Aanbesteding. 19 Januari a s. 1 re manier is, aan een glad schou derstuk van voren twee banden van de japonstof te bevestigen, d.nzc schuin over het blousedeel naast elkander toe te leiden en ze ongeveer op taillehoogte me,t een si rik te laten sluiten. Dit laatste ziet ge op onze teetkeriing afge beeld. De japon is bier van licht grijze crepe. De tuniek heeft van onderen de moderne ruimte en erdor do nieuw-modische ballon- vi >rtn ige bencd en-mouwen Hoe we een avondjapon moder- niseeren kunnen. Een nieuwe mode brengt altijd boel veel lasten en heel veel on- k« ^fon mee. De geheele garderobe r.ioef zoo'n beetje herzien worden -a verschillende stukken bijge zocht. Vooral jammer is 't, wan neer we nog oen goede avond ja- non hebben die uit de mode is. Dit is meestal een duur artikel, dat we nu maar niet zonder eenig be denken weer dadelijk nieuw koo o n. Wiillen we practisch en zui niir zijn zoo kunnen we- ze wel een beQt.je veranderen en met niet al tv grootc moo\it.e een modem char clict geven. Hiervoor maken we op do japon, vanaf de heupen een klein ovorrokje iets korter dan de japon zelf. Dit nemen we van de japonstof, indien dit mogelijk is, anders van tulle, zijden voile, of mousseline, in de tint van het toi W of iets donkerder. We schulpen hot rokje van onderen uit. en zette langs dcifr and een lichtruche in dezelfde kleur. Deze loop,t dan langs de naden der verschillende banen en nog iets hooger op. De aanzetting van. het rokje' "aan de japon gaat schuil onder een dubbele ruche. Wanneer we nu ook nog de mou wen met een lint ruche afwerken hebben wc een keu rig avondjaponne tjo, dat zeker niet bij de -nieuwe, mo derne toiletten zal achterstaan. Nieuwe garneeringen. Eenvoudige win terjaponnen vooral in het genre jumper rpodcl, zijn heel veel afgewerkt met een smal loeren ceintuurtje om de heupen, het welk sluit met oen eenvoudig zilveren gespje. Een ^groote keuze en verscheidenheid 'vindt men in deze gespjes die keu rig en fijn staan. Als garneering voor namiddag en avondtoiletten worden heel veel franjes gebruikt, zijden fran jes in de kleur van het toilet voo^ den middag en schitterende kra - Ion of paarlenfranjes voor den a- vond. Soms zijn deze franjes zeer lang en zijn reeds teir hoogte van de heupen 'aan de japon gezet. Korte franjes versieren de halso pening, do onderkant van mouwen en rok. WILIIELMINE. Een overvloed van de laatste ttode-mortellen voor dames en kinderen vinden onze lezeressen ia „Hei Nieuwe Modeblad". Bij elk model komt een practische be scbrijving voor. „Het Ni.euwe Modeblad", twee- maal per maand verschijnende, met telkenmale 2 gratis knippa- trrnenb'aden, is bij de admini stratie dezer courant verkrijgbaar voor 95 cents per kwartaal of f 1.25, franco per post. de menschen bemoedigend toe te spreken. Hulpverleening. De schippers in de Waal bij Nij megen hebben orders gekregen hun booten beschikbaar te hou - den voor het redden van vluchte lingen en voor de levensmidde len voorziening van het onderge- loopen land van Maas en Waal. Stevensweert ondergeloopen. Het dorp Stevensweert. bij Roer mond verzinkt in het water 1700 menschen verkeeren in levensge vaar. De pontonniers zijn telr red ding gearriveerd. Te Roermond verlaten de men schen hun ondeVgeloopen huizen. De zoon van een veerman uit Ooi is overboord geslagen en verdron ken. HET HOOGE WATER (Vervolg van pagina 1.) Rii sommige huizen, waar de menschen waren achtergebleven, werden broodne uitgedeeld. Te Wychen, waar do booten lnnd den, werd de Koniingin door twee matrozen aan land gedragen en met. hoezee-gerop werd zij door de bewoners, die op het markt plein waren samengestroomd, ont v en gen'. In dit dorp bezichtigde de Koningin het ziekenhuis, de school n het Katholieke1 verecnigingslo - kaal, en overal waar ze kwam vroeg de Landvrouw© met groote brlangstelling naar den toestand van de menschen on de schade die ze geleden hadden, en overal maak te ze van de gelegenheid gebruik Op het fort St. Andries, waar Maas en Waal samenkomen zijn nu een aantal Brabantsche fami lies ondergebracht om er tijdelijk te wonen. Vanochtend zijn ze go komen. Uit Oyen en Deursen zijn ze naar hier gebracht, hun dorpen zijn ondergestroomd en ze hebben hun huizen moeten laten. Het is daar ginds land waar niet veel vreemden komen, rusti ge Roomsche dorpen waar ze van liun akkers en hun vee leven. Hun vee, dat is het ergste'. Er is veel vee verloren gegaan. In de buurt van Venlo drijven ka davers op de watervlakten, maar wa,t er is gered, zóó uit de warme stallen de kou ien de nattigneid in, hoe zal dit dien overgang ver dragen Daar staan koeien van me, zei een der mannen, ze doen zoo beroerd en zoo kleumerig. Wat een weer ook. Druipnat stonden d,e> beesten bij de bekken, onder den aldoor loom neerplenzenden regeri. Koud was het niet, maar ze waren in de stal len 't zoo warm en droog al ge woon. Vee in Januari buiten, dat is zoo bedenkelijk mogelijk. Er zal heel wat ziekte zijn dit voor- iaar e'n dezen zomer. Als ze 't overleven zeggen de mannen op St. Andries. Door een fraai breed dorp, Ros sum, gingen we verder en daarbij den dijk op langs de Waal. Ook da Maas is hier rechts, zichtbaar. Ze siroomen snel en alle uiterwaar den zijn ondergeloopen. Maar de ze stevige dijk schijnt het wel te houden. In Heerewaarde vertelt men, dat Zondagmorgenjie Maasdijk bij Alphen is doorgestoken, dan wordt deze dijk minder bedreigd, omdat dan het water kan afvloei en Brabant in, waar de Maas het weer opvangt als het zakken wil. Aldoor komen er troostende be richten van val. De heer Peereboom, sfceienfabri- kant aldaar, wiens fabriek en kan toor beneden don dijk zijn onder geloopen het water staat er een nieter hoog houdt zijn volk aan den gang met bewakingsdienst. Hij blijkt wol optimistisch. Maan dag is daar het water 30 cM. geval len. De steenfabriek in Nederhe- mert heeft nog geen last van het water. En de Waaldijk hier houdt het wel. Maar verderop voorbij Hamelrts het ongeluk gebeurd. Daar is het lancL geheel ondergeloopen. Leeu wen en Drtïten zijn al niet meer te bereiken. In Heerewaarden is de school bestemd om dó vluchte lingen vandaar onder te brengen. Een deel van liet veie is ook hier in de weiden. Bij het voetveer van Wamel naar Tiel is het land van Maas en Waal geheel onder geloopen. De huizen staan tot bij de daken in het water. Dei kerkjes schijnen nog vrij. Rijen boomen, die de we gen er omzoomen, steken uit de' watervlakten omhoog. Het is een droevig tafereel en de grauwe regenfloersen trekken er in breede flarden overheen. Een vrouw die naar Tiel wil, vertelt, dat zij uit het ondergeloo pen land kómt en dat er in de ver dronken dorpen nog veel men schen zijn, die niet weg willen en op hun zolders wachten op len val van het water, waar ze vast op vertrouwen. De ernst van den toestand bljikt wel uit het feit, dat 'ukelc perso nen van "angst krankzinnig zijn geworden. sj/..' JU A m. De overbrenging van de bewo- ners naar Den Bosch geschiedt pefr boot tot aan den dijk op ruim een kwartier afstand van Dreu- mel, waar auto's gereed staan om hen verder te vervoeren. Om zes uur Maandagmorgen ar riveerden te 'sHertogenbosch uit Dileumel t^ee autobussen met vluchtelingen, zes mannen, elf vrouwen en elf kinderen. Er zijn tot du&ver twee1 vrouwen naar het krankziitt^ngesticht over gei- bracht. E^M^iderc vrouw moest naar he,t ziekenhuis gebracht wor den. Ook een oude man was zoo overspannen, dat opname in het ondeskundig gesticht noodjzake- lijk was. Van de Rijndijken. Men meldt uit Arnhem De Rijndijk tusschen Elden en Driel (tegenover- Pannerden) is hedenavond voor het autoverkeer gesloten. In de nabijheid van Driel heeft zich aan den binnenkant van den dijk een waaikolk gevormd, tenge volge waarvan daar ter plaatse de dijk begint af te brokkelen. Er zijn daar reeds 2000 zakken zand neergelaten men denkt dit aan tal tot 5000 op te voeren en hoopt aldus een doorbraak te voorko men. Heden, Dinsdag, dankt baron Van Voorst tot Voorst te Elden de paarden uit zijn stallen, dertig in getal, met behulp der rijdende ar tillerie uit Arnhem, over te 'bren gen naar de stad. Dit is den tame lijk gevaarlijk werk, want de die ren moeten over den Eldenschen dijk worden gevoerd, waar het water 15 c.M. hoog staat. Te Engel is een zwakke plaats in den Rijndijk. Daar wordt met man en macht gewerkt om den dijk te behouden. Uit de bedreigde streken is veel vee in de Betuwe samengebracht sommige boerderijen zitten met 400 stuks. De Bommelerwaard onder water Men meldde Zondag-avond De Bommelerwaard is than* over stroomd, terwijl tal van plaatsen in het gebied van Maas en" Waal door het water omringd zijn. Spijk onder water! Alle huizen van Spijk zijn Maan dag ontruimd. Men woont op de steenovens. De kerk en de pasto rie staan onder water Schade aan de steenfebrieken. Dè steenfabrieken aan de Waal van Lobith tot aan Wamel, staan alle onder >vater. ook de steenfa brieken aan den Rijn zijn reeds onder geloopen. Omtrent den toe stand van de fabrieken aan den IJsel is nog niets bekend. Het ver lies aan gebakken steen bedraagt ongeveer 150 millioen stuks. GEMEENTE WIERINGEN. Burgerlijke, Stand. der gemeente WIERINGEN over de maand December 1925. Ge-boren Bernardina d.v. C. Go- vaerts en L. EnktGerrit, z.v. S. de Leeuw en K. Lemstra Pieter, z v. C. Ivooij en M. Mulder Cor- nelis, z.v. Jb. Smit en S. Vlam Jacoba, d.v. W. de Jong en M. Tij- sen. Ondertrouwd N. v.d. Poll en A. Lont; F. Doesburg en T. Bakker M. Hegeman en M. M. Maessclialck Getrouwd: N. v.d. Poll en A. Lont; F. Doesburg en T. Bakker Overleden: Simon Kuut, oud 36 jaren ongehuwd. —Een slechte inzet De naclit van 31 December op 1 Januari wordt te Hippolytushoef altijd ge- ncegelijk doorgebracht. Ook nu trok op klokslag twaalf een drom jongelui achter 'n viertal muzi kanten op ordelijke wijze zingen de door de straten en getuigden van hun blijdschap dat 1926 zijn intrede had gedaan. Natuurlijk bleef ook het. komische niet ach terwege. Een drie wielde kar werd ongevraagd geleend en getrokken door 'n troep gespierde jongelin gen, rammelde het voertuig do ;r 't dorp, om de enkelen, die re>eds in den zoeten rust lagen te ver konden, dat 't nieuwe jaar was ingetreden. Echter, langzamerhand werd 't rustig en trokken de burgers zich terug in de huiskamer om elkan der geluk te wenschen onder het genot van 'n glas punch. Zoo gebeurde dit ook bij den heer H. G. Rump. Te ongeveer half twee vertrok de familie en begaf men zich ter ruste. Nauwelijks ech ter lag men te bed of een vreesdij ke klap en nog e'en, vergezeld van geweldig glasgerinkel deed de be woners opschrikken Dó heer Rump ijlde naar berieden en zag dat de spiegelruit van zijn goud winkel was ingeslagen. Echter van de daders was niets meer te ontdekken. Onmiddellijk stelde de heer Rump 'n onderzoek in en con stateerde dat enkele zilveren ket tingen en een paar ringen waren ontvreemd. Blijkbaar had men 'r oog gehad op 'n cachet met een aantal gouden ringen in de eta'.a ge. Daarop was juist een grooc stuk glas gevallen en de dader('s) zagen blijkbaar in de haast geen kans deze kostbaarheden mee te kapen. De heer P. Grin, die juist op de fiets in De Belt reed hoorde ook de slagen en ging onmiddellijk op 't geluid af; ook hij. ontdekte jam nier genoeg niets van de belhamel (s). Tot ver in den nacht werd ook door de politie in alle richtin gen zonder resultaat gespeurd. La,ter beriierkte men, dat de spoorstok van de driewielige kar, waarmede de jongelui door het dorp haddon gereden en die er toen nog aanzat, verdwenen was. Daarmede is dus zeer waarschijn lijk de ruit stukgeslagen. Het wordt bedenkelijk, als men in aanmerking neemt, dat nu kort na elkander driemaal in deze ge rneente inbraak werd gepleegd. Eerst hij den heer D. Koorn te Westerland; nu vóór Kerstmis bij den heer Van Duin, gemeentesec retaris; (de bewoners- waren afwe zig, doch niets schijnt ontvreemd ofschoon men een kast overhoop is gehaald en het rose,t voor het slot der brandkast werd opgelicht En nu weer deze brutale inbraak bij den heer Rump. Het is te ho pen dat de politie de onverlaten weet op te sporen en dat dan eens 'n flinke strafmaat wordt toe gepast. Zoowel bij de etalage van den heer Rump als aan voorwer pen in de woning van den heer Van Duin werden vingerafdruk ken bespeurd, die door de politie werden gefotografeerd. Onder deze omstandigheden werd het nieuwe jaar op Wierin- gen ingezet en he, noodlot ging verder. Tegen het vallen van den avond brak er brand uit in de wo ning van Joh. Muit, in den Polder Waard Nieuwland, terwijl de be woners afwezig, waren. Hoe de brand is ontstaa? Men tast in het onzekere. Toen de heer Muit thuiskwam hadden de vlammen reeds zoo om zich heen gegrepen, dat aan redden van eenig goed niet viel te denken. De brandspuit van H.hoef en veel menschen wa ren J ter plaatse. Een boet bij het huis wist men nog te be houden. Het huis, toebehoorende aan den heer A. Muit, was laag ver zekerd. Ook de van St. Maarten ko mende Hprv. Predikant Ds. Tin- liolt maakte Zondag j.1. te Wierin gen nog kennis met d,e sombere inzet van 1926. Hij dacht Jsmor- gens te Hippolytushoef en smid- dags te Den Oever zijn Nieuwjaars orediking te houden, doch helaas, de kerkdeuren waren gesloten; al leen de koster zat in een der ban ken te peinzen, én kóek naar al" die ledigheid, die o zoo weinige malen wordt, gevuld ..en hij werd treurig giestemd. Daar rammelde de deur, ..dominee trad binnen: ,waar is mijn kudde De kos ter haalt verbaasd de schouders op en wijst op de ledige stoelen Hij weet van niets; de ijlings ge roepen diakens weten ook van niets en „de thuisgebleven schare'- weet nog veel minder dat dó Her der daar was om te preken De consulent had natuurlijk ver geten dó predikbeurt op te geven! Wanneer komt aan die cha os toch eens 'n einde' Wanneer komt het nu eens voor elkander dat Wieringen 'n eigen hervormd predikant krijgt De muziekvereeniging „Har monie te Wieringen heeft voor ,*1926 het Bondsconcours laange,- vraagd van de West-Friesche Bond van Harmoni/efc en Fanfk re-corpsen. Ten overstaan van Notaris i breen werd Zaterdag te Den Oei ver verkocht de Blazerschuit No; A. P. 3 van den heer J. Swierts. j Koopers werden de heeren J. Tiji son en P. Kaleveld voor ƒ250.— Proefvaart met pech. De nieuwe motorboot „Immanu el" waagde zich Donderdag zon der vracht op de Braassemerj meer om proef te stoomen. Toei de machines weigerden was ht schip weldra aan wind en golvi die hier zeer hoog kunnen zijn bij storm, overgeleverd en weldra was de boot hoog op meerwal ge zet. De drie man aan boord kon| den zich, voortkruipend over dei basaltdijk, met moeite reddeo daarbij tot het middel door he water badend. Het schip zit muurvast en heel veel te lijden. Het ijs in de Zuiderzee. Uit Lemmer wordt gemeld: De zee en de haven zijn vrij va; ijs. De havenvuren zijn heden orf stoken. De haven is voor ah scheepvaart toegankelijk. De vi schers zijn heden uitgezeild. ANNA PAULÖWNJL Woensdag 6 Januari zal if Veerburg" de „Malaria-film" wol den vertoond. Dr. Olre.ó zal daaaf bij een en ander toelichten. -I Wij verwachten dat velen va deze gelegenheid zullen gebrui maken om de nuttige wenken t komen zien en hooren, die ter I strijding van de Malaria-mug k den. NIEUWJAARSGROETEN 1926 P. C. de HAAN G. de IIAAN-BOSKER. Wieringen 1 Jan. 1926. p D. KOORN, T. KOORN - VREGAT. Wieringen 1 Jan. 1926. Veel geluk en voorspoed in h Nieuwe jaar. D. KUIPER, N. KUIPER - KEIJZER. W. Waard 1 Jan 1926. N. KAAN G. KAAN - KOORN. Wieringen, 1 Jan. 1926 p.f. De Fam. GIEL1S wenscht ha geachte cüentele, vrienden en kenni: sen een gelukkig en voorspoed 1926. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van WIERINGEN zijn voornemens op aan te besteden lo. het aanleggen van gedeelten rioleering langs de Noord- en Zuidzijde van de Hof straat te Den Oever 2o. het verbeteren door herbestrating, verbree- den en gedeeltelijk vernieuwen, van de Holstraat te Den Oever. Bestekken omtrent bovenge noemde werken zijn (er Gemeen tesecretarie verkrijgbaar legen de prijs van f 0.50 per stuk. Behoorlijk gesloten inschrij vingsbiljetten behooren ten Raad- huize te worden ingeleverd ui terlijk op gemelden dag, voor middags 11 uur. Nadere inlichtingen worden door den Gemeente-Opzichter verstrekt. Wieringen, 5 Januari 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd L. C. KOLFF De Secretaris VAN DUIN. I

Wieringer courant | 1926 | | pagina 2