sjovis gestaan heeft op 810 gld. per anker ENKIIUIZEN, 4 Mei. De ansjo- visylsscherij die dit voorjaar in t Noordelijk bekken der Zuiderzee begonnen is op 24 April, heeft tot heden toe een gunstig verloop. De vangsten, zoowel als in het aantal idaatsen waar met succes gevischt kan worden, nemen geregeld toe en de prijzen zijn bevredigend. In de nfgeloopen week werd hier reeds aangevoerd 10264 kg of 570220 stuks nettenansjovis van uitmuntende qualiteit, prijs 691/2 ;i 851/2 ct. per kg. Laaste markt van Zaterdag 83 ct. Nog steeds komen er nieuwe an- sjovisscholen uit de Noordzee bin nen, die zich langzamerhand over 'I Noordelijk bekken en midden dei- Zuiderzee verspreiden. Veel verder komt de viscli nog niet. He den werd de meeste visch aange- troffen in de Wieringer Meer, waar verscheidene vaartuigen 200 lot 300 kg ansjovis hebben binnen •rehaald. Ten Noorden van Enk - huizen was de vangst beden gemid deld 70 kg of bijna 4000 stuks. Marktprijs hier heden 811/2 a 84 ct. per kg. Wijl de Enkhuizer visschers Za- lerdag veel averij aan de netten hebben gekregen, kon heden slechts door do helft van de vloot worden gevischt. Door den stroom gedood. De vijftienjarige zoon van een koperslager te Lichtenvoorde was Zaterdagmiddag bezig een electri- sche verlichting aan te brengen in zijn duivenhok. Met beide handen greep hij den kabel, die onder stroom stond vast. Hij bleef aan den draad hangen. De moeder die alleen thuis was, deed vergeefsche pogingen hem te redden. De jon gen werd gedood. Moedige redding. Op den Hartveldschenweg onder Diemen kwam een 15-jarige wiel rijder, R., wonende op den Ring - dijk te Amsterdam, zoodanig te vallen, dat hij in de Keulsche Vaart terecht kwam. Ilij verdween spoedig in de diepte. Een chauf - feur van een vrachtauto, die het ongeluk zag gebeuren, bedacht zich geen oogenblik en sprong ge heel gekleed te water. De moedige daad werd met succes bekroond, en spoedig was de jongen weer op hot drooge. Zonder complimenten af te wachten, sprong de chauf - fcur weer in zijn auto en hij reed weg, de omstanders verbaasd ach terlatende. Uit Wieringerwaard. Door notaris Van der Knaap is uit de hand gekocht het woonhuis aan de Kleine Buurt alhier, thans eigendom van en bewoond, door don lieer Jb. Waiboer Rz. Het per ceel was vroeger het eigendom van wijlen notaris Backx en is later ook nog bewoond geweest door notaris van Houweninge. Drie tweelingen. De landbouwer G. Haag te Nieuw land, werd verrast met de geboorte van 3 tweelingen op één dag. Zijn vrouw schonk hem twee jongens en op stal heerschtc vreug de over de geboorte van een kal- vertweeling en een veulentwee- ling. Duizend Drentsclie gezinnen naar Twente. „Tiet, Volk" meldt Nu de Minis ter van Binnenlandsche Zaken in de Eerste Kamer, bij de behande ling van de werkloosheid-interpel latie-Stenhuis heeft medegedeel d dat er plannen bestaan voor het v 'i'plaatsen op ruime schaal van nrbeidors uit Drente naar elders, mecnen wij geen reden te hebben langer te verzwijgen, wat ons om trent deze plannen bekend is. Zijn wij juist ingelicht, dan bestaat het voornomen te Enschede een dui zendtal arbeiderswoningen te bou wen en daarin Drentsche arhei - ders met gezinnen onder te bren - een. ITot ligt. in de bedoeling, de kinderen uit deze gezinnen in de textielnijverheid te werk te stel len en voor de mannen werkgele genheid te zoeken hij deuitvoering van do kana lisatieplannen in O- verijsel. Een dame die iedereen „doorziet." Te Boedapest wordt het gesprek van den dag gevormd door een z.g. „TToilmedium," een zekere me vrouw Vary, die in staat zou zijn een ieder met. haar blik te doorbo r'»n en oventuoelo ziektcsympto - men direct vast te stellen. Reeds zou zijn komen vast te staan, dat haar diagnosen geheel overeen stemmen met de Röntgenfoto's. Zooals vanzelf spreekt heeft deze dame plotseling een geweldigen toeloop van personen uit alle klas scn der Maatschappij ondervonden Het slechte weer van de vorige week. Ook in België heeft men onder vonden dat het Donderdag, Vrij - dag en Zaterdag heeft gestormd. De dienst OstendeDover was ge staakt. Van.den Halle-toren te Brugge woei de feest-Meiboom weg. In het Walen-land woeien ver scheidcne hoornen om en daken hadden het hard te verduren. Te Charleroi stonden alle kelders on der water. De Sambre steeg twee meter. Rondom Brussel stonden de plaatsen Vorst, Anderlecht, en Droomendok blank. De Leye trad buiten haar oevers. Zooals tc begrijpen is heeft dat alles veel bij-ongelukken veroorzaakt. Wanhoopsdaad. Te Gohlis bij Leipzig heeft een slotenmaker, wiens vrouw verle - den jaar is gestorven, vermoede - lijk in een vlaag van zwaarmoe digheid, zijn drie kinderen vergif ingegeven en daarna de gaskraan opengezet, met het gevolg, dat hij ook zelf om het leven is gekomen. Van de kinderen zijn er twee ge - storven het derde kon nog tot bewustzijn worden gebracht. Brief van HARM aan TEUN. Wieringen, Mei 1925. Beste Teunis! Hoe hew ik het nou toch met je? Ik hew je twie keer achter me kaar schréven en krieg taal nog toeken weerom! Ik docht, hij is zc ker naar Hindenburg om hem veul zegen te wenschken met z'n presi dentsbaantje. Is het allegaar stil stroom bij jullie in de Polder Schrief toch 's wat! Ik meen toch hoord te hewwen, dat Keuris weer 'n nieuwe vereenigkigs - schuut van stapel loopen litten het G. V." staat er op de boeg, niet Ik was maar niet bij machte dat kruuswoorderaadsel op te lossen; G.V., docht ik ...G. V. dat ken weze: „Gesjochte Vrijers" ..of „Ge tapte Vaatje", ..maar nei, docht ik dat ken toch niet, want Keuris is van de blauwe knoop! Maar nou ben ik er den achter komen; het schipke hiet „Geestelijke Vrijheid Keuris is kaptein en de stuurlui benne J. Petter, Crum, Jb. van Duin, C. Schilderman, J. Smi,t Az. en Cornelissen. 55 drenkelingen benne al opvischt uut 't Geestelij ke poelwater en als burgemeester nog 'n keer zoo'n verbod geeft as van „Aller Ziele", den zelle ze die ok an de hengelhnak slaan. Ze mag ge den wel 'n duvclsterk snoer ne me, want die weegt ettelijke kilo's Dir zitte „Vrijzinnige" stuurlui ok op die schuut, niet Teun!? Nou den benne die lui bij jullie wakker der as bij ongs. Jan Duunker ver telde ©p de feestvergaring van de S.D.A.P. verleden Zaterdag dat do Vrijzinnige leden van de Wierin ger Baad ware allemaal sliiipkop- pe; allien de twie S.D.A.P.-ers wa re altijd wakker, 't Zei wel zoo we ze, want hij vertelde 't met zoo'n eerlijk gezicht! En hij had 't ook over stikgas; dir was ie 'n barre teugenstander van; bij vertelde er verschrikkelijke staaltjes van. Hij zei: „verbeeld je, vergadering men spuit het. stikgas door een straat en dood alles. ...de dienstbo de staat daar dood de glazen te lappen. Je begriept Teun dat allen bij dit tragisch moment diep onder den indruk waren. Zelfs de immer wakkere Oden, die anders z'n gevoel nogal kan inhouden, liet z'n tranen de vrije loop. Ja Teun, je beleeft wat met die open winters Ik liep zoo Zundag- ivend in mien ientje over de nieu- diek deur 't Amsteldiep en ik zong zoo bij mien eigen: Waar eens de zeemeeuw vloog, in d'eenzaamheid verloren, De roerdomp in den poel, zijn somb'ren toon deed hooren Opeens schrok ik me half dood ik hoorde 'li geroep „hé. maot hen ik nog ver van De Helder Ik liep op 't geluid af en dir zag ik zoowaar 'n Jantje dwars over z'n fiets liggen en cfkes veerdor nog twie. Nou, ik zei: „as jullie zoo leggen blieve, den komme jul lie d'r wel. Maar ik zeg: gaan jul lie hier nou vandaan, want ie bent aeloof ik zweer beladen en dir ken de diek niet teugen; hij zakt al .rfVtöafe hard genog. "Efein, ze zoue den maar prebccre of ze Nieuwe Diep viende konne Zeg Teun, kom je us gauw u- ver; d'r is bij ongs op 't durp wat moois te zkm; de notaris het verle den weck lióelhuus houwen van 'n drogisterij en nou zit. heel durp onger piepe drop, zoethout en gla zen stopflessche Ajuus, HARM. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND Geboren Anna Cornelia, d.v. C. Voorlhuijsen en van A. Minne- ma Gerrit, z.v. G. Borst en van N. M. Nieuwland Roel, z.v. J. van der Vaart en van G. de Jong. Ondertrouwd Maria Catmiri- na Koorn, oud 20 jaar, z.b. en Maar ten Wiggers, oud 23 jaar, bloemist arbeider, beiden tc Anna Paulow- na Adriana Cornelia de Smit, oud 23 jaar, zonder beroep, te A" na Paulowna en Jacob Snijders, oud 21 jaar, zakkenstopper, te Alk maar. De heer J. de Graaf is tot lid van het College van Zetters be noemd, in de plaats van wijlen den heer II. Jonker Sr. In deze gemeente is wederom een geval van mond- en klauw - zeer geconstateerd en wel onder den veestapel van den heer D. S. Politie. Verloren een rijwiel plaatje en een portemonnaie, inh. ccnig geld met een rijwielplaatje. Aan komen loopen een hond. Inl. te bekomen ter secretarie. GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKING. ZITTING GEMEENTE ONTVAN GER. Burgemeester en Wethouders van Wieringen brengen ter alge - meene kennis, dat vanaf lieden dc Gemeente-ontvanger tot het doen van ontvangsten en uitbeta lingen zitting zal houden op eiken Maandag, Woensdag en Zaterdag, uitgezonderd op algemeen erken de Christelijke feestdagen, telkens van des voormiddags 9 tot des middags 12 uur. Het kantoor van den Ontvanger is thans gevestigd in het perceel Vermaningsteeg 5. Wieringen, 1 Mei 1925. Burg. en Weth. voornoemd, L. C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. Politie. Verloren een geruiten zakje, inhoud een kinderbroekje twee rijwielplaatjes, (één in een doosje en één aan een touwtje.) Gevonden een Kous. Inl. bij den Gem. Veldw. Burgerlijke Stand. Wieringen over de maand April. Geboren: Nan, z.v. D. ten Bokkel en G. Sclieltus; Picter Simon z.v. C.. de Haan en G. Dekker; Frans, z.v. P. Sins en W. Groesep. Ondertrouwd: S. Dekker en A. Takes; R. Pais en K. van Wijk; Jn. Engel en A. Boersen. Gerouwd S. Dekker en A. Ta - kcs. Overleden Tlieodorus Gerrar- dus Boersen, oud 51 jaren, onge - liuwd Antje Ivoenderink, oud 84 iaren, wed. van Joh. Boersen Teettje Ruijter, oud 61 jaren, wed. van D. LontPietertje Post, oud 63 jaren, echtgen. van S. Rotgans. -j Zaterdag hicid dc Afd. Wie ringen S.D.A.P. ter herdenking van haar twaalf-en-een-lialf - ja rig bestaan 'n feestelijke vergade ring in het lokaal Vccrdig. Het aantal opgekomenen had grooter kunnen zijn, temeer waar tooneel en muziek een genoeglij ken avond beloofden. De voorzitter, de heer Lub open de. me.t 'n hartelijk welkom en h - dacht daarbij het jubileum der af dceling. In 't bijzonder begroette hij de de muziekclub O.K.K. die me dewerking wilde verleenen. Vervolgens trad als spreker op de heer J. C. Duijnker. Deze gaf eerst zijn jeugdgeschiedenis weer; Als jongen van 12 jaar las hij de Vonk: de partij trok hem aan en toen hij 18 jaar werd liet hij zich als lid der S.D.A.P. inschrijven. ITij had een reis gemaakt en zag die weelde naast armoe, zag vrou wen als slaven werken in fabrie - ken: en hij gevoelde het onredelij ke daarvan. v.-srv Voort ging spr. na, wat de socia listische raadsleden op Wieringen hebben gepresteerd. cje Vrijzinni gen slapen; doch de S.D.A.P.ers zijn actief. Verhoogd pakkengeld verdeeling winst zeegras, werkloo zenkas, ze hebben er voor gewerkt De Christel. Regeering is volgens spr. uit den booze. Millioenen wor den weggeworpen aan leger en vloot; doch dc schadevergoeding voor Zuiderzeevisschers wordt ge fnuikt. En zoo noemde spr. vele grieven op. En zijn besluit was 'n oproep om lid te worden van de S.D.A.P. en zoo bij de verkiezingen te trachten 'n linksche meerder heid te verkrijgen. Spr. rede verwierf 'n dankbaar applaus en toen werd overgegaan tot de opvoering van het propagan dastuk „Naar 't Huis. Deze mooie éénacter werd door alle medespelenden op uitnemen de wijze weergegeven. De muziek van O.K.K. zorgde bij een en ander voor een aangename afwisseling en de voorzitter kon dan ook bij de sluiting memoree- ren, dat het „een zeer gezelligen en nuttigen avond was geweest. De ansjovis - vangst is hier tamelijk bevredigend, al blijft het natuurlijk 'n wisselvallige vis- scherij. Hier zijn toch ook al vis schers van wien de netten in één nacht allen zijn weggestroomd; weer anderen hadden veel vangst- Zoo vingen de visschers C. Rot gans en J. Bakker met de kuil ln een vischgetij 1300 KG, waarvoor zij 70 ct. per KG. maakten. DOOPSGEZ. GEM. Ds. Van der Veen is tot 23 Mei AFWEZIG. Succes-Nieuws. Zondag speel de Succes I een vriendschappelij ke wedstrijd tegen W. F. C. I van Wieringerwaard, ongeslagen kam pioen van haar afdeeling. Om 2 uur blaast scheidsrechter Boer man van Breezand de elftallen in het veld en blijkt dat W. met 10 man is. W. wint de tos en Toon trapt voor Succes-af al direct gaan de Successers op het W.-doel af, doch ze weten de W.-keeper niet te verschalken. Eindelijk a^s Kooij de bal op doel schiet zorgt de W.-keeper voor de rest en Suc ces leidt 1—0. De W.F.C.-ers begin nen zich nu wat meer te roeren, doch Koorn weet zich mooi vrij te werken en plaatst no. 2 in het net(?) Kort hierop is het rust. Na de rust is het vrijwel een gelijk op gaande strijd met S. iets in de meerderheid. Dikwijls wordt het W.-doel in het nauw gedreven, doch de kleine keeper weet ver scheidene malen door tijdig uit - loopen erger te voorkomen. Toch moet hij na een half uur zwich - ton voor een hard schot van onzen Jaap. Nu begint W. nog eens flink aaan te pakken doch de S.-verde- diging is berekend voor haar taart en weet van vasthouden. Spoedig is 't einde en heeft S. een verdien de *30 overwinning behaald,. Een Godsdienstdrama. Twee families verbrand. 39 personen gedood, 27 gewond. Te Ali lat,, een dorp nabij Homs, in Fransch-Syrië, had een zekere Ali, die zich uitgaf voor een nieu wen profeet, onlangs in religieu ze secte gesticht, en was er in ge slaagd, de bewoners van zijn do' p te bekeeren, met uitzondering ech tor van twee gezinnen, die hard nekkig weigerden, in Ali een pro feet van Allah te zien. Tusschcn dc sceptici en de pas beekerdo be volking ontstond scherpe wrijving die thans tot een drama heeft ge leid, waarin de twijfelaars het slachtoffer werden van den geloofs ijver hunner dorpsgenooten. Deze staken het huis van de „ketters" in brand, verhinderden den oogc- lukkigen het huis te verlaten, en de twee aan hun ouden godsdienst trouw gebleven gezinnen kwamen in de vlammen om. Om de orde in het dorp te her stellen, werden eenïge troepena'- deelingen naar Alilat gezonden de opgewonden bevolking vet «- te zich tegen haar intocht, en bij het daarop ontstane gevecht we d den 39 dorpelingen gedood en 27 gewond. Een brutale berooving te Amsterdam. Vrijdagavond omstreeks half tien kreeg een schipper, liggende met zijn tjalk in de vrije rijksan kerplaats tusschen het Merwede- kanaal en de Oranjesluizen, on - verwachtsbezoek van een hemmn- bekend persoon. Bij den vliegen den Noordwesterstorm, die op dat oogenblik woedde, was het den schipper niet mogelijk duidelijk te onderkennen met wien hij te doen had. De onbekende haalde een revolver voor den dag en uitte met eenigszins Duitschen ongval de bedreiging „Je geld of je leven. De vrouw van den schipper heeft toen uit vrees een geldkistje, waar in een bedrag van 400 was ge borgen, den roover overhandigd. Toen deze zich verwijderde liep dc schipper hem na, waarop ed ver volgde een schot loste, waardoor de schipper in zijn hals werd ver wond. De misdadiger is in de duister nis ontkomen. De gewonde werd per auto van den Gem. Genees kundigen Dienst naar het Onze Lieve Vrouwe Gastuis gebracht, waar de man werd opgenomen. Verscherpte Drankbestrijding Nadat de nieuwe drastische be palingen van de prohibitiewet in Indiana gedurende een week in werking zijn geweest, zijn op grond van die wet 250 personen gearresteerd. Zij zullen waarschijn lijk gevangenisstraffen moeten on dergaan van 30 dagen tot 6 maan den. De vervolgings - ambtenaren hebben een ware terreur ingesteld. Ook het in bezit hebben van oude voorraden wordt gestraft en zelfs wanneer de drank is gekocht op voorschrift van een geneesheer wordt een vervolging ingesteld. Er wordt slechts één uitzondering gemaakt, n.1. drank voor kerke lijke doeleinden. Men gaat zoover, dat wanneer een politie - agent zweert, dat hij Een Jubileum. Op 7 Mei a.s. herdenkt Notaris Van den Bergh te Schagen zijn 25- iarige ambtsvervulling. Zeer zeker zal het den algemeen geachten ju bilaris op dien dag niet aan be langstelling ontbreken. Aangezien het herhaalde ma len blijkt dat personen in loon dienst werkzaam niet in het bezit zijn van een rentekaart, waaruit dus blijkt dat geen aanmelding bij den Raad van Arbeid heeft plaats gehad, zal, naar wij verne men, de Raad van Arbeid te Hoorn genoodzaakt zijn streng na te gaan of art. 259 I. W. verplichte aanmel ding door verzekerden) wordt toe gepast. Op het niet aanmelden bij den Raad van Arbeid is een strai gesteld van ten hoogste één maand hechtenis of een geldboete van ten minste één honderd gulden. Wij vermoeden dat hier en daai; wel processen verbaal zullen val len. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 4 Mei 1925. Op de he den gehouden weekmarkt waren prijzen en aanvoer 8 vette koeien f 375 tot 750 7 vette kalveren 60 tot 130 Vette kalveren per ned. pond 1.30 tot f 1.50 127 nuchtere kalveren, fok 10 tot 32 553 vette varkens zware per ned. pond 75 tot 78 ct. Zouters 72 tot 74 ct., Londensche varkens 74 tot 78 ct. Purmerend^ 4 Mei. Voorjaaca- veemarkt. Heden waren aang;- vöerd 1447 runderen. Melkkoeien '250, 475 gelde 175, 376 pinken f 125200 Handel prijshoudend en stug. WACHT NIET LANGER Nog zijn verkrijgbaar de boeken in prachtband van Ex-Kroonprins Wilhelm Historisch Boeiend met Foto's tegen den spotprijs van 2.40 met een roman cadeau. HET IS VOOR NIETS JOHN. J. BOSKER, WIERINGEN

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2