J WAKENDE LEEUW" J. H. Keuss Alkmaar Geen prijsverhooging Tabaksfabriek uur zwaren arbeid onder balken en muren vandaan gehaald wor den. Een begin van brand werd spoe «lig gebluscht. In de omgeving was •en ruit heel gebleven, terwijl fco vendien verschillende deuren en ramen uit de sponningen waren geslagen. Honderden waren naar de plaats des onheils gekomen om de ruïne te aanschouwen. De Rol- b rdamsche en Ilillegersbergschc politie hield echter allen op een erootcn afstand. Een rare fout. Men meldt uit Weesp Do heer Th. Posthuma, oud-lid van den raad, kwam toen hij zich in liet huwelijk wilde begeven tot do ontdekking, dat hij ingeschre ven was als van het vrouwelijk geslacht. De rechtbank te Amster dam herstelde de'ze fout, wat den heer P. 100 kostte, welk bedrag hij van de gemeente terug vroeg B. en W. oordeelden, dat de vra ger geen recht kon doen gelden, omdat de ambtenaar van den burgerlijken stand een passieve rol vervult, wenschten hem bil lijkheidshalve 50 te restlueeren. De commissie van financiën was voor de 100, waarmee de raad zich vereenigde. Een valsche verklaring. Dinsdag werd voor de recht bank te Maastricht een zaak be handeld tegen een gewezen sto ker te Iloensbroek. Op 6 Augus tus 1920 had hij aan den inspcc- tcui der ongevallenwet opgege ven, dat hij een gloeiend kooldtcl ije in zijn oog had gekregen. La- hu* bleek echter, dat hij een paa dagen tevoren bij een partijtje, waar wat gedronken en gestoei l was en met een kop van een opgc zette vogel was geworpen, men hem met den snavel van dien v gelkop in het oog had geraakt, waardoor het hoornvlies was doo* boord. ÏIct O. M. achtte het ten laste ge Irgdo bewezen en eischte tegen beklaagde terzake van valsche aan gifte van een ongeval zes maan den gevangenisstraf. Uitspraak 31 Maart. Oefeningen van de vloot 1925. TIr. Ms. „Tromp" cn „Heems- kerek" zullen van 16 April28 Mei eene reis doen naar Madeira en Ponta Delgada, waarna den lOen Juni eene reis voor ongeveer 7 weken zal worden ondernomen naar de Oostzee, waaraan 2 Z. booten en 2 onderzeebooten zullen v orden toegevoegd. Op deze reïs zal Ivopenhage, Riga cn Reval en daarna Helsingfors en Stockholm worden aangedaan. De kruiser „Java" komt onge- vccr medio Mei te Vlissingcn Ei dienst en zal een tocht van 6 we ken maken naar Drontjhem, de Noorsche fjorden cn IJsland, om" vervolgens begin Oetober naar Oost-Indiö te vertrekken. Een groep van 3 watervliegtui gen zal een tocht naar Ivopenha ge ondernemen, over het KieW- kanaal, welke tocht vermoedelijk zal samenvallen met het verblijf der schepen aldaar. Voorts zullen mijnenleggers er ondorzeebooten op de gewone wij ze oefeningen houden. Weet ge. dat een haarkam sterker blijft, wanneer men hem alvorens te ge bruiken, 24 uur in koud water legt. Weet ge dat gewoon keukenzout met zeep oen goed middel is om bloedvlek ken to verwijderen. M eet ge dat ge hij hot wasschcn van zieken het beste doet zeep in het water op te lossen in plaats van wasch im of spons voor het inzeepen te eehrniken. en de zieken met. warme doeken snel af te droogèn. Weet ge dal wandeltochten voor kinderen :ar» uitstekend is: proefnemingen hebben bewezen dat kinderen die veel wandelen in een maand twee man! zooveel in gewicht toenamen .••Is kinderen welke niet wandelden Weet ge dat krimpen van wol kan worden oorkomen, wanneer men in het hirw sorje wat geest van salmiak v.ï'wE: 20 gram on 30 T.. water. Pen graupige historie. Toen Maandagmorgen de au - tohus van Gebr. R. te ÏJmuiden r> 1 *.ot Willemsplein aankwam, bleef een oude heer in de bus zit ten, zegt de O. II. Crt. De bestuur der zeide, dat hier het cindpun. was van de reis, maar de oude heer zeide van gqii eindpunt niets te weten. Hoe vriendelijk de be stuurder het ook vroeg, hij wild», de autobus niet verlaten. De bestuurder vroeg toen assis tentie van de politie. Een agent toog naar de autobus en vroeg den ouden heer of hij de bus niet wilde verlaten. Maar de oude heer zeide, dat het den agent niets aanging. De agent vroeg den ouden heer of deze dan niet even wilde mee gaan naar. het bureau. „Je staat me nog al aan," antwoordde deze en ging mee. Maar naast den ov den heer zat in de autobus een kind van 21/2 jaar en daar de klc ne den ouden heer „opa" noemde, nam de politie ook liet kind me> Op het bureau gekomen, kon de oude heer nog zijn naam, noch zijn woonplaats opgeven. Hij wist niet, vanwaar hij kwam. De politie on derzocht toen of hij eenige bewij zen van identiteit, bij zich had en vond in de kast van zijn gouden horloge naam en adres J. V. te Haarlem. De Haarlemsche politie werd op archeld en spoedig bleek, dat de oude heer daar woonde en kindsch was. Dadelijk werd de eigen auto gezonden om hem terug te bren - <ïen. De politie vroeg toen of het kind ook hij hem behoorde en of men dit ook moest meegeven. Consternatie bij de familie te Haarlem. Het kind hoorde niet hij den ouden heer en men mocht al leen deze in de auto zetten. Dit ge beurde, maar nu zat de politie hier voor de vraag van wie is het kind De kleine werd voor het raam gezet en had spoedig veel bekijks, vooral-van de zijde der jeugd. Spoe dig werd het kind herkend als te zijn van v. W. alt de Ncptimus- str. alhier. De kleine was smor- gens om Hen uur op stap gegaan on was om elf uur de openstaan de autobus binnengeklommen en had zich naast den ouden heer ezet. En zoo trof de politie deze twee menschenkindoren naast el kaar. Ze waren heide de zorgende hand ontsnapt, maar toch weder thuis gekomen- Mishandelingen. In de Haarlemmermeer hebben een paar beschonkenen zich woei eens aan ernstige mishandelin gen schuldig gemaakt. Zij wach ten voor hun heldendaden de duis ternis af en bespringen hun slacht offer dan uit hun hinderlaag. Nu weer is op den Aalsmeerderdijk een klompenmaker, die op weg naar zijn woning in Aalsmeer was onverwacht aangevallen en bewus teloos geslagen. Een voorbijgan- egr, die beslechtend wilde optre- verd onverhoeds besprongen en met een ijzeren voorwerp zoo geslagen, dat men hem later be wusteloos aan den kant van dui weg terugvond. De politie zoekt nu naar de daders. Het zal zaak zijn, dat zij goed zoekt, want er dient een eind te komen aan het vrij rondloopen van wilde dieren in een omgeving, die voor deze dieren niet bestemd is. handhaaft haar prijzen en bekende prima niet te overtreffen kwaliteiten, Onze prijzen zijn 70, 80. 100, 120, 140, 150, 160, 180, 200, 225, 250, 300, 350, 400, 450 en 500 cent per pond. INGEZONDEN STUKKEN. Anna Paulowna, 19 Maart, '25. M. de Redacteur Veel stof waait hier op, doordat de burgemeester de opvoering van .Allerzielen" heeft verboden. La ten we de zaak nu eens nuchter beschouwen en stellen wij voorop de volgende vragen: Met welk doel wilde nu de Ber ger tooneelclub hier „Allerzielen" opvoeren ...Om eens flink spel te laten zien!? Ik betwijfel sterk of deze vereeniging in staat is het zware stuk naar hehooren weer te geven: om het publiek te laten zien dat er misstanden bij de Katholieke kerk zijn!? Och, laat men de hand in eigen boezem steken... om tweespalt te zaaien dat kunnen ze hier in den polder zelf wel af Neen, bij mij is de mcening de ze, dat de Berger tooneelclub hier noch wil optreden om hoogstaan de toonoclspeelkunst, noch om op bouwend werk te laten zien, doch ....om de dubbeltjes. Juist, omdat „Allerzielen" zoovele malen verbo den wordt, rekent men er op, dat het publiek trekt: men snoept nu eenmaal graag verboden vruchten, ..en de club vaart daar wel bij. Maar mag men nu de goede verstandhouding der bevolking on derling aan de geldjagerij van 'n tooneelclub opofferen. Dat is mijns inziens onnoodig, ongeoorloofd Ik dacht dat men hier, door de Herv. Kerk te trachten af te bre ken, al „spel" genoeg had. Een burgemeester heeft te let ten op de eenheid op de goede ver standhouding van de burgerij on derling; een scherpe afscheiding is hier niet, is in de toekomst ook minder gëwenscht. En als er een is, die voor alle"lagen der maat schappij 'n zorgzaam oog heeft dan is hot hier de burgemeester. Met dank voor de plaatsruimte Hoogachtend VERITAS. Wielingen, 20 Maart '25. Doopsgezind Zangkoor De geruchten die omtrent het Doopsgezind Zangkoor de ronde doen, nopen mij tot een korte ver klaring. Het vorig jaar staakte ik kort na Pinksteren de repetitie, omdat de goede stemming onder het kooi althans naar mijn meening, was achteruitgegaan. Ik heb intiis- schen niet het recht iemand per soonlijk iets te verwijten. Toen nu van verschillende zij den werd aangedrongen op hervat ting der repetities, meende ik te moeten uitgaan van het oude koor van Ds. Leendertz. Die oude leden van het koor hadden ook de oud ste rechten en-doordat, men elka:i der goed kende, was dat een voor waarde voor 'n goede onderlinge harmonie. Bij Ge eerste bijeenkomst in de vorige week bleek bij sommigen 't verlangen dat 't koor geheel zijn oude karakter zou aannemen, d. w.z. geen vaste repetities geduren de een heel jaar, maar tijdelijke, vóór een uitvoering, en tevens 'n minder strenge leiding. Ik meende zelf niet van een strenge muziekbeoefening te mo gen afwijken en op 'n enkele uit zondering na kon men er zich mee vereenigen. Maar toch vreesde ik, dat alles op mislukking zou uitloo pen. Daarom deed ik tenslotte 'n tusschenvoorstel, om zoo mogelijk 't oude koor in zijn geheel te be waren, zonder dat er leden zou den bedanken: 't oude koor zou weer zijn vroeger karakter aanne men van tijdelijk koor en de heer Simon Lont werd bereid gevonden de leiding op zich te nemen, waar aan ook het voordeel verbonden is dat het koor voortaan op de uit voeringen niet meer zonder lei ding zal zijn, maar zijn directeur ook dan voor zich ziet. Daarnaast stelde ik de gelegenheid open voor hen, die zulks wilden om ondc mijn leiding koorzang te beoefe nen in geregelde wekelijksche re petities. Daarbij wenscli ik nadrukkelijk het volgende te verklaren: le: dat ik 't oude koor zal blijven steunen zooveel ik kan, omdat ik graag zie, dat 't blijft bestaan. 2e: dat er niet de minste wrij ving of oneenigheid is geweest tus schen 't koor en mijzelf. 3e: dat ik niet de bedoeling heb om met 'n nieuw koor 't oude lang zaam en stelselmatig te ondermij nen, maar dat ik, wanneer mocht blijken dat het oude koor zou drei gen te verloopen ten gevolge van mijn plannen, onmiddellijk de mu ziekbeoefening onder mijn lei ding zal opgeven 4e: dat degenen die onder mijn leiding de koorzang zullen beoefe nen aan geen goddienstoefening zullen meewerken, zoodat het ou de koor zijn eigen taak ten volle behoudt. Nogmaals, het oude koor van Ds. Leendertz heeft de oudste rechten. Ik zal die weten te eerbiedigen. Ds. Van der Veen. GEMEENTE WIERINGEN. Gister is hij de steenlossing voor de Zuiderzeewerken te Den Oever een droevig ongeval gebeurd. De remmer der kipkarren Jb. Keijzer Pz. geraakte onder de zware ba saltblokken van een der stortende karren, waardoor zijn eene been vreeselijk werd verminkt en hij ook aan 't hoofd een wonde be kwam. Nadat Dr. Piccardt de eer ste hulp verleende werd de jon ge 'man per auto naar Alkmaar vervoerd. Er bestaat nog hoop dat hij het been zal mogen behouden. De nutsvereeniging „Eensge zindheid te H.hoef hield Dinsdag haar laatste druk bezochtte bij eenkomst in Hotel Lont. De viool- en mandolineclub O.K. K. verleende haar medewerking, t Was een zeer.gezelligen avond. Op dramatisch gebied werden zangstukken gegeven door de da mes Van Wachendorffv.Rijn-Pool, A. de Beurs en E. Luijt; en lezin gen door de heeren C. J. Bosker en Klaasse-bos. Ook in luim was liet programma goed verzorgd; daarin traden 'op de dames Jongkind- van Savooijeh; Jongkind-Schrik Het onlangs geopen de nieuwe VlSCHAF- SLAGGEBOUW te DEN OEVER. Het Bestuur van het „Visschersfonds", en de kooplieden voor het gebouw. Visser-Gorter, Zon-Haverk'orii en de heeren Jb. Bakker, J. Bosker cn M. Kooij. Zoowel muziek als tooneel hal de dank van de aanwezigen in de vorm van telkens hartelijk ap plaus te oogsten. Hot bestuur van Het Nut" mag dankbaar op deze welgeslaagde bijeenkomsten terug zien. Warme medewerking van de leden, goede vooruitgang van het ledental; zietdaar het batig sal do van zijn ijver. Voor den Politierechter te Alkmaar. Vernieling. De niet verschenen beklaagde Simon W. te Wieringen heeft in den nacht van 1 op 2 Februari al daar eenige glasruiten vernield, toebehoorende aan den landbou wer Simon Kinne. Deze, die zich reeds ter ruste had begeven, schrok vreeselijk van het lawaai. Het was niet anders dan een ga- val van baldadigheid. Beklaagde heeft de schade aan gebroken gl.is ruiten, ten bedrage van ƒ2,35 be taald. Eisch tegen den niet ver schenen beklaagde ƒ20 boete of 20 dagen hecht. Vonnis cinform den eisch. GEWELDIGE CYCLOON in de Vereenigde Staten. Totnogtoe 1400 dooden en 2100 ge wonden. In het geheel werden 20 provinciesteden door den tornado geteisterd. De materieele schade zal eerst na eenige dagen kunnen worden geschat, doch deze loopt in elk geval in de millioenen. Te Paris zijn van een totale bevolking van 500 personen slechts 3 inwo ners ongedeerd gebleven. De cy cloon was hier zoo krachtig dat lijken over een afstand van mij len werden meegesleept. Om 1 uur snachts bereikte de cycloon een buitengewoon hevige kracht, zij be woog zich toen van Annapolis over de Missisippi naar Illinois waar zij eerst 25 mijlen van de rivier haar kracht verloor. Om 3 uur des morgens bereikte de cycloon M\?r physboro, en De Soto; op deze plaatsen vielen 700 dooden en 900 gewonden. Een Protest. Bij de Tweede Kamer is ingeko men een schrijven van H. Jager, keetbaas te Wijster, houdende pro test tegen hetgeen Goor het lid der Kamer, den heer v. Ravesteyn (communist) bij de interpellatie over den toestand in de Overijsel- sche en Drentsche venen, is gezegd aangaande de onreinheid der ba rakken en de bereiding van het e- ten in de keten. Geen salaris. De onderwijzers te Vlieland hebben dit jaar nog geen cent sa laris ontvangen. Het kantoor van den gemeente -ontvanger blij't voortdurend gesloten. Te verwach ten is dan ook dat ook eind Maart van uitbetaling geen sprake zal zijn. Het hoofGbestuur van den Bond van Ned. Onderw. heeft zich nu tot den Minister gewend met 't verzoek aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken. ANNA PAULOWNA. De heer Joh. Benema zal hoogst waarschijnlijk met zijn tent op de Alkmaarsche kermis verschijnen Hij heeft ingeschreven voor een standplaats op de paardenmarkt, met 'n cabarettent voor ƒ175 PREDIKBEURTEN DOOPSGEZINDE GEM. Stroe v.m. 10 uur Ds. v. d. Veen. EVANGELISATIE H.hoef v.m. 10 u de heer Eppings MARKTBERICHTEN. SCI1AGKN, 19 Maart. Op de he den gehouden veemarkt waren aangevoerd 28 paarden 150 350 2 stieren 325350 10 geldekoeien (mag.) 200 350 48 idem (vette) 300oOO 57 kalfkoeien 250475 4 vaar zen 230—f 275 11 pinken 110— 150 446 nuchtere kalveren 'l 030 165 overhouders 42A 50 3 hokken en geiten 12—ƒ20 51 varkens (mag.) 2036 85 idem (vette) per K.G. 0.72 0.77 174 biggen 13—20 15 ko nijnen 0.503 43 kippen 1.503 eenden 2.50 175 KG. boter 2—2.20 2.40

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2