16e Jaargang- Vrijdag 20 Maart 1925. No. 26. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN EDITH WIERINGER COURANT UITGEVER CORN J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytnshoef Wierlngen. Telef. Intercomm. No. 19. GEMENGD NIEUWS. De Eerste Kamer en de Zomertijd Naar de Tel. heeft vernomen, is het wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd, dat gisteren in de afdeelingen der Eerste Kamer werd onderzocht, ovqr het alge meen vrij ongunstig ontvangen. Verwerping van het ontwerp moet onder deze omstandigheden niet uitgesloten geacht worden. Een vreemde geschiedenis. Bij den bierbottelaar J. de Br., te Lisserbroek heeft op last van den voorzitter van den Raad van ^•bcid te Haarlem, een deurwaar der der belastingen, een verkoo- ping bij executie gehouden, ter ver krijging van betaling van 7,20, voor rentezegels inzake een per soon, die in bedoeld tijdvak, niet bij hem in dienst geweest is Een kachel bracht dadelijk de som op welke noodig was tot dek king van de zegels en de daarop vallende kosten. De bierbottelaar deelde het L. Dagbl. mede, dat hij al verschil lende malen den Raad van Ar beid had medegedeeld, en zelfs de ze week nog per aangeteelcende brief, dat de persoon in kwestie in bedoeld tijdvak niet bij hem in dienst is geweest. Deze persoon is bereid dit onder eede te bevestigen Dit geval staat niet alleen, zei hij. Eenigen tijd geleden heeft de zelfde deurwaarder die deze ver- kooping heeft geleid, zich een be drag voor z.g.n. schuldig zijnde rentezegels laten betalen door de vrouw van A. v.d. V. te Lissei- broek, tijdens 's mans afwezigheid hoewel v.d. V. de bewijzen heeft, dat hij dit bedrag reeds heeft be taald. Een herhaalde reclame tot terugbetaling is oot nog toe niet beantwoord. Het Veenbedrijf. Het ziet er voor het veenbedrijf in de gemeente Steenwijk en om liggende gemeenten treurig uit De nog in de veenderijen staande voor raden van den in het vorige jaar gegraven, en onverkocht gebleven turf, zijn zóó buitengewoon groot, dat de verveners besloten hebben, dit jaar geen of zeer weinig turf te laten graven. Is dit voor de ba zen 'n groote schadepost, voor de arbeiders, bij wien de verdienste van het werk in de veenderijen veel goed moet maken, is 't vooral bij de tegenwoordige algemeene werkloosheid, als een ramp te be schouwen. De oudste veenbazen herinneren zich niet, ooit zoo'n tijd van slapte beleefd te hebben. Staking. Te Valthermond is onder de veenarbeiders een staking uitge broken. De verveners hebben 20 proc. van het loon van het vorige iaar minder geboden, wat niet door de arbeiders is geaccepteerd De schepen gaan nu hun lading innemen in de Emmervenen. Een Drieling Een koe van den landbouwer R. de L. te Vlist, heeft drie kalveren ter wereld gebracht. Op zoek naar Gond. Aan het syndicaat tot berging van de Lutine-waarden is, naar men verneemt, zooveel financieele steun toegezegd, dat het werk kan worden voortgezet. De werkzaam heden op Terschelling zullen half April April hervat worden. Koolmonoxyde vergiftiging en gesloten Fcrdwagens. In het „Tijdschrift voor Genees kunde" komt_een belangrijk arti kel voor van dr. Van der Heide te Arnhem over een door hem zelf opgedane vergiftiging door kool- monoxydegas. De ziekteverschijn selen bestonden voornamelijk uit duizeligheid, somtijds braken. De herkomst der vergiftiging was hem eerst niet duidelijk, bij nau.v keurige overweging bleek echter, FEUILLETON. No. 52. Wat heb je mij te zeggen. Spreek Eerst wilde ik je gelukwen- sclien met je rol in de groote we reld. Ik heb van je gehoord. Je bent altijd mooi en rijk; toch was ik 'n beetje verbaasd, dat je me vrouw Joramie was. Ik wist niet dat de graaf dood was. Wel had ik vernomen, dat hij op reis was gegaan, half krankzinnig. Is hij al lang dood Een jaar of zes, zeven. Ik weet het zoo juist niet. Zij was vaalbleek; zweetdrup pels parelden op haar hoofd. —Ik ben naar Noisy terrugge- keerd zooals je wel vernomen zult hebben. Ik heb mij op de oude gra vin gewroken; het kostte mij vijf iaar zitten. Toen ik op vrije voe ten kwam heb ik beproefd jou op te sporen. Ten slotte hield ik je voor dood, doch het toeval deed me jou weer ontmoeten. Mevrouw .Toramie zat op de pijn bank. Zij deed zich geweld aan om zich goed te houden. De man, die er behagen in scheen te schep- pehi het verleden te doen herle ven. folterde haar. Zij begreep dat zij in de macht van dien ellende ling was. De keten, die zij gebro ken waande knelde vaster dan ooit En voorts, hernam Jacques Ver nier, ik heb nog om 'n andere re den naar ie gezocht. Ik dacht ook aan het kind. Mevrouw Joramie sidderde. Met welk doel kwam die man haar c- ver haar kind spreken, waaraan zij nooit meer gedacht had en waar over zij zich niet bekommerde Wist zij wel eens, wat er van ge worden was en of het misschien niet slechts enkele dagen had ge leefd? Het was zeker al lang dood. Zij had het portret van Edith ge zien; zij had Edith zelve gezien, doch geen snaar trilde daarbij in haar hart. Op het kasteel De Lam belle had zij gehoord, dat Ediin noch vader noch moeder had ge kend, dat zij een vondeling was. En dit, evenmin als Edith's leef tijd, schoonheid, of voornaam ui terlijk had het minste vermoeden bij haar doen ontstaan. Niets, niets sprak in haar van haar doch ter, die eenige uren na haar ge boorte haar ontnomen was. In haar oog was het kind dood. Ray- monde was niet veranderd, toen zij mevrouw Joramie werd; noch toen de liefde voor Georges Ramel in haar hart ontwaakte. Zij was altijd Raymonde. Nooit was zij moeder geweest en zij voelde zich ook than geen moeder. Weer goede vrienden Het kind, hernam zij eindelijk. Nu ja, Je begrijpt ik heb ook mijn gevoel. Ik meende het er voor te kunnen houden, dat ik er de vader van was. Is het 'n jongen of een meisje Een meisje. Zoo wel dat doet me dol voïl genoegen. Waar is zij? Dat zal je me toch wel kunnen zeggen. No? od de kostschool zeker? Ik zal haar eens gaan opzoeken. Zij moet nu zoowat. 17 jaar wezen. Sakker loot. wie haar krijgt, wat 'n bui tenkansje! De millioenen zoo maar voor het opscheppen, huizen hof steden, kasteelen en bosschen. dat de vergiftigingsaanvallen bc -j gonnen waren na het rijden in een nieuwen gesloten Ford-wagen. Bij dit nieuwe model mondt de uitlaatpijp onder den wagen uit, juist bij openingen die er in den bodem zijn om bij den accumula tor te komen, en zoo kan, door wer velstroomen tijdens het rijden ge makkelijk kooloxyde in den wa - gen zelf komen en den bestuurder vergiftiging. De mededeeling is daarom van zooveel belang, omdat de verschijnselen van de vergif - tiging niet altijd zoo duidelijk be hoeven te zijn als dit bij den sein ij ver het geval was en minder dui delijke vergiftigingen vaak niet kunnen gediagnosticeerd worden. Daarbij komt, dat het geneesmid del tegen de vergiftiging gemak - kelijk is men late de uitlaatpijp verlengen en naar beneden bui - gen de opening bij de pedalen kan door speciale rubberplaatjes worden afgesloten. Het zal wenschelijk zijn, dat men bij de keuring van autobus sen en taxi's aan dit zoo belangrij ke punt de noodige aandacht schenkt. Het schreeuwen van zuigelingen. Gezonde zuigelingen behoo ren slechts drie dingen te doen eten, slapen en groeien. In hun le ven spelen de spierbewegingen nog geen roldit is eigenlijk wel merkwaardig, omdat de volwasse nen een groot deelvan de ingeno men energie een spierbeweging weer kwijtraakt. Het lichaam in ust heeft een bepaalde hoeveel - heid energie, dus voedsel, noodig. Zoodra echter werk wordt vei- richt, vermeerdert deze hoeveel heid zeer belangrijk bij flinken arbeid is vaak de dubbele hoeveel heid energie noodig als rust. Men heeft nu opgemerkt, dat het schreeuwen van zuigelingen zeer veel spierarbeid vereischt en in Mevrouw Joramie liet hem pra ten. Haar tong was als verlamd. Haar oogen stonden wijd open ge sperd en zij scheen op het punt in onmacht te vallen. Eindelijk stamelde ze: het kind is dood. Dood? Jacques kon zijn teleur stelling nauwelijks verbergen of schoon hij zich hield, of hij ditp bedroefd was. Mevrouw Joramie zag dit echter heel goed en zij i e greep dat hij haar was kofen op zoeken met een of andere bedoe ling waarbij 't kind betrokken was Op den dood der kleine had hij niet gerekend. Hij zag zijn plan nen in duigen vallen. Mevrouw Joramie herkreeg haar zelfbeheersching. Laat ons nu 'ns over jou spreken, sprak zij. Ik be grijp het doel van je komst. Je hebt tot je zeiven gezegd mevrouw Joramie is de vrouw van 'n milli- onair. Zij heeft geld. Van dien zij moet ik het dus beproeven! Zij besefte echter ook dat hij (ol alles in staat was en voor geen mis daad zoti terugdeinzen. Zij moest trachten hem aan zich te binden! als 't mogelijk was, zich van hem bedienen voor haar wraakplannen IIii was juist de man, dien zij noodig had. Hoe toevallig. Dus ben je gekomen, om mij af te zetten - Je afzetten: wat 'n hard woord Hoe zwaar mijn beproefd leven ook was, ik bon voor jou dezelfde gebleven, altijd vol bewondering en toewijding. Dus als ik je eens noodig had... Dan zweer ik je, dat je op de armen Jacoyes Vernier kunt reke nen. Voor jou hen ik 'n slaaf Ray monde. Heb jé een of twee vrienden op wie ie staat kunt maken? Ja Welnu, voor wij iets op touw zet- overeenstemming hiermede is het gebleken, dat bij het schreeuwen veel energie verloren gaat. Men heeft dit gezien bij het onderzoeK van zuigelingen in den calorime ter zoodra het kind ging huilen, waren de bepalingen in de war zijn stofwisseling bedroeg het dub bele van den toestand in rust. Bij het schreeuwen gaat dus veel voedsel verloren, dat anders voor den groei van het lichaam zou kunnen worden gebruikt en er blijkt dus uit, dat het wenschelijk is het schreeuwen van den zuige ling zooveel mogelijk te voorko - men. Een volkomen gezonde, goed gevoede zuigeling huilt weinig. Door een auto gegrepen. Op de Binnenhaven te Helder kwam de auto van den heer v. Wij nen, aannemer van de Zuiderzee werken, de stad in. Op de Binnen haven zat de le luitenant der veldartillerie G. v. Velthuyzen op zijn rijwiel. Op de waarschuwings signalen van den chauffeur keek de heer v. Velthuyzen achter zich, waardoor hij vermoedelijk cenigs zins naar links uitweek. De auto greep hem. Hij werd van zijn fiets geslingerd en een stuks meege sleept, waarna de auto geheel o- ver hem heen ging. De geneesheer constateerde een schedelbreuk en achtte overbrenging naar het hos pitaal onmiddellijk noodig. De toe stand van den luitenant is hoogst ernstig. Ontploffing te Hillegersberg. Dinsdagavond, even over half twaalf, werden in de gemeente Hillegersberg de bewoners opge schrikt door een hevigen slag, die, zooals later bleek, over de gehee- ic stad Rotterdam tot in de verste uithoeken werd gehoord. Het bleek dat eenige panden, gelegen op de hoek van de Motorstraat en den Electroweg, uit elkaar waren ge slagen. In het hoekhuis was sedert eeni ge maanden de waterstokerij ge vestigd van den heer C. Zwanen burg. Deze woonde met vrouw ui Zoon boven de zaak. Naast deze stokerij stond een klein, smal pand, waar sedert enkele weken de familie Schaap was gehuis vest, hestaande uit man, vrouw en vijf kinderen. Den ganschop avond had men reeds een sterke gas- lucht opgemerkt en om gasver- stikking te voorkomen had de heer Z. een raam opgeschoven. Juist toen hij zich te lied wilde begeven, vloog alles uit elkaar, zoodat vermoed wordt, dat de ramp ontstond door gasontplof fing. Van de twee huizen bleef let terlijk niets staan. Zware stukken muur werden tientallen meters ver weggeslingerd. Zoowel de bewoners van liet hoekhuis als de gehcc'c familie Schaap werden onder het puin dolven. Onmiddellijk nikte hulp aan den Geneeskundigen Dienst van Rotterdam en de Rotterdam- sche brandweer. ITet kostte veel moeite alle mensclien en kinde ren onder het puin vandaan ie halen. De waterstoker Z. kwam or het beste af. Hij had slechts lichte verwondingen. Zijn vrouw klaag de evenwel over inwendige pij nen, terwijl zijn zoon kneuzingen aan arm en heen opliep. Het drietal werd naar het Zie - kenhuis aan den Bergweg ver boerd. Erger was het met de fami lie Schaap. De man werd in bewus tcloozen toestand met een ernsti- o schedelbreuk onder de puinho pen vandaan gehaald en stierf Bi dons het vervoer. Zijn vrouw en drie kinderen, die ook vrij ernsti ge kneuzingen hadden bekomen, .werden eveneens in liet Zieken huis opgenomen. Een 12-jarig doch tertio kon bij de huren onder.dn'c worden gebracht. De 19-jarige Schaan kon oerrt na ruim é'p ton, heb ik eenige inlichtingen noo dig. Ik moet weten wat voor per soon 'n zekere Florentin Broussel is. wat hij uitvoert. Die mijnheer moet de vriend zijn van 'n ander persoon, Mourillon, die naar het schijnt, een bekoorlijke dochter of pleegdochter heeft, die Edith heet Ha, die Mourillon heb ik meer van gehoord. Ik heb 'n zekere Hec tor over hem hooren spreken. *t Was om Mourillons dochter te doen. Die oude is 'n geheimzinnig man. Zijn pleegdochter werd ver liefd op 'n schilder Georges Ra mel; eensklaps was de oude ver huisd naar rue Linné en meende, dat hij zich goed had verscholen. Dikwijls verliet hij langs de ach terzijde vermomd zijn huis; nu eens er uitziende als 'n notaris dan weer als 'n geestelijke; het scheen, dat hij altijd ruim van ge'd was voorzien. Mevrouw Joramie bleef 'n oo- gonblik in gepeins verzonken. Wij moeten eweten komen wie die Broussel is; want zeer zeker is die de beschermer van de oude man en van die Edith. Mevrouw Joramie stond op, trok de lade van 'n meubelstuk open en nam eeni- ge hankbilietten welke ze aan Jac •nes gaf. Ziehier, handel nu. Mijn naam mag je niet noemen begre pen. Over twee dagen spreken we «dkaar weer, in 'n huis dat je moet huren. Dit huis. ik weet het, staat leeg en afgelegen aan den oeven der Riévre. Ga nu. .Taccnies vertrok en mevrouw Jo ra mie liet het hoofd in de handen zakken en zon op wraak. Zij had bot op Edith gemunt, die haar de liefde van Georges Ramel ontstal. Moest zii of Mourillon vallen on der de slagen, welke mevrouw Jo 'ramie hun wilde toebrengen, om het even, geen genade. Césarine Leverdier. Dus was Raymonde Duchemin gravin De Soleure, de vrouw van de ouden financier Joramie, ge huwd met twee mannen, en daar enboven, door vervalsching van haar papieren, was dit voor haar een groote zorg. 't Is waar. sedert zoovele jaren had zij niet meer over haar eer sten man hooren spreken. Voor en jia haar tweede huwelijk had zij allerlei nasporingen laten doen zelfs bij den notaris van den graif Het eenstemmig antwoord luidde: .Sedert hij buitenslands is, geeft hij geen toeken van leven me i Men weet niet wat er van hem ge worden is. Men houdt het voor ze ker, dat hij overleden is. Raymonde meende dus geen kans te hebben den graaf ooit ip haar weg te zullen ontmoetci Maar hoe was zii er toe gekomeo ?cn tweede huwelijk aan te gaan? Den dag waarop zij de woning buiten verlaten had, was zij naar Parijs vertrokken, zorgvuldig wr- miidende alles wat or» haar do aan dacht kon vestigen. Zij kon zich mim bewegen met het inargeld van 25.000 francs, haar door den srraaf toegelegd. Zij nam den naam van Césarine Leverdier opdat ook Tacques Vernier haar niel zou kun nen nasporen. De naam die zo ge kozen had was die van 'n vrien- dien met wie zij vroeger op de kost school was geweest, maar die 7Ü niti het oog bad verloren. Weinit* had Raymonde gedacht, toen zii haar eigen naam door dien harcr vroegere vriendin verving, dat i 1ef« bedreef, dat zulke verschrik kelijke gevolgen zóu hebben. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1