eens hun harten binnendrong. Eén voor éen zagen zij hun wonin gen als het ware in het water ver zinken,, terwijl zij angstig luister den naar'het blaffen van den troa wen waakhond, het angstig loei - en der koeien, het klagend gehin nik der paarden en zoove'le ande re geluiden. Angstig kinderge - schrei roept hen tot de werkelijk heid terug en een laatsten droeven blik laten zij weiden over de wa tervlakte, waaronder zich hun woonplaats bevindt, die thans nog slechjs in de herinnering voor hen bestaat. Do zachte drang en vermaningen der geleiders van autobussen brengen hen tot bezin ring. Uiterlijk kalm stijgen zij in de wagens. Een angstig gero,e)p om harder ,t.o rijden weerklinkt dan, want ook de weg wordt over stroomd. De ongelukkigen komen niet tot rust vóór men Don Bosch bereikt heeft. Daar wacht hen drinken, eten, rust. Doch vóór alles veilig - hcid Want de ellende der laatste da gen en niet het minst de vlucht in de duisternis van dein nacht, doet hen in een alles overheer schenden angst verkeeren, welke eerst, uren later langzaam begjint te wijken voor het bewustzijn van eigen veiligheid. Spoorbrug ingestort. Het spoorwegongeluk bij Haps. Een oongetuige in den trein die hij Haps veróngelukte vertelt van de ramp het volgende We. gingen in een der achterste wagens zitten, terwijl de overige passagiers, ten getale van acht, vóór ons plaats namen,twee in een 2eklasse wagen en zes in den vlak achter de locomotief hangen de 3c klasse wagen. Op naar schatting twintig mi nuten afstand van het station Haps bevindt, zich een brug in den spoordijk over het riviertje „do Haam." 's Middags zagen we dat het water zich daar met vreeselijk geweld onderdoor werkte erf dat het onmogelijk was, dat de brug het lang zou houden. Maar omdat de trein met militairen even tevo ren nog er over was gekomen be stond er vermoedelijk nog - geen gevaar. De trein kan zoo ongeveer vijf minuten gereden hebben, toen een onzer die in de streek goed bekend was zoido, doelende op de brug over „de Raam", „hier is het kri tieke punt." Nauwelijks waren de woorden uit zijn mond of een ge weldige schok deed ons allen te - gen den overkant der coupé aan vliegen, een tweede en derde schok iets minder hevig, volgden. Toen een stilteZonder een woord te spreken gooiden we het portierraampje open en hij den eersten oogopslag zagen we al dat er een ongeluk gebeurd was. Vlug eruit Onze gewaarwordingen te beschrijven is bijna onmogelijk. Ven don uit vijf wagons bestaan- den trein staan er nog twee op do lijn een bagagewagen lag schuin van de helling met z'n kop in het water. Verder zagen we niets, 't was stikdonker. Maar we hoorden des te meer Een hartverscheurend hulpgei- schrei klonk ons al uit de verte togen. De machine maakte oen holsch lawaai, terwijl daar tus- schendoor het water zijn bruisend geluid mengde. Wat te doenTe water sprin gen en de menschen redden Onmogelijk, we zagen niets, we hoorden slechts de merg en been doordringen noodkreten. Terug naar Haps en hulp halen is het eenige wat ons te doen staat. En in draf gaan we, de een naar het station, de andere naar do dichtstbijzijnde boerderij. Een dezer laatsten was ik. De bewo ners die den schok hoorden, wa ren weldra, gereed en volgden met licht en touwen naar het tooneel van de ramp. Uit den bagagewagen kwam de conducteur, geholpen door een on zei', te voorschijn, ongedeerd. Daar opeens staan de machinist en de. stoker bij ons. Ze zijn kin der lijk Mij als ze hooren, dat ook wij gered zijn. Als door een wonder zijn ze ongedeerd. Hoe ze uit de machine gekomen zijn wéten ze zelf niet. Maar het hulpgeschrei houdt niet op. Er moet gehandeld wor - den. He' t klinkt nu dichterbij. Waarschijnlijk heeft de van den dijk geslingerde wagen eerst ge heel onder water gezeten, vandaar het gedempte hulpgeroep na het ongeluk. Nu zijn de inzittenden er in ge- slaagd, zich uit den gekanteld er. wagen te werken, althans wij hoo ren hun kreten duidelijker. Maar wc kunnen niets doen. Er is geen boot. En dat is het ©enigste mid del. Wij begeven ons naar de andere zijde van den trein. Bij den bagage wagen gaapt ons de afgrond tegen Een gedeelte van dei brug is nog heel. Het alles overstemmende ge-, sis der machine wijst ons de plaats waar deze ligt. Zouden we het wa gen over de rest der brug te gaan. Inmiddels zijn de soldaten gearri veerd. Ook die kunnen niets uitrich ten. Enkelen willen zwemmen, proheeren het zelfs, doch geven het spoedig op, het is niet mogelijk het wordt hun terecht door hun chefs verboden. Met een touw gaan we over de resten der brug. Onder ons het ko kende, donderende element. Schuin voor ons de sissende ma chine. Aan deze zijde staan we v'.ak voor den verongelukten 3e- klasse- wagen. Op 40 a 50 meter afstand ligt hij. Met een sterke carbidlamp zien w,g de omtrek er van, .en daar tusschen, ik zal het noo.it verge - ten, zes witte gezichten, die al maar om hulp schreeuwen, spoe dig, want. ze zinken langzaam. :s er dan geen kans om die ongeiiuc- kigen te redden Hola as, ieder ziet in, dat de woelende watermas sa, die den wagen van den dijk scheidt, slechts per boot is over te steken. Gelukkig bracht een lorrie toen spoedig een boot aan en werden allen gered. DE PERS. De watersnood. „De Residentiebode" bevat een beschouwing, die gewijd is aan den watersnood. Het blad komt hierin tot de volgende conclusies: le. laot men eens onderzoe ken, of de tijd niet gekomen is om heel de polderwetgeving te wijzi gen in dezen zin, dat de dorpspol- ders eenvoudig onder de gemeen tebesturen vallen en de grootere complexen aan het Provinciaal Be stuur getrokken worden. 2e. Durft.men dit nog niet aan (een Grondwetsherziening zou et' voor noodig zijn), laat mne dan ten minste de zorg voor de dijken der groote rivieren in elk geval aan het Rijk trekken. Niet alleen het uitdiepen, bebakenen, bekrib ben, enz. voor de scheepvaart is een groot landsbelang, maar even zeer de versterking onzer dijken. Men vergete ook niet, dat het Rijk door de zorg voor de scheepvaart o.a. door het versmallen der zo- merbedding en dei kribben, de zorg voor het onderhoud der dijken juist verzwaart. Welnu, het is dan ook niet meer dan billijk, dat het Rijk ook de dijken onder zijn be heer neemt. Het afvloeien der kwelwateren in weteringen enz. kan dan als van ouds aan de zorg en de ..ruzietjes der polderbestu ren worden overgelaten. sten, zooals deze bij het Staatsbe drijf verricht moeten worden, op het menschélijk lichaam uitoe fent. Prompte bediennig. Een Rijksambtenaar, die andere ambtenaren onder zich heeft, haal de, schrijft het Hbld., op Maandag middag 4 Januari een officieele kennisgeving uit éen enveloppe. Een belangrijke mededeeling was het, tenminste een die belangrijk had kunnen zijn voor de ambte- narefllvap. dien chef de bureau. Maar heh,„./zij kwam» té laat. Want zij hield in de ministerieele beschikking van 30 December, waarbij aan de chefs de bureau vergund werd aan de ambtenaren die uitstedig waren, ook 2 Januari verlof te geven, mits de dienst zich niet ertegen verzette Misbruik van de uniform. Op den Wagenaarwég te Den Haag is aangehouden de ontslagen nostheambte J. M. K. uit de Para- marihostraat, die in de uniform van brievenkjcisteller Nieuwjaars fooien ophaalde, hoewel hij tot het dragen van de uniform niet gerechtigd was. Bloedvergiftiging. Een ingezetene van Blaricum droeg aan de vingers een aantal koperen ringen. Toen een dezer ringen geheel in het vleesch groeide en vemdj - derd moest worden, ontstond ern stige bloedvergiftiging. Onderwijl moest geneeskundige hulp inge roepen worden. Men hoopt den patiënt in het leven te houden. Kerkdienst in de school. De kerkeraad der Ned. Herv. kerk te Purmerend heeft besloten om ten behoeve van de kerkgan - gers in de verst afgelegen deel van de gemeente Wijdewormer, aldaar gedurende den winter etens per maand in een school kerkdienst te houden. Een noodlanding. Men meldt uit IJmuiden Gistermorgen ongeveer half twaalf heeft een Engefsch water vliegtuig bij IJmuiden een nood - ïanding wegens motordefect uitge voerd. Aan boord van het vliegtuig be vond zich 250.000 goud. Wleringerwaard. De hoer Zeeman, die zijn huis heeft verkocht aan de Zuivelfa briek „de Volharding" heeft thans bouwterrein gekocht van den heer H. K. Koster, aan de Oostzijde van den Molenweg. Er zal lus 'n brug gemaakt moeten worden o- ver de Molensloot. Aartswoud. Het stoomgemaal alhier heeft reeds 26 etmalen gedraaid. Alleen een enkele maal heeft men moe ten stoppen voor vol zee. Naar men verzekerde, zal het nog minsjens 6 etmalen duren eer men kan stoppen, tenminste als er geen wa ter meer bij komt. Ziet men de e- norme waterv.erplaatsing, dan krijgt men pas een kijk op de e norme waterval die heeft plaats gehad. GEMENGD NIEUWS. Een flink meisje. Maandag ontstond tengevolge van het vallen van vonken uit een fel opgestookte kachel brand in de woonruimte van een schip, ge laden met hout, liggende in de vaart bij de Nieuwmeer, onder Nieuwer-Am stel. Een 15-jarig meisje, dat aan den wal liep, zag rook uit den roef komen, zij begaf zich onmiddellijk aan boord. Zij wist door het bui tenboord gooien vap het reeds brandende beddegoed en het wer pen van water den brand nog bij tijds te blusschen. Een kranig stukje van het zich alleen daar bevindend schippersdochtertje. De schipper was niet verzekerd tegen brandschade. Is wielrijden ongezond De commissie van oveirleg P. T. T. heeft den directeur-generaal verzocht, verschillende medische deskundigen uit te noodigen, ad vies uit te brengen jnzake de; vraag,, welken* invloed het gerc - geld uitvoeren van rijwieldien ANNA PAULOWNA. -Politie: Verloren 'n dameshor loge (zilver.) Gevonden: een zilveren beursje met inhoud; 'n nieuwe gymschoen en lederen handtaschje met in houd. Inl. ter Secretarie. Burgerlijke Stand. Geboren, ondertrouwd en ge trouwd, geene. Overleden: Pieter Schilderman oud 76 jaar, wed. van T. van Ee- ten. Simon Spigt oud 56 jaa echt genoot van D. Keuris. Door het Hoofdstembureau is tot lid van den Raad aangewezen de lieer G. Kuiken ter vervulling van de vacature ontstaan door 't overlijden van den heer Spxgi. De heer Kuiken heeft zijn benoe ming aangenomen. Breezand. j.1. Zaterdag-avond gaf ons harmonie-gezelschap Con cordia, directeur de heer Schen kels van Helder, een uitvoering voor donateurs en kunstlievende leden in de zaal van Borst. De voorzitter, de heer A. Raap, sprak in zijn openingsrede zijn ge noegen er over uit, dat zoovelen waren opgekomen en hij hoopte dat allen zich wel zouden amusee ren. Toen werd met het concert aan gevangen, dat getuigde van muzi kale leiding en ernstige studie. Op voorbeeldige, wijze werden de verschillende nummers uitge voerd en de heeren musici hadden eén welverdiend applaus van het publiek in ontvangst te nemen. Ter afwisseling droeg de hefer Wiggers eenige cabaretliedjes voor Ofschoon niets willende afdin gen op de capaciteiten van den heer Wiggers hadden wij het pro gramma liever aangevuld gezien met een flink blij- of tooneelspel, waar werkelijk kunst van uitgaat Misschien mogen wij dat een vol gende maal verwachten. Met een hartelijk woord van dank sloot de heer Raap deizen ge notvollen avond, tevens ter ken nis brengende dat ditzelfde pro gramma ook in de groote tent van Veerburg zal worden opge voerd. Hij hoopte als dan ook op een druk bezoek, en mochjten er ook dan personen zijn, die) enkel om het bal kwamen, da verwacht te toch wel zooveel welwillend heid, dat ze tijdens de muziek niet zouden babbelen. BRIEF VAN TEUN AAN HARM Beste Harm. Ik zal voor de variasie! maar 's 'n briefje naar jou in mekaar tiin meren, want als je alsmaar in de krant tuurt naar die ellende van de watersnood, dan wordt je er broerd van en gevoel je telkens de dagen, toen we zelf in de knijp zaten. Het staat er bij ons nou be ter voor; het polderbéstuur het centen plentie en schaft nou nieu we gemaksspullen in het Polder- uiss aan. Of nieuw ..ik zou jokke, want de haard is uit de tweede hand. Efein, schildere, be llange, vloerzeil, stoele, ..het. za- kie kost al met al zoo'n 2700 pop Mijn Mie spreekt er schande van! ,Benne die kerels gek, zeijt zé Waarom kochten ze geen pakjes Edelweiss-zeep, dan hadde ze het heele spul misschien voor niks hadl Zulk tuig toch Ja, Harm, ze is in de wolken, want j,e> mot wete, gelijk met juf frouw Krap van Klorn haalde ze uit de waschtobbe 'n horloge dat uit 'n pak Edelwietiss was komen te vallen, 't Is wel een beetje nat geworden van dé zeepsop maar idat kan Mie niks bommen. Ja, ja, die „kado's" dat is wat Harm. Ik las nog van 'n zeep- verpakster die wat anders in het pak duwde, als 'n horloge. Ze duw de%r 'n briefje in, waarop ze had geschreven: „Ik ben jong en mooi doch ik lijd kommer en gebrek... Mijn jawoord, aan wie mij redt! Zij werd barones Maar het is ook wel 's andiérsom. Te Boek arest kocht 'n jong ambtenaar co- cola, en op een der reepen stond gekrast: „Ik ben 20 jaar, blond en blozend. Trouw mij, zoo gij 'n kra nig jong kerel zijt!" De' jonge man telegrafeerde direct naar het opgegeven adres, antwoord be taald. Maar het antwoord luidde: Te laat. Ben reeds 5 jaar gelukkig gehuwd, en moeder van drie >kin- deren. De zoete chocolade smaakte plotseling erg bitten Zoo zie je Harm, het geluk vliegt je niet altijd in de mond. Ze zeg gen dan: „voor 't geluk moet je in Amerika wezen. Daar kan jei in 'n ommezien de dollars in je zak hooren rammelen."" Wis1 en warachtig, dat geloof ik ook .als je de' handen uit de mouw steekt. De Amerikanen werken hard en ze prakizeeren daarbij dan de dolste dingen. Zoo zijn er veel farmers, die 'snachts gewel dig sterke electrische lichten au tomatisch doen ontsteken, om de kippen wijs te maken, dat het al dag is, en de dieren beginnen gauw te loggen, om niet te laat te zijn. Zoo krijgen de Amerikanen veel meer eitjes, maar .dé kwa liteit en de smaak lijkt verre van normaal te' zijn. Nou, dat kan ik me best indenken, Harm. Ze zullen wel precies zulk 'n^ smaak teweeg brengen, als kennisen en bloed verwanten en bedienden van 'n overleden rijke bankier te Ro me deze we.ek in bun boddy kre gen, toen het testament werd voor gelezen: Het luidde: „Mijn zoon geef ik den raad zich zelf goed door de wereld te slaan en te erkennen, dat hij zich in „zijn ouden heer" heeft vergist! Mijn knecht mag alles behouden wat hij zich toegeëigend heeft zön der te merken, dat ik hem <Joor- Indienen Loonlijsten II Men verzoekt ons er de dacht op te vestigen, dat sii laatste wijziging der Onge' w©t 1921, artikel 43 voorscl dat de loonlijsten binnen 30 na eiken vervaldag (vervali 1 Juli en 1 Januari) moetet den ingezonden, terwijl hel tijdig nakomen dezer bep met hechtenis van ten ho één maand of geldboete van hoogste ƒ100.kan word] straft. (Zie advertentie in] Een Wanhoopsdaad. Te Avésta te Zweden heel arbeider zich en zijn gezin, staande uit vrouw en vier L ren in de lucht doen vliegeiij middel van dynamiet, dat 1 de bedden gelegd had. De i en e.en kind werden gedood,L man zelf werd het minsi gek] Hij poogde zich na zijn daadj hangen, hetgeen belet werd. DE CRISIS. Uit het feit, dat heden Vriji Katholieke Kamerclub is opi pen, meent „De Tijd" te kil afleiden dat de bezwaren zii verwonnen en de terugkeer, het kabinet-Golijn binnen «J dagen te verwachten is. zien had. Mijn chauffeur mag de nog verder vernielen. Mijn compagnon moeit m grooteren ezel uitzoeken, d er een was. En mijn geld gaat aan de geilde li'efdadigheidsinstei volgde een lange lijst.) En dit testament zij voor reld ter navolging. Die was zuiver, hé Harm. Nóu besjoer TEUN. I rijd! opg GEMEENTE WIERINGE Het is weer druk me.t di gaans-avonden dit voorjaar hoef. Alle Zondagavonden bioscoopen in actie. Dinsj vond Nutsbijeenkomst. Dan Caberet - avond in de van Veerdig en Scheltus, wa. heeren Bakker en Gorter f! optreden. In Februari de ui ringen van Harmonie, waar dan het drama „Pro Domo' tooneele zal worden gebrachi Door B. en W. is op zijn zoek aan den heer R. Wind onderwijzer aan de O. schd Hippolytushoef wegens ziekt maanden verlof verleend, ei diens plaats tot tijdelijke ori wijzer benoemd de heer vanf sum te Helder, die deze benoet heeft -aangenomen. PREDIKBEURTEN: j NED. HERV. GEM. VVesterland HALF 8 Dj. v.d.1 DOOPSGEZ. GEM. Stroe v.m. 10 u. Ds. Van der Collecte met open scl Woensdag 13 Jan. H.hoef 8 uur: Lezing over d sterfelijkheidsgedachte dooi Van der Veen. EVANGELISATIE H.hoef v.m. 10 u. de heer Ep| Maand-collecte. MARKTBERICHTEN. Schagen, 7 December 1926. 6 Geldekoeien, mag. 200 idem, vet,te, 300 a 500 I koeien 300 k 425 3 vaarz 150 a 240 7 nuchtere kalve 14 a 26 38 schapen, vette j 50 249 ovcrhoudel's 28 a i bokken en geiten 4 a 25 kens, mag. 35 h 40 73 iden te per Kg. 90 a 94 cent138 b 20 a 28 114 konijnen 0.5( 139 kippén 1,50 a 2,50 14 den li 2,50 92 Kg. boter a 2,05. Eierenveiling. Aangevoerd ren 103 partijen kipeieren, 13516 stuks en 2 partijen eei me, totaal 28 stuks. De prijs kipeieren liep van 9.10 tot BOSKER's BOEKHANDB HET BOEREN - JAARBOEI a ƒ1.25 Onmisbaar voor landbouwer veehouders. IS DIT WAT VOOR U

Wieringer courant | 1926 | | pagina 2