NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN EDIT 16e Jaargang. Dinsdag 31 Maart 1925. No. 29. WIERINGER COURANT UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELK EN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per-3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telef. Intercomm. No. 19. MARKTOVERZICHT. Heeft een slager in de stad een beter bestaan dan ten platte lan de.? Dat is natuurlijk moeilijk uil te maken. Wie meent, dat liet hoo ger zielental in de stad een groo- ter vleeschgebruik meebrengt, dat mag oogenschijnlijk zoo zijn, doch hoofdsgowijze is het zoo niet. De statistische cijfers wijzen in Am sterdam op 'n achteruitgang van vleeschgebruik. In 1924 bedroig die achteruitgang 33733975 '"Kilo. Wel werd in die stad 2935273 Kno bevroren vleesch in dat jaar meer verkocht. Maar de winsten daar van gingen niet over in den zak van den particulieren slager, maar kwamen in de brandkast van de stad, daar de verkoop van bevro ren vleesch van de stad uitgaat. Iiat zal doorgaan totdat het ver broken evenwicht hersteld is. Dat gaat natuurlijk heel langzaam. Toch dalen nog altijd de gemid delde vleeschprijzen. Te SCHA - GEN noteerde Donderdag de beste kwaliteit ƒ1,15 a ƒ1,20; 2e soort ƒ1,05 a ƒ1,10 en de laagste kwali teit ƒ0,90 a ƒ1.— alles per kilo gram. Melk en kalfkoeien waren stug duur. De handel bepaalde zich voornamelijk tot de betere soort; prijs ƒ300 a ƒ490; Nuchter re kalveren wat meer handel en wat liooger prijs. Besteed werd 14 a ƒ30; Wol vee met trelckenden handel, voor de weide 45 a ƒ50; een koppel voor den dood ging voor ƒ55; Vette varkens waren goed. Goede slachtvarkens ƒ0.80 a ./0,82 per kilo; zouters ƒ0,75 a 0,78 per kilo. Belastingdruk per H.A. bebouw den grond. De „Veldbode" heeft een onder zoek ingesteld naar de belastin gen, welke hier te lande per H.A. door de boeren worden betaald. Het resultaat is afgeleid uit de me dedeelingen van een paar hon derd lezers over het geheele land. In de cijfers zijn opgenomen de grond-, vermogens-, personeels- en Rijksinkomstenbelasting met ge meentelijke en provinciale opcen ten. Het feit, dat de vermogens belasting hierbij inbegrepen is, maakt dat de getallen geen absolu te waarde hebben, maar deze be lasting is niet van zoo overwegend belang, dat zij de cijfers veel in waarde kan doen verminderen. Voor de betalingen aan de Land- bouwonderlinge en de zegeltjes- plakkerij brengt de schrijver nog ƒ7.— per H.A. in rekening. liet blijkt dan dat de belastin gen een minimum van 34 per H A. beliepen, waaruit de schrijver meent te mogen afleiden, dat de minimum belastingdruk per H.A. bebouwden grond in Nederland ze kor ƒ30 bedraagt. Bedragen van f40. 50 en ƒ60 komen echter e- veneens in alle deelen van het land voor; in Zeeland zelfs van 80 en meer. De waterschaps - las ten zijn soms even hoog als de in komstenbelasting. Eén der land bouwers was van meening, dat de boeren, in vergelijking met de ste delingen te veel belasting betalen Grondbelasting en vermogens - be lastin worden gehaald uit hetzeif de bezit. Deze uitkomsten brengen aan het licht, dat de belastingen op bebouwden grond hier te lan de veel en veel hooger zijn dan b v. in België en Frankrijk ,tot nog toe het geval was. Volgens den schrijver is er z.i. maar één mogelijkheid om dat al les vol te houden, n.1. in verhou - ding nog meer voortbrengen: nog meer van den grond halen. Maar dan springt ook tevens het groote volksbelang in het oog, dat de na tie alles moet doen om de landboa wersstand meer weerstands ver mogen te geven; dat de kennis van den landman wordt verhoogd. De Staat der Nederlanden weet. te m men; hij moet ook weten te gj- ven. Dat mag, besluit de schrijve", de Minister van Binnenlandsche Zak en ziin collega van Financiën FEUILLETON. y No. 55. Mientje voelde zich een beetje gerustgesteld. En toen Lucien haar een uur la teïl ►verliet, was haar droefheid heel wat bedaard. Pij spraken af, dat Lucien den volgenden morgen zou terugko men om haar mede te deelen, wat mijnbeer Alexis en mijnheer Geor ges zouden hebben- kunnen doen voor haar vader. Verrassingen. Het was halfvier, toen AUxis Mollin thuiskwam, vergezeld van Georges Ramel. Lucien wachtte hen in de doode lijkste ongerustheid. Op het gezicht der beide vrien den kon de jongen een kreet van blijdschap niet weerhouden. ^Eensklaps nam Lucicn's gelaat 'een uitdrukking van diepe neer slachtigheid aan en hij sprak, het, hoofd schuddend Ja, en ik hel) u slechte tijding mede te deelen. Hoe riep Georges verschrikt. Spreek op. Is Editht iets overko - men Haar niets, mijnheer, behal ve dat zij veel verdriet heeft. En toen vertelde hij wat er ge beurd was, doch wachtte zich wel te spreken over zijn vader en .Tnc- ques Vernier. De beide vrienden waren ze°r ontsteld. Georges nam het eerst het woord Alexis, dus sprak hij met fon kelende oogen, geloof jij, dat mijn heer Mourillon zich schuldig ge maakt heeft aan een slechte daad? Nooit, nooit, zal ik di,t geuo ven, antwoordde de dichter op hef tigen toon. Ik houd het er vooi dat er de een of andere lage stre- k achter zit. En hoor eens, ik ver - denk mevrouw Jaromie. Foei, wat een gèdachte Ik blijf er bij. Welk belang zou zij er bij hebben om een onschuldige te la ten gevangen nemen vroeg Ge orges. Ik zie niet in. Zoo zie je niet in Wat zou zij bedoelen .Tou van Edith scheiden. Zij heeft niet van ej afgezien, en haar vreeselïjke hartstocht, dien zij tot eiken prijs wil bevredigen, kan haar tot de afschuwelijkste hande lingen vervoeren. Ik had gehoopt, dat zij je vijandin zou geworden zijn. Ik hel) mij vergist. Als zij het nu op Mourillon, Edith's vader voorzien lieeft,, dan is het, omdal. zij de hoop voedt, je aan haar vó i ten terug te voeren. Ik kan het mij niet anders ver klaren. O, men kan haar niet ver trouwen. De nieuwe strijddier. zij thans tegen jou en Edith heeft aanvaard, zal verschrikkelijk we zen. Zij speelt nu haar laatste troef uit. Wij zullen spoedig te weten komen wat zii verzonnen heeft om het doel te hereiken, dat zij met zooveel hardnekkigheid nastreeft. Maar lang genoeg ge praat, Georges, neem je hoed. Wi' gaan uit en Lucien gaat mee. voorhouden iedermaal dat de^e van den landbouw een extra offer vraagt GEMENGD NIEUWS. Waar bleef de dekknecht Donderdagavond omstreeks i 1 uur voer te Utrecht een schipper van Vogelpoel en Noorwegen per motorboot onder de Tolstecg-bas- culebrüg door. Op sleeptouw had hij een dekschuit, waarop een knecht aanwezig was, die het roer in de goede richting hield. Ter hoogte van de brug keek de schip per eens achter zich en tot zijn grooten schrik miste hij den dek knecht op de andere boot. De poli tie werd gewaarschuwd, die ijvc rig aan het dreggen sloeg want de knecht moest natuurlijk over boord geslagen zijn. Maar hoe men ook speurde en zocht, de ijzeren haak bracht niets naar boven. E.'n delijk, het liep al tegen twaalf, voegde zich hij de menschenmenife te, die het reddingswerk met de gebruikelijke belangstelling gade sloeg een als schipper uitziend persoon, die nieuwsgierig infor meerde, wat ze met zijn schuilt aan het doen waren. ITij was even te- ruggeloopen naar de plaats, vvaa:" waar hij zijn boot gemeerd had, daar hij vergeten was het touw, waarmee deze vast lag, mee te ne men. Vandaar zijn opzienbarende verdwijning. Het publiek op den wal glim lachte toegeeflijk, de politie keek effen en bergde het reddingsma- tcriaal weer op. De schipper werd kwaad om dat uur oponthoud en ioeg de beide booten full speed door het donkere singelwater. Achter op de achterste boot, stond de dekknecht. Ilij keek tevre den naar een stuk touw, dat hij in de hand hieldDat, zou hij nu toch haast kwijt geweest zijn Uw hond heeft ze doodgebeten. De politie te Zeist heeft zekere S. aangehouden, die door een nieu Waarheen Rue Linné. De beide vrienden, gevolgd door Lucien, verwijderden zich en na men een rijtuig, dat hen spoedic aan het opgegeven adres bracht. De woning van Mourillon was „verlaten. Edith was een uur of drie gele den uitgegaan, De vrouw van den nortier wist niet waarheen. Zij had bij het verlaten van het huis, toen zij den sleutel afgaf, gezegd „Va der heeft mij laten roepen." Zij had een geestelijke zuster bij zich, die haar in een rijtuig was komen halen, waarmee zij wegreden. Se dert had zij niets van haar ge merkt of vernomen. Alexis voorhoofd fronste zich. Wat een ongeluk riep hij op doffen toon, wij komen te laat. Georges greep den arm van zijn vriend en stamelde Je gelooft dus Weet ik wat ik geloof of ver onderstellen moet antwoordde Alexis barsch. Maar kom, we hebben hier nie's meer te doen. Hij grootte de vrouw van den nortier en troonde Georges mede, Allo drie stegen weder in het rij tuig, dat was blijven wachten. Breng ons weer waar we je hebben aangenomen, voegde Alex \s den kootsoer toe. Zeg. Alexis heb je eenig ver moeden vroeg Georges angstig. Ja, mijn heeft Edith een strik gespannen. Fen strik Een zuster, die haar vanwe ge haar vader komt opzoeken, die pas 's morgens in hechtenis geno we oplichterstruc aan den kost trchtte te komen. De man bezocht n.1. met een paar doode kippen de eigenaren van honden en gaf voor dat zijn kippen door den hond des huizes waren doodgebe ten waarvoor schadevergoeding werd gevraagd. Bij onderzoek bleek, dat de man, nooit levende kippen had bezeten. Pagehoofdpijn. Pagehoofdpijn is do nieuwste ziekte, waarvan de Londensche doktoren melding maken. Het is geen pijn, welke de dames voelen over het verlies van haar lange haren of over de juiste coupe van haar pagekapsel, maar het is een hoofdpijn, welke veroorzaakt wordt door het pagekopje. Volgens de mededeelingcn van tal van Londensche genceshee- ren lijden de dames in den laat- sten tijd buitengewoon veel aan zenuwpijnen in het hoofd en men schrijft dat verschijnsel toe aan de plotselinge verwijdering van het verwarmende en bescherm n- de hoofdhaar in den nek der da mes. Terwijl vroeger een dikke haardot tegen ruwe wintersche winden beschutte, is d e nek nu veel meer blootgesteld aan alle in vloeden van het weder, en dat wordt merkbaar door hoofdpijnen. De dames zullen niet lang aan pagehoofdpijn lijden, heeft een dokter ti'oostond verklaard, want zij zullen spoedig gewoon zijn ge raakt aan de nieuwe omstandig heden. als zii tenminste niet voor dien tijd., afstand doen van het ragekopje. Vele dames, die aan deze soort hoofdpijn lijden, dragen klokhoe- den, die tot diep in den nek wor den neergetrokken en nauw aan sluiten. Door een springend projectiel gedood. Over het ongeluk te Triht (Frank rijk1), waarbij 2 inwoneis van Slied recht het leven hebben verloren vernemen we nader, dat deze werk lieden, toen zij op een haggermo - men is, en haar mede neemt, dat is geen zuiver spel. Ik houd het er voor dat Edith is ontvoerd. Goede hemel, riep Georges, en door wien Alexis haalde de schouders op Dus zou volgens jou meening mevrouw Joramie hel zijn Waarom niet Maar waartoe Wat wil zij met Edith uitvoeren Het rijtuig stond stii. De jongelieden begaven zich naar Alexis woning. Er was bezoek. Francine, de huishoudster, diende een heer aan die Alexis wenschte te spreken. Wie is die heer vroeg hij. Hij heeft mij zijn naam niet gezegd. Achter de dienstbode sidderde een zware mannenstem Florentin Broussel. De twee vrienden sidderden en richtten zich eensklaps tegelijk op. Graaf De Soleure trad binnen. Georges sprak Alexis met een van aandoening trillende stem. op de knieën, op de knieën voor onze weldoener De graaf kon een uitroep van verbazing niet, weerhouden. Daar op sprongen tranen in zijn oogen. Wat doen jullie, heeren Staat op. Men knielt alleen voor God. Wat beteekent dat Dat beteekent, mijnheer, dus sprak Alexis. dat wij de weldaden, door u ons bewezen, kennen. O. l enoref niet het te ontkennen. Wij hebben het begrepen, hot geraden. - Dus je lieht het geraden sprak de graaf, zijn aandoening bedwingende. Welnu, het zij zoo. len aan het werk waren, een pro jectiel opbaggerden. Dit is tocii gesprongen, waardoor de 35 jarige A. C. K. en de 33-jarige J. J. F. wei den gedood. Eerst genoemde werd vreeselijk verminkt en hooft nog eenige uren na liet ongeval geleefd De werklieden waren in dienst bij de aannemersfirma K., a'daar Gevolgen van vuurtje stoken. Het politieonderzoek heeft uit gewezen dat schooljongens van 7 tot 8 jaar door vuurtje stoken den. brand hebben gesticht bij de op slagplaats van telefoonpalen t Delft. De schade wordt op 20.000 geschat. Een vreemde vangst. Twee botters, welke vischtca tusschen den Marker vuurtoren en Enkhuizen, hadden dezer da gen een eigenaardige vangst. Toen de netten werden iugehanld, bleek, dat behalve een aantal spartelen de haringen zich ook nog een rijwiel in hot vischwant bevond, dat vermoedelijk al eenigon tijd op de bodem der zee heeft gerust, aangezien aan de fiets een. be lastingplaatje 1924 was bevesti r Tiet rijwiel is in vrij goed- i staat, de banden zijn zoo goed ais nieuw. VAN ALLES WAT Vaderzorgen. De stad Bordeaux heeft de oor den oudsten inwoner van Frankrijk te herbergo- 1! i is Jean Baptiste Rolland die on langs in volkomen opgewektheid zijn 149sten verjaardag vierde. Zijn eene been is 3 c.M. korter dan het andere en daarom hoefde hij in 1792 niet onderdienst. Zijn jongste zoon is 83 jaar, en de oud ste is 97. —Lap het hem na Zcsf jaar ge leden kwam Karl Wettstein Ame rika binnen als een arme jongen, die geen woord Engelsch kende. Thans4s hij 32 jaar en rector van een der Amerikaansche universi teiten. Van bordenwasscher werd Ik heb nu niets verder voor je te verbergen. En zijn armen uitstrekkende, riep hij Komt, komt, jullie bent mijn kinderen Zij wierpen zich in zijn armen Hij omhelsde hen en drukte hen aan zijn borst. Eens zult ge, misschien eer lang, vernemen, waarom ik ook een bezonder belang stel in dien grijsaard en voormaligen straat kunstenaar en zijn dochter, dat onschuldige en bekoorlijke meis je, dat Georges zoo lief heeft en dien zij bemint, dus ging hij voort. Maar ik vrees, dat beiden, vervolg dc hij met aandoening, hot slacht offer zijn van een lagen nansdag. Daar houden wij het ook voor prak Alexis. Ik hen dadojijk hierheen geko men, omdat ik uit de beschrijving der portiersvrouw opmaakte, dat jullie er ook geweest zijt. Zeg mij wat ie vermoedt. Wij vermoeden, mijnheer, dat een aanzienlijke dame. «Re zcr rijk en door haar betrekkingen zeer machtig is, mijnheer M' uril- lon heeft laten gevangen nemen met een bedoeling, welke wij nog fet En Edith Dc ontvoering van juffrouw F.dith, die werkelijk plaats gehad heeft hetgeen wij spoedig zullen weten moet de plannen dier da me in de hand werken. Waarom zeg je haar naam niet 't Is mevrouw Joramie. A zoo sprak de graaf. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1