derde veroordeeling wegens over treding der nieuwe wet moet een lange gevangenisstraf worden op- ''legd. Do tegenstanders der wet verwachten er geldafpersing van op groote schaal. Jeugdige boefjes. De gemeentepolitie te Leeuwar den beeft Zondag een boefjesben de op heeterdaad betrapt. Jongens v.-«n een jaar of veertien maakten er Zondags, wanneer de schippers In mi schepen haddon verlaten, hun v. erk van do schepen in de stads rechten te doorsnuffelen en wat •■-•in bun gading was, mee te ne men. Zondag is weer bij een schip per ingebroken en een bedrag aan oeld meegenomen. De aanvoer der van de bende, de 15-iarige H. v, d. V. is aangehouden. De ande ren zijn voorloopig vrijgelaten. Scheepsramp te Hoek van Holland Plotseling is er wederom eenige hoop, dat er van de „Soerakarta" toch nog oen en ander zal te red den zijn. Smit en Co.'s Internationale S'eepdienst, heeft een contract ge sloten om te trachten schip en la ding te bergen. Nu het weer wat bedaard is denkt men over de mogelijkheid ■dot zoo ongunstig. Toch zijn de kansen niet. groot. De ..Soerakarta" heeft in de stormdagen zwaar geleden, het -hip zou eerst moeten worden Wjrgemankt. dan moot de machi nekamer worden leeggepompt en zou vervolgens een uitgebreid onderzoek moeten worden inge steld in hoeverre het gestrande ru-tuig weer drijven is te maken. TTot lading-lossen, dichtmaken en -ifbrengen duurt als dit mo- pelök blijkt en het goede weder aanhoudt in elk geval vele we ken. Bliikt vlotmaken onmogelijk, dan is er geen andere uitweg dan Poi «chip op te ruimen. Tiet opruimen juister het op- Mazen van de „Soerakarta v. ordt op zeker een half jaar ar beid geschat. Want bij stukjes en beetjes moet dit gebeuren. Zeer behoedzaam en systematisch. Evenwel staat omtrent het lot van het wrak geraakte schip niets vast. Alles hangt van het weer af. Uit Barsingerhorn. Alhier is het 4-jarig zoontje van den heer J. C. door een vrachtwa gen overreden, waarop de dood weldra volgde. Ct -cofcmartelaren in de Twintig ste eeuw. In China en!. Hongarije. In liet missie-huis van Scheut is volgens de „Msb." bericht ont- angen, dat wederom een der pries u -missionarissen dezer congre gatie door Chineesche roovers is gevangen genomen en door dezen 'in die richting van de woestijn van i )rl.os is ontvoerd. Dit is dezelfde streek waar het vorig jaar pater Sucnen werd vermoord en pater Van Praet gedurende ruim een maand dooi- de bandieten als gij- .-laar werd gevangen gehouden. Wal zoo oen gijzelaar al niet te verduren heeft, daaromtrent geeft oen andere missionaris, in die streek werkzaam, een schrilbeeld in een aan zijn overste gerichten brief, waarin hij o.m. vertelt: „Gijzelaars worden door de roo vers spottenderwijze „goden van rijkdom" genoemd en nauwelijks is er een dag of nacht rust, of de vol tering van den een of anderen gijzelaar wordt ingezet. Het komt er op aan hem wat te nijpen, op dat <le familie er toe overga 't on mogelijke te doen om hem los te krijgen. Ziehier eenige staaltjes van die pijnigingen het verbran den van ledematen liet toedienen van slagen het ophangen met de duimen aan een balk het pletten der beenon tusschcn twee plan ken De bemiddelaars mogen soms de pijniging hijwonen. Dan bieden zij op om een al te krasse foltering af te koopen. Is men om trent de som voor de bevrijding overeengekomen, dan schrijft een geletterde der bende een officieel stuk aan de. familie, met bepaling v;,n dag en datum waarop de som moet worden uitbetaald, op straf fe van dood voor clo gijzelaars bij ontstentenis En dit is niet een 'uiIele bedreiging, belaas De ITongaarsche ..Heraut" meldt bef volgende over bet lijden der predikanten in Zevenburgen „De ganschc lange lijst van ge ïnterneerde, in den kerker gewor pen en lichamelijk zwaar mislian (lelde Ilongaarsche predikanten1 zou heel gemakkelijk samen le stellen zijn. Wij geven slechts een paar voorbeelden ter illustreering van het feit, dat terwijl in eiken beschaafden staat de predikanten zonder onderscheid des geloofs met onderscheiding behandeld worden, daarentegen de Zeven- burgschc Roemeensche autoritei ten met betrekking tot de Hongaar sche geestelijken niet terugschrik ken voor het gebruikelijk middel der Roemeensche regeering, het onwaardige en vernederende pak slaag. Zoo o.a. George David, ge- fef. predikant te Alsobolkeny, werd geheel uitgekleed en gesla gen. Terwijl men hem sloeg, viel hij in onmacht, maar zoodra hij weer bijkwam,'werd de kastijding weer voortgezet. Stefa.n Bene, ge- ro f. predikant te Székelydobo, werd gevangen genomen en daar na op een openbare plaats met sla gen tot dansen gedwongen. De nredikant-lioogleeraar Jan Sporni uit Gyulafehérvar werd op het spoorwegstation te Tovis zonder eenige oorzaak gevangen geno men en geslagen. Ook (1e plaats vervangende roomscli-kath. abt- priester Jan Stanczel uit Kron- stadt liep een pak ransel op." Een ongewone bruilofslgast. Ze zaten zegt het Hbl., in de cic de klas trouwkamer, de heele fa milie, en de ambtenaar van den Burgerlijken Stand deed zijn plicht. Hij sprak, luid en duidelijk, de gebruikelijkeformules en luid en duidelijk antwoordde de brui degom, aarzelend en bedeesd, het bruidje. Toen kondigde zich een onge wone gast aan, die maakte, dat de ambtenaar zijn werk een beetje bespoedigde en clie de oorzaak was dat een oogenblik later de trouw - kamer een geïmproviseerde kraamkamer geworden was en de inmiddels in allerijl gehaalde vroedvrouw eer kreeg van haar werk. Een kwartier later lag een fik- sclie wereldburger in de armen van den kersverschen echtgenoot papa. Het jonge moedertje werd met haar wichtje naar het Bin- nen-Gasthuis (Amsterdam) ge bracht per brancard. In het Stadhuis was de belang stelling voor den ongewonen gast ongewoon groot. Wethouders druk ten, belangstellend, hun edelacht bare neuzen tegen de ruiten, de gemeentesecretaris kwam zijn op wachting maken. De familieleden hadden, langs den Oude-Zijds- Voorburgwal, de gelukwenschen van het opeengedromde publiek in ontvangst te nemen. De ooievaar is op het Prinsen hof met alle égards ontvangen. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Haastig eten. Hét haastig eten wordt door de doktoren zeer verkeerd geacht. Door slecht kauwen wordt, ook al is men in het bezit van de beste tanden, bet voedsel slechts onvol doende fijngemalen en daardoor de voor de spijsvertecring zoo nood zakelijke vermenging met speek sel verhinderd. Wanneer zulk ongelijkmatig gekauwd voedsel in de maag komt w ordt daardoor de slijmhuid van de maag geprikkeld en in een loc stand gebracht, die zeer storend werkt op de vertering. Duurt die gewoonte van haastig eten en de maag te vullen met on voldoend voorbereid voedsel lang, dan wordt dit orgaan höe langer hoe minder in staat zijn werk naar bchooren te verrichten. Op den duur wordt daardoor een goede voeding van het lichaam onmoge lijk en langzamerhand zal het ge stel daardoor verzwakken, en ach teruitgaan, indien het althans niet. heel sterk is. Maagpijn en stoornissen in de spijsverteering zijn in ieder geval, het waarschijnlijk gevoeg ervan. GEMEENTE WIERINGEN. Aanbesteding. Vanwege de Rijkswaterstaat werd Woensdag te 's-Gravenhage aanbesteed het verhoogen en ver zwaren van een gedeelte van den Noorderoever en van den Molger- (lijk op het eiland alhier. (Raming 74000.) bestek no. 19 Z. W. A. Doves te Wielingen f 65620 C. Ge luk Jz. te Tliolen 67470 I. C. Kooijman te Haiiingon 68540 U. van Mëekercn te Ilindcloopen 69800 A. A. Gnirrep te Amster dam 79800 P. Daalder te Alk maar 72000 J.-Pijl te Zuidland 77148 N.V. Acrnn.-Mij v.h. Za- nen en Verstoep te Gouda 76900 J. Roeren te Sliedrecht 77250 W. Hermans te Wieringen 67700; W. de Jong te Alkmaar 69600 J. de Vlies te Heemstede 74846 P. C.. Langcveld en A. de Waard te Hardingsveld en Dordrecht 77200 .T. Stuurman te Ammerstol f 71800 C. Klos te Amsterdam 65600. 25-JARIG JUBILEUM AFD. WIERINGEN HET WITTE KRUIS Vergadering van Afd. Wierin gen „Het Witte Kruis" op Woens dagavond j.1. in het lokaal van den Heer Jb. Bruul. Aanwezig 47 leden. De voorzitter, de Heer P. Kaan Cz., Ijeet de aanwezigen welkom, in het bijzonder de dames en de mandolineclub. Het is thans een tamelijk groote bijeenkomst maar het is dan dan ook een feest- vergadering, de herdenking van liet 25-jarig bestaan onzer vereeni- ging. Wat het Witte Kruis gedaan heeft en is geweest al die jaren, zal spr. niet over uitwijden. Dr. Piccardt heeft op zicli genomen daaromtrent een verslag van sa - men te stellen. Hij hoopt dat 't een aangename en tevens aanleiding moge zijn, dat van de thans aan wezigen, velen later meermalen ter vergadering komen. De Heer Van 't Hoff leest ver - volgens de notulen en het jaarver slag. Uit het laatste stippen wij aan flat het ledental is gestegen van 724 tot 744 leden. Door de wijk verpleegster werden 1073 bezoe ken afgelegd. Zonder op- of aan merking wordt een en ander goed gekeurd en den secretaris dank gebracht voor de juiste weergave. Volgt rekening en verantwoor ding van den penningmeester. Rij monde van den Heer D. D. Lont verklaart de commissie van onderzoek, bestaande uit de hoe ren Lont, Klaassebos en K. Engel, dat alles in orde was bevonden. Waar de heer de Beurs penning meester, wegens ziekte afwezig is, doet de heer D. Minnes verslag van de financieele zaken. De ont vangsten bedragen 3159,43 (1e uitgaven 3270,94 er is (lus een nadeelig saldo van 111,51. De schulden op het gebouw bedragen nog 500.(Wij hooren achter ons de opmerking van kastelein Veerdig „is het nu nog nhn schoon, nog niet schoon nou heb ben ze vrijwillige bijdragen en nou is het nog niet schoon.) Dc voorz. de Heer Kaan brengt verslag uit van de Alg. Vergade ring te Amsterdam. Daaruit ver nemen wij, dat ook daar schermut selingen plaats hebben. Een pci- soon, die jarenlang lid is geweest van het hoofdbestuur, zijn beste krachten aan de vereeniging had gegeven, werd bij niet herkiezing, zonder bedankje aan den dijk ge zet. De vergadering protesteerde daar tegen, en het bestuur koos ten slotte eieren voor zijn geld en zal alsnog hulde aan den afgetrédene brengen. Komt ter tafel een circulaire van het hoofdbestuur, waarin ver meld, dat het „Witte Kruis in de herfst van dit jaar 50 jaar zal heb ben bestaan. Een gedenkboek dat /'10 per ex. zal kosten, zal worden uitgegeven. Voorz. deelt mede, dat (le Afd. zich geen ex. zal aanschaffen, ook uit de vergadering wenscht nie mand zich deze uitgave te permi- teeren. De begrooting. wordt voor 1925 vastgesteld 'op een bedrag van 2980.66; hieronder is begrepen een bedrag van ƒ1020.32 voor de tuber culosebestrijding. Thans geeft Dr. Piccardt een o- verzicht wat er met dc afdeenng in die 25 jaren is geschied. Op 4 Nov. 1899 werd op de bovenzaal van hotel C. C. Ivoorn 'n bijeen komst van 18 personen gehouden onder leiding van L. C. Kol ff en TT. Bax, om te trachten een Afdee- ling Witte Kruis op te richten; in dien zich 50 leden opgaven zou 't doorgaan. Zij kwamen er; een be stuur werd gekozen mot als voor zitter Ds. Bax. Als commissaris werd toen reeds gekozen P. Kaan Cz., de tegenwoordige voorzitter, die dus van begin af onafgebroken zitting' in 't bestuur lieefl gehad. Het eerst materiaal was 'n wind kussen door burgemeester Kolff geschonken. Medisch adviseur was toen Dr. Maats. Al spoedig kwam het plan om 'n ijskelder te bouwen, eerst werd er een gemaakt op het kerkhof; 't ging niet; toen op 'n stukje land dat door de Mennisten werd ge schonken, (waar vroeger het bede huis had gestaan en welke grond onrechtmatig door iemand in ge bruik werd genomen, aldus schreef Ds. Smidt in de notulen ook hier bleef het ijs geen ijs en het stukje land dat ƒ1 had gekost werd voor f\ 0 verkocht, het eenigstc d-it van de ijskelders miserre is te recht gekomen; 'n ijsmachine be viel ook al niet. Indien tijd echter „bulkte de Af- (leeling van het geld" zooals toen de penningmeester, de heer Bruul zeide en dat door den secretaris trouw .werd genotuleerd. Het le dental was in 1908 geklommen van 283 op 629; het materiaal kon niet meer in het oude raadhuis gebor gen worden en na veel tegenstrib belen van de leden kreeg het be stuur het klaar dat 'n eigen ge bouw zou worden gesticht, waar voor in De Belt 'n stuk grond werd gekocht voor 300. In 1909 kwam ook de wijkverpleging en deed zuster Gruske haar intrede. Tiet bestuur was toen wel zeer ac tief; de notulen wijzen uit dat men geregeld tot 'snachts een uur ver gaderde. zoo tusschen de bedrij ven door zullen ook wel moppen zijn gekraakt voor de variatie, waardoor het 'n aangenaam later- tj'e werd. Red. Tn 1919 was het roerig in de gelederen in verband met de Dr. Pijl-historie. Daarna ging de af deeling weer rustig in bloei vooruit Met de wensch dat ook de toekomst voor de Afd. goed moge zijn. sluit Dr. Piccardt zijn mooi overzicht. Nadat dokter 'n bedankje van den voorzitter heeft geoogst staat pastoor Van Rooij op en spreekt ongeveer liet volgende. Als lid van de Commissie tot aanbieding van liet huldeblijk moet ik eerst mede deelen, dat onze medeleden s. van der Veen, wegens ambtsbezig heden en de heer M. de Haan we gens 'n vergadering, verhinderd zijn hier te komen. De commissie zond 'n circulaire rond waarin zij mededeelde dat het Witte_Kruis de meest symphatieke, meest nuttige vereeniging van 't eiland is. Dit blijkt thans waarheid, gezien het groot aantal leden dat op deze feestvergadering bijeen is; gezien het gewaardeerde aanbod van de mandolineclub om dezen avond op te luisteren; gezien de feestgave van meer dan ƒ500 die wij de ju- bileerende vereeniging kunnen aanbieden. Hoe is men nu ahn dat bewuste bedrag gekomen? Geen Fancy-fair; zooiets had pas plaats gehad; niet met lijsten loopen, want daar wordt men dagelijks me de bedeeld; wij hebben toen wat anders verzonnen en zonden circu laires rond om 'n milde geldelijke bijdrage, de kleinste minderheid der commissie, om nu maar eens 'n parlementair woord te gebrui ken was vol moed, verwachtte o- ver de ƒ500; de grootste meerder heid was pessimistisch. En de te genslag kwam! Ruim 200 circulai res werden verzonden met verzoek binnen een week antwoord. Er kwamen ten slotte 14-, zegge vee.- tien, antwoorden binnen en de commissie zag zich genoodzaakt 186 bezoeken af te leggen en hier en daar onze neus te stooten. Gif ten van 50 cent tot 50 gulden kwa men binnen, ook van vereenigin- gen en diaconiën, zelfs van huiten het eiland van oud-burgemeester Peereboom en Dr. de Goeje. Wij verzonden ruim 200 circu laires, dus niet aan alle leden! Waarom Omdat wij door de hij velen nog heerschende melai&e niet hebben gedurfd. Nu dreigt 't gevaar, dat sommige leden zich voelen geforceerd, gepikeerd, op z'n Hollandsch gezegd: in (1'r wiek geschoten. Helaas, hebben wij die leden pijn gedaan, wij vragen voor 't gepasseerde excuus. Doch (laar naast verheugd het ons. want bet is 'n nieuw bewijs van svmphatic voor 't Witte Kruis. Laten zich nu de gepasseerde,], op edele wijze wreken door alsnog 'n kleine bijdrage aan het WiU Kruis te zenden. Wie viert nu feest? Het Witt( Kruis zal men zeggen. Maar da zijn wij allemaal; wij zijn allei leden en vormen de vereeniging Moeilijk kunnen wij nu onszelvei gaan huldigen. Welnu, laten wï dan al de hulde saam trekken op hem, clie 25 jaar deel heeft uitgcj maakt van het bestuur; laten wij het feest concentreeren op onzen voorzitter. U, met uw rustige kalm' te en vastberadenheid, rustig en kalm leidt ge de vereeniging; vast beraden en kloek tast ge door. Gul zijt ge, rond gul is ook de vereeui gin. Daarom ons ccre-saluut wijl ge met de vereeniging meejum- leert. Moge de vereeniging met Gods hulp zoo voortgaan, dat zij leve, dat zij bloeie; hiermede o- verhandig ik u, mijnheer de vooi- zitter ƒ517.74. Voorzitter dankt voor deze woor den en voor de gift. Hij hoopt dat het een aansporing moge zijn om de vereeniging tot nog grooter bloei te brengen. Nadat ten slotte de heeren Kolff Van 't Hof en Kaan met bijna al- gemeene stemmen als bestuursle den zijn herkozen en de gebruike lijke rondvraag wordt gehouden, dankt voorzitter allen voor het wel slagen van dezen avond, in het bij zonder ook de mandolineclub O. K.K. die op uitnemende wijze voor dc. noodige afwisseling zorgde, en sluit de vergadering Succes-Nieuws. Zondag zouden de beide B.F.C.-elftallen van Bree zand hier komen spelen doch zij stuurde ons afbericht omrede dat Succes I, 22 Maart naar B.F.C. moet. voor de bekerwedstrijden der W.F.V.B., doch juist kregen we bericht van Sparta uit Helder dat zij met 'n sterke combinatie hier wenscht te komen. Succes zal Zon dag met twee invallers uitkomen. ANNA PAULOWNA. Breezand. Aan den Schorweg zal een boerderij worden gebouwd voor rekening van de wed. Velt- huis-Van Zanten te Lisse. Het werk is opgedragen aan den heer E. Muntjewerf alhier. In de bijeenkomst der Nuts - vereeniging Vriendenkring, voor zitter de heer A. Raap, werd be sloten nog een bijeenkomst te hou den ten bate van huiszorg BURGERLIJKE STAND Geboren: Simon Hendricus, z.v. S. Smit en E. M. Westmeijer. A- driaan Paulus z.v. C. D. (le Bost' en P. Voorthuijsen. Hendrik Johan nes, z.v. C. J. v.d. Berg en J. van der Peet. Overleden: Hendrik Jonker oud 75 jaren, echtgen. van J. Wilms. De opvoering van Allerzielen is door den Burgemeester ver boden Voor den Politierechter te Alkmaar. j De 38-jarige schilder Johan ee-j nema te Anna Paulowna, tege» den wil" van den eigenaar vertce-l vende op 19 Januari in het café» van H. Jonker, stond terecht we gens huisvredebreuk. Beklaagde is ten slotte door den veldwachter Teutelink uit de zaal verwijderd. Beklaagde verkeerde onder den invloed van sterken drank en ver sloorde de orde door met 'n stopl te slaan. Hij is herhaaldelijk dooi den caféhouder gewaarschuwd. Dé officier vorderde ƒ25 boete of 25 dagen hecht. Uitspr. 20 Apr. PREDIKBEURTEN NED HERV. GEM. Westerl. nm. 3 uur de hr Eppinga DOOPSGEZINDE GEM. H.lioef v.m. 10 uur Ds. v.d. Veen. EVANGELISATIE TT.hoef v.m. 10 uur de hr. Eppinga MARKTBERICHTEN. Schagcn, 12 Maart 1926. Op de heden gehouden week markt waren aanvoer en prijzen 12 geldekoeien (mag.) 200 260: 42 vette koeien ƒ300467.50 20 kalf koeien 275460 261 nuchtere kalveren 14—ƒ28 61 Overhouders 3650 29 var - kens (mag.) 2440 54 var kens (vette) per Kg. 0,72—0,75 89 biggen f 10f 16 8 konijnen; f 0.77 3 30 kippen 0,50—'; 2.75 68' Kg. boter 2,20—f 2,50 v 29200 kipeieren 4,506,10, mid 'elmarkt f 5,70 Eendeieren j 5,405,90 middelmarkt 5,70.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2