Laat U_ niet meer kwellen door spierpijn, stramheid, rheumatiek, spit in den rug Wrijf die pijn dadelijk weg met Akker's Kloosterbalsem pen dood in liet hok vond liggen. De politie stelde hierop een on- 'Jmzoek in waarbij bleek, dat zijn buurman J. B. er meer van af wist i leze werd door de politie aange houden en bij liet verhoor bekende hij de kippen te hebben vergiftigd rijst, die met fosfor vermengd s, omdat hij van deze dieren erg .-••el last ondervond. Tegen E. is proces-verhaal opge aki. Deze laffe daad is voor den itrer S. een schadepost daar de i. !:>pen volop aan den leg waren maar B. zal er waarschijnlijk ivg meer last van ondervinden. Èolhorn. Do heer A. Jonk heeft ;'hn ansjovissloep van een motor oorzien. Dit is wel een teeken, ■i men de dichtlegging Wierin- n--Van Ewijcksluis niet van zoo root nadeel acht voor deze vis- sehcrij. Kolhorn. De ansjovisvisscheiij s- hier weer in vollen gang de meeste booten kiezen.zee. Het be rin is zeer gunstig te noemen. 4 Mei was de vangst gemiddeld 4000 si uks. De prijs is hoog, ongeveer 80 ets. per Kilo. De vangst moest nog, als vorig jaar, naar Medem - dik worden getransporteerd. Za terdag hoopt men hier in de nieu we zouterij te kunnen leveren. Ook van elders zijn hier visschers. Hulp aan Drentsche kinderen. Er heeft zich te Botterdam een comité gevormd uit de centrale landelijke commissie voor de ont vangst, van Drentsche kinderen. Tn een circulaire wekt dit comi- lé op tot steun van hei beoogde doe] bemiddeling te verlcencn iel het tijdelijk huisvesten van Drentsche kinderen uit de Veen - Koloniën in stadsgezinnen, zulks ievens als wederdienst tegenover het platte land, dat. sinds 1918 zoo veel duizenden Nedcrlandsche stadskinderen gastvrij had ont vangen. De economische, crisis, onder welke het grootste deel der be schaafde wereld lijdt, teistert in het bijzonder Drente, en voorna - met ijk de veenstreken in die pro vincie. Terwijl elders in het land hot begin van een herleving merk tiaar wordt, woedt in de Drent sche venen de crisis onverzwakt hoor. Aan de van oudsher bestaan de slechte woningtoestanden heeft zich sinds vele maanden onder - voeding gepaard, waardoor de le venskracht van liet opgloeiend ecslaclit in ontstellende mate be- ilreigd wordt. Tiet Nederlandsche volk is onkundig van de ellende, die daar geleden wordt. Het is dringend noodig, dat ingegrepen worde. Wel doet de Regeenng het hare. tot verhooging van het we r standsvermogen der hevoiking, niettemin is het wensclielijk, dat liet particulier initiatief zich mo de doet. gelden. De uitzending dezer Drentsche Kinderen zal geschieden volgens het. systeem der1 Centrale Com missie d.w.z. slechts zwakke, doch overigens naar lichaam en geest gezonde kinderen, vooraf door medici onderzocht, zullen in daartoe geschikte gezinnen gedu rende zes weken worden gehuic vest met behoorlijke controle, zoo wel op de kinderen als op de ge zinnen. Kinderen uit alle gezind ten zullen worden opgenomen, doch slechts in gezinnen van de - zelfde gezindte. Het vergeten schoolkind. De onderwijzeres, die het 9-ja- rig schoolmeisje M. Curvers t° Dordrecht school hield en haar daarna vergat, wat tot gevolg had dal. het. meisje, in het raam klom, <n daaruit viel of sprong, is voor- loopig door het schoolbestuur ge- ■- (.horst, meldt, de „Dordi. Crt." Hot is meermalen voorgevallen, i deze schooljuffrouw leeiïingcn school hield en dan het gebouw vcrlitet zonder verder aan hen te denken of één harer collega's te waarschuwen en zij had hierovei al eenige malen een ernstige re primande gekregen. Een ongelukkige samenloop van omstandigheden was het. ook, dat de directrice, wier gewoonte h^f was de school, vóór zij die ver liet, te inspectceren, weggeroepen was, terwijl zij daarmee bezig was. Zii had geconstateerd, dat er geen kleederen meer aan de kap stokken hingen en vertrok toen met do overtuiging dat er niemand meer in de school aanwezig was. Tntussehen heeft het schoolbe stuur nieuwe verplichtingen inge steld, ook geldende voor de an dere scholen, opdat herhaling van een dergelijk geval vrijwel buiten gesloten is. Over het schoolmeisje kan liet blad nog mededeelen, dal het naar het R.K.- Ziekenhuis ver voerd is voor een onderzoek inet X-stralen. Men heeft echter geen nadere vcrAvondingen of kneu - zingen, kunnen constateeren en de patiënte maakt het zeer wel. Wereldcongres van Doopsge zinden te Bazel. Te Bazel zal van 1316 Juni een wereldcongres van Doopsgezin den gehouden worden ter herden king van het 400-jarig bestaan der Doopsgezinde Broederschap. Ei worden op dit congres nog al wat Amerikaansche Doopsgezinden verwacht. De Algemeene Gemeentedag- Commissie zal zich te Bazci laten vertegenwoordigen. De Doopsge zinde gemeenten uit de Zaan streek zullen gezamenlijk een af - ge vaardigde zenden en wel ds. J. M. Leendertz te Koog-Zaandijk, die eenige jaren geleden een rond reis gemaakt heeft door de Doops gezinde gemeenten in Amerika en die dus speciaal voor de Ameri - kaansche Doopsgezinden geen on bekende zal zijn. Papa-schoorsteenveger. 't Gebeurde in een der straten van het Noorden, zoo schrijft ons een lezer Moeder de vrouw was vel goe den moed aan de schoonmaak e.i zou daarom tegelijkertijd de ka - chel in een hoek op zolder opber gen, doch zij vond het wel ge- wenscht, dat nu de schoorsteen meteen maar eens geveegd werd. Dat karweitje zou vader wel eens opknappen. Waarom ook niet 't Is een dure tijd en elic een tje dat hij zelf kon verdienen was meegenomen. Dus papa 's morgens voordat hij naar zijn werk ging, zijn oudsts plunje aangeschoten en gewapend met een ladder en de noodjge at tributen het dak op. Vlug het laddertje tegen den schoorsteen gezet en dan tree voor tree naar boven. Daar houdt hij zich krampachtig met één arm om den schoorsteen vast en laat met don anderen het touw lang - raam door den schoorsteen zaK ken. De buren aan de overzijde slaan met belangstelling de werkzaam heden gade. Vader, trotsch op de belangstel ling, wordt moediger en doet ter dege zijn best. Tot ón eens, o schrik, hij aan de overzijde huiderend gelach hoort. Wat gebeurt Toen vadc zich eens flink uitrekte, was" de trekker van zijn oude pantalon s gesprongen en deze, nu niet me-: tegengehouden, zakte al lager en lager, tot hij op papa's hielen te recht komt en papa dus in zijn on derbroek boven op het dak stond, tot schande voor de heele buurt Zich loslaten om het onwillige ding op te halen dorst hij niet. Hij haalt dus wanhopig en nijdig het touw uit den schoorsteen omhoog om daarna onder schat" *n ge lach der huren, voorzichtig van 'f Irapleertje te dalen en. gauw door liet zolderraam te verdwijnen. Een Nieuwe Mode onder de Amerikaansche Meisjes studenten Onder cl o Amerikaansche meis - ies-studentjes breekt zich een nieuwe mode haan, die vele pro fessoren aanmerkelijk verontrust. De jeugdige dienaressen der we tenschap gaan er namelijk meer en meer tor over, korte rokken te dragen en blijkbaar-niet-afzakken de kousjes tot onder de knie, zoo dat de knieën geheel bloot blijven Op de bevallige knieschijfjes ta- toueeren dan deze wilde discipe len de initialen van haar club. Wat volgt Russisch Drankverbod. Plaatselijke keuze ingevoerd. TTet Russische Volks - commis sariaat van Binnenlandse!)e Han del hoeft ingetrokken zijn beschik king, waarbij liet aan particulie ren verboden is. zich met den wijn en alcohol-handel bezig te houden Tnstede hiervan is nu een bepa ling in het leven geroepen, dat de handel in alcohol zoowel door den Staat als door particulieren! verboden zal zijn in die plaatsen, waar twee derden der bevolking zich voor 'n dergelijk verbod uit spreekt; plaatselijke keuze dus. ONGESTELDHEDEN DIE VERERGEREN. Er is geen twüfel aan dat iemand die ongesteld iijj en dan niet oppast spoedig inderdaad ziek wordt Zij zijn niet te tellen de ziekten int nalatigheid voortgesproten. Wees dus niet nalatig. De nalatiglioi 1 Ln opzichte uwer gezondheid heeft de allerergste gevolgen. - Zij verergert op noodlottige wijzë" de ongesteldheden die niets om hot lijf hebben. Daarbij komt dat, waar het meerendeel onzer lichamelijke ongemakken alleen te danken is aan bloedverarming en zenuwver zwakking, zij spoedig en krachtig overwonnen worden met behulp dei* Pink Pillen. Do Pink Pillen zijn in de volle beteekenis van het woord het on misbare middel tot herstel van verzwakte lichamen. Zij geven nieuw leven aan het bloed en aan het zenuwstelsel, wekken de eet lust. op, bevorderen de spijsver - leering en oefenen een gunstig werking uit op alle lichaams functies. De Pink Pillen worden steeds met succes aangewend tegen bloedarmoede, bleekzucht, neu - rasthenie, algemeene verzwak - king, storingen door den groei en den krietieken leeftijd veroor - zaakt, maagkwalen, hoofdpijnen, onregelmatigheid der maande- lijkcshe zuiveringen. De prijs der Pink Pillen bedraagt f 1.75 de. flacon f 0.de zes flacons. Zij worden verkocht in het Hoofd depot Jac. Maria - prtein 23 ie AimsierdaTn. Eischt dit adres en de HolilanidscJie gehruilksaanwijzing. De Pink Pillen zijn ook te verkrijgen bij allt goede apothekers en drogisten. INGEZONDEN STUKKEN. M. de R.! Vergun mij s.v.p. een weinig plaatsruimte om 'n paar abuizen van uwen verslaggever recht te zetten, hetwelk aanleiding zou ge ven tot misverstand. Ten eerste schrijft u: „Als jongen van 12 jaar las hij De Vonk"; dit moet zijn „voor 12 jaar terug" las hij De Vonk. Voorts wat u schrijft over het slapen der Vrijzinnige raads leden en het actief zijn der S.D.A. P.ers: Nimmer is dit uitepsproken, re den waarom ik het gaarne even herhaal. Laten wij even terug gaan tot „toen hij 18 jaar was werd hij lid van de partij." Daarna als volgt: „De samenleving met p.g.- ten gaf mij spoedig de overtuiging lat de S.D.A.P. mijn partij was er werd een strijd gevoerd; een strijd voor onze klasse, een strijd Tic meer en meer mijn aandacht trok en mij voor de vraag braclrc: Zult gij een strijder blijven in de rooie gelederen of zult gij een an dere richting kiezen of zult gij uw politieke neigingen onbenut laten? Tuist de solidariteit onzer partij cn de strijdlust, gaf mij toen reeds het besef dat het noodzakelijk was mee te gaan in 't leger. Ook plaatselijk, immers ook hier is het leven en werken van ons, S.D.A.P.ers, noodzakelijk. Altijd onvermoeid grijpen naar liet zwaard der vredesscharen en vechten voor 't recht, en vooral nu nu de verkiezingen aanstaande zijn. Daarvoor hebben wij een wil noodig en daarnaast geld, en ook daaruit blijkt dat wij strijdvaardig zijn; neem een voorbeeld aan de Troelstra-gave, het verkiezings fonds, wat ƒ40.625.03 opbracht. Immers dan, als de verkiczin - gen komen moeten wij klaar zijn want ook dan na een jarenlange slnaïj ontwaken de zich noemende vrijzinnig democraten, ook in on ze gemeenten om hun strijd te be rinnen.. U zult er uit opmaken, M. de R. dat hier geheel niet mee werd ge zegd, dat de Wieringer vrijzinnig democratische raadsleden slapeis rijn. De hoeren zijn zelfs heel goed wakker. Wat betreft de verkregen esultaten in den Raad, werd er nog bij gezegd: ..mede met de hulp hunner vooruitstrevende collega's Uw schrijver Harmpie is wel 'n zeer actief persoon: tenminste mijn eenige verkeerde uitspraak nis look. wist bii te noteeren cn echt. humoristisch, precies ;als word gezegd, weer te geven; och ia, ITarm: „geen talent van spre ken. he; niet. zoo, wat men noemt do gave van 't woord En tot slot, „hebt u partij-genoot -• - nzf-iX'- Oden heus zien huilen?; wat Is hij weekhartig; Allicht was hij wat ontzenuwd, want zijn einde was immers nabij! Nogmaals dank voor de plaats ruimte, uw lezer: J. C. DUIJNKER Wieringen, Noord Sitroe 7-5 '25. De. heer Duijnker maakt het ons werkelijk niet moeilijk hem van antwoord te dienen. Of hij nu op „12-jarigen leeftijd „De Vonk" las, of „voor 12 jaar terug", och, clt is van ondergeschikt belang. Ce een is vroeger „rijp" dan de ander. In ieder geval duidt ons vrslagje toch uit, dat u er gau a „hij" was, en dat wilde u in uw lezing toch ook te kennen geven. Verder schrijft u niet gezegd te hebben, dat „de vrijzinnige raads leden slapen!" Leest u nu de vet gedrukte regels in uw, ingezon den stukje nog eens goed over. „na een jarenlange slaap onisva- ck.n de zich noemende vrijzinnig - democraten ook in onze gemeen te" (uw uitdrukking moeten v/e toch zoo opvatten: ze worden al léén wakker als de verkiezing daai is.) Of maakt u met de vrijzinnig- democratische raadsleden van dc slapende vrijzinnig democraten '11 uitzondering Had dat er dan bijgezegd Doch laat ze maar maffen hoor! 't Hindert niets Met hun „oogen dicht" hebben ze evengoed nogal 'n aardige „kijk op de gemeente - zaken. Ten slotte nog dit: Wij trekken uw „gave des woords in 't minst niet in twijfel! Echter is het niet de kunst 'n overvloed van woor den te doen vloeien, doch wel om dc juiste woorden naar voren te brengen, opdat men niet met zijn eigen gezegde in strijd komt. CORN. J. BOSKER ANNA PAULOWNA. Dinsdagmiddag ontlastte zich boven onzen polder een zwaar onweer, vergezeld van heviger te genval, met hier en daar hegel- slag. Aan het Westeinde hagelde het zoo sterk, dat de grond er in een oogenblik wit van zag. Bij den heer Kunne sloeg de bliksem in het achterdak en deed zijn loop door het huis, gelukkig evenwel zonder eenige noemenswaardige schade aan te richten. De lucht - druk was evenwel zoo sterk dat de bewoners die in de huiskamer za ten, krachtig voorover werden ge duwd. Burgerlijke Stand. Geboren Anna Maria Cornèlia, ri.v. T. de Vries en van E. A. Zwir Jclle, z.v. D. J. Mosk en van N. J. Eooij Alida Maria, d.v. J. Jonker en van M. Schoon Jan, z.v. J. Lijnsvelt en van A. Visser Maria Catharina, d.v. E. J. van Sikkele rus en van D. A. Blaauboer. Politie. Gevonden een zakmes en een bruin lederen portemon - naie, inhoudende eenig geld, enz. Inl. te bekomen ter Secretarie. De staking in de Venen. Tc Hoogeveen wordt Je werk- erschaifing stopgezet De moder ne cn chr. Bonden hebo n beslo - ten de staking in de Venen 1-iej ter plaatse op te heffen. Een loon van 90 proc. van het ta lief van 1924 zal worden betaa'd, volgens de maatstaf van de loo- nen in de Krim. Inbraak in een R. K. Kerk. Naar het „Overrijsseiscli Dar blad" verneemt is in den nacht van Zondag op Maandag in dc R K. kerk in het Amsterdamsche veld in de Drentsche veenen een inbraak gepleegd. Een of meer personen zijn op onverklaar are wijze in de R.K. kerk gekomen. Den volgenden morgen vond men :1e kerk gesloten, maar was het ge heele tabernakel, waarin zich de heilige hostiën bevonden, uit de kerk verdwenen. Waarschijnlijk hebben de inbrekers met valschc sleutels de kerkdeuren weten te openen en na de inbraak weer ge sloten. Van het tabernakel is tot dusver geen spoor ontdekt. De waarde van het geld. Hoe belangrijk de waarde van 't geld is verminderd in honderd jaar tijds blijkt uit 't vogeude, dat we ontleenen aan het, Nbl. v. Fr.: „Tn een van de artikelen over den watersnood in 1825 Wordt ge zegd dat de koeien destijds ƒ60 waard waren. Dat komt overeen -- -5,f: met hetgeen mijn vader ïliémer H. Rijpkema zei, toen hij in 1855 boer werd te Goënrijp. Toen hij zijn be slag vee bij elkaar had, zei hij: Nu kosten de melkkoeien me gemid deld ƒ112 per stuk, wat juist twee maal zoo duur is als wat mijn schoonvader Marien H. Zijlstra be talen moest toen deze boer werd. Dat zou dus geweest zijn 56 per stuk. Nu weet ik niet precies het jaar, wanneer mijn schoonva der is begonnen te boeren, maar ik meen dat hij in 1788 geboren is.' Toen ik in 1871 aanving, moest ik ƒ150 per stuk betalen, en het volgend jaar 'n buurman van ons f225; Sindsdien is er een groote schommeling geweest in de yee- prijzen. Doch het is zeker dat een koe thans 6 a 8 maal zoo duur kost dan in 1825. Windhandel in Fruit. Nauwelijks staan de fruitboo - men in bloei of uit Oost Betuwe wordt gemeld, dat daar nu reeds suikerperen verkocht zijn. VISSCHERIJ Enkhuizen, 7 Mei. Laatste ansjo vismarkt van gisteren 85 ct. Ge middelde vangst 118 KG. netten - ansjovi.s Heden slechte vangst in het geheele Noordelijk bekken der Zuiderzee. De eerste 36 vaartuigen kwamen hier binnen met gemid deld slechts 35 KG (ongeveer 2000 stuks) nettenansjovis. Markt prijs S3--86 ct. per kg. Medemblik 6 Mei: De ansjovis - vangst beliep hier heden door 97 vaartuigen 5975 kg. Hoogste SoO kg. Laagste 16 kg. Prijs 77 ct. p. Kg het heerlijk verwarmende wrijf middel dat direct een behaaglijke verlichting geeft en afdoend geneest. GEMEENTE WIERINGEN. Succes- Nieuws: Zondag a.ü. speelt Succes I 'n vriendschappe lijke match tegen 'n sterke combi natie van Helder onder de naaia van Zwaluwen. Waarschijnlijk speelt Succes II ook nog 'n wed strijd, doch dit zal nader bekend gemaakt worden. PREDIKBEURTEN NED. HERV. GEM. Den Oever half drie d. hr. Eppiüga DOOPSGEZ. GEM. Geen dienst. EVANGELISATIE H.hoef v.m. 10 u de heer Eppinga Half twaalf Zondagsschool Eierenveiling. De aanvoer be droeg heden 164 partijen kipeie ren, 40120 stuks. Prijs van 5.40 tot 6.60. Een partijtje kleine eie- icn 5.10. 61 partijen eendeiren, 10664 *»t. Scliagen, 7 Mei 1925: Op dc he den gehouden weekmarkt waren prijzen en aanvoer: 8 paarden 150 a ƒ300: 12 stieren 150 a ƒ250; Gel de koeien (mag.) 160 a ƒ400; 80 Gelde koeien (vette) 300 a .7 675; 8 kalfkoeien 250 a ƒ500; 40 stuks pinken 110 a 210; 175 nuchtere kalveren 12 a 35; 152 overhouders 46 a 60; 64 lammeren 20 a ƒ28, 27 bokken en geiten 6 a 20; 43 var kens (mag.) 22 a f40; 97 varkens vette per KG. 0,75 o 0.77; 178 big gen 16 a 25; konijnen 0.50 a ƒ2.; 18 kippen 1 a f2; 165 KG. boter 1.70 a ƒ1.85 «S. Ir

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2