VERHORING MANNEN !t Openbare grasgewas 14 April 1925 zal worden vermeld. In verband met een cn ander be sloot de Raad om een som van 250 als subsidie voor liet Gedenk boek beschikbaar te stellen, voor de ontvangst als boven bedoeld een blanco krediet tóe te staan en levens voor 3000 deel te nemen in liet garantiefonds der tentoon stelling. Zeewierwinning op Ameland. Aan den heer E. de Haan te IIol luni (Ameland) is, voorloopig voor n jaar, hot monopolie van zee wier winning op de Zuid-Westkust ■n Ameland toegestaan. Eindelijk besteld. Hen 14en Augustus 1924 schree cn dochtertje van den heer J. N. 11 Hazerswoude aan haar ouders, dat zij goed te Halsteren (N.-Brl was aangekomen. Eenige dagen -loden bereikte de kaart haar bj- slemming. Pnikocpen van een kiezer. He Rechtbank te Dordrecht heeft uilspraak gedaan in de strafzaak tegen A. K., wethouder te Schel- luinen, wicn ten laste gelegd was omkoopen van een kiezer om op zbn persoon te stemmen onder be lofte van verzekering van het le- vonsbestaan van dien kiezer. De eisch was 1 maand gevangenis straf de uitspraak luidt 150 boe te of 2 maanden hechtenis. De Kamerverkiezingen 1 Juli. Thans is definitief door den Mi nister van Binnenlandsclie Zaken l-'naald, dat de stemming over de lijsten van candidaten voor de Tweede Kamerverkiezingen zal worden gehouden op Woensdag 1 Juli 1925. Nieuwe kloosters. Behalve te Zoeterwolde heeft, de Orde der Ivruisheeren ook .te Uden terreinen aangekocht voor het bouwen van een klooster en een kerk. De genoeglijkste geluiden in het leven. Het knallen van een kurk. Tiet knetteren van het vuur. De gong van het eten. De naderende voetstappen van (hm brievenbesteller. De verdwijnende voetstappe van je schoonmoeder. Tiet ritselen van een chéquc. Baby's rustige ademhaling ten bewijze dat hij slaapt. Het lawaai als de piano van je huurman verhuist wordt. Kolen die in den kelder gestort worden. ..Lk geloof dat ik u te veel gere kond heb, mijnheer." ..De volgende maand zal ik uw salaris verhoogen." (Passing Show.) Met een mes gestoken. Bij een huiselijke twist te Waal wijk heeft een zekére .Tos Brok zijn vrouw met een schoenmakersmes zoodanig mishandeld, dat men voor haar leven vreest. De man is na het plegen van zijn daad in liet water geloopen en verdronken. De Amsterdamsche Wethouders nemen ontslag. Dinsdagmorgen hebben alle wet houders van Amsterdam hij den voorzitter van den gemeenteraad hun ontslag ingediend. Deze stolt zich voor den Raad bijeen te roe pen tegen Dinsdag 14 Apiül a.s ter voorziening in de vacatures. Een lastige beklaagde. Donderdagochtend stond voor de rechtbank te Haarlem een man terecht., die beschuldigd was van een zedenmisdrijf. De, beklaagde zeide zeer zenuwachtig te zijn, en vroeg een glas water. Toen hij dat ontving heet hij een stuk uit het glas en slikte er een gedeelte van door. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd. Ernstig auto-ongeluk. Donderdagavond te 11 uur is op den Akerdijk hij de Sloterbrug in de Haarlemmermeer een Fordau to uit Amsterdam in botsing geko men met twee wielrijders, den 1 eer Voortman uit Haarlemmer meer en mej. Wijhenke uit Sloten. Zij reden aan den rechterkant van den weg de auto tegemoet. De hot ring was zoo hevig, dat de heer V van zijn rijwiel werd opgeschept en door de voorruit van de auto word geslingerd. Hij werd zeer ernstig gewond; een oor werd hem van 't hoofd gerukt. Mej. W. werd door een der spatborden van le auto gegrepen. Zij geraakte zooda nig f.usschen heide rijwielen ver- ward, dat haar beide beenen ge- •deeltelijk verbrijzeld werden. De autobestuurder keek niet naar de gewonden 0111, doch reed met snel le vaart. door. De gewonden wer den naar het ziekenhuis te Amster dam vervoerd. Bij het onderzoek van de politie bleek, dat de bestuur der was een landbouwer wonende te Haarlemmermeer. Zijn auto* is in beslag genomen. Weet ge Weet ge dat ge ijzer tegen roest kunt ba- schutten door een mengsel te ma ken van 100 gr. vaseline en 10 gr. magnesia en van dit gekneed zalf je een dun -laagje op liet ijzer aan te brengen. Weet, ge dat ge zwart satijn zoo mooi kunt opfrisschcn door met een schoone spons, gedoopt in bier of brande wijn in één richting over liet sa tijn te strijken, dan tusschen twee doeken droog te rollen en daarna op de linkerzijde te strijken. Weet ge dat rimpels uit het gelaat verdwij nen door een zalf te maken van 2 de.elcn boonen en gerstemeel mej, een rauw ei vermengd dit volko men hard te laten worden, tot. fijn poeder malen en dan tot zaif aanroeren. Men legt. van deze zalf icderen avond een dikke laag op het voorhoofd en langzamerhand verdwijnen alle rimpels. De trekschuit in de 20e eeuw. B. en W. van Edam stellen den Raad voor, een verordening in he leven te roepen, regelende het ver voer en de vaststelling van tarie ven voor de trekschuiten, bin nen deze gemeente. Dit is wel 'n unicum. Zooals wei licht hekend zal zijn, wordt de trek schuitendienst, welke onderno men wordt van Edam naar de vis scherswijk Volendam, voorname - lijk in stand gehouden met het oog op het drukke vreemdelingen bezoek in de zomermaanden. De Zomertijd komt weer De Eerste Kamer heeft gister middag met 31 tegen 17 stemmen verworpen het wetsontwerp tot afschaffing van den Zomertijd, De Minister van Binnenland- sche Zaken heeft medegedeeld, dat na de verwerping van het wetsontwerp geen compromisvoor stel van de regeering was te ver wachten en dat in verband met den korten tijd van voorbereiding welke de spoorwegen thans heb ben, de invoering van den Zomer tijd eerst tegen 5 Juni is te ver- wachten. Vóór het ontwerp stemden: Slotemaker de Bruine, De Witt, Croles, De Zeeuw, Hoffmann, De Veer, Blomjous, Diepenhorst, De Jong, Dc Waal Malefijt, Artz, Van der Hoeven, Anema, dr. H. Fran sen, Smeenge, Van Lanschot en Westerdijk. Tegen liet wetsontwerp stemden de hoeren: Van der Maessen dc Sombreff, Rugge, Jansen, Cramer, Polak, Ilaazevoet, Moltmaker, Van der Lande, De Vlugt, De Vos van Steenwijk, Lindeyer, Verheyen, Van Nagel! tot Ampsen, Ossen- dorp, Verkouteren, De Gijseiaar, mevr. Pothuis-Smit, De Vries, Van Wassenaer van Catwijck, Briët Rink, Van Embden, Mendels, Wi- bout, Wittert van Hoogland, Heer kens Thijssen, Slingenberg, Sten- huis, Dobbelman, Franssen en de Voorzitter. Een iniatief-voorstel. Onmid dellijk na de verwerping van het wetsontwerp heeft de sociaal - de mocratische fractie der Tweede Ka mer een initiatief - voorstel inge diend om de tijdkwestie in Neder land te regelen conform dc meer derheid der tijdcommissie. Men hoopt op deze wijze de zaak door een compromis tot een goe:l einde te brengen. Dit voorstel be oogt dus: in den zomer midden - Europeesche-, in den winter West Europeesche tijd. De Zomertijd in 't Buitenland Londen, 2 April: De minister v. binnenl. zaken deelt mede, dat men thans is ovci'eengckomen den zomertijd in Engeland op Zondag 19 April te 2 uur 'smorgens te doen ingaan. Daar de zomertijd in Frankrijk en België reeds in den nacht van 5 April aanvangt zal gedurende veertien dagen een speciale dienst regeling voor de mailbooten nood zakelijk zijn Het ongeluk on de Wezer. Over do oorzaak van het onge luk op de Wezer, waarbij 80 mili- -.Ïft tairen liet, leven hebben gelaten, verneemt de „Voss. Z." van bevoeg dc zijde, dat de groote veerpont bestond uit vier pontons, die met balken tot een vierhoek waren aaneengekoppeld daarover heen was een plankier gelegd, waarop de soldaten stonden. Het geheel werd als een gierpont door den stroom overgoaat. Nu schijnt net giertouw te vcot^gevierd te zijn de druk van het water werd daar door te sterk de waterberg, zich vóór het vaartuig vormde, steeg zoozeer door de strooming, dat liet water in de pontons stroom ile on deze zonken. Bedevaart naar Lourdes. De groot,e nationale bedevaart naar Lourdes zal dit jaar op 4 Augustus per extra-trein van Ro- sendaal vertrekken. Als merkwaar diglieid geldt wel dat een 130 ver pleegden uit het Doofstommen In istituut. te St. Michiels-Gestel aan den pelgrimstocht zal deelnemen. ITALIë. Een ongeval in het Vatikaan. Draadloos wordt uit Rome ge meld dat een galakoets met vier uaarden voor een der poorten van liet Vaticaan stond te wachten om den Paus naar de religieuse ten toonstelling te brengen, die ter ge Tegenheid van het Heilige Jaar wordt gehouden. Toen de Paus ver scheen en het pauselijke muziek corps zich deed hoóren, schrikten de paarden en sloegen op hol. De koetsier werd van den bok gewor- nen en gewond. De Paus,maakte den tocht per auto. Midden-Amerika. Een valsche profeet. Tn San Salvador en Guatemala lieerschje Zaterdagdag groote ont steltenis tengevolge van de voor spelling van een Italiaanschcn aardbevingsprofeet", genaamd Raphael Bandandi. dat in Noord en Centraal-Amerika heftige aard bevingen zouden optreden. Vele menschen brachten Zaterdag den nacht, in bat. veld door, doch geen *nkele aardschok werd gevoeld. ANNA PAULOWNA. -Naar we vernemen is de huis manswoning met ruim 3 II.A. wei land, staande en gelegen aan de Kleine Sluis, eigendom van den heer C. Huyberts, dat Woensdag bij publieken verkoop werd opge houden, thans uit de hand ver kocht. Bij een arbeider der Zuider zeewerken, verblijf houdende in één der op den afsluitdijk staande polderwerkers keeten, heeft zich een geval van nekkramp voorge daan. De zieke is naar he,t hospi taal te Helder vervoerd. In een Zaterdag gehouden zit ting van het Centraal stembureau is als opvolger van den heer B. Looij, die tijdens dc laatste raads zitting had bedankt, gekozen ver klaard de heer Jb. van der Ham. De heer v.d. Ham is voorzitter van de Afd. Anna Paulowna van den Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivel bedrijf. GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Wieringen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de landme ter van het kadaster deze gemeen te zal bezoeken vanaf Dinsdag 7 April a.s. gedurende eenige dagen tot het doen van de gewone jaar- lijksclie opmetingen. Wieringen, 1 April 1925 Dc Burgemeester Voornoemd, L. C. KOLFF. BURGERLIJKE STAND der gemeente Wieringen over de maand Maart 1925. Geboren Jan Cornelis, z.v. N. Ivool en A. Mulder Simon, z.v. S, Koorn en D. Olthof Hendrik, z.v. S. Koorn en D. Olthof Reinoutje, Sophia, d.v. J. de Ridder en N. Tij sen Nellie Margaretha, d.v. Jb. Kuiper en M. Hermans Dirktje, d.v. van J. Kuut en M. KuitVol- kert, z.v. J. Kuut en M. KuitJan, z.v. P. Verhoeven en J. de Graaff. Ondertrouwd S. Wa gemak er en A. de Wit. Getrouwd C. de Haan en A. Rot gans S. Wagemaker en A. de Wit OvLrleden M. Koster, oud 77 jaren, wed. van KI. Sprenkeling Hellingman, oud 55 jaren, echt genoot van Tr. LontJacob Wage maker, oud 3 maanden, z.v. J. Wa gomaker en D. Rotgans Hendrik Koorn, oud 13 dagen, z.v. S. Koorn en D. Olthof Simon Koorn, oud 14 dagen, zoon van S. Koorn en D Olthof; Gerda Ru ij ter oud twaalf weken, dochter van C. Ruijter ea G. Strand; Maartje Moster,t oud negen en tachtig jaren, wed. van Elbert Rotgans. De „daad" van een anti-militarist. Het volgende voorval speelde zich Woensdagmorgen op de post boot, welke van Wieringen naar de Van Ewijcksluis vaart af. Zes leerlingen van de vrijwillige wa penhandel, die te Hoorn blijken, van bekwaamheid moesten afleg gen, hadden zich in militair uni - form met volledige uitrusting, 'ansel en geweer, ingescheept, en waar het vinnig koud was, zich be ,neden in de kajuit genesteld. Gewe ren en ransels hadden zij op het lek laten liggen. Dit zag een arbeider van de Zui derzecwerken, uit Emmer-Pas- cuum afkomstig, (zooals thans ve len uit die streek hier werk vin den, en die meestal allemaal vol bloed antimilitarist-anarchist zijn) cn het zien van het wapentuig werkte zoo aanstekelijk op zijn „anti"-gevoel, dat hij op een oo- genblik, dat niemand aan dek was, als de stuurman, die natuurlijk in de stuurkast stond, hij geweren en ransels in volle zee over boord wierp. Juist ging de laatste ran - scl over de verschansing, toen de kapitein hoven kwam en vroeg wat hij uitvoerde. „Dit moordtuig hoort hier niet aan boord," was het kalme ant woord. Pogingen werden iri het werk Besteld om de drenkelingen weder op te visschen. Slechts drie ran sels pikte men aan de haak; de rest lag te zuchten op de bodem der zee. Zonder „bullen gingen de jongelui naar Hoorn en verhaal den daar het wonderlijke geval Op hun zenuwen had het blijk baar geen invloed gehad, want zij slaagden alle zes. Tegen den „bolleboos" is proces verbaal opgemaakt. Een visscher, Kooij te de Haukes, is opdracht ge geven, ransels en geweren op te .korren" Voor den Politierechter te Alkmaar. Zitting van 30 Maart. Diefstal door middel van inklim ming. De 26-jarige Jacob L., werkzaam bij de Zuiderzeewerken, wonende te Wieringen, thans gedetineerd, stond terecht ter zake dat hij in den avond van 25 December door een tuimelraam is binnengedron gen in de woning van J. C. Klein en zich alstoen wederrechtelijk heeft toegeëigend een ijzeren geld kistje. Aanvankelijk was bekl. ver e-czeld van een kameraad en hen ben zij geprobeerd een andere wo ning binnen te komen, doch dit op zet is niet gelukt. De kameraad heeft in de instructie alles ont kend. Het kistje heeft hij verhor- gen in het land en het eenigen tijd later geopend, door het met ge weld open te breken. Er zaten ver schillende papieren en een spaar bankboekje in, maar geen geld. Er zijn afdrukken genomen van de vingers van beklaagde, die in aan akïng gekomen waren met een glasruit., alsmede een voetafdruk, die geheel met den voet van bekl. overeen komt. Bekl. zat in gelde - lijke moeilijkheden. Hii stond op trouwen en had een stukje land ge kocht, waarvan hij de koopsom moest afbetalen. De heer Wiggerts, ambtenaar der reclasseering, heeft een 'rap port. uitgebracht, waarin een voor waardelijke veroordeeling werd eendviseerd. Bekl. was reeds veroordeeld tot f 40.boete of 40 dagen ter zake vernieling en verzet. ITij heeft de ze stra f uitgezeten. Do Officier kon op ernstige gron den niet meegaan mot. het rapport en vorderde 5 maanden gevange nisstraf. Dc verdediger, mr. v. Loockeren Oamnagne. ambtshalve toege voegd. is evenzeer van meening dat het bewijs volkomen geleverd is. Hierover valt dus niets op te merken, doch nleifer wil voorna - meliik do aandacht vestigen op de kans tot. voorwaardelijke veroor deeling, waarop pl. meer uitvoerig aandrong. Bekl. werd veroordeeld tot 6 maanden voorw. gev. met 3 proef jaren met streng toezicht onder het genootschap, verplichte geheel onthouding en verbod tot cafébe zoek. Bekl. en Officier deden afstand van hooger beroep. Bekl. werd daarop in vrijheid gesteld. MARKTBERICHTEN. Schagen, 2 April 1925. Op de he ien gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen 7 st. Paarden 150400 12 geldekoeien. (mag.) 225—f 380 8 gelde koe' en (vette) 300—400 52 kalf - koeien 300500 4 Pinken 110f 190 211 nuchtere kalveer f 1430 125 overhouders 45 -ƒ 52 46 Varkens (mag.) 24f 43 36 varkens (vette) per K>G. 0.76—0.78 184 biggen *54/ 22 12 Konijnen 0.75—f 3 kippen 1— 328 Kg. boter f MM* 2,20 Eierenveiling 45592 st. Kipe'ip- ren 5.506.40 middelman*. 5.90 9511 Eendeieren 5.90 6.10; middelmarkt 6. Aanvc f le kwartaal 322677 st. kipeieren, 33615 eendeieren, totaal 3562921 "pn De staking in Friesland. Donderdagmiddag omstaaeks 2 uur verscheen te Lemmer via Ech ten en Oosterzee een troeft van 300 man voor het meerencreel sta kers van bij de werkver&jttiaftiii- gen geplaatste arbeiders iP dc ge meenten Opstcrland en Schotel'- land. Het doel was hier een demon - stratie te houden en het personeel van verschillende fabrieken en werven tot deelneming aan hun strijd op te wekken. Deze demon stratie had een kalm verloop en zoover bekend heeft niet één arbei der het werk neergelegd. De troep werd door een groote politiemacht begeleid, waaronder de burgemeester van Lemsterland PREDIKBEURTEN MSD HERV. GEM. Den Oever half drie d. hr. Éppinga DOOPSGEZINDE GEM*p Il.hoef v.m. 10 uur Ds. v.dtÖ/een. Doop der nieuwe leden: Dinsdag 7 Apr. 8 u. Zust^rkring EVANGELISATIE i Zaterdagav. half negen bidstond H.hoef v.m. 10 u de heer Eppinga Heden overleed onze ge liefde Moeder. Behuwd-, Groot-, en Overgrootmoeder MAARTJE MOSTERT, (Weduwe van Elbert Rotgans) in den ouderdom van 89 jaren. FAMILIE ROTGANS. Wieringen, 31 Maart 1925. Indien bij het scheren uw huid pijn doet of stuk gaat, kunt gij dit voorkomen door uw huid vóór het inzeepen eerst in te wrijven mei een weinig Puroi DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Polder WAARD-N1EUW- LAND brengen ter kennis aan belanghebbenden dat de jaarlijk- sche verpachting van het van dijken, kaden en wegen, de palingvls- scherij op den voor grond zoomede ut»t rietgewas zal plaats hebben op des namiddags 7 uur in het lo kaal van den Heer M. DE HAAN. Wieringen, 3 April 1925 Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, K. BREEBAART Jz., Dijkgraaf. O. J. BOSKER, Secretaris, .•..li—-.-. L_ - - TÏÏ&-.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2