Ij king te -trekken, en in tic plaats mui een biefstuk van vleiesch, den katoenen biefstuk te sescrvceren. Een trouwe waker. De landbouwer N. tc Breukclcr- vecn werd 'snachts gered door het .luw ig geblaf van zijn liond. Ilij ont •dekie dat het huis in brand stond i kon nog juist' bijtijds redden. Het huis brandde geheel af. Frisch. Aan bet Huizer strand kom men dover dagen een echtpaar aantref feu in.bndcostuum. Om de baden de ijs Nieuwe koude-golf. Een nieuw e koudegolf, vergezeld gaailtdr van lievige sneeuwstor- -•ii! i: teistert Noord-Engclnnd en V.'i 1 Ook in de omgeving van ouden vriest het hard en zijn ve to wateren mot. ijs bedekt. Het „zoeken naar den aapinensch I'.'ijkens hot. voorloopig verslag d Tweede Kamer over de Indi sche begrooting vestigden eenige leden do aandacht op het bericht, dat de assistent-resident Schmidt de kapitein Bos en de gezaghebber Tb uligers naar Poeloe Rimau zijn rfrokken om deel te nemen aan de e\r>cditie, die den „napmensch" 1 r. ebl op tc sporen. Zij vroegen of hot juist, is, dat deze overheids - personen aan de expeditie zijn toe gevoegd. Zoo ja, dan zouden zij dat ran een Christelijke regeering ten zeerste betreuren. rul ere.-leden waren van me ndia. da' waar het lïier 'n onderrie ming met een wetenschappelijk doel betreft, tegen deelneming daar aan door overheidspersonen geen bezwaar bestaat. Relletjes te Katwijk. Te Katwijk aan Zee bestaat een oude gewoonte, het z.g. „beurzen", dat is op sommige punten van het doi p in groepen blijven staan op de voetpaden. Dat is onlangs bij po litïevorordening verboden, waar - door nogal wat Katwijkers in aaa- rakitig mei den kantonrechter kwa men, Xn is het. aanleiding gewo>* - dm (oi straatrelletjes. Nu de ha ringvangst is afgeloopen, komen de meeste visschers voor goed thuis, velen weigerden de lastge - ving „donrloopen" op te volgen. Zij namen zulk een dreigende hou ding aan, dat de politic herhaalde malen van do wapenen moest ge bruik maken. Eenige scholen in de lucht brachten de schrik er in. Winkel. Toen Woensdagmiddag de sc'boolsehoonmaak'sters hun woke tri.-eh werk waren begonnen, werd een hunner, de wed. A. Slij- boom. een 59-jarige vrouw, onwel en zak! in elkaar. Naar haar wo ning vervoerd, is zij, zonder bij kennis Ie zijn gekomen, overleden Zij scheen door een beroerte -ge troffen. Hoogkarspel. Dat bel land in de tuinbouwstrc kon nog duur is. moge hieruit blij ken. dat viereneenhalf TT.A- grond alhier w erd verkocht voor 48.800. GEMEENTE WIEKINGEN. Raadsvergadering van Zater dag 12 December 1925. Afwezig nu i kennisgeving de heer J. Kooij. Na opening worden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Door (led. Staten goedgekeurd het Raadsbesluit van 21- October 1925 tot liet aangaan van een geid ing g root 7500.— tegen ten hoogste 5 met jaarlijksche af lossing van /750.voor kosten vernieuwing en herstelling van straten en wegen. Kas en boeken gemeenteontvan- g. r werden nagezien en in orde 'bevonden in kas bleek tc zijn 5414,37. Eveneens werden nage zien kas en boeken van kassier en administrateur van de zeegras-ex ploitatie saldo in kas bedroeg '.711.521',. De maandstaat zeegras-,oxploi - talie wenl ter inzage aangeboden. Tn October werden verkocht 2S12 pak tegen 15470.75. Vit het. verslag van de keurings dienst van vee en ylocsch valt aan te stippen dat over 1924 gekeurd w erden 575 varkens, 90 runderen, 3 schapen. 0 geiten, 22 kalveren, b naarden. Geheel afgekeurd wer - den 3 koeien, 2 nuchteren en 1 vet kalf. Voorwaardelijk goedgekeurd or verkoop in het klein ouder toezicht, liet vlecsch van 3 koeien, 2 auditeren kalveren, 3 varkens, 1 graskalf en 1 paard. Wordt voorgesteld -en goedgevon den aan P. ten Bokkel halve ont - heffing van hondenbelasting te verleenen wegens opruiming van de hond. Goedgevonden word om aan de Yeroeniging tot bevordering van het vaköhderwijs in West'Frjes - land evenals vorige jaren, een sub sidie van 25.te verleenen. Een schrijven van D.E.T.V., be doelende pen fonds te stichten waaruit bij eventucele ongelukken ter ze-o hulp zal worden verleend en voor dit doel *te bestemmen de centen uit de reservekas der zee gras-exploitatie, moest wegens te laat inkomen, om proeadvies naar B. en W. en zal in een volgende vergadering behandeld worden. Een verzoek van het secretarie- personeel tot invoering van den vrijen Zaterdagmiddag werd goed gevonden. De werkuren thans van 912 en van 25 voor alle werk dagen worden nu gebracht van 9—121/, en van 25 voor alle werk dagen, behalve Zaterdag. Ter inzage en goedkeuring wordt aangeboden le suppletoire be grooting dienst 1925 in ontvang en uitgaven groot 212.29,01. De voordrachten tot verbetering en verbreeding van de bestrating der Hofstraat te Den Oever en die tot aanleg van oen gedeelte riolee- ring langs ile Noordzijde der Hof straat te Den Oever werden goed gekeurd. De Noorderweg zal ver- Ti worden door het opbrengen van een laag puin en bazalt of grin'd. De Spuitsteeg zal in orde gebracht. worden met afkomende steen en grind. Komt in behandeling een voor - tel van Ged. Staten tot nieuws regeling der salarissen van Burge meester, Secretaris en ontvanger waarhij de aanvangsalarissen die thans zijn 2400, 2200 en 840 gebracht worden op f 2800 2500 ii f 1050. B. en XX". stellen voor met. deze erziening accoord te gaan te moer, waar de salarissen in Noord Holland over hot. algemeen lager zijn dan in andere provinciën. Dik wijls wordt bij het beoordeeletn de- zcr salarissen persoonlijk opgetre den hef gaat echter niet om den orsoon maar om het. ambt. Ook liont bij liet. beoordeelen van het m la ris in aanmerking te komen le zich in deze gemeente steeds uit ireidende werkzaamheden. De Z.-zoeworken mot daarmede inhae ent zijnde onteigeningen de schadeloosstelling voor de Z.-zee- schers de uitbreidingsplan nen. Verder zullen in de naaste toe komst vele werken in korten tijd onze aandacht vragen. Zoodat. vol gens B. en XXX in de allereerste plaats wel de Gemeente XX'ieringen oer deze herziening in aanmer - ing komt. Het voorstel wordt oedgekeurd. De salarissen komen dus thans overeen met bijvoor beeld de Gemeente Anna Paulow- dat mijn inziens edn geheel ge lijkwaardige gemeente is. Ingekomen was een verzoek van het Hoofdbestuur van de Centrale .Tl van Transportarbeiders bo<- oogende aansluiting Dij het „XX'erk loosheidbesluit 1917." Adressanten zetten hun stand - nuni uitvoerig uiteen en staven de noodzakelijk van aansluiting met -rschillende voorbeelden. B. en XX'. stellen voor tot aansluiting o- ver te gaan op een nader door hen te bepalen datum. Voorzitter licht toe dat.de betrok ken arbeiders zelf aan do premie 25 cent per week mede betalen. Rijk en Gemeente betalen ieder >0 of 12'7 et. per week gesteld lat 100 arbeiders zich aansluiten dan kost dat. Gemeente en Rijk ie der 6.50 per jaar, waarvoor dan aan de arbeiders bij onvrijwillige werkloosheid een bedrag van 10.50 per week 'wordt uitgekeerd. Gesteld ook dat deze 100 arbeiders plotseling werkeloos worden (wat de aard van het werk, vooral - in tijden van strengen en langdurigen vorst, medebrengt) dan zal de Ge meente voor uitgaven komen te staan die voor een gemeente als XX'ieringen niet te dragen zijn en natuurlijk tot uiting zal kome:. op hot belastingbiljet. Op deze gron. len meen en B. en XV. zich niet Tan ger van aansluiting te mogen on'- houden. Geen politiek tintje in au.' het werkelijk financieel gemeente belang heeft, hen 'tot dat besluit gebracht. De heer Kaan vraagt hoe het. moet, wanneer de werkloosheid langer duurt clan 42 dagen. Overi gens merkt de lieer Kaan op dat doze zaak al meer in den Raad ter sprake kwam nV-dat hij nimme voor aansluiting gevoelde als het getij verloopt moet. men 'ech ter de bakens verzetten en de groo te veranderingen die* zich thans op XX'ieringen voltrekken doen hem besluiten thans voor te: stemmen. De heer TT.^mans vraagt of er behoefte, bestaat. Dc mcnschen kunnen de eerste 26 weken toch niet. trekken dus meende hij dat het beter was eerst hij hc,t Rijk aan te kloppen. Ook de heer Lont meent dat het. op den weg van het. Rijk ligt in deze op te treden hij meient dat het heter was eerst de salarissen te verhoogen want die zijn veel te laag, (moeten we daarop waeh- 'en De heer M. Kooij zegt het Rijk stuurt, de arbeiders hier naar toe, ergo ligt het op den weg van hot. Rijk voorzieningen te treffen. O- verigens is hij het met de motieven van de voorstanders eens maar hij vraagt wat schieten we er mede op De heer Bakker is niet. voor aar- uiting. De heer Oden zegt dat het over- groole deel der belastingen in de ze gemeente moot. opgebracht wor den door de mindere draagkrach ten. De arbeiders die hun domicilie in deze gemeente kiezen dragen daar dus aan me'e en zijn dan toch ook aas ingezetenen te beschou wen met dezelfde rechten en plich ton als andoren. De heer Minnes meent, dat wan neer we niet aansluiten en we vrT gen de regeering om steun, don da delijk de vraag gesteld zal wor den: „wat doet ge zelf, zijt ge aan gesloten hij het werliloosheidbe- sluit!?" Dan moet het antwoord ontkennend luiden. Om met mee* klem en aandrang bij de regee ring te kunnen aankloppen, is aan sluiting noodzakelijk; laat ons ■I'st toonen wat wij willen. De heer Lub zegt aan den heer liermaas, dat uitstel geen zin heeft Over zes maanden staan we pre cies voor dezelfde feiten als thans en dat blijft zoo. Op de vraag van den heer M. Kooij: „wat zullen we r mee hereiken antwoordt, de heer Lub dat doel van de aanslui ting is, de armoede en de honger zooverons dit mogelijk is, huiten te sluiten. Niet aansluiten bet.ee- kent 'n. strop en hoogerc belastin gen. De voorzitter meent, dat het on- lerwerp voldoende is besproken en brengt het voorstel in stemming. Tegen stemden de hceren Hermans Bakker. Lont en M. Kooij; Xtoo'- Engel, Lub, Oden, Boskdr, Kaan en Minnes; alzoo aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. De voorzitter stelt nog voor, de controle op te dragen aan de ar beidsbemiddeling; wordt, goedgev. Rondvraag: Namens de grafdel vers te Stroe vraagt de 'heer Lont om gereedschappen voor het graf- delven. Zij kunnen met de spit- ters niet in den grond komen. De weg om het kerkhof laat veel te wensclion over. In het eerste zal worden voorzien; het tweede' be hoort tot het Heemraadschap. Verder verzoekt de heer Lont een lantaarn te plaatsen aan liet wier hoofd. Volgens de heer Hermans laten de nieuw aangekpmen lan taarns veel te wenschen over. zij moeten noodig-worden nagezien. De heer Engel vrragt, nu de weg te Westerlandis uitgezet, of er iet met de werkzaamheden kan worden begonnen, ook vooral met het oog op de werkloosheid. Meer dere leden dringen op spoedig aan angen aan. Do heer Kooij klaagt over weinig licht aan den afslag. De lieer Oden informeert naar het. viervoétspad XVrsterland-TTaukes. De vërschil'r lende vragen hebben de volle aan dacht van B. en XX'. XXra.t de XX'os- terlandcrweg aangaat: hierover on derhandelen B. en XX". met den heer O. ,T. Bosker; er is echter nog heel wat uit te zoeken. Ook de werkloos heid heeft de'; aandacht. B. en XV. zullen trachten spoedig aan te van gen. Hierna sluiting. Politie. Gevonden één zilveren Armband-Horloge, twee Rijwielb.e- lastingmerken, één paar Kinder hand schoontjes. Tul. hij den Gom. Veldwachter Onze vroegere plaatsgenoote emj. Cath. Zomerdijk, verpleegster hij liet Wit-Gele Kruis te Castri- cum, heeft wegens hare aanstel ling als verpleegster bij de Stoom vaartmij. „Nederlaad", haar ont slag te Castricum "aangevraagd. Mej. Zomerdijk is geplaatst aan boord van het s.s. Joh. de Wit, dat een reis naar Oost-Indië onder neemt. BEKENDMAKING. ZEERAMP TERSCHELLING De Burgemeester van XX'ieringen brengt op verzoek van den Burge meester van Terschelling ter open bare kermis, dat het „Ondersteu ningsfonds" voor de nagelaten be trekkingen der zeeloodsen op Ter schelling de volgende premieën heeft gesteld op het aanbrengen of vinden van lijken, afkomstig van de opvarenden van de loodsschoe- ner No. 2, verongelukt in den storm van 25 Nov. j.1.; a. voor het aanbrengen van een lijk uit zee ƒ100. i. voor het kennisgeven van een aangespoeld lijk (de eerste aan :ifte) 25.— De Burgemeester, L. C. KOLF F. Wieringen, 15 December 1925. INGEZONDEN STUKKEN. M. de R Ondergeteekende, verzoekt be leefd cenigo plaatsruimte in uw veel gelezen blad, naar aanleiding van de j.1. gehouden uitvoering der Mandoline en Vioolclub „O. K. K." van Westerland. Wat hier zoowel muziek als too- neel betrof werd alles keurig vol bracht. Het is echter diep treurig dat er steeds zulke vervelende per sonen zijn onder de leden welke het. voor anderen lastig maken het betrof drie Westerlanders van wicn de namen onder de aanwelzi - en wel bekend zullen zijn. Terecht merkte de voorzitter dier vereeniging, de heer Jn. J. Bosker dan ook op, dat het hier brooddron ken personen betrof. Terwijl de dei- de persoon, in het bijzijn van zijn meisje, tijdens de muziek ook zijn haan eens koning wilde laten kraaien, ,om te zeggen „hier hen ik ook nog." Maar het spreekwoord zegt „Hol le vaten klinken fie,t meest" ieh dit is bij zulke- personen wel van oepassing. Laten zulke personen eens in overweging nemen, dat wij hier op XX'ieringen allen te goed kennen, en dat uithangborden absoluut on noodig zijn. Tevens een b,dleefd verzoek aan O. K. K„ om deze per sonen onmiddellijk als lid van de lijst af te voeren. Er komen leden genoeg Het, is mij officieel be kend, dat het. ledental binnenkort aanmerkelijk zal stijgen en dat het dan zal moeten gaan evenals bii Harmonie, om loting wil men lid worden. U M. de R. dank voor de ver - leende plaatsruimte, uw aboftné Jn.BATS Dz. Westerland 32. XX'ieringen, 14 Doe. 1925. MARKTOVERZICHT. Onder de invoervoorwaarden van Spanje zegt art. 3, dat geen vee mag ingevoerd worden afkom stig uit streken, waar de laatste 2 maanden mond- en klauwzeer is voorgekomen. Doch die zijn er niet. Daarmee staat dus eiken uitvoer al stop. Dan nog weten det districtsvec- artsen niet van waar het vee komt dat op dc markt wordt, aangevoerd. Ze kunnen daardoor ni^t garan deeren, dat het vee uit een onbe smette streek komt. Dit zal alleen het geval kunnen zijn, zoo liet, uit - voervee op den stal wordt gekocht. Maar dan wordt de markthandel gepasseerd en daarmee den gehee len tusschenhandel. Het zal even wel nog de vraag zijn, of Spanje met deze wijze van koopen genoe gen neemt. De groote massa ban - edlaren moet al niet meer rekenen op wat. extra winst wordt de stal- liandel toegestaan, dan zal de winst, alleen zijn voor enkele be vriende tussehenpersonen. XXTj dee len wel eens mee, hoe deze zaak verder afloopt. Laatste nieuws De regeering heeft den uitvoer naar Spanje stop gezet. 't Was Donderdag te SCTTAGEN oen slechten dag voor hen die scha pen of koeien in voorkoop hadden. Vette koeien, dat ging nog iets, vooral voor goede kwaliteit. Daar werd nog 1,20 a 1,30 voor gelere gen en voor 2e kw. 1,10 a 1,20 maar wat daar beneden stond liep van 85 tot 95 cent per kilo. De aan voer was belangrijk doch de kwa liteit was abnormaal. Goede lcalf- koeien en kalfvaarzen waren wel te verkoopen. Ze liepen tot 450,-. Nuchtere kalveren iets minder. Schapen waren slecht. Die prijs was met een paar rijksdaalders teruggeloopen. Voor oude vette landschapen werd van 30,tot 36,betaald jonge vette liepen tot 45,Vette lammeren, wanr voor verleden week tevergeefs 39 gulden werd geboden, konden nu 35 gulden gelden. Een belangrijk deiel ging weer naar huis. De aan voer van vette varkens was zeei^Le langrijk. Met het oog daarop vicA de prijs nog al meel Goede slacht- varkens van 325 a 360 pond, 94 ct per Kilo, die van 250 a 275 pond 9? cent. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND Geboren Margaretha, d.v. J. de Visser en J. M. Schuijws. Petrus Johannus, z.v. J.»de XVit en van'E. C. Bakker. -Onze plaatsgenoot, de heer C. Slikker heeft Zondag j.1. het kam pioenschap van Amsterdam-eerste klasse klein blijart behaald. Slikker zag kans zoowel dg Leeuw, die steeds als de ernstig ste pretendent voor den kampi oenstitel werd aangemerkt, als XVaag, den voormaligen kampioen met een nederlaag naar huis te sin ren. Tn de finale om het kampi oenschap van Nederland komen nu met den titelhouder Ph. Schmidt, de lieeren De Leeuw en Gehrels („Het IJ",) Slikker, XVaag en Gruythuisen („Amsterdam") Verbeek en Mulders (N. Brabaftt -Zondag heeft V.V.A.P. in Hel der moeten ondervinden, dat bij het winnen van e,en wedstrijd meestal een dosis geluk noo'dig'ls en waar V over deze factor niet be duide, verloor zij den strijd on verdiend met 21. Als er nog maar kort is gespeeld weten de Abacks geen anderen uitweg, dan in ei gen doel tte trappen, waardoor V al spoedig de leiding heetft. Voor rust gebeurt er dan niets bijzon ders meer, zoodat V. leidt met 10 Na rust heeft het geweldig ge spannen. A is den eersten tijd in de meerderheid, een ietsjei, en als bij een der A-aanvallen de links back een bal wil omhalen, belandt deze in doel, zoodat de stand ge lijk is. Even later krijgt V. een pe nalty te nemen welke in handen van den keeper terecht komt, zoo dat. een mooie kans om de- leiding e hernemen verloren gaat. Onge veer 5 minuten voor het einde krijgt A een vrij vrije trap te ne men, welke door Delver wordt ge stopt. Dc bal stuit echter van de rechtsback terug in het doel zoo dat V onverdiend verloor. Gelijk spel had de verhouding heter weer gegeven. Ons inziens had deze vrij e trap aan V toegekomen daar de V-rechtshalf ongeoorloofd werd gq hinderd. Overigens niets dan lof voor de correcte ledding van den heer Darfborn. DENKT om uwe NIEUWJAARSGROETEN in dit blad I Geeft vroegtijdig op; slechts 45 ct. Smokkelarij. In den Belgischen trein, die Za terdagavond 8 uur te Roosendaal aankomt, vond man bij controle 3000 spel kaarten onder de zittin gen der banken verstopt. Alle rei zigers werden in verband hiermee gevisiteerd, doch het leverde niets op. De trein vertrok met een half uur vertraging. Zondag a.s. zal in de Ned. Het* vormde Kerk een stemming plaats vinden voor Notabel te Hippoly.tushoef c.a. we gens aftreding van den heer D. M. Mulder. Tn herinnering wordt ge bracht, dat zoowel vrouwelijke als mannelijke lidmaten aan de stem ming kunnen deelnemen DOOPSGEZ. GEM. XVoensdag 16 Dec. H.-hoef 8 uur X'oordraclit van enkele der „Chris tus-legenden" van Selmn Lagerlöf, door Ds. van der Veen. «j

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2