16e Jaargang. Dinsdag 8 December 1925. No. 98 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN EET WIERINGER COURANT COHN. J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytashoef Wierlngon. Telef. lntercomm. No. 19. St. Nicolaas' zonde. 't Was de- dag van Sinterklaas 's Avonds kwam met veel geraas Hij bij Pietje op bezoek Pietje kroop al in een hoek. Want hij deed veel kattekvvaad, Zoo dat méér bij jongens gaat. Maar toch bleek die ouwe1 Sint Van klein Pietje 'n goeie vrind Lekkers kreeg hij, o, zoo veel En ook speelgoed werd zijn deel. Biiifrï vernyming, zacht en teor Slaat klein Pietje d'oogcn neer, Maar verbaasd blijft z'n gezicht Op St. Niclaas voet gericht Van het standje hoort hij niets Want z'n oogjes zagen iets Zacht zegt Sinterklaas nu „Piet, Weet,, dat onze lieve Heer alles ziet, Wat j'in 't leven hebt gedaaa. 't Zal j'er later naar vergaan 's Avonds 't ciinde van de pret Ging klein Pietje naar z'n bed, Maar eerst bad hij: „Lieve Heer, Luister goed eens deze keer 'k Kreeg zooveel van Sinterklaas, 't Is zoo'n goeie ouwe baas Ach vergetcf 't hem asjeblieft Al»? hij wel eens heeft gediefd Want ik ben er zeker van Hij had Vadetr's schoenen an Gebruik goudgeld. Be tientjes zijn er weer. Ze worden door de Nederland- sclie Bank en door het Rijk uitge geven in groote hoeveelheid, véél grooter zelfs, dan vóór den oorlog het geval was. Men zal zich herin neren, dat bij het begin van den oorlog de uitgifte van officicele zij de geheel werd gestaakt. Maar ook voor den oorlog was het gebruik van gouden tientjes in ons land gering, véél geringer dan bijv. in Engeland, waar bet goud een dage lijkscli betaalmiddel was. In ons land was het. goud voor het over groot e deel in handen van de Ne- derl. Bank die het gebruikte voor liet buitenland. In den oorlog werd, zooals ge zegd, bet gebruik nog meer beperkt, n werd de uitvoer van goud verbo den. Den 28sten April van dit jaai, kondigde Minister Colijn in de Ka mer den terugkeer tot don gouden standaard aan, tegelijk in Neder- land, Ned. Indië, Engeland, Austra lië, en Nieuw-Zeeland. De Minister voegde er echter bij, dat de Nederl. Bank evenmin als yoor den oorlog gouden tientjes en vijfjes zou be schikbaar stellen voor het binnen- landsche verkeer. Alleen werd het uitvoerverbod opgeheven en wer - den de oude voorschriften in ver band met de wisselkoersen her steld. Sedert eenige weken is dat ech ter anders geworden. De Neder- landsclie Bankbetaalt in groote be dragen uit in tientjes. En het Rijk doet hetzelfde aan de postkanto - en, o.a. bij de uitbetaling van sa larissen. Wat de aanleiding daartoe is kunnen we slechts raden. Onze Bank bezit een enormen goudvoor raad. Maar voor dd circulatie wordt voornamelijk papieren geld gebruikt. Men wil nu blijkbaar trachten een deel van dien goud - voorraad in circulatie te brengen. Verschillende groote industrieele ondernemingen hebben dadjelijk at voorbeeld gevolgd en hebben hun looneri ook in tientjes uitbe - taald, waarvoor zo terecht kunnen bij de Nederlandsche Bank. Maar nu dient het publiek ook mee te werken, door dat goudgeld ook werkelijk in circulatie te hou den. Het moet dat goudgeld niet oppotten, maar voor zijn gewone betaling gebruiken. Daar zal een ingeburgerde ge woonte voor moeten worden over wonnen. We waren zoo gewend een tientje als een rariteit te beschou - wen, dat menigeen hef vasthield behalve nog, dat sommigen een gouden tientje liever in de kous stoppen dan een papieren tientje. Men zal echter nu ondervinden, dal tientjes geen rariteit meer zijn. W ie zijn loon in-tientjes uitbeltaald krijgt, kan ook moeilijk alles oppot ten. Dan zal hier spoedig ook ervaren worden wat men in Engeland al lang weet dat goudgeld veel ge makken heeft als dagelijksch be taalmiddel. FEUILLETON. No. 27. De markies wendde zich naar hem toe m<ei een blik, waarin schrik te lezen stond, al wilde hij het ook niet bemerken. Hij vroeg Wat wilt gc« daarmede zeg - gen Ik weet, ja ik ben er van over tuigd, dat ge het grootste gevaar zult loopen. Ha, riep de markies woedend gelooft gij dan ook, dat ik dien man vermoord heb Lantin keek zijn meester flink in de oogen en zei Ik ben er zeker van. Het was alsof de markies een lievigen schok kreeg. Mijnheer Lantin, zei hij, schijn baar onverschillig, denkt ge na bij hetgeen ge zegt Ho,e zijt ge tot een dergelijke veronderstel ling gekomen Door niets en alles. Niemand heeft mij iets gezegd, maar ik heb alles geraden en mijn overtuiging staat vast. Ge begrijpt, dat dokter Bernau niet minder overtuigd is, en ik weert zeer bepaald, ik weet uit zekere bron, dat hij de bewij zen zoekt voor het gepleegde mis drijf, dat hii ze hoopt te ontdek - ken en als hij daarin slaagt, dan zijn hij het en mevrouw de markie zin, die u in hun macht hebben. De schrik sloeg den moordenaar om het hart en het was of hij in wendig ijskoud word. Voor de eer ste maal van zijn leven was hij bang. Ilij was bang, dat het mis - drijf tegen hem zou getuigen hij was bang dat de geest van Paul uit liot graf zou opdoemen, om hem te beschuldigen en in het ver derf te storten. Op zijn buurt keek hij den heer Lantin aan en zei Indien het nu eens zoo was, als ik mij werkelijk daaraan schul dig had gemaakt, als de gevaren waarop ge zinspeelt, mij inderdaad bedreigden, zoudt gij mij dan kun nen redden O, zekeer. En hoe dan Ik zal het u zeggen. Laat hooren. Zoocven, gedurende de ont - moeting van mijnheer de markies en mevrouw uw echtgenoote, heb ik de houding var mevrouw de markiezin oplettend gadegeslagen Welnu Mevrouw de markiezin scheen mij overspannen en bovenmate op gewonden. Haar oogen hadden iets wilds. Men zou er op gezworen hebben, dat zij niet bij haar ver stand was. Indien men dat kon doen verklaren door een handig ge neesheor. De markies had gesidderd. Ik begrijp u, zei hij gij wilt dat ik mijn vrouw voor krankzin nig doe doorgaan Juist. O, zei de heer d'Arbois, den zaakwaarnemer aanziende, ge zijt grooter schurk dan ik Ik koester den wensch, mijn heer den markies nuttig te zijn en ik zie geen ander zeker middel. Dit zou inderdaad een mid del ziin. Een onfeilbaar middel. Is de krankzinnigheid van mevrouw de markiezin eenmaal vastgesteld dan kunt ge haar doen opsluiten Schapen zeer stug vooral bij wei- deoverhouders 30 a 40 Vette jonge schapen 40 a 45 zware cude schapen 35 a 40 Vette var kens met veel goede kwaliteit tot 94 cent per Kilo. Uitvoer biggen 84 a 90 cent. MARKTOVERZICHT. Op het platteland zien de sla gers wel eens met afgunst tegen hunne collega's in de stad op, we gens den grooten omzet en de ge makkelijkheid waarmee zij alle waar kunnen plaatsen. Maar zij weten dan misschien niet, dat me nig stadsslager wel gaarne in de schoenen van een platteland,en* zou willen staan, 't Is hier ook even - wel vaak, dat de schijn bedriegt, men ziet alles van buiten, maar kent den werkelijken toestand niet. De stedeling heeft zelfs mM moeilijkheden te kampen, diet op het platte land niet bestaan. Zoo bezit b.v. Amsterdam eigen vleesch winkels met Argentijns of Duitsch vleesch, waartegen niet te concur roeren is. De stad heeft een duur abattoir en maakte op dat bedrijf in 1924 toch nog een winst van 246,242,—. Dat alles gaat ten koste van den slager. Dus het is er al geen goud, wat er blinkt. Wat de markt van Donderdag te Schagen betreft, daar waren goede vette koete vast, ein iets hooger, le kw. f 1,30 a 1,35 per Kg. 2e 1,20 a f 1.25 melk en kalfkoeien 300 a 450 Kalfvaarzen 200.a 225; nuchtere kalveren, handel goed f 13,— a 28,graskalveren voor namelijk voor de slacht 75,n f 1,25,—. Kiloprijs 0,80 a 0.95. en niemand hecht meer eenige waarde aan hetgeen zij kan zag - gen. Markies d'Arbois volgde deze redeneering oplettend. Zij scheen hem flink en helder toe, wel in staat om iedereen die niet bevoor oordeeld was, te overtuigen. Het zal noodig zijn e.an ge neesheer te vinden die een weinig wil medewerken. Ik bblast er mij mede, er een te zoeken. Ik heb er zelfs een op het oog, een man die zeer in aan zien staat, een beroemd zielkun dige, die de zonderlinge eigen schap heeft, om overal krankzin nigheid te zien. Mevrouw de mar kiezin zal verdwijnen zonder dat iemand er iets van bemerkt. Dan blijft de dokter nog, zei de heer d'Arbois. O, die, zei de heer Lantin op zonderlingen toon, dien noem ik voor mijn rekening. Als mijnheer de markies mij vrij spel laat, sta ik voor alles in. De markies keek den heer Lam tin aan. Ilij was bang te begrijpei wat de schurk bedoelde. Om hem niet te verplichten zich nader te verklaren, zei hij Ik geef mij geheel in uw han den en als ge slaagt kunt ge van mij alles vragen wat ge wenscht en als hel in mijn macht staat, zuil ge het hebben. Met deze woorden scheidden de twee ellendelingen. Markies d'Arbois had zich naar het hotel doen brengen door dok - ter Le Blanc. Deze dokter, een beroemd ziel kundige, was afkomstig uit de buurt van Tours, maar sedert ver scheidene jaren woonde hij te Pa rijs. En werkelijk, van het eerste on- GEMENGD NIEUWS Steun aan Canadeesche veehou ders. liet „Ned. Wbl. v. Zuivelberci - ding en -Handel" deelt mede, dat het Ministerie' van Landbouw m Canada de veehouders in Noorde lijk Ontario gedurende 3 jaar fi - nancieel zal steunen, met het doel den veestapel te verbeteren en tot de oprichting te komen van eenige coopeartieve zuivelfabrieken op geschikte plaatsen. Voor elk aan - deel dat een veehouder in een zui velfabriek neemt,, wordtt hem 20 door de regeering vei strekt. Het Canadeesche gouvernement is van mcening. dat er hier een groote toekomst voor de zuivelbe reiding ligt, daar men er de be schikking heeft over niet minder dan 12 millioen ha van het vrucht baarste land. Botercontrolestation „N.-Holland. In de Vrijdag, onder voorzitter schap van den heer TI. K. Koster te Alkmaar, eghouden jaarvergade ring van het Botorcontrolestation Noord-Holland" werd o.m. het volgende medegedeeld Op 1 Jan. 1925 bedroeg het leden tal 72, n.1. 47 zuivelfabrieken, 8 melkinrichtingen en 17 handela ren in de«n loop van het jaar be dankten zes leden. Tot dusver werden opgelegd 45 boeten, waaronder 36 wegens een te hoog watergehalte in de boter en zeven wegens onregelmatighe den in het raerkenverhruik. Voort aan zal hoven 15V- watergehal te de boete worden opgelegd en wel zoodanig, dat de fabriek er in ieder geval nadeel van heeft. Door een knoop verraden. In den nacht van 21 op 22 No vember werd bij den horlogen, i- ker F. II. te Gussinklo t< Aruh m: ingebroken en voor een som van I' 1500 aan horloges, goud- en zii verwerken gestolen. Vingerafdruk ken werden direct genomen door de politie. Thans hooft men in i grensplaats-Bocholt don vermoe- delijken dader, den stukadoor !l. M., gearresteerd. De man was pas ïit de gevangenis ontslagen. I! feit kwam aan liet licht door vin- gerafdrukkeri, die met de zin* o- vereengekomen, doch bovenal door dien men op de plaats van het misdrijf een knoop vond. di<- aan s mans broek ontbrak. De knoop droeg dezelfde firmanaam als de inderc knoopen, die de man aan zijn kleeding had. Een flinke jongen in een éénmnns wagen. Een éénmanswagen van de E N E.T- reed Zaterdag op de Klever- laan toen de bestuurder Ivemerkte dat er iets met. den beugel niet m orde was. Onder bet rijden, terwijl hij buiten bot balkon van de wa gen aan bet touw van den beugel trok, kwam hij in botving met een van de palen van de electrische eeleiding. De klap was zoo hevig, dat de man van de wagen sloeg. Tntusschen reed de trom zond' bestuurder door. Een jongen, die de eenige passagier wsn. vidgue het in den wagen aangegeven voor schrift op en draaide de rem vast. waardoor de wagen, zondei o;sg lukken te hebben veroorzaak', to' stilstand kwam. Toon dar.nu. de bestuurder werd opgezocht, r ml men hem met een ernstige wonde aan ziin achterhoofd. Hij wo.-l naar het ziekenhuis vervoerd. Ongeluk. Te Hilversum is een 7-jarig jon- derhoud dat zij tezamen hadden, toonde dokter Le Blanc tegenover den markies een meegaandheid, die iets saags had. Hij steldd zich geheel ter beschikking van den markies, innig gelukkig hem nut tig te kunnen zijn. Toen begon de markies te spr- ken over zijn vrouw en de onrust welke zij hem gaf. Op zijn manier vertelde hij op welke wijze zij hem verlaten had, de moeite, de moei te, die hij gedaan had om haar te [bewegen tot hem têrug te komen, welk leven zij te Parijs leidde, de belachelijke lasterpraatjes, welke :ij hem naar het hoofd wierp, die op den duur aantctiding konden worden, dat zijn naam ernstig bc vlekt werd. Het is waarschijnlijk, zei de geneesheer, die aandachtig naar de -klaagliederen van den markies geluisterd had. dat mevrouw de markiezin niet bij haar volle ver stand is. Heeft, mevrouw de markiezin misschien een groote smart ii1 haar leven gehad Ja, een zeed groot leed, waar over zij zich nooit zal troosten Een jongeman, met wien zij sinds eenige maanden gehuwd was, is aan haar zijde neergeschoten ge worden. Ziedaar, zei de geneesheer met iets zegevieretads in toon Zelfs geringere schokken ziin in staat om die fijne gastellen in de war te brengen. Na dien tijd is zii er nooit meer goed bovenop gekomen, zei de markies schijnheilig. Haar krankzinnigheid bestaat daarin, dat ze mij van dien moord hesehui digt. TT. mijnheer de markies Mij- Dat is dus zeer ernstig. Ja, inderdaad hoogst ernstig. Om die raden beweert zij, niet hm ger met mij te willen leven en zij wil mij niet terugzien. De eerste maal, dat zij mij die beschuldiging in het aangezicht geslingerd hev t. heb ik er om geglimlacht, niette genstaande de smart, welke ik ge voelde, haar aldus te zien. Maar toen ik zag, dat die dwaze overtuiging zich meer en me- v nestelde in haar verzwakte berse nen, en dat zij den afschuw tegen mij zoo ver dreef om het kasteel des nachts in een stortregen te* v r laten, haar zoon medenemende, die doodziek had kunnen wordt :i toen begon ik ongerust te worden. Waarlijk ge-on wonder. Ik heb maatregelen moeten nemen om mij bet kind te doen teruggeven, maar zij was mei mijn zoon vertrokken, zonder dat men wist wat er van haar geworden was. Gedurende een jaar hol» ik al het mogelijke gedaan m han** te vinden, en eerst sinds enkele di gen ben ik haar op het spoor ge komen. Ik heb haar te Parijs ge\on den, levende in ellende, onder een valschen naam. den naam van me vrouw Leblond. Zii had haar ge laat misvormd, onder voorwend sel niet herkend t.r willen worden. De ongelukkige is bepaald krankzinnig, zei de geneesheer. Gelooft ge dat Er valt niet aan te twijfelen. Het zijn zeer sprekende verschijn selen, en 't wordt hoog tijd ook voor uw rust, maatregelen - men. Men mag die ongelukkige niet aan zichzelf overlaten. Het is noodzakelijk, haar op te sluit Ik zie geen ander middel. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1