NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN e IXT OFFER. lóe Jaargang- Dinsdag 29 September 1925. No. 78 WIERINGER COURAR .VERSCHIJNT ELKEN ADVERTENT ëN UITGEVER DINSDAG en VRIJDAG. Van 15 regels 0.50. «OORN. J. BOSKER, WIERINGEN ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wielingen. Telef. Intercomm. No. 19. m MARKTOVERZICHT. Ilct jaar 1925 zal wel niet zuó'n voordeelig wolveejaar zijn dan de vorige jaren. Hoewel de lammeren wel goed zijn ingezet, is het verloop van de prijzen niet zoo goed geveest. Do fokkers, die ze hij gedeelten aan de maikt hebben gebracht zijn bedrogen uitgekomen. Ook de vette lamme renzijn lang zoo goed niet als vel leden jaar en daarvoor. De Bel gen en de Franschen hebban geen geld voor dat dure vleesch. Met d,o vette schapen gaat het tc Lon den maar zoo, zoo, een extra ver- dfenste schoot, er tot heden niet op over, en de wol blijft laag, al les bij elkaar genomen, dan ge - ltjoven wij waar te zijn, dooi- te beweren dat 1925 geen jubeljaar is, en ook niet zal worden. Enfin, er zijn meei donkere vlekken in het bedrijf. De verhouding valt ook niet mee. Wel zijn kaas en boter goed geweest, doch de melkopbrengst stond te veel in het teelten van mond- en klauw zeer. Vette koeien zullen in vele ge vallen eerder schade dan voor deel opbrengen. Daar getuigde ook weer de SCHAGER markt vén 24 Sept. van. Ie kw. goed htfogop 1,20 maar 2e en 3é be neden taxatie 2c kw. 1,10 a f 1,15 3e 0.95 a 1,05. Kalfkoei- ent stug. Stieren 40 a 50 ct. Schapen, waren in alle afdec- lingen het export slachtvee, van wege een slechte markt in Lon den, het bcdrijfswolvee, door de vele regens, die onrust voor hoi ziekte verwekten. Daarbij komt, als Londen trofii, dan toekken alle markten in Hol land, een druk die ook het be- drijfsvee niet kan ontgaan. Jonge vette schapen tot 51,oude vette 40,n 45,uatvoerlam meren 38,a 42,hedrijfs lammeren 25f— a 34,—. Va- kens werden even lustig verkocht alsof er geen zware invoerrech ten aari de Duitsche grenzen ge heven werden. Voor goede slacV- varkens werd 96 cent per Kilo betaald. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. No. 6. Mijn dochter haat niemand, i^Vaarom ontvlucht zij mij 01 dan zoo halsstarrig Omdat zij niemand wil ont- vangen, zooals ik u reeds gezegd heb. Zij wil niet meer tróuwen. WiP zij dan haar geheele leven rouw blijven dragen In haar hart is een wonde ge slagen, die nooit geheeld zal wor den. En toch, zei de markies, zal zij er toe moeten hesluiten om te trouwen. De barones keek den bezoeker eenigszins verbaasd aan. En waarom dat vroeg zij. Waarom Omdat freule de Méziere, de dochter van kolonel de Méziere toch niet in oen dienst betrekking kan gaan De barones maakte een veront waardigd gebaar mieen dienstbare betrekking 9 Daartoe zal zij weldra ver plicht zijn, om u te doen leven en om haar kind te doen leven. M^Vrouw de Méziere werd doodsbleek. Hoe is 't mogelijk, stotterde. zij, gij weet Ik weet alles. Ik ken den treurigen toestand van mejuf frouw Christine, die als weduwe achterbleef, moeder van een kin 1 dat geen fortuin heeft. Ik weet rlat uw middelen uitgeput zijn, dat uw kasteel weldra verkocht zal worden en dat de opbrengst er van in dezen tijd, nu de grond waarde zoo gedaald is, nauwe Concours. Naar wij vernemen denkt hot bestuur van den Muzicktuin te behagen er aan in 1926 een instri' mentaal concours uit te schrij ven. De ziekenhuisplannen te Alkmaar. Door de commissie uit de Vc- eeniging van Burgemeesters en Secretarissen in de kantons Hoorn, Purmerend en Schagen is aan verschillende gemeentebe sturen uit den omtrek, die bo lang hebben hij de totstandko ming van een nieuw Centr Zie kenhuis tc Alkmaar in overwe - ging gegeven ter dekking van 't exploitatie-tekort1 voor den tijd van 10 jaren 3/13 van dit teko te garandeeren tot een maximum bedrag van 15,000 per jaar, om geslagen over de bijdragende ge meenten naar gelang van 't zie lental op 1 Jan. 1925 en met in achtneming van een voor elke gemeente vastgesteld verhou dingscijfer der ingezeten, waarin het belang tot uitdrukking kom*, dat elke gemeente heeft bij d» totstandkoming van dit zieken - huis. Naar wij vernemen is de raad van Oterleek de eerste gemeente die overeenkomstig dit advies Zaterdag besloot jaarlijks aan het nieuwe ziekenhuis, dat in de Cadettenschool gevestigd wordt, lijks voldoende zal zijn om de hy potheek te dekken, waarmede het goed bezwaard is. Ik weet, dat gij geen enkel hulpmiddel meer nebt Uw bedienden hebben in den laaf sten tijd niet alleen geen loon ont vangen, maar ze zijn u zelfs bijge sprongen met hun spaarpennin gen. Is dat alles de waarheid De barones boog het hoofd Wij hebben niets anders -e doen dan fe sterven, stotterde zi;, mijn dochter en ik. - En het kind dan zei de be zoeker. Zult ge dat ook ter dood veroordeelen Hebt ge daartoe het recht De barones antwoordde niet. Zij wrong smartelijk ontdaan de handen en prevelde Mijn hemel, mijn hemel Beiden zwegen geruimen tijd, daarop hernam de markies Dat ik u dit alles gezegd heb, mevrouw de barones, dat ik het beeld uwer ellende met zulk een ruwe hand ontbloot heb, was niet met liet doel om uw wonde op nieuw te doen bloeden of om t i juichen in uw leed. Het was vim u goed het gevoel te doen begrij- oen, dat mij deed handelen, foei ik eenige maanden geloden le hand kwam vragen van freule de Méziere. Ik heb haar gekend, toen zij nog een kind was en ik jaarlijks eenige weken kwam doorbrengen op het kasteel mijns vaders, dat zooals ge weet, niet ver van hot uwe gelegen is. Later heb ik haar gezien als iong meisje en haar schoonheid wekte mijn hoogste bewondering op. In die. dagen heb ik er meer malen over gedacht haar te nade ren. Tk beminde haar en zou haar gehuwd hebben, maar haar hart «as niet meer vrij en zij lette nnt per inwoner 30 cents subsidie tc verleenen tot een maximum be drag van 250 per jaar. Dertig millioen eieren. Te Landsmeer (N.-H.) waar ve le eierenhandelaars gevestigd zijn, wordt veel handel gedreven in geconserveerde eieren. Dit jaar zijn daar wel 30 millioen eieren in de z.g. kalkputten ingelegd. De afsluitdijk Wieringen-Zurich. De opslagplaats aan den Zui- derzeedijk te Harlingen, welk;4 moet dienen voor den aanvoer van materiaal dat noodig is voor den aanleg van den afsluitdijk, is dezer dagen gereed gekomen. Na volhardenden arbeid van een paar maanden heeft men een klein stuk grond op de zee vero verd, dat binnenkort kan dienen voor het opslaan van basalt. Veulens op de spoorbaan. Donderdagochtend liepen twee veulens op de spoorbaan nabij den overweg aan de Brinklaan te Bussum, toen een sneltrein uit de richting Hilversum naderde. Een der veulens was met een der poolen verward geraakt in de sig naaldraden, welke langs de haan zijn aangebracht, waardoor het zich niet verwijderen kon. De verwcgwachter aan de Brinklaan bemerkte nog tijdig wa,t er gaan de was, snelde met een roode vlag in de hand, den trein tegemoet, waardoor deze vlak voor de ver schrikte dieren tot staan kon worden gebracht. Nadat, de trein de reis weer vervolgd had, wcr - den de paardjes voorloopig hij den baanwachter gestald, waar de eigenaar ze later kwam afha len. Wegenverbetering in Noord- Holland. Over de wegenplannen voor dr. ni ovincie Noord-Holland, welke tred. Staten eenige maanden gelo op mij. Ik ben om haar te verg - ten naar Parijs teruggekeerd, en jaren verliepen, zonder dat ik aan haar dacht. Na den dood mijns vaders teruggekeerd, hoor de ik van het ongeluk dat u ge troffen heeft en van den trcuri - gen toestand waarin ge u bevindt. Ik heb baron de Méziere gekend en voor zijn nagedachtenis koes ter ik den diepsten eerbied, de innigste bewondering. Ik weet, welk een waardige vrouw gij zijt, mevrouw de barones en ook weet ik, hoezeer freule de Méziere v.v dient bemind te worden. Ik vas zeer ontrord, toen ik het slechte nieuws vernam. Toen kwam ik op de gedachte al die rampen te herstellen en een einde te maken aan die onver diende slagen. Met dit doel kwam ik hij ii. Ik stel niet. den eisch be mind te worden. In de laatste ja- rui ben ik zeer verouderd. D m. fieule Méziere mijn aanbod niet aanneemt, om trouw te blijven aan hem, die niet meer is, en daar zij haar hart gesloten schijnt ie hfbben voor elke andere liefde, waarom zou zij mij dan niel aan nemen als een vriend, als een va der voor haar en voor haar zoon" De markies had deze geheele ontboezeming uitgesproken, zon der een oogenblik adem te schep pen en de barones was te ont. l oerd om hem in de rede te val len. Terwijl die man sprak, had n:j, door over haar echtgenoot en o- ver haar dochter te spreken op de wijze zooals hij deed alle sna ren doen trillen waarvoor zij nog gevoel had, en hoewel zij eerst, evenals liaar dochter, den mar - kies met een zeker wantrouwen had aangezien, voelde zij zich thans bijna gewonnen. x den voor belanghebbenden Ier vi sie hebben gelegd en welke in de winterzitting der Staten aan de oi de zullen komen, kan het vol gende worden meegedeeld. Sommige gemeentebesturen en andere organisaties hebben aar. Ged. Staten hun wonschen mot betrekking tot wijziging der on,t werpen in overweging gegeven. De raming der totale kosten, ie verdeelen over ongeveer 15 jaa is ruim 15 millioen gulden. Bij de overige provinciale te- giooting is reeds 212 millioen gestort in een wegenfonds. Het ligt in de bedoeling elk jaar uic de provinciale middelen een bi drag aan het fonds toe te voegen. Zijn onrecht goedgemaakt. Een boekhandelaar in Haarlem kreeg eenige dagen geleden een aangeteekend schrijven uit Am sterdam, waarin zich een bedrag van 500 bevond.. Hierbij was een briefje gevoegd, dat vermeld de als tegemoetkoming van het geen ik van u gestolen heb. De geadresseerde, aldus mei.11 de Tel., begreep er aanvankelijk niets van, doch spoedig drong hei. tot hem door, dat de naam, die onder het briefje stond, die was van een vroegerer. knecht of be diende. Op hetzelfde tijdstip ont ving de voorganger van den bot ie handelaar, die vroeger de zaak dreef, eveneens eenzelfde schrii- ven. De politie kwam er achter "en dr centrale i*echerche te Am ster dam vond den vroegeren becnen- de uit. Het bleek, dat. hij de zaak vroeger, door hoeken weg te ne men. voor ongeveer 1000 bena deeld had. Nu het hem in de we reld heter ging, wilde hij zijn daad goed maken en zond zijn vioegeren patroons beiden een bedrag van 500, hiermede goe - Ilct was blijkbaar een uiterst edel man en Christine handelde onrechtvaardig door hem zoo te doen lijden. Markies d'Arbois, die op het gelaat der dame haar gedachten scheen te kunnen lezen, hernam: Ziedaar de redenen, die er mij toe gebracht hebben de hand te vragen van freule de Méziere Zij doen uw hart eer aan, mijnheer dc Markies. Ronduit moet ik erkennen, dat ik oen andei'e ontvangst ver wacht had. Bedenk dat Christine zo .- veel geleden heeft. - Dat. is ongetwijfeld een re - den tot verontschuldiging, maar zij is thans op een leeftijd om na te denken, 't Is geen miesje meer. Zij is moeder en moet aan haai kind denken. Sterft de dochter, dan blijft het kind achter zonder steun. Ook is de moeder verplicht om te werken, om het te doen le ven en om het te doen voeden. Breng haar dat alles goed aan het verstand, mevrouw do barones, 't Is geen verliefde, die zoo spreekt en smeekt, het is een hulp vaardig man. die niet wil dat r'-'4 dochter en de kleinzoon van ba ron do Méziere in ellende verkoe ren.^Tk hen zoo rijk. ik heb geen familie, freule do Méziere huwen de, adopteer ik haar zoon, die markies d'Arbois zal worden en ik zal een vaste som op hem zet- ten. De barones sprongen de tranen in de oogen. 't Is de hemel, dien gij voor ons opent, miinhocr de markies, het i= de redding. Ik wilde wel, dat Christine u eens kon hooren. Duivelsche vreugde straalde ^en oogenblik uit de sombere oo gen van den markies. makende hetgeen hij vroeger had misdreven. Stemplicht. 172 kiezers uit Alkmaar, die op 1 Juli j.1. niet hebben dei-lgeno - men aan de stemming der verkie zing van de leden van de Twee de Kamer der Staten-Generaal en terzake aan den Burgemeester geen geldige reden van w rliind ring hébben aètngetoond zulle i zich eerstdaags voor dit verzuim voor den Kantonrechter hebben te verantwoorden. Flinke prijs. De heer S. Lichthart te t Zand heeft zijn boerenplaats vei- kocht voor de bloembollenen' tuur. Als verkoopsom werd ons 60009 genoemd. Belastingbetaling op dc post kantoren. Heit voornemen bestaat om met ingang van 1 Januari de gelegen heid open te stellen óm de Rijks belastingen op de postkantoren te voldoen. Hot Hbld. meldf. dit die betalingen zullen word< n aan genomen op de wijze van betaiin- en per giro, dus zonder dal men witanties ontvangt op de e- irekkelijke aanslagbiljetten. De postambtenaren zullen enkel door middel van door druk een bewijs afgeven van de bedragen die men betaald heeft, met vermelding van de belastingjaren, soort van belastingen en kohiorartikelen, waarop men de gestorte sommen wil laten afschrijven. De bedoeling van dezen maat regel is hot aantal belast inggel.- genheden te vergroeien. Tot in de kleinste plaatsen toch vindt men hulpkantoren der posterijen. Ver moedelijk zullen daartegenover verschillende kleine belasting ontvangerskantoren kunnen wor den opgeheven en tot één groot kantoor vcrccnigd of aan een Le- Ik heb haar, dacht hij, geluk kig in het welslagen zijner po ging- Hij wilde zich verwijderen, maar mevrouw de Méziere zeim:: Wacht nóg vijf minuten, markies, ik zal Christine halen II. Een nieuwe echtgenoot. De markies bleef alleen in d* zaal. Vreugde lag op zijn gelaat, "ru vreugde, die iets laaghartige, bij na iets duivelsch had. Men zou gezegd hebben, dat die man zich verlustigde in het gelukken eene wraak, welke hij lang had over - dacht. Thans was hij binnen de vos - ting en hij twijfelde er niel aan. dat hij er zich zou kunnen hand haven. Mevrouw de Méziere had hij bijna gewonnen. Deze zou haar dochter wel bewerken en eindelijk zou hij het zoolang ver volgde, zoolang gewonschfo doel bereiken. Opgewonden liep de markies het vertrek op en neer. Nu en dan viel zijn blik op bet portret van baron de Meziere. dat aan den wand hing en dan fronst» mi onwillekeurig de wenkbrauwen. Het wachten begon hem on(v,o - tond lang te vallen. Dé barone keerde niet terug. Zou hij zich ie vroug verheugd hebben Uü viel op een stoel neder en wisclde /ieh heb zweet, het gevolg der zenuw achtige spanning, van het voor - hoofd. Als hij eens niet slaagde Woedend fonkelden zijn oogen. O, wat zon hij later die uren van ontmoediging haar duur doen t»e- nlen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1