16e Jaargang.Vrijdag 7 Augustus 1925.No. 64 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HEERENBAAI. PORTORICO. J. E. HHÏÏS3 BLANKE BAAI. PRUIMTABAK. l&ap Huwelijk, WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. Tabaksfabriek „De wakende I .eeuw'' Laat 125 - - - ALKMAAR. 70, 80, 100, 120, 140, 150, 160, 180, 280, 225, 250 en 350 400 450 en 500 cent per pond. UITGEVER ÜÖRN J. BOSKER, WIERINGEN De drooglegging der Zuiderzee. In de garnizoenscantine te Har derwijk sprak Dinsdagavond de lieer E. den Herder over de drooglegging dre Zui derzee een ramp voor Ne derland. Spr. deed zijn twijfel uitkomen, of de afsluitdijk van Wieringen naar de Friesclie kust wel zoo hoog en sterk kan worden gemaakt, dat zij de hoogste stormvloeden weer stand kan bieden. Dat spr. met zijja twijfel niet alleen staat, bleek weer uit. de laatste mededeelingen van Zuiderzeewerken, dat de bin nen- of meerdijken verhoogd zul len worden tot 2.50 m boven N.A. P^TIoe hoog en sterk d/e meerdij ken wel moeten zijn, is moeilijk te zeggen in ieder geval zwaarder dan de afsluitdijk, omdat ze dienst moeten doen "als deze het opgeeft. Honderden millioenen zal daar door het werk meer kosten. Dat. gevaar voor doorbraak nooit denkbeeldig is, blijkt het best hier uit, dat in alle polders de meeste woningen vlak achter den dijk ge bouwd worden, die zoo hoog is, dat ze bij doorbraak als vluchtheuvel dienen kan. De aanstaande bewoners van den Zuiderzeepolder hebben straks niets waaraan ze zich kunnen vast klampen. De dijken van het I.Tsel- mger worden zoo laag, dat die bij doorbraak van den afsluitdijk glad onderloopcn. Geen huis, dat dan boven water zal uitsteken geen levende ziel zal uit den polder ko men. Spr. bedoelt allerminst bangma kerij. De afsluitdijk mag nog zoo Sterk zijn, telkens blijkt, dat alle berekeningen falen en de onver- woestbaarste dijken het opgeven. Werden niet de uit zware beton blokken te TJmuiden tot. tweemaal toe weggeslagen Pas na den der den bouw hebben ze het gehouden. FEUILLETON. No 17. Nu dan, wie komt er nu in aanmerking? Jij of je schoonzoon? Jij zegt, dat je het niet gedaan hebt. Je schoonzoon kan net niet gedaan hebben, omdat hij in het Zuiden van Frankrijk zit. Maar dan is ei- nog dit meisje da,t nu al beschuldigd is van den moord en die ze weer zullen beschuldigen als zo uitvinden, wie hij eigen'ijk Is. Voel je er iets voor, om haar aan de galg te brengen Dat zal n.1. gebeuren, als we niet oppas sen. Ze komt hier dadelijk terug. Ben je van plan om haar verder te helpen, of laat je haar in den steek Hoe staat het met je moreele begin selen, wat dat betreft Blake zei eerst niets, maar na een oogenblik begon hij Je hebt gelijk George. Ik zie w at'jo bedoelt. Ik ging te ver straks neem het me maar niet kwalijk het kwam omdat ik zoo schrok van dat portret. We moeten bij elkaar blijven. Ik zal nu even uitgaan en inijfi schoonzoon seinen, dat hij dadelijk hier moet komen. Ik kan vanavond nog antwoord hebben. Ik zal hem dit adres opgeven. En dan kunnen we met den advocaat praten. Crewson liep, toen hij alleen was, met groote, gejaagde stappen op en neer. Hij had gehoopt., dat de horizon voor Nanette aan het op klaren w as, maar in plaats daar van, werden de wolken steeds zwar ter. Hij voelde zich zoo machteloos als een vlieg in een spinneweb en Niet de minste lust voelt spr. om in den Zuiderzeepolder te gaan wonen. Ilij moet nog zien, dat in de polders steden en dorpen zullen verrijzen do hypotheekbanken zullen zich wel bedenken, alvorens geld te steken in zoo'n riskanten bouw. En welke particulier zal er zijn geld in ondernemingen wa gen Het heet dat er een oplossing wordt gezocht voor overbevolking en werkeloosheid. Op 220 duizend ha vruchtbare grond, zegt men, waarop 5500 boeren een bedrijf zul len stichten. Wat helpt dat, dat roept spr. uit, als nog veel m ,er visschers, handelaars, venters, ne venbod rij vers enz. broodeloos wor den gemaakt Welke boer zal 3000 geven voor een bunder in den polder, als hij voor 't zelfde geld gelijkwaardige grond in veilige streken kan bekomen Tientallen van jaren zullen er o- verheen gaan, eer het zoutgehalte dermate verminderd zal zijn, dat van vruchtbare grond gesproken kan worden. Spr. valt dan aan de berekenin gen van deskundigen betreffende de economische voordeelen van de twaalfde provincie in vergelijking met de visscherij-opbrengst van thans. Onbegrijpelijk acht spr. het, dat men in Friesland en Overijsel niet krachtig tegen de drooglegging piotesteert. De geheele water i'- voer komt in gevaar. Bij de W. of N.W. stormen vooral in het najaar staat door de wateraanvoeren de Zuiderzee steeds boven peil. Van spuien is dan geen sprake. Dan komt het stoomgemaal van de T.emmer in actie en pompt men Friesland op peil. Straks zal het anders zijn dan zet men, zoo is het voornomen, de sluisdeuren een voudig open en de zaak is gezond. Hoe het gaan moet als buiten den afsluitdijk het water boven peil staat, is spr. een raadsel. Een IJ - nl zijn pogingen om zich te bevrij den, waren vruchteloos. Plotseling schoot er een gedach te door zijn brein. Verdraaid, wat een stommerd! riep hij hardop. De lreele zaak is zoo eenvoudig als iets. Hij greep het blad, dat Blake op den grond had gesmeten en verge leek de portretten van de twee mannen, den bekendei en den on bekende. Natuurlijk, mompelde hij. Gi! foyle heeft hem vermoord Net iets voor zoo'n gluiperd, om een ander onverhoeds te overvallen en dan weg te ioopen, om zijn eigen leven te redden en het aan het mels je over te laten, om het zaakje w: der op te knappen. Waarom hoo ik daar niet eerder aan gedacht George Crewson, het heeft geen goeden invloed op je, dat je vo:- liefd bent. Het brengt je hcelemanl hi de war. Proheer nu maar weer eens in liet alledaagsclie leven te rug (e komen. Zoek dien ploert en laat hem ophangen, dat .is je taak. Maak het dan in orde met zijn we duwe en laat Hiram Blake zijn >-'t- familiekwesties oplossen. Hij bleef maar heen en werr loo- nen- en dacht er nu eens over, hoe hij Gilfoyle zou opsporen en dan weer was hij ongerust over Nanet- tes wegblijven. Zoo vond Blake hem, toen hij .terugkwam. Zeg Hiram. Gilfoyle is de man riep Crwvson uit. Waarom heb je daar in 's hemelsnaam niet aan ge dacht ïlii heeft dien vent ver moord en is er toen vandoor ge gaan. het meisje aan haar lot over latend. Wat had hij met Tchersky te maken Je weet immers niet of het Tchersky w as. Je kan niet meer selmeer, waarin een rivier als de IJsel in uitmondt, op peil te hou den, lijkt spr. eenvoudig onmoge lijk. De voordeelen, die de afslui - ting aan de omringende provin cies zou brengen, zijn eenvoudig denkbeeldig. Dat de volksvertegenwoordiging de toestanden niet kent, acht spr. bewezen door de maatregelen die men voor de jonge visschers denkt te nemen. Er worden overal schip- pcrsscholen opgericht en ambacht scholen. Alsof de werkeloosheid in de industrie niet zoo groot is, dat goede vaklui- met potlooden venten. Of de schippers niet hun knechten gedaan geven en met be hulp hunner vrouwen hun kwij nend bestaan voortzetten. Is het wonder dat de jonge visschers zoo lang mogelijk bij de visscherij blij ven daar immers is altijd werk en nimmer staking. Zij blijven bij het visschen, totdat de economi sche ramp over ons land komen zal. In ons regenachtig landje, zoo eindigde spr. wil met behulp van kunstmest op zandgrond heel wat gioeien. In de bosschen is een dik ke humuslaag aamvezig. Beplant de hei met dennen en verwijder de oude bosschen voor cultuur grond. Dan komt er volop grond zeggen, dan dat hij er op lijkt. Als je het gelooft, hel dan de politie op in de krant staat dat ze iedereen om inlichtingen verzoeken. Ik be grijp alleen niet wat Tchersky in het Gordon-hotel te maken had waar jij logeerde als hij de man is, die er met je dochter van door ging. Dan zou jou nabijheid niet bepaald wenschelijk zijn voor hem. Ia zou licm onder duizenden herkennen, hield Blake vol. Bel dan de politie op. Mis schien brengt dat je op het. spoor van Aneta. In ieder geval zal het wat licht geven voor dat andere meisje. Dat zit er leelijk tusschen. Hiram Blake en jij en ik zijn daal de schuld van. Vergeet dat niet. We moeten den boel in orde krij gen. Inspecteur Dogdale. Toen het steeds later werd en Nanette niet naar de etage terug keerde werd de ongerustheid van Crewson hoe langer hoe. grooter. ITij was bang dat zc hem na de ontdekking van zijn liefde voor haar niet meer vertrouw de en ter w ille van haar eigen gemoedsrust weg was gegaan, nu ze de. kans had. De gedachte pijnigde hem om dat ze hem op zijn meest kw etsba- re plek wondde, want hoven al het andere was hij trotsch geweest op de zuiverheid van zijn bedoelin- Pen- Hij gaf toe dat ze zijn spontane uiting van medelijden voor iets anders had kunnen aanzien. Ze had al reden genoeg, om het jammer te vinden, dat ze hem ooit had gezien of gesproken. TTii had zelfs linnr levenslast zwaarder in nlaats van lichter gemaakt Hij kon er haar dus geen verwijt van beschikbaar. En blijft de aanwas der bevolking doorgaan, totdat, al les is bebouw d, dan kunnen beter de boeren dan de visschers naar Canada verhuizen. Spr. hoopt, dal de afsluitdijk van Wieringen naar Pïaam er nim mer komen zal. GEMENGD NIEUWS Baby ging alleen op reis. Toen een dezer dagen het trein tje Gouda-Sehoonhoven aan cl halte Ammerstol aankwam, stap- t >n o.a. een man en vrouw uit, met een kinderwagen. De conducteur keek langs den trein, gaf het toe ken van vertrek en zuchtend werd do reis voortgezet naar Schoonho ven. Maar o schrik, het echtpaar had z'n zuigeling nog op een bank van een der wagons laten liggen. .Vlet schreeuwen en wenken werd de aandacht van den mach.nut g trokken, die heel goedmoedig stop te en terugreed naar de halte. Vader en moeder waren w at bbj dat zij den kleinen desei ioui zoo spoedig hadden achterhaald. Vreeselijk ontwaken. Woensdagmiddag is het drieja rig zoontje van B.. te Zutfen. een eenig kind, terwijl de vader op een maken, dat ze van de gelegenheid gebruik gemaakt had om te ont snappen. Tot nu toe had hij weinig aandacht geschonken aan het feit, dat er iemand gekomen was om haar te halen. Maar onder den in druk van dit laatste vermoeden herinnerde hij het zich weer. Wie was de man met wien ze wegge - gaan was Ilij ging naar den por tier om het hem te vragen. Maar daar kon hij niets te weten komen wat hem van eenig nut kon zijn. Een Amerikaan niet zwart haar en een zwarten baard, zei de portier, iemand dien hij vroe ger nooit had gezien, maar cie da me kende hem blijkbaar wrel, te oordoelen naar de manier, waarop zc samen weg wandelden. Hoeveel vragen hij ook deed, hij kon niets meer uit den man krij - gen en moest zich maar tevreden stellen met wat hij had gehoord. Toen hij weer naar boven w ilde gaan, hoorde hij iemand zijn naam zeggen. Farrer en inspecteur Dog dale kwamen het gebouw binnen. Gelukkig, dat w e u vinden, mr. Crewson. riep Farrer uit. is mr. Blake er al Ja, hij is boven. We vorwaeh ten n pas over een uur of zoo. Dat weet ik daarom ben ik blij, dat ik u tref, onze tijd is kost baar. T" kent inspecteur Dogdale eoloof ik Ja, zei Crewson kort. We hebben een bondio eeslo- ten, het is nu alle hens aan dek, zooals ze op zee zeggen. Ik hen een liefhebben van zeilen, mr. Crew- «on. Kunnen we naar hoven gaan TToe eerder we aan het werk gaan hoe beter. Hebt u mevrouw Bnrbidge gezien Farrer keek den vrager bedenke BUREAU: Hippolytnshoef Wieringen. Telef. lntercomm. No. 19. bank in slaap was gevallen, al spe lende in de Ziekenhuisgrachi g« - vallen en verdronken. Een voorbij komend heer, die het kind in liet w ater zag liggen, haalde het er ten koste van een nat pak uit en bracht het naar het ziekenhuis. De levens geesten waren echter reeds gewe ken. Het ontwaken van den vader, die daar hoogstens een kwartier had gezeten, w as w el vreeselijk. Ziekte onder het vee. In de omgeving van Amersfoort wordit de hoenderstapel geteisterd door een kwaadaardige besmette lijke ziekte, door deskundigen de Kleinsclie ziekte" genoemd Reeds werden geconstateerd ,-i.erfgevallen op één dag, totaal v'0 .n de week. Niet enlcgl in Kernland ook in de omstreken van Barne veld komt de ziekte veelvuldig voor. Botsing tusschen trein eo motorrijder. Bij den spooroverweg Sloterwog- Noord in de x Haarlemmermeer eed Maandagavond een motorrij der, wonende te Hoofddorp, tegen een juist passeerenden trein aan. let motorrijwiel werd totaal ver nield, doch de berijder kwam er zonder letsel af. Gemeenteraad van Helder. Reeds vele jaren is in de gemeen te Helder de behoefte aan een nieuw raadhuis gebleken. Het te genwoordige, dat omstreeks 100 laar oud is, voldoet niet meer aan de tegenwoordige behoeften. Nu sedert eenig en tijd het Wees huis leeg staat, meenen B. en W. dit gebouw gevoegelijk als rand - nuis te kunnen inrichten. Inwen dig biedt het voldoende ruimte, ui terlijk is echter het aspect verre van fraai. B. en W. hebben thans een ontwerp laten maken door den gemeente bouwmeester, hetwelk een uitgaaf vordert van 77 OflO, Deze aangelegenheid is Dinsdaga- lijk aan. Daar zullen we straks over spreken, antwoordde hij. Kom. Dog dale. De drie mannen gingen de trap op. Blake keek verbaasd op, toen hij Farrer en den inspecteur zag binnenkomen. U hebt inspecteur Dogdale al eens meer gezien, geloof ik, mr. Blake, zei Farrer achteloos. Met het oog op wat er gebeurd is mr. Blake, zoo begon inspeel eur Dogdale, vond ik het manr bet beste om dadelijk naar mr. Farrer te gaan, die vandaag op de zitting als uw gemachtigde optrad. Ik wi! ii zooveel helpen als ik kan. Mr. Farrer zei, dat u mijn hulp wel aan vaarden zoudt als u het nieuws boorde, fiat ik u kom brengen. Dat hangt van het nieuws af, zei Blake voorzichtig. Maar we hebben hem riep Farrer. Tenminste de politie. Hem Wie - Gilfoyle natuurlijk. Wie an ders En ik zou graag van u willen w r ten, mijnheer, waf u van het meis je af weet, dat u voorthelpt. Blake keek even naar Crewson. Dal moet u maar aan mijn vriend vragen, zei hij. Dus is hef niet uw dochter riep Dogdale uit. -- Mijn vriend zal u alle ge- wenschtc inlichtingen verschaffen, gaf Blake ten antwoord. Ik laaf het aan ion ever. George. Dank u, mr. Blake. ik zal da delijk niet mr. Crewson spreken. Maar wilt u mij eerst nog hierop antwoorden (T woonde in Biiv- leyville, is het niet Ja, maar waarom vraagt u dat Wordt vervolp 1

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1