16e Jaargang. Dinsdag 27 October 1925. No 86. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN IET QTT1B. WIERINGER COURANT UITGEVER CORN J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hippolytnshoef Wieringen. Telei. lntercomm. No. 19. PROVINCIAAL NIEUWS. Smokkelen heeft in de meeste gevallen plaats om een hoog in voerrecht te ontduiken. Ook kan liet zijn, dat de uitvoer van een bepaald artikel veiTioden is. De smokkelhandel in vee die - thans van Duitschland en België naai1 Nederland, weer op gróote schaal bedreven wordt, heeft^ beide ge noemde oorzaken tót motief. Het,zijn speciaal beste vette koeien, die op slinksche wijze over onze Zuid- en Oostgrenzen, ons land binnen komen. De gevaren, die aan het smokkelen verbonden zijn, zijn meestal van dien aard, dat door goede winst het gevaar getrotseerd wordt. Voor ons is het een bewijs, dat op onze markten te kort le kw. vee wordt aange - voord. Doch zoo is het overal. Zoo was het ook óp 22 October te SCHAGEN: Veel vee, dioclr weinig kwaliteit. Ie kw. vette 1,18 a 1,22. Daar. er tegen dien prijs, maar weinig was, ging de rest tegen 0.90 a 1,10. De handel was natuurlijk traag. Gelde stalkoeien liepen van 250,tot 350,Ook hier was het hoste vee, dat met wat vleesch, en waar wat melk onder ztft, spoedig verkocht. Melk- en kalfkoeicn trekkend 275,a 450,Graskalveren met goeden aanvoer traag, 45,— a 120, Nuchtere kalveren 10,a 26,-. Schapen zeer stug, met weinig han del. Jonge vette 49,a 59, oude vette 40,a 52,Vette lammeren 30,a 36. Stolpen. Dinsdagmorgen ont stond alhier brand in een liooi- klamp, staande achter liet woon huis van den hoer J. Nobel. Twee er naast staande hooiklampen worden mede een prooi der vlam men. Daar het. op den dag gebeur de, was het gevaai voor de belen dende perceelen niet groot. De mo toebrandspuit van Schagerbrug was aanwezig en men bepaalde zich enkel tot het spuiten op het brandende hooi. Als vermoedelijke oorzaak noem de men het spelen van kinderen met lucifers. Het hooi was verze kerd. Oudesluis. De cursus voor Eer ste Hulp bij Ongelukken heeft hier veel opgang gemaakt. 42 deel nemers(sters) meldden zich aan. De eerste les heeft plaats op Dinsdag den 27sten Oct. 'savonds half acht, bij den heer Joch. Kreij ger. Een. stukje uit den Raad van Ursem. Het openbaar eerherstel van den burgemeester. De heer Schaap herinnerde er aan, dat de raad een bespreking had gehad met den commissaris van de Koningin. In die bespre king is nogal gesproken over den burgemeester en reeds eerder is aangedrongen op volledig eerher- stol van den burgemeester. Spr. zou.gaarne zien dat dit nu geschiedde. De. Voorzitter liet dit aan den raad over. Spr. had altijd gemeend de belangen van den gemeente te behartigen. Daarvoor had hij zijn eed afgelegd en hij was zicli niet, anders bewust dan dat hij zich overeenkomstig dien eed had ge dragen. TI ij hoopte dit altijd te doen. Mocht spr. eens iets gedaan bobben, dat niet naar den zin was van een of ander raadslid, spr. is ook mensch en als hij er op gewe zen werd dan heeft hij steeds ge tracht zich te verbeteren. De heer Van Diepen Ik dach! dat deze kous af was. De heer Ruiter In comité gin - gen wij toch allen accoord met volkomen eerherstel van den bur gemeester FEUILLETON. No. 15. Haar oogen hieven zich tot hem op, terwijl hij deze woorden uit sprak en zij las in zijn blik een uitdrukking van zooveel onbe grensde jaloezie en haat, dat er plotseling een licht voor haar op ging. Zij twijfelde niet langer. Die blik sprak van bloed en van mis daad. Toen werd zij aangegrepen doji' een ongekenden afschuw. Haai' «ogen openden zich wijd en een kreet van schrik ontsnapte aan haar dichtgeknepen keel, aan haar saamgeprangden boezem Moordenaar, moordenaar En zij snelde naar de deur om hulp te roepen. Ruw greep hij haar bij den arm. Wat gaat ge doen U aanklagen. Wie zal u gelooven Ik zal ontkennen en men zal zeggen, dot ge krankzinnig zijt. Wanhopig wrong zij de handen. Maar het is afschuwelijk. Klaag mij aan, ging dc mar kies voort, en uw zoon zal de zoon zijn van markies d'Arbois, den moordenaar, den galeiboef. Zij keek hem aan Dat is waar Daaraan had zij niet gedacht Maar, zeide zij, ik zal het de goheele wereld toeroepen, dat hij niet uw zoon is, dat er niets ge meen is tusschon u en hem De wet is er ook nog De wet, die hem verplicht van nu af mijn naam te dragen, dien verachten, onteerden naam.,Ga vrij den naam van uw zoon bezoedelen met slijk en schande, door voor de gelieele wereld uw misstap en mijn mis daad uit te schreeuwen Zij boog het hoofd en begreep haar onmacht. Het was haar zelfs verboden, Paul te wreken. Zij bleef daar sprakeloos staan. Eindelijk maakte zij een bewe ging. Haar voeten konden zich opheffen van den grond en zij liep naar de deur, werktuiglijk, maar met het vaste denkbeeld, dat zij dien man moest ontvluch ten. Wat ging zij doen Zij wist het niet. Vluchten in de eerste plaats, 'voor alles moest zij uit dit ver - vloekte huis. Zij wilde dien man niet, terugzien. Zij moest vluchten en haar zoon medenemen, want zij wilde ook niet, dat het kind hem terugzag en opnieuw met hem in aanraking kwam. Maar had zij het recht hem me de te nemen Kon hij haar hem niet ontnemen, omdat Mark vol gens de wet zijn zoon was gewoi- den Wat zou hij er mede doen Hij zou maar al te gelukkig zijn als hij van haar en Mark ontslagen was. Hij had liui) niets meer te vra gen. Hij was thans gewroken. Zij kwam een weinig tot zichzelve. Haar zoon bleef haar immers nog over. Terwijl al deze gedachten haar door het hoofd schoten, had zij rlo kamer bereikt waar Mark sliep. Zij opende snel de deur want zij had haast dit huis te verlaten, waarvan de grond onder haar voe ten brandde. Het kind sliep nog niet. Zij nam het op en begon liot snel te kier den. Het ventje keek haar ver baasd aan. maar bemerkend, dat 'zij vreeselijk ontroerd en ontdaan Eerst bood de heer Yeldboer den burgemeester de vredeshand aan en daarna de heer van Diepen. Ik vind, dat. wat wij .in comité deden dat wij dit ook in het, openbaar moeten doen. De pers moet bekend, maken, dat alles wat legen den burgemeester gezegd is, onwaar was en op leugens berustte. Ik stel voor met algemeene stemmen den burgemeester eerherstel te geven. De heer v. Diepen Dc kous was toen af. Het is uitgemaakt en daar mee uit. De heer Ruiter Maar toen was het toch een geheime conferentie. De Voorzitter De vrede is ge- teekend, laten we er nu niet moer over discussieeren. De heer Veldboer Er is toen gezegd, dat wij over het verleden niet meer zouden spreken en daar houdt ik mij aan. De heer Ruiter.: De laster moet de gemeente uit.'De burgemees - ter moet met een fier hoofd dooi de gemeente kunnen gaan. Hij heeft daar recht op. De heer Veldboer Ik heb mijn woord gegeven er niet meer over te spreken en verder laat ik mij er niet meer over uit. De liëer v. Diepen k: Ik ook niet. De kous is nu afgebreid. De heer Schaap. Daar wèet de gemeente niets van. De heer Buis-: Het spijt mij, dat de heer Koopman niet aanwezig is. Hij heeft mij gezegd, dat hij in de eerstvolgende vergadering het punt naar voren zou brengen. Hij was een van de mannen, die getwijfeld heeft aan de oprechi - beid van dc rekeningen en had zich daarom in de oppositie ge steld. Nu hij gezien heeft, dat hij faalde had hij dit in openbare vei- gadering willen erkennen en zijn excuus maken. Met het oog op de openbaarheid zou ik willen, dat de raad met al gemeene stemmen tot volledig eerherstel van den burgemeester besloot. De heer Broertjes beschouw do de zaak voor afgedaan. Spr. vono liet te gek er weer over begin - nen. Het was nu in orde. De heer Schaap Wat er in ge heime zitting is besproken, weet men buiten niet. De heer Veldboer Ik laat mij er niet meer over uit. De heer Schaap Je wilt dus niet meewerken om den burge - meester openbaar eerherstel te ge ven: De heer Veldboer Dat is mijn zaak. Hel is afgesproken er niet meer op terug te komen. Het is flauwe kul. De voorzitter Laten wij de zaak maar laten rusten. De vrede is ge weekend. Het spijt mij wel, da' men in openbare vergadering riet wil herhalen, wat men in gesloten zitting zeide. Maar als de raad te vreden is, ben ik het ook. De heer Buis constateerde, drt j vast is komen te staan, dat in (ie geheime zitting de onschuld van den burgemeester is gebleken en de vrede is geteekend geworden Spr. speet hef. dat men hetzelfde in openbare zitting niet wilde vastleggen. Hij kon niet zitten. De Haagsche kantonrechter is begonnen met de vervolging dei- nalatige kiezers. Gisteren stom' o.m. terecht, lezen wij in het Vad., de heer \Y. B. Op de gewone vraag van den kantonrechter Waarom is u niet wezen stemmen antwoordde hij Edelachtbare heeren, ik zal trachten u dit duidelijk te maken. jwas, durfde hij nietts vragen. Tra nen welden op in zijn oogen. Hij had lust om te weenen, zonder te weten waarom, al was het maar omdat hij zijn moeder zoo diep bedroefd zag. De nacht was duister. De storm woedde met ontzettende k'-amt en zij ging, haar zoon aan de hand houdende, dwars door de eenza - me velden, terwijl een slagregen viel, die hun beiden tot in het merg doordrong. Maar zij voelde niets. Haar hart was zoo zwaar getroffen, dat bet lichaam niet meer kon lijden. XII. T De Ontvluchting. Tegen twee uur in den morgen bereikte Christine, doornat, ijs koud, gebroken door vermoeienis, bijna stervende, met haar zoor. in de armen de woning harcr moe der. Zij kon nog slechts een wan - hoopskreet slaken, die in dat naeh lelijk uur snijdend, pijnlijk en aangrijpend klonk. Hulp, moeder, hulp Daarop trok zij aan de bel en viel bewusteloos neer op den drom pel aan den ingang. De regen viel in stroomen.' De hemel was donkerder dan ooit en onder de hevige windvlagen bo - gen de zware boomen, om zich met een zuchtend gekraak weder op te heffen. Mark, die ingeslapen was ïn de armen zijner moeder, was plotse ling gewekt door haar val. Hij keek rond, zag zijn moeder liggen, doodsbleek, onbeweeglijk; om zich heen hoorde hij liet ge weld van den orkaan en een groo- te schrik overmeesterde hem. Hij GEMENGD NIEUWS. Ik beschouw al die candid.-iten als goede brave menschen in- hooge idealen. Maar ik geloof, dat,, als ze het ongeluk hebben, gekozen te worden ze tnéi of zon- ler Tiun wil, veel zullen verliezen van liun idealen. Kantonrechter l' is dus een menschenvriend Beklaagde: Juist Edelachtbare. De ambtenaar van het Yi. eischte des niettemin j 1,50 I -i subs. 1 dag hechtenis. Kantonrechter Hebt u 1 iets te zeggen tot uw verdediging. Beklaagde Ja. Kdelach-: re, ik heb absoluut uit sympathie voor de candidaten geweigerd te stemmen. Kantonrechter: Ik verooi- deel u dan, deze sympathie in aan merking nemend, lot oen geldboe tc van 1 subs. 1 dag hechtenis. Beklaagde En als ik dat nu niet. betaal Kantonrechter Dan moet u één dag zitten. Beklaagde Dat zal moeit:,k gaan, Edelachtbare. Kantonrechter verbaasd En waarom niet Beklaagde Dat zal ik u z. g gen. Edelachtbare heeren. omdat ik last van aamb.heli kan ik moeilijk zitten. Groote hilariteit in de za.il. Zelfs de kantonrechter en de ar.ib tenaar van liet O.M. kunnen zich niet goed houden. Een honderd-jarige. De weduwe C. A. Brosijn Zuuren te Utrecht hoopt 31 dezer 100 jaar te worden. De welhaast 100-jarige is nog eoed gezond en toen zij het met een verslaggever van hef I". D. o- ver het maaglijden had, dat haar nu en dan kwelde, ging zij voort De dokters zoggen dat ei- niet. veel aan is te doen. Dal zegt ook m'n eigen kleinzoon, die duk begon te schreien. In he;t kasteel was het bellen gelukkig gehoord. De barones de Méziere sliep weinig, sedert zij gescheiden was van haar dochtei en sedert zij vermoedde dat deze ongelukkig was. Zij richtte zich snel op. trok aan de bel, die uitkwam in de kamer van Baptist en snelde naar het venster. Zij zag niets aan een zwarten hemel, boomen welker kruinen heen en weer sweeptcn in den storm en den regen, die tegen het venster sloeg. Het was natuurlijk onmogelijk Christine tc zien, die aan den anderen kant van den muur, dwars voor de deur op den grond lag uitgestrekt. Overigens hoorde zij ook geen enkel opval lend geluid meer. De schel luidde niet voor de tweede maal. De barones meende zich vergist te hebben en de speelhal te zijn van een nachtmerrie, zij stond1 op het punt weder naar bed te gaan. toen er zacht op haar deur geklopt werd. Het was Baptist Kom binnen, zeide zij. Bap - tist trad binnen met. slaperige oogen, slechts ten deele gekleed en de blootc voeten in do pantoffels. Heeft mevrouw de barones gescheld Ja, hebt gij niets gehoord Baptist keek zijn meesteres aan om te onderzoeken of zij ook droomde. Gehoord, wat stotterde hij. Men heeft, gebeld, zei me vrouw do Méziere, en hot kwam mii voor dat ik op hétzolfde oogen blik do stom hoorde mijner doch ter, die mij riep. Lftóster. Bolden splitsten het nor. To niid don van hot gowehl van den stoi m bereikte een zwakke kreet hun oor. De barones opende snel hei venster en nu hoorden zij hei veel beter. - Men zou zeggen oen kind da» weent, zeide mevrouw, liet kiini van Christine. Baptist haalde do schouders op Meer waarschijnlijk een kiini dat men aan de deur gelogd heeft, oin het aan zijn lot over ie laten. - Hoe het ook zij, zei mevrouw de Méziere, ga zien. Ik zal dadelijk gaan nieuouu. En Baptist strompelde de trap af. Xa een oogenblik hoorde n vrouw, die voor het venster was blijven staan, hem roepen en schreeuwen Mevrouw Mevrouw Zij ging op haar beurt naar he neden en ontmoette do diensti»o- ;le. die, verschrikt wakker gewen den, opgesprongen was. en ui', haar kamer snelde met den uit roep Wat is er Ik weet het niet. antwoordde le barones, kom mede En Marie volgde haar meesteres Een droevig tooneel wachtte haar. Baptist die zoo ontroerd was, dat hij nauwelijks kon sin-e ken, hield in zijn armen een jon gen vrouw, die dood scheen en een klein kind. dat hit ter schreide van vrees en koude. Het snikte voor durend en trachtte te spreken. De barones bad baar dochter e.i haar kleinzoon herkend. Met oen hartverscheurende?! kreet wierp zij zicli naast hen neer. Mijn dochter!.. Mark!.. En zij kuste hén hartstochle lijk, tegelijkertijd, lievig schreiend. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1