Opnieuw ontvangen: lijk hot aantal dooden te schatten. Do ramp wordt toegeschreveai aan oen onderzèesclie vulkanische uitbarsting. Nieuwe graansoort. Uit Ottawa wordt gemeld, dat 'in oon landbouwproefstation een nieuwe tarwesoort is verkregen, ilio van groot, belang voor Cana da belooft te worden daar deze 100 dagen na het zaaien reeds rijp is. De tarwesoort is „Garnet gedoopt en met veel succes heeft men proeven genomen in Albe da en Manitoba. Thans zullen ook proeven te Minneapolis worden genomen. Een te zacht kussen. ITol hoofd van den Gemeente lijke Geneeskundige Dienst te Heerlen, dr. J. A. Kranendonk- Duffels, deelt ter waarschuwing van moeders het volgende mede Verleden week schouwde ik het lijk ie .au een zuigeling, ongeveer zeven maanden oud. Den avond te voren was de baby volkomen ge zond ie slapen gelegd en to,t. haar grooton schrik vond de moeder den volgenden morgen liet, kindje dood in de wieg. Wat was er gebeurd Het kind je was 's avonds te slapen gelegd niet zijn hoofd op een zacht, wiek, voeren kussen. Des nachts is het door een of andere oorzaak omge wenteld en met het hoofdje in den kuil van het kussen gekomen. Het hooft zich daaruit niet. kunnen vrijmaken en is wegens gebrek aan adem in deze houding gestikt. De verschijnselen van dezen vo,r - si ikkingsdood waren duidelijk op hef, lijkje waarneembaar. Do baby was altijd kern gezond ge weest. Dit betreurenswaardige feit is voor- mij aanleiding moeders te waarschuwen tegen liet gebruik van zachte, wooke hoofdkussens in wiegen en bedjes haror kinde ren. Men vervange deze door kus sens, gevuld met zeegras of niet te zachte kapok. Eerlijk,© echtgenoote. Bij W. D. op den I-Til, te Kaats heuvel, zoo meldt het D. v. N. Br., was dezer dagen een partijtje wasebgood gestolen, met een wei nig steenkolen uit een schuurtje. Van de daders geen spoor. Twee dagen later stond al het geste-lelie in een hak onder het, raam met een briefje, waarop vermeld, ;dat de vrouw van den dief geen geste 1 en goed in huis wi'do hébben, met nog twintig cent ingesloten voor de steenkolen. Een spartelende hond. Donderdagmiddag zagen eenige werklieden van de Winsc boter exp. Mij. te Groningeèn iets in het wal er spartelen. Zij meenden dat het een jonge hond was, die zich niet. kon redden. Een hunner nam de, moeite een reddingspoging te doen en het gelukte hem den dren keling naar hoven te brengen. Groot was de verrassing, toen men bespeurde niet oen heest, maar een kind te doen tt hebben, 't Was oom 7-jarig jongetje, dat spelend te water was geraakt. ITct jongetje heeft geen nadee- lige gevolgen ondervonden van zijn in dit jaargetij wel ietwat frissche had. Tc veel onderwijzers. Hoe groot het te veel aan onder wijzers is, blijkt uit het aantal sol lirilantcn. is, blijkt uit hot aantal sollicitanten. In zeer kleine plat telandsgemeenten, die voorheen nauwelijks een voordracht van drie gegadigden konden opmaken dingen nu van 50 tot 200 en meer leerlingen naar een betrekking. Familiekerkhof. Dezer dagen, schrijft men uit Woidum aan de: „Leow. Crt" if het 100 jaar geleden, dat een be gin werd gemaakt met den aan - log van hot zoogenaamde Buma- kerkhof alhier. De archieven mel den daaromtrent, dat de heer mr. Bernhardus Buma hij zijn benoe ming tot grietman van Bardera deel in 1816 aan den Zuidkant van ons dorp Bornia-State stichtte, waar hij zich metterwoon vestig de tot zijn aftre.den in 1835. Ge^ noemde state is in bezit der fami lie gebleven tot 1865, toen is zf afgebroken. In den winter van 1825 en 1826 liet de grietman aan de Westzij de van lie.t dorp oen begraafplaats voor do familie aanleggen, die on der den volksnaam bekend staa* als het Buma-kerkhof. De eerst - hegravene was zijn cchtgofnoote vrouwe Roline Maria Hora Sicca- ma, overleden den 15 Januari 1826. Thans-rusten er roods velen. Alle graven zijn met zware zerken ge lekt. Op de meeste van deze staan familiewapens. Een der grafstee- ncn is naar hier overgebracht en lag vroeger op hét Martini-kerk - hof te Sneek, waar hij het graf dekte van twee leden der familie Buma uit de eerste helft der 19de eeuw. De begraafplaats is thans geheel omgeven .door opgaande hoornen en struikgewas. Aan don ingang staat een ijzeren hek waar op het, bekende Memento Mori is geschilderd. De hongerkunstenaar Wolly bijna verhongerd. De Hollander Wolly uit Leiden die zich te Parijs in een glazen kooi had laten insluiten, om zich 30 dagen zonder voedsel tot zich te nemen, ten toon te stellen, heeft Zaterdagnacht een zenuwcrisis ekregen. Hij verbrak zijn glazen kooi. Hij is naar het. ziekenhuis overgebracht. Kermis afgeschaft. In de te Opperdoes gehouden eeme,enteraadsvergadering is m T 5 tegen 2 stemmen besloten de leer mis af te schaffen. De mist. Zaterdagavond is in het Oosten des lands zulk een geweldig dik ke mistkomén opzetten, dat het verkeer op de wegen zoo goed als geheel is stopgezet. Verschillen de auto's zijn onderweg blijven steken. Een automobilist, die er nog in geslaagd is van Rotterdam naar Deventer te komen, deelde de Tel. mede, dat hij tusschen Amersfoort en Apeldoorn een vrachtauto in do sloot had zien liggen, terwijl een andere anto tegen een boom was opgereden. I-Iij had niet kunnen nagaan, of hier bij persoonlijke ongelukken wa - ren gebeurd. Een autobus, die uit Deventer naar Apeldoorn vertrok is bij den oprit van den Twelloschcn dijk van de helling gestort en omgesla gen, daar de chauffeur door. de,n mist misleid, de. verkeerde rich - 'ting had genomen. De autobus zat vol menschen, die er wonder boven wonder met den schrik af kwamen, op een kleine vei won - ding na, door een dhr vrouw'lij- ke passagiers opgeloopen. De rei zigers konden voor het grootste deel nog hun bestemming berei - ken per terin. zigde statuten behandeld. Het bleek dat de vergadering zich met dit-concept kon vereenigen. Daarop kwam in behandeling een concept-Huishoudelijk regle ment, waarmee dcmverecniging e- veheens accoord gmg., uitgezon - derd de heer^Wijdenes-Spaans, clie een enkele wijziging voorstel de. welke door het bestuur in o verweging zal worden genomen. Toen volgde behandeling van het reglement voor een afzonder lijke spaarbank, waarmee de ver gadering insgelijks zich bleek te- kunnen vereenigen. Daarop rond vraag en sluiting. ANNA PAULOWNA. - Vrijdagavond 20 Nov. had een buitengewone algemcene vergade ring plaats der Coöperatieve Boe renleenbank in de zaal van Voor burg, in verband met de nieuwe cooperatiewet, waardoor Statu tenwijziging noodzakelijk gewor den was. De voorzitter, de heer G. J. Lo- vink, heette de aanwezigen wel - kom. en in het bijzonder het eere lid, den oud-voorzitter C. Wijde - hes-Spaans Jr., Voor het kunnen wijzigen der Statuten was drie vierde van het aantal leden noo- dig en hoewel het Bestuur heel dankbaar was voor de groote op komst, toch had het niet verwacht dat dit aantal hedenavond aanvve zig zou zijn. Immers, er waren 280 leden, zoodat er 210-zouden moe - ten opgekomen zijn en dat was als men denkt aan ouden van da gen en zieken, wel niét te ver wachten, ook niet liet geval. Men zou dus over een week weer moe ten vergaderen, maar het zou voor al voor de velen die van verren afstand 'waren gekomen, nu toch wel teleust.cllemd zijn om thans maar dadelijk geheel onverricli - terzake maar weer huiswaarts te gaan. Voorgesteld werd daarom, dat men het ontwcrp-Statuten wel in behandeling, zou nemen maar de aanneming of verwerping tot de volgende vergadering zon uitstellen. Hierop las de heer A. de Boer de notulen der vorige vergadering welke onveranderd werden vast gesteld, met dank voor de uitvoe rige weergave. Medegedeeld werd, dat enkele leden bericht van verhindering hadden gezonden. Voorzitter zet te vervolgens uiteen waarop hoofdzaak de wijzigingen neer - kwamen, en daarop werd arti kcls gewijze het ontwerp der gewij Ni WfcSfe' BRIEF VAN TEUN AAN HARM Anna Paulowna, Nov. 1925. Beste Harm! Het leven gaat hier zijn gewone sleur en veel bijzonders valt er niet Te vermelden. Toch krijgen we dagelijks-dikwijls een J,welko me" afwisseling aan de cteur door de vreemde „ersatz-werkïoozen" die niet allerlei klagende smoes jes achter de; lieve duiten van on ze huismoeders trachten tte ko men. Ik lieb dezer dagen zulk 'n garen- en bandkoopman eens ge volgd en zal nu aan jou, Harm, de merkwaardigheden eens vertellen. De „wcrklooze" komt dan aan slenteren. een doosje in de har den en trekt, z'n gezicht in de plooi als hij aanbelt bij z'n eerste klant ..No. 15a. Tingeling. .ling. Wach ten in stilte. Gestommel -achter de deur. Eindelijk wordt zij e;ven ge opend "en 'n wit vrouwengezicht gluurt door de kier. Watte Juffrouw, heb. u niet een par tijtje veterband noodig van een ar men jongen wcrklooze, vader van Nei man, heusch niks Drie bloeien van kinderen, 'n zieke vrouw, de hemel zal je zege nen juffrouw, 'n potlood dan? Fij ne' potlooien Pats. De deur flapt dicht. Ver hardheid No. 17a. - Juffrouw, een werkeloos va der van vijf-en-twintig, niet drie loeien van kinders, zonder eten.. Nee maiv pie^kenne net an de gang blijve Mooie potlóöien, juffrouw, drie cent.c maar; veterband ijzersterk; ik ken het''u laten zien Neeë! Ze zoekt haar portemon naie, doch kan ze niet vinden Nou man, ik ken me por terne- nee nic vinden, kom nog maar 's terug Ik ken wel" even wachten, juf. Nee, kom morgen maar! Deur klapt dicht. Besluitelooze luiheid No. 17b. Ringring. .tingeling ringelinggeling Ken je nou heelegaar geen werk krijge Juffrouw, ik heb jare en jaré gewerk. Ik hen d'r nou vijf-ender- tig, met zes kinders en eein dooie vrouw, en altijd goed de kost ge had. Maar tijdsomstandigheden Juffrouw zucht belangstellenJ. - Maar waarom ga je nou erts niet. naar hét. Heilsleger of zoo iets, vrind Bin ik gewees, juffrouw. Maar ze li ebbe me wegge jaag omred e ik niet zingen kon Of naar dominee van de Kerk of naar de pastoor Juffrouw,' ik ben zooveel a»s vrijdenker O, dan heb ik niks gezeid. Vrij denker is niks denker, zee mijn man zaliger altijd. Deur valt langzaam in het slot. Exslusief-geloovig. No. 19a'. - Man, wc hebben niks noodig. - Poliooien? Fijne stofdoeken? - Heef mevrouw allemaal al - Pracht van plumoos Klee- renhaiigers Neeë, man. Voor een werkloos huisvadei, met vier zieke' kinderen, één dood zonder moeder Stilte. Wachten Eén minuut, twee minuten... - Mevrouw vraagt, of je niet werken kan. - Lamme arm, juffrouw," pas uit, 't ziekenhuis. Weer stilte. Weer wachten. Drie minuten. Dan bonkig trapff'1- stommel. 'n Vuil dienstmeisje rent van de trap af mét 'n wit papier tje, waarin geld - Asjeblieft! Compliment van de. juffrouw en je mot werk zoeken. Vrindelijk' bedankt. Onze lie ve Heer zegen je, kind Op straat gaat liet papiertje van twee centen af Twee heele centen. De gift mag niet gezien worden. Daarvoor die nen ook de collectezakjcs in de kerk, niet om de veelheid maar om de schaamte te bedekken. Wcrklooze met veterband asch- grauw met woedende oogen: En nou kenne jullie voor mijn part allemaal omwaaien, leelijkc krenten. Als ik nog'ris rijk wor cn jullie vragen, dan krijgen jullie niet meer dan de vlooien van me personeel. Kan je gelooven, kale schooiers. En as jullie dan nog praatjes maken, laat ik de plisio kommen om je te viercndeelen Apen -Zoo zie je, Harm, 'n koopman in veterband is ook al geen V'" not, maar liet is voor onze dames 'n genotvolle afwisseling. TEUN. GEMEENTE WIERINGEN. -Wij maken onze lezers op merkzaam op heit concert voor vi ool en orgel, dat morgen (Woens dagavond door Mej. I. Ie Roy e;ii Ds. Van der Veen in dé Doopsge zinde Kerk te Hippolijtushoef wordt gegeven. Wie werkelijk iets schoons van beroemde componis ten wil hooren, vergui- mé deze. gelegenheid niet. -Zaterdag avond was het hier op het eiland dik van mist doch vooral ook op zee. De havenlich ten waren niet te onderscheiden en toen dan ook dei motorbotters van G. Rotgans en H. Koster des avonds te 7 uur voor de haven tei Den Oeevr kwamen was het hun onmogelijk binnen te komen. Wel kon men hun vanaf de wal beroe pen, doch zelfs de lichten van 'n auto die, men op den dijk had ge reden drongen niet tot liun door. Eerst te 10 uur wisten zij zich te orienteeren en veilig de haven mond binnen te varen. -Vanwege de afdeeling Wie lingen Het Witte Kruis werd Za terdagavond in Hotel De Haan on der grootëi belangstelling de Ma lariafilm vertoond. Verschillende, opnamen gaven aan hoe deze. ver- dervieaTijke diertjes de menschen de beruchte koorts kunnen bezor gen. Gelukkig komt het op Wie- ringen niet voel voor. Volgons Dr. Piccardt, die een en ander toe lichtte had hij gedurende zijn prac tijk slechts 25 gevallen hier be handeld. In de. Gasthuissloot tte Den Oever schijnen de gevaarlijke muggen nog 't meest te huizen. Waakzaamheid voor en verdel ging »van de malariamuggen blijft dus aanbevolen DOOPSGEZ. GEM. Woensdag 25 November 8 uur Kerkconcert in de Vermaning te Il.hoef. Zie advertentie. Vrijdag Bijeenkomst .Tongeren- Groep 1925 Aanvang te acht uur. Vrijdagmorgen werd pai omrue per hekend gemaakt dat geduren de eenige dagen geen electnsch licht zou branden. Wat blijkt nu? De dynamo v.d. Centrale is ouher stelbaar gebroken op 't. moment, van de breuk vlogen de stukken in het gebouw rond. De Chei-Ma- chinist is direct afgerejist om een nieuwe aan te koopen zoodat we tot dien 'tijd zonder licht zit teil- Een echte strop voor de inwoners van Den Burg niet de lange avon den en in den St. Nicolaastijd. V.V.A.P. De Zondag door V.V.A. P. te Barsingerhorn gespeelden wedstrijd is door haar met 10 cwonnen. Zij kreeg daardoo- me,er dan zij verdiende want van de anderhalf uur speeltijd is B. bijna een uur in de meerderheid geweest. Gebrek aan een schut - ter is echter oorzaak geworden van de nederlaag. Door een vrije schop buiten het strafschopge - bied maakte V. 20 minuten voor het einde door de kleinste Harder het eenige doelpunt uit de wed strijd. Door het zeer slechte ter rein was het dikwijls een trap- maar-raak systeem, waaraan B zich het best wist aan te passen. Zondag a.s. moet V. naar Atlas te gast. Waar men in de duinen nogal vee,l klemmen en strikken vindt verzoeken wij de heeren uit te kijken dat zij niet zullen strui kelen. ADVERTENTIEN Heden overleed tot mijn diépe droefheid in het St. Eliza- betli gesticht, te Alkmaar mijn ge liefde Echtgenoot en der kinde ren zorgvolle Vader, de heer WILLEM SNOOIJ, in den ouderdom van 44 jaren. Zwaar valt ons deze slag, doch wij liopen te berusten in den xv±\ van Hem, wiens doen liefde en wijsheid is. Wed. W. SNOOIJ-KUIT. Willem en Geertje. Wicringen, Oud Gest 23 Nov. '25 Eenige en Algem. Kennisgeving. Autobus gekanteld. Te Zaandam is Zondagavond op; de Westzanerdijk ter hoogte van de Israël. Begraafplaats een auto bus van de Mij. „Zaanland", die den dienst ZaandamWestzaan onderhoudt, gekanteld en in den onderdijk gevallen. Dc oorzaak is te wijten aan de duisternis e«i dichten mist, waardoor dc chauf - feur voldoende uitzicht werd be lemmerd, zoodat hij zonder zulks te weten te dicht langs den berm reed. De twaalf inzittenden kon- dan slechts met groote moeite uit hun benarde positie worden ge red. De doktoren De Wit en Van Dam geassisteerd door een broeder van de kliniek, verleenden de: eerste hulp. Verscheidene passagiers be kwamen ernstige wonden. De bus werd geheel versplinterd Zuiderzeefonds. Een ontwerp is ingediend tot wijziging van de begrooting van uitgaven van het Zuiderzeefonds voor 1924. Voor opnemingen, pei lingen, grondboringen, enz. is, blijkens de toelichting 13.000 gul den* moer noodig gebleken. Den Burg in duister. Texeï. Na reeds den geheo'en a- vond slecht gebrand te hebben, liet het Electr. licht, oDonder dagavond omstreeks zeven uur ge,heel in den steek. Alles was in volslagen duisternis gedompeld on den geheolen avond b'ce. dit Heden overleed tot onze die pe droefheid in het St. Elizabeth- gesticht te Alkmaar onze gelief de Broeder, Behuwdbroeder en Oom, de heer WILLEM SNOOIJ, in den ouderdom van 44 jaren. FAM. SNOOIJ. Wieringen, 23 Nov. 1925. Heden overleed tot onze die pe droefheid in liet St. Elizabeth gesticht te Alkmaar onze geliefde Schoonzoon, Zwager en Oom, do- Heer WILLEM SNOOIJ, in den ouderdom van 44 jaren. Allen zullen beseffen hoe zwaar ons dit verlies weder treft. Jn. KUIT en FAM. Wieringen, 23 November 1925. ZIE ADVERTENTIE VAN ONS ZELDZAAM GOEDKOOP St. NICOLAAS - PAKKET ter wagrde van 4 gulden, NU SLECHTS voor TWEE. jBestelt onmiddellijk, opdat gij niet te laat. kome. Boek- en Papierh. Bosker H.hoef. Blanke gebeukte stokvisch a 75 ct. Fijne haring puik a 6 cent. Nog Friesche rapen, wortelen en uien. Dekens, ja, die de prijzen ziet, koopt bij een ander niet Aanbevelend WED. C. DE WIT.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2