Tandtechnische - Inrichting J. KOSTER Kunsttanden en Gebitten. retaris den nieuwbenoemden bin- r.en te leiden, waarna door dezen vcreisclite eed wordt afgelegd. De voorz. feliciteert hem daarna et de aanvaarding van zijn ambt adat de heer de liaan ook de fe- üeitatie's van den Raad heeft in ontvangst genomen, is deze plech tiglieid afgeloopen. De notulen worden voorgelezen en goedgekeurd. "Wordt •medegedeeld dat blij kens bericht van den ontvanger der registratie te Helder, de Mi- pistor van financiën er geen be zwaar tegen heeft, dat door de Ge- n eruit e aan de wiermaaiers wordt •rboden het zeegras op het Woud 'rand af te maaien, zoolang de isschersvaartuigen welke voor- Keen aan de visschershaven aan de ITaukcs lagen, aan het Woud- 'rond ligplaats hebben gekozen. \';in den heer S. Koorn lz. is be rVht ingekomen, dat hij de benoe ming tot lid van het college van Armvoogden beheerende de Her vormde en Gereformeerde armen kassen, aanneemt. Van mej. K. .T. Duyvetter, dat zij hare benoeming tot vaste on - derwijzeres en van den heer Jac. Kuiper dat hij zijn benoeming tot üdder commissie van toezicht op het lager onderwijs aanneemt; de niste onder dankzegging voor b»t in hem gestelde vertrouwen. Volgens Proces-Verbaal opne ming kas en boeken van den ont vanger bleek in kas te zijn ■••SI37.87, terwijl kas en boeken van de zeegras-exploitatie een saldo aantoonden van 1781.59. Volgens maandstaat zecgrasex- i loitatie werden in Januari 290 ukken en werd in Februari en Taart niets verkocht. T it het verslag der Commissie van Tor zich op het Lager Onder wijs valt te momoreeren dat het •er wenschelijk geacht wordt oor het onderwijs in vak i "icha- t lelijke oefening) daarvoor te Hmnolytushoef on Oosterland een lokaal ter beschikking te stellen het geven van dat onderwijs is te veel af 1 nnkelijk van het weei. Wat het onderwijs in handwer- ••u betreft werd hij monde van mevrouw Kaan medegedeeld, dat commissie over dat onderwijs lïippoiytushoef en Westerlan-t zeer, over dat te Oosterland min i'"i- tevreden was. TV vereeniging tot bevordering •m getrouw schoolbezoek heeft l aai" reglement gewijzigd zoodat 'hans niet meer door een te groot tntal verzuimen, wél door slech- V gedrag, deelneming aan de rhoólfeesten kan worden ver beurd. Voor Westeland bleef de bestaande regeling van kracht. Is ingekomen een verzoek van den heer Maaskant, eerste ambte- nnar ter secretarie, om hem in het vervroegd genot te stellen van twee aan zijn betrekking verbon - den periodieke verhoogingen, waardoor hij op 1 Augustus 192b zijn maximum salaris zou gen 'e- len. R. en W. hoewel volkomen tevrc denheid kunnende betuigen over de werkzaamheden van den eer - sten ambtenaar, vinden geen aan leiding bet verzoek te steunen. TTef salaris is vastgesteld op ba- •is :„bezit diploma gemeente - ad ministratie." Andere gemeenten bobben meer bevolking; ook hier mede wordt bij aanstelling reke ning gehouden. De heer Kaan vraagt of de heer Maaskant verhooging geniet voor tmt bezit van zijn diploma. Waar dit niet het geval blijkt te zijn, ■Vit. de heer Kaan voor een ver booging van ƒ100. voor het bezit van diploma. Het voorstel Kaan, ondersteund door den beer Lub. ordt met 5 stemmen tegen en 4 voor verworpen. Het afwijzend ad vies van B. en W. wordt daarna met 8 tegen 1 stem aangenomen. Van het Hoofdbestuur der Ver eeniging voor Vakonderwijs is 'n verzoek ingekomen om, evenais vorige jaren een subsidie te mogen ontvangen. Het aantal leden be draagt 595, waarvan 58 op Wie» in en. Waar meerdere gemeenten met minder leden meer subsidie subsidie toestaan als Wieringen "ii bet werk dier vereeniging van vroot maatschappelijk nut is, stel len P. en W. voor om voor de ja ren '21 en '25 'n subsidie te verleu nen van ƒ25 per jaar in steed va.i ƒ15 als tot dusver. Goedgevonden. Komt ter tafel 'n verzoek van den postschipper Job. Baijs om, e- venals vorige jaren weder in liet genot gesteld te worden van f200 subsidie. Waar nog niet is te voor zien wanneer het verkeer over den dijk zal worden opengesteld, stel len B. en W. voor over 1925 of zoo veel korter als zij zullen bepalen, opnieuw de subsidie te verleenen. Komt in behandeling 'n verzoek van C. Omis, Haukes, om 'n per ceel grond aan de haven te Den Oever in erfpacht of koop te beko men, waar de toestand zooals die is en wordt hem dwingt zijn be drijf te verplaatsen: doch te Den Oever is momenteel geen grond beschikbaar. Waar het verkeer hierdoor nog meer zou worden belemmerd, te meer waar het gevraagde perceel juist 'n standplaats vormt voor au to's en andere voertuigen, wordt op advies van B. en W. afwijzend beschikt. D. Oden vraagt nog of bet bleekveld naast Wiegman ook gemeentegrond is. Hierop wordt ontkennend geantwoord. Verschillende stukken en mede- deelingen inzake schade - vergoe ding aan de Zuiderzee - visscherr- bcvolking efcn lijvig dossier wordt ter inzage, nedergelcgd. Af gescheiden hiervan is dooi B. en W. 'n zelfstandig adres aan de re geering ingediend, waarin in hel hijzonder wordt aangedrongen op spoedige behandeling van het wets ontwerp, daar thans reeds schade wordt geleden. Voorts stellen B. en W. voor dat de Gemeente zich zal aansluiten bij de Vereeniging van Zuiderzee - Gemeenten"; de kosten hiervan zullen ongeveer 1 nor 100 inwoners, dus ongeveer j 32 bedragen. Goedgevonden. Bij punt 5: Voordracht tot het verleenen van een crediet tot het doen opmaken van uitbreidings - nlannen voor Den Oever en lïippo iytushoef, stellen B. en W voor de ze plannen te doen uitvoeren door het Technisch Bureau van de Vereen, van Nederl. Gemeen - ten. De beer Lub vraagt of dit werk niet kan worden opgedragen nan don Gemeente - opzichter; dan kan deze van zijn kunnen op dit gebied toonen. Geïnformeerd naar de vermoedelijke kosten, zou d,en deze waarschijnlijk 'n duizend gulden bedragen. B. en W. hope.n echter, dat deze zeer noodige plan non niet zullen afspringen op de kosten. Do heer Oden vreest dat het veel g'dd zal kosten: de heer Bakker acht het wenschelijk dat 't Technisch Bureau samenwerkt! met de Zuiderzee - inspectie. Ten s'otte wordt besloten dit punt aan te liouden en eerst naar de kosten te informecren. Op verzoek van de Kapel-voog den te Den Oever om een bijdrage in de kosten voor het aanbrengen van een nieuw uurwerk in den to ren van de Kapel, wordt goedge vonden voor een bedrag van ƒ750 in die kosten bij te dragen. Bij de voordracht tot bet slaan van een Nortonwel in de Belt op bet land van heer Tijsen te Helder blijkt, dol de heer Tijsen zijn aan vankelijke toezegging dat ook het nubliek water zou kunnen halen, li oef t ingetrokken. De heer J. Lont is sterk tegen een Nortonpomp; de toevoer is niet sterk genoeg; de grond te hoog 1 Do heer Bakker stelt voor den opzichter van Het Heemraadschap inlichtingen te verzoeken omtrent het openma ken van de walsloot. Tenslotte wo. R mei 6 tegen 3 stemmen De- sloten geen nortonpomp te slaan. Rondvraag: De heer Iv. Engel stelt voor het benoodigde keislag niet meer aan te besteden gezamen tejk met het Heemraadschap doch ieder afzonderlijk; thans komt al les tegeMjk; de heer Engel vindt 't beter de aanvoer met kleine sche- ocn en meer geleidelijk ie doen plaatsvinden. De heer Minnes zen wat voor het voorstel Engel gevoe len, wanneer aangetoond was dat de gemeente op cenigerlei wijze door de samenwerking schade leed maar dit is niet het geval. De heer Boskcr vereenigt zich met de ziens wijze van den heer Minnis, waa - op Engel zijn voorstel intrekt. De heer Bakker zegt dat bij de bouw te Den Oever de langs den weg looponde greppel van lieverle de dicht geraakt on vindt het he ter dat de bestaande rioleering ter stond wordt doorgetrokken. De lieer Oden merkt op, dat hij reeds in de vorige vergadering er op aan gedrongen heeft dat de eigenaren gelijktijdig met de houw, voor de rioleering zouden zorgen. De heer Hermans vindt dit echter te be zwaarlijk. B. en W. zullen den toestand overzien. De heer Lub vraagt of het door hem in de vorige verg. aangevraag de lichtpunt in De Belt is of wordt aangebracht, fkoqrz. knikt toest. Voorts deelt db heer Lub aan B. en W. en den Raad mede, dat door hem in de eerstvolgende raadszit t'ing 'n voorstel zal worden inge diend om te komen tot een stich ting van 'n tehuis voor ouden van dagen en dakloozen. Het moge vreemd schijnen, dat hij reeds thans zijn voorstel aankondigt; dit doet hij echter om B. en W. en don Raad bij voorbaat dc gelegen heid te geven, hun gedachten over het voorstel te laten gaan. De heer Oden zegt,, dat hem ter oore is gekomen, dat de aannemer van het werk aan den Molgerdijk voornemens is dit werk in hoofd zaak te doen uitvoeren door vreem de werkkrachten, waardoor vele Wieringer werklieden zouden w >r den uitgesloten. Waar thans reeds lang voldoende is gebleken dat aan de geschiktheid van de W ie ringer werklieden voor de Zuider zeewerken niet in het minst valt te twijfelen en waarbij hier hoven- dien een groot gemeentelijk he la nc is betrokken, verzoekt hij B. en V dringend om zich in verbin ding te stellen met den aannemer den ingenieur en andere autoritei ten ten einde te voorkomen, dat vreemde werklieden aan het werk zijn, terwijl de eigen ingezetenen werkloos zonden rondloopen. B. en W. doen toezegging. De heer Oden vraagt nog naar 't lichtpunt in de Klieftstraat dat toch zou worden aangebracht an verzoekt de knippen in De Be t wat op te halen. De heer J. Lont, merkt op dat in naburige gemeenten o.a. te Anna Paulowna het mond- en klauw zeer weclvr is uitgebroken en vraagt maatregelen, tot voorko ming van die ziekte op Wieringen B. en W. zullen een en ander ern stig overwegen: Hierna sluiting en begeeft, de Baad zich naar de nieuwe brandput in de Kooger- weg. De watertoevoer bleek vol doende te zijn:-na meer dan een uur snuiten was geen merkbare da Hng in de nut te bespeuren; ook de automobiel - brandspuit vol deed goed. On 500 M. afstand werd nog voldoende water gegeven. Politie. Gevonden een porte- monnaie met, inhoud. Inl. bij den Gem. Velw. Dat er op Wieringen tegen woordig veel wordt gebouwd, blijkt wel uit het volgende in den laatsten vergadering van Bur gemeester en Wethouders werden niet minder dan 14 bouwvergun ningen verleend. Op Woensdag 27 Mei 1925, des voormiddags te 11 uur, zal in liet gebouw der Zuiderzeewerken tc 's-Gravenhage, Zeestraat 102, worden aanbesteed het verhoo - gen van den Rinkewiels- en van don Marskedijk op Wieringen, met, bijkomende werken. (Raming 260.000.) Een schadepost. Door het openliggen van een put zijn van dc veehoudster mej. Wed. D. N Mulder te Elft 4 lammeren in die nut geraakt en verdronken. Zoo op z'n minst 100 weg. GEMENGD NIEUWS. De staking in de venen. De Vervenersbonden in het veen district Bargeroosterveen hebben dc arbitrage verworpen. De arbei dersorganisaties hebben besloten heden Dinsdag, de staking te pro»*, lameeren. Te Assen zijn gevankelijk bin - ncngebracht iemand uit Emmer Erfscheidenveen en drie personen uit Emmer Compascuum, allen veenarbeiders, verdacht van het stichten van brand in turfhoopen tijdens de werkstaking. De schim van den zwerver. Daar de raad der gemeente Baara niet. in beroep is gegaan tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij vernietigd word het raadsbesluit om den agent Huisfman G00 uit te keeren voor restitutie der on - kosten in de bekende procedure, circuleert thans op initiatief van den lieer v. Calmthout, S.-D. raads lid, een inteekenlijst in de gemeen te met het doel Huisman door particuliere giften schadeloos te stellen. Zijn geheugen verloren. Uit Ermelo vertrok Maandag morgen een werkman naar Borcu- lo om aldaar landarbeid te vc - richten. Dinsdagmorgen vroeg von den zijn schoonouders bij het ope nen der deur het rijwiel van den jongeman op het erf, met het palc klecren daaraan bevestigd. Van den man was evenwel geen spoo>* tc vinden, ondanks al het ijverig zoeken. Desondanks is men met speurhonden begonnen de bos- schen te doorzoeken. Eerst laat in den avond is hij gevonden in de bosschen in overspannen toestand niet wetend wat er met liem ge beurd was. I-Iij was door een fiets tocht, van tien uur en door den zwaren arbeid in zoodanige con ditie, dat hij eenige weken rust zal moeten nemen. Botsing. Twee Baarnsche gemeente-werk lieden, die met. den Baarnschen tractor huiswaarts keerden, reden Zaterdagmiddag ter hoogte van Prins Hendrikoord t.usscben Bilt- boven en Baara, door het uitwij ken voor een rijwiel, tegen een boom. Door de groote vaart men reed van een helling werd een derf werklieden, Hartog, zwaar aan het hoofd verwond. Zijn toestand is ernstig. De ande re werkman kwam met lichte kneuzingen vrij. De tractor, sed'ert kort door de gemeente Baara aan erekocht, is geheel vernield. De geheimzinnige autorijder. Dank zij de handigheid van een automobielverhuurder, is de ge heimzinnige autorijder, die een'- gen tijd de kunst verstond gratis autoritjes te maken, thans te Alk maar geknipt. Bij het verhoor voor de politie bleek, dat hij dezelfde persoon was, die enkele jaren geleden een pensionhouder aan de Karei de Grootelaan te Bergen oplichte en, zich uitgevende voor inspecteur der H.IJ.S.M., bij verschillend? Bergensche en Alkmaarsche lever anciers groote bestellingen deed en niet betaalde. Rijkspresident Hindenburg. Veldmaarschalk Hindenburg is Zondag als president van de Duit sche republiek gekozen. Hij ver kreeg de meeste stemmen, een klein millioen meer ddn dr. Mai\c, en daar bij deze verkiezing de voorwaarde der volstrekte meer derheid was vervallen, was met deze eenvoudige stemmenmeerder hcid het peit beslist. Hindenburg stelt zien boven de partijen. Hindenburg verklaarde aan een vertegenwoordiger van de „Lo- kal Anzeiger" Men moet zich niet voorstellen, dat ik mij thans door een of andere partij de wet zal laten voorschrijven. De strijd is voorbij en ik ben oprecht bereid eiken Duitscher, ook hun, dei mij tot dusver bestreden hebben, zon der voorbehoud de hand te rei ken voor het verrichten van ge- meenschappelijken arbeid. De Vrouwen en Hindenburg Vooral de vrouwen schijnen n groot aandeel gehad te hebben in het succes van Hindenburg. Het was de „Neue Freie Presse" die er al eenige dagen geleden zijn blad op wees, dat er bij de vrou wen zoo'n groote geestdrift be stond voor den veldmaarschalk. Dit blad kreeg uit Berlijn eei vlugschrift toegezonden, waarin een groot aantal vrouwen, die in het bestuur van rechtsche politie ke vereenigingen zitten, haar sexe genooten aansporen om haar stem aan Hindenburg te geven Deze geestdrift, schrijft het blad bij de vrouwen van Hindenburg komt voort uit de behoefte bij de vrouwen naar heldenvereering. Tiet symbool oefent op de vrouwen een onweerstaanbare werking, nhantasie en verbeelding zijn bij de vrouwen en natuurlijk bij de vrouwelijke artisten sterker ont wikkeld dan het koude, nuchtere \erstand en deze zijn zelfs zoo sterk, dat zij dc verschrikkelijke herinnering nan don oorlogstijd tenminste tijdelijk hebben doen vergeten. De verkiezingsdag zelf. In de mórgenuren had Zondag reeds 45 van het Duitsche kie zerscorps gestemd. De hartstoch ten speelden den al te vurigen aanhangers van links en rechts leelijke parten botsingen zijn niet uitgebleven. Met knuppels, stee - nen, peper, plo-ertendooders heeft men elkander zijn sympliatie dc- tuigd. Berlijn schijnt zelfs angstige oo genblikken te hebben doorge maakt. Ook uit Dresden, Kassei, Dortmudn, Hamburg, Durbacn en Hallo worden ernstige relletjes gemeld, waarbij zelfs vuurwape - nen de politieke overtuiging weer gaven van jongelui, die, hoewel onmondig, toch meenden niet - te moeten achterblijven nu het er op aankwam, om rechts tegen links aan de stembus te laten vechten. Er zijn slachtoffers gevallen. He laas is men die reeds weer verge ten tegen den dag, dat Löbe, de socialistische president van den Rijksdag, den nieuwen Rijkspresi dent den eed op de republikein- sche grondwet moet afnemen. VISSCHERIJ. Mosselen. Uit Huizen wordt-gemeld Gedurende de campagne 1J125 zal op de Zuiderzeebanken slecht'! van medio Meimedio Augustus naar mosselzaad en -halfwas mo gen worden gevischt en zulks op ie ondiepe perceelen alleen met motorlooze vaartuigen. De mos selproductie der Zuiderzee gaat nagenoeg geheel naar de banken m Zeeland en in het belang van den Zeewschen mosselhandel en de visscherij in de Zeeuwsche Stroomen is deze beperking van het af korren der Z>zec-vischgron- den ingevoerd het protest Lr belanghebbenden tegen deze ge deeltelijke sluiting in het laats;-» genoemde vangstgebied heeft niets geholpen. Ansjovis. De vangst van ansjovis heeft in de tweede helft der vorige weeK ruim 113 kg. en 2740 stuks bedra gen, aangebracht in 5 centra langs de Zuiderzee de markt zet mooi in 5558 ets. per kg., de visch is dooreen genomen flink van stuk de belegen voorraad '24 staat, thans op pl.m. 70 per an ker nieuwe levering voorjaar 1925 wordt 4145 genoteerd. Geen zuivere koffie. De Duitsche douane heeft in de nabijheid van Well bij invoer per vrachtauto geconstateerd, dat on der de lading, die oogenschijnlijk uit meel bestond, 60 balen koffie verborgen waren. De koffie wcr.1 tegen borgstorting van 30.000 goud marken aan den Nederlandschen eigenaar terug gegeven. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 26 April. Eierenvei- ling Noord-Hollands Noorderkwar tier. Aanvoer en prijzen van he den. Kipeieren Aanvoer 90.000 stuks. Prijzen 56/58 5.70 5.90 58/60 f 5.90—6.20 60/62 6.206.30 bruin 6.30— 6.60 per 100 stuks. Eendeierenaanvoer 28.000 stuks. Prijzen 5.305.40 per- 100 stuks. Alkmaar, 24 April 1925. Op de heaen gehoaden kaasmarkt wa ren aangevoerd 124 stapels wegen de 140175 kilogrammen. Fabrieksbaas kleine met merk f 47,. zonder merk 43.50 com missiekaas met merk 46. Boerenkaas met merk 48.50, zonder merk 47 commissiekaas met merk 50. Handel vlug. Alkmaar, 27 April 1925. Op de heden gehouden weekmarkt wa ren aangevoerd 12 vette koeien f 330600 13 vette kalveren 60140, per ned. pond 1.40f 170; 181 nucht. kalv. slacht per stuk 16—34 780 varkens vet te. zware p. ned. pond 7276 jet. zouters 71—72 ct., Londensche varkens 7275 cent. Plantsoen - Schaden SpreekuurDagelijks van 9 tot 12 en 2 tol 4 uur, Speciaal adres voor.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2