GEMENGD NIEUWS. Een behekst dorp. Het dorp Tulpa en de naburige «lovpen l)i.j de Oostenrijk-Roemeen lie grens, is sinds eenige dagen liet tooneel van een wonderlijke :-|)ookgescliie.dcnis. De pastoor van het dorp, de prior van het kloos ter, al de burgerlijke en kerkelijke uioritodtoon zijn radeloos. Van uh Tsjcrnovits zijn journalisten .••r'seu naar Tulpa gereisd tot nog toe bebbne die echter alleen maar ilrrlei ontzettende verhalen ge hoord maar zelf niets buitenge v.-oons te zien gekregen, behalve dan de teekenon van waarlijk oui tengewono collectieve opwinding. Do oorzaak van diit alles is een dertienjarig boerenkind je de eriiotmoeder van dit meisje is een in do lioele streek bekende waar - yceslor oij die grootmoeder had In l meisje eenige dagen gelogeerd* rit toon het terug thuis kwam ver- bode hot aan huia moeder, wat al wonderlijke dingen het beleefd hj d een pot vol melk, die op ta fel kond, was plotseling gerezen Min dan bij 't plafond om te kante Ion mot. een kast vol met eïor.u was het zelfde gebeurd. Het duur de trouwens niet lang of er gebeur nou thuis nog erger dingen. Op den dorden, dag na den terugkeer bij haar grootmoeder kwam n eer. kei door het r&wm binnenvliegen Sp.omlig kwam er een tweede, een darde enz. De buurt werd afge- "oeht maar niemand gevonden De ouders vonden het geraden hun bind naar familie op een ander dorp te zonden. Onderweg werden er echter zooveel keien naar haar geworpen dat ze vol angst weer naar huis vluchtte. Men waagde hel niet. meer alleen in de woning Ie blijven de buren werden ver zocht mee te komen waken. Op een avond, dat liet huis vol men- <-eheïi was, riep het kind plotse - ling „ai, mijn haar De hoofd - doek zooals men in die streken draagt, werd afgenomen en al het. baar bleek afgeknipt. Later werd bel haar in papier gewikkeld bij de kachel teruggevonden. De pastoor raadde hét meisje naar een klooster te zenden. Die raad werd opgevolgd, maar het duurde niet. lang of de kloosterzus Ier* voelden zich door de aanwe zigheid van het. kleine meisje ook ••d behekst, en de prior zond het kind terug naar huis Natuurlijk, gaan potten en pan nen en meubelen ook de hoogte m wuii' het. kind zich bevind. De artsen uit Tsjernovits, die naar Tulpa gereisd zijn om de zaak te onderzoeken, hebben v '»u loonig geen uitspraak gedaan. Zij w illen eerst zelfs zoo'n spokeiij meemaken. Aldus het verhaal, zooals we het in do bladen vonden. Tiet lijkt een beetje erg zonder ling en men doet. wijs het met de Mondige reserve te accepteeren. Wij doelen 't meer curiositeits- halvo liier mee. De Zomertijd. Naar wij vernemen is binnen kort te verwachten; een Koninklijk Besluit, waarbij de vervroeging van één uur van den westelijken tijd, bedoeld in art. 1 der Wet van fo Juli 1908 St.bl. 236, zal aanvan gen don 5 Juni en zal eindigen op Oe i ober. Bestrijding mond- en klauwzeer. Veertien dagen geleden nam de Regeering het loffelijk initiatief, om in den z.g. Megenschen Ham een 400-tal door mond- en klauw-, zeer aangetaste runderen bij w ij- ze van proef te. doen behandelen met serum en entstof, volgens een voor ons land nieuwe methode. Dit vee is thans ontsmet en reeds vrijgelaten. Dr. Berger, de nieuwen directeur van den Veear.tsenijkun digen Dienst, heeft een en ander over de bereikte resultaten mede gedeeld. Mof voldoening kan worden ge constateerd, dat de reactie bij de ruim 400 behandelde dieren een zeer gunstig verloop heeft gehad, zoodot de opzet van de entingen •ils geslaagd mag worden be- s thouwd. Deze opzet n.1. was een snelle en zeer goedaardige doorzie Kina, dus een vervroegde gezond heidsverklaring te hereiken, met a ls gevolg oen spoedige ontruiming der uiterwaarden. TT et, begin is bemoedigend. Tïet komt er nu op aan, de constanten Ito vinden, wat betreft serum- en vaccinegehruik, welker samenwer king ten allen tijde 'n zeker effect waarborgt. Zal deze behandeling - wijze tot 'n systeem kunnen aan - groeien, dan zal dus 'n groot aan tal entingen den grondslag daar - toe moeten vormen. De bemoedigende resultaten zijn voor dr. Berger aanleiding ge weest, den minister van Land bouw voor te stellen, de proeven met kracht voort te zetten en de ze heeft daartoe gaarne zijn mede werking toegezegd Verder heeft dr. Berger aan de inspecteurs van zijn Dienst op dracht gegeven hem onmiddellijk te waarschuwen, wanneer mond - en klauwzeer zich in hun ambtsge bied in 'n zoodanigen vorm voor doet, dat proefnemingen met deze nieuwe behandeling mogelijk zijn. In hun eigenbelang zal liet voor de veehouders thans meer dan ooit zaak zijn, dat zij onmiddellijk aan gif te doen van voorkomende ziek tegevallen. De vraag kan zich ook voordoen, of het nu niet op den weg ligt van de verschillende land bouworganisatics om gelden De- schikbaar te. stellen voor aanschaf fing van serum Naar men ver neemt bestaat bij de Friesclie Maat schappij van Landbouw het voor nemen, deze behandeling in het groot te gaan toepassen. VISSCHERIJ. Enkhuizen, 14 Mei. Totale ansjo vis-aanvoer van Woendag 706.800 tuks. Gemiddelde vangst per vaar tuig 129 kg. nettenansjovis. TIeden aanmerkelijk minder vangst en lager prijs. De eerste 62 vaartuigen kwamen hier heden binnen met gemiddeld ruim 60 kg. of 3500 stuks per vaartuig. Markt prijs 821/2—85 ct. (marktprijs voor afgaande dag 8587 1/2 ct.) per kg. Ook do kuilvisschers hebben he den weinig gevangen de eerst, span kwamen binnen met gemid deld 110 kg. per span. Prijs voor kuilvisch 711/2—741/2 ct. vooraf gaande dag 75 —76 ct per KG In Tt geheele Noordelijk bekken en midden der Zuiderzee is heden weinig gevangen In 't Zuiden van de Wicrïnger Meer was de vang-- lecht (gemiddeld 30 Kg.) bij Urk, Stavoren en Lemmer zeer matig of onvoldoende Ook nu weer werd de meeste visefi nog ten Noorden van Enkhuizen en in de buurt van Stavoren aan getroffen. Het ziet er thans voor de ansjovisvisschers niet rooskleu rig uit. De ansjovis, die uit de Noordzee is binnengekomen wordt dagelijks dooi' duizenden netten weggevangen, en doordat er thans een nieuwe scholen binnenkomen wordt het bedrijf met den dag min der loonend te 'lo°r ling we? lenden be? sussen gev Opleiding ,ige Met het oogV. openen cur sus voor Huistiö\ hdige,, werd contact gezocht. m>t directeuren en hoofden van Middelbare en M, U.L.O.-scholen te Helder in de hoop, dat ook oudere, meisjes, die deze scholen hebben doorloopen, den weg naar onze scliool zullen vinden, omdat er nóg zulk een groot terrein van het liuishoudon derwijs ook voor ben openligt. Internaat Uit. de aanvrage voor bet internaat bleek, dat bet nog niet voldoende bekend geacht mag worden, dat voor leerlingen van de omliggende plaatsen, waar van het reizen voor het bezoeken van de school te bezwaarlijk zou zijn, tegen matige vergoeding plants is in het internaat Uit het Verslag van de Vak school voor Meisjes voor Helder en Omstreken over 1924 stippen wij het volgende aan: Het aantal llerlingen bedroeg op 1 Jan. 124 171 dagleerlingen en 141 cursusleerlingen; ojd 1 September '24 171 dagleerlingen en 149 cur susleerlingen; op 31 Dec. '24: 163 dagleerlingen en 90 cursusleerïin- gen. Met September hadden zich 57 leerlingen voor de dagschool op gegeven. Na afloop van den 3-jarigen cur sus kon aan 28 leerlingen een ge tuigschrift worden uitgereikt. 12 gingen over naar de opleiding voor Costuumnaaister. Aan het einde van dezen cursus werd door twee meisjes het diploma „Costuum naaister" behaald. Door het groote aantal leerlin gen voor dezen 2-jarigen cursus bleek het voor het eerst, tijdens het bestaan van de school nood zake - lijk, het eerste en tweede leerjaar in afzonderlijke klassen te splitsen Tentoonstelling Na het eindi gen van de cursussen in teekenen en stofversieren werd een tentoon stelling van de gemaakte werk - stukken gehouden. Duidelijk bleek met welk een liefde en ijver door alle deelneemsters was gewerkt. Ook uit de minst kostbaarste grondstoffen waren smaakvolle voorwerpen ontstaan. Het resu.1 - taat mag alleszins bevredigend genoemd worden, omdat, geheel is beantwoord aan het doel dat ons in den aanvang voor oogen heeft gestaan, n.1. aan vrouwen uit alle klassen te leeren, met eenvoudige middelen, smaakvolle versiering voor het huis te vervaardigen en Gij zijt minder ziek dan gij denkt. Maakt u toch niet al te ongerust over uw kleine ongesteldheden, o ver uw maag en hoofdpijnen of o- ver uw hartkloppingen. Al deze verschijnselen komen inderdaad nergens anders uit voort dan uit bloedarmoede en zënuwverzwak - king. Gij begrijpt dus dat gij bij lange na zoo ziek niet zijt als gij denkt. Maakt het u wat minder druk, weest voorzichtig met eiten, dat zal u reeds goed doen. Gebruik daarbij 'n paar doosjes Pink Pil len die, aan uw bloed zijn rijkdom aan uw zenuwen haar veer kracht teruggeven. Dan zult gij u dadelijk beter voelen worden. De Pink Pillen bezitten al de ei genschappen van 'n herstéllings - middel dat niet te overtreffen is. Zij zijn saamgesteld uit zclfstan - digheden die door het lichaam ge makkelijk worden opgenomen en den rijkdom van het bloed doen toenemen. Zij doen de eetlust terug keeren, wekken de spijsverteering op cn oefenen 'n krachtige wer - king uit on alle lichaamsfuncties. De Pink Pillen zijn onovertrof - fen werkzaam tegen bloedarmoede bleekzucht, neurasthenie, stoiin- gen door den groei of kritieken leeftikl veroorzaakt, maagpijnen hoofdpijnen, onrege matigheid der maandelijksche zuiveringen De prijs der Pink Pillen bedraagt f 1.75 de flacon, f9.de zes flacons. Zij worden venkiocM in liet KooMdiepot Jac. Maris - pil ei n 23 te Amsterdam, Eischt ddit adres en. d« Holilamdisdi.e gtóbruilkisaan wij zing. De Pink Pillen zijn ook te verkrijgen hij r.llt goede apothekers en drogisten. Brieven van een Hollantischen Boerenjongen nit Frankrijk. Tourgeville, 12 Mei 1925 II. De hoeve of ferme, waar ik on aangekomen ben, bestaat uit een tweetal woonhuizen, waarvan een voor de arbeiders en een voor den bedrijfsleider. Reeds bij het betre den van de woonkamer kreeg ik de indruk, dat het hier niet zoo is als in ons Holland. Het inwendige was heel spoedig bekeken. Een groot fornuis, (het schoonste sie raad twee groote kasten, een lan ge houten tafel, aan één kant stoe len en aan de andere zijde een bank, aan weerszijden een steenen tafel, zietdaar het huisraad De vloer is van beton. Voorts bestaat het huis uit 'n tweetal verdiepïn- en en een zolder, verdeeld in een 1« tal vertrekken. Op 100 a 150 Meter verwijderd van de. woonhuizen zijn de stallen en schuren gebouwd. Hieronder vindt men een paardenstal, waai- aan verhonden een bergplaats voor de rijtuigen; 'n twee-tal stallen of eikboeten voor de koeien; hok ken voor kippen en varkens; eeni ge bergplaatsen voor hooi,' alle bij elkander 10 stuks De gebouwen zijn tot op onge veer 1 a 1.50 M van den grond ge bouwd. Zij staan op een steenen fundament. Hierop rusten houten nilaren, ter breedte van 20 cM, met evengroote tusschenruim,te van el kander geplaatst. Deze tusschcnruimte is bij de woonuhizen en nieuwste gebouwen aangevuld met steenen gemetseld in beton. Bij de. oudste gebouwen is deze. van leem vermengd met tarwe-doppen. Ook de zolders wel ke bestaan uit lange dunne boom stammen zijn bedekt met ditzelf de mengsel. De daken zijn belegd met leien of met tarwestroo. 1 Tegénjde gebouwen vindt men [afljpel- «peer-boomen m de vorm van leiboom-en Do landerijen in blokken van tot 10 II A. zijn van elkandei ge scheiden door aarden wallen. Hoog te en breedte dezer wallen zijn zeer verschillend; hoogte ongeveer 2 a 3 M. en dikwijls 4 a 5 M. breed. Aan weerszijden bevindt zich 'n soort greppel voor de afwatering. Op deze aarden wallen groeit al lerlei struikgewas, vooral wilde braam; voorts wilgen, repen, re zen en palmen, waartusschen de dennen en eiekn zich ver in het luchtruim verheffen Bij mijn aankomst stonden dui zenden Paaschbloempjes, welke men bij ons met zorg kweekt, in het wilde op te bloeien. Van tijd tot tijd worden de landafscheidingen eens ontdaan van den weelden nen plantengroei; Alleen de groote hoornen blijven staan; de kleine, of liever struiken worden gekapt en dun en dik in ijzerdraad gebonden dat wil zeggen, de grootste takken buiten en de kleinste binnen, in de vorm van zeer groote takkenbos sen. Met kettingen worden deze bos scn bij elkander geknepen. Deze worden geborgen onder de overkappingen van de gebouwen on dienen tot brandstof of voor den handel. Zulk 'n omheining kost dus wei nig, ja levert zelfs nog wat op. En als hier of daar het vee er eens doorbreekt, trekt men gewapend met bijl en ijzerdraad er op af en spoedig is de zaak hersteld. Een volgende maal iets over: hoe wij hier leven en de dagtaak. S. LONT Dz. GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders pan Wieringen biengen ter alge - irieene kennis, dat de jaarlijksche veemarkten, zullen worden gehou den op Woensdag 20 cn 27 Mei en 3 en 10 Juni a.s. Het merken der dieren met kool teer of bruine teer is verboden. Wieringen, 14 Mei 1925. Burg. en Weth. voornoemd, J. BOSKER l.B. De Secretaris, VAN DUIN. Po litie: Verloren 'n portemon- naie inhoud een geldstukje en 'ri rijwielbelasting - plaatje. Terugbezorging en inlichtingen hij den Gem. Veldwachter - Op Woensdag 10 Juni des v. m. 11 uur zal door den directeur - generaal der Zuiderzeewerken Zee straat 102 'sGravenhage, worden aanbesteed het ophoogen van een tot steen- opslagplaats bestemd terrein vóór den zeedijk ten zuiden van den Ï-Iavendam der nieuwe Wil lemshaven te Harlingen. (Ra ming ƒ34.000 Dit jaar moeten aan de inspec tie deelnemen de verlofgangers der lichtingen 1912 en 1916. Het on derzoek zal worden gehouden op 30 Juni a.s. des voorm. 11 uur in 't raadhuis alhier. Succes- Nieuws. Zondag a.s. speelt. Succes II om 11 uur een wedstrijd tegen een S.V.S.-combi- natie van Helder waarvoor S.V.S. een bronzen medaille beschikbaar heeft gesteld. Succes I speelt om half drie. tegen de zelfde combina tie, die hier eersten Paaschdag is geweest toen was de stand 22. S.V.S. heeft zelf voor dezen wed - strijd een zilveren medaille be schikbaar gesteld. Dc. Sparta men schcn komen Zaterdagavond tot het hijwonen van den feestavond. Zie voor feestavond verder adver tentie in dit blad. Post- en Telegr. kant. Hippolytush Lijst onbestelbare brieven en brief kaarten le helft der maand Mei: G. van Rosmolen Koegras. M. van Acker, Marie, St. Armand bij Gent, België. Nota: Aanbevolen wordt om het adres van den afzender .op de stuk ken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden terruggegeven. Tot controleur van de Coop. E- lectrisclie Centrale te I-Iippolytus- hoef is hen. de heer J. de Beurs. /A Zuiderzee - vissehers liet wetsontwerp toe regeling 'van de tegemoetkoming aan de Zuiderzee - vissehers is thans in de Tweede Kamer aan de orde. De wijzigingen zooals die door de burgemeesters der Zuiderzee ge meenten zijn voorgesteld vinden in den heer Duys 'n warm verdedi ger. Ook de heer Dresselhuis sluit zich aan bij verschillende afge vaardigden die hun teleurstelling over dit ontwerp hebben uitgespro ken. De Minister wil de mogelijkheid open houden de gemeentebesturen tot een bijdrage te verplichten ten eindehun een een kleine rem aan te leggen en te voorkomen dat zij te ver gaan. Zijn kind gesmoord. Een 25-jarige koopman e Gro - ningen, wiens vrouw kort geleden overleden is en hem een kind van een paar maanden had nagelaten, heeft dat kind onder dekens doen stikken. Te voren was het kindje te Dorltwerk uitbesteed, maar men had het kostgeld niet betaald. Twee vrienden, wien hij zijn mis daad had verteld, stelden de poli tie er mee in kennis. Duurder rooken. De tabalcsprijzen worden met in gang van heden met 20 tot 30 pCl. verhoogd. Deze eerste maatregel van Caillaux was oorzaak, dat he den een stormloop op de winkels plaats had, die alle spoedig waren uitverkocht. Er waren geen schatten. Te Ruinen is in het bijzijn van den opperrabijn uit Utrech,t op last van den Officier van Justitie te Assen het Israël, kerkhof opgegra ven, op zoek naar schatten, die daar hij geruchte begraven lagen. Ei- is na heel wat arbeid niets ge vonden. Langedijk. Tal van winkeliers, die nooit met een handelsregister hebben te maken gehad, werden dezer dagen verrast met een aan schrijving, waarbij ze werden aan geslagen over de jaren vanaf 1921. Vele. nvragen zich af, hoe dit nu eigenlijk zit en waarom zij niet bij de instelling van dit Handelsregis ter zijn aangeslagen. Opruiing tot dienstweigeraar. Voor het Arnhemsche gerechts hof heeft gisteren terecht gestaan de secretaris van den Anti - mili- tairistischen Bond, P. ,T. Giesen te St. Maartensdijk, wegens opruiing van militairen in 'n vergadering le Tiel tot dienstweigering. Beklaagde werd door de recht bank te Tiel vrijgesproken. De advocaat-generaal mr. Cnopi us kon zich met bet vonnis der Tielsche rechtbank niet vereeni - gen en eischte een maand gevan genisstraf. Er diende z.i. niet al leen op de goede bedoeling van be klaagde maar ook op de schrome lijk ernstige gevolgen van zijn dtlj ven te worden gelet. De verdediger, mr. H. Th. Ger- lings, pleit.te vrijspraak De Kamer van Koophandel v. Holland's Noorderkwartier ver zoekt ons opname v.h. volgende: Daar het is gebleken, dat het nog niet voldoende bekend is, dat thans alle telefoonkantoren en stations in Nederland tot het telefoon ver keer met Engeland zijn toegela. - ten, vestigt de Kamer v. Koophan del nogmaals de aandacht op de- ze verkeers - mogelijkheid. PREDIKBEURTEN NED. HERV. GEM. Oosterland voorm. half elf Ds. Tinholt Westcrl. nam 2 u. Ds. Tinholt Avondm' DCOPSGEZ. GEM. H.-hoef voorm. 10 uur de heer A. L. Broer, cand. te Amsterdam. EVANGELISATIE H.hocf v.m. 10 u de heer Eppinga MARKTBERICHTEN. Schagen, 14 Mei 1925. Op de he den gehouden weekmarkt waren aanvoer cn prijzen 6 Paarden ƒ150 a 225; 10 Stieren ƒ150 a 450 77 Gelde koeiein (mag.) ƒ150 a 350 51 Gelde koeien vette ƒ300 a 510 50 Kalfkoeien 230 a 450; 17 Pin - ken ƒ130 a 20Ó; 147 nuchtere Kal veren ƒ16 a. 32; 241 O ver houders: ƒ46 a 55; 418 Lammeren ƒ24 a 32; 7 bokken en geiten ƒ4 a 25; 35 var keus mag. 20 a 42; 89 Varkens votté p. Kg. ƒ0.74 a 0.78; 146 biggen ƒ14 a 25; 28 konijnen ƒ0.50 a 2.75 81 kippen ƒ,50 a 2.50; Eenden ƒ1.80 322 Kg. boter ƒ1.70 a 1.90; 45335 kipeieren ƒ5.60 a 6.50; 10585 eend - eieren 5.40 a 5.70, midd. ƒ5.50 J

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2