Elke lepel helpt ren. En toen kwam er nog veel meer i i het licht, want bij verder on- ticr/.oek bleek, dat zij behalve het -lige geld de één had 14, de üinhT 46 franc en de derde nog i 50 franc op zak o<?k voor- zi i waren respectievelijk van een scherp dolkmes, een boksbeugel en een spiraalvecrcn gummistok, i-O-wijl bovendien de jongelui voor n waren van een collectie.... i'-rf ieve-romans, waarvan het '•••zen vermoedelijk niet vreemd - aan de „grootsche" en niet n'buler bedenkelijke reisplannen. Den jeugdigen avonturiers werd iiui-lijk beduid, dat. bun reis nu aan bet eind was en ten bewij- daarvan werden zij onder poM- 1 li'ido naar de respectievelijke iriijke woningen terugge- <-bl met een procesverbaal we- •ns bet dragen van verboden wa- penen. Een ijshaai. De stoomtreiler Maria Elisabeth l.l.M. 37.beeft te IJmuiden etn iscb aangebracht, die een lengte ■au 5 meter en een middellijn van centimeter heeft. Het is een bshaai. mete en gewicht van onge veer 530 K.G. Het dier werd voor 30 gekocht door eenige arbeider ui<- het in verschillende plaatsen willen ton toon stellen. De „Soerakarta." De lossing van de „Soerakarta" is Zondag normaal haar gang ge gaan. Men is thans bezig stoom op ketels te stoken. Er zijn reeds ■••'■s vuren aangemaakt en men zal -robeeren de pompen en de win- bos van bet scbip in bedrijf te stellen. Dieven op de Veluwe i)e wilddieven op de Veluwe wor den steeds brutaler. Dezer dagen werd in bet afgesloten landgoed „iJe.derwoud" een kostbaar hert riuisi. Aanvankelijk dacht men ,n eeu natuurlijken dood, docli ,i lang speuren van men de inge wanden van het dier, waaruit uiikdat liet door wildstroopeis was afgemaakt.. Het gelukte de ineenlc-politie de twee daders cp ie sporen, die gevankelijk naar A- peidooi'n werden overgebracht. In de vorige week deed zich een nog brutaler geval voor. Op het c- e iiopus afgesloten landgoed „Hoo \'eluwe" te Iloenderloo, graast e< n kudde Angoraschapen, welke iion nacht in een schuur doorbren -li. I)o bewaker ontdekte op een orgon, dat een der beste exempla reu verdwenen was. Na eenig zoe ken vond men in de nabijheid iïe plek, waar het dier was afgemaakt oii van de huid ontdaan alleen bot vloesch was medegenomen. Voor behoud van den Zomertijd. liet Comité van Actie inzake bet Deboud van den Zomertijd heeft a.-'ii de Eerste Kamer bet volgen- telegram verzonden: Comité van Actie inzake Be houd Zomertijd, waardeerend uw objectief oordeel in 1923 inzake Zomertijd geveld, doet daarop in belang van grootste deel der be volking nogmaals beroep veroorlooft zich opmerking dat bezwaren tegen Zomertijd geens zins door plattelandsbevolking in baar geheel zijn geuit, doch slechts in enkele beperkte krin gen en streken; dat deze bezwaren, welker gel digheid trouwens in eigen kring is betwist, practisch te ondervan- u zijn gebleken door regeling vati werkzaamheden naar plaatje lijken tijd; dut economische voordeelen van Zomertijd onbetwistbaar zijn; dat bewering, dat dit argu ment tegenwoordig niet meer gel dig zo uzijn, geen steek houdt, aangezien zuinigheid te allen tij- du wenschelijk en elke verspilling on v'-rdedigbaar is; dal hygiënische- en genceskun- wetenschappen gebieden dat elkeen, ook hij. die om redenen ii stoffelijken aard etgon Zomer- ipd gekant is, van zonnelicht zoo veel mogelijk partij trekke, zijnde :ulks in het, belang van volks- vecht en volksgezondheid, de' geografische ligging van Ne devland dwingt tot schikking naar :u!ei-nationale regeling, zulks in bet belang van handel en het ver keer. Namens Comité, Prof. E. G. van Leersum, Voorzitter BRIEF VAN TEUN AAN HARM Anna Paulowna, Maart 1926. Waarde Harm. 't Is Zondagmiddag en buit ui braaf koud. Ik begin me te verve len, en je weetvan een dag van verveling wordt je vermoeiender als van 'n dag zwaar werken Ik heb mijn krant van a tot z door- gesnffeld ook al geen bizonders zomertijd afgeschaft,.nou da's gelukkig, want daar is den laal- sten tijd weer wat over afgekrab- beld.Trapman van Schageo als wethouder bedankt; en Gol fer, pas benoemd,- blaast ook met de staart tusschen de beenen den aftochtSchagen is dus met 1 Anril .'wethouderloos Schagen, Schagen, Een van Holland's grootste plagen Nu krijgt Schagen zelf zijn plagen. Plagen, fel, medogeloos Schagen wordt wethouderloos. Mannen, broeders, vroom en vroed. Wie bezit den heldenmoed, Om 't Wothoudersjuk te dragen Wie wil onder morrend klagen Schepenambt van Scliagen dragen Wie helpt Schagen uit den drang, Dunrd d' Aprilgrap niet te lang Als ze nu in Schagen heelemaal aeen liefhebbers voor 't baantje kunnen vinden, dan moeten ze Kees Smit, bij ons uit Den Polder maar eens aanklampen 'n Reu - zenkerel En met 't wetboek op do hoogte Nee maar Moet je maar 's aan de kerkeraad bij ons vragen hoe'n kwaje of ze aan hem hebben Enkele lidmaten van de Hervormde kerk willen geen belas ting dokken en nou worden ze met 'n advocaat, achter de broek geze ten Kees, die juist in studie was hoe je kachelpijpen voor roest kunt vrijwaren, sloeg bij het hoo- i en van dit„schandaal" de handen in dc lucht en begreep dat hij voor 'n edeler taak was geroepen, n.m. om zijn broeders en zusters uit dc Klauwen der kerk te bevrijd ui Hij gooide de. kachelpijpen in een boek, nam het wetboek en leerde artikel 1482 uit zijn lioofd. Thans troont hij als 'n beeld van gerech tigheid en roept de vervolgden toe: ..Gij verdrukten, gij opgejaagde schapen, vreest niet, want ziet, ik verkondig u groote blijdschap Wanneer gij voor uw 21st.e jaar aan kerkelijke hoedanigheden hoe dan ook, hebt meegedaan, en na dien nooit meer, zijt ge vrij tot be laling.. wat zegt ge van zoo'n profeet Harm „Vrij van betalen! Pie kreet hoort ge tegenwoordig niet veel en daarom zeg ik: hij is geknipt voor 'n wethoudersbaan tje. Nou houën ze in Schcagen miserabel van stadsschoonhcid: móóie parken, muziektuin, enz, en nu weet ik niet of Kees veel schoon heidsgevoel bezit, maar dan moet bij maar eens in de leer gaan bij die Parijsche professor, die van kromme neuzen rechte weet te ma ken. Heb je dat ook gelezen, Harm? Een handige Parijsche cliii urg beeft aan de Geneeskundige Ver - ceniging te Parijs belangwekken de mededeelingen gedaan, aan gaande zijn schoonheidsoparaiies, welke bij dc Parijsche dameswe- rekl bijzonder in trek moeten zijn. De dokter bewijst zijn successen aan de hand van dozijnen fotogra fieën. In het algemeen deelt hij verder het volgende, mede „Wallen" onder de oogen ?ijn door een zeer eenvoudige operatie binnen korten tijd weg te maken. Natuurlijk mag niet aan de bui - tenzijde een snede gemaakt wor den, want juist onder het oog zou een litteeken ieder gelaat te zeer ontsieren. De dokter draait du.-, om de operatie uit te voeren, liet onderste ooglid om, maakt een kleine snede en verwijdert langs operatieven weg het. overtollige vet, waardoor de leelijke zakjes on der do oogen dadelijk verdwijnen. Op soortgelijke wijze gaat hij te werk met de. rimpeltjes aan de slapen en bij den modn, waaraan de dames meestal gruwelijk het land hebben. Om do rimpeltjes aan de slapen weg te maken, scheert hij de slapen van zijn patiënte ge heel kaal, maakt de huid los, trekt ze op en naait ze dan vast. De geheelo operatie duurt nauwe lijks 30 minuten en moet de schit terendste resultaten hebben. Neuzen vermaakt deze schoon heidsdokter op maat. Zijn patiën ten kunnen uitzoeken, welke neus zij willen hebben. Ook in deze ge vallen onderneemt hij de operatie van binnen uit. door de neusga - ten, zoodat later geen sporen van buiten zichtbaar blijven. Ook ooren verbetert de wondei - dokter langs operatieven weg. Te kleine oogen maakt hij door een eenvoudige snedegrooter. Wel sakkerloot Harm, als die ke rel zoo doorgaat met z'n kunst zal ie welhaast 'n aap zoo opknappen dat 't beest mooier wordt als 'n menschelijk wezen. Enfin, 't Is te genwoordig toch allemaal wonö-r op wonder; de uitvindinge zijn niet. van dc lucht, en ik maak me sterk dat ze over 'n jaar of wat al lemaal 'n eigen vliegmachinetje bobben, zooals nu 'n fiets. En jon ge Harm, als we over 1000 jaar hier Dog eens kondon wederkeerren,. wat zouden we dc oogen uit ons hoofd kijken. Men meent 't al te woton. Men redeneert, profeteert Het onderwerp hoe de wereld ei over 1000 jaar zal uitzien is nog steeds niet uitgeput en zij, die een logische lijn zien in al de uitvin - dingen en ontwikkelingen der laat ste 100 jaren, kunnen een theorie opbouwen, waaraan het weten schappelijke cachet niet ontbreekt Zoo heeft do Amerikaanschc prof. I-ïcnry Olerich uitgemaakt, dat er over 1000 jaren geen steden moer zullen zijn. De veelvuldigheid, de snelheid en de volmaaktheid der transportmiddelen zullen zoover zijn gevorderd, dat men overal kan wonen en overal kan leven. Men hoeft dus de onaangename zijde van het groote stadsleven niet le dragen. Geld zal uit de wereld zijn men ruilt zijn werk in voor zijn dagelijksch brood. Beurzen zijn be zienswaardige ruïnen geworden. Petroleum en steenkolen behooren over 1000 jaar tot de geschiedenis. Alle kracht, die men noodig heeil wordt geleverd door den wind, de zon en de golven. Huizen worden nog wel gebouwd van steen, kris tal en metaal, maar het bouwen 12 in een ommezien klaar en de hui zen zijn van de meest denkbaie gemakken voorzien. De menschen zullen zijn teruggekeerd tot de ve getarische leefwijze. Huis- en trek dieren kan men hoogstens nog vin don als opgezette beesten in een museumAls men tenminste nog musea er op 11a houdt. Koeien varkens, schapen, kippen enz. zul len prehistorisch zijn geworden. Het eenige dier dat nog leeft is. de mensch Hoe. jou zulk 'n wereld aan staat weet ik niet Harm, maar ik ben blij, dat ik nu maar leef. Nu, tot ziens, TEUN. GEMEENTE WIERINGEN. De Balavond van Dansclub „Volharding behoort weer tot het verleden, ..doch vergeten is hij met dat wil zeggen, men lioort nog steeds met lof spreken over het ge presteerde. En inderdaad dc vele genoodigdeh liebben Zaterdaga vond genoten. Men zag en hoorde weer eens wat nieuws en alles was in de fijnste puntjes verzorgd Het programma was zeer va eerend. Het blijspel: „Een lialf urn tje in doodsangst" en de voo:- draclit „Insubordinatie of naar 't Bal" vormden de komische inlei ding. Toen volgde de Spaansclie Dans door den heer J. N. Bruul en Mcj. C. Bruul-Takcs. Wie ooit op of in *11 illustratie dansende Span jaarden heeft gezien; liet vurige tempramont, dan dol draaiend; dan gracicuse zwenkingen, zal zich kunnen indenken hoeveel slu die of er voor noodig is zulk n dans goed ten uitvoer te brengen; en zoover wij konden beoordeelen was de weergave meesterlijk; een hartelijke ovatie van de aanwezi gen was welverdiend. Niet minder bekoorde ons het [zangkwartet gevormd door de da mes Tr. de Haan, E. Luijt, H. cie Zwart en C. C. Bruul. Mooie ge schoolde stemmen, innige vooi- dracht der liederen, die allen boeide. Aan al het goede kwam geen einde want ook de dans „Li ro-Fado" uitgevoerd door zes da mes in historische costumes ge tuigde van smaak on goede studie, getuigde van een streven om lvt publiek iets goeds te geven. Met recht mocht Mej. Annie Duijnker bij de bloemenhulde, die den dansmeester den heer J. N. Bruul aan het slot werd aangebo den, spreken van „een band tus schen de leden der club en den dansmeester, sterk en hecht, een teeken van „volhardend" streven tot veredeling der danskunst. Aan het applaus kwam geen einde en de voorzitter de liejr Noorden bracht dan ook in harte lijke woorden dank aan het pu bliek voor de waardeering die Vol harding op dezen avond mocht on dervinden. Heden vernamen wij het be richt,'dat de WelEerw. Heer Pas toor Van Rooij alhier, door den Bisschop is benoemd tot pastoor te Halfweg. Slechts twee jaar is pastoor van Rooy hier geweest; in dien korten tijd heeft hij zich bij zijn parochianen als anderen be mind gemaakt en met leedwezen zullen derhalve de Wieringers de ze tijding vernemen —Naar men ons meldt zal Zater dag a.s. voor de Nutsvereeniging „Oost Wieringen" optreden de heer H. Slikker, cabaretzanger te Warmenhuizen. De heer N. Kuiper deelde ons mede, dat hij Donderdagmid dag uit Hilversum draadloos, het verzoek van den commissaris van politie aldaar opving, die opspo ring verzocht van een vermist jongmensch. Voorzoover wij we ten is dit de eerste maal, dat de politie zooiets langs dezen weg verzoekt. Uuitslag aanbesteding bestra ting Gemeente Wieringen: PERCEEL I: A. Doves ƒ3695; F. Tijsen ƒ4200; D. Doves ƒ4500; N. J. Poel 3778; S. Blaauboer ƒ3750; Th. Boersen 4100; S. P d.e Vries ƒ4075; D. en S. Lont ƒ4085; Gegund aan S. Blaauboer. 'PERCEEL II: A. Doves ƒ1595 N. J Poel ƒ1425; Th. Boersen 154S; J. Hegeman ƒ1375; D en S. Lont ƒ1520; Gegund aan Gebr. Ilege- man voor ƒ1375. PERCEEL III: A. Doves 890 D. Doves 820; N. J. Poel ƒ860; Th. Boersen ƒ925; S. Blaauboer ƒ850 Gegund aan S Blaauboer. KONINGSSTRAAT. A. Doves ƒ4295; N. J. Poel ƒ3740; D. en S. Lont. ƒ3965; S de Vries ƒ4008; Ge gund aan N. J. Poel. Totaal bedrag ƒ9715. Het lot van 100 Menschen. Indien men het lot van 100 ge zonde normale menschen van 't mannelijk geslacht volgt en ob serveert hoe het in hun leven gaat, tot welke resultaten komt men dan Het vroegere Engelsche parle - mentslid Robert Morris heeft op deze wijze /onderzoekingen inge steld en die in een boek uiteenge zet, dat dezer dagen met een voor woord van Lloyd George versche nen is. De onderzoeker begint niet van kindsbeen af. Hij begint bij 25 en zoekt menschen uit, die normaal en gezond zijn en een normalen aanleg hebben, doch overigens laat hij de menschen door het toe val kiezen. Wat wordt er nu van die menschen in den loop van hun leven, totdat zij 65 zijn? Na 10 jaar zijn er 5 dood; 10 zijn er ver mogend geworden; 10 leven in goeden doen; 40 kunnen er zuinig komen en 35 zijn er niet veel be ter aan toe dan op hun 25ste jaar Twintig jaar later als de man hen 55 zijn gaat het gordijn weer op. Nu zijn er 20 dood, één is schatrijk geworden, 3 zijn in goe den doen; 46 werken hard om in hun onderhoud te voorzien en 30 leven .van de weldadigheid van kinderen, verwanten of van de openbare weldadigheid. Tien jaar later de mannen zijn nu 65zijn ér 36 dood, 1 is rijk; 4 zijn in goeden doen, 6 wcr ken nog om in hun onderhoud te voorzien en 53 zijn afhankelijk van kinderen, verwanten of van de openbare weldadigheid. Inderdaad geen vroolijk beeld van de ontwikkelingsgang der menschlieid Maar het kan ook anders en zal dikwerf, ook wel anders gaan dan met deze willekeurige of toevallig gekozen 100 menschen het geval was. Onverwachte terugkeer. In het plaatsje Zwisclienahn in Oldenburg wilde de leidekker Gor des met zijn vrouw juist deelne - men aan een eeredienst voor de' in den oorlog gesneuvelde solda ten, om hun verloren zoon te her denken, toen deze uit jarenlange Russische gevangenschap terug keerde. Hij was met 120 man, die zich nog in Russische gevangen - schap bevonden, ontvlucht. Toen de vroegere soldaat in zijn derpje verscheen, kende niemand hem terug. De vreugde der ouders is zeer groot. Weet ge. Weet ge. dat ge bloempotkringen in het ko zijn kunt verwijderen door zaclil te schuren met asch van hout (-G na te spoelen met helder water; Weet ge dat ge vingerafdrukken op gevre- niste meubelen kan verwijderen met zoete olie; van geverfd of ge olied hout door gezuiverde petro leum over de vingervlekken te wrijven; Weet. ge dat ge verf van de vensterruiten kunt afwrijven met een weinig scherpe azijn. Weet ge dat vergeeld oud linnen weer hel der wordt door het eenigen tijd in karnemelk te leggen na was- schen in lauw sop misschien moet men het nog eens herhalen. Weet ge dat ge om te voorkomen, dat dc kachel in het begin van den win ter onaangenaam ruikt, de kachel pijp na den voorjaarsschoonmaak goed in moet smeeren met een mengsel van roode was, terpentijn en zwartsel; Men behoeft, ze den volgenden winter dan alleen maar uit te poetsen met een dro gen horstel PREDIKBEURTEN DOOPSGEZINDE GEM. Vrijdag '20 Maart H.lioef 8 uur: Le zing door Ds. v.d. Veen over deg dichter Adama van Scheltema, zijn leven en werken. EVANGELISATIE i Donderd. 19 Maart av. kwart von- 8 biduur voor gewas en arbeid. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 14 Maart. Op de he den gehouden eieren veiling, waren aanvoer en prijzen als volgt kip eieren 50/52 5.10—5.20 54/56 5.40—5.60, 56/58 5.50—5.80 58/60 5.80—6 60/62 5.80— 6.30 bruin 6.106.4Ó aan voer 56000 stuks. Eendeieren 5.906 aanvoer 15000 stuks. Gewone markt. Kipeieren groot handel 55.80 kleinhandel 5—6 eendeiren 5.75 p. 100. om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmattende hoestprikkel weg te nemen Akker's Abdijsiroop dankt haar ■nel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiden extracten in haar samenstelling. Stilt als bij tooverslag de hevigste hoestbuien en verruimt de borst I

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2