„De geheimen van een huisjasje." En zoo was het al weer 12 uur geworden, toen voorzitter sloot met een woord van dank aan het 1 nhliek voor zijn betoonde aan dacht, alsmede aan de dames en heercn, die in een of anderen vorm lot. dezen avond hadden meege werkt. Hij hoopte, in het belang van „Huiszorg", dat andere veree ingingen het goede voorbeeld, door ..Vriendenkring" gegeven, zouden volgen en ook eens een avond ten bate van „Huiszorg" zouden ge- Van Ewijcksluis. De afd. Anna raulowna van den Jeugdbond voor Onthouding hield Zaterdag avond een bijeenkomst, in het lo- kaal van den heer J. Keuris. De heer .T. Kreijger opende de bijeenkomst, waarbij hij er zijn spijt over uitdrukte, te moeten modedeclen, dat de op het pro gramma aangekondigde spreker wegens ziekte heeft moeten afsel- nen. Inplaats daarvan zal spr. nu ren kort woord tot de opgekome ne richten. Spr. geeft daarop eenige herin neringen uit eigen jeugd, hoe hij vroeg reeds merkte, zich niet met de z.g. „gevoelens", die aan velm op die jaren eigen zijn, te kunnen vereenigen, wijl zijne gemoedso- verwegingen en gevoelsuitingen zich in een heel andere richting bewogen. Echter, hij stond met zijn gedachten onder zijne jeugd vrienden vrijwel alleen, hetgeen meer en meer tengevolge had, dat bij zich van hen afzonderde, een eigen apart standpunt in ging ne men, hetgeen tenslotte leidde tot een zekere teruggetrokkenheid, die er wel oorzaak van zal zijn ge woest, dat hij door meerderen vbo. stug werd versleten. Sindsdien is dat echter veran - r'erd. De inmiddels ontstane Jeugd rgnnisaties, waaronder de Jeugd bond voor Onthouding, bieden thans aan de Jongeren alle gele- rcnhcid om zich zonder beneve ling of kunstmatige opwinding op onschuldige wijze te vermaken, zoonis dat aan den jeugd past. Tn de Jeugdorganisatie vormen zich meer en meer de jonge strij ders, waarop do toekomstige maat schappij trotsch zal kunnen zijn. Aan do jeugd toch is de toekomst en spr. dringt er daarom ook hij de ouderen op aan, dat deze de jeugdbeweging zullen steunen. Vervolgens geven de gez. Pran- rov oen paar nummertjes, n.1. TTet Kerkklokje" en „Woudrui- rhon". Vooral dit laatste werd mooi gezongen. Daarna werd opgevoerd „Jeugd toonoelstukje mot zang in twee be drijven on „De Nachtwacht", too- neclsnel in drie bedrijven, waar- nn do vertolking in zeer goede honden bleek te zijn. F.r was iets meer publiek dan voor voortien dogen terug bij de onvooring der N.V. aanwezig was. GEMENGD NIEUWS Beter Pluimvee, Vorig jaar, vertelt het weekbl, „De Ivjein-veeteelt," kwam een si: idowerkers aan ons blad ter oorc, dat iemand, die een groot aantal kippen bezat, daarmede zul ke slechte resultaten bereikte IIij ging er heen en zag daar een groot bok en wel 12 M. lang en M. breed, waarvan de eenige ver lichting was 16 ruitjes van 15 cM. vierkant, terwijl de ventilatie moest plaatsvinden door 2 lucht kokers. welke in het midden van het hok waren geplaatst. De in ventaris bestond uit 160 een-, twee- on drie-jarige kippen. Hij voorspelde betere, resulta - ten. wanneer zijn wenken stipt, zouden worden opgevolgd, het geen beloofd werd. Do 3-jarige werden direct ver kocht. T)c rest werd eenige weken op valnesten gecontroleerd en daarbij bleek dat 52 hennen geen ei logden. Deze werden ook ver kocht. on de opbrengst diende voor aankoop van ruiten, wat plan ken en gaas. Thans zijn er 80 ruiten in van 25 bij 35 cM.: vindt, men een doel matige ventilatie en ts de pluim- vcostal want een „hok" is net thans niet meer in 4 afdoolingcn verdoold. Tn een van die afdeelin- gon zit. nu het overschot der hoen dors, bestaande uit ....36 stuks.. Maar die 36 stuks leggen thans meer eieren, dan vorig jaar om denzelfden tijd die 160 samen, ter wijl de uitgaven (voederkosten thans zoo enorm veel minder be dragen. Het verlies heeft dan ook plaats gemaakt voor winst alleen door re betere verzorging. Die 3 andere afdeelingen hergen thans 3 toornen kuikens en de toekomst ziet er blij uit. Het overcompleet personeel. Naar het bestuur van de veree niging van directeuren en com miezen der posterijen en telegra fie verneemt," bedraagt meldt het Vad. het overcompleet aan perso neel, alle rangen samen genomen nog ongeveer 400 ambtenaren op de ruim 19000. Ook Staken. In het dorpje Krumman, mid den in het Boheemsche wuod ge legen, is men gewoon elk jaar in de week voor Paschen een twaalf tal oude bedelaars op te snorren om tegenover hen de plechtigheid van do voetwassching in de kerk te verrichten. Ook dit jaar had men do noodige twaalf oude man nen opgediept, doch de heeren vonden, dat het loon van 4 kronen dat de pastoor hun aanbood, te laag was en eïschten het dubbele. Veel tijd had men niet on de ge Tegenheid ontbrak om plaatsver vangers te zoeken, zoodat men in vredesnaam het hoogere loon maar heeft uitbetaald. Van een wissen dood gered. Te Gulpen kwam het 4-jarig dochtertje van den schoenmaker Raemakers in een modderkuil te vallen. Haar 6-jarig broertje dat haar eruit wilde halen, viel even eens in den kuil. Op zijn luidkeels hulpgeroep kwamen eenige om standers toesnellen. Nog slechts 't hoofdje en handje staken hoven de moddei uit. Men slaagde er on der vereende krachten in heiden van een wissen dood te redden. Op zijn schoonzoon geschoten Dinsdagmiddag kwam de schoon vader van den landbouwer G. K. te Veendam bij zijn schoonzoon om hem te onderhouden over de wijze, waarop hij zich gedroeg te genover zijn vrouw. G. K. sioot zich ecchter in een kamer op en trachtte door het venster naar bui ten te klimmen. De schoonvader werd hierover zoo woedend, dat hij twee schoten loste. Het eene miste, doch het. andere trof in het gezicht. Er kwamen niet minder dan 29 hagelkorrels in zijn linker wang. Beiden zijn daarop naar 't politie-bureau gebracht. K. is niet erg gewond. Duinbrand. Donderdagmorgen is, waarschijn lijk door zorgeloosheid te Zand - voort een duinbrand ontstaan, 'n Jachtopziener ontdekte het gevaar door de groote rookwolken, die op stegen. Het vuur greep snel om zich heen, maar de opziener wist met behulp van anderen den brand toch te stuiten. Door een eg gewond. Woensdagmorgen reed in den Haarlemmermeer een met twee paarden bespannen wagen, waar op 'n eg werd vervoerd. De paar den schrokken plotseling en sloe gen op hol. De 64-jarige voerman geraakte hierbij in de punten va de eg. Eerst toen de paarden tot staan waren gebracht, kon de man die zeer ernstig gewond was, wor- len bevrijd. Het Midden-Europeesche Lucht verkeer in 1925. Het Duitsche vliegverkeer heeft zicli intensief ontwikkeld. Het omvat thans 25 geregelde lijnen. Er zijn dagüijksche diensten o,- Nederland, Engaland, Skandina- vië, Finland, Rusland, Oostenrijk Hongarije en Zwitserland. Komt nu eerlang ook de directe verbin- dv g met Frankrijk en België tot tand, dan kan men eerst van e-m inter-Europeesch luchtverkeer in den waren zin des woords spre ken een luchtverkeer, dat een heel gevaarlijke concurrent voor het internationale treinverkeer belooft te worden. Want, het vli_' gen is, vooral op groote trajecten slechts weinig of in het geheel niet duurder dan de reis per trein Ic. klasse, terwijl de tijdsbesparing enorm is. En meer dan ooit gejdt immers tegenwoordig het „time is: money." Om slechts enkele voorheelden te noemen de reis Berlijn-Lon- den per express-trein duurt 21 uur en kost 200 Mark. Per vlieg - tuig heeft men er slechts 9 uur JÈs££gï& - - voor noodig en het vliegbiljet kost zelfs nog iets goedkooper dan het spoorkaartje, namelijk 185 Mark Reist men per trein van Mun - chen naar Konigsbergs, dan zit men twee dagen „tusschep. de p ie len." Per vliegtuig legt men hel traject in 9 uur af. Nog geweldi ger is liet tijdsverschil op het tra ject Berlijn-Moskou. Per trein heeft men er tegenwoordig altijd nog drie a vier -dagen voor noodig, liet vliegtuig brengt u er echter in 14 uur, die in twee étappen (Ber- 1 ijn-Koningsberg en Koningsberg Moskou) worden afgelegd. Een zeven-urige rede. Mevrouw Emmy Freundlicli, soc. afgevaardigde in den Natio- nalen Raad van Oostenrijk, heeft waarschijnlijk het vrouwelijk re cord in bet langpraten gehaald. In de betrokken commissie vai het parlement, waarin de soc. sinds eenige weken obstructie voe ren tegen een voorgenomen wijzï ging der huurwet, heeft dezer da gen Emmy Freundlicli zeven uur lang gesproken, zonder het haar nog gelukte, zoo verzekert de coi respondent, alles te zeggen, wat zij op het hart had. De „Arbeitersz." meent, dat de vrouw zich nu pas eigenlijk goed de evenknie heeft getoond van den man. EEN LICHTE GRIEP HEEFT ZWARE GEVOLGEN. Gij moet niet zeggen „Ik heb oen beetje griep, maar dat betee- kent niet veel. „Verlies niet uit het oog, dat een beetje griep altijd veel nadeel aan uwe gezondheid kan doen. Er is geen ziekte die zoo in het gestel doordringt en dit verzwakt als de griep. Het duurt weken voordat men van de griep verlost is. Daarom is het noodig zoodra d ziekte begint af te nemen, zicii eenigen tijd flink met de Pink Pil len te behandelen. Hierdoor wor den de krachten spoedig en vol maakt hersteld. De Pink Pillen geven nieuw en zuiver bloed, waarvan zij den rijk dom doen toenemen.. Tevens be zorgen zij nieuw leven aan de ze nuwkrachten die door den griep zoo erg haddengeleden, en wer ken in de hoogste mate opwek kend op alle lichaamsfuncties. TTet eerste verschijnsel van den heilzamen invloed der Pink Pillen is wel dat de eetlust terug komt. De terugkomst der eetlust is het bewijs vap herstel, en dit geven de Pink Pillen altijd. De Pink Pillen zijn het middel hij uitnemendheid tegen bloeda •- moede, bleekzucht, neurasthenie, algemeenc verzwakking, storin gen door den groei en den kritie ken leeftijd veroorzaakt, maagpij nen, hoofdpijn, onregelmatigheid der maandeliiksche zuiveringen. De prijs der Pink Pillen bedraagt f 1.75 de flacon, f 9.— de zes flncons. Zij worden venkocïiit in het Hoofddiepot Jac. Maris - plein 23 ie Amsterdam:. Eiscfol dit adres en de Holilandsche gebruolksaanwijzing. De Pink Piüen rijn ook te verkrijgen Mj alle goede apothekers en drogisten. GEMEENTE WIERINGEN. Vergadering van Hoofdinge landen van het Heemraadschap Wieringen, op 21 April 1925. Na mededeeling van ingekomen stukken, w.o. een schrijven van D. Heijblok, waarbij deze bedankt als Hoofdingeland. Van gehouden kasverificatit. enz. wordt in behandeling geno men de bcgrooting over het dienst jaar 1925. O.m. wordt hierbij be sloten dat wederom een gedejlte tbr binnenwegen zal worden ba- hard dat verschillende perccelen bij liet Gemeentebestuur in eigen dom, docli bij bet Heemraadschap in onderhoud, in eigendom bij liet Heemraadschap zullen overgaan 011 andere perccelen desgelijks bij bet Gemeentebestuur in onder- boud zullen overgaan dat enkele landwegen, sinds ja ren niet meer gebruikt zullen o- vergaan aan eigenaren van naast gelegen perceelen dat bij de Zui derzeewerken zal worden verzocht eenige verbetering te willen aan brengen in de afwatering van de Marske en het. onderhoud van het verlengde van de Noord-Geester- weg dat aan twee oude wegwer kers, n.1. Jn. Doves en N. Wage - maker een tegemoetkoming van 3.per week zal worden ver leend. Den omslag werd vastgesteld op 12.— per H.A. Do begrooting wordt daarna vastgesteld in ontvangst en uit - gaaf op 31854.925. Op de aanbevelingslijst ter be - noeming van een Heemraad wor - den geplaatst als No. 1 de Heer M. Bakker 2 de heer S. Russelman; 3 de heer S. J. Koorn. Tot lid-hoofdingeland van het stembureau wordt benoemd de heer Jn. Doves. De stemming wordt bepaald op Woensdag 20 Mei a.s. Aftredende Hoofdingelanden zijn de heeren P. F. Ivuut, A. S. Klein en C. Jb. Kool terwijl tevens een verkiezing zal moeten plaats hebben naar aanleiding van het bedanken van den heer D. Heijblok. Politie. Verlorendrie platte Sleuteltjes bevestigd aan een rin getje. de vinder wordt beleefd verzocht ze terug te bezorgen. Inl. bij den gem. Veldw. Op Woensdag 20 Mei 1925, des voormiddags te 11 uur, zal in het gebouw der Zuideizeewe/Ken te 's-Gravenhage, Zeestraat 102, worden aanbesteed Het bouwen van een dienstwoning te Hippo'y- tushoef op Wieringen (Raming 8300,—.) Vergadering van den RAAD der gemeente Wieringen op Zater dag, den 25e April 1925, des na middags ten twee uur. AGENDA 1Beëediging nieuw-benoemde Ontvanger. Notulen. 3. Mededeelingen en ingekomen stukken. 4. Stukken en mededeelingen in zake schadevergoeding der Zuiderzeevisschcrsbe - volking enz. 5. Voordracht tot het verleenen van een crediet tot het doen opmaken van uitbreidings plannen voor Den Oever en Hippolytushoef. 6. Voordracht tot intrekking der verordening tot wering en beteugeling der mazelen. 7. Preadvies inzake het verzoek van Kapellenvoogden tot het verleenen van een bijdrage in de kosten van het aanbrengen- van een nieuw uurwerk in den toren van de kapel te Den Oe ver. 8. Voordracht tot het doen slaan van een nortonwel in De Belt ten behoeve der brandblus- sching. 9. Vaststelling vermenigvuldi - gingscijfer plaatselijke inkom stenbelasting 19251926. 10. Vaststelling kohier hondenbe lasting 1925. loting willen houden. Subsidie van de gemeente zou de vereeniging 't karakter van liefdadigheid doen verliezen. De heer Keuris wil juist geen ka rakter van liefdadigheid. Bij de verkiezing van het be stuur wegens periodieke aftreding van de dames Blaauboer-Vader Timmer-Heere, Meuleveld-Kreij- ger, Van Tculingen-Cornelissen Yivecn en den heer de Boer stcit Je heer Crum als candifiai.cn Mevr. Woudenberg-Langedijk en den heer Derksen. Voorz. ziet hierin 'n beleedlging voor 't. bestuur; 'n verkiezing met 'n politiek tintje. Politiek wenscht hij echter in deze vereen. niet, dan ruimt hij z'n zetel in. De heer Crum vindt, als er geen tegencandidaten mogen worden gesteld er geen stemming behoeft Maats te hebben. Derksen trekt zich terug; Mevr Woudenberg wenscht haar candï datuur te aanvaarden. Voorz. vraagt waarom zij nu weer in 't bestuur wil; zij heeft toch indertijd zelf bedankt. Mevr. Woudenberg zegt dat zij nu over de beleediging van toen heen is, en veel liefde heeft voor .Huiszorg." v De aftredende bestuursleden worden vervolgens herkozen. De heeren Crum en Keuris heb ben 't nog eenigen tijd over het nolitieke tintje en de bestuur.sver kiezing. En daarna wordt de ver gadering gesloten'. Anna Paulowna: Dinsdagavond l.ield „Huiszorg" 'n algemeenc ver gadering in Veerburg. Na opening door den voorz. den heer Keijzer, las de secretaris de lieer de Boer de notulen. Mevr. Faase, de penningmeeste resse dee dvervolgens rekening en verantwoording. Er was eerst 'n nadeelig saldo van 348,90; doch de gehouden Fancy fair leverde een batig saldo op van f1514.52 zoodat er ten slotte een batig sal do was van ƒ1165.62. Tot commissie leden voor het na zien der rekening werden be noem i Mevr. Woudenberg-Lange- lilk, en de heeren K. Keuris en Jansen. Tiet jaarverslag werd vervolgens gelezen. Heiruit bleek dat geregeld de hulp van vaste helpsters was noodig geweest. Bovendien is door 38 losse helpsters in 41 gezinnen korter of langer tijd hulp verleend Het aantal leden bedroeg aan t eind van 't. jaar 581; Van de Konin gin - moeder werd 60 ontvangen terwijl van gifetn ƒ122 binnen kwam en van de plaatsel. veree- nigingen ƒ273; Van het batig sal do is thans alweer 744 verbruikt. De uitgaven voor 1925 worden T egrpot op ƒ2240. De heer Keuris zou aan 't Gemeentebestuur om subsidie willen vragen omdat de contributie de uitgaven niet kan bestrijden. Voorzitter wijst op de verschil lende vereen,igingen die verleden jaar wat voor „huiszorg" hebben gedaan en op het goede voorbeeld van de Nutsvoreeniging te Bree - zand. Dan zou men tevens een ver Handel met Sovjet - Rusland De laatste 2 maanden zijn in to taal 10 schepen met suiker voor Rusland nit de Amsterdamsche en Rotterdam schc havens vertrok ken. Er is in dat tijdvak 15.000 ton verscheept, welke hoeveelheid ge heel door de Centrale Suikermaat schappij is geleverd. Uit Rotterdam gaat deze week tevens nog 4000 ton graan naar Rusland. Tevens schijnen de Rus sen koloniale waren als koffie, - rijst en cacao uit ons land te wil len betrekken. Tuinbouw-conflict te Leiden. In een te Leiden gehouden ver gadering van de Tuindersleen- bank, waren leden aanwezig van beide Leidsche tuinders vereen i- gingen, die met elkaar overhoop liggen. Bij de besprekingen ging 't heftig toe en op zeker oogenblik werd het tumult zóó hevig, dat het veilig werd geacht om de po litie op te hellen. Toen de politie was gearriveerd, keerde de rust terug, maar van vrede in de Leid sche tuinderskringen is voorals - nog geen sprake. Tweehonderd maal zoeter In het woestijngebied van Para guay werd een plant ontdekt, die tweehonderd maal zoeter is dan sulikerriet. Amerikaansche schei kundigen onderzoeken thans of deze plant, waarvan de weten schappelijke naam „Stevia Rebau diana is, saccharine bevatt. De.bla deren van de. plant worden fijn ge wreven en 'n heel kleine dosis van dit poeder kan als suiker, of in water opgelost, als siroop wor den gebruikt. PREDIKBEURTEN NED. HERV. GEM. Den Oever nam. 2 u Ds.v.d. Veen. DOOPSGEZ. GEM. Il.hoef v.m. 10 uur Ds. v.d. Veen. Diaken-bevestiging. Dinsdag 28 APRIL 8 u. Zusterkr. EVANGELISATIE Il.-hoef 's morgens 10 uur, dank zegging voor het H. Afo.idmaa1 MARKTBERICHTEN. Schagen, 22 April: 11 paarden ƒ150 a 425 2 stieren ƒ160 a 300 285 geldekoeien, mag. 200425 70 idem, vette, 300510 50 kalikoeien 30Ó500 82 pin - ken 180—f 240 253 nuchtere kal veren 10—30 96 overhouden 40—56 i3 bokken en geiten 3—10 55 varkens, mag. 28— f 42 102 idem, vette, per Kg. 0.72 0.79 197 biggen 16—25 16 konijnen f 0.302.50 35 kip pen i2 408 Kg. boter 1.60 1.90 Kievitseieren 12 h 14 ct. Ilr-fad53a a35 lper--t^— 11111 Eierenveiling. TIeden bedroeg de aanvoer 210 partijen kipeieren, totaal 53448 stuks61 partijen eendeieren, 10438 stuks. De prijs der kipeieren liep van 5.70 tot f 6.50.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2