16e Jaargang Dinsdag 15 December 1925. No. 100 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT dORN J. BÖSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN ADVERTENTIëN: BUREAU: DINSDAG en VRIJDAG. Van 15 regels 0.50. Hippolytnshoef Wierlngen, UITGEVER ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. Telef. Intercomm. No. 18. per 3 maanden 1. PARLEMENTAIRE KRONIEK. Na den politieken - bomaanslag van ds. Kersten cxp 11 November, tengevolge, waarvan Kabinet en coalitie uiteen barstten tui wel zoo danig, dal. de reparatie nog al- lijd op zich laat. wachten, kwant in de afgeloopen week ons Lager huis Donderdagmiddag wem voor het eerst bijeen. Jlc demissioaire Ministers had - den immers aan M. M. dei Koning in beloofd, dat zij hangende «Ie cri sis, de loopende zaken zouden blij ven afdoen. En nu deed het geval zich voor dat. er eenige aangelegen heden waren, buiten de politieke sfeer gelegen, waarmede eenige spoed moest worden" betracht. Vandaar dat. voor de Tweede. Ka mer legen Donderdagmiddag 1 uur verzamelen was geblazen, en, hoe wel de agenda niet bijster belang rijk was, was de opkomst van on ze volksvertegenwoordigers bij eonder groot. Niet minder dan ne gentig procent, va.n de dames en hoeren waren op het appél versclie ncn. En zo hadden elkander over eruweer zooveel.te vertellen, dal 'I den geheelen middag een geroeze moes bleef van belang. Niet onwaarschijnlijk waren ve len naar het Binnenhof gekomen in^llo hoop iets nieuws te weten» te komen omtrent de crisis, of om eens te zien hoe mr, Marchant er uit ziet na het blauwtje, dgt de Katholieken hom hebben laten loo- pen wegens zijn te rood jasje, of wél om te trachten van dr. Do Vis ser's gelaat, te lezen, hoever deze staat mei het lijmen en krammen van het oude Kabinet of het in el kander timmeren van een nieuw. Maar zij, die hiervoor Donderdag middag naar 's-Lands vergader zaal waren gekomen, hebben e°n vejgeofschc reis gemaakt FEUILLETON. Van clen gang van zaken met be trekking tot de oplossing van de risis, was niets te weten te komen n de heer.ee Marchant en De Vis ser leenden zich niet voor een kijk spelletje. Zij waren er niet. Tot de wetsontwerpen, welke Donderdag onder den hamer kwa men behoorde o.a. dat, om, in af - wachting van een nadere definitie vo regeling dezer materie, alsnog met een jaar te verlengen den o- vergangstermïjn, gedurenden wel ken het geoorloofd is voor scholen w aar het onderwijs in een vreem de taal nog in een lager leerjaar clan het zevende wordt gegeven, daarmede voort te gaan. Met 58 tegen 32 stemmen werd dit wetje aangenomen na eenig de bat. waarbij mej. Westerman, de kampioene voor het Fransch op de lagere school, zich op de bres moest stellen tegen een aanval van den heer Ketelaar op het wetsont werp, Aan de kleuters in do 4e, 5e of fio klasse van de lagere school zal dus voorloopig ook nog volgende jaar ongestoord hef „le pére" en ..lam ére" mogen worden gedo ceerd. Voorts vcreenïgde de Kamer z'.ch zonder stemming met een wetsont werpje, woardoor aan de kleine sigarenfabrikanten nog een tijcis - ruimte van een jaar wordt gela - (en om zich wat hun wo kplaatsen betreft aan te passetn aan de voor schriften van de. Tabakswet. Tot slot hield de Kamer zich he ug met een suppletoire Arbeidsbe- grooting voor verhooging van het subsidie aan de R. -K. Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen 'net f 27.500, waardoor dit subsi - die stijgt tot 236.289. De roods, vroeger zoo dokwerf Zij strekte de handen naar hem uit en met. een stem, waarin al haar liefde lag uitgedrukt, zei zij Hij is het., hij is liet «fc Toen riep ze hem bij zijn naam. - Ditmaal hoorde hij het. bij zag haar en slaakte öp zijn beurt een kreet Teederlieid en kinderlijk verlan gen trilden in dat woord. Ilij snelde naar het. hek, waar voor zijn moeder lag neergeknield den hemel dankend van vreugde. Maar nog eer het arme kind een schrede gedaan had, vatte'de mar kies hel bij de hand en hield het met zulk een forschen ruk teg.n dat de knaap voorover viel op een der steenen trappen, welke rood geverfd werd door het bloed. -lat uit een hoofdwonde gutste. Christine. sprong op en vloog te gen het hek op. uitroepende Ellendeling, heit was u niet ge nneg den vader vermoord t.e heb ben, ge wilt nu nog het. kind ver moorden .Tuist, op dit oogetiblik kwamen Le Blanc en Kantin in hvar onmid dellijke nabijheid. Ziedend van toorn, met woes! rollende oogën, geleek zij een ge tergde leeuwin. Zij boezemde de vre.es in. Z'ii greep do spijlen vast en schudde ze met zulk een kracht heen en weer. dat het. geheele hek bewoog Het scheen of zij het omver wilde rukken. Het was geen vrouw meer. Het was een blinde, bovenmenscnelij- J ke kracht. Zij eou den markies aangevlogen "zijn, als zij hem bin nen haai bereik had gcliaa. De dokter, die op liaar. was toe gesneld, sprong achteruit of hij bang was. Dat is werkelijk een woedend krankzinnige, zei hij, haar kracht is ongekend groot op dit oogen- blik. Wij kunnen die ongelukkige niet aan haar lot overlaten. Ge moet. het hek doen openen. De lieer d'Arbois kon zich niet w eerhouden te sidderen, alsof hij werkelijk vreesde dat Christine krankzinnig was. Hij haalde' een sleutel uit den zak en trad op het hek toe. Toen zij hem zag naderen ver - dubbelde haar woede en op woes- ten toon herhaalde «zij voortdu rend MoordenaarMoordenaar Kinderbeul Zonder op haar woede acht te slaan, opende d'Arbois het hek. Christine wierp zich op de drie mannen. Ha. bandieten, riep zii, dezen keer zult gij mij mijn kind terug geven. Ik ga niet. van hici, zonder het omhelsd te hebben. Ik wil het medenemen. De dokter trad op haai toe. Ik bid u, mevrouw de ma» - k ie zin - Markiezin, herhaalde Chris - fine, ik ben niet. meer de vrouw van dien schurk, die zich in hin derlaag legt om de menschen te vermoorden Die kinderbeul. De ongelukkige wist niet moor wat, zij zeide. In haar woede be schuldigde zij slechts om den el lendeling te treffen, die haar le ven "vergiftigd had. We moetein ons van haar meester maken, zei de dokter, ik aangeheven klachten over het po per-dure van deze school voor de Schatkist vonden ook dezen ken* vertolkers. Vooral de damete Bakker—Non en De Vries-Bruins hieven ditmaal het klaaglied aan en laatstgenoern de afgevaardigde diende een mo - tie in, waarbij de Regeering, op „grond dat de Heerlensche Kweek school niet doelmatig is te achten en de opleiding daar niet voldoen de is werd uitgenoodigd voor 1927 de oprichting van een Rijks kweekschool in het Zuiden des lands te overwegen. Voor dit denkbeeld voelde ook do lieer Snoeck Henkemans wel wat, maar deze afgevaardigde wil de daarnevens door afwijzing van de subsidicverhooging de Heerlen sche school niet voor het gevaar stellen dat zij tengevolge van het. toestaan dezer verhooging, wel - licht zou moeten worden geeloien. Nadat o.m. het wetsontwerp ver dedigd was door mej. Meier en Mi nister Kooien, werd de motie van mevr. De VriesBruins verwor - pen met 47 tegen 35 stemmen links tegen rechts, behalve de heef en Snouek Henkemans en Kersten, waarna het wetsontwerp werd aan genomen met 68 tegen 32 stemmen. Vrijdag is de qua.rtst.ie van de zo mertijdregeling weer eens op het tapijt gekomen. In behandeling kwamen namelijk het wetsvoor stel van den Heer Van der Wae. - den tot vervroeging van den tijd met veortig minuten instede van mat een uur en het wetsvoorstel van den heer Braat om den zomer tijd te beperken tot de maanden Juni, Juli en Augustus. Er ontspon zich een breedvoeri ge discussie, welke tenslotte uit - liep op een babylonische spraak - verwarring. heb zelden zulk een aanval van razernij bijgewoond. Lantin gaf een teeken aan Maxi me Périn die onbeiwegenlijk in zijn nieuwe livrei op het bordes stond. Op een teeken van Lantin sndlde hij toe. Deze wees op Christine. Breng die vrouw weg, zei liij. De reusachtig sterke schurk nam de ongelukkige vrouw in zijn armen, en droeg haar, niettegen staande den tegenstand en het gil h nd geschreeuw, naar het kasteel. XVII. Christine opgesloten. Cinistiiie werd op een rustbanK neergelegd ais een stuk goed. Iiaar kracht was uitgeput en zij was niet lan ger in staat een bewe ging tot tegenweer te maken. Nu en dan ontsnapte haar, te midden barer tranen, de hart verscheuren de kreet ïk wil mijn kind hebben Dé markies, de dokier en de heer f antin traden binnen. Zij waren in een levendig gesprek verdiept. Toen Christine de drie mannen -•ag binnen treden, richtte zij zich driftig overeind. Zij sprong op van de rustbank en liep naar den mar kies. Gij zult mijn zoon teiruggeven Gij weet, zeide de markies, onder welke voorwaarden. De jonge vrouw tril do van het hoofd tot de voeten. Nooit, zei ze met kracht. Dan blijft de jonge graaf d'Ar bois hier Dus gij wilt hel kind hier hou Ion. gii. die zijn vader vermoord hebt Zijt ge dan niet bang. dat eenmaal de dag zal aanbreken, waarop hij hoort, welke misdaad eii gepleegd hebt Denkt ge dan niet, dat hij de moordenaar zijns De meeste bezwaren werden te berde gebracht teggn het stelsel van den hoer Van der Wacrden en diens voorstel word dan ook ve- worpen met 50 tegen 27 stemmen. Maar hiermede had de heter Braat nog geenszins het pleit ge wonnen. De-zaak liep geheel au - dors voor hem uit. Er werd namelijk op zijn wets voorstel een amendement aangeno men van den heer Bijleveld, dat zijn stelsel leelijk in de war stuur de. Dit amendement namelijk had de strekking om de zomertijd te doen vallen tussclien 10 Mei en 9 October. Toen de stemming ten gunste van dit amendement was uitgeval len, poseerde de lieer Braat als een Minister, tegen wiens zin een of ander amendement is aangenomen De heer Braat. stond namelijk op en vroeg schorsing der beraad slagingen. Een daverend gelach ging bp en blijkbaar om nog iets te redden en niet ge betel en al met. leege han de naar huis te worden gestuurd, diende de heer Dfesselhuis miil - den onder het tumult, dat de Ka - mer beroerde, een motie in waai- bij de Begeering verzocht wordt rekening te houden met de strek king van liet even te voren aange nomen amendement van den heer Bijleveld en den zomertijd dus niet voor 10 Mei te doen aanvan gen. Van deze motie kwam evenwel niets terecht, want na een onder - ling gekibbel of de heraadslagin - gen reeds al dan niet geschorst waren, werd met 46 tegen 37 stem men besloten de beraadslagingen te schorsen en werd met 47 tegen 29 stemmen afgestemd het voorstel van den voorzitter om de motie da delijk te behandelen. De zomertijdregeling hangt mis vaders zal straffen 1 De markies haalde de schou ders op. Ik heb niets te vreezjee, zei hij, noch van hem, noch van iemand anders. Ook niet van mij Ook niet van u. Tocli ben ik tot alles in staat als hot geldt, mijn zoon terug te zien. Ik zal u aanklagen. Als den moordenaar van uw eersten man Als de moordenaar van Paul. Men zal lachen om zulk een beschuldiging. Iedereen weet, dat ik niet in staat ben een dergelijke misdaad te begaan. Neen, men zal niet lachen, want nu heb ik bew ijzen. Dokter Bernau heeft ze. Een siddering voer den markies door de leden, maar hij herstelde zich oogenblikkelijk. Hij nam den schijn aan alsof hij spottend lach te en mompelde Altijd datzelfde dwaze denk beeld. - Wij zullen zien of ik wel wer kelijk krankzinnig ben. Dokter Bernau heeft don kogel bewaard, waardoor Paul getroffen werd en die kogel Zij kon verder niets meer zeg - gen. De markies viel haar driftig in de reed. Een ontzettende vrees ctóed hem het bloed in de aderen stollen. ITa. riep lui huiten zichzelf van woede, gij hebt uw eigen von nis geveld. En ik, die in woerwil van hetgeen men algemeen zeide. nog niet aan uw krankzinnigheid wilde gelooven Mijn krankzinnigheid Gii ge looft dus dat ik krankzinnig ben Ik hen de eenige niet. dïe« dat lonkt ook deze man beweerf het. En hij wees op Lantin. Hij ging weer geheel in de lucht. In dien stand van zaken bleef niets anders over dan de vergade ring tot Dinsdag te verdagen. GEMENGD NIEUWS De Vlasakkers opgeruimd. Het bekende barakkenkamp hij Soestcrberg, bezuiden Amersfoort waar in de -oorlogsjaren zooveel Belgen waren ondergebracht, wordt opgeruimd de houten ha - rakken cu verdere opstand komen in publioken verkoop. Jagertje spelen. Twee jongens van den landbou wer F., te St. Annaland, speelden „jagertje", waartoe zij liet jacht - geweer van hun vacdr uit de schuur haalden, dat, wat do jon gens niet wisten, geladen was. De eene jongen zeide, onder het aan leggen o]i zijn broertje „wil eens waarop liet schot afging, dat zijn broertje op zeide van zijn hoofd trof. Daar de getroffene erg bloedde, werd de dokter er bij ge roepen, die een geruststellende verklaring kon geven. Iets nieuws Weldra zullen er synthetisch, kunstmatig vervaardigde bief - stuks bestaan en de kalveren en ile ossen behoeven dan om den biefstuk niet langer hun leven te laten. Natuurlijk komt de uitvin - ding uit liet land der onbegrensde mogelijkheden, uit het katoenland Amerika. Dr. Wesfjem. de voorma lige president van het Ameri kaansch Scheikundig Instituut, beweert te bobben vastgesteld, dat het zaad van de katoenplant een soortgelijke scheikundige samen stelling vertoont als het vleesch. Wessen heeft, verklaard, dat het nog maar een kwestie van tijd is, de consequenties uit deze ontdek- voort En hier is do dokter, die u heeft onderzocht. Met een verschrikten blik en be vende over al haar leden, daar zij nu begon in te zien, welk een strik haar gespannen was, zag zij do heide mannen beurtelings aan. Nu begreep zij, waarom dokter Bernau haar bevolen had, niet in de nabijheid van het kasteel le ko men De ellendelingen Zij be schuldigden haar -van krankzin nigheid En toch'overzag zij nog niet den geheelen omvang harer ellende. Zij was nog onbewust lot hoever de snoodheid harer beulen zou gaan. Maar ik ben niet gek. riep zij. Dat zeggen alle krnnkzinni - gen. antwoordde' de dokter. Christina zag hem verschrikt aan Ha. dus ook gij houdt mij voor krankzinnig, mijnheer Zeer zeker, mevrouw, ik in de eerste plaats, daar ik de selo - eenheid had, u gade te slaan ge durende den aanval van i. /.ontij .Ta, ik hen krankzinnig, n.et- waar. omdat ik dien man aan klaag, mijn eersten man vrrtu>...;d te hebben Omdat ik liet Kii.d opeisch, dat men mij ontstolen heeft. -Gij zijt hei, omdat gij alle keu teekens van krgnziiinighcid ve.- toont. antwoordde de geneosto .-i\ Voor hoeveel heeft men u om gekocht om zóó te spreken i.-p Christine buiten zichzelvo. De dokter scheen een ongenblik onthutst. Ik gehoorzaam slechts aan de stem van mijn gdweten mevrouw. Ik weet. wat gij gedaan hebt ik h"»> u nagegaan en heb u ïvutu - deerd en mijn overtuiging is be vestigd. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1