hippolytushoef Wierlngen. CORN J. BOSKER, WIERINGEN ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. Telef. Intercomm. No. 19. per 3 maanden ƒ1. GEMENGD NIEUWS. De aardschok in Limburg. Over den aardschok in Limburg wordt het volgende gemeld Maandagavond, omstreeks 10 uur, is op verschillende plaatsen in de stad een hevige schok gevoeld, gepaard gaande met een gerom mel, alsof een zwaarbeladen last- auto kwam aanrollen over zeer on gelijke keien. Vooral in de buurt vim de Nieuwstraat werd de schok zeer hevig gevoeld en het gerorn mei zeer sterk waargenomen. De menschen kwamen uit hun huizen en vroegen elkaar, of ze het ook geboord en bemerkt hadden. Zij beschreven d e gewaarwor ding als die bij een hevige ontplot fing. Niet alleen te Maastricht, doch op verscheidene plaatsen in Zuid- Limburg, o.a. te Valkenburg, I-ïeer len en Beek, heeft men merkbare schokken gevoeld, welke c.a. twee seconden aanhielden, en wel in verticale richting. De ruiten van sommige woningen, schilderijen en spiegels trilden. In verband niet de carnavalsfeesten bevonden zich vele personen buiten op straat., of •dn danszalen, waar men van het verschijnsel niets bemerkte. Te Maastricht werd van verschil lende zijden de politie opgebeld met de vraag, of er een ongeluk ge •"beurd was. Verscheidene perso neri waren angstig de straat opge sneld. Eerst later kwam men op de gedachte, dat het een aardschok kon zijn. De burgemeester van Maastricht met wien de „Tel." een onderhoud had, deelde mede, dat hij zich op het bewuste uur op straat bevond en niets gemerkt had. Toen hij echter thuis kwam, vertelden zijn huisgenooten het ondervondene, en hij bleef tot. Dinsdagmorgen in de veronderstelling, dat hier of daar een ontploffing had plaats ge had, b.v. bij den arbeid in de mer- melgroeven van St. Pieters. Ook uit den Eifel en Aken ko- FEUILLETON. No. 46. Alexis ontdekt het geheim van Laurence. Alexis Mollin gevoelde, dat het in het belang van Laurence wa haar voorloopig niet te bezoeken. Toch had hij zijn plan om haar huwen volstrekt niet opgegeven. Integendeel, nu hij wist dat hij op haar wederliefde zou kunnen ho pen, stond dit plan vaster dan ooit Dagelijks ging hij naar de ten toonstelling en zag dan haar beel tenis op Georges schilderij. Op ze keren dag hoorde hij de woorden achter zich mompelen: „o, ja, zij is het w el. Hoe sprekend lijkkt zij'. Alexis keek aanstonds om en zag 'n jongen verrukt voor het stuk staan, met tranen in de oogen. —Ken je die jonge dame Dejongen keek verschrikt Alexis aan 'en zei dan: „Ja mijnheer het is juffrouw Laurence. Alexis besefte dadelijk dat de knaap hem meer zou kunnen me dedelen en misschien wel hei y- heirn onthullen, dat het. meisje omgaf. Ga eens niet me mee. Ik moet eens met je praten, sprak l.ij. „Hoe ken je dat meisje Mijn vader is de vriend van mijnheer .Tacques en dat is de va der van Laurence, of liever neen, de man, die met haar moeder iv vriend is. Terwijl Tacques met va der kaart speelde, gingen Laurev ce en ik wandelen. Zij was mo lijken aardschok gevoeld heeft. In het Maasdal was de schok dui delijk merkbaar, terwijl hij ook gevoeld is te Hasselt. In de Lirn - burgsche kolenmijnen dachten de mijnwerkers, die in de verste gan gen werkzaam waren, aan een mijnramp. Te Hasselt werd in en kele Huizen liet vaatwerk in de kasten door elkander geworpen. Buitengewoon hevig was de schok in Eygenbilsen, waar onder de be woners een paniek ontstond. Een vrouw, die door angst werd bevan gen, overleed. De oorzaken van het natuurver schijnsel zijn nog onbekend het is niet uitgesloten, dat liet moet worden toegeschreven aan een plaatselijke gebeurtenis als een aardverschuiving of de instorting van een onderliggende grondlaag. Bloeddorstige honden. Onder Koudekerk hebben twee honden dusdanig onder een kop - Del varkens van den veehouder v. D. huisgehouden, dat 9 dieren moesten worden afgemaakt. Van sommige dieren waren de beende ren zichtbaar. Om aan geld te komen. De penningmeester van den be- stuurdersbond te Purmerend had geld van zijn organisatie verduis terd. Zijn medebestuursleden na men er genoegen mee, dat hij het ontbrekende bedrag zou aanzuive n. Het zou echter blijken, dat hij op vreemde wijze aan de daarvoor benoodigde gelden zou trachten te komen. Hij heeft n.1. aan I-T. M. de Koningin geschreven met vei' - zoek om een gift van 150, ten - einde daarvoor in Amsterdam een melkzaakie te kunnen koopen. Na langen tijd werkloos te zijn ge weest zou hii dan niet dat zaakje in zijn onderhoud trachten te voor zien. Van den secrataris der Ko - ningin kwam bericht in, dat IT. M. bereid was een bedrag van 50 te geven als het Burgerlijk Armbe stuur 100 gaf. Dit gelukte en zoo kwam liet tenslotte, dat het Arm- diste en moest haar moeder helpen „Was die moeder arm Heel arm. Maar eigenlijk ver diende die vrouw niet, dat Lau rence zoo goed voor haar was. Ze snauwde haar af en sloeg haar Hoe vaak heb ik haar zien schrei en en snikken: o, was ik maar wat grooter geweest, dan zou ik hun wel belet hebben, haar zooveel kwaad te doen. En ik ben o zoo verdrietig geweest, toen ik h jaar geleden dacht dat zij dood was. „Zoo, geloofde jij, dat ze dood was - „Ja, mijnheer, en haar moeder en Jacques hebben het ook geloofd want zij was op een goeden dag verdwenen zonder dat men kon uit vinden, wat er van haar gewo-- den was. Wij waren allen ove tuigd, dat zij in de Seine verdron ken was en zouden liet er nog voor houden als de schildei haar niet op ziin schilderij had afge beeld. en Jacques, die ook eens op ie tentoonstelling is komen kijken heeft haar ook herkend. —Welnu vriendje, sprak Alexis, daar je zooveel van Laurence houdt zal ik je iets niededeelen, en ie moet me beloven het aan niei- mand te vertellen, zelfs niet aan je jvader Dat zweer ik a riep de knaap terwijl hij ziin vingers op stak. Welnu, Laurence is werkelijk in de Seine geloopen, doch ik heb haar gered. Maar weet de moeder van Laurence nu al waar ze woont? Neen, zij zijn aan 't zoeken Ik hoop, dat zij haar nooit vin den, heraam Alexiis. Doch beste handhaaft haar prijzen en bekende prima niet te overtreffen kwaliteiten, Onze prijzen zijn 70, 80. 100, 120, 140, 150, 160, 180, 200, 225, 250, 300, 350, 400, 450 en 500 cent per pond. bestuur 150 betaalde aan een persoon te Amsterdam, die de ver- kooper van het melkzaakje zou zijn. Doch later bleek, dat deze per soon niet anders dan een hand - langer van den bewusten penning meester was, die voor zijn dien - sten 25 ontving. De politie heeft de zaak in han - den en beide personen zullen zich wel voor den rechter moeten ver antwoorden. Stoomschip in brand. Het Engelsche stoomschip „Tees dale", van Middlesbro, lag Woens dagavond vóór- den Nieuwen Wa terweg in brand. Het schip van Middlesborough naar Rotterdam, was geladen niet 199 vaten benzine. Een vat was lek geworden, de benzine was op de stookplaats geloopen, waardoor de ontploffing is ontstaan. Een Ja- nansche stoker is levensgevaarlijk gewond en per sleepboot „Kever" naar Rotterdam vervoerd. Hel schip was Woensdagavond nog drijvend. Kort nudat de bemanning het schip verliet, is het dek uit elkaar gesprongen. In het ruim van de „Teesdale" waren kolen geborgen, waarin het vuur ruimschoots voed sel vond. De Japansche stoker Katagi is tijdens het transport per sleepboot naar Rotterdam overleden. Om half elf 's avonds is het ein delijk den sleepbooten „Blanken burg" en „Kijkduin" gelukt, verbin ding met de „Tesdale" te krijgen. Er kon zich toen nog niemand aan jboord begeven. Het schip, dat nog steeds oen brandende niassa was, is den Waterweg binnengebracht en daar aan den grond gezet. Nieuw leven op Krakatau. Het eiland Krakautau in de straat Soenda, tussehen Java en Sumatra, werd in het jaar 1883 door de geweldigste vulkanische uitbarsting geteisterd, die de ge schiedenis kent. Het eiland werd door een gloeiende aschniassa be- jdekt, die alles vernietigde. Thans heeft de Nederlander dr. Dammermann, verbonden aan liet museum te Buitenzorg, een studie gepubliceerd over het nieuwe le ven op dit eiland. Do planten waren er weer het eerst en op het oogenblik ziet nien er weer tal van vruchtboomen en ook hosschen. Ook w onen er weer ongeveer dezelfde diersoorten van voor de ramp.Natuurlijk bestaat het grootste deel uit vogels, 81 pro cent neemt men aan. Tot 1908 zou men er vergeefs naar een niet ge vleugeld wezen hebben gezocht. In 1921 trof men er ratten aan, die zich buitengewoon snel vermeer derden. Tn 1908 kwamen de slan gen, die het eiland waarschijnlijk zwemmend hebben bereikt. In 1921 telde men 11 soorten ongevleu - gelde insecten, 4 soorten duizend- nooten en 73 soorten spinnen. Ver rassend was het vinden van eeni- ge landschaaldiercn, weekdieren en regenwormen, die toch niet zwemmende het eiland bereikt kunnen hebben. Men neenit aan, dat in de meeste gevallen drijfhout deze diersoorten beeft overge bracht. knaap, kun jij mij de reden zeggen van haar wanhoop, die haar over viel? —Ja, mijnheer! O, 't Was laag, 't was gemeen. Als juffrouw Lauren ce van haar werk thuiskwam, werd zij geregeld lastig gevallen door 'n kerel, zekere Ilector. Een maal gaf zij dien vent 'n slag in 't gezicht. Toen kreeg zij thuis van haar moeder en Jacques slaag. Tn het geheim werd door Ja cques en mijn vader, die ook zoo laag gezonken is, een plan tegen Laurence gesmeed. Zij wachtten die mijnheer Hector op en verbon den zich hem de arme Laurence over te leveren voor 'n som gelds. Ik had toevallig 'n deel van het gesprek tussehen mijn vader en Tacque opgevangen Zij hadden 't over 'n flesch, waarop men goed moest passen 't Is goed dacht ik, ;k hen ongemerkt gewaarschuwd an zal over Laurence waken. Op zekeren avond dan werden wij uii trenoodigd bij een nicht van Jac ques. ITet was 'n leelijke valsche vrouw, en ik zag ook aan Laurence dat zij angstig was. In de eetka - mor was voor zes man gedekt en eenige flcsschcn stonden op liet buffet, twee met roode lak. Ik nam alles goed op en poogde mij er re konschap van te geven van alles wat zou gebeuren. Ik nam de schiin aan, of ik meer dronk dan goed voor mij was en ik ging al lerlei wartaal uitkramen. Vader en Jacques wisselden 'n blik die zeg gen wou: van hem zijn we af Ik stond op en wankelde brom mende naar de kanapé en liet mij er neervallen. Laurence was ont een Duitscher 7 Volgens de „Echo" is ganseh Frankrijk diep ontdaan over een verschrikkelijke ontdekking. I'- onbekende soldaat, die onder de Triomfboug te Parijs sluimert en voor wien generaals uit alle lan - den en dagelijks nog tallooze depu taties uit de gohoelo wereld de knie buigen en hulde betuigen, «le ze „onbekende soldaat" is een Duitscher Toen men onlangs op bet kerkhof, waar de onbekende is weggenomen nieuwe opgravin gen deed naar Fransche soldaten, vond men in hun graven nieis dan Pruisische Pickelhauben. Ook het voormalige graf van den onbeken den soldaat droeg een kenmerk. n.1. een naamplaatje, waarop stond August Schuize van het 23ste re giment infanterie, geboren te Star eartt in Pommeren. De „Mntin weet maar een oplossing voor dit hoogst pijnlijke geval. Zoodra weer Duitschland op oen of ander ge bied tekort, schiet, moeten de Fran schen Stargartt bezetten en tot Fransch gebied verheffen, zoodat de groote onbekende na zijn dood nog Franschman wordt, gemaakt. Weelde-Schoenen Men schrijft uit Waalwijk over de heffing van 10 op schoenen van meer dan 15 het paar De „Memorie van Toelichting zegt o.m. .Drukkend kan de voorgeste'de belasting niet zijn, omdat in de ze belasting niet behoeft te worden bijgedragen als men zich onthoudt van liet doen van andere dan nood zakelijke en nuttige uitgaven." De Minister- beschouwt dus schoenen, die voor meer dan 15 het paar door het publiek gekocht worden als niet noodzakelijke en onnuttige uitgaven. En hij scheert hierbij alle schapen over één karn. Wie is toch de deskundigeidie terzake den minister van advies heeft gediend De eenvoudige Goodyears heerenrijgbottien van Van Schijndel, de vetleeren laars voor visscher en puhlrrw erket steld en ging naast mij zitten. Ik deed of ik sliiep, Maar mijn oogen waren wijd genoeg open om elke beweging van hen die aan tafel za ten te bespieden. Jacques trok een der roodlakken open en vulde de glazen. In dien tijd haalde vader vlug 'n fleschje voor den dag dat 'n gekleurd vocht inhield en goot er eenige druppels van in Lauren ce 's glas. Toen riep Jacques La.i rence die zich met mij had bezig ge houden en dien ik te vergeefs tec- kens had gegeven, dat ik waakte, —en nien verzocht haar nicde te klinken. Zij durfde niet weigeren, doch nam slechts één teugje. Op eens begon zij echter niet de hand oveer het voorhoofd te strijken en zij sliep in. Ik begreep dat men haar 'n slaapdrank had gegeven. Haar moeder en de zoogenaam de nicht droegen haar naar een ndere kanier en de twee nianner bleven zich rustig 'n roes indrin ken. De eerste rood lak was leeg. De tweede werd ontkurkt maar Jacques scheen te wachten met inscliinken. ITet pioet niet ver van negenen zijn, mompelde hij. De twee vrouwen traden de ka mer weer binnen. Welnu? vroeg Jacques. Zij ligt te bed. De twee mannen stonden op er» alle vier verlieten het vertrek. Ik vloog overeind. Een denk beeld was bij mij opgekomen. In allerijl greep ik het fleschje van het buffet, dat nog voor drievier den vol was en goot 'n boet ie wijn in Laurences glas en vulde do flesch roodlak met den inhoud van 'l fleschje. dat ik op zijn plaats zet te en viel weder op mijn canapé Na verloop van tien minuten ging de deur open en met de ando- jren trad een vijfde persoon bin nen. Ik kende hem niet maai ik vermoedde dadelijk dat het Hei tor was. Nu begreep ik alles. Men had aan Laurence 'n strik ge spannen en wat nog vreeselijk»- was, haar eigen moeder was de ine deplichtige van mijnheer .Tacque en mijn vader Wij hebben een floscli voor u bewaard, mijnheersprak Jac ques, zich tot den nieuw aangeko mene wendende. I" zult ons wel de eer en het genoegen willen doen, met ons een glaasje te drinken Wel, niet veel genoegen, ant woordde mijnheer Hector. De vrouw des huizes bracht een choon glas. .Tacques vulde de glazen. Men ring zitten, klonk, dronk en praat te, terwijl mijnheer Hector een schuinschen blik naar de belenden de kamer wierp. Als zij nu maar in slaap val len, sprak ik bij mijzelf. Mijn plan was gemaakt. Zoodra allen in slaap waren ge raakt, wilde ik Laurence terstond wakker maken en mij ijlings m< t haar uit de voeten maken. Ik dacht er niet aan. dat hij mij mis schien niet gelukken zou haar doen ontwaken. De slaapdrank miste ook nu :*!in uitwerking niet. De drinkers poogden zich tegen een onweerstaanbaren aandraiu te verzetten. Zij geeuwden, rek ten de armen uit en wreven zich de oogen. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1