1B. HEUSS 16e Jaargang:- Vrijdag 18 December 1925. No. 101 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HEERENBaAI. portorico. BLANKE BAAI. PRUIMTABAK. HET OFFER. WIERINGER COURANT COBN. J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hlppolytushoef Wieringen. Telei. Intercomm. No. 19. NIEUWJAARSWENSCHEN 1926 Het jaar 1925 spoed weder teil einde. Nog veertien dagen en het zal weder Oudejaarsavond zijn Dan zal, als reeds zoovele malen voor heen, dit blad komen en, de schoo ne traditie trouw, als de bode van alle goede wenschen die er in on ze bevolking leven voor familie, vrienden en cliëntele. Er is maar één beproefd en af- -Aioend middel te bereiken die men wist te bereiken. Een Nieuwjaarswensch in deze courant. t De ervaring heeft geleerd dat een vroegere bewerking der Nieuwjaarsgroeten de zekerheid geeft, dat aan alle plaats kan wor den geschonken. Stel dus thans uw Nieuwjaars groet voor 1926 op. ij bewaren dien voor u tot. hef Oudejaarsavondnummer ver - schijnt. Thans reeds worden Nieuw- jaarsadvertentiën aangenomen, volgens één der daarvoor aangewe zen modellen tegen den zeer lagen prijs van J 0.45 per advertentie. Te Anna Paulowna door onzen, rondbezorger de heer Van Zand wijk. Brieven van een Hollandschen Boerenjongen uit Frankrijk. Tourgeville, 13/12 1925. Brief No. XIII. Het groote vermaak voor jong en oud, de feesten van Sint Xico- laas behooren in Holland weder tot het verledene. Dit heeft men hier niet, doch met dei Kerstdagen is '1 hier gelijk de Sint Nicolaas in Holland. Uitvoeringen heeft men liier ook nidt,, doch wel bioscoop theaters, en ook dikwijls een rond luizend circus. De avonden wor - den hier doorgebracht metdomi- neeren of kaartspelen. Het domi no-spel wordt hier dikwijls ge daan, ook in café's en openbare ge bouwen, ja zelfs worden er wed - strijden van gehouden. Ook zijn we vele avonden aan het wol uit pluizen voor een matras van een jong gehuwd paai-. Het is hier de gewoonte wol in de bedden of ma trassen te doen inplaats van ka pok of veeren. De aardappelen oogst behoort eveneens tot het verledene. De opbrengst was groot vooral de roode soort. Het rooien geschiedt machinaal. De peren hebben een goed be - schot opgeleverd de opbrengst dor appelen is echter gering. Aan de meeste boomen was niets. Ze liggen thans te rijpen om daarna tot cidre verwerkt te worden." Gedurende den tijd dat de ap pels aan de boomen hangen, wor den de koeien voorzien van kete nen, zoodat zij hun kop niet in de lioogte kunnen steken, om de men schen voor te zijn me-'t het schud - den. Editer is dit niet best voor de dieren, daar gewoonlijk de melkopbrengst dan minder wordt. Hazelnoten en kastanjes groei en hier ook vele, voornamelijk in de heggen, of landafscheidingen. V-oor de zwijnen is dit thans een gouden tijd, daar zij dan voldoen de voedsel vinden. Het goherud dan ook niet veel, dat zij hun hok ken opzoeken. De bereiding der cidre heeft ook reeds een aanvang genomen. De appelen worden eerst, gemalen of fijn gedrukt door middel van twee groote steenen, welke in beweging worden ge bracht door een paard. Daarna worden ze geperst door middel van een zware balk. Deze bewer - king wordt driemaal herhaald. De tweede en derde keer wordt er een weinig water bijgedaan, zoo - dat deze soorten minder goed zijn. Het alzoo gekregen nat wordt go daan in groote tonnen, waarvan TabaksfabriekDe wakende Leeuw" Laat 12B ALKMAAR. 70, 80, 100, 120, 140, 150, 160, 180, 280, 225, 250 en 350, 40» 450 en 500 cent per pond. de grootste een inhoud heeft van 18.000 liters. Na ongeveer veertien dagen, als de restende appeldee- len gezonken zijn, is de cidre goed om te drinken. Zij heeft eerst een heel zoete smaak,, doch wordt lang zamerhand zuurder. Als ze onge - veer drie jaar oud is kan lief dienst doen als azijn. Ook wordt er jenever van gestookt, waarvoor alhier ook gelegenheid is, doch liet wordt bijna nooit gebruikt, daar mgn vele moeilijkheden heeft met de belastingambtenaren Het overtollige wordt verkocht aan de fabriek. Het volgende middel wordt hier aangewend om zieke beesten spoe dig le genezen van mond- en klauwzeer. 's Morgens en 's avonds voor elke koe een liter lauw water, waarin een oplossing van 15 gram men suiker, en 50 gram droge gist, twee_uur voor het innemen bereiden, voor een goede oplos - sing. Resultaat de beesten blij ven op de molk en zijn na vioi dagen weer gezond. S. LONT Dz FEUILLETON. No. 30. Zij keek om zich heen. Nergens hoop op redding, op hulp, geen enkele kans om te ontvluchten De deur was ge-sloten. Drie man nen stonden om haar heen, en bij ■*le deur waakten twee lakelien, wier ongunstig uiterlijk haar be kend voorkwam, en die haar sclie ne« te begluren, gereed haar op liet eerste toeken aan te grijpen. Alles was haar nu duidelijk. Zij was in de val geloop en. Eenmaal opgesloten, zou zij haar zoon niet alleen niet meer zien, maar zij zou hem zelfs niet meer van verre kunnen volgen, hem niet zien- op groeien. Toen had zij een aanval van plot seiinge ontmoediging. Overstelpt door wanhoop, viel zij neer aan de voeten van den markies, strek te smeekend de handen naar liem uit en zeide met gebroken stem Genade Ik zal u niets meer verwijten Ik zal u niets meer zéggen. Nooit zult. ge me weerzien Houd mijn zoon. maar sta mij toe, om hem door het hek tf zien spe len De markies wendde het hoofd om. Gij hoont mij niet, gij ant woordt niet. zei C.liristinc op diep bedroefden toon. Gij blijft dus tof het einde toe onvorbiddollijk De dokter was gereed met schrij ven. Hij reikte den markies het pa pier toe. Ziehier, zei hij, daar hebt go het benoodigde stuk. De markise keek hert. even in en gaf het daarna aaa Lantin, waar op hij vroeg Is het rijtuig daar Ja, mijnheer. Vooruit dan, beval hij, zon - der Christine nog aan te zien. Deze sidderde hdftig en zeide Dus het is waar.... Gij neemt mij mede, om mij als een krankzinnige fcei doen opsluiten Ge zult dus deze nieuwe laaghar tigheid begaan Ge hebt den strijd gewild, antwoorddei de markies. Ja, hernam zij ik lieb gestre den en ben overwonnen, maar men zal mij bevrijden en ik zal ge wroken worden. En wie moet dat doen Dokter Belrnau. Do markies haalde de schouders op. Voorwaarts, gebood hij, zich tot Lantin wendende. Op het oogenblik toen zij den drempel zou overschrijden, richt te zij zich tot den markies. Neem u in acht, markies d'Ar bois, riep zij uit, eenmaal zal het u berouwen zoo gehandeld te heb ben. De dag zal aanbreken, waar op gij dit uur zult vervloeken, waarvan de herinnering u bloedi ge tranen zal doen storten. De ellendeling antwoordde slechts met een spottend gelach en Christine verdween. Eenige oógenblikken daarn i men een rijtuig wegrollen. Lantin trad de zaal weer bin - nen en naderde do markies, Ziezoo, (lat in orde, zei hij fluisterend. Nu behoeven wij ons alleen nog maar te doen van dok ter Bernau en daar belast ik mij mede Dan zal mijnheer do mar kies gerust kunnen slapen, j het GEMENGD NIEUWS Het ijs in de Zuiderzee.' D.' veerboot yaii Wiji^k, d i-. Woensdagmiddag van Stavoren te Enkhuizen binnenkwam, ont moette'veel. is. De veerdienst KnkhuigonSla- voren is thans voor personen als goederenvervoer gestaakt. De diensten op Urk en Amster dam werden nog met groote moei te onderhouden. De korte haren. Weinig vrouwen zullen, als zij hesluiten om „bobbed" of „shin- gled" haar te gaan dragen, begrij pen, dat door liaar besluit hoe lan er hoe meer Chinoesche vrou - ven en kinderen werkloos wor - den. Want een der gevolgen van de ze korte haardracht is, dat voor het toilet geen haarnetten meer noodig zijn. Wat dat voor de. haar netten industrie zeggen wil daar van lezen we iets ïii de North-Chi- na Herald." Deze industrie wordt grooten- jdeels in China beoefend. Voor dat (leze mode in zwang kwam was zij een der belangrijkste export- industrieën van China. De gclieele wereld werd van uit China van haarnetten voorzien en vooral de bestellingen in Ameri - ka waren enorm groot. In 1921 werd volgens de opgave van het douanekantoor te Tsjefoo voor de verleden is dan uitguwischt. XVIII. Dubbele moord. Op zekeren morgen, een paar dagen na hetgeen wij boven ver telden, was- het 'dorp in groote op schudding. Dokter Bernau en diens huis - houdster waren dien morgen ver moord gevonden. De melkmeid, geen antwoord krijgend op haar herhaald bellen en denkende, dat Brigitte nog sliep, was het huis omgeloopen, en zooals het meer gebeurde, had zij haar kan melk over de heining heen in den tuin gezet. Daar aan de tuinzijde was haar iets bijzonders opgevallen. De tuindeur stond wagenwijd o- pen, waaruit zij besloot, dat de bewoners reeds .op waren. Zij riep opnieuw en schelde ditmaal aan den tuinkant. Geen antwoord. Na verloop van eenige minuten stonden een tiental nieuwsgieri gen voor het huis van den (lokter. dat. nog steeds aan de voorzijde gesloten. De plaatselijke burgemeester en zijn metgezellen werden gewaar - schuwd en traden nu bet huis bin nen. Verder ging men naar de eerste verdieping, waar de dokter sliij.. Men tikte aan de deur. Gdcn ant woord. De burgemeester draaide de deurknop om, opende, doe li deinsde in het zelfde oogcnbiik met een kreet van ontzetting te rug. Een vreeselijk schouwspel ver toonde zich aan hun oogen. De ka mei' lag geheel overhoop. De meu bels waren vernield, de gordijnen en het behangsel droeggen bloed sporen. Welk een verwoesting En (lokter Bernau, de goeie, al gemeen beminde man, lag naast zijn bed in zijn bloed badend. Een kreet van afschuw kiens door de stille kamer. De drie man nen trachtten den ongelukkige hulp te verletenen, in de hoop, dat. zij nog bijtijds kwamen, maar bot lijk was reeds verstijfd. De dood moest sedert eenige uren ingetre den zijn. En de huishoudster Zou die oude getrouwe hetzelfde lot heli - bob ondergaan Voor haar kamer, op de tweede verdieping, vlak hij de trap lag zij, eveneens dood. i)o arme vrouw had zeker haar meester ter hulp willen snellen toen d>' schurken haar hadden neergeveld. Zij w as in haar nachtgoed, en de kande - laar dien zij in de hand had ge had, was in de gang gerold, waar een verbrandde plek in het hout de plaats aanwees waar de kaars was uitgegaan. Welke ellendelingen zouden die verschrikkelijke wandaad be - raamd en bedreven bobben Zon der twijfel vreemdelingen, rond trekkende vagebonden, want.nie mand in hof plaatsje zou het ge waagd hebben, de hand te slaan aan beide oude lieden, die door groot en klein geacht en bemind werden. Hef vreeselijkc nieuws had zich als een loopend vuurtje door hef dorp verspreid, en in even oogwenk waren de inwoners in groote ge tale naar de plaats^ des onheils gesneld. Tegen tien uur toen hef gerech telijk onderzoek zou beginnen, kwamen van een heuvel, juist van een anderen kant dan de politie agenten. twee hekenden, en wel Eendenbek en Maxime Périn, bij provincie Sjantoeng alleen voor een millioen dollar verdiend. De korte harenmode1 en ook die van de „permanter" golf" maken thans dat het grootste deel van de vrouwen geen haarndt meer draagt of veel minder draagt, I>i» gevolgen blijven dan ook in China niet uit meer dan drie vidrde d«-. arbeidsters van de1 haarnettenfa- brieken zijn zonder werk en moe ten ondersteund worden. Velen van haar zijn op zoek naar arbeid in een anderen tak van industrie een gedeelte heeft echter de hoop nog niet verloren, dat de vrouwen van inzicht zullen veranderen en zullen gaan inzien, dat lang haar toch een grootere charme heeft. En dan zou ook voor de Chineo- sche haarne-ttenmnaksters weel een gouden tijd aanbreken. Kassiersbevoegdheid. Een inwoner van Beek (G.) had van een boerenleenbank voorschot ten ontvangen ontvangen, en daar voor Marken in onderpand gege - ven. Toen liet geleende geld van hem werd teruggevorderd, beweer de hij, dat de Marken, toen <!«•- waarde zoover was gedaald, dat ze niet veel meer waard waren dan het crediet, intijds hadden moeten zijn verkocht. Hij beweerde, dat zulks ook met den kassier w as af gesproken en hij had ook van den kassier bericht ontvangen, dat d«- Marken verkocht waren. Van de zijde der Boerenleenbank werd be weerd, dat zulk een afspraak met Jen kassier, indien zij gemaakt was, de Bank niot zou hinden, om- lat de kassier tot den verkoop niet bevoegd was. In de procedure welke in deze zaak ook voor het Gerechtshof te Arnhem werd gevoerd, hooft hot Hof als zijn oordeel uitgesproken, dat de Bank zich niet met vrucht kon beroepen op onbevoegdheden van den kassier, waar aan dezen genaamd „Buikje." Zij geleken beiden wel murskra mers, met bun ransel op den rug en te beoordeelen naar hun schoe nen, hadden zij reeds een langen mars achter zich. Zoodra zij bij de menigte geko men waren, die voor liet huis van den dokter samengeschoold was, vroegen zij wat daar gebeurde. Wat, ge weet hei dus nog niet Weineen, wij komen eerst zooeven aan. Een vreeselijke misdaad. Een misdaad Dokter Bernau en zijn huis - houdster zijn vannacht vermoord. Groote hemel, zei de schelm, bleek wordende, wat vertelt gij nu Men heeft ze beidén dood ge vonden. Dat is verschrikkelijk En weet men niet.... Nog niets. De politieagenten zijiv binnen niet de rechterlijk" macht. Maxime Périn had niets gezegd. Hij stond onbeweeglijk naast zijn metgezel, met open mond. en ver trokken. achblcek gelaat. Eender, hek merkte dit op en was bang, dat het ontstelde gezicht van zijn kameraad de aandacht zou trek - kon. Komaan, zei hij, later zullen wij dat alles wol eens vernemen, want mijn kameraad sterft v.n» honger en ik ook. ïïij groette en ging zijns weeg*, gevolgd door Maxime Périn. Toen zij op een stillen plek gekomen waren, zag Eendenhek hem door dringend aan en zei Pas op, voor den duivel, wij zullen gesnapt worden (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1