16e Jaargang. Dinsdag 3 Maart 1925.No. 21. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN E D I TH WÏËRÏNGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.— ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. iriT'HIT UITGEVER s CORN J. BOSEER, WIERINGEN FR1LDRICH EBERT GESTORVEN DE DOOD VAN HJALMAR BRANTING. Twee doodeh. Branting en Ebert. De gewezen Zweedschc minis ter-president en de Duitsche Rijks president. In beide gevallen een verlies, dav niet alleen door de partijgenooten yan deze socialistische staatslie den, niet alleen in de eigen landen der heengeganen zal worden ge voeld. En de dood van Branting 'én die van Ebert beteekenen voor de geheele wereld een verlies. In het eerste geval om de internati onale beteckenis van den afgestor vcne. In het andere omdat met E- bert een man is heengegaan, wiens zegenrijke matigende invloeden men in het huidige, door partij strijd verscheurde Duitschland slechts noode kan missen. En van wien men in den strijd tegen de reactie welke toch zeker niet al leen een gevaar voor Duitschland zelf is nog zooveel had mogen verwachten. In Ebert verliezen Duitschland en het Duitsche volk een grooten zoon en een betrouwbaren leider. In Hjalmer Branting, verHest Zweden een groot staatsman, ver liest de wereld een groote figuur op het gebied der internationale staatskunde. Branting, die nog a niet lang geleden wegens ziekte het minister-presidentschap in Zweden moest neerleggen, was niet slechts de stichter van de Zweedsche sociaal-democratische partij en de eerste sociaal-demo cratische premier in Europa, hij was ook een der meest op den voor grond tredende leden van den Raad van den Volkenbond. Welke gevolgen de dood van Branting voor de verdere ontwik keling van de Zweedsche socialis tische partij zal hebben, moet wor den afgewacht. Mr. Troelstra hul digde Branting als den „sterksten man" van het Zweedsche volk en r.ls diplomaat van beteekenis. FEUILLETON. No. 47. Die duivelsche wijn stijgt me naar mijn hoofd, sprak mijnheer Ilector opstaande, geheel duizelig. Goeienavond samen. En met onvasten tred stapte hij de aangrenzende kamer binnen De anderen waren zoo beneveld dat zij niet zagen wat er gebeurde. Onbemerkt kon ik in de kamer sluipen achter mijnheer Hector aan, vast besloten de arme Lau - rence ten koste van mijn leven te ■\erdedigen. En toen riep Alexis Mollin met ingehouden adem. Mijnheer Hector was nauwe lijks in de kamer van Laurence oT hij viel op een stoel neder met het hoofd op de tafel. Alexis haalde diep adem. Daar zag ik, dat Laurence voor het oogenblik niets te vreezen had van dat heerschap, deed ik de deur open, om op te nemen, wat er yj de eetkamer gebeurde. Allen sliepen met het hoofd op de tatel. Ik was als uitgelaten. Wat een geluk. Nu moest ik Laurence wakker maken, om dan met. haar te vluch ten. Een heel uur was ik daarmee bezig. Maar niets baatte. Ik moest v achten en haar bewaken. Ik ver liet, hanr evenwel een oogenblik om dadelijk terug te keeren met Het bericht van Ebcrts overlij den heeft overal in den lande de diepste verslagenheid gewekt. In alle kringen des volks waarlijk niet alleen in arbeiders- maar ook in burgerlijke kringen voelt men het verlies van dezen eenvou- digen, uit den arbeidersstand voortgekomen man als een natio naal verlies. Vrijdagavond had zich, op het bericht van de verbetering in den toestand van den rijkspresident, een groote menigte voor het sana torium verzameld, die de nieuwe berichten van Ebcrt's ziekbed uit de eerste hand wilde vernemen. Op een oogenblik dreigde de me - nigte, die steeds aangroeide een verlceersstoring te zullen veroor zaken. Geholpen door de politie hebben toen leden van de „Rijks vlag zwart-rood-goud" de straat afgezet, een maatregel, die eerst kort na middernacht kon worden opgeheven. Bij hun bezoek van Vrijdaga vond hadden de behandelende dok toren nog een niet ongunstig beeld va nde ziekte gekregen. Prof. Bier en de andere heeren hadden den indruk, dat de verbetering in den toestand niet alleen stationnair was, maar zelfs voortgang maakte. Gedurende den nacht bleef een der doktoren in de ziekenkamer. De rijkspresident was ingeslapen en rustte tot in de eerste morgen uren. Tegen vier uur werd de pa tiënt echter plotseling zeer onrus tig. De wachthebbende dokter, die onmiddellijk naar den zieke toe - ging, zag spoedig, dat er een ern stige wending in den toestand ge komen was. De temperatuur steeg ook onmiddellijk. De onrustbaren de verschijnselen maakten het raadzaam, prof. Bier en de familie van den rijkspresident te waar schuwen en ook staatssecretaris dr. Meissner van de ingetreden ver ergering in kennis te stellen. Tegen half zes verscheen dan ook prof. Bier in het sanatorium en kort daarna kwamen staatssec- het groote vleeschmes, dat ik uit de eetkamer had gehaald. Want als die vreemde heer ontwaakte en bet slechts waagde Laurence even aan te raken, zou ik hem den hals hebben afgesneden. Ik wachtte tot het krieken van den dag. Gelukkig ontwaakte Lau rence het eerst. Ik zou u niet kunnen zeggen, aan welk gevoel ik toen toegaf. Een soort van vrees, waarvan ik mij nog de reden niet kan verkla ren, overviel mij en, in plaats van mij aan Laurencc's oog te vertoo- nen, en te zeggen, wat ik gedaan had, verschool ik mij dwaselijk achter de bedgordijnen. Toen zij mijnheer Hector her - kende, die'nog altijd sliep, slaakte Laurence een gil van angst en af grijzen, sprong uit het bed en snik te, terwijl zij zich kleedde Verloren ongelukkig O, ver cshrikkelijk Die ellendelingen Toen zij gekleed was, opende zij de deur, maar deinsde met een nieuwen gil achteruit, op het ge zicht van het viertal, dat op tafel lag te snorken. Toen waagde ik het voor den dag te komen. O, nooit zal ik den verschrikkelijken blik vergeten, dien zij op mij wierp. Hij was zoo vreeselijk, dat ik roerloos sprake loos, als versteend bleef staan. Laaghartige Laaghartige riep zij, ik vervloek je Ik vervloek jullie allemaal Laurence hield mij voor mede - plichtig. Voordat ik van mijn ontroering bekwam en oen woord had kun - nen spreken, vloog zij op het ven-' retaris Meissner en de fa'milie van den rijkspresident aan. Aan het ziekbed vertoefde mevrouw Ebert, haar dochter mevrouw Jenicke met haar echtgenoot, mejuffrouw Ebert en de eenige zoon van den president, dr. Ebert. Het snelle verval van krachten, dat door een opnieuw uitbreken van de buik- vliesontsteking en de verzwakking van het hart, die daarvan een ge volg was, ontstond, maakten het steeds duidelijker, in welk ernstig gevaar het leven van den rijkspre sident verkeerde. Tegen acht uur is de zieke toen ingeslapen. MARKTOVERZICHT. Het grootste deel van ons be staan ligt in handel, zeevaart, land bouw en veeteelt. Wanneer deze beide laatste bedrijven in het bui tenland door hooge invoerrech ten getroffen worden, dan is dat eene ramp voor een belangrijk deel voor ons volk. Nu peinst het Engelsch bewind, op bescherming van de fabrieksartikelen in het ei gen land, en op den bloei en wel vaart van de zelf besturende ko loniën. Daar deze koloniën voor namelijk van landbouw en veeteelt, moeten bestaan, kan Engeland dezen bloei niet beter tegemoet ko men dan den invoer van land- en veeteeltproducten zooveel mogelijk in Engeland tegen te gaan. Nu is ons ministerie ook niet vreemd van protectieneigingen. en treffen wij nu Engelsche fabrikaten, dan zal Engeland onze invoerproduc ten van landbouw en veeteelt wel niet met rust laten. Daardoor wordt dan een dubbel doel bereikt. Ziezoo, nu iets van de koude, gure Februarimarkt van Donder dag te SCHAGEN, Vette koeien met kleinen aanvoer iets hooger le kw. 1,15 a 1.20 een paar zeer goede 1,25 Kilo, 2e kw. 1,10 a 1.20 3e kw. 0,95 a 1,05 Melk- en kalfkoeien, voor de beste waar met veel melk 250,— a 475,—, ster los, opende het en ijlde heen. Zij verdween. O, ik heradem, sprak Alexis Mollin, op wiens voorhoofd en sla pen zweetdropples parelden. Plotseling stond hij op en den knaap in zijn armen nemende, die niet begreep wat dit beteekende, riep hij En dat heb jij gedaanO, vriend Je weet niet, met welke onmetelijke vreugde je mijn hart vervult. Maar waarom toch stamel de de knaap. Ik begrijp u niet. Maar heb je dan niet begre pen, dat ik Laurence bemin, dat ik haar aanbid Haar geheim, dat jij me daar hebt onthuld, was de ee nige hinderpaal voor ons geluk en die is nu door jou uit den weg ge ruimd. Welnu, begrijp je dan nu, waarom ik je bedank Je hebt Laurence, die mijn vrouw zal worden voor de grootste ramp behoed. Je hebt haar gered. De jongen schreide. Kom, wees nu bedaard en ver tel mij eens Ben je tevreden met ie lot Kom, biecht eens eerlijk op. Misschien kan ik je helpen. Welnu, mijnheer Mollin ik ik kon Ga voort. Dan zou ik artist willen wor den. O. daar zijn we er. Je hebt zin in het tooneel. Ik begrijp, dat je den wensch koestert acteur te wor den. Neen, mijnheer, dat is mijn bedoeling niet. Ik zou schilder willen worden afwijkende waar onverkoopbare. Nuchtere kalveren groote aanvoer 12,a 30,Schapen voor den uitvoer 56,voor het bedrijf 35,a 40,—. Goede slachtvar- kens 70 a 75 cent per Kg., zouters 65 a 70 cent. GEMENGD NIEUWS. De drooglegging der Zuiderzee. De burgemeesters der gemeen ten Edam, Urk en Enkhuizen heb ben namens de gemeenten langs de Zuiderzee een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin ver schillende grieven en opmerkin gen worden geuit omtrent het wets ontwerp, regelende de tegemoet koming aan de Zuiderzee-vis- schersbevolking enz., wegens de schade, welke de drooglegging der Zuiderzee haar mocht berokke nen. In hoofdzaak gaan de grieven tegen het bekende artikel 4 van het wetsontwerp, dat de mogelijk heid opent, van de gemeenten, waar belanghebbenden wonen, bij dragen te vorderen, indien aan belanghebbenden en hun kinderen ingevolge deze wet tegemoetko ming wordt verstrekt. Voorts wordt er op gewezen, dat voor vele gemeenten de schade zeer groot zal zijn, vooral in die plaatsen, waar bijna geheel de be volking het hoofdmiddel van be staan vindt in de Zuiderzee-vis- scherij en haar nevenbedrijven, en daarom wordt steun van Regee ringswege gevraagd voor die ge meenten. Een ongemakkelijke* school juffrouw. Juffrouw Vinot, onderwijzeres aan een dorpschool voor meisjes in Dognéville (Frankrijk, dep. Vo gezen), heeft in het schoollokaal een aantal kippen ondergebracht, en eiken ochtend gebiedt zij haar leerlingen het vuil, dat haar geve derde vriendjes in hun hok heb ben veroorzaakt, op te redderen. Waarlijk Ja, mijnheer Mollin. O, hoe gaarne zou ik op het doek de schoo ne natuur willen weergeven E-vn schrijver te zijn als u, of een kun stenaar van talent als mijnheer George Ramel bij voorbeeld, die dat heerlijke stuk heeft gemaakt, waarop Laurence's portret prijkt, het komt mij voor dat er op de we reM niets benijdenswaardigers en schooners bestaat. Welnu, Lucien, beste vriend, dat is uitnemend beter dan ik durfde hopen, stel je mij in de ge legenheid iets voor je te doen, door ie wcnschen te vervullen. Je zult leéren schilderen. Is het mogelijk Nu, dat zal jezelf afhangen en van je aanleg. Morgen wordt je de leerling van één mijner vrienden, die er juist een zoekt. En die schil der is niemand anders dan Geor - ges Ramel. O, het is mooi. Opgepast I Den volgenden ochtend ging A- lexis Mollin zijn vriend Ramel op zoeken. Deze was bezig zijn ate - lier op te ruimen en alles in te pakken of op te bergen, wat an ders dagelijks door hem werd ge bruikt. Wat zie ik Ga je verhuizen? vroeg Alexis, na zijn vriend de hand te hebben gedrukt. Neen, maar ik ga uit de stad. Voor lang Ik weet het nieteen, twee, maanden, misschien langer. Zoo op stel en sprong. Ja, maar ik zou toch niet ver trokken zijn, zonder je goedendag BUREAU: Hippolytushoef Wieringcn. Telef. Intercomm. No. 19. De ouders der kinderen waren van oordeel dat hun kroos! niet met dat doel de schoo) bezoek! n ze zijn gaan klagen. Met het gr volg dat het gemeentebestuur de on derwijzeres wilde ontslaan. De in specteur van het onderwijs cchtrr stelde een enquete in en hand haafde haar. De kinderen gaan sta ken, van de 35 kwamen er slechts 5 op school. Het is een strijd op leven en dood geworden tusschen het ge meentebestuur en de. onderwijze res, gesteund door den inspecteur. Voorloopig heeft juffr. Vinot In t glansrijk gewonnen, daar liet gr heele gemeentebestuuris af getreden Tien jaar lang gas gestolen. Tegen de bewoonster van een perceel in de Doelensteeg tt Lei - den, is procesverbaal opgemerkt, omdat zij den gasleiding buiten den meter om, met de binnenl ding van haar woning had aam sloten. De vrouw bekende, dat zij op deze wijze al tien jaar lang gas had gestolen. In brand geraakt. Te St. Oedcnrode (N. Br.) is hot. 10-jarig dochtertje van den hoor A. v. IToutum, dat eene hoofd we- sching met gasoline onderging, in brand geraakt, door het vlam vatten der vloeistof. ITarc moeder en het echtpaar Ockhuizen bel io nen brandwonden bij hunne pogin een om de vlammen te doovon. liet meisje is aan de bekomen brandwonden overleden. Het Marker Visschersfonds. Het „Marker Visschersfonds" ont staan na het vergaan van de ..V. L. 40", waarbij tien Markers het leven verloren, herdacht Zaterdag ziin tien jarig bestaan. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat thans 230 Mar ker-visschers lid ziin van hof; fonds. Ieder lid betaalt 5 per jaar als contributie, waardoor bij even tueel voorkomende rampen de nagelaten betrekkineen recht bob ben op een wekelijksche uitkee- te hebben gezegd. Dat geloof ik graag. Maar je zult me toch je adres laten Welzeker. Als je me wat le schrijven hebt, adresseer dan je brief Kasteel de Lamballe bij Pouërec (Finistére.) Zoo Ga jij mij mijnheer Jo- ramie logeeren Eenige fresco's en oude schil derijen, die bijgewerkt moeten worden. Je begrijpt het, ik kon dit niet aan mevrouw Joramie weige ren. Dat zie ik zoo niet in. Ik vind bet heel vreemd van die mevrouw Joramie, dat zij jou, ja jou uitkiest om haar ouden rommel op te lap pen. Daar sta je eigenlijk te hoog voor. En dan ontrukt ze je. zonder aan je toekomst te denken, aan -rnstige werken. Niet voor langen tijd. Alexis schudde het hoofd. Je hebt twee maanden gezegd bet zullen er wel zes worden. Gc- orges. Georgcs pas op. ik ben niet op mijn gemak. Die plotsePug opgekomen belangstelling van een vrouw als mevrouw Joramie, ver ontrust mij. Daar steekt meer ach ter. Maar de zaak leidt er nu een maal toe. Toch zul je wel niet al - leen zijn op het kasteel. De jonge schilder beproefde r.« glimlachen en antwoordde kleu rend Mevrouw Joramie zal dezen zomer in Bretagne doorbrengen, waar baar man baar zoo d'kw iiU zijn zaken het toelaten, zal komen opzoeken. Dus ga je met baar op reis - Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1