i M I6e Jaargang- Vrijdag 3 April 1925. No. 30. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN S S I T B. Geen prijsverhooging Tabaksfabriek J. R. Keuss - Alkmaar WIERINGER COURANT UITGEVER bORN. J. BOSEER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hippolytushoef Wieringt Telef. Intercomm. No. 19. GEMENGD NIEUWS. Duitschland. Ongeluk bij Detmold. Nadere bijzonderheden. 47 dooden. Op een veerpont bij Detmold over de rivier do Wezer bevonden zich ruim 150 man van de rijks- weer. Vlak voor het vertrek bleek, dat de pont veel te diep lag, zoo dat vele soldaten het vaartuig wil $en verlaten. De officieren beva len echter, dat allen aan boord hoesten blijven. Toen de pont zich Ingeveer in het midden van de iftO m breede rivier bevond liepen de twee middelste pontons onder water, niet in de laatste plaats ten gevolge van het feit, dat de solda ten angstig in het midden van het vaartuig bijeendrongen. Tengevol ge van het volloopen der middel ste pontons braken de kettingen, die ze bijeenhielden, zoodat ze van een werden gerukt. Een groot aan tal manschappen klemden zich aan de drijvende stukken vast, maar werden toen deze Zonken, mee naar de diepte gesleurd. Het aantal vermisten bedraagt op het oogenblik 47„ man. To,t des nachts 12 uur had men nog geen enkel lijk gevonden. Aan de beide oevers der rivier stonden tijdens do catastrophe 'n groote menigte toeschouwers die gekomen waren om den overtocht bij te wonen. Er heerscht groote verbittering over bet feit dat. ofschoon onmid dellijk bleek, dat. de pont te zwaar beladen was, nochtans de over tocht werd gelast. Thans zal 'n bataljon pioniers met behulp van 'n aantal duikers de Wezer afzoeken. De Landdag van Lippe hield een rouwzitting naar aanleiding van de ramp. De Dageraad in verval.. Steeds nieuwe twisten in de Vrijdenkers - beweging Het gaat niet bepaald schitte rend met „De Dageraad"; sedert. FEUILLETON. K*i No. 56. Ilij b'eef een oogenblik zwijgen AMfn hernam •BK?' Mevrouw Joramie is een nog jonge vrouw, naar men zegt. Men spreekt over haar toit in Rusland. Kortom, om welke reden zou dii dame de vijandin van Mourillon en Mientje kunnen zijn Na een oogenlik geaarzeld te hebben, antwoordde Alexis Mevrouw .Toiamie is jaloerse op juffrouw Edith. Jaloersch op Edith riep de graaf. Waarom George heeft Edith lief en mijn vriend heeft het ongeluk f had mevrouw Joramie een even hevige als onzinnige liefde in te boezemen. De graaf richtte zich eensklaps op en sprak, zich tegen het voor hoofd slaande O, thans begrijp ik alles. De graaf, die Lucien nog niet ipgemerkt had, scheen verwon- le*d en wierp een vragenden blik op Alexis. De leerling van Georges, sprak deze. Die jongen heeft ons reeds belangrijke diensten bewezen, en is onze vriend geworden. Mijnheer Georges, sprak nu Lucien, zoudt u mij een verlof voor eenige dagen willen geven Waarvoor Om Edith op te sporen, ant woordde de jongen. Wat wil je doen Ik kan het u niet zeggen, de groote figuur van Domela Nieu wenliuis een waarlijk edel en on baatzuchtig revolutonnair, is he m gegaan. Bewijzen van ontevreden heid en teekenen van mogelijke ontbinding liggen als 't. ware voor het grijpen; Een aantal vrijden kers in Den Haag hebben zich in het afgeloopen jaar reeds afge scheiden en 'n nieuwe „Dageraad" gesticht, die echter 'n hoogst te ringachtig bestaan voert. Thans beschuldigt de „oude" Dageraad de „nieuwe" van verduistering van geld en wat dies meer zij. Ja, de voorzitters hebben elkaar voor de rechtbank gedaagd met heit ge volg, dat ...beiden wegens beleedi ging veroordeeld werden. De leden zijn ook zeer ontstemd over den Amsterdamschen leider Hoving die met eenige geest - ver wanten de organisatie in dienst der politiekwilde stellen. Vandaar rumoer in casa. Dat de vrijdenkers ons den vollen zonneschijn niiet zullen brengen is wel duidelijk. In de eigen gelederen schijnt niet eens het noodige licht. Van hef met hartstocht verkondigde „leegpom pen der kerken is niets gekomen en de Amsterdamsche afdeeling kan op geen stukken na het Flora theater op Zondagmorgen gevuld krijgen, terwijl 'n paar jaar gele den de groote schouwburgzaal van het Paleis voor Volksvlijt vaak te klein was. Heilige getallen. De getallen hebben steeds een groot erol gespeeld bij de versch'1 lende volken. Bij de Hebreeërs was .zeven" het getal bij uitnemend heid; behalve dat wij door hen var nemen, dat de schepping het werk was van zeven dagen en dat elke zevende dag een rustdag is, spre ken hun gewijde boeken nog van een rustdag om de zeven maanden van een sabbath om de zeven jaar en van een sabbath- of jubeljaar om elke zeven maal zeven Jaar. Er wordt gesproken van dieren die 7 bij 7 tegelijk in de ark komen. maar ik hoop te slagen. - Ga je gang dan maar. - Maar, dus voegde Lucien er aarzelend bij, ik zal wat geld noo dig hebben. Hoeveel wil je hebben - Ik denk wel met een paar honderd francs Alexis trok een lade van zijn schrijftafel open, terwijl Georges zijn portemonnaie uit den zak haalde. Toch niet, vrienden sprak de graaf. Dat is mijn zaak. Hij haalde een bankbiljet van duizend francs uit zijn portefeuil le, dat hij Lucien ter hand stelde met de woorden Hier, wij stellen allen vertrou wen in je. Mijnheer, antwoordde de jon gen, ik zal u teruggeven, wat ik niet uitgegeven zal hebben. Neen, sprak de graaf, je moogt. dat houden. Het zal het be gin van je fortuin zijn. Het verhoor. Mourillon, hoewel van zijn on schuld bewust, was gedrukt. Om tien uur kwam men hem ha len om hem voor den rechter van instructie te brengen. Die ambtenaar heette Bertrand. Vijf dagen geleden was er een diefstal voor een waaioe van 20.000 francs aan juweelen, oor bellen. ringen en oen speld ge pleegd in de woning van de gra - vin De Mesrey. Twee dagen na den diefstal meld de zich een vrij net gekleed per soon bij het hoofdbureau der bank van leening aan, om vier duizend francs te vragen op een pand, be handhaaft haar prijzen en bekende prima niet te overtreffen kwaliteiten, Onze prijzen zijn 70, 80. 100, 120, 140, 150, 160, 180, 200, 225, 250, 300, 350, 400, 450 en 500 cent per pond. van 7 vette en 7 magere jaren; van 7 opperpriesters met 7 bazuinen belegerende gedurende 7 dagen de muren van Jericho. Van Balaam, die 7 altaren doet oprichten, om er 7 stieren en 7 rammen te offeren Van 7 vrouwen, die zich van één man meester maken; van een man door 7 duivels bezeten. Men ziet iin de Openbaring: 7 kerken, 7 kandelaren, 7 geesten, 7 sterren, 7 lampen, 7 zegels, 7 en gelen, 7 vazen, 7 plagen, 7 donders oen draak met 7 hoofden, enz. Men vindt hetzelfde denkbeeld in de symbolieke beschrijvingen van de profeten terug: Ezechiel toont ons 4 levende schep selen, met 4 zijden, 4- vleugels, 4 aangezichten, 4 hoornen; voor al taren, 4 voet hoog, 4 tafels enz. en de uitdrukking 40 of 4 maal 10 wordt in de Israëlitische documen ten als een uitdrukking bij uitne mendheid gevonden De zondvloed overstroomde de aarde gedurende 40 dagen; Mozes bieef 40 dagen op den berg; Nini- staande ui,t een speld en een ring, die acht a tien duizend francs waard waren. De beambte herkende dadelijk de juweelen, waarvan hem de be schrijving was gezonden. Hij liet de politie halen. Deze twijfelde geen oogenblik of mer\ had den schuldige. Hij zeide Pignolet te heeten en bekende ten laatste den diefstal te hebben gepleegd en niet alleen ge weest te zijn. Hij had een mede plichtige gehad en dat was, aldus verklaarde hij na eenige' aarze ling, Ambroise Mourillon, voorma lig straatkunstenaar. En toen hij zich eens dien naam als bij verrassing had laten ont - vallen, gaf hij ook de beide woon plaatsen van zijn medeplichtige op. De zaak kreeg dus groote belang rijkheid. Zonder twijfel was die Mouril lon, die onder allerlei vermom mingen van uiterlijk veranderde, een booswicht van de ergste soort Men begrijpt, dat de rechter van instructie met groot genoegen een hevel tot. inhechtenisneming te gen Mourillon uitvaardigde. Een huiszoeking in beide wonïn gen had geleid tot de ontdekking der vermommingen en ook van de oorbellen, die een onbekende hand in een kastje had weten te verstoppen, zooals de grijsaard geen moeite had gehad te begrij - oen. Terwijl mijnheer Bertrand de komst van Pignolet wachtte, dor lien Iiii de papieren, die voor hem lagen. Den oude liet hij inmiddels aan zijn overdenkingen over. Na verloop van eenige minuten vé werd na verloop van 40 dagen vernield; Christus bleef 40 dagen in de woestijn; de aarde rustte ge durende 40 dagen, enz. De ruggegraat gebroken. Te Uithoorn is een melkveehou der door het trekken van oen koe achterover geslagen. Hij kwam met. den rug op een hard voorwerp terecht met het gevolg, dat hij de ruggegraat brak, en is naar het O. L. V. gasthuis te Amsterdam vervoerd. Kachel uit elkaar geslagen. Te Schoonhoven is Woensdag morgen half elf in een perceel aan het Halve Maan een kachel uit el kaar gesprongen. Het raam van hot woonvertrek werd totaal ver nield, terwijl in een andere kamer de ruiten door den luchtdruk sprongen. Vlammen sloegen op uit de kachel. De vrouw des huizes, die zenuwlijdster is, liep gillend naar buiten. Een buurman en zijn zoon kwamen tocgeloopen en haal de de kachel uit het vertrek. Een meisje, dat op de bovenverdieping aan het werk was en den slag hoor de, sprong van schrik uit het aam. Met een verstuikten voet moest zij zich onder geneeskundi ge behandeling stellen. De schade "s niet onaanzienlijk. 300 kippen verbrand. Te Den Tip, (gem. Ilpendam) zijn een schuur en eenige kippenhok ken verbrand. Tevens vonden 300 kippen den dood in de vlammen. De Zomertijd. De gemeentebesturen van Schalkwijk en Tuil eu 't. Waal heb hen aan de Eerste Kamer een a- dres gezonden, houdende verzoek het wetsontwerp tot afschaffing van den Zomertijd niet te verwer den. Aan de plattelandsgemeente- besturen is adhaesiebetuiging aan dit adres gevraagd. Tot dusverre is van 90 gemeen tebesturen bericht ingekomen, dat zij adhaesie betuigden..slechts enkelen berichtten, dat zij het stuk trad Pignolet binnen. Mourillon zag den ellendeling, dien men tegenover hem ging ver hooren, met afschuw aan. Wel, ouwe jongen, sprak Pig nolet zich naar den grijsaard kee- rende, zoo zijn we dan allebei ge knipt. Wij zullen veroordeeld wor den. Maar zie je 't is zoo erg niet als het wel lijkt. Ik weet er alles van. Men heeft, het ginds heusch zoo kwaad nog niet. Mourillon was stom van verba zing. De arme man wist niet hoe hij het had. Hij waande te droo- men. Welnu, sprak de rechter Wat wilt u, dat ik zeggen zal, mijnheer Als die man niet krankzinnig is, is hij een ellendb- ling van de ergste soort. Pignolet, hernam de rechter, ie herkent je medeplichtige T - Nu nog mooier, ik zou mijn ouden kameraad Ambroise Mou rillon niet herkennen Je hoort het, Mourillon. Je bent ontmaskerd. Mijnheer de rechter, met nieu we verontwaardiging roep ik u toe, dat ik het slachtoffer hen van een afschuwelijke samenspan ning. Die man is een booswicht een bedrieger. Tk ken hem mie', ik zweer het u. Ik heb hem nooit gezien. 't Zij zoo. Wij zullen zien of je niet eerlang van houding zult vtr anderen, tegenover de talrijke o - vertuigende bewijzen, die je be zwaren. On die woorden schelde de heer Bertrand. Twee agenten traden binnen. Aan een hunner reikte hij een panier over, dat hij geteekend had. Het was een bevel om Mou- voor kennisgeving aanname.i. Veelal bleken deze laatste bestu - ren van gemeenten met eenigszins stedelijk karakter. De Gemalin van den Ex-keizer. De echtgenootc van ex-keizer Wilhelm, prinses Ilerniine, die naar men weet in een sa naton mi te Berlijn herstel van gezondheid heeft gezocht, is Woensdagmor gen met haai' zoon naar Doorn te ruggekeerd. Zij legde Dinsdag een krnas op het graf van de eerste gemalin des Keizers. Een geval van pest. Een achtjarig knaapje uit het. ge hucht Le Bois-de-Clary (Franke.) werd eenige dagen geleden, toen hij zijn konijnen wilde voeren, door een rat. gebeten. Daar hij hoo- ge koorts kreeg, werd een genees heer ontboden, die de verschijnse len Verontrustend achtte en den prefect van het departement snev ne-et-Oise waarschuwde. Een in specteur der sanitaire politie, ol mede dr. Duscy-Comto, geneesheer bij den dienst der epidemieën, con stateerde een geval van pest. De knaap is ijlings naar het hos pitaal te Versailles getranspor teerd, en de school, die hij bezocht gesloten. Een feest te Den Helder. De Raad besloot Dinsdagavond de herdenking van het Groot Noordhollandsch Kanaal, dat zoo zeer tot den bloei der gemeente heeft medegewerkt, te vieren. De zen zomer zal een tentoonstelling op het gebied van handel, indus trie en scheepvaart daar worden georganiseerd, gedurende welken tijd tevens de feestelijkheden voor het kanaal zullen worden gevierd. Op Dinsdag 2 Juni zullen de leden van het Alkmaarsche Feestcomité daar worden ontvangen en zal hun o.a. een boottocht op de reede van Texel worden aangeboden. De cftm missie voor de viering van het 100-jarig gedenkfeest zal tevens een gedenkboek uitgeven, waarin de geschiedenis van hef kanaal rillón in de gevangenis op te ne men. Breng die twee mannen weg. Mourillon vertrok schreiend. Hij dacht aan Edith. Een kwartier later zat de grijs aard in een cel der Conciergerie. f Een gewonnen proces. s Middags om drie uur, juist toen de heer Bertran,top het punt stond zijn kabinet te verlaten, kwam men hem verwittigen, dat een heer verzocht, hem een oogen blik te mogen spreken over den diefstal bij mevrouw Do Mesrey. Daar hij de hoop had iets te ver nemen, wat eenig licht over die luistere zaak zou verspreiden, ging hij weer zitten en gelastte den bezoeker binnen te geleiden. Deze trad binnen. Hierop begon de vreemdeling ldus Mijnheer de rechter, her* u mij niet Neen, mijnheer. F.n toch. gezicht, uw stem, ik doe mijn mijn geheugen te raadplegen. Tk herken u heel «rood. n heer Bertrand. hoewel ik u in iaren niet gezien heb. Vo toen ik rog vrienden bid. w een der beste en hef was :>1 ot wromrde, dat mijn hand we drukte. Maar wie is u dan, mijn vroeg de ambtenaar. Ik heet Gaston. Gaston.. Gaston!.. O. ♦on De Soleure TToe, hen i/1 mün oude vriend Ben jij keliik Wel wél. neem m J niet kwalijk, dat ik je niet daderk heb herkend. Wordt tprvolgf'

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1