sl.aand grooter kantoor toege voegd worden. Naast uitbreiding «l» r betaalgelo.genheden verwacht iiioiu-dus een besparing op de uit gaven. Als deze maatregel ingang vindt bij bet. publiek, en daaraan valt nauwelijks te twijfelen, dan •/.uilen <lo - betalingen aan do be- I slingkan toren in aantal belang rijk afnemen en zal men daar rui rner gelegenheid vinden om de bepalingen der Invorderingswet i logger en beter tot baar recht te doen komen. Is er te Katwijk gedanst In de Gemeenteraadszitting van Katwijk arbcht bij do rondvraag de beer Va.11 Leeuwen ter sprake, dal er tijdens bot badseizoen in rrseliillende caTe's dansmuziek was gemaakt eil zelfs gedanst. Dil achtte bij voor Katwijk, bekend als stille badplaats niet wensche- liik en bovendien in strijd met de gezondheid en zedelijkheid. De voorzitter zeide, daartoe als burgemeester geen vergunning te 'hebben gegeven en dit ook niet. zou. De beer Van Leeuwen merkte op, dat de politie bet oogluikend toeliet, wal. de voorzitter niet wil de aannemen. Doodgetrapt. De jonge ongehuwde steenoven- at beider D. te Bemmel bij Nijme gen zou bet trekpaard van do steenfabriek uit de weide halen. Toen bij liet, dier genaderd was wendde liet zicli plotseling om en trapte ho,t den jongeman tegen do borst. D. overleed aan de gevol - gen. De Advies - Commissie nor Bouwontwerpen en Uitbrei dingsplannen' in Noord Hollend mocht dezer dagen hot 1000-ste bi,l haar ingediende plan in be handeling nemen, hetgeen wijst op een gestadige toeneming van liet aanbal bij baar higfediencleï v,lannep sinds de instelling van baar bureau en de aanstelling- van een architect voor de dage lijkse!) e leiding. Vele huizen en andere gebou wen als scholen, vergaderloka len en derg. in Noord bolland dra gen dan ook door de zorgen dov Commissie bet kenmerk van een ■•••rbrlorde architectonische ver houding. Zij blijft er naar stre ven nog veel in het belang van do stedelijke en landelijke schoon beid der provincie tot stand te brengen. 'Vele ingediende '.plan nen foonen reeds goede sporen van de resultaten van verstrek - in adviezen, terwijl met erkente lijkheid vermeld kan worden, dat oio gemeentebesturen meer'.* m meer van de diensten der Com missie gebruik maken. Uit den trein geschoten. Do politie te Den Haag werd Vrijdag gewaarschuwd, dat uit een trein, die van Amersfoort ir Den Haag zou aankomen een 9 lal schoten waren gelost. In den tioin bevonden zicli een aantal militairen, die van de oefeningen terugkwamen. Bij onderzoek bleek, dat deze militairen onmo gelijk' met scherpe patronen heb- iion kunnen geschoten, aange zien zij die niet in bun bezit kon- dut hebben. Volgens den com mandant is de eenige mogelijk heid, dat eenige losse patronen die waren achtergebleven zijn ?f geschoten. De zomertijd.Rusland. Bij de behandeling van een voorstel van bel Dagelijksch Be stuur der gemeente Ermelo, om adbaesie te betuigen met het be kende verzoek van bet gemeenm '•miuur van Zoetcrwoude aan do Tv eede Kamer, om afschaffing van don zomertijd, ontspon zich in do Raadszitting hot volgende debat Do beer Huisman is er voor, dat do omliggende gemeenten met elkaar besluiten de klokken nie+ h? verzetten. De Voorzitter „Dnï mag nier, dal is revolutionair." Do heer Huisman „De kinde - ren voor dag en voor dauw naar school sturen, dat is revolu.tio - n.air. Do Voorzitter „De wettige Volksvertegenwoordiging besluit hot. dus hebt go tl er aan te on derworpen." De beer Top tegen den heer Huisman ...Te gaat, tegen de zui ver Christelijke regeering in." De Voorzitter „Ja, juist." De heer Huisman „Tegen de Eerste Kamer." De heer Top „Die is ook Chris olijk." De Voorzitter: „Ge zult uw hoofd moeten buigen, al komt er een revolutionnaire regeering." De heer Top Tegen de beer Huis man ,,.Te zoudt een- goed figuur maken in Rusland." Do beer Van der Wart verklaart zich tegen don zomertijd, doch zal tegen het voorstel stemmen, liet voorstel van B. en W. wordt hierop met 8 tegen '4 stemmen, aangenomen. Noodlottige twist. Een 25-jarig persoon, woonach tig te Ililvarenbeek, doch werk zaam lvij bet bouwen van de nieu we Sluis te TJmuiden, keerde Zon avond met eenige kameraden in vroolijke stemming naar de keet en aldaar terug. In de nabij heid van de nieuwe sluis kregen plotseling twist, welke zoo hoog liep, dat bedoelde persoon de vlucht moest nemen. Tenge volge van den beschonken toe stand waarin hij verkeerde, ge raakte hij van den weg af en liep pardoes in het Noordzeekanaal. I-Iet noodlottige gevolg was dat hij verdronk. De omgekomene laat een vrouw met drie kinderen achter. Een aardig voorval. Naar men aan „De Tijd" mede deelt, had tijdens het bezoek van II.M. de Koningin aan boord van den kruiser „Java", Woensdag j.1. een aardig voorval plaats. De commandant van he.t schip vertelde n.1. aan H.M., die groote belangstelling aan den dag legde voor alles, wat den dienst op de „Java"' betrof, dat. de marinier 'eerste klasse, Jaski, in zijn 22-ja- rigen diensttijd bij de marine (de /Indische jaren meegeteld) nog nimmer maar één minuut arrest heeft gehad, hetgeen, de strenge discipline bij de marine in aan merking genomen, een bijzonder feit mag lieeten. H.M. liet daarop Jaski voor zich verschijnen en sprak hem op aardeerende wijze toe. Dat dc man hiermede vereer-1 was, laat zich begrijpen. Onweer Tijdens liet onweder, dat Vrij dagnacht boven Aarlanderveen heeft gewoed, zijn in een weide 7 'runderen d.oor den bliksejmi 'g'tj clood. EINDE ZOMERTIJD In den naclit van 3 op 4 Octo- ber zal de Zomertijd eindigen. Men doet dus goed in den a- voiid van 3 October bij het naar bed géan de klok een uur terug te zetten of een uur te laten stil staan. Een driftige vrijer. Zaterdagavond omstreeks half negen kwam de 50-jarige C. M. uit de Sir kerm astraat te Den I-Iaag zijn meisje bezoeken, dat zicli bevond in een perceel aan de Chrispijnstraat aldaar. Daar is tusschen de twee geliefden ruzie ontstaan niet het gevolg, dat het meisje de woning uitliep, M. ducht echter, dat -zij zich ophield in de woning van de hoofdbe - woonster van het perceel en drong haar kamer binnen. Hij moet toen een mes getrokken en zij een bijl genomen hebben. Bij het gevocht dat tusschen de twee ont stond, is M. met den bijl op bet hoofd geslagen en ernstig ge wond. De geneeskundige dienst bi acht hem naar het Ziekenhuis. De daderes meldde zich bij de po- 'itic en is in arrest gesteld. Vrouwen die een stad besturen In het Engelsclie graafschap Essex ligt een stadje, Lawford ge naamd, waarvan het bestuur uit lui! end in handen van vrouwen berust. En niet alleen alle open bare, ook alle particuliere onder nemingen worden ér door vrou wen beheerd. Zoo zijn er een vrou welijke burgemeester, een vrou - welijke postdirecteur, twee vrou welijke brievenbestellers, een vrouwelijke bakkersbaas. een vrouwelijke schoenmakerspa troon, enz. Men moet evenwel niet denken dat er ie Lawford geen mannen wonen, integendeel, zij zijn er ge noeg, maar zij zijn overeengeko - men, voor de vrouwen geheel het, veld te ruimen. Zijzelf doen ver of dichtbij bun bezigheden af, om dat dat blijkbaar -in het belang van beide partijen is. Deze sjoi t werkverdeeling tusschen de beide geslachten is iets volstrekt nieuws. Tot dusver gaat. het op die wijze heel goed en de mannen van Lawford en hun handige vrouwen zijn dan ook wan plan. voor het vervolg dezejLstaat van zaken vol -te-houden. Garages overal I In Arneriiia hebben tegenwoor dig zooveel vakkundige werklie den bun eigen wagen, dat het bergen van deze auto's soms een moeilijk op te lossen vraagstuk wordt. Op de Cadillac-fabriek te Detroit komen niet minder dan 300 man met hun eigen auto. Deze worden in groote openlucht, gara ges geplaatst, in de buurt der fabriek. De geramde onderzeeër. Een torpedojager lieeft draad loos geseind, dat, naar een dui - kor rapporteerde, de gezonken onderzeeër S .51 op zijn kiel rust. Pogingen om zich met. de beman ning in verbinding te stellen, ble- x en vruchteloos. Aan bakbooiu, bij den uitkijktoren, bevindt ziel. -en groot gat. Men hoopt nog oe- nigen van de equipage levend in de waterdichte afdcelingen aan treffen. Het stoomschip „City of Rome", met de.drie geredden aan boord, kwam reeds te Boston aan. Na aankomst der „City of Ro me" kwamen de drie geredden, in dekens gewikkeld, van de loop plank. Politie hield niouw .sgïerï gen op een afstand. Passagiers verklaren, dgt de nacht helder was toen de sche nen elkander ontmoetten, maalde het stoomschip 10 a 12 knoopen en de onderzeeër, die gedeeltelijk onderwater voer, naderde het stoomschip in schuinsche rich ting aan stuurboord. Er bever, 1 zich een aantal passagiers .aan dek-, doch slechts enkelen hun ner zagen de duikboot na der,m. Het eerst merkte men dat er ge vaar was, toen liet, stoomschip 3 stooten op de stoomfluit, gaf. De gezagvoerder verklaarde aan de pers, dat de duikboot aan stuui - boord in zicht kwam, toen haar boeg reeds vlakbij was. Hij liet toen de machines onmiddellijk achteruit slaan, doch de duikboot liep met volle kracht door, en een seconde later had de ho tsirig plaatè. De duikboot werd halver wege "tusschen voorsteven en uit kijktoren geraakt en was biimw ten minuut gezonken. Binnen 6 a 7 minuten had het stoomsc lip een boot uitgezet, doch behalve drie mannen, die gered werden, werd niets meer gezien. Een h ui ner, Lira genaamd, de laatste die uit het water wercl gehaald, was verward geraakt in de antenne van de draadlooze installatie, toen het schip zonk, doch kon zich nog intijds daaruit losma - ken. Lira verklaart, dat de comman dant der duikboot tot degenen be boorde, die door het. in stroom e'n- de water, na dé botsing, uit oen uitkijktoren werden gesleurd. Duikers hebben getracht ;e"etn kabel onder den gezonken onder zeeër te leggen en, indien de be stelde groote bok komt, bestaat er hoop, dat het schip nog lied ;n naar boven wordt gehaald. Een duiker wandelde heden nog even over hot dek van den onder zeeër, doch kreeg geen toeken van leven. aan te vragen voor bijna alle ambachten, voor landbouw, boek houden, opvoeding, huishouding, enz. enz. Wij twijfelen niet of van een en ander zal een druk gebruik worden gemaakt. Politie. Gevonden een Rij- w ielbelastingplaatje. en drie stuk ken balfranje voor gordijnen. Inlichtingen bij den Gein. Veldw, Zaterdagavond j.1. hield de dansclub „Volharding" liaar eer sten dansavond. In de hierna, ge 'houden vergadering werd beslo ten om in liet vervolg op Woens dagavond te dansen tc beginnen niet Woensdag 7 October. Tot bestuur werd gekozen: de heer L. Noorden voorzitter, de heer D. Nieuwbuurt secretaris, Mej. M. Baijs, penningnieesteres- se, de lieer C. de Haan Mz. be stuurslid. ITet. dans-lesgeld werd gesteld op ƒ5.25. Aanwezig waren ruim 40 leden. Er kunnen dus nog- enkele leden geplaatst wor den. Dansmeester is de heer .T. N. Bruul; terwijl de heer en P. Bruul en M. Kooij voor muziek zullen zorgen. ALLE FORMATEN Schilderij- en Portretlijsten Prachtige zeer groote Land- schapplaten voor Schilderijen 1.50 per stuk BOSKER's BOEKHANDEL GEMEENTE WIERINGEN. Bibliotheek. De avonden wor den weer langer, het weer wordt slechter, de tijd van lezen is wee/ aangebroken. Hoe nu aan een goed en tevens mooi boek te ko - men Evenals andere jaren zal de bibliotheek van „Omhoog', aangevuld door 100 boeken vai de „Vereeniging voor Reizende Bi bliotheken" weer aan de wen- sclien van vele leesliefhebbers kunnen voldoen. Vanaf morgen zullen de boeken eiken Woens dag van 4 tot 5 uur worden afge geven in het catechisatie-lokaai van de Doopsgezinde kerk te Hip polytushoef. De eerste keer is het aanschaffen van een leeskaart voor 5 cent verplicht, een catolc- cus kost eveneens 5 cent, doch verder is het leesgeld voor een boek slechts 3 cent per week. Op hetzelfde uur zijn vakboeken Doodgevallen. IJ mui den Een 6-jarige jongen, die Zondag morgen in een lantaarnpaal was geklommen viel er uit met zijn hoofd omlaag. Hij is kort daarna overleden. De onbewaakte overwegen, Zondagmiddag/ ijs liet lokaal treintje van Lage Zvyaluwe naar Moerdijk even buiten het station op een rijtuig gereden. Ondanks het krachtig remmen van den ma cliinist werd het rijtuig gegrepen. De koetsier werd eruit geslingerd doch werd slechts licht gewond. Zijn passagier, de 25-jarige J. v. Beurden uit Tilburg werd echter zwaar gekwetst opgenomen en overleed spoedig. Een cngewenschte gast Sedert een paar weken wed Raalte en omliggedne gemeenten onveilig gemaakt door een indivi du, die er zijn gewoonte van maakte, des nachts bij landbou wers in te breken en zicli bij lien te goed te doen aan eetwaren. Ook nam de dader wel eens kleedingstukken en andere zaken mede. Zoo heeft hij bij den land bouwer H. een bus met melk ont vreemd en geledigd; deze bus werd later dn een .dennenbosch -te ruggevonden. Bij diens broer J H. H. is hij 'snachts binnen geko men en heeft een pan met soep ge deeltelijk geledigd en de rest aan de kat gegeven. Verder nam hij 'r jas mee. Te Veldhoek, gem. iiei- no, nam hij des nachts worst en spek bij een landbouwer weg. Bij den landbouwer L. te .Lentho, gem. Dalfsen, kwam hij 'savonds om 10 uur al binnen, toen deze juist te bed lag. doch L. bemerk te onraad, stond op en zag den in dringer nog juist door de deur van den koestal verdwijnen. L. miiste zijn zilveren horloge met ketting. Zoo is de dader ook nog bij een landbouwer te Dalfsen ge weest, alwaar hij zich te gooi aan eetwaren. Hij liet daar een briefje achter met inlioud: Ik kom morgen weer, vriend." Als verdacht van deze diefstallen is te Zwolle aangehouden de sedert Juni ulit de gevangenis óaitslaj- gen II. S., oud 50 jaar, zwerver die nog enkele gestolen kleeding: tukken in zijn bezit had. Fokker Amerikaansch Burger. Niet zonder groote verrassing- zal men kennis nemen dat de Hol landsche vliegtuigbouwer Fokker zich binnenkort voorgoed in Ame rika gaat vestigen en daar als directeur zal optreden van een niieuwe vliegtuigfabriek. Met twee Amerikanen sticht hij deze maatschappij, wier fabries in bet. centrum der Vereenigde Staten wordt opgebouwd. De lieer Fokker is van meoning, dat binnen twee of drie jaar de ze fabriek 1000 vliegtuigen per jaar zal kunnen fabriceeren. De ontwikkeling» mogelijkhe - dén van het. vliegtuig in Amerika schijnt onbegrensd te zijn. Van daar dat hij zich thans voor goed in Amerika wil vestigen en zich als Amerikaansch burger wil la ten naturaliseeren. TEXEL. Den. Burg in duister. - Door een weigering van de o- liepomp van de Electr. Centr. te Den Burg, hebben de bewoners zich twee-dagen met een olie lampje moeten behelpen. 'Er heersclite op straat een volsla gen duisternis. Het bleek, dat er een verstopping was in de po,mfy zoodat de olie werd opgezogen, maar niet uitgeperst. Nu is de verlichting weer intact. Oudesluis. Aan den heer I£. ICreijger, aannemer alhier, is de bouw opgedragen van een nieuw woonhuis met vecstalling, in de Zijpe, tusschen Belkmerweg en Spoordijk, nabij Oudesluis, doch wijk Het zand'., vooV rekening' van den lieer P. ICreijger IIz., te Anna Paulowna. Wieringcrwaard. Eenige maan den geleden werd reeds een ovor- enkomst gesloten tusschen de H.S.M. en de gemeente, desMjus nog uitvoerster van electriciteif, dat ons station ook electrisch zou worden verlicht,. De kaoel werd gelegd, docli het emplace - ment enz wordt nog steeds met petroleumlampen verlicht. Hoe lang zouden'we nog moeten wacn ten Petroleumverlichting is o.i. toch wat ouderwetse!). ANNA PAULOWNA. Naar wij vernemen, zal in den loop ciezer week in deze ge meente de jaarlijksche lioode Kruis collecte worden gehouden. Wij twijfelen niet of iedereen zal ook nu weer dit vredeswerk steunen. - Onder den veestapel van den beer W. Komen, alhier, is mond en klauwzeer geconstateerd. Onze plaatsgenoot de hewj J Pennekamp, heeft zich op de ath letiekwedstrijden te Rijswijk we der kranig geweerd. 11 ij won den derden prijs met 1500 meter l»rd loopen. Stijve spieren en spierpijn dadelijk wrijven met het eenige middel dat tot diep in Uw spie ren doordringt en U snel weer- lenig maaktAkker's Kloosterbalsem. PREDIKBEURTEN DOOPSGEZ. GEM. Woensdag 30 September: II.hoef. av. half acht D». v d. Veen Onderwerp: „Ze zeggen ,f. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 25 Sept. 1925. Op- de heden gehouden graanmarkt wa-Lj ren aangevoerd 5146 hectoliters 1238 H.L. tarwe 11—15; 205$ II.L. rogge 1111.62 1408 H.L.- gerst cliev. f 1013 1562 H.L.* haver 11—12,25 179 II.L. boo - nen: paardeboonen 12,7514 bru,ine boonen 3538 cituoen- boonen 45 duiven boonen 1717,25 'witte boonen 557 II.L. kanariezaad 47 H.L. mos terdzaad rood 56 geel 33.50 14 H.L. karwijzaad 464 H.Lr erw ten groene (kleine) 17,50IS groene (groote) 3238 grauwe 40—47; vale 35—40 per 100 kilo. De kaasmarkt. Vrijdag noteerde men den vol - genden aanvoer en prijzen op ue kaasmarktFabrieksbaas klei ne met rijksmerk 62.50, zonde»1' merk f 57 6 stapels commissie f 61. Boerenkaas 28 st.. kleine boe renkaas 60, met rijksmerk 61.50 67 stapels commissip 6.3, Fabriek skaas 62 stapels. Aangevoerd 163 stapels wegen de 161000 TC.G. HET VERTROUWDE ADRES Voor PIANO's Voor ORGELS Voor VIOLEN; Voor MANDOLINES IS BOSKER's MUZIEKHANDEL Steeds in voorraad de nieuwste gramofoonplaten en muzieknum mers. Vraagt ziclitzending. .3y.-Fj

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2