hij sneeuwopruimer. Toen steeg hij langs de ladder: schoenpoetser kantoorlopper, hankl)ediende, enz. Maar 'snachts heeft de Gcnuee- eesche domineeszoon gewerkt in ;.ile boeken die hij noodig had. Hij is in zijn ambt bevestigd door een zekere Mich. Pupin, een H011- gaarscli landverhuizer, die even- oens in Amerika kwam, geen woord Engelsch kende, werkte en overwon, Slappe en sterke thee. Ook Turkije is dl'óoggèlegd. Wie dus Kolistantinopel bezoekt, spaart geld. Edoch: de kelners en keiner innen in de meeste restaurants buigen zich vriendelijk over u heen en fluisteren u in 't, oor: „Als u thee bestelt, moet ze dan slap of sterk zijn?" Mal de gasten be grijpen dat oogenblikkelijk, en ant ••oorden meestal verheugd: „sterk hoior. natuurlijk sterk!" Het is rn die thee. welke weieens den eetlust opwekt. GEMENGD NIEUWS. Voorjaarsmarkten. De grootc voorjaarsveemarkten zullen in 1925 gehouden worden te Alkmaar op 6 April, te Schagen elke Donderdag van 2 April tot 14 Mei te Hoorn en Texel op 27 A- pril en te Purmerend op 4 Mei. Nog ruzie De Vrijzinnig Democratische fractie in den Scliager Gemeente raad en het bestuur van de Vrij zinnig Democratische kiesveree- niging aldaar, hielden Dinsdag avond eene gemeenschappelijke bespreking over de Wethouders kwestie. Nadat men een paar uur over deze aangelegenheid gespro ken had was men nog even ver en hot slot was dat men met verhit te hoofden elkander verliet Wat nu Kievitseieren. Wij zagen Donderdag op de markt te Schagen de eerste kie vitseieren. Prijs 0.60. In 1924 was dat op 3 April, Een kind weggegeven. Voor den officier van justitie te Middelburg zijn geleid een on gehuwde moeder en een man, mot 'wien zij kennis had gemaakt in een logement te Axel. Deze vrouw was met den man wegge - gaan uit het logement, terwijl zij haar twee jarig jongentje had achtergelaten bij den anderen lo geergast, van beroep degenslik ker en boeienkoning. Deze man had er berouw van gekregen en wist. ook niet goed wat hij met het kind moest doen, waarom hij hot aan de marechaussees had over gegeven. De aangehoudenen zijn na verhoor op vrije voeten gesteld, de vrouw werd teruggebracht naar Axel. waar zij in het bezit van haar kind werd gesteld. Naspel van den oorlog. Gedurende de oorlogsjaren wer den eenige. IJmuider stoomtrei- lers naar Britsche havens opge bracht, onder het voorgeven dat de vangsten voor Duitschland be stemd zouden zijn. De reederijen hadden natuurlijk een eisch tot schadevergoeding ingesteld doch do behandeling nam zooveel tijd in beslag, dat de vordering ver jaard was. Dezer dagen zijn eenige bestuurs leden en de secretaris der IJmui der Reedersvereeniging naar En geland overgestoken om de zaak opnieuw aanhangig te maken, om- dal eene hoogere rechtsautoriteit beslist heeft dat de schadevergoe- dingseiscli alsnog recht van be handeling heeft. Het scholvraagstuk. Te Amsterdam hebben deskun digen besprekingen gevoerd over hel, scholvraagstuk in de Noord zee. Men besloot de voorstellen te ondersteunen van de Int. Confe- rentic voor Diepzee-onderzoek in 1021. Van deze voorstellen is het voornaamste een verbod om te visschen met stoom- en motortrei Iers van meer dan 50 effectieve P.K. in zekere gebieden van de Noordzee. Deze „zones" liggen tus- sclien het vasteland en een diep- ielijn van 22 meter (12 vaam) van Hoek vari Holland tot een breedte van 56 graden Noord. Deze. de z.g.n. „binnenste zone", zou het geheele jaar worden ge sloten. Bovendien wil men gedu rende de maanden April, Mei en .Toni nog een „buiten-zone" slui ten, die ligt van de hoog,te Helgo- land tot 56 graden. Dit verbod wordt voorgesteld voor den tijd van drie jaar. De regeeringen van de betrok ken landen Engeland, Frankrijk, België, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Duitschland en Neder land zullen deze sluiting thans nader moeten overwegen om even tueel daarna in een nieuwe inter national conferentie de uitvoe ringsbepalingen te bespreken. Zoo mogelijk wil men reeds het volgend jaar tot „sluiting" van dit deel der Noordzee overgaan, ut Hollandsche recders zullen hierbij eventueel hun volle medewerking verleencn. De „Soerakarta." Als gevolg van het stormachtige weer van de laatste dagen heeft de „Soerakarta" zeer zwaar gele den en is de beschadiging van ruim II belangrijk toegenomen. Nader meldt men Daar er geen mogelijkheid bestaat, de „Soera karta" geheel af te brengen, werd door den rijkswaterstaat beslag op het schip gelegd. De moord te Giessen-Nieuwkerk. „Voorw." verneemt, dat thans voldoende vaststaat wie de daders zijn van den in den nacht van 3 op 4 Augustus 1923 gepleegden moord op den spoorwegwerker Jacob de Jong te Gicssen Nieuw- kerk. Een echtpaar uit Slicdrecht, dat als verdacht van medeplichtig heid aan het misdrijf mede werd gearresteerd, heeft thans zijn on schuld kunnen aantoonen cn wordt in vrijheid gesteld. De daders Klundert en Teunis- sen, hebben genoemd echtpaar door bedreiging tegen het leven genoodzaakt te zwijgen. De heele buit, bereikt door de - zen moord, bedroeg zeven gulden. De ontploffing te Muiden. Maandagmiddag omstreeks drie uur werd in een gebouwtje van de springstoffenfabriek „De Krijgs man" te Muiden door één man ge werkt aan de fabricage van zwart buskruitdit fabrikaat wordt on der een molen geplet. Eenige oo- genblikken nadat de molen was stilgezet, volgde een ontploffing waardoor het dak van het gebouw tje vloog, de lichte wand werd weggeslagen en de ruiten van werkplaatsen, op eenigen afstand op liet uitgebreid terrein gelegen, sprongen. De exploisie waarbij een voorraad van ongeveer 100 Kg. kruit ontplofte, veroorzaakte slechts geringe materieele schade, de werkman echter kreeg ernsti ge brandwonden. Een voorbijrij dend geneesheer kwam onmiddel lijk te hulp, evenals de dokter van de fabriek. Het plan was de ern stig verwonde per ziekenauto naar een der Ara sterdam sche gasthui zen over te brengen nij nader in zien durfden de geneeslieeren dit niet meer te wagen. Te omstreeks vijf uur is de man, de 38-jarige J. koster, wonende te Muiden en va der van zes kinderen, overleden. Naar oorzaak van dc ontplor- fing wordt een nader onderzoek ingesteld. Onmiddellijk na het noodlottig ongeval was dat niet. mogelijk, wijl de werklieden op het terrein, die nog even te voren met hunnen kameraad hadden ge sproken, te zeer ontdaan waren om zich rekenschap te geven van hetgeen plotseling gebeurde. De doodelijke draad. Dc lieer N. M. II. Doppler, elec- tro-technisch adviseur bij de Ar beidsinspectie, deelt aan het. Haag sclic Correspondentiebureau me de „Het Ilaagsche Volk" van 26 Maart j.1. bevat onder het hoofd .De doodelijke draad" het volgen de bericht „Een bewoonster van de Abel Tasman straat te Utrecht kwam Maandag hij dc politic assistentie vragen, omdat, zooals zij medc- iecldc, de schutting achter haar huis onder electrische stroom stond. Bij informatie bij den buur man van 19 bleek, dat hij een af rastering had gemaakt en onder stroom gezet, om de katten van erf af te houden. Een monteur van 't electriciteitsbedrijf heeft de zaak onschadelijk gemaakt." Dc doodelijke draad heeft hier door een toeval geen doodelijk on geval veroorzaakt. Dat de gevol gen echter gemakkelijk van hoogst ernstigen aard kunnen zijn, blijkt uit do vermelding van een ander, dergelijk geval, voorkomende in Ct'-JjJ" 'J i?" de dagbladen van eenige jaren te rug. Volgens dit courantenbericht had een electricien in zijn tuintje een clectrischen draad gespannen om zijn groenten tegen katten te beschermen. Helaas kwam het 1- jarig zoontje van den elec,tricien met den sterk geladen draad in aanraking, waardoor het kind werd gedood. Hieruit kan worden opgemaakt dat het onder spanning zetten van draden in tuinen of op schuttin gen om de katten af te schrikken een meer voorkomende liefheb berij is, die echter voor de liuisge- nooten en de bewoners der omge ving niefkminder gevaarlijk is, dan vóorSie katten, wier elect.ro- cutie er mede wordt beoogd. Dit zal trouwens niemand verwonde ren, die zich herinnert, hoe tijdens den oorlog de electriscli geiaden draden een veel toegepast, doch helaas al te noodlottig werkend middel tegen grensoverschrijding bleken te zijn. Een ernstige waarschuwing dus, om deze gevaarlijke methode van kattenverdelging in geen geval in toepassing te brengen. De Zomertijd. Naar „Het Huisgezin" uit Den Haag wordt bericht, wordt er op gerekend, dat van de 18 katholie ke leden der Eerste Kamer maar vijf of zes hun stem zullen geven aan het wetsontwerp tot afschaf fing van den zomertijd. Het middel van Wijsneus Handel is handel. Een lezer schrijft: Waarom strijden vóór- en tegenstanders van den Zomertijd zoo heftig met elkander? Waarom de wederzijdsche belangen niet te gen elkaar afgewogen? ...met geld? Als een ieder, die in de zaak be langstelt, nu eens zegt: —Wat is het mij,in geld uitgedrukt waard den Zomertijd te behouden of afgeschaft te krijgen? Hoe veel honderd gulden, of hoeveel dui zend gulden? Laat hij dat bedrag dan aan het Ministerie van Finan ciën zenden. De partij, die nu het meeste prijs stelt op hetgeen zij wenscht, dus het meeste geld in stuurt, krijgt haar zin. Voor haar geld.En dat geld gaat aan de partij, die niet haar zin krijgt, en wordt pondspondsgewijze ver deeld onder de deelnemers. Stel er komt in 100 miljoen van de zomertijd-liefhebbers en 150 miljoen van de .„afschaffers". Welnu, dan wordt de Zomertijd afgeschaft en de teleurgestelde par tij krijgt haar geld terug, plus nog f 150 voor elke ingelegde f100. Zoo was dan iedere partij tevre den gesteld, aldus meende de schrijver. Tegen woordig is toch alles geschikt om handel mee te drijven: zelfs met den tijd Zakkenrollerij „en massa". Op de Markt aan den Goud- schen Singel te Rotterdam en in verscillende winkels in de omge ving van deze straat zijn Zater dag eenige zakkenrollers aan het werk geweest: Van verschillende dames hebben zij handtaschjes weten te opeenen en daaruit de oortemonnaies met groote en kiel ne bedragen gestolen; Ook in en kele winkels sloegen zij liun slag en wisten o.a. een gouden horloge 'n portemonnaie me,t Puümj f 89 en een zilveren armband op de kop te tikken. ANNA PAULOWNA. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacomijna Cornelia, dochter van D. A. Grocnleer en van G. Ivooy; Geertruida Maria E- Usabeth, dochter van J. Nuy en an D. K. M. Strooper. Overleden Grietje Veeter oud 13 jaar, cchtgenoote van C.Schuorl Politie. Verloren een paarden deken en een rijwielplaatje. Gevonden een bont, een electri sche zaklantaarn en een fietsen- sleutel. Inl. te bekomen ter Secr. Voor een goed bezette zaal gaf Donderdagavond D.O.K.E.V. vai Van Ewijcksluis een uitvoering in het Wicringer Veerhuis. Het ruim voorziene programma viel zeer in de smaak. Mooi, inder daad kranig was weer het werken aan het lioogrek. Dan hoe aantrek kelijk waren de dansen van de Zeeuwsche boertjes en boerinne tjes: allen hadden een welverdiend applaus van de bezoekers in ont vangst te nemen. Een prachtige verrassing werd den damcsafdeeling door Mej. C. A. Langereis bereid. Zij had nam' lijk een schitterende satijnen vlag van paarse kleur vervaai^ligd' waarin zij in een witte baan met gouddraad de letters D.O.K.E.V heeft geborduurd. De vlag is afge zet met wit zijden franje. De di recteur overhandigde het cadeau met eenige toepasselijke woorden aan de damesafdeeling, waarna natuurlijk een dankbaar gejubel over deze verrassing losbarstte. De heer P. Sieuwers sprak de wensch uit, dat de afdeeling on der deze vlag haar goeden naam gestand zou blijven houden. GEMEENTE WIERINGEN. Het eerste kievitsei. Zondag werd alhier in de Stroeërkoog het eerste kievitsei gevonden door den Heer N. Heijblok. Het werd den Edeïachtb. Heer burgemees- tei Kolff aangeboden. - De timmerman D. Hegeman Jz. had Donderdagmorgen, terwijl hij in De Kapel te Den Oever eeni ge werkzaamheden zou verrich ten het ongeluk, doordat een ver molmde plank doormidden brak, van een hoogte van ongeveer vier meter naar beneden te vallen.. Het ongeluk liet zich nog al ernstig aanzien en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dr. Piccardt werd ontboden en dez?. constateerde dat de getroffene een schouderkneuzing had opgeloopen. Bij den veehouder C. Kool Jbz te Vartrop bracht een schaap vier lammeren ter wereld. Moeder en kinderen verkeeren in blaken - den welstand. De wagenmaker, de heer H. G. Rump had Zaterdag he,t ongeluk, dat de mouw van zijn werkjas dooi de bout van een draaiende werk- as werd gegrepen. Met de moed dei- wanhoop begon de heer R. met orit zettende inspanning te trekken, waardoor gelukkig het kleeding - stuk scheurde en de drijfriem be gon te slippen. Met eenige verwon dingen aan de pols kwam de heer R. er nog gelukkig af. Het nieuw te bouwen woon-, en winkelhuis annex bakkerij en autobergplaats voor rekening van den heer C. Tijsen Mz. te Den Oe ver werd aangenomen door den heer W. Hermans Jz. voor ruim ƒ6100.— De dansclub te Den Oever hield Zaterdagavond j.1. in Nt lo kaal van den heer M. Tijsen een zeer geanimeerde feestavond. Leuke voordrachten en mooi uit gevoerde dansen vormden een rijk en afwisselend programma voor de talrijke aanwezigen. De dans meester, de heer Jac. Bakker Cz. had hulde in ontvangst te nemen voor zijn vruchtdragende lessen, wat uit dezen avond was gebleken In verband met de gepleegde diefstal bij J. C. Klein alhier werd .Jb. L. voorwaardelijk veroordeeld tot 31/2 maand gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Beki. werd onmiddellijk in vrijheid ge steld. komt het einde en heeft E. vei- diend gewonnen, en wist hierdoor beslag te leggen op de veiguid zil veren medaille uitgeloofd door den lieer T. Takes. Om kwart over vier kwamen de tweede elftallen in het veld. Rust gaat in met 0—0; Meteen wordt ge draaid en S. krijgt nu voor wind. Herhaalde malen komt. het E.doü in gevaar. Eindelijk geeft Ivooy met een mooi schot de leiding; Ex celsior pakt flink aan doch üe Ja- cen weten achter erger te voorko men; Kooy weet no. 2 in het net te deponeeren. Ons inziens was dit 'n buitenspelpunt doch schèids - rechter wijst naar hot midden Kort hierop is het einde en heeft Succes II de kampioen der 2cklasse geslagen en bracht hier door de uitgeloofde medaille van den heer Maars in de kast. Succes II speelde in haar gewijzigde op stelling een goeden wedstrijd De beide scheidsrechters leidden ma tig. Succes - nieuws: Zondag kwa men de beide Excelsior - elftallen van Anna Paulowna om Succes I en II van Wieringen partij te ge ven. Door het slechte weer kwa men de Excelsior mannen laat, nog buiten verwachting. Bij de eer ste elf-tallen ontwikkelde zich een vlug gelijk opgaand spel. Eenige corners op het S.doel leveren niets op; beurtelings verkeeren beide doelen in gevaar doch doelpunten blijven uit. De rust gaat in met blanco stand. Na de thee geeft Mostert met 'n corner op he.t E.doel zijn club ü- leiding. Lang heeft Succes er geen pleizier van want kort hierop weet E. de S.keeper tweemaal te verschalken. Succes pakt nog eens flink aan en heeft ook werkelijk eenige keeren pech, als de paa1 een koer redding brengt. Spoedig Verkiezingsdag te Berlijn voor een nieuwen Rijkspresident Auto's met roode vlaggen, cn izwart-roodigouden banieren, an deren met roode vaandels met de sovjet-ster krioelen door de stad. In de voorname buurten het weer een geheel ander, 'n geheel nieuw beeld; een groot aantal zwart-wit-roode vlaggen hajigen uit.; enkele middenstanders^zoo- als de slager, de kruidenier enz. loopen trotsch rond met hun lan gen tijd niet gedragen oorlogs de coraties. Thans in het West^ït hin gen overal de oude vlaggen, van het keizerrijk. In het monarchis tische restaurant Wilhelmina worden voortdurend nationale lie deren gespeeld en iedereen er uit gegooid, die dan niet mee opstaat. In het late namiddaguur schij nen de verkiezingsauto's der nati onalisten voortdurend te vermeer deren. Het „Wacht am Rhein" was niet van dc lucht Op de auto's stonden allen in de oude veldgrij- ze uniform met ijzeren kruisen. Heil, heil, leve Jarres, de canaï- daat van zwart-wit-rood, .de vij and van de republiek. Af en toe slechts zag men tua- schen de menigte wapperende mo narchistische vlaggen, de kleuren der republiek. En dan g?ng een oorverdoovend gehuil en gefluit op en geschreeuw van „Nieder!" .Nieder!" Meer dan ooit staat deze verkie zing in 't toeken van monarchie, tegen republiek. En meer dan iets anders maakt de verkiezings - pro paganda duidelijk, dat Jarres, d de candidaat van zwart-wit-rood, zou hij worden gekozen, als eerlijk man zijn mandaat zal moeten op vatten als dat. van stadhouder van het komende keizerrijk. Weer een Cycloon. In de Argentijnsche provincie San Tafé heeft weer een tornado gewoed. Er zijn menschenlevens te betreuren en belangrijke schade is aangericht. De telegrafische ver bingen zijn verbroken, zoodat de tijdingen moeilijk kunnen worden overgebracht. Hulptreinen zijn naar de verwoeste gebieden gezon den. De steden Glasson, San Jena-. ro, Diaz, Barranca en Larrechea zijn verwoest. Doctoren, ^rpleeg- sters en medicijnen zijn naar de olaats des onheils verzonden. t Spoorwegramp In Siberië op 40 K.M afstand van Irkoetsk is een trein ontspoord, waarna de ketel der locomotief uit elkaar sprong. Tot nu zijn 18 dooden en 80 gewonden te voor schijn gehaald. PREDIKBEURTEN EVANGELISATIE Donderd. av. 8 uur de hr. Eppinga Onderw: de Bijbel van denjKroon- prins. Toegang en zitpl. vrfj. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 30 Maart 1925. Op de boden gehouden weekmarkt wa - ren aangevoerd 22 vette koeien f 270475 5 vette kalveren 70—140 per ned. pond f 1,40—f 1,70; 213 nuchtere kalveren 10 f 30 714 varkens, vette zware per ned. pond 76—80 ct„ zouten 74—78 et., Londensche varkens 74—76 ct.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2