koop gesloten was maakten zij zich als politiebeambten bekend. De koopman was dus leclijk in de val gcloopen. Hij zou echter nog een poging doen te ontsnappen. Aan de veldwachters zeide hij, dat hij aan een ander tafeltje ook een spel kaarten verkocht had, dal hij nog moest afrekenen. Of hij dat nog even mocht doen Dat mochl niet., doch hij kreeg wel gelegen heid om de verkochte Kaai ten te- rug te vragen. In plaats echter dat Ie doen, nam dc Amsterdammer dc vlucht, achtervolgd door do heide veldwachters. Zij slaagden er in den vluchteling te pakken te krijgen Ook een tweede ontvlurii l ing mislukte. De koopman, die ook een valschen naam liad opge geven, kreeg nu twee heKcu in - «ren. Oxide zegjes en weervoorspellingen voor Maart. Een droge Maart is goud waard. Als in Maart regen dc overhand krijgt Zal de hoer vragen waar zijn koren blijft. Wasclit ge u met Maartsche sneeuw, liet zal u weldra blijken, Dat daarvoor allo onreins Tol zelfs uw zonden, wijken. Op St. Jozef-dag (19 Maart) het water open en klaai, Dat geeft een gezegend jaar. Veel Maart-regen Wil voor den zomer den bron wel eens leegen. Uit Schagen. De heer W. F. Gorter (V. D.) is in de vergadering van den gemeen teraad van 6 Maart tot wethouder ilezer gemeente gekozen. De bezwaren tegen aankoop door ï?2t Hoogheemraadschap van hei pand op den Kennemerstraatwe^. Er heeft zich thans een commi sie gevormd tot het naar \p"cn brengen van bezwaren tegen aan koop door het Hoogheemraad schap Noord-Hollands Noorder kwartier van het pand Kennemer straatweg No. 13 te Alkmaar. In die commissie hebben de vol gende personen plaats genomen J. de Jongli, Alkmaa. W" P Barnaart, Bergen A. C. Schou ten, Alkmaar; P. J. Pecreboon Broek in Waterland P. Frans Jzn., Hciloo mr. G. C. B. van (lor Fe en do Lillc Alkmaar jhr. H van Foreest, Heiloo. Op Dinsdag 17 Maart, des nam half twee, zal genoemde commis sie in openbare zitting ten Stad- huize gehoord worden door e- j. door Gedeputeerde Staten benoem dc commissie, welke meer in liet bijzonder met de behandeling van Waterstaatszaken, zoo ook met plaatselijk onderzoek is I - last, en zal tevens op genoemden datum, om 12 uur, een onderzoek ter plaatse instellen. Geweldige brand te Westzaan. Zondagmiddag is te Zaandam door onbekende oorzaak brand uit gebroken in de fabrieken der N.V. Cacao- en Chocoladefabrieken, voorheen Gebr. D. en M. Grootes, le Westzaan. De plaatselijke brandweer was spoedig met een tweetal motor- spuiten aaanwezig om ie trachten liet. vuur in den aanvang te bestrij den. Zoodra men evenwel een deur van de fabriek geopend had steeg oen zware en verslikkende rook op, waardoor de brandweer den haard van den brand met kon ontdekken. Toen eenigc ramen ingeslagen werden laaiden de vlammen spoe dig hoog op. De brandweer achtte het raadzaam, met bet oog op de vele. brandbare stoffen, de brand weer uit de omliggende gemeen ten te alarmeeren. In den aanvang brandde bet op do papier- en etï- kcttenafdeeling doch de brand breidde zich geleidelijk over de ge Jieolo fabriek uit. Duizende kilo's Panschcicrcn die voor export gereed stonden, zijn verloren gegaan. Ook de oude molen, waarmede de firma Grootes nu 100 jaren g leden haar bedrijf begon en die-in de fabriek staat ingebouwd, zal als slachtoffer van dezen brand moeten vallen. .Tuist dit jaar zon liet eeuwfeest der firma, die tot heden steeds voor brand was ge vrijwaard, worden gevierd. Er brand een voorraad van tien duizenden kilo's cacaoboter. De fabrieken zijn op beurspolis ver zekerd. Deze brand is een ernstige slag voor de gemëente. Een 140-tal ar beiders vond hier geregeld went. Twee Scheepsrampen aan den Hoek van Holland. Dc Sleepboot „Schelde" en de vrachtboot „Soerakarta gestrand. Acht dooden. Het verhaal van den schip per van de reddingboot „P.'e sident van Heel." Zondagavond om 7 uur onge veer hebben wij* bericht ontvan - gen, dat de „Soerakarta", een vrachtboot van den Rottërdam- scben Lloyd, met 1500 ton lading en ongeveer 40 man personeel aan boord, op de Noorderpier was gcloopen. Wij zijn onmiddellijk uitgevaren met de „President van Heel" en hebben toen gezien dat de „Soerakarta" op dezelfde plaats lag waar indertijd de „Berlin" strandde. Het schip moest uit zijn roer zijn gcloopen en door de hoo ge zee op deze plaats op de pier zijn geworpen. „Toen wij aankwamen, lag het dwars over de pier heen, met zijn voorsteven in het Noorden. Aan boord was de loods Ter Geus. Wij slaagden erin de* „Soerakarta" op zij van den voorsteven te komen, maar de kapitein deelde ons me de. dat hij met zijn bemanning het schip nog niet wenschte te verla ten. „Intusschen waren ook uitgeva ren de sleepbooten „Schelde" en „Waterweg" van de firma Leen, Smit en Co. uit Botterdam. Er stond een ruwe liooge zee, de lucht, was buiig. De sleepboot „De Schel dc" die pogingen had gedaan om met een tros verbinding te krijgen met de „Soerakarta", kreeg de tros in de eigen schroef Daardoor verloor de boot haar stuur én wevl door de hooge zeeën in dc rich ting van de Zuiderpier gedreven waar zij strandde op het wrak van de „Steward Star", die 4 Oc- tober van verleden jaar op depier is geloopen Van den wal af is toen gepoogd over de Zuiderpier het wrak van de -Steward Star" en de „Schel de" te naderen, maar het is toen niet gelukt met 'n schietlijn ver binding met de „Schelde" te krij gen. De andere, reddingboot de „Prins der Nederlanden" is toen uitgevaren met de soep van het loodswezen op sleep, met de bedoe ling dat de sloep dc „Schelde" zou naderen, maar dat is mislukt. Maandagmorgen vroeg, bij het krieken van den dag, zijn.we al lebei nog eens uitgevarende ..Prins der Nederlanden" weer met de sloep van het loodswezen. Het is toen gelukt uit de sloep met 'n wippertoestel een schietlijn over De Schelde heen te krijgen. De reddingboot bracht vanmorgen 7 levenden en 3 dooden der „Schelde mee. In 't geheel zijn er 8 dooden. Twee lijken hangen nog in de mast van de „Schelde"; Straks zal gepoogd worden de andere lij ken te hergen De bemanning van de Soerakar ta wilde niet van boord. Men is echter de meening toegedaan dat het schip absoluut verloren is Het is door de zeeën nu 'n weinig gedraaid op de pier. In de machi nekamer was ook het water reeds doorgedrongen. De geredden vertellen De geredde Hartman vertelde, dat hij had moeten aanzien, hoe stoker Van Beek, die op de stuur- kast geklommen was, daarvan af sloeg. Hij riep nog hulp, hulp en de marconist klom naar beno den tot over zijn midden in het wa ter, maar hij kon Van Beek niet meer grijpen. De marconist hangt nu dood in het want. Hij heeft zelf geprobeerd een lijn uit uit brengen. Deze dappere stuurman hoeft het er op gewaagd en men had moeten hooren hoe rustig, hoe bij na eenvoudig hij dit vertelde in zee te springen mot een lijn aan zijn lijf gebonden. 't Was een kouwe corvee, 't viel niet mee. En ik bracht het tot op de pier. Ja, ik kwam er op. Maar toen sloeg de zee er mc over heen, lag ik aan de andere zijde in het water. Toen zag ik, dat het niet. ging en moest ik" roepen Help me maar dat ze me aan de lijn terughaalden aan boord. Verhaal van den kapitein. Op de vraag of hij gewanhoopt had aan de reddig, antwoordde hij Neen, maar wij dachten wel waar blijft de reddingboot. En we hebben mekaar gepro beerd moed in te spreken, terwijl we daar, bij mekaar in de touwen geklommen, hingen af te wach ten wat er gebeuren zou „Ik hoorde den kok roepen: Ka pitein, ik kan niet meer, ik la me vallen. Maar ik schreeuwde: Kok, je houd je vast hoor. En dat deed ie toen fok. De tweede machi nist, die'onder me hing, riep ook Kaptein, ik kan me niet langer honen van de kou. Kom dan met ie hoofd hier, riep ik, dan zal ik je warmen. En ik nam z'n hoofd tusschen m'n beenen en ik heb 'm gewarmd. Nou leit, ie hier naast me. Zijn buurman, mager en hleelc keek éven op en glimlachte dank baar. Toen 't goed dag was, vertelde de kapitein verder, konden we bij laag tij beneden in den hak ko men, waar 't ten minste droog was en we geen last hadden van den wind. We konden er wat rond loo nen en dat was noodig, want lang hadden we ons niet m.eer kunnen vasthouden. En onze beenen wa ren als bonken ijs. Gelukkig wer den we spoedig gered. Leendert Poldervaart vertelt: Van negen uur gisteravond tol vanmorgen zeven uur hebben we in 't want gezeten en we waren kletsnat. Er zijn twee van ellen de doodgegaan; in dat beesten - ■veer stil heengegaan en geen woord van gedag meer voor thuis Stil heengegaan.... Bal, naast me, zei: Toe, sla je hand om m'n hoofd Ik ben zoo beroerd. Ik heb toen m'n arm om z'n hals gelegd en m zoo 'n hortje gezelschap gehouen. Maar toen viel z'n hoofd achter over. Toen is tie gaan zingen. En ineens zei die: bezjoer Leen ...En liet zich vallen. Kok De Jong had óok gezien hoe marconist Boxman geprobeerd heeft stoker Van Beek te redden. Die spoelde van het sloependek schreecuw- de. Boxman probeerde hij hem te komen, maar in de hooge zee luk te het n iet. Hij moest hem aan dc zee overlaten. Boxman klom te rug bij me in den achtermast.. En even later bemerkte ik, dat Box man niet meer sprak. Ik zag dat ie was heengegaan. Heel stil had-ie den laatsten adem uitgeblazen. De inspanning was te groot geweest. O, die nacht, die nacht De geredden wisten ook wie 't eerst uit het want was geslagen. Van Beek, een oude man. Toen de jonge Van der-Have. Dan Sas door de kou bevangen. En na hem Schol ten, 'n knaap van 17 jaar, die zoo dapper geprobeerd had zich op te houden. Op 'n gegeven oogenblik hingen er drie tegelijk te zingen. Krankzinnig geworden van kou en ellende. Zeker, ze hebben el - kaar als broers geholpen wat ze konden. Ze hebben elkaar bemoe digende woorden toegeroepen: Hou je goc-d jongen, kom, nog 'n hortje. Straks is het dag en dan halen ze ons... De „Soerakarta" had in- Ham burg lading voor Ned. Indië inge nomen. Het stond onder bevel van kapitejn van Houten, die z'n laatste reis deed en den dienst daarna zou verlaten. Hij had nog nooit in zijn lange zeemansloop baan 'n ongeluk gehad. Het casco van het schip is voor ƒ800.000 ver zekerd door bemiddeling van R. Mees en Zoonen De équipage van rle vrachtboot. Op verzoek van kapitein Van Houten van de „Soerakarta" be gon men met het afhalen der be manning. De gezagvoerder heeft die hulp eerst gevraagd nadat des kundigen, waaronder de bekende heer Sterling, een der voornaam ste redders bij de „Berlin"-ramp in 1907, zich van den toestand van de boot hebben op de hoogte gesteld. Zij verklaarden als hun ne meening, dat het schip waar schijnlijk wrak was. De „President van Heel" haalde er dertig man af, Jaavanen en Chi neezen. De Oosterlingen kregen alle gelegenheid om hunne plunje zakken mee te nemen. In het loodsgebouw in veilige haven gebracht, wachtten zij met onbewogen gelaat af, wat de hee- ren van de Lloyd verder over lien zouden beschikken. Het duurde niet lang, zij werden al gauw naar den trein geleid die het troep je naar Rotterdam bracht. De „Prins der Nederlanden* had de tweede reis naai- liet schip. Zij bracht zestien man Europeesch personeel aan, slechts een deel de geheele bemanning, die uit 62 kop pen bestaat. Kapitein van Houten en vijftien andere personen, behoo rende tot de navigatie-officieren en tot die van de machinekamers weigerden voorloopig het schip te verlaten. Dat was Maandagavond tegen half zes. Spoedig daarop barstte een geweldig onweer los, waar - van de bliksemschichten het tot ondergang gedoemde schip nu en dan in lichte laaie zetten. Het he melvuur was nauwelijks verdwe nen, toen een sneeuwstorm verkil ling bracht.„tot op het gebeen te In den loop vanden vroegen a- vond, de ongunstige omstandig heden in aanmerking genomen, werd door „menschen van de zee" een sein verwacht om ook de of ficieren in veiligheid te brengen daarvan was Maandagavond om negen uur nog geen sprake. De ruimen I en II van het schip staan onder water en de wind beukt tegen het achterschip waar van de-schroef zichtbaar is. Docli de kapitein en zijn officieren wil len den aan hun zorg toevertrouw den bodem zoolang mogelijk hou - den onder hunne hoede. Zij zijn gehecht aan hun schip. Daarvoor zijn het zeelui. De Ideaal Echtgenoot springt des morgens haastig het bed uit om voor vrouwlief dc elec- trische kachel in te schakelen. De ideaal echtgenoot rookt niet, en als hij rookt, laat hij nooit ei gens een stompje liggen. De ideaal echtgenoot is geheel onthouder. De ideaal echtgenoot weet pre cies van welke bloemen en bon bons zijn vrouw het meest houdt. Hij weet den verjaardag van familieleden mitsgaders het hand schoennummer van zijn vrouw. De ideaal echtgenoot geniet als zijn vrouw op de piano tingelt. De ideaal echtgenoot scheert zich drie maal per dag. De ideaal echtgenoot dringt bij zijn vrouw voortdurend aan op het koopen van nog een japon. De ideaal echtgenoot heeft voor zich zelf niets noodig. De ideaal echtgenoot bestaat niet Gelukkig maar, want.hij zou onuitstaanbaar wezen GEMEENTE WIERINGEN. Vrijdagavond is alhier aan gehouden en aanvankelijk naar het Huis van Bewaring te Alk maar overgebracht de arbeiue- Jb. L„ die verdacht wordt van den inbraak, op 25 December j.1. gepleegd, ten huize van den aan nemer Jn. Klein Cz. Het chemisch onderzoek van het laboratorium Van Ledden Ilulzebosch te Amsterdam, heeft uitgemaakt, dat de vingerafdruk ken, die op de glasruit voorkwa men, volkomen overeenstemden met die van .v. ver dachte. Zaterdag avond had in hotel De liaan 'n openbare bijeenkomst plaats van dc N. V tot afschaf - fing van Alcoholhoudende dran ken, Federatie Noord-IIoll. Noor den. De opkomst was matig, wat zeer zeker wel gezocht mag wor den in de vele uitvoeringen die week aan week plaats hebben. De opening-inleidling geschied de door den heer Jan Kreijger Rz. met het onderwerp: „Vrijheid Spr. deed daarin uitkomen de el lende die de alcohol teweeg brengt Ieder weldenkend mensch zou z'n medewerking moeten verleenen tot het verbruiksverbod en toch, toch wonscht men zich veelal niet te verbinden tot de geheelonthou ding. Men wenscht z.g. „Vrij" te zijn, om bij een of andere gelegen lieid iets te gebruiken, al is het dan natuurlijk hij mate. Spr. hoopt, dat er toch dezen a vond dames en heeren in de zaal zijn, die zich gedrongen gevoeleu, zich hij de vereeniging tot afschaf ling aan te sluiten. Vervolgens werd overgegaan tot de opvoering v^in het propagan dastuk „Vrij", in 4 bedrijven i door het gezelschap „N.H.N." Het spel gaf te zien hoe 'n huio- I *adei door het drankmisbruik z'n I geheele gezin ten gronde richt; hoe de man eindelijk tot inkeer geko men, nog niet tot de afschalilng I wil toetreden en wenscht „vrij" te blijven. Door „vrinden" werd hij dan andermaal in het verderf gesleept; aan den rand van*den afgrond, zijnde, ziet hij eindelijk in, dat hij voorgoed den drank den rug moet toekeeren; hij over wint ten slotte zich zelf en tracht op eerlijke manier de kost voor de zijnen te verdienen. Als wij ten slotte 'n klein cv<- tisch overzicht van dezen avond willen geven, dan willen wij voor op stellen het goede doel, dat het gezelschap „N.H.N." beoogt en dat elk der leden geeft wat in zijn vermogen is. Echter mag dit geen reden zijn, om niet op eenige leem ten te wijzen, die aan de goede bedoeling afbruik doen. De spreker zou zeker meer suc ces hebben als hij zijn rede "be kort en inplaats van n uur, 'n kwartier gebruikt om te zeggen, wat de vereeniging wil. Dan voor al de pauzen tusschen de bedrij - ven geen half uur doen duren; an willekeurig wekt dat verveling bij de bezoekers op. En dan wat de spelers betreft laat men zich vooral toeleggen op wat meer houding, zich wat meer in den toestand van den per soon verplaatsen, dien men moet uitbeelden. Wellicht kan „Antje" die flink voor haar taak berekend was, de andere leden eenige ver beteringen onder het oog brengen Nog eens, het gaat om het goe de doel en wij wenschen de ver eeniging in de toekomst „succes^' Zaterdagavond had te Den Cever ten overstaan van Notaris Obreen verkooping plaats van t woon- en winkelhuis aldaar, eigen dom van den heer Alb. Kraan te 't Zand. Kooper werd de heer J. Wit alhier voor 2700. Toen Zondag gebr. Veerdig te Westerland met 'n jachtwagen, waar achterin 'n paar kinderen hadden plaatsgenomen, het erf zouden afrijden, brak er iets van het tuig van het paard. De wagen kwam aan de eene zijde daardoor op den hoogen wegkant en sloeg onderstboven. Het is wel 'n won der, dat noch de voerlieden noch de kinderen eenig letsel bekwa men; de kap van het voertuig werd geheel vernield. Gevaarlijke slordigheid. De heer R. reed met zijn motor rijwiel over den Dennenweg e i Y'elp. Plotseling voelde hij een draad langs zijn hals schaven. Hij had de tegenwoordigheid van T geest om op het uiterste oogen blik den draad omhoog te duwen, toch liep hij nog een diepe blau we striem aan den hals op, zoodat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. Bij on derzoek is gebleken, dat eenige be ambten van de Rijkstelegraaf die een nieuwe lijn spanden, den draad over den weg haaden laten hangen. PREDIKBEURTEN NED HERV. GEM. Vrijdag 13 Maart: Oever av. halfacht Ds. Groeneveld. DOOPSGEZINDE GEM. Donderdag 12 Maart: Il.hoef av. halfacht Ds. v.d. Veen. Onderw. Waar ligt de verb. schat? EVANGELISATIE De afgek. Bidure-gewas op a.s. Donderd.av. moest worden uitges'. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 9 Maart 1925. Op do heden gehouden weekmarkt wa- renaangevoerd 19 vette koeien 250 465 7 vette kalveren 140—165 per ned. pond 0.80/ 1,50 271 nuchtere kalveren slacht f 10—30 595 vette varkens zwa re per ned. pond 7475 ct., zou ters per ned. pond 7072 ct., Lon- densclie varkens per ned. pond 70—74 ct.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2