Beortveer Mijnharde Laat bij ons koopt bij ons GRATIS elk gewenscht'pa troon. J. v.VJachetiilorff v .Kija. C. Duijnker. Zachte Huid fruit afmen moet het nu te vroeg plukken om schadelijken af val te voorkomen. Hij het rooien der aardappelen l re ft men voel rotte aardappelen aan. Men verlangt sterk naar ilioog weer om de wintervoorraad goed te kunnen houden. Etensrelletje. Dinsdagmiddag ontstond bij het 'ia Regiment Infanterie, gelegerd in Kazerne I te Amersfoort een iansrelletje. De soldaten waren outnvreden over de toebereiding van hel eten, dat bestond uit do hoeveelheid voedsel uit de bussen v, aardoor gehakt was gewerkt. Da soldaten weigerden dit voedsel ie gebruiken en dreigden 'snachts la 2 uur niet uit te rukken voor de groot-o mnnoevre. Eerst toen een. rijst maal om 9 uur 's avonds was beloofd keerde de rust weer. Bovenstuk van een brug neer gestort. Dezer dagen, aldus meldt de O. li. Cr!., reed de aardappelhan ie- laar .L Schrama, uit Bennebroek, met zijn auto, beladen met aard appelen, de ophaalbrug, nabij het Seminarie „Ilagevcld" te Ilcemste de op, loen plotseling de ketting dier brug brak en het betonnen bovenstuk niet donderend geraas op het voorste gedeelte der auto viel, waardoor de motor verbrij zeld werd. Als door een wonder kwamen do inzittenden met den schrik vrij. Was de auto iets vor der op de brug geweest, dan zou liet ongeluk veel ernstiger gevol - gen hebben gehad. De auto werd naar een herstelplaats vervoerd De brug is thans weer gerestro:- roerd. Deze brug is slechts enkele maanden oud en was juist ge bauwd met het doel, dat de schip ju r niet van de z.g. groote brug gebruik behoefde te maken. Het mond- en klauwzeer. Een der dorpsveldwachters der t. umeente Wymhritseradeel heeft tn! lieden reeds 158 runder-cada- wis onschadelijk gemaakt alle Iren waren gestorven aan het boersehondo mond- en klauwzeer cijfer 15S voor één dorp met êv."voving demonstreert wél den omvang en de kwaadaardigheid dezer ziekte. De moord te Nederweert De onbezoldigde Rijksveldwach- Iei P. Verkennis werd Dinsdag - nacht op oen eenzamen wég op gruwelijke wijze doodgeslagen. Omtrent deze moord wotdt na der nog gemeld: Gisternacht omstreeks 12 uur reed de onbezoldigde Rijksveld wachter Verkennis.tevens jachten ziehier en opziener van de vissclie i ij, komende van de visscherij te Nederweert waarover hij toezicht hield, per'fiets naar huis. Nog voor hij de kom der gemeente Ne derweert, waar momenteel kcr mis wordt gevierd, had verlaten werd hij overvallen door een twee ld personen, zekeren J. D. en J. C. Er ontstond een lievige worsteling waarbij een der verdachten, ver - moedei ijk C., oen mes trok en Jaar mede den veldwachter een vijftal zeer diepe messteken in den rug toebracht alsmede een verwon ding op het. hoofd. Do verslagene zeeg ineen en bleef op een kant van den weg lig gen, waar hij dooi' de onverlaten aan zijn lot: werd overgelaten. Ra dend in zijn bloed werd hij daar even later gevonden door een pas- seeronde auto van een heer uit Helmond. Deze heer waarschuwde dc politie alsmede den geneesheer di'. de Wouw uit Nederweert, die echter toen hij ter plaatse kwam, slechts don dood kon con state eren De'man heeft vermoedelijk slechts een kwartier na het gebeurde ge leefd. inmiddels was de zwager van den verslagene komen opd i- gen, die achterop was gefietst doch zonder licht rijdend blijk baar den verslagene niet had zien liggen. Deze zwager had een hoo'd wonde en een verwonding aan de handen, welke wóndon hij had hs komen van oen tweetal personen, Vermoedelijk dezelfden als* hier» hoven. Hij had lien gevraagdf o, z11 Verkennis niet hadden gezien. 'Tot. slachtoffer werd naar het. ge mofMitohuis overgebracht, terwijl de politie terstond de streek af zocht naar de daders. Gisterochtend om half vijf we den deze gevonden en gearres teerd. Ook w erd een broer van D. in arrest gesteld, doch later weer vrijgelaten. Het lijk ziet er vreeselijk ver minkt uit. De man is ongeveer 55 jaar oud. Hij laat een vrouw en drie kinderen na. Er heerscht diepe verslagenheid onder de vreedzame bevolking van het kermisvierendc dorpje No derweert. Kolenlaag aangeboord. Naar „De Geld. Bode" van wel ingelichte zijde verneemt, is door den boortoren in de buurtschap Zwolle hij GroenJo een kolenlaag aangeboord op een diepte van pl. m. 800 M. Wie geen zegels plakt Dinsdagmiddag om 2 uur is ten huize van den heer A. v. d. W. te Numansdorp door den deurwaar - der een verkoop gehouden van onroerende goederen, wegens het niet plakken van rentezegels voor W.'s dienstbode. De eerste koon was een wagentje op veeren, waar voor 400 werd geboden. Daar dit al meer was dan liet verschuldig de bedrag, was de verkoop hiermc dc geëindigd. De Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder heeft Don derdag, op Huize Doorn een tegen bezoek gebracht ter beantwoor - ding van het bezoek, dat de voor malige. Duitsche keizer en zijn ge malin eenigen tijd geleden ten naleize Soestdijk aan H. M. heb - ben gebracht. De Koningin-Moeder was verge zeld van de hofdame baronesse Van Ittersum. Fraude. Bij de veilingsverceniging „Flo- a" te Rijnsburg zijn tijdens de on- esteldheid van het bestuyrsli'1 belast met de toezicht op de boek houding, een aantal frauduleuze boekingen gedaan. Het bedrag dat op deze wijze is verduisterd, is nog niet. bekend. Een onderzoek wordt ingesteld. Ernstig auto-ongeval. Donderdagmiddag geraakten te Doesburg twee kinderen spelen de onder een aulo van een hotel houder uit Ruurloo. Een jongetje van 4 jaar, wonende te Doetin- chem was direct dood en een meis je van zeven jaar werd aan het heen ernstig gewond De au Ho1 reed langzaam. Licht op Hedenavond voor rijwielen en motorrijtuigen te 7.24 licht. op. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later. Raadslid opgebracht. Donderdag, na afloop van het concoursliippique, heeft de polii wegens dronkenschap opgebracht Jen heer A., uit Heüoo, lid van len Raad dier gemeente. Uit Oudkarspel. Toen onlangs Gedep. Staten van Noord-Holland een nieuwe vege - ling der ontvangers jaarwedden vaststelden, met toepassing van algemeene normen, werden de jaarwedden van het meerendesl der ontvangers verlaagd. In en'cc le gemeenten leidden de nieuwe normen echter tot eenige verbo j- ging, omdat daar reeds eerder een al te groote verlaging was toege - past. De gemeenteraad van Oud - Karspel heeft thans tot 2 maal toe geweigerd zich hierbij neer te leg gen. Met 4 tegen 3 stemmen heefi nu wederom geweigerd de ver hoogde wedde betaalbaar te stel - len. Ged. Staten zullen thans met toepassing van art. 212 der Ge meentewet het. geld op de begroo ting moeten brengen, waarna bur gemeester en wethouders tot uit betaling kunnen overgaan. Invoerrecht op vleesch. De commissie van deskundigen voor de vaststelling van de prijs courant ter berekening van het in voerrecht. op versch of gekoeld vleesch heeft in haar vergadering van 23 dezer bedoelde prijscourant vastgesteld als volgt Rund- en knlfsvleesch, versch" of gekoeld, 100 kg. 95, paardertvleesch, versch of gekoeld, 100 kg. 50. Gedurende de maand October zal mitsd.ien het invoerrecht voor de hierboven bedoelde vleeschsoo<* ten bedragen 10 pet., van do hier voor vermelde waarden. De warmste plek op aarde. Een der sterke staaltjes, van het geen menschelijk vernuft tot stand kan brengen, is de verove ring van de Doodenvallei in Cali- fornie een „verovering" niet op een vijandig volk, maar op de na tnurm achten. De Doodenvallei is een ingezon ken, dorre vlakte, aldus genoemd, toen er in 1849 een troep landver huizers ellendig omkwam. Zij is ongeveer 15 K.M. lang en omringd door hooge, kale rotsen een woes tijn, wellicht verraderlijker en ge vaarlijker, dan eenige andere plek van den aardbodem. Meermalen is zij de warrasie plek op aarde ge noemd, wa'Tnsmeii heeft er tempe raturen waargenomen tot een ma ximum van 160 graden Fahrenheit en hitte, overal elders onbekend. In den zomer is 140 graden daar niets buitengewoons en te midder acht daalt, de thermometer er niet beneden de 120 graden. Verder kunnen er plotseling zandstormen opsteken, waarin nie mand ademen kan. Alles bijeen enomen dus een plaats, even on herbergzaam door de hitte, als de polen het door de koude zijn. Wat cch,t.er deze plaats van de polen gunstig onderscheidt., is, dat zij onmetelijke rijkdommen in den schoot der aarde bergt, warit men heeft ontdekt, dat de grond rijk is aan borax en dat heeft, de mannen van wetenschap en tech niek er toe gebracht te pogen, dit ongastvrij oord voor menschen bewoonbaar te maken en er de mijnen te ontginnen. Daarin zijn zij schitterend ge slaagd. Een ander voordeel, dat de Doo denvallei op de poolstreken heeft, is, dat zij niet zoo ver van bewoon de streken verwijderd ligt, en om haar toegankelijk té maken, be hoefde men slechts een weg te bo ren door de haar omringende rot sen, waarop een spoorlijn werd aangelegd, die verbinding heeft met den spoorweg van San Fran- cisco naai' Los Angelos, waar de Pacific Coast Borax" Company ge vestigd is, die de ontginning der mijnen van Doodenvallei ter hanc nam. Toen de spoorlijn was voltooid, moest men trachten, de plaats be woonbaar te te maken voor de ar beiders, noodig voor bet ontginnen van de mijnen. Men bouwde daartoe een huis van gewapend beton, waarvan de muren hol zijn en onder het huis werd een kelder gemetseld, die met ijs'gevuld werd en waarvan het ijswater door een elctrische in stallatie voortdurend door de ruimte tusschen de wanden werd gepompt Zoodoende wist men te bereiken, dat de temperatuur in het gebouw op 80 a 90 graden ge houden kon worden. Thans zijn de borax-mijnen van de Doodenvallei in exploitatie er er is een dorp gesticht, van 250 in woners. In het. afgeloopen jaar dolf men hier circa 3 millioen Kg. van het kostbare product, dat ter verdere bewerking per trein nam Los Angelos wórdt vervoerd. De woningen der mijnwerkers worden op dezelfde wijze afge koeld als het eerste huis, dat ge bouwd is. In he,t hoofdgebouw heeft men, behalve do woonver trekken voor de bedrijfsleiders en de administratielokalen, ook lees- en biljartzalen en een schouwburg zaal, waar tooneelstukkon e films vertoond worden. Een nieuw gebouw voor den Voikenbond. De financieele commissie uit.de Assemblée heeft besloten het. tegen woordieg gebouw van den Volken bond te Gcnéve te verkoopen ei een nieuw gebouw- te doen zetten met inbegrip van een vergade; zaal waarvoor een som van 11.700.000 gouden francs is toegestaan. dan overgaan tot verkiezen van het bestuur wordt besloten dat dc heer Bruul weder als dansmees r zal gevraagd worden. Hierna sluiting. Zondag geeft de Bioscoop IIo tel de Haan een bij uitstek sclioo- ne film, die overal op de bezoeke» 3 een geweldigen indruk maakte. Het Rembrand theatre schreef \jver deze meesterfilm 23000 menschen kwamen deze film bij ons zien en velen nog noesten teleurgesteld worden we gens plaatsgebrek. Drie wekan lang liep dit prachtwerk „Het licht, dat verdween dan ook met het grootste succes. Succes - Nieuws. Zondag a.s. speelt Succes I haai1 tweede comp. wedstrijd uit tegen Breezand te Breezand. Daar "beide clubs van gelijke kraclit. zijn zal het aan spanning niet'ontbreken. Succes 1 vertrekt om 11 uur met boot van Ilaukes. Succes II zal als ga*-2 ontvangen Breezand II. Dit zijn ook twee gelijkwaardige krachten S. zal wel haar mogelijke best doen om haar eerste te boeken, het geen echter geen «gemakkelijke taak zal zijn, doch direct maar flink aangepakt. Succes II speelt, om 2 uur. Het elftal staat vermeld in het offergaan. de diek en deermee uut. Enn njii gaan ik naar de kooi. Zie je Teun, dat beleef je as je de proef wil neme, of Wiering uut zie'n iselement is verlost. Wel te rusten, IIARM PREDIKBEURTEN NED. HERV. GEM. Den Oever half drie d. hr. Eppinga Westerland HALF 8 Ds. v.d. Veen. DCOPSGEZ. GEM. II.hoef y.m. balf elf Ds. v.d. Veen EVANGELISATIE H.hoef v.m. half elf de hr. Eppinga GEMEENTE WIERINGEN. Naar wij vernemen zullen al hier een 20-tal kiezers, welke oij de j.1. gehouden Tweede Kamer verkiezing niet. hebben gestemd, zich voor den Kantonrechter heb ben te. verantwoorden, waaron hij of zij van hun stemplicht geen ge bruik hebben gemaakt. Jl. Dinsdagavond vergaderde de dansclub „Volharding" in Ho tel De Haan. Aanwezig ongevee 20 leden. Besloten werd om Zater dagavond 26 Sept. den eersi.cn dansavond te houden. De juiste dansavonden werden nog niet de finitief vastgesteld. Waarschijn lijk zullen de dansavonden oo Woensdag worden gesteld, dit zal alsnog op den.eersten dans1.vond worden besloten. Tevens zal me i Brief van HARM aan TEUN. Wieringen, Septembro 1925. Beste Teunis 1 Nou alle krante vertelle dat'Wie ring uut zie'n iescloment is ve.- lost wil ik over die zotteklap ok nog 's 'n woordje meepra.te. D'e roofridder, die den Zundag over de dam gaan is niet zie'n motor kar, was bepaald zoo'n soort boei- ekoning; het die mettor op zie'n nek nomen, is er mee over 't prik- keldreed klommen en toe zo3 deur en over de klaï naar Wiering zwommen. Wiering uut zie'n iselement verlost Jawel mur- rigen brenge !As je over de dieic klauterë wil, ben je krek in Marok ko, wil" ze op 't oogenblik wir 'n miljoen of wat menschke doo.I- make. Eerst over vier-rije ho.tg prikkeldrèed klimme, dat de lap pe bij je biene neerhange. Den s Noord en den wis Zuid op leveere om niet in de modder te verdrin ken. En as je den dc- zalige oor den van Wiering aanschouw, zoo- as voer duzende ja-re Mozes ut be loofde land zag,, den duke er ieus klaps manne met gladde knoop o achter de besaltblokke vandaan en schreeuwo: „Je mag er naar kieke, maar opkome niet As e den die heldhaftige tronies an- kiek, den zakt al je moed al in je prutschoene;— je neem je biene maar ongcr je erreme en probeert wir zoo gauw meugelijk uut Ma rokko an de Evensluus te komn. En as je den van zoo'n „plezier tochtje tliuuskom, smerig of je zoo uut de sloot kropen ben en vol met winkelhake, den benne bij moeder de vrouw de rippe gaar. 'k Hew lesting onger 'n stortbui ok cl,ie malligheid uuthaalt. En toe ik hims kwam sturmde het m'n lieve man; Borculo is er 'n beesje bij, Zoo ging mien Trui 't. an. Ze deed 'r bril of en gong me an zitten te kieken met d'r érme over mekaar, asof ik 'n vreemd beest was. Ik zei niks, deed m'n prutschoene uut, trok de lappe van me lijf en nam 'n kojacje vou' mien zenuwe. Toe sloeg ze met d'r vlakke hangd op tafel en ik doe net of dat lieel gewoon was, dat wil zegge, ik dee niks. Toe haalde ze eenigzins hoorbaar d'r neus op. Ik zeg „eenigzins" en da's niet o verdreven, Teun, want de ruten ■inkelden. 'k Gong 's efkes naar buten om wat frissche lucht kwam na 'n pooske onger de schoo ne toone van mien eigen fluitje weerom... Trui zat nog netzelfd met d'r erreme over mekaar „in druk te -maken." Ik denk dat to. ze me hoorde ankomen, dat ze toe wir gauw zitten gaan is.) Maar ik had toch de smoor in. ,Tk mot. jou 's effen spreke", zei ze En ze zette mien klai-broek mid den in de kamer neer die stief bleef staan as 'n zoutpilaar. Ik zei: „Ik hen bezet, as je wat te zeggen hew, den doen je 't de are week maar. Ik den, zei ik: 'k weet heel goed wat jij te ver tellen hew, en dir ben ik heeleke- dal niet nieuwsgierig naar. As ik over de diek wil, don gaan ik ove MARKTBERICHTEN. Schagen, 24 Sept. 8 paarden f 150 a 275 20 geldekoeien, mag. J 180 a 350 102 idem, vette, 3fl0 500 50 kalf koeien 325 a 475 5 pinken 200 a 240 40 nuchtere kalveren 20 a 28 113 schapen, mag., fok, 40 a 54, 474 idem, vee- te 48 a 54 lammeren 34 a 41 10 hokken en geiten 4 a 25 il varkens, mag. 20 a 30 85 id. vette p. Kg. 0.90 a 0.96 48 biggen j 17 a 24 42 konijnen 0.50 a 1.50 502 kippen 0.50 a 1,25 '24 eenden f 0.50 a 1.50 234 Kg. boter 2,10 a' 2,30 a 2.60. Eieren veiling. Aangevoerd wa-, ren, kipcieren 101 partijen, in le taal 18448 stuks. De prijs liep /an f 9.30 tot 10.70. ADVERTENTIEN Slapeloosheid Overspanning Gejaagdheid Prikkelbaarheid Examenvrees Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Zenuwtabletteru T^GIazenY» Af buisje 75ci JAPON, MANTELCOSTUUM OF MANTEL VERVAARDIGEN U kunt hiervoor keus maken uit een keurcollectie STALEN Wenscht gij zelf uw kleeding te maken Uw benoodigde stoffen en u ont vangt: AAANBEVELF.ND, Hoofdstraat. IlJIoef. WIERINGEN - HELDER. MET INGANG van 1 OCTOBER zal de dienst geschieden éénmaal per week en wel 's WOENSDAGS. DE ONDERNEMER Voor Behoud van een ::::Gaveeri van Handen en Gelast gebruik ik altijd

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2