hit mm. j. e. keïïss 16e Jaargang. Vrijdag 27 November 1925. No. 95 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HEERENBAAI. PQRTORICO. BLANKE BAAI. PRUIMTABAK. WIERINGER COURANT COHN J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.1C. BUREAU: Hippolytushoel Wierlngon. Telef. Intereomm. No. 10. GEMENGD NIEUWS. Oin de Regeeringscrlsis. Naar „Het Volk" verneemt stelt mr. Marchant zich voor, om bij de vorming van het kabinet over leg te plegen voorloopig met geen anderen dan den voorzitter der Ivath. Kamerfractie, mgr. Nolens en den voorzitter der soc-dem. fractie ir. Albarda. "Bij dit overleg zal hij zich bedie nen van het door hem te Rotter - dam ontwikkelde programma van 16 punten, wolk program hij heeft opgesteld als een compromis. Ge noemd overleg zal aanvankelijk mondeling worden gevoerd, waar na het bij de besprekingen verhaa hielde schriftelijk zal worden bqves tigd. Na afloop van het overleg wordt overgegaan tot publicatie ervan, evenals dr. Bos in 1913 heeft ge - daan. Uit Den ITaag wordt gemeld, dat mr. Marchant Woensdagmorgen een onderhoud gehad met mgr. No leryjj, den leider der R.-K. Tweede Kamer-fractie. Mr. II. P. Marchant aan wien door H. M. de Koningin opdracht is gegeven tot het vormen van een kabinet, hojeft Woensdagmiddag een onderhoud gehad met ir. Al- barda, voorzitter van de S.D.A.P.- fractie. Kromme centen. Eenigen tijd geleden werd, in de pastorie te Limmel.bij Maastricht, ingebroken. De dief moest zich te vreden stellen met een hoeveelheid kleingeld uit de offerblokken. De( pastoor vertelde, dat zich onder het. gestolene o.a. een duizendtal kromme, beschadigde en scheove centen bevonden. De recherche trahitte nu uit te vinden of ie mand soms kromme centen in beta FEUILLETON. No. 24. Welnu, zei de ongelukkige vrouw, wat zijt ge voornemens te doen Waarom zijt ge mij in mijn schuilplaats komen vervolgen Om u te vragen, tot mij terug tedcoeren. Maar ik zie, dat het slechts vergeefsche moeite zou zijn. Daarom behoef iknog slechts hetvonnis te doen uitvoeren dat mij het recht geeft, mijn zoon op te Voeden. Wilt ge mijn zoon ontnemen? zei Christinc, haar echtgenoot aanziende met oogen als die eener krankzinnige. De markies keek haar aan met een wreeden, onverbiddelijken blik en zei op bedaarden toon Ja dat is mijn vast voorne men. Zij sprong plotseling op. Nooit, riep zij. Ge kunt me dooden, go kunt me in stukkon houwen, maar mijn zoon ontne men, nooit U*nog uw zoon kunnen mij ont komen, want ik heb de macht mee gebracht om mijn wil door te drij ven. Alle uitgangen van het huis worden bewaakt en twee agenten verschijnen hoven aan de trap, de trap, de wet is met mij, weet ge dat niet Ellendeling, huilde zij. De markies had een stap gedaan naar de deur. Hij bleef nog even staan om te zeggen Het is nog tijd om te kiegen. Ik weiger. Ge hebt het gewild, zei de I Tabaksfabriek „De wakende Leeuw" Laat I2ö - - - ALKMAAR. 70, 80, 100, 120, 140, 150, 160, 180, 200, 225, 250 en 350, 400 450 en 500 cent per pond. ling gaf. Eindelijk werd Woetns - dag gerapporteerd, dat bij den win keiier S. iemand vijf kromme cen ten tegelijkertijd in betaling hau gegeven. Direct werd een en ander onderzocht. Het bleek, dat zekere R die in een kosthuis aan de ove- zijde van de pastorie woonde de geldstukken had uitgegeven. R. blijft ontkennen, doch de bewijzen tegen hem zijn overstelpend. „De centenslokker." De populairste man van Volen- dam is thans daar met „verlof." Hij woont feitelijk in Amerika Het is de oud-Volendammer Hem G., bijgenaamd „de Centenslokker. Laten wij eerst gaan vertellen, lezen wij in de „Tel." waarom hij te Volendam de meest populaire man is. nen Volendammer gaat zelden ver van. huis. Hij is gehecht aan zijn dorp. Daar voelt hij zich het meest thuis. Slechts enkelen maken op dezen regel oen uitzon dering De „Centenslokker" hé- hoort tot die enkelen. En omdat hij als een armen jongen wegging en nu „rijk" terugkeerde, is hij „de man van den Dijk" (de hoofdver - keersweg van Volendam). 't Is nu pl.m. negen jaren gele den, dat G., die op zijn beurt weer van een populairen Volendammer afstamt (hij is n.1. een kleinzoon van wijlen „Geert van Jan Pand jes", die vele malen poseerde voor kunstschilders en wier woning, het kleinste huisje van Volendam, steeds door de vreemdelingen werd bezocht) varensgezel was om op een zijner tochten tijdens den oor log in Californië achterbleef. Na een leven vol avonturen, wist hij zich op te werken tot caféhouder in New-York. Dit moet in het drooggelegde Amerika een zeer winstgevend baantje zijn Hij is met het stoomschip „Vo lendam" naar Holland gekomen. Dit snoepreisje naar Volendam kost hem wel 1000, maar hij heeft veel meer „op zak", aldus vertelt men te. Volendam. Fabelachtige bedragen heeft „de Neef uit Amerika" verdiend. Geen wonder, dat het geheele dorp het hoofd op hol is gebracht. Een ieder is vol van de avonturen van den „Centenslokker" en van zijn vrijgevigheid. Speciaal in de café's geeft de populaire man blij ken van zijn gulheid. Wanneer Hein er is, loopt ieder café vol. Eén der café-houders moet zelfs dezer dagen extra-personee,l gerequi- reerd hebben Tijdens een uitvoering tes Volen dam deed op een avond het gerucht de ronde, dat „de Centenslokker" in de zaal aanwezig was, wat de geheele zaal bijkans in opschud - ding bracht. Gelukkig bleek het slechts de broer van de „beroemd- markies. Hij rukte woest de deur open en verliet het vei trek. VIII. De politie. Eerst op dit oogenblik, nu de mark fes verdween met een be dreiging op de lippen, begreep Christine de volle uitgestrektheid van de ramp, welke haar bedreig de. Zij was gevonden. Geen strijd kon meer baten, weerstand was onmogelijk. Men ging haar haar zoon ontnemen Zij viel op de knieën, Paul aan roepend, maar tevergeefs. Daarop snelde zij met de gebaren eener krankzinnige naar de kamer van een harer buren. Deze, die met Mark op een klein stoeltje naast zich zat te werken, sprong snel op, toen zij haar zag binnentreden. Zij maakte e<en ge baar van de grootste verbazing en schrik. Wat hebt ge vroeg zij. Hebt ge niets gehoord Neen, niets. Die man hee.ft mij terugge vonden. Die man vroeg do andor er niets van begrijpende'. Die man, mijn echtgenoot. Hij gaat juist weg en wil mij mijn zoon ontnemen. Zij greep Mark in haar armen hief hem hoog op.drukte hem aan het hart als om hem te beschermen en te verdedigen, en zeide Ja, mijn kind, mijn aangebe den Mark, men zal li mij ontne - men, aan mijn armen ontrukken, aan mij, uw moeder. Zonder er iets van te begrijpen, heid" te zijn, zoodat het „incident" spoedig geëindigd was. Men zegt, dat eenige Volendam- mers met G. naar Amerika willen vertrekken, om eveneens rijk te worden. DE STORM. Beurtschip gezonken. Men vreest dat vier man zijn omgekomen. De N.V. J. en A. van der Schuyt's Stoombootrijderij, directie van een stoomboot dienst RotterdamZwol le, heeft bericht ontvangen, dai de stoomboot „Nijverheid" op de Zuiderzee door zwaar stormweer overvallen en gezonken is. Men vreest dat de bemanning omgeko men is. Een Volendammer visscher had op twee uur afstand van het Ketel liep een vrachtboot gezien, welker bemanning in den mast hing. Latei- was die boot gekapsijsd en gezon - ken. Daaruit heeft de visscher ge concludeerd, dat de bemannig ver dronken is, hoewel het volstrekt- bewijs daarvan op het oogenblik nog niet voorhanden is. Wegens het slechte weer kon de visscht - man niet in de nabijheid komen. Hij moest zelf te Elburg binnen loopen en heeft daar naar Kampen getelefoneerd. Daar wachtte men Woensdagmiddag de „Nijverheid." Het schip is echter niet binnenge komen. Volgens mededeelingen van de directie is de Nijverheid een volko men zeewaardige boot, die roi- dingsmateriaal aan boord had. Zij heeft dan ook nog een vleugje hoop dat, als de koude en het ruwe weer de bemanning niet hebben doen bezwijken, zij nog in leven zijn. De bemanning van de boot, waar van kapitein slot de gezagvoerder was, bestond uit vier koppen. Van hen behoorden twee thuis te Rot terdam, éen te Zwolle en éen te Kampen. Te Enkhulzen kwam van den burgemeester van Wei vershoof te- drukte het kind zich tegen zijn moeder aan, weenende omdat hij haar droefheid zag en door zijn tranen heen snikte hij Ik wil niet van u weg. Ik houd zooveel van u moedertje. Met een waanzinnig gebaa wees zij naar de deur en zei Luister, hoort ge hen Een groot rumoer werd gehoord op de trap, een lawaai van stem men en naderende menschen. Haar buurvrouw plaatste zich voor haar. Vrees niets, zei ze. Ik ben bij u Maar wat zult ge doqn, gij al leen tegen al die gewapenden, te gen de wet Blijf hier. Men zal bij mij i.iet binnendringen. Christine nam haar zoon bij de hand en zij bleven onbeweeglijk «taan luisteren. De indringers waren op het por taal, slechts door de deur van hen gescheiden. Men hoorde hun stem men, ja. bijna hun adem. Een hun ner zeide Daar is het. Toen werd er met geweldige kracht op de deur geslagen, een slag, die over het geheele portaal dreunde en een stem riep Doe open in naam der wet Werktuiglijk verborg Christine haar zoon achter zich en naderde, haar buurdame. Beiden schenen geen druppel bloed meer in haar aderen te hebben. Mark weende voortdurend, zonder te weten waar om, maar verschrikt door het la waai. Bij Christine had men natuur - lijk niets opengedaan. Men klopte opnieuw en dezelfde stem herhaal de- :v jL In naam der wet, die open. Dezelfde stilte. Daarop volgde de aanval, er werd geschopt, gevloekt en hout kraaktte. Men liep de deur in. Christine en haar buurvrouw keken elkander aan. De eerste waagde te zeggen Ge ziet wel, ik heb 't u gezegd. Ze deinzen voor nieits terug Men hoorde in het vertrek van Christine zware stappen. Deuren werden met geweld opengewor - nen, meubels verschoven en daar op volgden uitroepen van woede en verbazing. Men was blijkbaar teleurgesteld. Wij hebben hen gefopt, zeide de buurdame, zij hebben piemand gevonden. Er volgde een stilte. Het scheen, dat de mannen opnieuw op het portaal stonden om te beraadsla gen, wat er nu moest gebeuren. Men hoorde een dof geprevel, maar vat er gesproken werd, was sitei te onderscheiden. Tegen de deur staande, volgden de beide vrouwen angstig elk ge luid. Toen hoorden zij plotseling etn stem, die zeide In naam der wet, doe open. Wie zijt gij De commissaris van politie. Wat wilt ge Onderzoeken of de markiezin d'Arbois hier is. Daar hebt tre geen recht toe, antwoordde Christine's buur vrouw. Ik doe niet. open. Dan, zei de stem. zullen wij de deur moeten verbrijzelen. En een vreeselijke trap werd er tegen gegeven. Het volgende oogenblik bezweek de deur en een tiental mannen stormde het vertrek binnen. On - lefonisch bericht betreffende de stranding van een visschersvaar - tuig bij de Drechterlandschc - wering. Een sloep van het schip was reeds op den dijk geworpen. Later is het vaartuig zelf door ii>u stormwind voortgedreven tol j den havenmond van Enkhuizen Met behulp van eenige visschers is het gelukt het vaartuig, dn aak .Lemmer 75," veilig binnen te bi vn gen. Het tuig was geheel vernield. Een gedeelte van de Enkhuizer visschersvloot is, hij het visschen naar bot en schar, (ïoor den storm overvallen. Nog niet teruggekeerd zijn de „E. H. 15", schipper Buis H." 18, schipper B. Jeltes „E. II. 94," schipper Wouter Moens. "Jit een nader bericht blijkt, dat de drie Enkhuizer vaartuigen die tijdens het visschen door dep storm werden overvallen, terecht zijn. Ze zijn behouden te Medemblik bin - nengekomen. De Urker veerboot „Insula" is van LTrk te Enkhuizen aangeko men, maar heeft don terugtocht niet aanvaard. De Harlinger boot „Prins Hen - drik" is van Enkhuizen uitgex. i.-n maar moest wegens storm terug- keeren. Agent voor Wieringen ilIS WILMS, HIPPOLiTUSHOEF Uit Monnikendam meldt men De Noordwesten wind (loet het buitenwater sterk wassen. Om acht uur Woensdagavond was de stand reeds twee meter boven A P. der hen bevonden zich de markies d'Arbois, Lantin, Eendenbek en zijn vriend Buikje, een commissa ris van politie en eenige agenten. De geheele wet, zooals Christine zeide, al de macht. IX. Valsche beschuldiging. De markies had Christine niet voorgelogen. Hij was niet alleen gekomen. Zoodra hij eerst door Lantin en later door Eendenbek. op de hoogte was gebracht van al le gebeurtenissen, welke met haar ontdekking in verband stonden, toen hij hoorde, welk bestaan i'. idde onder den naafn van me vrouw Leblond, had een heviere toorn zich opnieuw van hem moes ter gemaakt en was hij naai- den commissaris van politie der wijk gesneld, om hem op rkr» hortte van den toestand te brei n. 'lij woonde in do provincie, was £re- huwd, had een kind, en zijn vrouw was den huiselijken aard ont vlucht, zijn zoon medenemend -. Daarop was er een procesver - baal gevolgd. De rechtbank had aan den vader de' zorg voor liet kind opgedragen. Terwijl hij dit alles vertelde. I - r de de markies op do sclirip» fel van den beambte al de stukken, waarmede hij zich gewapend han, de kopie van het vonnis en de op roepingen, welke onbeantwoord waren gebleven, omdat het kind en de, moeder verdwenen waren. Do commissaris, dio liet verhaal oplettend gevolgd had, gevo. diep medelijden met dezen vader, die zijn zoon zocht. - (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1